Twijfels over anti-rookakkoord Rusland hoort er nog steeds niet helemaal bij Nederlands poldermodel spreekt Clinton aan li Feiten &Meningen Droogleggen van spoit wordt een lastige klus Slotverklaring Denver MAANDAG 23 JUNI 1997 In het kielzog van de Engelse re geringsleider en politiek geest verwant Tonv Blair wil PvdA- fractievoorzitter Jacques Walla ge sponsoring door de drank en tabaksindustrie van sport evenementen verbieden. Hij re ageert daarmee op een afgelo pen week verschenen onder zoek waaruit blijkt dat jongeren steeds meer roken en drinken. .Alcohol en sigaretten gaan vol gens Wallage niet samen met sport. Tegenstanders noemen het voorstel hypocriet en een slechte zaak voor de sport. Staatssecretaris Erica Terpstra (WD) ge noot gisteren zicht baar van de tennisfi- nale in Rosmalen. Een biertoemooi waar ze Richard Kra- jicek moeiteloos zag winnen. Eigenlijk be vond ze zich. in het door Heineken voor miljoenen gespon sorde toernooi, al een beetje op 'verbo den' terrein. Drank, tabak en sport gaan niet samen, roept Wallage. Hij krijgt daarbij steun van minister Borst volksgezondheid) die ook onaangenaam was ver rast door de uitkomsten van het onderzoek onder jongeren. Sportevenementen moeten wat hen betreft breken met bier brouwerijen en tabaksgiganten. De oproep van Wallage viel middenin het finaleweekeinde van het tennistoernooi in Ros malen en precies een dag nadat de progressieve Engelse rege ring verklaarde korte menen te willen maken met de relatie tus sen tabak, drank en sport. Dat Wallage wel heel kort over zijn plannetje heeft nagedacht, blijkt uit het feit dat tabaksre clame al jaren verboden is bij sportevenementen. Alleen voor de autoraces in Zandvoort en de TT in .Assen is een uitzondering gemaakt. De racecultuur be staat dan ook voor bijna hon derd procent uit sponsoring door de tabaksindustrie. Met drank ligt het anders. De plaatselijke sportclubs bestaan bij de gratie van het bier dat uit de tap stroomt. Op landelijk ni veau drijven voetbal- en tennis toernooien op de bierstromen en kunnen klassiekers als de Amstel Goldrace slechts bestaan omdat de geldkraan openstaat. De drankindustrie steekt vol gens deskundigen jaarlijks tien miljoen gulden in grote en klei nere sportevenementen. ,,De gevolgen van zo n uitspraak kunnen groot zijn", meent de Heineken-woordvoerder, die niet kwijt wil hoeveel miljoen Heineken jaarlijks steekt in voetbal, tennis en golf. Hij be nadrukt dat de drankindustrie zich al sinds jaren zelf met de ■•n) ë-S V4J loge oprichting van de ST1VA (Stich ting Verantwoord Alcohol Ge bruik) heeft beperkt in haar re clame-uitingen. „Een directe re latie tussen sport en drank mag niet bestaan. Er mogen geen lo go's op shirts, fietsen en auto's. .Alleen op de borden langs de kanten en de vlag bij de finish mag de merknaam. Daarmee geven we aan dat er tijdens de sport niet gedronken moet wor den, maar dat een biertje na de wedstrijd hartstikke lekker kan zijn". De Heineken-directie, die 'naast' Terpstra op de tribune zat. be raadt zich de ko mende weken op het dreigende poli tieke verbod en gaat zo nodig op zoek naar nieuwe evene menten. „Drank maakt meer kapot dan je lief is", roept de overheid al sinds jaar en dag. De politiek kan dan ook op de volle steun rekenen van W. van Dalen, die verantwoordelijk is voor deze campag ne. „De macht van de alcoholindustrie wordt steeds groter. Alle aandacht gaat naar de drugsproblematiek, ter wijl alcohol een veel omvangrij ker probleem is. Het is nadruk kelijk de bedoeling van de alco holindustrie dat alcohol geasso cieerd wordt met sport en ge zondheid. Pak de dranksponso- ring van sportevenementen maar eens hard aan. Daar is Frank van der Wall Ba ken van Trefpunt het helemaal niet mee eens. Trefpunt is het grootste sponsoradviesbureau dat grote bedrijven adviseert al dan niet geld te steken in be paalde evenementen. „Hypo criet. Ik weiger aan te nemen dat sponsoring door een bier merk leidt tot