De kunst van het uitgaan Leiden Oerol-festival groot succes f onge Peter Dijkstra demonstreert talent Cultuur Kunst finead O'Connor stuurt xtremist open brief 97 culturen Elly de Waard komt naar Schrijversdag in Leiden Geen eer te behalen aan Les Festes de 1'Amour Twintig gratis topfilms in Haagse Tuschinski Zomerse schilderijen van Frank Lengvenius bij Bleijenberg lAANDAG 23 JUN11997 U Triomfen Danstheater in Argentinië flfnos aires Het Nederlands Dans Theater uit Den Haag viert 37' triomfen in Argentinië. Het gezelschap onder leiding van de _kkt Tsjech Jiri Kylién boekt in de hoofdstad Buenos Aires grote suc- har« cessen. Het als uiterst kritisch geldende publiek in het gerenom- 5Aij meerde Teatro Colon juichte de dansers hartstochtelijk toe. De :ans ,\rgentijnse krant La Nacion bestempelde de voorstellingen van het ensemble als uitstekend en buitengewoon. Met name Wings pfVVax en Start to Finish van Paul Lightfoot, de veelbelovende onge danser en choreograaf die aan het NDT is verbonden, irachten het publiek op de banken. f Wagner-zanger Ridderbuseh overleden •nen De bas Karl Ridderbuseh, wereldberoemd door zijn Wa- er-vertolkingen, is op 65-jarige leeftijd in de Oostenrijkse stad k'j ÏVels gestorven. De Duitse kunstenaar bezweek zaterdagmiddag (Tef aan een slepende hartziekte. Dirigent Herbert von Karajan prees Da Ridderbuseh ooit als de 'mooiste basstem ter wereld'. De zanger aakte in de jaren zestig furore op het jaarlijkse festival van Wa- ier-opera's in het Zuid-Duitse Bayreuth. Hij vergaarde echter ik roem als 'Ochs von Lerchenau" in de Rosenkavalier van Ri chard Strauss. Eén van de Four Tops overleden i [lETROiTLawrence Dayton, een van de originele leden van de Amerikaanse zanggroep de Four Tops, is op 59-jarige leeftijd 33 overleden. De Four Tops werden meer dan 40 jaar geleden op richt. Hun grootste hits hadden ze in de jaren '60 nadat ze wa it gecontracteerd door Motown. Enkele van hun bekendste 5nummers zijn I can't help myself, Reach Out (I'll be there), Ber- lette en It's the same old song. recensie udy van der spek Concert door het Leiderdorps Ka- ikoor Gehoord 22/6 in de Orangene de Hortus Botanicus te Leiden isst im van Meeuwen stond gis- rmiddag niet voor zijn Leider- irps Kamerkoor en dat hoort iez et, dat is gek, na bijna 20 jaar. ook dit concert bewees nar weer eens dat niemand iit ht onmisbaar is. Het 19-jarige lent Peter Dijkstra had één tek inwerktijd om - in een ramma met zeven compo- nd t>ten - de zieke Van Meeuwen Tvangen. I puurlijk heeft van Meeuwen t grote werk geleverd, maar finishing touch, de durf van uitvoering zelf, staat op 'EM am van Dijkstra. Het voor- el voor hem is dat hij staat een van de beste kamerko- nuit de regio, en die eer komt 2,8 «r Van Meeuwen toe. 1 tmeeste expressiviteit en ori- ïaliteit lag voor de pauze bij 21 muel Barber (1910-1981). '™j it heeft die man een natuur- 3 c gevoel voor melodie, en een er (l lloze techniek. Een topper is 53 ïy Hynes'. Heel uitgekiend 9,2? erd er door Dijkstra even goed 1 stemd om vervolgens in een 99 achtige kleurrijke explosie te 'aden. Maria stikte van de lelijke eigenschappen en die den schitterend gecompri- eerd in dat woordje 'she' dat Ij; j1 eds terugkeert, door het Lei- 9.85 rdorps Kamerkoor als een dijk neergezet, maar dan een dijk met een gamma aan veld bloemen. Jos. Rheinberger (1839-1901), de minst interessante compo nist voor de pauze, werd toch ook fraai, zelfs engelachtig ge zongen in 'Zum neuen Jahr', en