Verbod op ivoorhandel vervalt Tories kiezen voor 'jeugdig compromis' Hague [ervormingseis leidt tot ïaos in parlement Kenya ireenpeace wil boycot out Amazone-gebied Buitenland Jospin houdt aan dure verkiezingsbeloftes vast Regen verstoort hoedjesfestijn Oppositie Suriname vreest machtsgreep O Maffiabaas mag geen theoloog worden SC dANiAPietro Aglieri, één van de beruchtste maffialeiders van cilië, mag geen theologie studeren in de cel. Dat heeft bis- chop Bommarito van Catania gezegd. Aglieri, waarschijnlijk de pvolger van Toto Riina als capo dei capi (baas der bazen) van eCosa Nostra, werd onlangs gearresteerd. Hij heeft gezegd een lade root verlangen' te hebben om theoloog te worden. Volgens sen ommarito laten de regels dat echter niet toe. Aglieri zou slechts iag jn imago willen verbeteren en niet echt spijt hebben van zijn elijl andaden, aldus de bisschop. ;hina executeert drugssmokkelaars png kong China heeft in het kader van een propagandacam- agne tegen drugscriminaliteit de afgelopen dagen 108 mensen n j aëxecuteerd. Volgens kranten van vandaag vonden de meeste e recuties direct na het proces plaats. Een grote voorraad heroïne verbrand. Op 26 juni is het overal in de wereld anti-drugsdag i China 'viert' dat met het executeren van talloze drugscrimi- elen. tecordhouder trouwen overleden f f Bernardino Glyn Wolfe, de man met het grootste aantal hu- de elijken op zijn naam, is gisteren overleden. De 88-jarige Ameri- abe aan trouwde 29 keer en belandde in het Guinness Book of Re- sJDl ords. De laatste mevrouw Wolfe, die in juni 1996 met de re- De ordhouder trouwde, zal er niet rouwig om zijn. Het paar leefde he geruime tijd gescheiden. Bovendien is ook de kersverse wedu- jf va e recordhoudster trouwen, met liefst 23 huwelijken. Wolfe laat ts. I )kinderen, 40 kleinkinderen en 19 achterkleinkinderen achter, r Ie Igent vrijgesproken van kindermoord 1 11 DDE Janeiro* De Braziliaanse politieman die vorig jaar werd w!» 1 ,4.601 eroordeeld tot 261 jaar cel wegens de moord straatkinderen in i v 193, is gisteren bij zijn tweede rechtszaak vrijgesproken. Vol- 11111 jns de Braziliaanse wet krijgt iemand die wordt veroordeeld tot a.si ïeer dan twintig jaar cel automatisch een tweede rechtszaak. 1111 verlevenden van het drama hebben de daders herkend als po- iemannen, maar de rechter achtte gisteren niet bewezen dat vrijgesproken man daar bij was. a toze metrokaartjes voor homofestival U .n mus» Het openbaar vervoer van Parijs verkoopt sinds gisteren dve ize kaartjes in verband met een grootscheeps homofestijn. Het cket rose is tot het einde van de Europese Gay Pride op 29 juni ildig voor metro en bus. De organisatoren van het festival ver achten met name voor de demonstratie van volgende week za- rdag honderdduizenden belangstellenden. Het openbaar ver- Der verstrekt bij de meerdaagse abonnementen een platte- rond met daarop de route van de mars. ïriekse soldaat doodt Albanees 3 M »ana« De internationale troepenmacht in Albanië heeft voor 3-uc et eerst een burger doodgeschoten. Griekse soldaten raakten etrokken in een vuurgevecht met het slachtoffer, nadat de man jj'm ad getracht hen drugs te verkopen. Ongeveer 7.000 soldaten oepen uit diverse Europese landen zien toe op de voorberei- 54^50 ng van de parlementsverkiezingen op 29 juni. Gisteren besloot VN-veiligheidsraad het mandaat van de troepenmacht met te verlengen. Eigenlijk zouden de militairen de dag Dor de verkiezingen vertrekken. L5C 'ti iekteleider in Chili niet gevonden ;f0 twTiAGODe zoekactie van de Chileense politie naar de Duitse ikteleider Paul Schafer is mislukt. De ongeveer