Schokdemper verdient meer aandacht Weg en wiel H eer pit bij Renault met nieuwe dTi diesel en V6 Sintra's kleine broertje heet Zafira Miniatuurauto's in Autosalon Bijenkorf Mand en koffer voor een pakezel Monroe heeft diverse we tenschappelijke testen la ten uitvoeren door het gere nommeerde Duitse onder zoeksinstituut Tüv Rhein- land. Bij een van die proe ven werd een auto met goe de dempers vijfmaal rechtuit rijdend tot stilstand gebracht. Bij een snelheid van 80 km/u was de rem weg gemiddeld 33,4 meter. De vier schokdempers wer den daarna vervangen door exemplaren met een slijta ge van 50 procent, wat te vergelijken is met ongeveer 50.000 kilometer intensief gebruik. De gemiddelde remweg was daarmee 35,5 meter, een toename van 2,1 meter. Tenslotte wer den drie van de vier schok dempers vervangen door nieuwe, waarbij het ene halfversleten exemplaar linksachter bleef zitten. De ze ene versleten demper le verde het slechtste resul taat op vergeleken met de voorgaande testen. De rem weg die nodig was om vanaf 80 km/u tot stilstand te ko men nam toe met maar liefst 2,6 meter. Bij het nemen van een bocht, bij een veel lagere snelheid dan 50 km/u, be droeg de gemiddelde rem weg van de auto met vier goede schokdempers slechts 13,1 meter. Bij de ze snelheid was de invloed van vier half versleten schokdempers betrekkelijk klein: de toename was slechts 0,2 meter. De situa tie met één enkele versle ten schokdemper was ech ter aanmerkelijk slechter-, de remweg nam toe met 2,3 meter, wat 17,5 pro cent meer is dan bij een au to met vier goede dempers. fclJDAG 20 JUNI 1997 Bijeenkomst sportieve Fords de sportieve kant van ird eens wat nader te be- Ichten, organiseert de Ford KR/RS-Club morgen een na tionale bijeenkomst. Op het .lidlandcircuit in Lelystad len derhalve veel sportieve ©dellen van dit merk te zien Vanaf 9.00 uur zullen de :11e Fords zich met elkaar iten op het circuit. Dit jaar het voor het eerst voor de :oekers mogelijk om zelf in een van de sportieve Fords mee te rijden. Voor de men sen die meer van mooie dan van snelle auto's houden wordt er een concours d' ele gance voor elk type Ford ge houden. Voorts zijn accessoi res en onderdelen tijdens het evenement te koop, vaak te gen gereduceerde prijzen. Een toegangskaartje kost voor leden vijf gulden, niet-leden betalen 7,50. Autovrij markt voor particulieren l naast de snelweg A12 bij Ze nhuizen, waar zo'n 80.000 au- sper dag passeren, krijgt de iticulier de gelegenheid een te kopen of verkopen. De- 'vrijmarkt' wordt iedere za- •dag gehouden, morgen voor teerst. ior 50 gulden kan de verkoper plekje huren voor zijn te [kopen auto. Voor de kinde lis er een speelhoek inge- ht. De bedoeling is in de toe komst tevens allerlei diensten aan te bieden aan de onderhan delende (ver)kopers, op het ge bied van verzekering, keuring, financiering, kenteken-over schrijving. taxatie etc. maar zo ver is het morgen nog niet. Het terrein waar de vrijmarkt wordt gehouden bevindt zich direct naast afrit 9 op de snel weg A12 Den Haag-Gouda. Voor meer informatie: tel. 017 2589 689. l[Mj Het Motorhuis Auto Expo Vondellaan 80, Leiden, telefoon i5*J|535 1800 OPEL - aankondiging was wat irkwaardig: Renault wenste seen nieuw type warmtewe- id glas te demonstreren en we daarvoor toch al in Parijs ren kon meteen even met ee nieuwe motortypes gere- d worden. Dat glas bleek rn spectaculair nieuwtje. De uwe V6 en dieselmotoren ivele malen belangrijker, al ook daarin geen schokkende iriteit. Maar het is wel een in- essante versterking van Ren- hs toch al succesrijke gam- teen begrijpelijke glimlach de mond presenteerde di- teur P. Debrot van Renault derland de laatste resultaten, heeft immers niet als groot- zorg dat Renault als geheel ancieel moeilijk zit en daar- londer meer in België pijnlij- maatregelen treft. Voor het st in de geschiedenis rukte imerk op tot op twee na otste autoverkoper van Ne land. achter