Europees akkoord over minder vuile auto's 49- Zalm wil tekort van overheid snel naar nul Politie te water kijkt reikhalzend uit naar wet om zuipschuiten aan te pakken k: Beslis nou niet van vandaag op morgen. Wat dacht je van vandaag nog? Binnenland Alleen Dolleman weet wat de blowende koe zag Vliegeren in Scheveningen - IDAG 20 JUN11997 lachten over posteractie Carisma cTfRDAMDe Reclame Code Commissie gaat de Carisma-actie iautofabrikant Mitsubishi toetsen. Drie particulieren hebben de commissie klachten ingediend, omdat de reclame 'mislei- id' zou zijn geweest en de stunt in strijd zou zijn met de Wet l de kansspelen. Mitsubishi heeft volgens de klagers ten on- hte de indruk gewekt dat de onderneming tachtig auto's zou geven aan mensen die een reclameposter voor hun raam hu den hangen. Vorige week deelde de autofabrikant uiteinde niet meer dan 24 Carisma's uit. Mitsubishi wimpelt de be- h( iren weg. „Met alle liefde hadden we tachtig auto's weggege- ;eh i, maar we hebben over onze aanpak duidelijk gecommuni- vet rd. Nu moeten we het oordeel van de Reclame Code Com- zej> sie maar afwachten", aldus een woordvoerster. lan voor zwevende windmolens nP' imingen Het Groningse adviesbureau RIES heeft plannen irde bouw van grote zwevende windmolens, die door een ka- met de grond zijn verbonden. Het bureau wil een proefop- w maken met een dergelijke molen ergens in de provincie iningen of op zee. Een zwevende windmolen komt te hangen een hoogte van honderd tot driehonderd meter en zou jaar- j songeveer vijf miljoen kilowatt uur elektriciteit kunnen leve- n* het dubbele van wat een conventionele windmolen levert, zwevende windmolen lijkt op een soort zeppelin die met kabel aan de grond is bevestigd. 'eer vraagtekens bij Scheldetunnel ihaag» De Tweede Kamer twijfelt sterk of de aannemer die Westerscheldetunnel aanlegt op 15 augustus de toestemming iet krijgen om met de voorbereidende bouwactiviteiten te be nen. Er zijn nog te veel 'open einden', vindt de Kamercom- tóie voor verkeer en waterstaat. Daarom wil zij van minister ritsma tekst en uitleg. Jorritsma is degene die uiteindelijk ja of imoet zeggen tegen de aannemer. De Kamercommissie vindt er nog te veel onzekerheden en aannames zijn. mtveren terug in Zeeland delburgHoewel de verschillende eilanden in Zeeland te- iwoordig bijna allemaal door dammen en bruggen met elkaar verbonden, blijft het aantal veerdiensten groeien. Ze blijken i trekker voor (fietsende) toeristen. Inmiddels zijn twaalf veer- en in ere hersteld. Daarnaast zijn er de nog noodzakelijke pe veerdiensten over de Westerschelde. De boten die het wa- oversteken, zijn een attractie op zich: een voormalige sleep- it, werkschip, viskotter, binnenvaarder, rondvaartboot, een idbediend kabelveer tot de nieuwste grote veerboten op de sterschelde. Alle informatie over de pontjes staat in een al- nak, die volgendeAveek wordt gepresenteerd. rafkazerne Nieuwersluis dicht fWERsmisDe militaire strafkazerne in Nieuwersluis behoort af volgend jaar april definitief tot de geschiedenis. Twee anden geleden was al een groot deel overgedragen aan het listerie van justitie. Een klein deel van het Militaire Peniten- re Centrum zou gehandhaafd blijven. Nu is echter besloten volgend jaar het hele complex aan Justitie wordt overgedra- De Willem III kazerne is te groot geworden na de afschaf - ;van de dienstplicht. Veroordeelde militairen gaan vanaf vol- d jaar naar Stroe in Gelderland. Justitie gebruikt de kazerne ►r het onderbrengen van asielzoekers die wachten op uitzet- ilikopterdeur valt naast spoorlijn terdam Een politiehelikopter heeft gisterochtend tijdens vlucht boven Rotterdam een deur verloren. De deur