zeshonderd jenten die woensdag het terrein van de sekte Colonia Dignidad jde stad Parral binnenvielen, hebben de 76-jarige sekteleider •t gevonden. De Chileense justitie verdenkt Schafer van seksu- tl misbruik van zeker vijf Chileense jongens die een internaat )het terrein bezochten. Zij heeft een internationaal arrestatie- ?vel tegen de sekteleider uitgevaardigd. oiletbezoek redt vrouw het leven [v* Een 70-jarige Oekraïense vrouw die zich na een nachtelijk ezoek aan de wc weer op haar slaapbank wilde vlijen, zag tot aar verbijstering dat een muur van de kamer was ingestort en at de bank op straat was gevallen, twee verdiepingen lager. Dat ?eft een krant in de Oekraïense hoofdstad Kiev gisteren ge leld. De vrouw woont in het centrum van Odessa, waar veel uizen op het punt van instorten staan. ROBI frans van den houdt .00 RESPONDENT het Kenyaanse parlement is ermiddag een complete cha- uitgebroken. Parlementariërs ireeuwden, stampten met voeten en gingen uiteinde met elkaar op de vuist. Aan- ling was de weigering van de tlementsvoorzitter een debat houden over herziening van grondwet. Met hun spreek- ir van 'Geen hervormingen, n begroting' maakten leden i de oppositie gistermiddag n lawaai dat minister van fi- :iën Mudavadi zich bij het lezen van zijn begroting ab- uut niet verstaanbaar kon ken. De bewindsman bleef 6 2: iondanks gewoon doorlezen, ee uur en twingtig minuten rider op de dag was een ge- nde massademonstratie van «r een miljoen voorstanders grondwetswijzigingen afge-, p: izen. wegens de aanwezig- d van honderden veilig- j>E JANEIRO AFP-Rtr milieuorganisatie Greenpea- wil een wereldwijde boycot i hout uit het Amazonege- d, met zijn vijf miljoen vier- ite kilometer oerwoud de fcne long van de aarde. De (cot is bedoeld als protest te- L de ongecontroleerde hout- in het regenwoud. Green- ice wil Brazilië dwingen i370 kegelen te nemen tegen de bossing. 50( 'e directeur van Greenpeace- 16'10i izilië zei dat de organisatie .,'ooi enlang heeft geprobeerd met regering samen te werken in 'geloof dat die goede bedoe- PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Franse premier Jospin heeft gisteren gezworen zijn verkie zingsbeloften gestand te doen. In zijn regeringsverklaring voor het parlement herhaalde Jospin de meeste van die beloftes. De socialistische premier sprak evenwel met geen woord over de gevolgen van zijn plan nen voor de staatsbegroting. Jospin erkende dat het tekort daarop 'ernstig' is, maar hij ver klaarde pas in juli te weten hoe ernstig. In die maand komt de Franse rekenkamer met haar jaarlijkse rapport. Aangenomen wordt dat het tekort ver boven de drie procent ligt, het plafond voor landen die aan de euro willen meedoen. Jospin kondigde aan dat per 1 juli het minimumloon met vier procent omhoog gaat, 'de grootste verhoging in vijftien jaar'. Doel was, aldus de socia list, de Franse economie nieuw leven in te blazen met een koopkrachtinjectie. Jospin schetste ook de con touren van zijn werkgelegen heidsplan, dat 700.000 banen moet opleveren (waarvan 350.000 bij de overheid). Hij zei te hopen dat het plan 'in de herfst zijn eerste vruchten af werpt'. Om ontslagen te be moeilijken, wil Jospin het ont slagrecht aanscherpen. Doel van'de nieuwe wet is 'de onze kerheid voor werknemers' te verminderen. De premier beval voorts dat Renault onderhande lingen (her)opent met zijn per soneel in het Vlaamse Vilvoor de, dat ontslag was aangezegd. „Een sociaal plan (ontslag) kan pas worden overwogen na echte onderhandelingen", zei hij. De premier hield ook vast aan zijn zwaar bekritiseerde plan om de werktijd met