met een opvallend mooie fra sering en articulatie in 'Denk' es, oSeele'. De echte 'zing-hartstocht', dat geestrijke, was er pas voor de volle 100% na de pauze. Zoals in Debussy's 'Quand j'ai le ta- bourin', waar de mannen met hun stem de tamboerijn sloe gen en de mezzosopraan Inge Aksoycan de liedjeszanger volg de van dorp naar dorp, warm, weelderig, pur sang, een pracht van een stem. Elk lied werd zo een juweel. Herman Strategiers 'Waterlelie' dreef ook werkelijk, de samenklank bleef hangen, dook onder en kwam weer naar het oppervlak, naar het licht. De donker dreigende, overi gens interessante dissonanten die maar moeizaam oplossen in Badings 'Zingen, vrienden, zin gen' stonden lijnrecht tegen over de volmaakte kleuring en beweging van de harmonieën in 'de bloemen en de bomen' van Saint-Saëns. Ze sloten zich en waaierden open, verbonden door slanke melodielijnen. Bloemrijk en bezield gezongen. Het lijkt me een belevenis voor het Leiderdorps Kamerkoor om 'onder' zo n jonge ster als de overigens boomlange Peter Dijkstra te zingen. ke* pster Sinead O'Connor, die les? n concert in Jeruzalem afge- 53^ tte nadat ze met de dood was lot, dreigd, heeft zaterdag een ine en brief gestuurd aan een gj )dse extremist die er prat op ig dat hij de zangeres had 1 tggejaagd. Jk herinner me dat ik als id op kerstavond naar de te- risie keek. Ik zag hoe Israëli- ïe en Palestijnse mannen el- ar sloegen in de straten van plaats waar hun geloven zijn tstaanzo schreef O'Connor haar brief. „Ik voelde me be- oefd en bang. Ik vroeg God: oe kan er waar dan ook vrede aarde zijn ais er geen vrede Jeruzalem is?' Ik stel u deze meneer Ben Gvir", zei Connor in de brief die Associ- fd Press van haar kreeg. O'Connor zou zaterdagavond concert geven op een mani- itatie om Jeruzalem te pro oien als hoofdstad van zowel Israël als een toekomstige Pa lestijnse staat. Ze zegde het concert af nadat de ambassades van Groot-Brittannië en Ierland in Tel Aviv boodschappen had den ontvangen waarin ze met de dood werd bedreigd. Ben Gvir is lid van het Ideolo gisch Front, een loot van de ver boden anti-Arabische Kach-be- weging. Ben Gvir zei eerder de ze week in een interview met de Israëlische radio dat hij en zijn aanhangers ervoor hadden ge zorgd dat O'Connor niet optrad. Hij zei echter niet dat de dreige menten van hem afkomstig wa- O'Connor besloot de brief te schrijven nadat ze een Engelse vertaling van het interview had gelezen. Ze herinnerde Ben Gvir aan de Tien Geboden. „God be loont degenen die de kinderen van de wereld vrees inboeze men niet. Dus je bewerkstelligt alleen de ondergang van je ei- gen ziel", schreef ze. Een moderne symbiose tussen poëzie, video en elektronische muziek. Technopoetry van Serge van Duijnhoven (poetry) en Gabriël Kousbroek (techno). foto taco van der eb De Nacht in een club-achtige atmosfeer Wie denkt dat kunst anno 1996 wordt geboren in zol derkamertjes waar gekwel de zielen worstelen met hun ego en hun bankreke ning, is een lieve onverbe terlijke romanticus. Want het eerste licht dat een groot deel van de moderne kunst tegenwoordig ziet is dat van de strobosccoop. Kunst wordt gebaard in clubs. Begeleid door het scheuren van samples en het gedans van honderden die de geboorte vieren op harde techno. Niks geen Stedelijk of Rijks. leiden pablo cabenda De Roxy, Paradiso en Internet zijn voor een grote groep kun stenaars nu de nieuwe musea, pardon media. En dus is de vie ring van nieuwe kunst en dito kunstenaars, 's