Justitie wil ook geld van Evenhuis terug 'plukken' cn Onze Top 10 van deze week. Stortvloed van vragen over vakantiegeld Vermakelijke aanbieding. cn NV: Belasting op )nsumptie omhoog Binnenland Drie heksen op een houtvlot Vakantiegeld gaat op aan inrichting huis O 0 O 0 O 0 0 1.49 1.69 9.90 7.90 1.69 1.19 5.95 2.99 4.99 4.29 Topper van de week Treinen rijden weer over de Moerdijkbrug Van Traa: 'Aanpak demonstranten schandalig' 8, 95 95 8; Je kunt er gerust even op broeden. Als je er morgen maar uit bent. ,NDAG 23 JUNI 1997 hinese maffia wint terrein irdam De Chinese maffia krijgt in Nederland een steeds stere voet aan de grond. De goed georganiseerde criminele ndes gebruiken ons land vooral als transportcentrum voor [dovende middelen (xtc). Ook afpersingen van (Chinese) res- jranthouders vormen een belangrijk deel van hun werkter- n. Dat zijn de eerste conclusies van een onderzoek van de re- inale recherchedienst van de regiopolitie Rotterdam-Rijn- ind. Een speciaal team van dertig medewerkers is al een half op ir bezig de activiteiten van deze organisaties in kaart te bren- arkens verdrinken in gierkelder igLE-NASSAuIn totaal 27 varkens zijn gisteren verdronken in gierkelder bij een varkenshouder in Baarle-Nassau. Met nog [tien andere varkens zakten ze in de gierkelder toen een vloer- el van een varkensstal instortte. De brandweer van Baarle- ssau slaagde er in dertien varkens uit de manshoge gierkelder uilen. De mannen moesten met persluchtapparatuur en spe- icj je kleding door de anderhalve meter hoge gier waden om de \Yf S zwemmende varkens te bereiken. Voor 27 varkens kwam hulp te laat. Zij verdronken. ijf jaar cel in zedenzaak nij liwarden Een 52-jarige vrouw uit Appingedam is door het [in Leeuwarden veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De iuw besteedde haar twee dochters, in ruil voor cadeaus en ld. jarenlang uit aan mannen die seks met de kinderen had ed! n Haar 57-jarige echtgenoot kreeg twee jaar cel omdat hij htol it van het misbruik van zijn dochters en niet ingreep. Het hof itte niet bewezen dat de man met één van zijn dochters is n sueel contact heeft gehad. Eerder veroordeelde de rechtbank n do Groningen het echtpaar tot zes jaar cel. den ader s^yenoord-fans op 2 juli tor Haarlemse rechtbank cijn nde erdam gpo ivijftien Feyenoord-suppor- moeten zich woensdag 2 roor de meervoudige straf- ir van rechtbank in Haar- verantwoorden voor de een Ajax-supporter op 23 rt. De andere dertig ver ten moeten voor de politie- ter, die slechts straffen tot half jaar mag geven, ver- Jj |nen. Het gerechtelijk voor- erzoek naar de 'veldslag bij tern '■wijk' is nog niet afgerond, last de doodslag op de supporter en de mede- itigheid daaraan, wordt de hten tevens het lidmaat- p van een criminele organi- ten laste gelegd. Volgens jardenverschuiving ERDAM ANP NV wil dat het volgende ka de lasten met tien tot vijf miljard gulden verschuift, elasting op werk moet om- die op consumptie en iubelastende activiteiten oog. De vakcentrale stelt n een nota voor de partijen in 1998 meedoen aan de» zingen voor de Tweede •le ruimte voor een al- ie lastenverlichting is er de FNV niet. Slechts ;rmindering van de lasten de laagste inkomens is ":elijk. Het verschil tus- iruto en netto loon neemt ior af. Wat het voor men- nder werk financieel aan- ïlijker maakt een baan te i, zo stelt de vakcentra, jenover een daling van de schijf in de inkomensbe- staat in het plan van de leen stijging van de btw op imptiegoederen. Dat bete een verschuiving van drie ijf miljard gulden. Een ver- ;baar bedrag is naar de me- van de vakcentrale nodig le btw op arbeidsintensieve sten en producten te ver leren. etd T^108'n8 van energieheffin- .jj leveren drie tot vier miljard gulden op. Het opkrikken van andere milieuheffingen brengen twee miljard gulden in het laad- je en maatregelen om het ver keer terug te dringen twee tot drie miljard. De prijzen van benzine en kerosine moeten omhoog. Aan rekening-rijden in drukke regio's met veel verkeer valt volgens de vakcentrale niet te ontkomen. De variabele kos ten van het autorijden moeten omhoog en de vaste kosten om laag, meent de FNV, die boven dien forse investeringen in het openbaar vervoer bepleit. Zo'n