Jeroen Piket zet 'belangrijke stap' Zülle in problemen, Julich en Svorada scoren INT I £arin Brienesse zwaait le EK-zwemploeg uit Sport Tweevoudig Indy-winnaar Luyendijk heeft nog doelen zat Delibas wint veertiende partij iulen Orhan Delibas heeft gisteren in Keulen zijn veertiende profpartij gewonnen. De bokser versloeg zijn Amerikaanse te genstander Mike Boneslovski op technische knock out in de der de ronde. Ugandees AkiiBua overleden icampala John Charles AkiiBua, de enige olympich kampioen die Uganda telt, is vrijdag in Kampala overleden aan de gevolgen van een longziekte. AkiiBua werd 46 jaar. In 1972 won hij in München olympisch goud op de 400 meter horden. Met 47,82 seconden zette hij destijds een wereldrecord neer. Na zijn loop baan kwam de atleet diverse keren met het bewind van Idi Amin in conflict. Hij leefde een tijdje in Kenia en Duitsland om zich in 1983 weer in Uganda te vestigen. Softbalsters laatste in Haarlem |haarlem Het Nederlandse team is tijdens de Haarlemse Softbal Week op de zesde en laatste plaats geëindigd. De formatie van Koe de nieuwe coach Craig Montvidas verloor zaterdag met 6-0 van K" Canada. Voor Montvidas waren de zwakke prestaties in Haarlem een ontnuchterende ervaring. ,,Er zijn te veel fouten gemaakt. De speelsters waren vermoeid na een lange week", zei de coach na de 6-0. Valpartijen Zeelenberg en De Vries monza De Nederlandse motorcoureur Wilco Zeelenberg is in de vierde race van het Worldcup Supersport 600 cc op de negen tiende plaats geëindigd. Zeelenberg bleef op het circuit van Monza buiten de puntenverdeling door een val kort na de start. Zijn teamgenoot bij Yamaha-Kotubex Jeffry de Vries haalde de finish niet. Hij ging in de tweede ronde eveneens tegen het asfalt en viel uit. De Italiaan Pirovano won de race. ls 1dhoven hans vos CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 locarnoafp/rtr klimmers nmhnnp pinp pn iets minrlpr dan drie mimi- In de Rnntp dn Sud wnn Tprnen Rliilevens zaterdapde locarno afp/rtr Alex Zülle is het grootste slachtoffer van het internatio nale wielerweekeinde, Jan Svorada en Bobby Julich de grote winnaars. Zülle zag zijn Ronde van Frankrijk in gevaar komen door een sleutelbeenbreuk in de Ronde van Zwitserland. Svorada won in Catalonië zijn derde rit in vier dagen, Julich scoorde twee ritzeges in de Rou te du Sud. In de Ronde van Zwitserland is Christophe Agnolutto groot wild. De onbekende Fransman verdedigde in het weekeinde met verve zijn leiderspositie. Eerst in de in dividuele tijdrit over ruim 31 kilometer. Die werd ge wonnen door de talentvolle Oekraïner Sergei Gontsjar, die de Duitser Jan Ullrich enkele honderdsten van een seconde voorbleef. Gisteren stond er een flinke bergrit op het programma, waarin Agnolutto redelijk met de klimmers omhoog ging en iets minder dan drie minu ten verspeelde op de Spaanse winnaar Extebarria. De zesde rit werd wegens het slechte weer (regen en sneeuw) fors ingekort, maar eiste toch zijn tol. Alex Zül le klapte in een afdaling tegen het wegdek, brak een sleutelbeen en blesseerde ook nog een elleboog. In Lo carno ging hij 's avonds onder het mes. Volgens de art sen staat er zes weken voor het herstel, waardoor hij de Tourstart in Rouen zou missen. De Zwitserse kopman van ONCE heeft er andere gedachten over. „Ik ben niet van plan de Tour te missen", meldde Zülle monter. Danny Nelissen eindigde in de bergrit als zestiende, op 3.38 van de winnaar. In de tijdrit was hij als nummer veertien ook de beste Nederlander. In het algemeen klassement verdedigt Agnolutto de komende dagen ruim vijf minuten voorsprong op de