nachts tijdens 'De Nacht van de Kunst' op de Leidse Hooglandse Kerkgracht en in een clubachtige atmos feer. Een van de meisjes van de or ganisatie - strakke lakbroek, dito jack, gympen als tanks waar de veters zijn vervangen door futuristische plastic buisjes - overhandigt de bezoekers het programma. Het is in eerste in stantie nogal moeilijk te ontcij feren omdat alle straatverlich ting op de Hooglandsekerk- gracht is uitgeschakeld. Het licht komt nu van ufo-achtige objecten van Bla BLa Design die jonge kunstenaars twee uur lang in de schijnwerpers zetten. Een berg van een travestiet, genaamd Erica Terpstra, helpt daarbij. En net als haar naam genoot heeft ze een onstuitbare lust tot enthousiasmeren. In kleine vraaggesprekjes, waar ze zelf voornamelijk het woord heeft, schetst ze van alle kunste naars in het kort de uiteenlo pende geschiedenissen. Maar hoe verschillend de opleidingen van de nieuwe creatievelingen ook zijn, ze hebben wel het een en ander met elkaar gemeen. „Ze schuwen het gebruik van moderne reclametechnieken niet", aldus Gabriëlle Anceaux. Zij is samen met trendwatcher en popcultuurpaus Ted 'MTC' Langenbach verantwoordelijk voor de organisatie van de NVDK. „Ze laten zich inspireren door mede-kunstenaars binnen en buiten hun eigen discipline en zijn onderdeel van een zoge naamde sample cultuur." Wat het duidelijkst zicht- en hoorbaar is in de combinaties van videobeelden en live-mu- ziek op de verschillende podia in de straat. Iets minder duide lijk, maar heel passend in die stukjes-en-beetjes-cultuur is het gebruik van tweedehandskle- ding en de materiaalkeuze bij modeontwer pers zoals Ma deleine Berk- heimer. Een lange rij strenge dames in vleeskleurige ensembles loopt gepassio neerd afstande lijk op een cat walk voor het CBK en beje gent het pu bliek met ijs- koud vuur. Er wordt een spotlight op de borst- partij van elk van hen afzonder lijk gericht. Telkens maar enkele seconden, zodat het publiek - drie rijen hevig in mode verlus tigde mannen - zich later wijs kan maken dat het iets gezien heeft. Dietrichs Sag mir wo die Madchen sind', klinkt door de speakers. P.J. Harvey en Laurie Anderson zingen en alles zegt: 'kunst: kijken maar niet aanko men'. Waar je wel naar hartelust aan mag voelen zijn de objecten van het kunstenaarsduo Sis Jos- sip. Fel gekleurd speelgoed voor buitenaardse reuzenbaby's. Een puntige ster blaast zich zelf op en zwaait vrolijk heen en weer als je een gulden in de auto maat stopt, en blaast vervolgens zijn laatste adem uit. Laag drempelige betaalbare kunst met een fikse dosis humor. Nog meer geestigs. Het duo 'Beide Kunstenaars' noemt het een registra tie van 60 performan ces bij ban ken, kinder speelplaat sen etc. Het videoscherm toont een sexy ruimte prinses die voortdurend tegelijkertijd zwoel en on bereikbaar kijkt. Ze is in het gezelschap van twee hyper actieve supermannen die onder een stevige housebeat een vro lijke dansterreur uitoefenen in Febo snackbars en bejaarden centra. De geheel in zilver ge hulde prinses belt aan op een galerij en een nietsvermoedend oudje doet open. De deurope ning wordt, op een oud gezicht je en wat grijze lokken na, hele maal gevuld met argwaan. Als de dame de twee als bezetenen dansende Supermannen in het vizier krijgt doet ze meteen de deur dicht. Even later kijkt ze nieuwsgierig geworden toch uit het keukenraam. Komisch? ze- stad van chef jan rijsdam. 