twee en half miljard gul den is er naar de mening van de FNV nodig voor alternatieven voor weg- en vliegverkeer. Evenveel geld moet naar onder wijs en armoedebestrijding. De zorgsector krijgt in de visie van de vakcentrale twee miljard meer en ontwikkelingssamen werking een miljard. De ideeën van de FNV sluiten het meest aan bij die van de PvdA. Deze partij wil in de volgende kabi netsperiode een flink deel van de beschikbare middelene in zetten om via lastenverlichting goedkope banen te scheppen. WD en D66 willen naast een al gemene lastenverlichting het fi nancieringstekort verder terug dringen. Miljoenen-vordering op oud-staatssecretaris en companen Het openbaar ministerie wil in het kader van de zoge noemde 'pluk ze'-wetgeving meer dan vijf miljoen gul den terugvorderen van oud-staatssecretaris van econo mische zaken Evenhuis, van zijn zwager en van de ex-di recteur van de Groningse Kredietbank. De bankdirecteur en de zwager van Evenhuis werden vorige week veroor deeld wegens oplichting van de Kredietbank voor vier miljoen gulden. ministerie probeert de zaak te gen hem nog aan te scherpen. Dat moet gebeuren in een ho ger beroep dat naar verwach ting volgende week zal worden aangekondigd. De twee veroordeelden zijn al in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank. Ze GRONINGEN CPD Justitie wil dat geld terug, plus de rente die over zes jaar is ge noten. Behalve het duo zou ook Evenhuis moeten meebetalen aan de vordering. Weliswaar werd hij niet veroordeeld voor oplichting, maar het openbaar werden elk veroordeeld tot een jaar onvoorwaardelijke celstraf. Evenhuis kreeg slechts een boe te van 7500 gulden, voor belas tingontduiking. De behandeling in hoger be roep is mede van groot belang omdat een terugvordering in het kader van de 'pluk ze'-wet geving alleen mogelijk is nadat definitieve vonnissen zijn uit- geproken. Het openbaar minis terie kan pas een vordering in dienen als het vonnis tegen de verdachten onherroepelijk vast ligt. Mocht het de zaak tegen Evenhuis kunnen hardmaken, dan zal het van de drie verdach ten elk een vrijwel gelijk deel te rugvorderen. De leider van het rechercheteam dat de GKB-af faire onderzocht, financieel re chercheur H. Westerhof, vraagt zich af in hoeverre Evenhuis alsnog kan worden aangepakt. „Ik heb de tenlastelegging niet gelezen, maar ik neem aan dat de officier van justitie doelt op het scherper omschrijven van de betrokkenheid van Evenhuis bij de oplichting van de Krediet bank. Het OM zal het echter moeten doen met datgene wat er in de stukken staat. Meer is er niet. Wij hebben de zaak tot op de bodem uitgezocht". justitie is er daadwerkelijk spra ke van het organiseren van ge welddadige bijeenkomsten. Het openbaar ministerie denkt te kunnen bewijzen dat ook de vechtpartij bij Beverwijk, toen Feyenoord-supporters onder weg waren naar de uitwedstrijd tegen AZ, van tevoren was afge sproken. Officier van justitie C. Hemmes-Boender zegt dat het gerechtelijk vooronderzoek nog geen duidelijkheid heeft verschaft over de hoofddader. Om die reden zullen meer Feye- noord-fans worden beschuldigd van (poging tot) doodslag. Uit sectie is gebleken dat het slacht offer is overleden aan de gevol gen van een combinatie van hersenletsel en steekwonden. AMSTERDAM ANP PvdA-Kamerlid M. van Traa vindt dat politik en justitie zich tijdens de Eurotop in Amster dam niet hadden mogen beroe pen op artikel 140 Wetboek van Strafrecht om demonstranten in toom te houden. Hij noemt die handelwijze 'ronduit schanda lig'. Ten tijde van de Eurotop werden in totaal 609 mensen aangehouden, op verdenking lid te zijn van een 'criminele or ganisatie'. Daarover is tot in de Tweede Kamer commotie ont staan. In het PvdA-Vlugschrift van afgelopen zaterdag schrijft Van Traa dat hij faliekant tegen ar restaties op grond van genoemd wetsartikel is. „Artikel 140 Wet boek van Strafrecht is uitslui tend bedoeld om grote crimine le bendes te kunnen aanpakken en in het geheel niet om de monstraties onmogelijk te ma ken." Van Traa raakte als voorzitter van de Parlementaire Enquête commissie die de georganiseer de misdaad in Nederland in kaart bracht, goed bekend met de aanpak van criminele orga nisaties. Hij krijgt