Geen last van hooi, maar van gras Gezondheid Vakantie-nasleep Gunstig, niet zo gunstig of ongunstig MAANDAG 23 JUNI 1997 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-j Diarree op vakantie kennen we allemaal, is meestal volmaakt onschuldig maar wel erg hin derlijk. Reizigersdiarree wordt veroorzaakt door een verandering van de normale bacterie-bevol king in de darm. de darmfloraIn de meeste ge- vallen komt er geen ziekmakende bacterie aan te pas. maar de normaal in onze darmen aanwezige micro-organismen krijgen gezelschap van een paar broertjes en zusjes waar de darm niet aan gewend is. Het evenwicht tussen darm en bacte riën wordt verstoord en het resultaat is overbe kend: sprinten naar de toiletten. Een gewone reizigersdiarree gaat niet gepaard met misselijkheid en braken, de getroffene heeft geen koorts en de soms waterdunne ontlasting is niet gemengd met bloed of slijm, war zou wijzen op darmbeschadiging. Het enige gevaar van reizi gersdiarree zit in her verlies van i-ocht. maar ei genlijk hebben alleen kleine kinderen en oude mensen hiervan te duchten. Reizigersdiarree is goed tot rust te brengen door stoppende loedingsmiddelen te gebruiken, zoals droge rijst, (kaneel)beschuit. geraspte appel, maar eenvoudiger is her bij drogist of apotheker een vrij verkrijgbaar middel tegen diarree aan te schaffen, zoals bijvoorbeeld Diacure. Voor kleine kinderen zijn deze preparaten minder geschikt. Soms is echter een parasiet de oorzaak van de buikklachten. Vooral als men heeft rondgereisd buiten Europa en onder minder hygiënische om standigheden heeft geleefd, kan dit liet geval zijn. Een zeer veel voorkomende parasiet is de Giardia Lamblia. Onder de microscoop ziet dit parasietje eruit als een gezicht met twee grote ogen. Giardia komt voor over de gehele wereld en treft in de wes terse wereld meestal reizigers en kleine kinderen. In ontivikkelingslanden is de ziekte zeer algemeen, wat te maken heeft met de sanitaire omstandighe den ter plekke. Men schat dat in de tropen onge veer 10 procent van de bevolking met Giardia is besmet. In het acute stadium van de ziekte heeft de ge troffene klachten van plotselinge diarree die echter nooit vermengd is met bloed of slijm, buikkram pen. winderigheid en soms misselijkheid, braken en lichte koorts. Na ongeveer een maand nemen deze verschijnselen af en houdt de patiënt last van terugkerende episodes van buikkramp. Uiteinde lijk verdwijnt Giardia vanzelf uit de darmen, maar de patiënt is gedurende lange tijd besmette lijk voor anderen. Besmetting is moeilijk te voorkomen want Giar dia is een echte overlever: hij kan maanden buiten het menselijk lichaam op een wortel of een slablad wachten tot hij weer in een nieuwe gastheer te recht komt. Ook in drinkwater, zelfs als dat ge chloreerd is. voelt hij zich thuis. Kleine kinderen lopen de ziekte vaak op in de zandbak, waar ze hun vieze vingertjes in de mond steken. Door de diarree kunnen kinderen die met Giardia besmet zijn zelfs achterblijven in groei: darmbeschadiging door deze parasiet treedt echter niet op. Als Giardia na lange tijd uit zichzelf of na be handeling is verdwenen, kan een overgevoeligheid voor melksuiker overblijven. Deze geeft dezelfde klachten als de oorspronkelijke infectie zodat het net lijkt alsof de parasiet weer terug is. Lang niet altijd is het nodig wegens diarree naar tde dokter te gaan. Wan neer moet u beslist wèl een arts raadplegen als u diarree houdt na een bezoek aan een land buitenEuropa; als u naast de darm klachten ook veel moet braken: als u met de ontlasting ook bloed of slijm verliest: als het een klein kind be treft. Elke dag belt mevrouw B. Nikkels de weerlijn. Dan pakt ze haar twee sten cils vol tabellen en begint het gepuzzel. 