Opel en Volks maar vóór Ford. De or- rpositie is riant, met dik ze itien procent stijging in de ste vier maanden van dit jaar jenover 1996. komt vooral op conto van Mégane, specifiek de ruimte- genversie Scénic die bijna de ft van de verkopen in deze ie voor zich opeist. Nlaarook pas toegevoegde Classic se- ndoei het goed. Nog meer angstelling kan gewekt wor- amet nieuwe dTi dieselver- svan vrijwel alle Méganes. lis de Coupé krijgt later dit rde dTi motor, met het oog VW/Audi's blijkbaar succes- Ie idee ook sportieve model met zuinige direct ingespo- idieselmotor te bieden naults eerste direct ingespo- idiesel voor personenauto's sen afleiding van de reeds be lde 1.9 turbodiesel, al bestaat nu gepresenteerde 1.9 dTi orde helft uit nieuwe delen, orde hand ligt dat een verge- ing gemaakt wordt met de erst populaire 1.9 TDi van 11Audi, die in met de Mégane gelijkbare modellen iets zui- pr maar ook wat minder Ais. voor 100 pk opgegeven dTi hoort tot de sportiefste kleine seis die we ooit in handen gen. Meteen vanaf laag toe- ital gaat hij er vinnig van- or, en dat houdt hij bij stij- nd toerental onvervaard vol. het optrekken geeft de di- rect-inspuiter wel een scherp geluid ten beste, bij min of meer constante snelheid is hij verdienstelijk stil. Die ronkende acceleratie zal voor weinigen re den te zijn een Renault dTi te versmaden. Op zich is de prijs ook niet verkeerd, vergeleken met de indirect ingespoten 1.9 dT is de opvolger dTi 700 gul den duurder. Dit geldt voor de modellen Classic en Scénic. Iets anders ligt het bij de 5-deurs Mégane hatchback, die was eerder niet leverbaar in turbodiesel versie. Daardoor ontstaat bij dit model een grote stap van bijna acht duizend gulden tussen de RL 1.9 D en de nieuwe RN 1.9 dTi. Het andere Renault-nieuws zal niet direct een stormloop op de dealers teweeg brengen, het valt meer op te vatten als een stukje extra verfijning. De duurste ver sie van de onder zakenrijders geliefde Laguna krijgt een nieu we 3.0 liter V6, reeds bekend uit andere Franse auto's (Peugeot 406, Citroën Xantia). Evenals in die andere auto's overtuigt de nieuw ontwikkelde V6 zowel door behoorlijk forse prestaties als stille, zeer beschaafde loopeigenschappen. Zeker niet op de laatste plaats loopt hij een liter per 100 kilometer zuiniger dan zijn voorganger. Meer dan genoeg om te com penseren dat hij een goede dui zend gulden meer kost in aan schaf. Renault belooft een prijs onder 69.000 gulden voor de La guna V6 met standaard auto matische transmissie. Daarmee kost hij minder dan de genoem de Peugeot en Citroën met de zelfde krachtbron (maar zonder automaat). Nu ter zake. wat Renault ons ei genlijk wilde laten zien was nieuwe warmtewerende begla zing, als extra voor bijna alle modellen. Het blijkt te gaan om effectiever getint glas achter en opzij, dat 15 procent minder zonlicht doorlaat, en alleen voorop een nieuw soort ruit die 25 procent meer licht reflec teert. Dit werd bereikt door in de (standaard al gelaagde) voor ruit een laagje zilver- en titani- umdeeltjes op te nemen. De meerprijs voor warmtewerend glas loopt bij Renaults diverse modellen uiteen van 195 tot 325 gulden. Niet leverbaar is het op de Clio en de bestelwagen Ex press, want die worden volgend jaar vervangen door nieuwe modellen. 'EGWERKZAAMHEDEN jzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Ken Wijkertunnel en Rottepolderplein, avond en nacht, •v. knooppunt Badhoevedorp, avond en nacht. Ring Amsterdam (A 10) Ken knp. Watergraafsmeer en Diemen, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) iv. knooppunt Badhoevedorp, avond en nacht. Mercedes-fiets ook voor vrouwen iet lang geleden presenteerde Mercedes als accessoire een gh-tecn herenfiets, met aluminium frame en een reeks bijzon details zoals een kunststof riem in plaats van een ketting tor de aandrijving. Voor hetzelfde bedrag 2.408) is er nu ook tn damesversie. Niet alleen met