binnen de PvdA steun voor zijn standpunt. Hoogleraar strafrecht professor T. de Roos van de Universiteit van Limburg vindt het uiterst onwaarschijnlijk dat alle aange houden demonstranten lid wa ren van een organisatie. „Daar- amsterdam gpd Vier van de tien Nederlandse werknemers steken geen cent van het vakantiegeld in de va kantie. Ze gebruiken het liever voor de inrichting van het huis en de tuin. Eén op drie gebruikt het geld wel om met vakantie te gaan. Dat komt het vaakst voor hep bij werknemers die ouder zijn dan 35 jaar. De rest van de werknemers gebruikt een ge deelte van het geld voor een reisje. Dat blijkt uit een enquête die het onderzoeksbureau Nipo heeft gehouden in opdracht van de Industriebond FNV. Zeven op de tien werkenden gaan dit jaar met vakantie of zijn al geweest. Van de laagste inkomensgroep (tot 51.000 gul den bruto) gaat iets meer dan de helft op reis. In de hoogste inkomensgroep is dit 81 pro cent. Mensen met een hoger in komen houden bovendien meer van kamperen dan werknemers uit lagere inkomensgroepen. Vrijwel alle ondervraagden zeggen vakantiegeld te ontvan gen. Twee derde krijgt acht pro cent van het bruto salaris. Eén op tien zegt minder te ontvan gen en twee procent meer. De meeste werknemers (94 pro cent) krijgen het bedrag in één keer op hun bankrekening ge stort. Zeven procent geeft aan dat ze het liever in twee termij nen uitgekeerd zouden krijgen. Een enkeling wil het vakantie- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diens CU Panklare gesneden andijvie, zak 400 gram Galia meloen, per stuk Baconburgers, 100 gram Latf 1.05 kilo i 01 Goudse kaas 48+, jong lichtbelegen, belegen, extra belegen of oud, korting per kilo 4.- b.v. jonge kaas Ü9Ö* cn Biscuits, Zaanse kermis, volkoren of tarwemout, per pak cn Koffiemelk, vol [LTS] of halfvol, pak 500 gram iSS cn Mendoza Valley, rood of wit I&95), Central Valley (Californië) of Riverena Creek uit Australië, fles 1 liter -795" Unox Chicken Tonight, alle smaken, pot 500 gram Sunil Ultra of Color, proefpak 1 kilo Page Plus toiletpapier, pak 8 rollen cn Steenoven pizza's, Tre Formaggi, Salami Piccante, Con Frutta of /i qq Prosciutto Funghi, per doos 9-.y y Nü 3 halen, 2 betalen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 juni as UTRECHT» ANP Het spoortraject over de Moer dijkbrug tussen Lage Zwaluwe en Dordrecht, waar de interna tionale Thalys-trein uit Parijs zaterdagavond een bovenlei ding kapot trok, is weer in ge bruik. De NS zijn de hele nacht van zaterdag op zondag in de weer geweest om de bovenlei ding te repareren. De bewuste trein is rond half vier wegge sleept. De Thalys vanuit Parijs was met hoge snelheid op weg naar Amsterdam, toen hij ter hoogte van de Moerdijkbrug de bovenleiding over enkele hon derden meters kapot trok en tot stilstand kwam. Ook een inter city die achter Thalys aan reed, moest halverwege het Moer dijktraject stoppen. Honderden passagiers zaten uren in beide treinen vast. Amsterdam Dolle pret het afgelopen weekend op de Admiralengracht in Amsterdam. Daar peddelden bewoners van de stadswijk De Baarsjes om het hardst tijdens de eerste Admiralen-vlottenrace. Drie meiden op een vlot hadden zich als heks verkleed. Ze hielden het niet droog maar daar hadden ze ook niet op gerekend. foto marcel antonisse naast is artikel 140 niet bedoeld om demonstraties tegen te gaan. Dat druist in tegen het recht op vrije meningsuiting en persoonlijke vrijheid. Het afgelopen weekeinde is in Amsterdam gedemonstreerd te gen het politieoptreden. Er werd opgeroepen tot een pro teststaking van ambtenaren en scholieren. Het 'Platform Naar een Ander Europa' dringt aan op een onafhankelijk onderzoek naar het politieoptreden. geld het liefst in maandelijkse termijnen ontvangen of per kwartaal. Het overgrote deel van de on dervraagden (tachtig procent) is ontevreden over de manier waarop de belastingdienst het geld belast. Omdat het bovenop het salaris komt. betalen werk nemers er veel belasting over. Vooral mensen met een kleine re portemonnee geven aan dat deze regeling veranderd moet worden. MESTO lampenkap HE MMA pendel. Ongebleekt rijstpapier. Hoogte 49 cm. Max. 60 W. Van 17.95 voor TRIOL lampenkap/ HE MM A pendeL Ongebleekt