port In Rosmalen blinkt opeens alles Volleyballers halen finale op eigen kracht NEC mag nog jaartje in eredivisie blijven rben van de Reep grijpt derlandse juniorentitel irinter Ben Johnson nesstrainer Maradona INDAG23 JUNI 1997 piranten AZC Nederlands kampioen De aspiranten van AZC zijn afgelopen weekeinde kam- n van Nederland geworden. De waterpoloërs uit Alphen aan Rijn wonnen in de finale met 9-7 van Het Ravijn. LZ 1886 Ivijfde, De Zijl/LGB zevende. Bij de meisjes werd Alkemade ile. irussia Dortmund grootverdiener i» Champions League-winnaar Borussia Dortmund heeft eizoen aan het prestigieuze voetbaltoernooi 29 miljoen gul- verdiend. Juventus, tegenstander in de finale, incasseerde 26 miljoen gulden. In totaal is aan de 16 deelnemers uit de mpions League ruim 197 miljoen gulden uitgekeerd. ,in de halve eindstrijd uitgeschakeld door Juventus, ver- ide aan het Champions League-seizoen zo'n 17 miljoen gul- Daarmee bezet de ploeg de vierde plaats tussen de zestien lemers. Naast Dortmund en Juventus haalde ook Manches- Inited meer binnen dan de Amsterdammers. De Europese balbond UEFA maakte de cijfers zaterdag bekend. am Marbus naar Eagles iter» Bram Marbus speelt volgend seizoen bij de Go Ahead ss. De Noordwijker is momenteel in dienst bij Cambuur, rzijn contract afloopt. Marbus was nog in beeld bij ADO Haag, maar afgelopen weekeinde koos hij voor Go Ahead, lub waar zijn broer Cees (nu Volendam) voor speelde. loton voor tot aan de meet. De jeugdige Hillegommer rekende zich rijk voor een eindsprint. „Ik ekende zichzelf tot de wist dat ik rapper zou zijn dan outsiders. Toch werd het Egelmeers en Goossens. Het leer. Want Gerben van de scheelde uiteindelijk twee fiets- kwam op het NK op de lengtes." Dor junioren, zag zijn con- Van de Reep is nu eerstejaars- ïten op het wielerparcours junior en maakt door het beha- m/Vaals en overwon heu- len van de nationale titel een „Dit is prachtig. Ik had goede kans om volgend jaar tot iperdag", stelde de 17-ja- het keurkorps van Frans Maas- iüegommer. sen te worden toegelaten. Die de Reep, lid van de dis- talentenstal ziet de renner van electie van Zuid-Holland Wesdand Wil Vooruit wel zitten, het hele seizoen al sterk, maar nuchterheid prevaleert. prefereert hij zware ,Als ze me daar willen, dan kers boven criteriums, moet er wel gepraat worden eft bewezen de afstanden over mijn school. Ik zit op de oven de 100 kilometer Slagersvakschool in Utrecht en lan te kunnen. Bovendien: wil daar per se slagen. Dat vind psten van de Rabo-ploeg ik het belangrijkst", aldus Van lelde nationale selectie, de Reep, die deze week ffiet een ijden ook wedstrijden die KNWU-selectie voor een meer- jn." daagse etappewedstrijd naar le openingsfase van het Duitsland afreist, ale kampioenschap, voor De kersverse kampioen en over een afstand van neemt komend seizoen bij de ilometer, hield Van de nationale selectie wellicht de zich rustig. Vluchtpogin- plaats in van Leidenaar Vincent erden mede door de stevi- van der Kooij (18). De tweede- nd bij voortduring in de jaars-junior uit de Merenwijk gesmoord. Pas op vijf ron- werd gisteren tijdens het NK »r het einde slaagde Roel verdienstelijk tiende. Hij reed in eers erin met een demar- de koers aanvallend, maar kreeg lit een grote groep kans- in de slotfase te kampen met rs weg te rijden. „Ik rea- kramp in beide benen. „Ik had meteen, alleen Bas daar van onze verzorger van te ens kon mij volgen", al- voren pilletjes voor gekregen, m de Reep. Het trio greep Die hebben wel geholpen. Maar wrsprong van 50 secon- op de laatste klim zat ik er hele- bleef het uitgedunde pe- maal doorheen. NNEN MARC VAN DER JACT Krajicek machtige winnaar in grastoernooi Het grastoernooi van Rosmalen eindigde met slagregens en wind stoten, maar binnen scheen de zon. Toemooibaas Jacques Klop- pert gaf twee jaar geleden een persconferentie die eindigde in