een lage opstap, maai ook met in andere bagagedrager. Die van het herenmodel is afneem bar en dient dan als beugelslot. Voor de dames bedacht men in andere drager, niet afneembaar maar wel geschikt om een todschappenmand of kinderzitje op te monteren. demper een even nadelig (of zelfs nadeliger) effect heeft op het remvermogen als vier defec te dempers. Vandaar Monroe's oproep regelmatig de schok dempers te laten controleren, bijvoorbeeld bij een service beurt. Opel heeft nog maar net zijn eerste eigen ruimte wagen Sintra geïntroduceerd of het merk komt met een volgende stap naar buiten: de Zafira. De ze geheel nieuwe compacte ruimtewagen, met zitruimte voor zeven personen en een ongekende hoeveelheid variatiemogelijkheden in het interi eur, komt eind volgend jaar op de markt. De styling van de Zafira is volgens Opel een voor bode van de komende Astra. Diens innovatieve techniek vormt ook de basis voor Opeis nieuwe ruimtewagen. De Zafira kan in seconden worden veranderd van 'people mover' tot tweepersoons vrachtwagen met een nuttige bagageruimte van 1.705 liter. De laadvloer is dan volkomen vlak en BLIK IN HET VERLEDEN heeft met neergeklapte stoel van de voorpassa gier een maximale lengte van maar liefst 2,8 meter. De ontwerpers hebben dit alles compact verpakt in een auto met een lengte van slechts 4,32 meter en een breedte van 1,71 meter. Dit is ongeveer vergelijkbaar met de buitenmaten van de huidige Astra Stationwagon. Dankzij de hoge zitpositie bij een totale hoogte van 1,65 meter, beschikken de inzittenden over een uitstekend zicht rondom. De Zafira heeft voorwielaandrijving en de aan- drijfkracht wordt verzorgd door ultra-efficiënte Ecotec-motoren met vier kleppen per cilinder. Het gamma begint bij de 1.6 16V benzinekracht bron met 100 pk en de 2.0 Di 16V turbodiesel met directe brandstofinspuiting en 82 pk. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Banden en schokdempers staan niet erg in de belang stelling van de meeste au tomobilisten. Als ze door de jaarlijkse periodieke keuring (APK) heenkomen dan zit het wel goed, is de gedachte meestal. Toch is dit niet altijd het geval. Bei de onderdelen hebben een aanzienlijke invloed op de rijveiligheid en verdienen daarom wel de nodige aan dacht. sint-truiden Het instellen van de APK-con- trole heeft het aantal auto's met defecte schokdempers eerder doen toe- dan afnemen, stelt Monroe, de grootste schokdem perfabrikant ter wereld. Voor schokdempers geldt slechts een visuele controle op olielekkage en schade. Het komt vaak voor dat halfversleten schokdempers het voordeel van de twijfel krij gen. De auto wordt goedge keurd voor het volgende jaar, eën periode waarin schokdem pers zodanig kunnen slijten dat ze ruimschoots in de 'gevaren zone' vallen. Ook komt het voor dat de keurende instantie meldt dat slechts één schokdemper in slechte staat verkeert. Hierdoor kan de automobilist de onjuiste indruk krijgen dat met het ver vangen van deze demper het probleem is opgelost en de auto tot de volgende keuring weer veilig is. Schokdempers moeten echter altijd per set worden ver vangen, aldus Monroe. Door de bank genomen kunnen schokdempers wel zo'n 100.000 kilometer mee. maar dit is nogal afhankelijk van de gebruiksom- standigheden van een auto. Daarbij kampt de schokdem per-fabrikant met een groter probleem dan de banden-colle ga: schokdempers zijn niet di rect te zien, menigeen blijkt vol gens Monroe niet eens te weten waar die dingen zitten of wat ze doen. Bandenslijtage beoorde len kan de automobilist zelf zonder groot technisch inzicht, terwijl behoorlijk testen van schokdempers eigenlijk alleen in de garage kan. Toch kan de ervaren automobilist versleten schokdempers opmerken. De In noodsituaties is de eerste reactie: remmen! Zo'n noodstop kan zelfs op een droge weg, met nieuwe banden en goede remmen, sterk worden be- invloed door versleten schokdempers. De oorzaak is