hogere consump tie bij de jeugd. Wallage denkt een item te hebben voor de ver kiezingen. maar ik betwijfel of zijn eigen partij en D66 te por ren zijn voor het idee. De WD is zeker tegen. Nota bene Terpstra zit in Rosmalen op de tribune". De adviseur weet dat sponso ring van sportevenementen be langrijk is voor het imago van drankenconcerns. „Je verkoopt geen biertje, maar een sfeer, een belevenis. Volgens Van der Wall Baken is 'het uit Engeland gepikte' ideetje ook onuitvoerbaar. „Er is slecht over nagedacht. Hoe re gel je dat wettelijk? Mag er geen reclame rond het veld zijn. maar wel in de kantine? Anders moeten ze ook de bierviltjes in de sportkantine verbieden, want dat is ook sponsoring." ROSMALEN PETER DE KNEGT De 'Top van de Acht' in Den ver (VS) heeft gisteren een slotverklaring opgeleverd die tal van uiteenlopende onder werpen aanroert. Hieronder volgt een selectie van de be langrijkste. RUSLAND: Rusland is geen volwaardig lid van de Groep van Zeven (VS, Canada, Ja pan, Duitsland, Frankrijk. Groot-Brittannië en Italië), omdat het economisch daar nog niet aan toe is. De Top van de Acht markeert echter een nieuwe en diepere parti cipatie van Rusland aan onze inspanningen'. De deelne mers in Denver herhalen te hechten aan een nog volledi ger betrokkenheid van Rus land bij de G-7-toppen. Sa menwerking bij de integratie van de Russische economie in de wereldeconomie (lees: aansluiting bij de WTO en OESO) is 'een van onze be langrijkste prioriteiten'. INFECTIEZIEKTEN: De G-7 plus Rusland maken zich sterk voor het opzetten van een wereldwijd surveillan cenetwerk tegen de versprei ding van ziekten zoals tbc, malaria en HIV/aids, teza men verantwoordelijk voor een derde van alle sterfgeval len in de wereld. De deelne mers aan de top streven er naar de noodzakelijke mid delen beschikbaar te stellen voor meer onderzoek naar het vinden van een aidsvac- cin. ENERGIE: Volgend jaar zal in Moskou een ministeriële bij eenkomst worden gehouden die zal zijn gewijd aan ener- giekwesties. De uitkomst daarvan zal op de G-7-top (15-17 mei 1998 in Birming ham) worden besproken. MISDAAD: De strijd tegen grensoverschrijdende geor ganiseerde misdaad krijgt prioriteit. Het komende jaar richt die strijd zich vooral op onderzoek, vervolging en be straffing van high-techmis- dadigers, die computers en telecommunicatietechnolo gie misbruiken. Er komt een systeem om de overheden de technische en wettelijke ca paciteit te bieden om deze speciale misdadigers aan te pakken. De deelnemers aan Denver overwegen een nieuw internationaal instru ment tegen de handel in ille gale vuurwapens. ILLEGALE DRUGS: De Den ver-deelnemers steunen ver dere inspanningen voor de uitwisseling van relevante in formatie over onder andere witwaspraktijken, chemische grondstoffen en nieuwe syn thetische drugs. TERRORISME: De betrokken ministers moeten hun in spanningen opvoeren opdat in 2000 alle landen zich heb ben aangesloten bij de ak koorden tegen het terrorisme die staan in de desbetreffen de VN-resolutie uit 1996. KLONEN: De deelnemers in Denver onderstrepen de noodzaak voor gepaste bin nenlandse maatregelen en nauwe internationale sa menwerking ter voorkomen van het klonen voor mense lijke cellen. HONG KONG: De Top on derstreept het belang van na leving door China van de af spraken met de Britse rege ring uit 1984 en 1992. Deze afspraken zijn een garantie voor het behoud van een sta biel en welvarend Hong Kong en zijn vergaande auto nomie op met name mone tair en economisch gebied. De Top 'kijkt' ernaar uit dat zo spoedig mogelijk verkie zingen worden gehouden voor een nieuwe volksverte genwoordiging. DENVER ANP Gaten in overeenkomst bieden tabaksindustrie diverse ontsnappingsmogelijkheden „We hebben het beest vastgebonden en in een kooi gestopt, maar we hebben het nog niet overwonnen", zei de procureur-generaal van de Amerikaanse staat Connecticut zaterdag. Het 'beest' is de Amerikaanse tabaksindustrie, die zich