verrassende Zwit ser Camenzind. In de Route du Sud won Jeroen Blijlevens zaterdag de sprint aan het einde van de eerste etappe. Zijn lei derstrui moest hij gisteren weer inleveren. Bobby Ju lich, uit het Cofidis-team, won 's ochtends de korte etappe als beste sprinter uit een groep van 24. Vervol gens was hij ook de rapste in de tijdrit over ruim zeven kilometer. Julich werd in de tijdrit op'de voet gevolgd door drie Nederlanders. Dekker was tweede op zeven tellen, Knaven en Boogerd respectievelijk derde en vier de op acht tellen. Knaven staat tweede in het algemeen klassement op twaalf tellen, Dekker derde op dertien seconden. In de ronde van Catalonië veroverde de Slowaak Jan Svorada gisteren zijn derde dagprijs. De sprinter heeft van Mapei te horen gekregen dat hij niet naar de Tour mag en putte daar kennelijk een hoop revanchegevoe- lens uit. GESPROKEN Over mooi schaakknoeiende grootmeesters en een koningsvork in De Kuip te: D o-verslaggever ;n ie iets is zo veranderlijk als een lens. Zeker als het Karin Brien- se, de eigengereide interna- onal. betreft. Begin april was Amersfoortse, die volgende laand 28 jaar wordt, des dui- 6* ?ls in Utrecht. Bij zomaar een DEt Miipetitiewedstrijd. Omdat on- 6 plettende juryleden haar re- dera 'tdpoging op de 100 meter h inderslag verstoorden. Nog *en drie maanden later ver- oorde zijzelf in Eindhoven, bij NK, een nieuw Europees R C rontuur. Op precies dezelfde 3®'a( stand. 5-1 In de Tongelreep, het bassin Pol aarin het omvangrijke PSV- eel van de nationale ploeg ge- jt (negen zwemmers!), zwaai- ediva Brienesse de EK-selectie L Ogenschijnlijk opgewekt. F y at de veelvoudige landskam- Wir ioene niet kon aanhaken bij :t keurkorps van bondstrainer ené Dekker, deerde haar niet. (scheid nemen van haar we- Idje op het wereldkampioen- Go hap van begin volgend jaar in rit Australische Perth, is véél M-< ooier, bedacht Brienesse zich. villa in Spanje, medio augus- strijdtoneel van het EK, kan ls*tijd nog op een zon-zomer- e-vakantiereis worden mee- .c pikt. si- Aan de waterkant waar ande- n hun NK-diploma's inwissel- n voor de reisbescheiden or Spanje, hing het boegbeeld in het Nederlandse vrouwen- Ll/ nemmen de realiste uit. „Als je niet voor traint, krijg je er malets voor terug. Logisch toch? Zo zijn de wetten van de sport. Haar arbeid en werktijden in een Amersfoorts sport- en fit nesscentrum („Ja, ik ben bad juffrouw") rijmden niet met de plichten van een topzwemster. Dat wist zij drommels goed, maar toch? Brienesse schreef zich in voor het NK op de 100 meter vlinder slag. Daar waar zij op grond van haar plaats in de finale van dé olympische 100 meter vrije slag (haar derde in successie) een plaats in de EK-ploeg had kun nen opeisen. Zeker als zij vorm behoud had getoond. Maar nee, Brienesse deed weer eens te gendraads. Zij die dachten dat de voor DWK in Barneveld uit komende international met de meeste bagage qan kampioen schappen en medailles iedereen een loer zou draaien, kwamen bedrogen uit. Een kunstje flikte zij niet. „Dat zat er zonder trai ning niet in." Dat de besten op de golven van discomuziek kwamen bo vendrijven, was zeker voor Dek ker geen verrassing. Van de zwemmers en zwemsters die hij op het oog had voor de expedi tie naar Sevilla, nam één het niet zo nauw met de huisregels: Wilma van Hofwegen. Zij liet zich afschepen met B-finales op de 50 en 100 meter borstcrawl, twee nummers waarop zij nota bene EK-waardig was bevon den. Keuzeheer Dekker kneep bij het geblunder een oogje toe. Voor hem was ook dit NK het bewijs dat de persoonsgerichte aanpak, op zijn initiatief staps