eidsch Dagblad )e Boer wil 'groen' kabinet Cafetaria's zitten in de verdrukking KLM verzweeg dosis straling aan passagiers TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Robson: 'Louis van Gaal volgt mij op als trainer' 'at Cash met veel moeite n eerste ronde Wimbledon Waterspektakel Struinen tussen spullen Leidse Schouwburg Binnenland Vakantiegeld gaat op aan inrichting van huis OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Buitenland Leiden In één dag is de oude Pol Pot ziek, dood en weer levend verklaard Topscorer Pieter van Schie: 'Het is alsof mijn voet wordt geleid' Cultuur en Kunst Aandacht voor kunst van 1 jjp het uitgaan HET WOORD IS AAN VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur19 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,9,10 RTV/programma's21 Sport13 t/m 18 Strips20 Uitgaan22 pablo cabenda wim koevoet De cafetaria's in Nederland hebben het zwaar te verduren. De omzetten lopen scherp terug en het einde van de malaise is nog lang niet in zicht, voorspelt de branche-organisatie Konink lijke Horeca Nederland. Van de 6.000 overgebleven snackbar houders zullen er zeker 2.000 kopje onder gaan. In Leiden, wordt het allemaal nog een graadje erger, zegt J. van der Kooy, eigenaar van het ketenbe- drijf Hendo. De Sleutelstad loopt landelijk gezien immers voorop met het 'gokkast-vrij' maken van snackbars. „Veel snackbars zijn begonnen als gokpaleisjes en hebben te laat ingezien dat die kasten bijzaak zijn." R. van Dijk is franchisehouder van de keten van Bram Ladage en is sinds enige tijd actief aan de Haarlemmerstraat. Hij zegt dat vooral 'in de hoek van de kleintjes de meeste klappen val len'. Van Dijk betwijfelt of de hoofdoorzaken van de crisis in cafetarialand de supermarkten met hun koelverse maaltijden en avondverkopen zijn. „Daar staat immers tegenover dat mensen meer vrije tijd hebben en gemakkelijker willen eten. En verse patat en verse pizza- punten kun je bij Albert Heijn niet krijgen. Ketenbedrijven redden het wel, meent Van Dijk. „Dat heeft vooral met uitstraling te maken. Ik wil de collega's van de snack bar op de hoek niet afkraken maar iedereen kan met eigen ogen de verschillen zien. Met uitstraling bedoel ik ook zaken als hygiëne en snelheid." De eigenaar van snackbar De Schipper op de Herenstraat ziet de toekomst somber in. Als oor zaken van zijn omzetdaling noemt hij AH en het verwijde ren van gokkasten. Met nieuwe snacks kan hij het tij ook niet keren. Die lopen eerst een tijdje goed maar het overwegend conservatieve snackpubliek keert uiteindelijk terug naar de klassiekers, is zijn ervaring. Pagina 10: 'Bij pompstations vullen ze tanks en magen' Ruim honderd KLM-passagiers zijn begin mei mogelijk bloot gesteld aan radioactieve straling die weglekte uit een medisch apparaat in het laadruim van het toestel. De Nederlandse luchtvaartautoriteiten verwijten de KLM nalatigheid en hebben justitie ingeschakeld. Ook de af zender van het apparaat, een bedrijf uit Petten, wordt op de vingers getikt. Het incident gebeurde op 2 mei op een vlucht van Amster dam naar Londen, zo onthulde de Britse krant The Observer gis teren. In het laadruim ging een, naar later bleek ondeugdelijk verpakt, medisch apparaat mee. Pas bij een routinecontrole na het uitladen bleek de lading niet in orde. Volgens de Rijksver keersinspectie (RVI) werd een 'beduidend hogere' radioactieve straling gemeten dan op de vrachtbrief was aangegeven. Passagiers die dichtbij het pak ket hebben gezeten, kunnen daardoor tijdens de tachtig mi nuten durende vlucht even veel straling hebben opgelopen als de jaarlijkse maximumdosis die geldt bij medisch onderzoek. Er waren 115 passagiers aan boord. Geluidsoverlast voor Sassenheim wordt minder irene nieuwenhuuse De geluidsoverlast boven Sassenheim moet vanaf vandaag flink minder wor den. De piloten krijgen voor de uitvliegroutes van de Kaagbaan nieuwe naviga tie-instructies mee. Die hebben wel tot gevolg dat de bewoners van De Engel, het Lissese buurtschap ten noorden van Sassenheim, meer vliegtuigen boven hun woningen krijgen. De aangepaste navigatie- voorschriften gelden alleen voor de meest gebruikte uitvliegroute, de zogeheten Bergi-route. Deze luchtweg gaat over de Noordzee, richting Schotland. Met de nieuwe aanwijzigingen zul len de zwaardere vliegtui gen niet meer 'uit de bocht' vliegen. Hierdoor ontstond in het verleden veel geluids overlast boven Sassenheim. De piloten krijgen de op dracht langzamer te vlie gen. Hierdoor zullen zij eer der dan