vrijdag bereid verklaarde tot een opmerke lijke schikking, waarbij zij de komende 25 jaar maar liefst 700 miljard gulden op tafel zal leg gen voor de strijd tegen het roken. De uitlating van de procureur gaf echter al aan dat de tegen standers van de tabaksindustrie in de VS zelf heel wat twijfels hebben bij de uitvoerbaarheid van het akkoord. De sigaretten- fabrikanten hebben in het verle den immers herhaaldelijk ge toond vindingrijk te zijn bij het vinden van manieren om onder regulering van hun kankerver wekkende producten uit te ko men. Het gejuich onder de procu reurs van een tiental staten, die vrijdag het akkoord met de gro te drie - Phillip Morris, RJR Na bisco en Brown and Williamson - sloten, is dit weekeinde dan ook al snel verstomd. Anti-rook- organisaties noemden het ak koord onvoldoende, Congresle den - die het moeten goedkeu ren en in een wet omzetten - wezen op juridisch zwakke plekken in de overeenkomst, en ook president Clinton hield zich op de vlakte. De tabaksindustrie zelf zweeg in alle talen, volgens sommigen een teken aan de wand. Op het eerste gezicht is het akkoord een doorbraak in de strijd tegen het roken, die in de VS met on gemene felheid wordt gevoerd. Slechts 27 procent van de Ame rikanen rookt - veel minder dan in de meeste andere landen - maar dat is voor de tegenstan ders 27 procent teveel. Zij willen de tabaksindustrie gewoon ka pot maken. Zij hebben dat de laatste jaren geprobeerd met processen, waarin slachtoffers van het ro ken (kankerpatiënten meestal) de industrie aansprakelijk stel den voor hun eigen rookge woonten. Sigaretten zijn vol gens deze mensen, en zij wor den daarin bijgevallen door de Food and Drug Administration, een verslavend middel. De FDA kreeg onlangs van de rechter voor het eerst toestemming om nicotine als een 'drug' te be schouwen en dus de productie en verspreiding ervan aan be perkingen te onderwerpen. De tabaksindustrie is in het an- ti-rookklimaat in Amerika als de dood voor de processen, waarin door individuen hoge schade claims worden geëist. Soms luk te dat, en werden miljoenen uit betaald, soms ook wezen jury's de eisen af, omdat de slachtof fers zelf te weinig hadden ge daan om van het roken af te ko men. Nieuw was dat een tiental staten dit jaar schadeclaims in diende voor de kosten die zij hebben moeten maken in hun gezondheidszorg, om de 'slachtoffers' van het roken te kunnen behandelen. Die processen, waarbij het in eens niet meer om miljoenen maar om miljarden gaat. kun nen de tabaksindustrie de nek omdraaien. Daarom waren zij bereid om diep in de buidel te De Marlboro-cowboy blikt nu nog stoer in het rond in het Amerikaanse Denver. Dergelijke sigarettenrecla mes zijn binnenkort in de Verenigde Staten niet meer te zien. foto reuters tasten, op voorwaarde dat zij dan verlost zijn van nieuwe pro cessen op grond van al dan niet kwestieuze ziektegevallen uit het verleden. Dit akkoord gaat hen de ko mende jaren 27 miljard gulden per jaar, ongeveer het dubbele van hun winst op de Ameri kaanse markt, kosten. Zij waren daar echter toe bereid omdat zij geloven dat de Amerikanen toch zullen blijven roken. De beperldngen op reclame voor sigaretten en de door hen zelf te betalen campagnes tegen het roken zullen immers ook vol gens objectieve deskundigen maar een beperkt effect heb ben. Ook in Europa hebben dat soort campagnes weinig uitge haald. Bovendien zitten er de nodige gaten in het akkoord. Zo mag de FDA vanaf 2009 nicotine verbie den. maar alleen als dat niet zal leiden tot het ontstaan van een zwarte markt. En dat is natuur lijk nooit op voorhand vast te stellen. FDA-directeur David Kessler zei dan ook dat 'al zit er maar een piepkleine mogelijk heid in om onder dit akkoord uit te komen, wij toch verloren hebben'. Anti-rookorganisaties vrezen bovendien dat de sigarettenfa- brikanten hun campagnes ge woon naar het buitenland zul len verleggen. Er is nog een enorme markt te veroveren, vooral in de derde