'Gunstig", 'niet zo gunstig' of'ongun stig', luidt uiteindelijk de conclusie van de analiste van het Academisch Zie kenhuis Leiden. Niet lang daarna ver schijnt het resultaat op Teletekst, dat via pagina 505 al diegenen informeert die last hebben van hooikoorts. „Over het algemeen klopt tachtig procent van onze voorspellingen", zegt ze. Steeds hanteert de onderzoekster de zelfde methode. Die is gebaseerd op al le ervaringen die door haar en de voor aanstaande AZL-wetenschapper F. Spieksmazijn opgedaan. Mevrouw Nikkels noteert de precieze aanduidin gen die door de telefonische weers voorspellingen worden gegeven. 'Zon nig', 'plaatselijk een bui', 'droog' en 'ge ruime tijd regen' - voor al dit soort be grippen is een waarderingscijfer vast gesteld. Aan de hand van het gemiddel de kijkt ze op weer een ander schema. Dat bevat onderverdelingen naar za ken als de temperatuur en de periode van het jaar. De analiste let ook op de windrichting en belt ten slotte de uit slag door naar Teletekst. Weerman en - vrouw Erwin Kroll en Monique Somers worden eveneens geïnformeerd. „Vori ge week ging ik een dagje fietsen langs de Vecht. Ik had m'n mapje toen mee genomen en heb op een bankje de hooikoortsberichten zitten maken." De hooikoortsverwachting wordt dage lijks opgesteld in de periode van mei tot juli. Ook in de rest van het jaar houdt mevrouw Nikkels zich met gras pollen en stuifmeelkorrels bezig: weke lijks controleert ze de pollenvanger op het dak van de zesde verdieping van hetAZL. Het apparaat beschikt over een stofzui germotortje dat, via een zuigmondje, continu buitenlucht opsnuffelt. De korrels blijven plakken op een stuk ta pe met vaseline en worden vervolgens door Nikkels en haar collega's met een microscoop opgespoord. Eenzelfde in strument staat op de grond. Het resul taat komt op een overzicht te staan dat naar ruim zestig adressen gaat. Met name artsen kunnen aan de hand daarvan beoordelen waar hooikoorts klachten precies vandaan komen. Onzichtbaar dwarrelen ze massaal over de velden en door de stad. Nie mand kan ze tegenhouden en wie er gevoelig voor is. gaat vrijwel zeker voor de bijl. Niesbuien, gezwollen ogen. jeuk en een voortdurend ge snotter - stuifmeelkorrels kunnen ondanks hun mini-formaat een hoop ellende aanrichten. Bijna een miljoen Nederlanders we ten er alles van. Terwijl anderen in deze tijd van het jaar niet genoeg kunnen krijgen van het warme en windstille voorjaarsweer, zijn zij wanhopig in de slag met tissues, zakdoeken, neussprays en tabletten. Het is nog niet eens zomer en de hooikoorts heeft alweer in volle he vigheid toegeslagen. Vooral de afge lopen paar weken waren erg. De weersomstandigheden waren opti maal voor de microscopische plaag geesten. Er was nauwelijks wind en van regen - die de korrels doet neer slaan - is al evenmin sprake ge weest. Dr. E. Rijntjes kan over alle ellende meepraten. Niet als slachtoffer, maar als specialist op het gebied van wat hij liever omschrijft als 'gra spollen-allergie'. Want, zegt de keel- neus- en oorarts in zijn praktijk ruimte in het Haagse ziekenhuis Leyenburg, 'hooikoorts' is een ver keerde aanduiding. ,,De mensen hebben geen last van hooi. maar van gras. En ze krijgen geen koorts, maar allergische klachten. De neus gaat dichtzitten. Er kan ook een ge voel van algehele malaise ontstaan; je voelt je hangerig, moe, vervelend. Het komt zelfs wel eens zover dat de patiënt moeilijk kan ademhalen.-' In veel gevallen zijn de stuifmeel korrels van grassen, kruiden en di verse soorten bomen de boosdoe ners. Vooral de berk, els en de bij voet zijn berucht om hun stuifmeel korrels - pollen - die bij inademing terechtkomen in de neus- en bijhol ten. Rijntjes: „Die bijholten zijn met de neusholte verbonden door kleine kanaaltjes. Bij een allergische reactie wordt het slijmvlies in de neus en die holten dikker en gaat het zwel len. De kanaaltjes kunnen daardoor komen dicht te zitten, met als ge volg dat het slijm niet weg kan." Ondertussen manifesteert zich een rijk scala aan ongemakken. De een voelt kriebels, moet een paar keer niezen en gaat over tot de orde van de dag. Er zijn er ook die de hele dag met een snotneus rondlopen. Ook het slijmvlies rond de ogen kan