gewijs ingevoerd, een door slaand succes is. Jeroen Piket en Ivan Soko- lov zijn twee schakers die elkaar door en door ken nen, dik bevriend zijn en in de loop der jaren tal van bloedstollende gevechten hebben geleverd. Neem al leen al de ontmoeting in de adembenemende slotron- de van het NK 1995, toen Piket in een ultieme poging de Bosniër alsnog te ach terhalen een superieure stelling opbouwde. De winst leek nog slechts een kwestie van tijd, maar na een marathonpartij moest Piket toch in remise berus ten, waardoor Sokolov zich voor een jaar kampioen van Nederland mocht noe men. rotterdam hans reismann gpd-verslaggever Gistermiddag, in de tweede ronde van het Broekhuis Schaaktoernooi om het kam pioenschap van Nederland 1997 in Rotterdam, heeft het op nieuw behoorlijk 'gespookt' op het bord van Piket en Sokolov, twee grootmeesters die in kracht weinig tot niets voor el kaar onderdoen. De Leiderdor per, die zich als supporter van Feyenoord thuis moet voelen in De Kuip, trok overtuigend aan het langste eind en zette daar mee, zoals hij het noemde, 'een belangrijke stap'. „De concur renten moeten nog maar zien van Ivan te winnen." Jeroen Piket is na Loek van Wely de tweede Nederlander op de wereldranglijst, hij staat met een rating van 2630 op de 39ste plaats en dan hoor je er 'echt' bij. Maar de 28-jarige Zuid-Hol lander, viervoudig landskam pioen, wordt nog altijd geplaagd door wisselvalligheid. Zo liet hij dit jaar een uitstekend Hoog- ovenstoernooi volgen,door be labberde optredens in Linares en Madrid. „Misschien moet ik Jeroen Piket in afwachting van tegenstander Ivan Sokolov. Piket won en zette daarmee een belangrijke stap op de weg die naar het Nederlands kampioenschap moet leiden. foto anp Spanje wel een tijdje mijden," grapte hij gisteren in het Maas gebouw van De Kuip, waar hij alom werd geprezen voor de manier waarop hij Sokolov op knoopte. De partij was een explosieve. Piket verblikte noch verbloosde bij een vroegtijdig pionoffer van zwart en kreeg 'lekker' spel. Zijn 20ste zet (Td4) was zonder meer een juweeltje. „De beslis sende klap," sprak hij zelf ver genoegd. De partij was in hoge re zin uit, maar Sokolov streed verbeten verder. „Ivan heb je niet zo maar verslagen," aldus Piket, die het toernooi zaterdag was gestart met een remise te gen Friso Nijboer. „Je hebt altijd het gevoel dat je hem twee keer moet verslaan. In slechte stel lingen doet hij de meest onge looflijke zetten. Dat duidt in ie der geval op een goede mentali teit." Het mocht de Bosniër, die zonder een woord te zeggen de arena verliet, evenwel niet ba ten, want daarvoor was wits' materiële voordeel te groot. Goed nieuws is er ook voor de supporters van Jan Timman en John van der Wiel. Timman veegde na een salonremise te gen Genna Sosonko in de ope ningsronde („Ik was nog ver moeid van het toernooi in Mal mö en zo had ik een extra rust dag") de vloer aan met meester Li Riemersma, die zich via de halve finales voor het NK had geplaatst. Riemersma was zo onverstandig met zwart voor het Grünfeld Indisch te kiezen, een (scherpe) opening waarin Timman zich als een vis in het water voelt. „Maar wat moet ik anders?" vroeg Riemersma zich later af. „Timman beheerst alle openingen." De regerend kam pioen kreeg zo'n verwoestende koningsaanval dat Riemersma zich na 22 zetten gewonnen moest geven. Na de schermutselingen in het eerste weekeinde bevindt ook John van der Wiel zich bij de koplopers en daar zal niet ie dereen op voorhand vanuit zijn gegaan. Zaterdag versloeg hij Paul van der Sterren, evenals hijzelf tweevoudig kampioen van Nederland, en gisteren