wereld. Het akkoord zegt daar niets over. De Democratische senator Edward Kennedy zei dan ook zaterdag 'dat de industrie er, gezien hun bedrog, manipulaties en kwade trouw uit het verleden, nog goed vanaf komt', en wijst het akkoord dan ook van de hand. Hoofddoel ervan is volgens de opstellers het minder aantrek kelijk maken van roken voor de jeugd. Daarom worden cam pagnes voor sigaretten dieoj j jongeren zijn gericht - zoals met 'Joe Camel' en de 'Marl boro Man' - verboden. Ondei de achttien mag je in Amerilj geen sigaretten kopen. Sigan lenautomaten, waarmee dat verbod makkelijk te omzeilej 1 viel, verdwijnen nu. Reclame voor sigaretten is voortaan oic taboe bij popconcerten of sportevenementen. Maar ook hier blijkt de indut inventief. Reclamemakers vij ten precies hoe zij sigaretten merken onder de aandacht v de jeugd moeten brengen, a der een sigaret in beeld te to nen. De jongeren zijn de eni f categorie in Amerika waarin roken weer toeneemt. Elked n komen er 3000 jonge rokersl ld zegt president Clinton steedi Drieduizend nieuwe slachtoi it fers van de tabaksindustrie,! stellen de anti-rokers. Er isn afgesproken dat het roken do G tieners over vijfjaar met den procent moet zijn vermindei over zeven jaar met de helfti over tien jaar met zestig pro cent. Sommigen in het Congres nl nen echter dat de beste man om het roken te ontmoedigt 1 het heffen van hogere accijn op tabak is, maar dat is in de VS, waar velen zich toch al t« zwaar belast voelen, niet tev kopen. De critici van het ak koord hopen nu dat het juri disch niet uitvoerbaar zal bt 11 ken. Het Opperste Gerechts! 51 zou wel eens kunnen verklai dat het ongrondwettelijk is burgers het recht te ontzeg» om via een proces compens ll' voor geleden schade te krijg In dat geval valt de hele bodi onder het akkoord weg, enz n zowel niet-rokend Amerika; de tabaksindustrie weer tenfr bij af. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Deelnemers aan de Top in Denver poseren voor de groepsfoto. Ook premier Kok was er een beetje verrast door. Midden in een discussie over de stand van zaken van de wereldeconomie vroeg de Amerikaanse president Clinton hem om de aanwezige leiders rond de tafel nu eens het 'Dutch model' uit de doeken te doen. Hoe zijn jullie Hollanders er toch in geslaagd om zo'n goed draaiende, gezonde eco nomie te hebben, zonder al die sociale problemen waar de meeste andere Europese landen en Japan onder zuchten? De premier gaf vervolgens, voordat de leiders begonnen aan een diner van ratelslang en buffelvlees, een uiteenzetting over wat de (buitenlandse) volksmond het 'poldermodel' noemt, het Nederlandse econo mische wonder, dat de laatste tijd ook in de Verenigde Staten veel aandacht heeft gekregen. Gezaghebbende kranten als The New York Times, The Wall Street Journal en The Washington Post hebben al lange en vaak bewon derende verhalen over de Ne derlandse economie gebracht. Het weekblad Newsweek volgt binnenkort. Een trotse Kok noemde het ver zoek van Clinton een teken dat die toch ook oog heeft voor an dere oplossingen voor de eco nomische problemen dan al leen het Amerikaanse model. Donderdag, aan de vooravond van de 'Top van de Acht' in Denver had Clinton zich nog op de borst geklopt vanwege de Amerikaanse economische re sultaten: een recordgroei, een steeds maar dalende werkloos heid en een fors teruggedron gen tekort op de overheidsuit gaven. Tot grote ergernis van de Franse president Jacques Chirac, de Ja panse premier Ryotaru Hashi moto en, in mindere mate, kan selier Helmut Kohl. Leiders van landen waar het economisch helemaal niet zo goed gaat en die zich niet graag door Clinton de les hoorden lezen. „We hoe ven het Amerikaanse model niet over te nemen", zei Chirac. „Iedereen heeft zijn eigen mo del. De VS hebben niet dezelfde structuur en gewoonten als Frankrijk." De harde ingrepen in de sociale voorzieningen, waarmee de Amerikaanse groei gepaard is gegaan, zijn voor de Europese leiders