vier uur (tot 35 uur) te bekorten zonder verlies van salaris. Doel is, aldus Jospin, om binnen vijf jaar een werkweek van 35 uur te hebben. De door de vorige, rechtse re gering geplande privatiseringen zijn van de baan. Tenzij er een 'algemeen belang' is om bedrij ven te privatiseren, blijven zij in handen van de staat, aldus Jos pin. Hij noemde met name staatsbedrijven in de sectoren telecommunicatie (Franse Télé- com) en elektrotechniek (Thomson). Natiairbeschenners vrezen hernieuwde jacht op olifant Tot groot enthousiasme van de landen in zuidelijk Afrika en tot enorme teleurstelling van dierenbeschermingsor ganisaties, heeft de Conferentie over de Internationale Handel in Bedreigde Diersoorten (Cites) gisteren het to tale verbod op de handel in ivoor opgeheven. Hoewel de stemming geheim was, heeft volgens waarnemers het feit dat de landen van de Europese Unie zich van stemming onthouden hebben, de doorslag gegeven. bestaan van de olifant in Afrika en Azië. Zimbabwe, Botswana en Namibië, die het voorstel voor opheffing van het verbod hebben gedaan, willen alleen hun al bestaande voorraad van 59 ton ivoor verkopen aan één bepaalde koper, namelijk Japan. Maar natuurbeschermers vre- KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Hoewel de verkoop van ivoor onder strikte voorwaarden plaatsvindt, noemen natuurbe schermers het besluit in de Zimbabweaanse hoofdstad Ha rare rampzalig voor het. voort zen dat stropers daaruit afleiden dat ivoor vanaf nu weer verhan deld kan worden. Maandag werd het voorstel tot gedeeltelijke opheffing van het handelsverbod nog met drie stemmen verworpen. Afgelopen dagen heeft een commissie zich over striktere voorwaarden voor de opheffing van het verbod ge bogen. Die bleken gisteren vol doende te zijn om een aantal twijfelaars over de streep te trekken. Zo gaat de vrijstelling van het verkoopverbod pas over achttien maanden in. In de tus sentijd moeten nog een aantal praktische controleproblemen worden opgelost. Uiteindelijk kregen de drie zuidelijk Afrikaanse landen steun van 74 landen, terwijl 21 tegen stemden en 20 zich van stemming onthielden. Onder de voorstanders was een aantal an dere landen in Afrika, maar lang niet allemaal. Zo stemden Libe ria, Tsjaad, Ghana en Ivoorkust tegen opheffing van het verbod, omdat ze geen geld hebben om hun olifanten effectief tegen stroperij te beschermen. Ook de afgevaardigde van India was uitgesproken tegen. „Zodra het verbod wordt opgeheven, knal len de geweren weer", voorspel de hij. Niet alleen olifanten, maar ook neushoorns en walvissen zijn op deze Cites-conferentie in Harare zwaar bediscussieer de diersoorten. Hoewel een op heffing van het verbod op de verkoop van hoorns van neus hoorns het net niet haalde, con stateren natuurbeschermings organisaties bezorgd dat voor standers van een beperkt com mercieel gebruik van bedreigde diersoorten duidelijk aan de winnende hand zijn. „Als deze tendens zich voortzet, wordt de volgende Cites-conferentie over twee jaar een slachtpartij", meende een afgevaardigde van Greenpeace pessimistisch. heidstroepen in de buurt van het parlementsgebouw en el ders in de stad. Die massale aanwezigheid van politie en vei ligheidspersoneel leidde nabij de universiteit van Nairobi tot schermutselingen tussen veilig heidsagenten en stenen gooien de studenten, die werden ver hinderd om richting parlement op te rukken. Het centrum van Nairobi was de hele dag goeddeels verlamd, door de ruim van te voren door de oppositie en andere actie groepen aangekondigde plan nen om Kenya's prinsjesdag te verstoren. Winkels, die hun ra men en