duidelijk. Bij sterk afremmen neemt de belasting op de voorwielen plotseling toe. Als in dat geval de demping van de achterwielen te wensen overlaat, is er maar een kleine oneffenheid nodig om de achterwielen het contact met het weg dek te laten verliezen. Het gevolg is dat de wielen blokkeren en het remvermogen tot vrijwel nul wordt gereduceerd. foto monroe belangrijkste kenmerken zijn: lekkende olie uit de schokdem per, ongelijkmatige ban denslijtage, een 'zwabberig' rij gedrag van de auto en het naar voren 'duiken' tijdens het rem men. Iedere chauffeur realiseert zich dat een auto vering heeft. Maar weinig automobilisten weten waar de schokdempers precies voor dienen. In principe bestaat de ophanging van elk autowiel uit drie elementen: - de band, het enige onderdeel dat rechtstreeks contact maakt met de weg; - de veer, die tot doel heeft de schokken te 'breken' zodat schokken niet rechtstreeks op de auto worden overgebracht: - de schokdemper, die de be wegingen van de veer contro leert. Als geheel zorgt de combinatie van banden, veren en schok dempers voor veiligheid en rij- comfort. Op geen enkel mo ment verliest het wiel contact met de weg. De wagen volgt soepel zijn weg terwijl het wiel over het oneffen wegdek op en neer beweegt. De functie van de schokdemper is dus het ten alle tijden beheersen van de bewe gingen van het wiel. Door het grote aantal variabelen (waaronder snelheid, weersom standigheden, wegdek, gewicht, de soort wielophanging en rij stijl) moet een schokdemper beschikken over uiterst veelzij dige eigenschappen. Zonder schokdempers zou de vering een tijd blijven nadeinen bij het passeren van een hobbel in de weg. Maar ook bij bochten maken of remmen, wanneer de auto aan één kant (voor of op zij) inveert. Door dit deinen zou de druk van de auto op de wie len, en dus de druk van de wie len op het wegdek, flink gaan variëren. En de grip van de ban den op de weg is rechtstreeks afhankelijk van de druk op de wielen. Simpele natuurkunde leert dat een klein gewicht makkelijker in beweging te krijgen is dan een groot gewicht. Wanneer de vering nadeint zullen eerder één of meer wielen letterlijk als een stuiterbal over de weg gaan, dan dat de hele auto op en neer springt. In het ergste geval (bij volledig versleten schokdem pers) komen de wielen af en toe los van de weg. I Iet zal duidelijk zijn dat sturen en remmen dan heel moeilijk wordt. De dempers beperken echter ook de uitslag van de vering, zoals bij voorover duiken van een auto tijdens remmen of overhellen in de bocht. Door die beweging worden twee van de vier wielen ontlast, waardoor ze minder bijdragen aan de grip op de weg. Daar schuilt het grootste gevaar. Naarmate schokdempers slijten, wordt de veeruitslag minder beperkt en de ontlasting van de wielen gro ter. Ongemerkt, omdat het heel geleidelijk gebeurt. Praktisch betekent het dat elke auto na enkele tienduizenden kilometers een langere remweg en verminderde bochtvastheid krijgt. Wat pas blijkt als het erop aankomt: bij een noodstop of uitwijkmanoeuvre. Dan kan de vraag worden: had ik met min der versleten schokdempers misschien nog op tijd stilge staan, of de auto onder controle gehouden in plaats van in een slip te geraken? Objectieve testresultaten beves tigen dat een goede conditie van de schokdempers essentieel is voor de veiligheid. Bovendien blijkt dat één defecte schok- geen aparte bagagedrager nodig, voor de fietskoffer wel. foto halfords Voor de fietsmand is I e fiets is zeer ge- J schikt als pakezel. Bagagedragers al leen zijn voor het vervoeren van allerhande spullen niet vol doende. Het is raadzaam alles in manden, tassen of koffers te stoppen. Bijzonder handig zijn exemplaren die klemvast op de bagagedrager te bevestigen zijn. Het lijkt voor de hand te liggen lasten op het achterwiel te ver voeren, maar het voorwiel is daarvoor ook zeer geschikt. De ouderwetse transportfiets van de bakker