voorheen de bocht richting noord-westen kun nen inzetten, waardoor zij het luchtruim boven Sas senheim zullen ontlasten. Een directiewoordvoerder van het Pettense bedrijf Mal- linckrodt Medical wijt de pro blemen aan een defect meetin strument waardoor de stralings- waarde niet juist is bepaald. Ge ruchten dat de meetapparatuur al maanden kapot was, wijst hij van de hand. AIRCONDITIONING? Weber koeltechniek 071 - 545 56 56 Ja. ik wil eeu abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode:sr Tel: i1(I.v.m controle bezorging) J Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 92,05) l i automatisch if. 31,95) Oacreptgiro (f. 93.05) l N'r. batik/giro: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 Lisa Gastoni Mannen zijn onrechtvaardig: zij zien alleen maar de boom waartegen hun vrouw ge botst is, maar de vele bomen die ze niet eens geraakt heeft, dié zien ze niet. lilieuminister schrikt van verkenning van RIVM nister De Boer (milieu) vindt dat het volgende kabinet een kan regeren op basis van een 'groen regeerak- ord'. Er zijn harde nieuwe milieumaatregelen nodig, te voorkomen dat de economische groei de huidige nst van het milieubeleid nog verder onderuit haalt. milieu en minister zei dat vanochtend New York in een reactie op Milieuverkenningen van het iinstituut voor volksgezond- en milieu (RIVM). Zij be lt momenteel in de VS de grote VN-top ontwikkeling. De Boer noemde de uitkom sten van de Vierde Milieuver kenning van het rijksinstituut 'verontrustend'. Volgens haar moet het rapport als uitgangs punt dienen voor een nieuw 'groen' kabinet. Volgens de Milieuverkenning schiet het huidige milieubeleid op termijn fors tekort. Aanzienlijke inspan ningen op het vlak van milieu regels, overheidsinvesteringen en prijsmaatregelen zijn nodig om het tij te keren. Het vierjaarlijkse document biedt een doorkijk naar de situ atie van milieu, economie en ruimte in 2020. Ook in de eer der verschenen Milieubalans (1996) waarschuwde het RIVM dat het milieubeleid ondanks goede ontwikkelingen, ook nogal wat hardnekkige knel punten kent. Deze hangen vooral samen met de groei van de energie-intensieve economie in ons land, de toenemende verkeersdrukte en met de milieuproblemen van de inten sieve veehouderij. Belangrijk knelpunt blijft de uitstoot van het 'broeikasgas' kooldioxyde. Dat komt vrij bij de verbranding van olie, kolen en gas. Minister De Boer ver moedde al dat er weer een stij gende lijn zou zijn in de uitstoot van kooldioxyde. „Dat kon ook niet anders bij zo'n groei van de welvaart. Ik houd echter vol dat we moeten vasthouden aan on ze doelstelling dat de uitstoot in 2000 met drie procent terug moet. Als ik dat loslaat is elke stok achter de deur voor maat regelen weg." De Boer zei eerder al dat ze alleen terugkeert in een nieuw kabinet als er harde afspraken worden gemaakt over het milieu. Brit wil eind maken aan speculaties jouis van Gaal wordt volgens lobby Robson de nieuwe rainer van Barcelona. De Brit rilde zijn huidige werkgever óór zijn en meldde daarom Ie komst van zijn Nederland- e opvolger. Barcelona belegt las op 1 juli een persconfe- entie om de naam van de lieuwe trainer bekend te ma- en. Over de komst van Louis an Gaal naar Barcelona rordt al maanden gespecu- eerd. Robson, die vooralsnog bij larcelona wil blijven, houdt Ie hem aangeboden functie van internationale scout nog in beraad. Maar de komst van zijn opvolger maakte hij al vast wereldkundig, omdat hij verbolgen was over de wijze waarop hij al die tijd in het ongewisse was gelaten over zijn toekomst. In de loop van zijn eerste seizoen bij de Catalaanse club kwam Robson er langzaam maar zeker achter, dat hij slechts een pion is in een spelletje van het bestuur van de club. Louis van Gaal weigert nog altijd commentaar te geven op berichten over zijn r club. iustraliër in hoofdtoernooi iRtrpen dagen door drie kwalifi catiewedstrijden. In de laatste (oormalig Wimbledon-kam- ronde versloeg Cash de Israe- ioen Pat Cash heeft zich ge- liër Motevassel. walificeerd voor het hoofd- ïernooi van het grasevene- Pagina's 13, 16 en 18: Meer nent in Londen. De Austra- over Wimbledon ër worstelde zich de afgelo- djke landen erdeeld over ïilieu-eisen groef VER HANS DE BRUUN [ingen om te komen tot con té afspraken voor het ver- ïderen van de uitstoot van adelijke stoffen zijn tijdens Top van de Acht' in Denver niets uitgelopen. Europa at daarbij lijnrecht tegenover VS, Canada en Japan, die van normen willen weten, londskanselier Kohl, de nse president