deuren met extra staal hadden beveiligd, bleven dicht, veel mensen bleven thuis van hun werk en kinderen werden vroeg van school gehaald. .Alles bij elkaar dus een geslaagde dag", aldus oppositieparlemen tariër Muite, een van de initia tiefnemers van de boycotactie en fervent voorstander van een hervorming van de grondwet. PARAMARIBO ANP ascot Officieel komen ze voor de wereldberoemde paardenraces, maar voor de meeste vrouwelijke bezoe kers is het jaarlijkse hippische festijn in het Engelse Ascot toch vooral dè gelegenheid om hun nieuwe hoed te showen. Daarbij geldt al jaren: hoe extremer, hoe beter. Gisteren, bij aankomst van koningin Elizabeth en prins Philip gooide de regen echter roet in het eten. Om de vaak peperdure hoofddeksels te beschermen, móesten ze wel schuilgaan achter hele gewone paraplu's. foto »ap» lynnesladky De Surinaamse oppositie vindt dat de regering-Wijdenbosch de democratie in groot gevaar brengt en dat zij een situatie creëert die het gevaar van een machtsovername in zich bergt. Ex-president Venetiaan, nu fid van de oppositie, vindt 'het ge vaar levensgroot aanwezig dat iemand als Bouterse opstaat, zich als redder van het volk op werpt en de macht naar zich toetrekt'. De ex-president verwijt zijn opvolger 'zeer onzorgvuldig om te springen met zijn verant woordelijkheden en bevoegdhe den'. Dat de regering enerzijds veel geld uitgeeft en anderzijds saneringsmaatregelen treft, leidt er volgens hem toe dat de economische en sociale om standigheden steeds benarder worden. Venetiaan zegt dat de rege ring met instemming van de co alitiefracties in het parlement systematisch de democratie on dergraaft 'om de dictatuur van de jaren tachtig weer in volle omvang over het volk te laten komen'. De oud-president ver wijst naar de beknotting van het budgetrecht van het parlement door Wijdenbosch. Die weiger de woensdagavond het parle ment informatie te geven over een speciale geheime bankreke ning die hij bij de Centrale Bank van Suriname heeft, omdat dat de staatsveiligheid in gevaar zou brengen. Woedend verliet de oppositie de vergadering. Ze vond dat de president tornde aan het bud getrecht en besloot de behande ling van de begroting verder niet bij te wonen. Regering en coalitiepartijen maakten giste ren gebruik van de afwezigheid van de oppositie om een verga dering achter gesloten deuren te houden. Daar gaf Wijden bosch wél informatie over de bankrekening. De coalitie nam meteen een voorstel aan dat Wijdenbosch een vrijbrief geeft voor het doen van 'uitgaven voor staatsveilig heid'. De president hoeft daar over geen verantwoording af te leggen in het parlement. Op de rekening is sinds januari 900.000 gulden gestort. Dit be drag is niet terug te vinden op de begroting. Het ministerie van financiën heeft herhaaldelijk geweigerd de Rekenkamer hier over informatie te geven. lingen had. Maar het verzet van Brazilië tegen scherpere contro le op de handel in mahonie een van de kostbaarste en meest bedreigde bomen in het Amazonegebiedmaakt vol gens hem duidelijk dat de rege ring de belangen van de houtin dustrie steunt. Brazilië onthield zich op de CITES-conferentie over be dreigde dieren en planten in Zimbabwe van stemming bij een voorstel om mahonie op te nemen op de lijst van soorten die alleen onder strikte controle mogen worden verhandeld. Het voorstel werd verworpen. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Labour-premier Tony Blair krijgt een jeugdige oppositieleider tegenover zich. William Hague, de 36-jarige oud-minis ter voor Wales, werd gisteren door de Conservatieve Lagerhuisfractie tot par tijleider gekozen. Hague, de jongste Tory-leider sinds 1783, ziet het als een van zijn belangrijkste taken de Conser vatieve partij te hervormen en de tegen standers te verzoenen. Tegen de fractie zei hij direct na zijn verkiezing 'de hand van samenwerking en vriendschap' te willen uitsteken naar iedereen in de partij. Ter illustratie bood hij zijn verslagen rivaal, de erva ren voormalige minister van financiën Kenneth Clarke een verantwoordelijke positie aan in het nieuw te vormen schaduwkabinet. Maar Clarke liet meteen weten dat hij voor de eer be dankte. Er was in Westminster grote unanimi teit over de oorzaak van de onverwacht grote winst van Hague: het ongeloof waardige bondgenootschap dat de pro- Europese Clarke dinsdag na de tweede verkiezingsronde vormde met de verlie zende Euro-hater John Redwood. Slechts acht van Redwoods 38 aanhan gers van dinsdag konden deze politieke lenigheid volgen en stemden gisteren op Clarke. Die vergaarde daardoor niet meer dan zeventig stemmen. Hague kreeg er 92. Clarke hield gisteren vol dat zijn weige ring om tot het schaduwkabinet toe te treden niets te maken had met de anti- Europese opvattingen van Hague. Clar ke wilde als eenvoudig backbencher (een parlementslid zonder enige officië le functie, red.) verder. „Na 26 jaar in regering of schaduwkabinet is het wel letjes. Ik heb al vóór deze verkiezingen gezegd dat ik slechts voor het leider schap zou gaan", aldus Clarke. Een obstakel voor Clarke was echter dat Hague, om anti-Europees rechts bin nen de fractie achter zich te krijgen, had geëist dat toekomstige leden van zijn schaduwkabinet onderschrijven dat het Verenigd Koninkrijk de komende tien jaar niet meedoet aan een Europe se munt. Hague wilde daarmee een eind maken aan de grote interne Eu ropese twisten die volgens velen Labour in mei een geweldige verkiezingsover winning bezorgde. Die eis was voor Clarke onverteerbaar. Pro-Europese fractieleden hielden zich gisteren op de vlakte. „We zijn blij dat Hague overtuigend heeft gewonnen. Dat biedt de partij de mogelijkheid om als één man achter hem te gaan staan", aldus een van hen. Onvrede bleef er bij de partijafdelingen, die geen directe zeggenschap hebben in de keuze van de partijleider. Clarke liet gisteren bij een derde schaduwstemming onder af delingsvoorzitters, Hogerhuisleden en Europarlementariërs Hague opnieuw achter zich. Wat in Hague's voordeel werkte, is dat oud-premier Thatcher zich uit afkeer van de pro-Europese Clarke op het laatste moment openlijk achter zijn kandidatuur stelde. Ook de invloed van vernietigende commentaren op het partnerschap van Clarke en Redwood in conservatieve dagbladen als The Times en The Daily Telegraph zal een rol heb ben gespeeld in de keuze voor Hague. Het heet dat de Conservatieve Lager huisfractie met Hague voor de jeugd heeft gekozen. Hij is zelfs nog acht jaar jonger dan Tony Blair. Alleen dat gege ven werd in de Conservatieve gelederen waar de gemiddelde leeftijd ruim bo ven de zestig ligt al als een overwin ning gevierd. „We hebben een Blair binnengehaald", zei gisteren een Con servatief Lagerhuislid. Maar in feite herhaalt de Tory-geschie- denis zich. De partij heeft een leider ge kozen die, net als John Major in 1990, een onbeschreven blad is en een com promis tussen de complotterende lin ker- en rechtervleugels. Hague is zo'n politicus die met iedereen kan samen werken en met niemand ooit echt ruzie maakt. In zijn bliksemcarrière werkte hij voor de Eurosceptische minister van financiën Norman Lamont, maar ook voor John Major. Het enige punt waar op Hague hard stelling neemt, is Euro pa. Verder zijn