deelde hij met de zwarte stuk ken het punt met Pedrag Nik- olic, die van start was gegaan met een zwaar bevochten zege op de 18-jarige debutant Erik van den Doel uit Leiden. De partij tussen Van der Wiel en Van der Sterren was in be paald opzicht een 'gedenkwaar dige'. „We hebben allebei flink zitten knoeien", aldus Van der Wiel, die in een Spaanse nulva riant prachtig spel kreeg maar het vervolgens 'niet goed meer zag' en, zoals hij zei, 'begon te prutsen'. Hij bood zelfs remise aan, hetgeen Van der Sterren af sloeg. Een niet alledaagse blunder van de Amsterdammer zorgde voor een bizarre ontknoping. Van der Wiel kreeg de kans toe te slaan met een koningsvork! Met de witte koning op g6 nota bene, waarmee hij de (niet ver bonden) zwarte torens op h7 en f7 aanviel. Paul van der Sterren was zo verbouwereerd en ont hutst dat hij meteen opgaf, hoe wel hij met Tfl nog had kunnen doorvechten. Zondag beleefde Van der Wiel een volgens zijn zeggen 'zware middag' tegen Pedrag Nikolic, een (Bosnische) knaap met wie hij sinds het jeugd-EK van '79 in Groningen al heel wat appeltjes heeft geschild. En andersom. Van der Wiel liet zich in de ope ning („Die speelde ik niet zo goed") verrassen en kreeg het 'tamelijk benauwd'. Maar de Leidenaar slaagde er in alle pro blemen op te lossen en het half je veilig te stellen. „De laatste maanden was ik slecht in vorm, maar nu mag ik niet mopperen. Ik heb toch twee van de betere deelnemers gehad en mijn sco re is oké. Daar ben ik heel blij mee." Friso Nijboer heeft gisteren heel lang zitten zwoegen om zich in het gezelschap van de (vier) koplopers te nestelen. De in Amsterdam woonachtige Nijmegenaar, die door zijn enorme sprong op de wereld ranglijst tot de outsiders van dit NK wordt gerekend, kwam te gen Paul van der Sterren als vanouds in krankzinnige tijd nood. Hij haalde de controle, maar zonder kleerscheuren ging dat niet. Hij moest zelfs alle zei len bijzetten om het halfje veilig te stellen. ER TUSSENIN T et was me het maandje wel 1 voor Arie Luyendijk. Neder- inds beroemdste coureur bui- I Ki eigen land won eerst voor l de le tweede maal in zijn carrière le 500 mijl van Indianapolis. Wereldnieuws was 'ie, in Ame- ika. Een week later raakte hij oon Oor het gretige oog van de ca- nera in een woest vuistgevecht net de manager van een con- wi urrerend team. Weer wereld- tieuws, in de VS. Het afgelopen p 'eekeinde was de 43-jarige oureur in Zandvoort. Het was auwelijks wereldnieuws, uyendijk was eregast op een liner van de Nederlandse Fer- ari-club en mocht prijzen uit- r eiken tijdens het 'Italia a DDÜandvoort'-weekeinde op het luinencircuit. De liefhebbers ip de tribunes stonden op voor 4 6- en respectabel applaus. In de a IP -tent stond Luyendijk er venwel bijna anoniem keuve- ier/R end bij. Verschillende handte- sejl eningenjagers liepen meteen ®_3loor naar Luyendijks toch - w ninder gereputeerde collega tllard Kalff. Maar ja, Kalff is aast verdienstelijk coureur ook pit-reporter in de For- Dule 1. Da's andere koek. lyendijk, met zijn overwin- ling in de Indy 500 net weer vee miljoen rijker, leek wel te >enieten van de relatieve rust ond zijn persoon. Het was wel pctisch genoeg geweest, de latste tijd. „Indianapolis rijden >niet een kwestie van een 'eekeinde. We zijn een hele naand bezig geweest met tes- en en voorbereiding. En de ra- e was zwaar. Tien ronden voor et einde lag ik nog vierde. Ie- Arie Luyendijk: „Het is wel zo dat ik de laatste zeven jaar maar één doel voor ogen had. Die prestatie van 1990 herhalen en nog een keer als eer ste in Indianapolis over de streep gaan." foto gpd dereen