geïr riteerd worden. Soms zijn er ontste kingen in een van de bijholten. In dat geval is een bezoek aan de huis arts doorgaans voldoende om met behulp van medicamenten het pro bleem op te lossen. Lukt dat niet, dan gaan Rijntjes en zijn collega's aan de slag. „We kunnen dan een kaakspoeling doen", klinkt het ta melijk onschuldig. „Er wordt dan een klein openingetje gemaakt in de bijholte waar zo'n ontsteking zit. Daardoor kan het slijm alsnog weg lopen." De problemen zijn van persoon tot persoon verschillend. YVie overge voelig is voor een hazelaar, zou bij voorbeeld best eens lekker door een veld vol klaprozen kunnen gaan hol len zonder de minste last te krijgen. Er zijn daarentegen ook mensen die reageren op vrijwel elke soort stuif meel. Een weinig benijdenswaardi ge situatie, aangezien alle planten hun eigen bloeiperiode hebben. Het begint in februari met de els, in april en mei is het de beurt aan de berk, daarna beginnen de ergste van het stel: de grassen. De reeks eindigt in augustus met een plant die al bijna net zo gevreesd is: de bijvoet. Maar niet alle narigheid komt van planten. Ook de huidschilfers van hond of kat kunnen tot irritaties lei den. En dan zijn er nog de uitwerp selen van de huisstofmijt, een mi nuscuul beestje dat zich erg op zijn gemak blijkt te voelen in de vloerbe dekking, hoewel ook zeker de ma tras tot zijn favoriete stekken mag worden gerekend. „Veel mensen zijn allergisch voor zijn poepjes. Als ze vertellen dat ze 's ochtends nie zend wakker worden, met een dich te neus, dan heeft dat meestal daar mee te maken." Een hoes rond de matras kan al wonderen doen, is Rijntjes' ervaring. Lastiger wordt het wanneer stuif meel in het spel is. „De belangrijkste remedie is ervoqr te zorgen dat je er niet mee in contact komt. Maar dat zou betekenen dat je de hele dag in de badkamer moet doorbrengen, met ook nog eens de douche aan." Rijntjes ziet meer in het gebruik van medicijnen. Baat het niet, dan schaadt het (in dit geval) ook niet, luidt zijn redenatie. Misschien wel de beste methode is die, waarbij een patiënt drie jaar lang regelmatig wordt geïnjecteerd met de stof waarvoor hij allergisch is, totdat de cliënt er immuun voor is geworden. „Het liefst doen we dat bij mensen die ëën, hooguit twee allergieën hebben. Een belangrijk voordeel hierbij is dat je iets doet aan de oor zaak. Bij sprays en tabletten worden slechts de symptomen onderdrukt." Bij het Nederlands Astmafonds wor den oplossingen van een geheel an dere aard aangereikt. Onder meer gebeurt dat via de eigen Cara-lijn (06.899.11.91), een informatielijn die dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur wordt bemand door twee voorlich ters. Medische aanwijzingen over de behandeling worden niet verstrekt, zegt coördinator M. van Garderen. Dat is een taak van de huisarts. In plaats daarvan richt de organisatie zich meer op de praktische kant van de zaak. Van Garderen: „Mensen met hooi koorts geven we bijvoorbeeld als ad vies de deuren en ramen dicht te doen. Wanneer je wilt sporten, ra den we aan dat liever 's morgens te doen dan aan het eind van de mid dag. En als iemand van plan is te gaan autorijden, zeggen we: reali seert u zich wel dat er in de buurt van een autoweg altijd veel pollen zijn." Van Garderen schat dat vijf a tien procent van de ongeveer vijftig vra gen die dagelijks worden gesteld iets met hooikoorts van doen heeft. Al thans. in het stuifmeelseizoen. Daarbuiten hoor je er haast nie mand over. De klachten lopen uit een. weet de coördinator uit eigen ervaring. „Van 'nauwelijks proble men' tot zeer vergaand. Zelfs ge beurt het dat door hooikoorts een heel eindexamen wordt verprutst." P u Z Z E L s O O O L T O P O T IJ R K A N P E O R G V E E S 1 N L A M E H T E G A N IJ E K U L E G R O E T 1 E N L T G 1 U G H L L N D E E E F N R A T L E E N 1 U G P 1 1 A E O E N U T R C G S R N M C s E K N N IJ E E E H E A B K T A E F Z O Z T C F O E E K z E U R K P N S E T E A E R A K U N O E K O M