een huilbui. Nu stroomden achter de microfoon bijna waterlanders van geluk. ROSMALEN ROB VAN DER ZANDEN De Heineken Trophy blinkt als nooit te voren. Kloppert overzag het eindresul taat van een Brabants weekje en leunde tevreden achterover. De journalisten die zijn toernooi jaren geleden meermalen het graf in hadden geschreven minzaam toelachend. Met Richard Krajicek als winnaar in een eenzijdige finale tegen Guillaume Raoux - 6-4, 7-6 (9-7) - en in het kielzog van de Wimbledon-winnaar het team Haarhuis/Eltingh als beste dubbel, kon de Belg aankomen bij zijn Hollandse vrienden. En of iedereen even wilde noteren dat ook qua toeschou wersaantallen alle records waren gebro ken. In een week passeerden 40.000 ten- nisliefhebbers de kassa, dat was 15.000 meer dan in het recordjaar '94, toen de winnaar ook Krajicek heette. De hoofdsponsor gaat volgens het contract nog een jaartje door en wil naar verluidt graag praten over een verlenging van de overeenkomst 'Hulde en nog eens hul de", stond in grote sierletters op het voorhoofd van de organisator, die Kraji cek 's middags een helikopter ter be schikking stelde voor een snelle vlucht naar Londen. Kloppert deed alsof hij met Rosmalen - jarenlang een stiefkindje van de tennis- bond en het Autotron, maar nu een wel varend evenement - nu de andere gras- toernooien in Europa (Queens en Halle) naar de kroon kon steken. Maar omdat Rosmalen heeft gekozen voor de week die tegen Wimbledon aanleunt, zullen de grasspecialisten de komende jaren verstek laten gaan bij de Heineken Trop hy. Uitgezonderd Krajicek, die toebe hoort aan de stal van Advantage Interna tional, het managementbureau dat Ros malen uitbaat. Kloppert: „Ik zie deze week niet als een handicap. We hadden hier toch de spelers die we moesten hebben. Drie spelers uit de top tien (Chang, Muster en Krajicek, red.) en Nederlanders." Grote afwezige in het Oranje-gezelschap was Brenda Schultz die voor Eastbourne koos. In een interview met Sport Inter national zei Kloppert dat Schultz hem 'als een steen heeft laten vallen'. „Ze hoeft voor mijn part hier niet meer te komen." Gistermiddag was hij aanmer kelijk milder. „Ik zal de eerste zijn die Brenda voor volgend jaar probeert vast te leggen." De rol van ticketselier bij het vrouwen toernooi werd de afgelopen week over genomen door Huber en Pierce. Grote namen, maar geen grasspecialisten. De twee vrouwen haakten beiden vroegtij dig geblesseerd af. Niet fysiek gebles seerd, maar wel mentaal geblesseerd verlieten twee andere spelers opvallend gemakkelijk het veld. Thomas Muster in de eerste ronde en Jonas Björkman in de halve finale. De Zweed, die vorige week op Queens nog won van Pete Sampras, haalde een game tegen Raoux en gooide er met de pet naar. Kloppert kapittelde een journalist die de mentaliteit van Björkman aan de kaak stelde. „Heeft u Björkman bezig gezien?" vroeg Kloppert. „Jazeker, hij speelde zonder racket", al dus de verslaggever. Gelukkig speelde Richard Krajicek in elk geval mét slagwapen. En dat heeft Guillaume Raoux geweten. De 27-jarige Fransman - vanwege zijn studentikoze hoofd en ziekenfondsbrilletje 'le profes- seur' genoemd - kon meestal alleen maar toekijken als zijn tegenstander de bal opsloeg. De qualifier uit Parijs (105 van de wereld) zorgde nog voor wat ei gen inbreng door enkele grappen en grollen te maken. Zo wilde hij de kale umpire een stukje gras aanbieden voor op zijn hoofd en begon hij een potje voetbaltennis met Krajicek. Met zijn racket kon hij het nooit winnen, net als in de twee voorgaande ontmoetingen met de lange Hagenaar. De eindstrijd was eenzijdig en de favo riet speelde zich met een vlekkeloze ser vice naar de toernooizege en de cheque van 130.000 gulden. De 25-jarige 'King Richard' deed in de aanloop naar The Championships aan twee grastoernooi- en mee en leverde nog geen servicega- me in. In Halle werd