roept wel dat de con currentie minder is geworden nu een aantal grote coureurs niet meer rijdt op Indianapolis, maar dat klopt alleen als je het over het aantal toppers hebt. Bovendien kan er in zo'n lange race van alles gebeuren. Vorig jaar nog leek ik ook te gaan winnen maar toen reed er vlak voor het einde nog iemand bij het uitkomen van de pits vol in mijn zij. Nu paste het allemaal perfect in elkaar. Ik was steeds de snelste geweest, startte van pole-position en kon in de laatste paar ronden afrekenen met mijn teamgenoot Scott Goodyear. Het gevoel toen ik over de finish kwam? Buiten aards wil ik het nog net niet noemen, fantastisch en onge looflijk toch zeker." Luyendijk liet zich vorig jaar ontvallen dat hij na een tweede overwinning in Indianapolis zou stoppen met racen. Nu het zo ver is denkt hij er niet aan. „Ik heb het er wel met mijn vrouw Mieke over gehad. Die wil me liever ook niet te veel thuis hebben. Maar zonder gekheid, ik vind het nog leuk. Ik kan nog winnen. Het is wel zo dat ik de laatste zeven jaar maar één doel voor ogen had. Die prestatie van 1990 herhalen en nog een keer als eerste in In dianapolis over de streep gaan. Bovendien, de eerste keer heb ik de overwinning in zo'n vreemde roes beleefd. Ik wilde het nu bewust meemaken. Alle feesten, alle huldigingen. Nou, dat is gelukt. Wat een gekken huis, zeg." Wat nu? Is een derde keer win nen weer zo'n drijfveer? „Nee, dat niet. Ik zal niet zeggen dat ik niet nog een keer wil win nen, maar het is geen obsessie meer. Toch heb ik nog motiva tie genoeg, voel ik. Hoe zal ik het uitleggen? Misschien kan ik het het beste zeggen aan de hand van dat incident met A.J. Foyt, die me twee weken gele den in Fort Worth aanviel. Ze waren daar die twee jongens van zijn team al aan het huldi gen terwijl ik zeker wist dat ik gewonnen had. Ik liep dus de 'Winners Circle' in, wat onge bruikelijk is, om te zeggen dat dat wel erg voorbarig was. Foyt werd woest dat ik me met zijn feestje bemoeide en viel me van achteren aan. Ik kreeg zo maar een klap op m'n kop en vervolgens werd het een grote vechtpartij. Een genante verto ning natuurlijk. Maar ik wil er mee aangeven dat het vuur in me nog altijd hard brandt. Ik wist gewoon zeker dat ik ge wonnen had en was te fanatiek om zo maar te aanvaarden dat ze iemand anders gingen hul digen. 'Goals', ik bedoel doelen, heb ik dus voorlopig genoeg. Winnen, waar dan ook." Hoe zit het inmiddels tussen Luyendijk en Foyt, zelf ooit ook winnaar op Indianapolis? „Hij heeft me later gebeld en zijn excuses aangeboden. Die heb ik aanvaard, al belde hij waar schijnlijk alleen maar omdat hij bang was dat ik hem zou aan klagen. Verschillende mensen hebben me dat ook aangera den, maar dat vind ik zo'n on zin. Zo doen we dat niet in Ne derland, heb ik gezegd. Als hij nou m'n oog uit m'n kop gesla gen had, maar ik sta nog en ik heb gelijk gekregen. Daar gaat het toch om? Bovendien heeft die vechtpartij me in Amerika misschien nog wel meer publi citeit opgeleverd dan mijn tweede overwinning in In dianapolis. Zo gaat dat daar, hé. Ik vind het best hoor. Tij dens die wedstrijd in Texas za ten er 128.000 mensen op de tribune. Mensen vinden wat ik doe de moeite waard en ik vind het zelf leuk. Genoeg reden toch om nog even door te gaan." willem schouten Sandra, aanklaagster in het vermeende zedenschandaal rond Patrick Kluivert in De Te legraaf: „Sommige mensen denken dat ik uit ben op het geld van Klui vert. Dat is absoluut niet zo. Het enige wat nu voor mij telt is dat hij en zijn vrienden niet hun te rechte straf ontlopen. Ik wil dat zij achter de tralies