071-5356444 Dichteres Elly de Waard is van de partij op de Zuid-Hollandse Schrijversdag, die op 11 okto ber in het Leidse Volkshuis wordt gehouden. De Schrij versdag is een festival voor ie dereen die wel eens iets schrijft: dagboeken, verhalen, gedichten, columns, toneel stukken. De Waard houdt dichtersspreekuur. Verder zijn er workshops, een schrijversmarkt, open po dia en een poëtische rondvaart door de Leidse grachten. opera recensie susansse lammers Opera: Les Festes de I'Amour et de Bac chus van J -B Lully door Stichting Vokaal Verhaal. Gehoord: 21/6, Hooglandse Kerk, Leiden. Nog te horen: 27 en 28/6, aldaar Aanvang. 22 00. Het is opmerkelijk dat een ope ra waar zo weinig in gebeurt zo lang moet duren. Dramatisch gesproken valt er zo goed als niets te beleven in Les Festes de l'Amour et de Bacchus, dat be staat uit belevenisjes van her ders en herderinnetjes die de liefde bezingen of, als het in de liefde niet naar wens verloopt, de geneugten van de drank. In één scène gebeurt er wat be zienswaardigs, drie tovenaars bedotten een afgewezen herder en is er zowaar sprake van een tekstgrapje, maar dat moet ge noeg zijn voor de hele opera. Aan het slot concludeert ieder een dat het heel goed mogelijk is de godin van de liefde en de god van de drank tegelijkertijd te eren. Een opvoering zal het dus moeten hebben van muzi kale kwaliteiten en presentatie. Nu laat Lully de zangers gere geld zingen: 'Is onze samenzang niet zoet?' en 'Laat onze liede ren onsterfelijk zijn', maar on sterfelijke melodieën heeft hij daarvoor niet gebruikt. De mu ziek kabbelt, er zijn maar een paar ontroerende stukken, waaronder het 'Dormez, beaux yeux' en een aantal koorpassa ges, waar de muziek iets van een kern krijgt. Maar 'Les Fes tes' is geen opera waar veel eer aan te behalen valt. Muzikaal curiosum van bedenkelijk ni veau, waarvoor veel talent en inventiviteit nodig is om er een spetterende voorstelling van te maken. Het koor van de Hooglandse kerk is het toneel waar Vokaal Verhaal, dat wil zeggen de zang leerlingen van Ellen Looyestijn, de opera uitvoert. Een mooie omgeving, maar er is geen dwingende reden die de keuze van deze locatie rechtvaardigt. De akoestiek is niet bovenmatig goed, de poppetjes zijn klein en hun stemmen bereiken het hooggezeten publiek maar net. De zitplaatsen van de tribune zijn met goud beklede straf- bankjes en door de wijde kieren tussen de planken lokken de grafstenen. Met overduidelijk enthousias me slaan de uitvoerenden zich door de opera heen. Om het ac teren hoeven ze zich niet zo te bekommeren, ze kunnen zich met een gerust hart concentre ren op de zang. Als koor hebben ze allure, ook enkele ensembles worden charmant gebracht, maar in de solopartijen ont breekt het vaak aan helderheid en expressie. De talloze versie ringen, die Lully helaas vaak op de e-klanken wilde hebben, we ten de dames nog wel overtui gend te laten rollen, maar de heren hebben er al te veel moei te mee. Zonde om zoveel energie te be steden aan een verge tens waar dig stuk. ker, maar kunst? Wel gezellig. En dan is er Internet, dat al leen al om zijn alles overwoeke rende en letterlijke 'tegenwoor digheid' niet mag ontbreken. Internet is niet van nu, Internet is nu. Maar 'oude' kunst op het nieuwe Internet is nog geen 'nieuwe' kunst. Het net speelt, althans op de NVDK, geen gro tere rol dan een elektronisch plaatjesboek. Maar het is na tuurlijk wel modern. Net zoals de technopoetry van Serge van Duijnhoven (ge voelige gabber), het tienderangs variété van de Ready Maids- /V.O.L.V.O. (nieuwe