V L O P S T E, L D C E D N E O D L O V N O E O D N E K R E W F A R T S D G 1 T IJ L V L A A 1 N 1 L G N 1 N E K E T N E R E L Amaril Cijfer College Docente Geluk Kinine Klas Krijt Leesboek Leren Lezen Lijst Liniaal Meetkunde Methode Oefening Onvoldoende Opstel Opzeggen Overgaan Pauze Potlood Schrift Spelen Strafwerk Tekenen Tekening Thema Vakantie Vlijtig OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel cryptogram schots a-o-a- trekkast e-r-s-1- bal—wat ak—v- kluiver -a-e—n- smelt HEINZ JOZPfe Ó3&IZ 15 H££Fr M£ M&5S/E Tom Poes en de Tijwisselaar De storm joeg zware watermassa's tegen de Albatros die hoog op de zandbank lag. „Dit gaat fout, meneer! schreeuwde de gezagvoerder boven het joelen der elementen uit. „Die golven bonken op mijn goeie schuit als stenen op een overgehaald benzi- neblik. Waar is het springtij?" ,,D-dat is er niet," stamelde de stuurman, glazig in de elementen blikkend. „Nee, dat zie ik!" loeide zijn meerde re. ,„Het water blijft hier even laag als het bodempje in mijn oorlamfles. Dat klopt niet, meneer. Hoe komt dat?" „Het komt van de wind", her nam de stuurman, die naar een rede lijke uitleg zocht. „De wind blaast de vloed terug, kapitein. Dat moet het zijn!" „Het blijft laag water", mompelde Oene Horletoet, die zich eenzaam langs het strand bewoog. „Ik had het kunnen weten. Zonder tijwisselaar zijn de krachten der natuur stuur loos. Het stormt zonder mijn wind molen, dat geef ik toe. Wat dat be treft, had die vreemdeling dus gelijk. Maar hij was fout toen hij meende, dat het vanzelf vloed zou worden. Dit zal hem een lesje geven!" Zo pratende naderde de grijsaard de plek waar zijn leerling zich met de windmolen en de tijstok ophield. Toen deze zijn meester ontwaarde raapte hij vlug zijn spullen bij elkan der en trok zich terug in de luwte van enige rotsen. „Daar is Oene!" prevel de hij verschrikt. „Die mag mij niet bezig zien want ik moet zeven jaar in ootmoed en oplettendheid zijn les sen volgen voordat ik zelf iets mag doen. Maar hoe kan ik nu de cirkel in stand houden? De cirkel van Horle toet?" DOOR JAN VISSER Van juni hoeven we niets meer te verwachten want gedurende de rest van de maand maken depressies de dienst uit. Er is geen enkele reden om te wanho pen: we hebben immers de 'waarachtige zomer', juli- /augustus, nog! Vandaag en morgen wordt het weer beeld bepaald door een lagedrukgebied boven Scan dinavië. Het gaat hier om dezelfde depressie die ook tijdens het weekeinde de eerste viool speelde. De lucht die rond het systeem circuleert is onstabiel waardoor er gemakkelijk buien tot ontwikkeling ko men. Toch ziet het er naar uit dat de buiigheid dinsdag overdag geleidelijk afneemt. De zon komt evenwel slechts mondjesmaat tevoorschijn. Pas laat op de middag en tijdens de avonduren begint het breder op te klaren. De uit west tot noordwestelijke richting waaiende wind is dan afgenomen tot kracht 3. De maximumtemperaturen komen uit op 17 graden. Woensdag neemt de bewolking alweer toe op de na dering van een volgende depressie die over de Britse eilanden naar ons land trekt. Het regengebied be reikt westelijk Nederland waarschijnlijk reeds voor de avonduren. Na woensdag blijft de depressie in de buurt van of boven ons land kleven en dat impliceert aanhoudende buienkansen en geen hogere tempera turen dan een graad of 18. Het onstandvastige weer speelt zich overigens wel af in een geblokkeerde drukverdeling. Bij IJsland be vindt zich namelijk een hogedrukgebied die de regu liere stroom oceaandepressies tegenhoudt. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn er plaatselijk flinke buien gevallen die van onweer vergezeld gingen. De grootste hoeveelheden neerslag vielen echter niet bij ons. In Bloemendaal tussen vrijdagavond en zondag avond slechts 6 mm terwijl er in Vlissingen alleen zondagmiddag al 25 mm werd opgevangen. Wat za terdag opviel was dat de buien in langgerekte straten opereerden. In zo'n buienstraat valt de ene na de an dere bui, er buiten is het vaak mooi weer. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Bewolkt en van tijd tot tijd regen, ook kans op on weer In Lapland droog en geregeld zon Middagtem- peratuur ongeveer 17 gra- Zweden: Tamelijk bewolkt en re genachtig. Ook kans op onweer In het noorden meest droog en wat zon Middagtemperatuur onge-. veer 17 graden. Denemarken: Bewolkt en buiig, soms onweer Morgen een stevi ge noordwestenwind. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 graden Engeland. Schotland. Wales en Ierland: Vandaag nog wolkenvel den en kans op een bui. Morgen zonnige perioden en bijna overal droog. Vandaag nog wel een straffe en frisse noordenwind Mid dagtemperatuur van 13 m Noord-Schot land tot tot plaatselijk 19 in Engeland. België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en buiig, eerst nog kans op onweer. Morgen een stuk droger en geregeld zon. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden Noord- en Midden-Frankrijk: In de oostelijke departementen tamelijk bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. In het westen droger en flink wat zon, maar eerst waait het nog wel hard uit het noordwesten. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden, aan zee lager Portugal: Flinke zonnige perioden en droog Mid dagtemperatuur van 22 in het noord westen tot bijna 30 langs de Spaanse grens en in de Algarve. Madeira: Flink wat zon en droog Middagtempera tuur ongeveer 25 graden Spanje: Vrij zonnig, maar in het noorden nog en kele wolkenvelden en kans op een bui Middagtemperatuur tussen 27 en 33 graden, langs de noordwestkust rond 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, maar vooral m het noorden ook wolkenvelden. Zo goed als droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden. Vrij zonnig. Middagtemperatuur onge veer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Zon afgewisselend door stapelwolken en vooral in het oosten eerst nog een enke le regen- of onweersbui. In het zuidoos ten steekt een Mistralwind op en wordt het zonnig. Maxima van een graad of 20 aan de Atlantische Kust tot rond 25 gra den m de Provence. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en kleine kans op een bui Middagtemperatuur onge veer 28 graden. Italië: Perioden met zon en vooral in het noor den kans op een stevige regen- of on weersbui Middagtemperatuur tussen 26 en 33 graden, op een enkele plaats in het zuiden 35 graden. Corsica en Sardinië: Zon. ook enkele stapelwolken en droog Maxima van 23 in het noorden van Cor sica tot 28 in het zuiden van Sardinië. Malta: Zonnig, vandaag ook een paar wolken velden en kleine kans op een bui. Mid dagtemperatuur iets boven 30 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, droog en warm. Morgen in het noorden van het Griekse vasteland mogelijk een onweersbui Warm met in het binnenland maxima ver boven de 30 graden, op de meeste stranden rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur langs de kust tegen de 30 graden. Duitsland: Wisselvallig weer met een flink aantal buien en kans op onweer. Met name in het noorden vrij veel wind Middagtem peratuur ongeveer 18 graden, langs de Noordzeekust rond 14 graden Zwitserland: Af en toe zon, maar ook een enkele bui, met kans op onweer Middagtempera tuur tussen 22 in het noorden en 26 in het zuiden Oostenrijk: Polen: Stevige regen- en onweersbui wolken Morgen ook een paar o P' gen Middagtemperatuur onge V. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon en enkele forse ref' weersbuien. Middagtemperatui ?r veer 21 graden Hongarije: Van het westen uit bewolking e (mogeli|k zware) onweersbuien. temperatuur ongeveer 25 grad 1 daag in het zuidoosten nog iets b 01 30. DINSDAG 24 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder Maan op 00.00 Maan ondi j Waterstand IJmuiden Katwijk e Hoog 06.49 19.21 06.22 (a Laag 02.35 15.06 02 16 E Weerrapporten 22 juni 20 u Maastricht New York half bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20