verdwijnen. Dan pas kan ik afstand nemen van de zaak, heb ik voor mezelf vrede. Vergeven of vergeten doe ik het nooit!" Idem: „Ze gaven me steeds klapjes op mijn wang en zeiden dan: 'je mag niet wegvallen, je weet niet waar je bent, je weet niet wie hij is hé'? Wat kon ik doen tegen viermannen?" Haptonoom Ted Troost in Nieuwe Revu: ,Als de Italiaanse kranten Pa trick Kluivert een groot kind noemen, zitten ze er niet zover naast, denk ik. En eigenlijk zou den we terug moeten gaan naar waar dit allemaal vandaan komt. Het auto-ongeluk, de knieblessure, en nu dit: het zijn volgens mij geen inciden ten. Idem: „Ik zou hem aanraden eens met een vakman hierover te praten, een goede counceler, een thera peut. En voor een keer niet te luisteren naar coaches, bestuur en vrienden. Bij mij moet hij niet zijn, dat is niet mijn vakge bied. Een psychotherapeut kan dit tot op de bodem uitzoeken en alleen dan zal dit ophouden. Hij heeft nog een lange weg te gaan. Zonde voor iemand met zoveel talent". Sportpsycholoog Peter Blitz in Nieuwe Revu: ,Als je een publiek figuur bent en je leeft in een glazen huisje, dan kunnen dit soort beschuldi gingen je parten gaan spelen. Er zijn ook mensen die zich niets aantrekken van zulke verhalen, maar dan moet je wel een enorm sterke persoonlijkheid hebben. Ik ken Kluivert alleen van het TV-scherm, dus ik kan niet zeggen hoe hij hiermee om gaat. Als deze zaak inderdaad negatief voor hem uitpakt, en hij een enigszins normaal mens is dan kan het hem aardig opbre ken." Luc Nilis in Playboy: Vlamingen zijn over het alge meen gesloten en terughoudend. Dat komt omdat ze voortdurend bang zijn om iets verkeerd te doen. Vlamingen schamen zich meer dan Nederlanders. Door veel met Nederlanders om te gaan, heb ik mijn eigen schaam te voor een groot stuk overwon nen. Idem: ..Ik denk er niet aan om in Ne derland te gaan wonen. Ik hou veel van de Vlaamse keuken. Vlaanderen heeft, in tegenstel ling tot Nederland, heel veel goe de restaurants, en Vlamingen gaan graag uit eten. Nederlan ders hechten minder belang aan goed eten. Ook op andere gebie den ontbreekt her hen duidelijk aan savoir vivre en gezelligheid. Idem: „Ik ben van nature vredelievend en vergevingsgezind, maar een monster als Mare Dutroux mag van mij de doodstraf krijgen. Dutroux is een recidivist die in het verleden verschillende kan sen heeft gekregen om zijn leven te beteren. Met zo iemand kan ik geen medelijden meer hebben". Idem: „Bij PSV ben ik als voetballer open gebloeid. Ik speel sinds drie jaar op mijn hoogste niveau. Ik voelde me na mijn vertrek bij Anderlecht meteen thuis in Eindhoven. Er heerst een groot optimisme onder PSV-spelers. Ook in dar opzicht kunnen de Belgische clubs nog veel leren van Nederland: het Belgische voetbal gaat ten onder aan pes simisme en negativisme. Dat is de reden waarom er de laatste jaren steeds meer Belgische voet ballers naar Nederlandse clubs zijn verhuisd, terwijl het vroeger precies andersom was. Richard Krajicek in het AD: „Ik dacht altijd zo van je geeft toch bijna je linker testikel voor zo'n titel. Ja toch? Dat is toch zo? Voor mij blijft het dus zo onge looflijk, dat ik meteen Wimble don op mijn naam schreef. Het beste, het grootste, het mooiste. On voorstelbaar eigen lijk". Idem: „Wimbledon is als de dood voor de commercie. Als je in het park met een blikje coca cola in je hand loopt, pakken ze het meteen van je af. Vervolgens ne men ze een wit kopje en schen ken ze het over. Het blikje gooien ze snel weg. Ja, op Wimbledon houden ze het wel heel speciaal.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17