lulligheid, neocamp) en alle verrichtingen van alle v.j.'s. De computer-gra phics zijn vaak van een halluci nerende schoonheid, maar het gesampelde beelmateriaal wekt vaak de indruk dat er iets te vaak iets te gemakkelijk in de bak explosies/rake klappen wordt gegraaid. Waarschijnlijk omdat het zo mooi synchroni seert met de beat van de mu ziek. Niet helemaal verwonderlijk. Video-art bedreven door de nieuwe lichting is een jonge stroming en staat nog in de kin derschoenen. Er kan nog van al les gebeuren. Zij die willen dan sen kunnen zich gewoon te bui ten gaan aan de visuele trips en de liefhebbers van kunstzinnig heid volgen voorlopig het advies op van een van de vele video- werken. 'Stay tuned for more!' den haag anp Vandaag wordt in het Tuschins ki Theater in Den Haag de Dag van de Nederlandse speelfilm gehouden. Vanaf twaalf uur 's middags kunnen bezoekers gra tis naar de Haagse bioscoop, waar tot middernacht twintig succesvolle films worden ver toond. Ook zullen vertegenwoordi gers van de filmwereld er tij dens een forumdiscussie van gedachten wisselen met staats secretaris Nuis (Cultuur) en mi nister Wijers (Economische Za ken). Het gaat bergafwaarts met de Nederlandse speelfilm en om die reden luiden producenten en acteurs de noodklok. In Den Haag, want daar kan mogelijk geld vandaan komen. Dat bleek vorige week nog, toen het kabi net zich bereid toonde inves teerders in de Nederlandse filmindustrie fiscaal tegemoet te komen. Zo denkt staatssecreta ris Vermeend (Financiën) aan een regeling om van films die een kassucces worden, de winst en de investeringsrente goed deels belastingvrij maken. De Nederlandse filmbranche overlegt ook al geruime tijd met de publieke omroepen in po gingen meer speelfilms voor de televisie te produceren. Ook daar vormt geld de belangrijkste hindernis. Een gedramatiseerde film van een uur voor de televi sie vergt een investering van grofweg 1,8 miljoen gulden. De omroepen kunnen maar de helft van dit bedrag besteden. Bij filmproducenten leven plan nen om tot de eeuwwisseling dertig telefilms te realiseren. De overheid zou hier een handje kunnen helpen, menen de orga- nisatroren van de actiedag. 'Meester Jaap' mooiste boek amsterdam anp Kinderen van zes tot en met negen jaar vinden Meester Jaap van Jacques Vriens het mooiste boek. Kinderen van tien tot twaalf geven ook dit jaar weer de voorkeur aan De Griezelbus 3 van Paul van Loon, vorig jaar het best ver kochte kinderboek. Spijt! van Carry Slee valt het best in de smaak bij kinderen van der tien tot en met zestien jaar. Dat blijkt uit de resultaten van de Nederlandse Kinderju ry. Dit jaar gaven 50.000 kin deren gehoor aan de oproep van de Stichting Nederlandse Kinderjury om aan te geven welke boeken ze het meest waarderen. Slee viel voor de vierde keer in de prijzen bij de Kinderjury, Vriens voor de tweede keer keer. Van Loon werd vorig jaar door twee leeftijdscategorieën uitgekozen. Het was de tiende keer dat het evenement, dat via scholen, bibliotheken en boekhandels loopt, werd ge houden. beeldende kunst recensie sandra smallenburg «toonstelling: Frank Lengvenius Te t/m 13 juli, do. t/m zo 10 30-17.30 Bleijenberg Galene, Touwbaan 1, Leiderdorp de tekeningen en schilderij- van de Limburgse kunste naar Frank Lengvenius (1952) kt altijd de zon te schijnen, die kleuren als lichtgroen, fel en blauw stralen je tege- oet wanneer je de galerie- rimte van Bleijenberg in Lei- erdorp binnenloopt. Ook de 'els van de werken brengen