kwam it langs de spoorbaan van de Hofpleinlijn, ongeveer 150 Ier van station Wilgenpias (Schiebroek). Niemand raakte ge- 1. De helikopter vloog op een hoogte van ongeveer driehon- meter om luchtopnamen te maken van het toekomstige van de hogesnelheidslijn. Tijdens het fotograferen werd iterachterdeur boven het Wilgenplaspark opengeschoven, de deur open was, vloog deze vermoedelijk door een losge- schroefje na een klap naar beneden. hoonhoven mag kraaien afschieten ONHOVENDe kraaien en kauwen die in Schoonhoven voor lust zorgen, mogen worden afgeschoten. De Wildbeheereen- Jd Krimpenerwaard krijgt volgende week een jachtvergunning fcde provincie Zuid-Holland. Die is een maand geldig. Woord- pder Visser van de gemeente Scho*onhoven: „Dat die vergun- jgwordt gegeven, wil nog niet zeggen dat ook zal worden ge- loten. Eerst moet de gemeente nog haar fiat geven aan de Idbeheereenheid om van de vergunning gebruik te gaan ma- één klap miljonair Een Lotto-speler uit Roosendaal is in één klap miljonair irden. Hij viel deze week voor 2,L miljoen gulden met zijn in de boter. De Lotto Jackpot is zijn deel. De Lotto Jackpot wekelijks ruim een half miljoen spelers. De hoofdprijs van i miljoen gulden kan oplopen tot vele miljoenen guldens in- n de getrokken getallen niet overeenkomen met de cijfers op rda ingevulde formulieren. Vorig jaar keerde de Lotto 212,5 mil- n aan prijzen uit. rid. I 11 HEM eetkamertafel. ALRIK eetkamerstoel. akt beuken/spaanplaat 150 x 90 cm. Gelakt hout met bekleding, inlegblad 193 x 90 cm. Van 99.- 598.- voor i y$99.-W V 1% korting op alle ZomerSALE producten. aanbiedingen zijn geldig t/m 12 juli 1997, tog de voorraad strekt. !A informatielijn 0184 - 495 555. ANP Algemeen Nederlands I GPD Geassocieerde Pers Diensten Vanaf2000 gelden veel strengere milieunormen luxemburg anp Auto's zullen vanaf het jaar 2000 moeten voldoen aan veel strengere milieunormen. Daarmee willen de Eu ropese milieuministers de uitstoot van schadelijke stof fen voor auto's met benzinemotoren met 45 tot 50 pro cent terugdringen. Bij dieselmotoren dient de uitstoot 30 procent lager te liggen. Daarover bereikten de bewinds lieden donderdagnacht overeenstemming na lang over leg in Luxemburg. helft lager liggen dan de huidige normen. Voor wat betreft stik- stofoxyde willen de Europese bewindslieden de schadelijke verspreiding met 45 procent te rugdringen. Verder moet in het jaar 2000 de hoeveelheid zwaveldeeltjes per liter brandstof met de helft zijn teruggedrongen tot 150. Dit laatste punt geldt voor perso nenwagens met zowel benzine als dieselmotoren. In 2005 dient dit cijfer zelfs te dalen tot vijftig deeltjes per liter. Voor 2005 is De kosten worden doorbere kend in zowel auto- als brand stofprijzen. Tussen 2000 en 2005 zullen de kosten omgere kend ruim elf miljard gulden bedragen voor olie- en auto-in dustrie. Tussen 2005 en 2010 bedragen de investeringen voor de industrie in totaal meer dan dertien miljard gulden. Bij au to's met benzinemotoren moet de uitstoot van koolwaterstoffen en koolmonoxyde in 2000 de dit echter nog geen wettelijke verplichting. Voor alle afspraken voor het jaar 2000 zal er echter wel sprake zijn van stringente eisen. Voorts hebben de bewindslie den afspraken gemaakt over de schadelijke verspreiding van benzeen. Deze dient te dalen tot een procent per liter brand stof. Nu is er sprake van een ge middeld benzeen-gehalte van 5 procent. In Nederland ligt de norm echter al op twee procent. Elke nieuwe auto moet vanaf 2000 over een boordcomputer beschikken die een mogelijk te hoge uitstoot van schadelijke stoffen meldt. Deze computer kan de auto ook tot stilstand brengen, om verdere milieu schade te voorkomen. Verder komt er een controlesysteem dat autoproducenten verplicht de emissienormen na te komen. Auto- én olie-industrie ver zetten zich hevig tegen de ver dere terugdringing van schade lijke milieu-uitstoot. Zij willen niet opdraaien voor de hoge kosten. Vooral de EU-lidstaten met veel auto-industrie (Duits land, Frankrijk, Italië, Spanje en Groot-Brittannië) wilden daar om tot op heden weinige weten van het hele pakket aan maatre gelen, het zogeheten Auto-Olie Programma. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse milieumi nister De Boer, fungerend voor zitter van het Europees milieu- beraad, heeft de komst van de nieuwe groene Franse bewinds vrouwe Voynet en haar Britse collega Meacher de stemming in het EU-overleg echter doen omslaan. Uiteindelijk wist De Boer daarom unanimiteit te be reiken over het hele pakket aan maatregelen. den haag maaike oppier Het imago,van Nederland in het buitenland blijft een ge voelig onderwerp. De Eurotop afgelopen week in Amster dam wordt wat dat betreft een belangrijk ijkpunt. Zal de Nederlandse hoofdstad ein delijk afkomen van het beeld van blowtjes en blote borsten? Het ministerie van buiten landse zaken heeft sinds gis teren een nieuw product in het reclame- offensief voor Nederland. Petra Dolleman (36) is de maakster van een geestige tekenfilm, die straks via de honderddertig diplo matieke posten van Neder land beschikbaar is voor een potentieel publiek van drie honderd miljoen mensen in zeventig landen. Zitten die daar op te wachten? Ja, zegt het ministerie, want er zijn veel vragen over Ne derland. Het budget voor de informatie over Nederland is daarom verdubbeld: 1,2 mil- man's verhaal is het water: Nederland is uit het water 'geschept', de expansiedrift van de Hollanders ging over water en de komst van bui tenlanders die van Nederland een multiculturele samenle ving hebben gemaakt, gaat voor een deel ook over water. Voor wie Nederland (nog) niet kent, zijn de symbolen eenvoudig herkenbaar: de tul pen, de zee, de koningin op de fiets, maar ook de blote borsten op het strand (daar is veel discussie over geweest binnen het ministerie) en een meisje met water- en andere blowpijpjes voor zich. Een test in Engeland leverde Dol leman het eerste compliment op: het filmpje is heel vrij, precies zoals Nederland is. Toch kon niet alles door de beugel. „Ik had een grapje waarin een koe in een wei land een wietblaadje staat te herkauwen en de koningin langs ziet komen en wat ze dan ziet. Dat ging te ver". Wat de koe zag, weet alleen Dolle man. m Kabinet komt ongeschonden weg bij technolease den haag gpd De Tweede Kamer heeft giste ren het boek over de technolea se gesloten. De regeringspartij en en het CDA nemen genoe gen met de uiüeg van het kabi net dat er niets onoirbaars is ge beurd rond de veelbesproken fiscale steunoperaties voor Fok ker en Philips. GroenLinks vindt dat het kabinet de Kamer on- voldoede heeft ingelicht, maar een motie van afkeuring daar over maakt geen schijn van kans. Via een technolease-con- structie verkochten Philips en Fokker in '93 en '94 hun kennis aan de Rabobank en huurden die vervolgens weer terug. Dat leverde de noodlijdende bedrij ven geld op en de bank een be lastingvoordeel. De Rekenka mer oordeelde vorig jaar dat het hier ging om staatssteun van honderden miljoenen die aan gemeld had moeten worden in Brussel. Volgens het kabinet - dat destijds al woedend rea geerde op het Rekenkamer-rap port - is er echter niets aan de hand. De Europese Commissie heeft de zaak nu in onderzoek. scheveningen» Voor wie ooit met zijn zelfgeplakte vlieger tje bij een stevige bries naar het weiland toog, klinken de cijfers bijna ongeloofwaardig: een gewicht van 250 kilo, een lengte van 26 meter, een breedte van 36 meter en een oppervlak van 630 vierkante meter. Het was dan ook de grootste vlieger ter wereld, in de vorm van een manta-rog, waarmee de Nieuw-Zeelander Peter Lynn gisteren een proefvlucht hield op het strand van Scheveningen. De vlucht slaagde. Zelf vasthouden was er overigens niet bij, want de vlieger heeft een trekkracht van 6.000 kilo. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Minister ambitieuzer dan zijn ambtenaren den haag» anp Minister Zalm van financiën wil in het nieuwe kabinet het financieringstekort naar nul hebben. Daarmee toonde de WD-minister zich gisteren ambitieuzer dan het clubje topambtenaren dat in een rapport over de toekomstige begrotings- politiek een begrotingsevenwicht pas na 2002 in het verschiet ziet liggen. Volgens topambtenaar Brouwer van Financiën, voorzitter van de Studiegroep Begrotingsruimte, moet het nieuwe ka binet toewerken naar een begrotingste kort van één procent. Het huidige kabi net heeft kans gezien het tekort te halve ren van vier naar twee procent, het nieu we kabinet moet het tekort opnieuw hal veren. Daarvoor is veel geld nodig, maar dat is volgens berekeningen geen pro bleem bij een gematigde economische groei en voortzetting van de huidige be- grotingspolitiek. Brouwer wijst er in het economenblad ESB op dat een laag begrotingstekort geen hobby van boekhouders is, maar bittere noodzaak om de kosten van de vergrijzing te kunnen opvangen. Bij een laag tekort hoeft de overheid minder geld te lenen en kan de staatsschuld fors dalen. Dat scheelt miljarden guldens aan te betalen rente, die kunnen worden ge bruikt om het nieuwe AOW-fonds te vul len. Eventueel kan de overheid met dat geld ook investeringen financieren die voor (extra) economische groei zorgen en zo dus indirect ruimte scheppen om de vergrijzing te betalen. Het streven van Zalm om het financie ringstekort de komende kabinetsperiode helemaal weg te werken, kan vooralsnog alleen op steun van zijn eigen WD reke nen. D66 vindt een structureel tekort van één procent voldoende. De PvdA heeft meerdere keren te kennen gegeven een tekort van twee procent al mooi te vin den. Brouwer noemde die opstelling gis teren gevaarlijk, omdat Nederland zich in de EMU bindt aan een maximaal be grotingstekort van drie procent. Als het bij een tekort van twee procent even te genzit met de economie is er vrijwel geen financiële speelruimte voor de overheid. „Het is schuren langs de vang rail." Nederlander wint wedstrijd paalzitten soltau dpa-anp De 24-jarige Nederlandse be roepsmilitair Wim Alaerds heeft de wedstrijd paalziuen in het Duitse Soltau gewon nen. Zijn laatst overgebleven tegenstander, de Duitser Holger Sporleder, over schreed vanmorgen de tien minuten rustpauze die hij el ke twee uur mocht nemen en moest daarom de strijd op geven. Hij had zich in zijn rustpauze verslapen. De uit het Gelderse dorp Angeren afkomstige Alaerds (24) had toen 1.188 uur en vijftien minuten op de paal doorgebracht. Ondanks de vermoeidheid, pijnlijke schouders en een houten kont, waar hij al drie weken last van heeft, is Alaerds nog niet van plan voorgoed naar beneden te komen. Hij wil het wereldrecord zo scherp mogelijk stellen. 