hij in de tweede ronde uitgeschakeld door Richey Re- neberg door twee tiebreaks in te leveren en in Rosmalen gaf hij slechts één set weg, ook via een barrage. Dat gebeurde zaterdag in de partij te gen Michael Chang, die hij met 6-7, 6-3, 6-4 aan de kant schoof. In Rosmalen kreeg het servicekanon zeven break points tegen in vijf partijen, alle werden weggevaagd. Het machtsvertoon hield maar aan, terwijl velen hadden verwacht dat Krajicek eerder de aftocht zou blazen omdat zijn Wimbledon-voorbereiding in gevaar zou komen. „Als ik een zware lo ting had gehad voor Wimbledon was ik wellicht eerder afgehaakt", verklaarde hij zaterdag. „Craca (zijn Duitse tegen stander in de eerste ronde, red.) is geen speler van een bijzonder kaliber. Daar om wilde ik hier de finale wel halen." Daarbij wilde de titelverdediger de hec- tiek in Engeland zo veel mogelijk ontlo pen. En het Brabantse land is nu een maal wat rustiger en minder gestresst dan Londen. Als het aan Jacques Klop pert ligt, schreeuwt Krajicek dat laatste van de daken in het bijzijn van Sampras, Becker en Agassi. Roda JC wil Grünholz DEN HAAG GPD Edwin Grünholz praat vandaag in Kerkrade met Roda JC, met trainer Martin Jol en bestuurslid technische zaken Arnold Hen driks. De inzet is een éénjarig contract met een optie van eveneens een jaar. De bijna 28- jarige aanvaller van ADO Den Haag is transfervrij. Het zaal voetballen, zijn grootste hobby, moet hij dan opgeven. Vorige week donderdag heeft Grünholz Hendriks telefonisch al laten weten graag voor Roda te voetballen. „In de laatste ja ren van zijn carrière wü Edwin nog eens in de eredivisie rond lopen, in de Arena en in de Kuip", aldus zijn zaakwaarne mer Korevaar gisteravond. Grünholz was voor commen taar niet bereikbaar. Hendriks zag Grünholz dit seizoen met zijn club aan het werk tegen MW, VW en RKC en was onder de indruk van de grillige Hagenaar, die te boek staat als de beste zaalvoetballer van Nederland. „Die jongen heeft toch een aantal dingen in huis, die je bij anderen zelden aantreft", aldus Hendriks. „Dat soort voetballers mag ik nu een maal graag. Hij is er één, vind ik, die je er in de selectie bij moet hebben. Ik zie in hem een grandioze nummer tien. Wooter naar Real Zaragoza AMSTERDAM GPD Een bloedtransfusie, noemt Hennie Henrichs, bestuurslid technische zaken, de transferac tiviteiten van Ajax. Tegenover voorlopig zeven vertrekkers staan - ook weer voorlopig - ze ven aankopen. Er zullen nog minstens twee nieuwe Ajacie- den worden binnengehaald. De nieuwste 'uitgaande' speler is Nordin Wooter. De rechterspits verruilt Ajax voor Zaragoza. De Amsterdammer kwam in Spanje een verbintenis voor vier jaar overeen. Wooter had nog een contract van een jaar. Hij mocht vertrekken. Wooter vroeg on langs toestemming om met de Spaanse club uit de Primera Di vision te praten. De rechterspits zei bang te zijn te sneuvelen in de concurrentiestrijd. De Amsterdammers gaan niet in op de kennelijke eisen van Marcio Santos, nu verhuurd aan Atletico Mineiro. De Braziliaan se international moet zich op 1 augustus melden. Cambuur biedt nauwelijks tegenstand: 0-4 LEEUWARDEN ANP Was het uit respect of uit lam lendigheid dat Cambuur zater dag op eigen veld NEC nauwe lijks partij bood? Het leek alsof de Nijmegenaren een toeristi sche trip in de Friese hoofdstad mochten maken. De gastvrij heid van de Friezen kwam NEC goed uit. De eindstand w^rd 0-4 en daarmee stelde NEC de sta tus van eredivisieclub opnieuw voor een jaartje veilig. Het team van interim-coach Leen Looyen eindigde in poule B van de nacompetitie op de eerste plaats. Go Ahead Eagles had hetzelfde puntenaantal, maar het doelsaldo van de De- ventenaren was minder. Dat er in de voetbalsport niets valt te plannen, besefte Looyen woensdagavond weer eens. Hij had geen rekening meer gehou den met handhaving in de ere divisie. Toen zijn team