er vooral veel tegenstel lingen tussen hem en Blair. Hague kiest na een lang vrijgezellenbestaan nu pas voor het huwelijk, Blair is al jaren ge trouwd. Blair bezocht kostscholen, Ha gue hield dat na een jaar voor gezien en ging naar het openbaar onderwijs. Blair werd na Oxford advocaat en politicus, Hague koos na een economische studie in Oxford en een korte loopbaan bij consultantsbureau McKinsey meteen voor de politiek. En met tenslotte: met een tegenstander die bij opiniepeilin gen niet hoger dan negen procent scoort, kan het immense populaire 'oudje' Tony Blair voorlopig rustig sla pen. Alzheimer met speciale injectie te achterhalen LONDEN Rtr-ANP Japanse onderzoekers zeggen dat zij een techniek hebben ge vonden om met zekerheid de ziekte van Alzheimer vast te stellen bij levende patiënten. Zij denken dat hun methode kan bijdragen aan de ontwik keling van de bestrijding van de ziekte. Mensen bij wie Alzheimer wordt vermoed, krijgen een onschuldige, radioactieve stof ingespoten. Die hecht zich aan een enzym dat verband houdt met Alzheimer. Het enzym geeft prikkels door. Als het minder actief is, wijst dit op bepaalde kenmerken van Al zheimer, zoals aantasting van het geheugen. Door met scans te volgen waar het enzym in de hersenen naartoe gaat, en hoe actief het daar is, kan volgens de onder zoekers worden achterhaald of iemand Alzheimer heeft. Hoe meer gebieden waar het enzym minder goed werkt, hoe verder de ziekte al is gevorderd. De onderzoekers schrijven dat de ze week in The Lancet. Alzheimer, een ongeneeslijke en dodelijke ziekte, kan nu al leen met zekerheid worden vastgesteld door analyse van hersenmateriaal. Dat kan al leen als iemand al is overleden. Onvrede groeit over Netanyahu TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Binnen de Israëlische rege ringscoalitie groeit na de ont slagname van minister van fi nanciën Meridor de onvrede over het optreden van premier Netanyahu. Een paar Knessetle- den van regeringspartijen heb ben al gezegd dat ze volgende week een motie van de liberale partij Meretz willen steunen, waarin wordt aangedrongen op ontbinding van het parlement. Het meest ontevreden is de immigrantenpartij Israel b'A- fiya. Partijleider en minister van handel Sharansky heeft aange kondigd, dat hij vandaag de bij eenkomst van de ministerraad boycot, net als vorige week. Sharansky, die zijn steun heeft gegeven aan Meridor, zegt dat zijn partij al met één been bui ten het kabinet staat. Zonder Is rael b'Afiya verliest Netanyahu zijn meerderheid in het parle ment. Sharansky heeft zijn partijge noten in het parlement verteld dat ze volgende week, als de op positie moties indient tegen de regering, zelf mogen uitmaken hoe ze stemmen. Van de vier parlementsleden van de coali tiepartij De Derde Weg heeft er al één aangekondigd voor een ontbinding van de Knesset te stemmen. Volgens Rubinstein, hoogle raar staatsrecht en Knessetlid voor Meretz, is het houden van nieuwe verkiezingen de beste manier om de crisis op te los sen. „We weten niet of er een meerderheid voor is te vinden, maar als dat het geval is, dan moet er ook een nieuwe pre mier worden gekozen." Hij ver wacht steun van Meridor en van Begin, een ander Likud-Knes- setlid dat als minister is opge stapt. „Je kunt niet zeggen dat je geen vertrouwen hebt in deze premier, zoals een aantal leden van de Llkud voortdurend zegt, en tegelijkertijd voor zijn aan blijven stemmen." Jospin (links) spreekt het parlement toe, voorzitter Laurent Fabius kijkt vanaf het spreekgestoelte toe. foto afp joel robine

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7