'Het wachten is op een catastrofe' Met liften en weghalen van drempels Tommei: Honderdduizenden 'extra' huizen voor ouderen den haag anp den haag gpd De wet waarmee alcoholgebruik door bin nenvaartschippers kan worden aangepakt, moet zo snel mogelijk van kracht worden. Dit benadrukt de politie te water nadat een dronken schipper deze week met zijn tank er op de Rijn bij Tolkamer een ravage heeft aangericht door tegen een steiger aan te va ren. Bij de lange lijst van aanvaringen in dronkenschap is het tot nu toe nog niet uit gelopen op een catastrofe. Zonder actie is het volgens de politie wachten op de eerste keer. De schipper van de tanker Stör richtte de ze week een grote chaos aan toen hij op de Boven-Rijn aanvoer tegen een bunkerstei ger, een soort platform in de rivier waar schippers kunnen tanken en boodschappen doen. De winkel op de steiger en twee sche pen die waren afgemeerd, raakten zwaar beschadigd. Volgens de schipper werkte het roer niet goed, maar uit onderzoek bleek dat de man te diep in het glaasje had geke ken. Het incident bij Tolkamer staat niet op zichzelf. Zo haalde de politie begin deze maand bij de Volkeraksluizen in Willemstad een 50-jarige Duitse schipper achter het roer vandaan die zijn met superbenzine ge laden tanker slingerend over het water voer. Hij bleek 3,5 promille alcohol in zijn bloed te hebben. Een week eerder was het raak op de Nieuwe Waterweg. Een 44-jarige kapi tein van een kustvaarder trok ter hoogte van Vlaardingen de aandacht van de politie, omdat hij zwabberend over de Waterweg voer. Dat was ook niet verwonderlijk: hij had ruim twee promille alcohol in zijn bloed. Korte tijd daarvoor was op de Dordt- se Kil de combinatie van te veel alcohol tij dens het beroepsvaren reden om een schip per van een benzinetanker van boord te ha len. De zaken maken duidelijk waarom de po litie te water zo groot belang hecht aan het snel van kracht gaan van de nieuwe Scheepvaart Verkeerswet. De wet wordt waarschijnlijk van kracht op 1 oktober van dit jaar. Het probleem met de dronken schippers mag dan niet zo groot zijn als het alcoholmisbruik in het wegverkeer; de risi co's zijn aanzienlijk als het misgaat. Een tanker met benzine, ammoniak of chloor als lading vormt een groter risico dan een personenauto. Vanaf 1 oktober kan de politie dronken schippers hard aanpakken. Dan worden ook alcoholcontroles op het water mogelijk. Nu moet de politie nog een sterke aanwij zing hebben dat drankmisbruik in het spel is. Een schip dat zigzagt of een lallende schipper bijvoorbeeld. „Als zo'n aanwijzing er niet is, dan heeft de agent te watër wette lijk geen poot om op te staan", zegt inspec teur B. Brakke. Met extra subsidies voor liften, het slechten van stoepdrempels en het ophogen van galerijvloe ren hoopt staatssecretaris Tom mei van volkshuisvesting de ko mende acht jaar 370.000 extra woningen geschikt te maken voor ouderen. Het gaat in de ouderenhuisvesting om wonin gen die zonder trappen te berei ken zijn en waarvan de leef ruimten (woonkamer, slaapka mer en keuken) op één verdie ping liggen. Door gerichte wo ningtoewijzing aan ouderen, aanpassing van bestaande wo ningen en nieuwbouw kunnen gemeenten, verhuurders en marktpartijen in de behoefte voorzien, aldus Tommei in een brief aan de Tweede Kamer. De staatssecretaris wil de aanpassing van de bestaande woningvoorraad een extra im puls geven met 40 miljoen gul den extra subsidie. Hij zal daar toe de tijdelijke subsidieregeling voor het plaatsen van liften bij lage flats nog één keer verlen gen. Er waren voor 27 miljoen gulden aan plannen ingediend waarvoor geen budget meer was. Deze plannen wil de staatssecretaris alsnog honore ren. In de toekomst zal het plaatsen van liften deel moeten uitmaken van het gemeentelijk beleid. Tommei zal ook bestaande experimenten voor ouderen huisvesting uitbreiden. Het gaat hier om het ophogen van gale- rijvloeren bij flats en het wegne men van drempels in en buiten de woning. De gemiddelde kos ten per woning bedragen circa zesduizend gulden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3