koploper Go Ahead Eagles met 3-0 inpak te, gloorde er weer hoop. NEC moest alleen nog van Cambuur winnen. Het liefst zo dik moge lijk. Voorafgaande aan de laatste wedstrijd in de nacompetitie was het doelsaldo van NEC (plus tien) veel beter dan dat van Go Ahead Eagles (plus vijf). Het krachtsverschil tussen de ploegen uit eredivisie en eerste divisie was groot. Cambuur kreeg op alle fronten voetballes. Toch ging het in het begin een beetje stroef. „Dat was de druk. Bovendien waren de spelers na zes wedstrijden moe", aldus Looyen. Na ruim een half uur vuurde Ellerman de eerste voltreffer af. In de tweede helft drukte NEC door. In de 57ste minuut scoor de Ellerman opnieuw en toen was het pleit eigenlijk al be slecht. „We hebben ons weer te gemakkelijk naar de slachtbank laten leiden. Ik ergerde me daar behoorlijk aan", sprak de Friese trainer Berger na afloop. Toen Sumiala en Langerak respectievelijk voor 0-3 en 0-4 zorgden, zong de NEC-aanhang uit volle borst 'Cambuur be dankt'. Ellerman, die vijf doel punten in de nacompetitie voor zijn rekening nam, vond dat een leuk gebaar. „In mijn carrière heb ik nog nooit aan een na competitie deelgenomen. Ik vond het een mooie ervaring, al die wedstrijden in korte tijd." Nu NEC in de eredivisie blijft, gaat de transfervrije Ellerman eerst met zijn huidige club pra ten. „Ik voel me moreel ver plicht. Toen ik bij Twente op een dood spoor zat, zag NEC heil in me. Ik heb het ook goed naar mijn zin in Nijmegen." Voorzitter Van Delft, die sinds 75 dagen de scepter zwaait bij NEC, krijgt een drukke week. „We konden niet met de spelers onderhandelen omdat we niet zeker wisten of we wel in de eredivisie zouden blijven. Met dit succes kunnen we binnen kort wel een nieuwe hoofdspon sor presenteren." NEC handhaafde zich voor de derde keer in vier jaar via de na competitie in de eredivisie. De Nijmegenaren namen acht keer deel aan de verlengde competi tie. Looyen, die tijdens het sei zoen Wïm Koevermans opvolg de. uitte kritiek op het systeem. „De clubs die niets meer te win nen hebben, willen niet meer voetballen. Bovendien werden sommige wedstrijden niet op een gelijk tijdstip gespeeld. Daarmee werk je competitiever valsing in de hand. Werken in de bouw? Bel Brouwer: 0345-638300 (tot 's avonds 19.00 uur) ONTO ANP r) Armando Maradona voor ophef zorgen. De jarige Argentijnse voet- Ier heeft de Canadese inter Ben Johnson aan leid als zijn persoonlij- fitness trainer. Het ho- arium van Johnson be- agt duizend dollar per aradona verklaarde opmerkelijke keuze de wegens doping ir het leven geschorste als volgt; „Ik wil er de beste van de we- I worden. Ben is een een krachtpatser. Hij rbij mijn missie on- nen." De voetballer, die zelf vijftien maanden geschorst werd wegens co caïnegebruik, wil in juli weer voor zijn club Boca Juniors uitkomen. De 35-jarige Johnson, die zijn gouden medaille van de 100 meter op de Olym pische Spelen in Seoul moest inleveren, vindt alle commotie overdreven. „Het verleden moeten we laten rusten. Maradona en ik, twee van 's werelds bes te sporters, willen aan de top terugkeren", aldus Johnson. De Canadees ver wacht op 21 juli een ge rechtelijke uitspraak, die zijn schorsing voor atle tiekwedstrijden mogelijk opheft. HAVANA ANP De Nederlandse volleybalploeg, vorig jaar in Rot terdam winnaar van de World League, mag vol gende week zijn naam in Moskou tegen onder andere Italië, Brazilië en Cuba eer aandoen. Oranje haalde op eigen kracht de eindstrijd. Dat was tegen de verwachting en verdrukking in. In Havana moest de olympisch kampioen za terdagavond voor 20.000 uitzinnige sportfanaten van het ijzersterke en nog ongeslagen Cuba win nen. Dat lukte. Het enerverende en vaak bizarre duel, dat drie uur duurde, eindigde in 2-3 (15-10 12-15 15-13 4-15 10-15). Dat was genoeg om Joegoslavië, dat in Belgra do aan de zware opdracht voldeed wereldkam