ondenkbaar. Maar tij dens de G-7 (de Russische pre sident Boris Jeltsin mocht bij het economische onderonsje nog niet aanwezig zijn) was Clintons toon al heel wat min der opschepperig. Dat bleek volgens premier Kok uit zijn be langstelling voor de 'tussenweg' die in Nederland is gevonden tussen het keiharde Amerikaan se bezuinigingsmodel en de Franse en Duitse 'oplossing', waarbij het beschermen van so ciale verworvenheden voorop staat. „Clinton zei dat we eigenlijk over twee kanten van dezelfde medaille praten", aldus Kok. „We zijn het er ook allemaal over eens dat de markten meer open moeten worden, dat er meer banen moeten komen, dat het onderwijs verbetering be hoeft en het concurrentiever mogen moet worden aange scherpt." Maar volgens premier Kok is het verschil met de Ame rikanen dat men in Europa toch meer oog heeft voor 'het leven naast het werk". Clinton heeft daar volgens Kok wel degelijk oog voor, ondanks zijn nadruk op de Amerikaanse aanpak. De leiders van de Groep van Ze ven (G-8 als Rusland wordt meegeteld) constateerden dat het in de meeste landen econo misch beter gaat, maar dat nog veel moet worden gedaan. Voor het eerst aarzelden zij daarbij niet om de landen die het niet zo goed doen op de vingers tikken. Zo kregen Frankrijk. Duitsland en Italië - waardl |g. werkloosheid boven de tien procent ligt. meer dan hetd bele van de VS - de opdrad) meer te doen aan het schep - van banen. Groot-Brittannj kreeg de vingerwijzing het I grotingstekort sneller oinla brengen. Japan werd gema de binnenlandse consump aan te zwengelen in plaatst de export, teneinde de hand overschotten met de ander® dustrielanden te verkleinen VS werden gewaarschuwd de huidige sterke groei dei tie kan aanwakkeren. DENVER HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Britse premier Tony Blair zei gisteren dat hij van de top van de rijkste industrielanden, die in mei 1998 onder zijn leiding in Birmingham wordt gehouden, weer een 'echte' economische top wil maken. In Denver besteedden de wereldleiders maar een uurtje aan de economie. Verder werd gediscussieerd over een waslijst aan onderwer pen, van het milieu tot het klonen van mensen, van de misdaadbestrijding tot het opruimen van landmijnen. De aankondiging van Blair zal Boris Jeltsin niet blij hebben gestemd. Het 'uurtje economie' van zaterdagmiddag was nu net het enige deel van de 'Top van de Acht' waaraan hij niet mocht deelne men. De Russische economie is te slecht om Rus land in het rijtje van industriële grootmachten met gezag te laten meespreken. Als Birmingham echter weer, zoals oorspronkelijk de bedoeling van de G-7 was, door de economie wordt over heerst, zal dat de rol van Rusland aan de onder handelingstafel verminderen. En de Russische president was net zo blij over zijn deelname aan de top in Denver, waar hij - op dat uurtje na - door de andere zeven als een vol waardige wereldleider werd onthaald. Jeltsin ge noot zichtbaar van alle belangstelling, en meende dat Rusland nu definitief niet meer kan worden geweerd als de groten der aarde de problemen der aarde bespreken. Hij liet het feestje dat Bill Clinton zaterdagavond voor zijn gasten aanricht te wegens vermoeidheid schieten, maar dat was een onbeduidend smetje op zijn triomftocht naar Denver. „De aanwezigheid van president Jeltsin bewijst de enorme vooruitgang die in Rusland is ge maakt zei Clinton gisteren met een stralende Boris naast zich. „We zullen een voortdurende in tegratie van Rusland in de wereldpolitiek zien." „Wij zijn nu een volwaardig lid van de internatio nale gemeenschap", zei Jeltsins vice-premier Anatoli Tsjoebais. Zaterdag werd de Russisch i trots nog verder opgepoetst met de toelating r- de Club van Parijs, de club van schuldeisers» vooral de Derde Wereld. „Rusland is van schi naar schuldeiser geworden", zei Tsjoebais o( wekt. Hij noemde dit 'het financiële einde var Koude Oorlog'. DENVER GPD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2