je in een zomerse sfeer: 'Surfen', 'Strand' en 'Zonnebaden' zijn de woorden waarmee hij zijn schilderijen en tekeningen aan duidt. De vakantiestemming wordt nog versterkt door het Zuid-Europese karakter van de huizen en torens die lengveni us schildert. Rijen collonades en boogvormen doen denken aan het Colosseum in Rome en een gevaarlijk scheefhangende toren is te herkennen als de to ren van Pisa. Lengvenius schildert in een stijl die doet denken aan kin dertekeningen. Net als een kind tekent hij een huis als een vier kant met een puntdak en ver schillende vierkantjes als ra men. Een boom is een stam met een wolkvorm er bovenop. Met snelle lijnen en felle kleu ren weet hij zo op een doeltref fende manier de sfeer van een bruisende stad of een zinde rend strand te scheppen. Ook als de zori niet schijnt, zoals in het werk 'Nachüeven', bevatten de schilderijen door het dyna mische handschrift van Leng venius nog dezelfde broeierige sfeer. De meeste werken op de ten toonstelling zijn op papier gechschilderd. Met een verfrol ler brengt de schilder in brede banen acrylverf op het papier aan, waarna hij met pastelkrijt de details in zijn kenmerkende naïeve handschrift tekent. Deze techniek heeft haast het uiter lijk van een zeefdruk, temeer omdat de verschillende kleur- banen elkaar soms overlappen, zoals dat ook bij de verschillen de drukgangen van een zeef druk kan gebeuren. Soms zijn echter zoveel vlakken over el kaar heengeschilderd dat de kleuren daardoor jammerlijk doodslaan. Ook is hier en daar zo overmatig met krijt op de te keningen gekrast dat de com posities een warboel van lijnen worden. Veel helderder van kleur en compositie zijn de enkele schil derijen die Lengvenius ten toonstelt. De glimmende verf is hier in egale vlakken over het doek verdeeld en niet zo vlek kerig als in de tekeningen. De techniek van verf op doek lijkt beter geschikt om de zomerse sfeer op te roepen die Lengve nius zo graag wil uitdrukken. Tienduizend bezoekers méér dan vorig jaar terschelling anp Het vijftiende Oerol-festival op Terschelling is een enorm suc ces geworden. Ongeveer vijftig duizend mensen, tienduizend meer dan vorig jaar, kwamen naar het eiland dat tien dagen in het teken van de cultuur stond. Duizend artiesten uit binnen- en buitenland verzorgden voor stellingen met als thema Van achter de wolken kwam de wind. Het minder goede weer van de afgelopen dagen leidde nauwelijks tot problemen. Slechts één voorstelling moest worden uitgesteld. Gisteravond is het festival afgesloten. Er waren dit jaar dertigdui zend kaartjes voor voorstellin gen te koop, tienduizend meer dan in 1996. Door de massale toeloop bleef het lastig om zo n plaatsbewijs te bemachtigen. Voor bezoekers die bot vingen was er echter genoeg te beleven. Het festival bood behalve de ge programmeerde voorstellingen onder meer volop straattheater, wereldmuziek op het Groene Strand en verrassende shows op festivalterrein De Oase. De organisatoren hoeven zich anders dan in voorgaande jaren niet het hoofd te breken over geldproblemen. Het festival kreeg dit jaar voor het eerst een rijkssubsidie. Met geld van sponsors kwam het budget op een dik miljoen. Zowel de sub sidie als vele sponsorcontracten zijn voor meerdere jaren vastge legd, zodat de toekomst van Terschellings Oerol zeker is ge steld. Volgend jaar wordt het festi val gehouden van 12 tot en met 21 juni. Het thema is dan De diepte van oceanen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19