pioen Italië een keer te verslaan, tot wanhoop te drijven. De nummer drie van Atlanta mist waar schijnlijk de zilvervloot die in Moskou ligt aange meerd, omdat de Bulgaren, met veel dollars voor ogen, zelden falen tegen een mindere tegenstan der. Argentinië is er zo één. Nederland, zeker nu de olympische basis mo menteel voor de helft is vernieuwd, wü tegen een in theorie betere opponent nog wel eens uit de slof schieten. Dat gebeurde in Moskou tegen Rus land, terwijl aanvoerder Bas van de Goor gebles seerd toekeek. Het gebeurde opnieuw in het slot- weekeinde uit tegen Cuba, met Richard Schuü als 'opa Flodder' in een rolstoeltje aan de kant en met de gekwetste enkel omhoog. Tegenvallers sterken de groep van bondscoach Toon Gerbrands kennelijk. Hoe groter de nood, des te hoger het niveau en des te voorbeeldiger de gezamenlijke werkdrift. Misschien wel daarom liet het team het aankomen op het laatste mo ment. Terwijl de mogelijkheden er ook vrijdag al waren. Nederland veroverde toen als eerste een set in Havana, maar was niet blij. De uiteindelijke 3-1 nederlaag (15-8 15-12 15-17 15-8) was accep tabel, maar reden tot tevredenheid was er niet. Het ontbreken van libero Richard Schuü deed zich nauwelijks voelen. Het scheelde hooguit enig blokkerend en serverend vermogen. Schuüs ver vanger Mark Broere, die ook Olof van der Meulen nog voor zich weet. speelde onbevangen en groeide met Reinder Nummerdor uit tot uitblin ker. Omdat de anderen onvoldoende meegroei den, was de winst vrijdag vooral immaterieel. Hoe anders was dat 24 uur later. De insteüing was voortreffelijk, het geloof in eigen kunnen groot. Zelfs tegen Cuba met de zeer getalenteerde nieuwelingen Roca, Gato en Pimienta. Het goede voorbeeld gaven Bas van de Goor, Europees vol leyballer van het jaar, Guido Görtzen, de Lim burgse heimachine die tot het einde toe het lef had zijn lang niet stabiele sprongservice in de strijd te gooien, en de stille kracht Henk-Jan Held. AUedrie'oudgedienden'. Spelverdeler Misha Latuhihin sloot naadloos bij hen aan. Nummerdor had het soms moeilijk maar herstelde zich, nadat op hem was inge praat, altijd. Broere had te veel energie verspeeld en was zijn 'onschuld' van een dag eerder kwijt geraakt. Gerbrands moest hem al in de eerste set in be scherming nemen („ik was blij dat ik naar de kant mocht") en vervangen door Mike van de Goor. Tijdelijk dus even geen specifieke libero-aanval ler. wel een nog bruikbare Broere. Dat zou ook hard nodig zijn, al was de speler van landskam pioen Dynamo minder dominant dan vrijdag. Dat was ook niet nodig. Bas van de Goor, Gört zen en Held namen hun verantwoordelijkheid, herstelden het evenwicht en raakten ook niet uit balans op moeilijke momenten. Die kwamen. Om te beginnen in de derde set, toen volksmen ner Ihosvani Hernandez op 0-6 besloot tot het voeren van een 'smerig' oorlogje met aüe denk bare trucs. Hij zaaide chaos en oogstte lof. Nederland wankelde, verspeelde de set maar verloor niet het overzicht. Het doel - de eindstrijd in Moskou halen door een finale in Havana te winnen - bleef helder. En haalbaar: door bij vla gen hoogstaand voüeybal en een hartverwarmen de werklust en geestdrift. Het sprak zelfs de fana tieke Cubaanse supporters aan. „Voor de wedstrijd had ik Held gewaagd hoe zij dat in het verleden aanpakten", lichtte Gerbrands toe. „Hij zei 'als het erop aankomt, moet je je beste voüeybal laten zien'. Topploegen kunnen dat. Zie het als een finale, geef aüe energie. Dan maar drie dagen kapot. Gerbrands maakte rijn ploeg een groot compli ment voor die benadering en uitvoering. Nog steeds wereldtop dus, in elk geval daarnaar hard op weg. „Moskou is een verdieping hoger. De fi nale halen was het uitgangspunt. Door de voor ziene en onvoorziene omstandigheden was dat al lastig genoeg, zo niet onmogelijk."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13