of de slager was altijd uitgerust met een brede drager op het voorwiel. Er zijn meer mogelijkheden dan fietstassen. Zo is een stadsfiets uit te rusten met een mand van staaldraad, vast te bevestigen aan het stuur. De mand is van zwart gelakt metaal en heeft de afmetingen 26 x 26 x 33 centi meter. Deze wordt vastgemaakt aan het stuur en de vooras. Een aparte bagagedrager is daarvoor niet nodig. Ook voor op het achterwiel zijn er andere mogelijkheden dan tassen. Daar is wel een bagage drager voor nodig. Zo past er bijvoorbeeld een afsluitbare kunststof koffer op van 15 liter inhoud. De maten zijn 38 x 25 x 28 centimeter. Het deksel schar niert en er zit een slot op. Ge noemde mand kost 22,95 in clusief bevestigingsmateriaal. De koffer kost 39,50 inclusief montageplaat. Zonder kettingpons Sachs heeft een nieuwe fietsket- ting gepresenteerd die zonder technische hulpmiddelen op de fiets is te monteren en te de monteren. Het gaat om een smalle ketting die toegepast wordt op fietsen met derailleur. Bij het vernieuwen van de ket ting is het gebruik van een ket tingpons voor het moeizame in- en uitdraaien van het stalen verbindingspennetje niet langer nodig. De nieuwe ketting heeft volgens Sachs een Power Link verbindingsschakel. Liefhebbers van modelauto's zijn vanaf 23 juni weer welkom in warenhuis de Bijenkorf waar de traditionele Autosalon van start gaat. Deze grootse minia- tuurautobeurs duurt tot eind augustus. Ook dit jaar is op de Autosalon weer eén flink aantal bijzondere schaalmodellen te zien en te koop. Een voorbeeld is een serie van drie modellen van de Fiats 500 die vanaf zondag meerijden in de zogeheten Jan Apetz Me morial Deze herdenkingsrit naar Rome wordt verreden ter gelegenheid van de 40ste ver jaardag van de Fiat 500. In de zomer van 1957 rolde de eerste 'Cinquecento' uit de fa briek in Turijn. Kort daarop kreeg de inmiddels overleden autojournalist Jan Apetz het idee om samen met bijrijder Gijs Berk een 'monsterlijke' testrit voor het tijdschrift Auto visie te houden met de nieuwe 500: van Rotterdam naar Rome en terug. Nu, 40 jaar later, spreekt die tocht met 'het rug zakje' nog steeds tot de verbeel ding. Reden voor een aantal au tofanaten om de Jan Apetz Me morial te organiseren. De door Vitesse geproduceerde Fiat 500 schaalmodellen (1:43) zijn verkrijgbaar in een beperkte oplage en worden geleverd met een genummerd certificaat met daarin een beschrijving van de Jan Apetz Memorial. Deze unie ke modellen kosten 49,95 per stuk. Naast het Fiat 500-jubile- um besteedt de Bijenkorf dit jaar ook veel aandacht aan mi niaturen van Engelse auto's. De sportwagen Martaré 1600 GT uit 1971 staat voor een uniek stukje Ne derlandse autohistorie. De maker, Ed Martaré, begon zijn loopbaan op de recla me-afdeling van Fiat. Voor zijn eigen ontwerp koos hij dan ook voor de motor uit de Fiat 125, gekoppeld aan een versnellingsbak uit de Fiat-vrachtwagen 238. Het chassis bestond uit aan el kaar gelaste holle stalen balken. De carrosserie had vleugeldeuren, terwijl het voorfront en de motorkap als een geheel openklap ten. Nadat het ontwerp de tekentafel verlaten had, duurde het drie jaar voor dat er een proefrit gemaakt kon worden. Voor een winstgevende productie moesten er echter een paar dingen veran deren. Het eigen chassis werd vervangen door een platform- chassis van Volkswagen. Ook de vleugeldeuren verdwenen. Om in te stappen moest de hele voor kant naar voren worden geklapt. In 1971 werd door de Europese autopers volop aandacht besteed aan dit project, want op dat mo ment was Van Doorne's Auto mobielfabriek (DAF) de enige au tofabrikant in Nederland. De Martaré 1600 GT kostte 17.000 gulden of 9.500 gulden als bouwpakket. Ondanks deze aan trekkelijke prijs kwam het niet tot een echte productie. In totaal zijn er niet eens tien auto's gebouwd. foto super oldtimerfestival

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9