Chirac en pre- ?r Kok (aanwezig namens de opese Unie) pleitten voor Europese standpunt dat in 0 de C02-uitstoot vijftien cent lager moet zijn dan in (en in 2005 alvast 7,5 pro- it). De VS, Japan en Canada den daar helemaal niets ir. Zij wilden niet verder gaan de toezegging dat in 2010 atregelen moeten zijn geno- n die tot 'betekenisvolle en listische' streefcijfers kunnen len. )e leiders van de VS, Rus- d. Japan, Canada, Frankrijk, )ot-Brittannië. Duitsland en Europese Unie sloten zich bij de Amerikaanse oproep de hulp aan Afrika uit te iden. Maar de Europese lan- zijn het niet eens met de eis Washington dat hulp moet rden geboden aan democra- ring en het openstellen van markten van Afrikaanse lan- De EU wil geen voorwaar- vooraf. Ina 2: i lederlands poldermodel 'I eekt Clinton aan lusland hoort er ïog steeds (helemaal bij piotverklaring Denver nieuwe wetering De regen viel zaterdag met bakken uit de lucht. Korte, maar hevige buien. Het waterspektakel dat Oranjecomité Eensgezind in Nieuwe Wetering op het program ma had staan, viel aanvankelijk dan ook letterlijk in het water. Het bootje voor de 'peddelbehendigheids-wedstrijden' bleef onbemand. De aanwezigen zochten tijdelijk een goed heenkomen onder het zeildoek van de kraampjes langs de kant. Ze lieten zich echter niet kisten. Na regen kwam zonneschijn. En even later klonk alsnog het startschot voor de ped delwedstrijd. Pagina 11Peddels, draken en stortbuien. foto hielco kuipers Kijkdag veiling trekt veel belangstelling Paul Bordewijk is op zoek naar 'rij dertien', de beruchte rij (ille gale) stoelen die hem als wet houder financiën in 1990 in po litieke problemen bracht. Een collectie waaraan hij speciale herinneringen bewaart en dus echt iets voor hem, vindt-ie. Maar zijn zoektocht tijdens de gisteren gehouden 'kijkdag' in de Leidse schouwburg is tever geefs. Wat stoelen betreft zijn alleen die uit de foyer en 'les places sans vue' (zoals directeur Pim Wallis de Vries de losse zaalstoelen zonder uitzicht noemt) te koop tijdens de van avond te houden veiling van de theaterinventaris. De kijkdag trekt veel belang- stellenden, die overigens niet allemaal enthousiast zijn over wat staat uitgestald op het to neel van de schouwburg. „Is dat alles", wordt er na menig rondje geroepen. Voor de meeste parti culieren staat er dan ook weinig bruikbaars tussen de koopwaar, die vanavond om zes uur onder hamer gaat. Wat moet je met een set van vijf 'zelfdovende as bakken' of een verzameling van zestien wc-rolhouders? Dat is meer iets voor het groepje be roepsopkopers, dat met notitie blok in de hand rondloopt. De schouwburg wil van haar oude spullen af. want het thea ter wordt de komende maanden gerenoveerd. De vernieuwing bestaat onder meer uit een mo dernisering van het gebouw. Het interieur wordt aangepast aan de mode van de jaren ne gentig, de huidige jaren zeven tig-sfeer (met veel bruin, oranje en groen) verdwijnt. Goed voorbeeld van die jaren zeventig-sfeer zijn de kroon luchters, die veel bekijks trek ken, ook al zijn ze voor de meeste huishoudens veel te groot. Voor de leek zien ze er zwaar antiek uit. maar in werke lijkheid zijn ze slechts een jaar of twintig-oud. Gietijzeren lam pen van Italiaanse makelij, goudkleurig geverfd en speciaal gemaakt voor het Leidse thea ter. Geïnstalleerd tijdens de vo rige renovatie van het theater. „Typisch jaren zeventig", zegt Wallis de Vries, „Dus moeten ze weg. Bovendien waren die lam pen ook niet erg praktisch: ze geven gewoon veel te weinig licht. In de zaal was het bijna onmogelijk om je programma boekje te lezen. Ze zijn ook niet echt mooi. Veel mensen zagen die kroonluchters niet eens toen ze nog gewoon aan het plafond hingen. Dat zegt génoeg." Als veilingmeester treedt de kersverse cultuurwethouder Alexander Pechtold op, die tot voor kort werkte bij het Haagse veilinghuis Van Stockum. Van avond keert hij weer even terug in zijn oude beroep. „Het is bij een veiling vaak net als in een casino, zegt hij zondagmiddag tijdens zijn rondgang over het toneel. „Je moet de mensen uit lokken om te bieden. Ik heb wel beginprijzen in mijn hoofd, maar die zijn heel laag. Zodat iedereen denkt: 'Zo weinig, nou dan kan ik wel een gokje wa gen'. Waarna ze uiteindelijk naar huis gaan met iets dat ze voor dezelfde prijs in de winkel hadden kunnen kopen." De kroonluchter uit de zaal is vanavond ook te koop. Pim Wallis de Vries. „Typisch jaren zeventig", aldus schouwburgdirecteur foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1