rijstpapier. Hoogte 35 cm. Max. 60 W. Van 17.95 voor 50% korting op alle ZomerSALE producten. De aanbiedingen zijn geldig t/m 12 juli 1997, zolang de voorraad strekt IKEA informatielijn 0184 - 495 555. V EKKERFRUT HEERLEN Hooggeëerd publiek... Albert Heijn biedt u in samenwerking met Ola-ijs de kans om het grootste en leukste circus van Nederland te bezoeken, Circus Royal. Voor deze vermakelijke aanbieding hoeft u alleen maar twee streepjescodes van Ola-ijs op een spaarkaart te plakken. Die spaarkaart ligt bij ons in de winkel. op die kaart staat pok wanneer het circus bij u in de buurt is. Als u de volle spaarkaart inlevert aan de kassa van Circus Royal, krijgt u het tweede kaartje gratis. U kunt ook telefonisch reserveren. 01a Festinl Fruit of Raket multipacks Ola Spilt pak 6 stuks Ola Long Twister, pak 6 stuks Ola Viennetta, alle smaken, pak 600 ml Ola Carte d'Or, alle smaken, bak 1 liter Deze week alleen bij Albert Heijn. iM 3.49 Wi 4.49 5.49 4.19 64ST 5.99 Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 28 Juni a Telefoon belastingadviseurs staat roodgloeiend amsterdam gpd Belastingadviseurs worden overspoeld met vragen over de belasting op vakan tiegeld. Vorige week maakten enkele van hen bekend dat door een maas in de wet vakantiegeld over 1996 en 1997 te zwaar wordt belast en dat het redelijk zou zijn als alle Nederlanders het teveel betaalde kunnen terugkrijgen van de belasting. Het ministerie van financiën is echter niet van plan belastinggeld te rug te betalen. Een rondje bejlen langs een aantal adviseurs in het land leert dat de tele foon roodgloeiend staat. „Mensen wil len weten of zij geld kunnen terugkrij gen. Zekerheid kunnen we daarover niet geven, omdat de zaak ook nog bij de rechter ligt. Het enige dat we men sen kunnen aanraden is pro forma be zwaar te maken bij de fiscus", aldus een belastingconsulent. De verwarring over de heffing op vakantiegeld ontstond eerder dit jaar toen PvdA-staatssecreta- ris Vermeend bekendmaakte een streep te zetten onder de verschillen in heffing op vakantiegeld. Naar schatting 300.000 bouwvakkers betalen over een kwart van de waarde van hun vakantiebonnen geen belasting, terwijl dit bij andere werknemers volgens de bekende, oplo pende tarieven wordt belast. Fiscale deskundigen bij Coopers Lybrand bedachten toen dat werkne mers zonder vakantiebonnen dus ei genlijk te veel belasting betalen over hun vakantiegeld en een bedrag kunnen terugeisen. Mensen van wie de aanslag over 1996 is vastgesteld, moeten binnen zes weken na die datum bezwaar aante kenen; voor het vakantiegeld over 1997 is het aangiftebiljet dat volgend jaar (1998) komt daarvoor het meest ge schikt. Wie vakantiegeld eind mei heeft ont- "vangen, kan ook binnen zes weken be zwaar maken tegen de inhouding van de loonbelasting op de vakantieuitke ring. Mensen die niet jaarlijks belas tingaangifte hoeven te doen. bijvoor beeld omdat ze geen eigen huis bezit ten, kunnen op het zogenaamde 'T-bil- jet' bezwaar maken. Er is voor jongeren een apart Tj-biljet. Of het bezwaar gehonoreerd wordt, is daarbij nog de vraag. Belastingprocedu res bij de Haagse rechtbank kunnen via hoger beroep bij het gerechtshof tot in cassatie bij de Hoge Raad worden uitge vochten. Dat kan nog heel wat tijd ver gen, terwijl de Hoge Raad bovendien het bezwaar kan afwijzen als de staats secretaris de heffing op vakantiegeld met ingang van 1998 wettelijk recht trekt. Verder is ook niet duidelijk wat het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Genève van de zaak vindt. Dil jaar heeft het hof bepaald dat het, in za ken over gelijke behandeling van bur ger. ook de hoogste rechter is op het bied van belastingen. Een beroep op ge Tijke behandeling, op grond van he door Nederland ondertekende Europee: Verdrag voor de Rechten van de Mens, bij de belastingheffing op vakantiegeld lijkt dan ook de meeste kans van slagen te bieden. Het exacte bedrag dat elke burger zou kunnen terugvorderen is moeilijk te ge ven. Bij een bruto-maandinkomen van 3800 zou het, met de nodige slagen om de arm, om een bedrag van ongeveer 300 gulden kunnen gaan. Bij 6000 gul den ligt het rond de 750 gulden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3