Rijke landen ontdekken Afrika Leger van Turkije eist ook leidende rol in de buitenlandse politiek Sorgdrager goochelt krampachtig met 'staatsgeheim' Albanië krijgt de groeten van Europa Feiten &Meningen De Turkse Generale Staf heeft alle bevelhebbers die voor pen sioen in aanmerking komen, verboden voor het eind van dit jaar af te zwaaien. Normaal ge beurt dat in juli en augustus. Het is een teken dat het leger, na het aftreden van de islamisti- sche premier Erbakan, ook de volgende regering op de voet volgt. Wie die vormt, is nog niet duidelijk. Woensdag diende Er bakan zijn ontslag in, na aan houdende druk van het leger om zijn pro-islamitische heleid terug te draaien. Een leger dat in naam van de democratie een gekozen rege ring dwingt tot aftreden, roept in het westen opnieuw de vraag op in hoeverre Turkije bij de club hoort. Aan de vooravond van de de top voor kandidaat lidstaten van de Europese Unie (27 juni) en die over de NAVO- uitbreiding (begin juli), waarop Turkije aanwezig is, rijst boven dien de vraag wie het Turkse buitenlandse beleid bepaalt. Voorlopig is dat de Generale Staf. Dat dit internationaal doorgedrongen is, blijkt wel uit het feit dat de laatste weken buitenlandse bezoekers steevast het militaire hoofdkwartier aan doen. „Turkije blijft ook in 1997 stre ven naar volledig lidmaatschap van de EU. In een tijd als deze, waarin iedereen zijn schouders onder dit doel zou moeten zet ten, mogen we geen aanleiding geven tot speculaties over onze democratie, of het ondermijnen van ons respect en imago in het buitenland." Dat schreven de generaals op 28 februari, toen ze van Erbakan eisten dat hij de invloed van fundamentalisti sche organisaties zou inperken. Minister van buitenlandse za ken giller was destijds de eerste om dit militaire standpunt te onderschrijven. Ze wist korte tijd later van haar Nederlandse collega Hans van Mierlo een uitnodiging voor 27 juni los te peuteren, maar al maanden lang maakten de bureaucraten van haar ministerie zich zorgen over het gebrek aan beleid, gil ler was tegelijkertijd vice-pre mier en partijvoorzitter, taken die het grootste deel van haar tijd opslokten, terwijl Erbakan probeerde de traditionele pro- westerse koers om te gooien. Het leger vulde het gat gedeelte lijk op. maar dat heeft zijn eigen agenda. Die niet altijd strookt met de politieke. Turkse militairen voelen een diepe minachting voor politici. Die zijn nooit recht door zee, maar sluiten meestal halfslach tige compromissen, (giller, ooit de oogappel van de Generale Staf, is daar het levende bewijs van. Ze is geheel uit de gratie sinds ze een coalitie sloot met de fundamentalistische Wel vaartspartij. Door Europa, zo moeten de generaals denken, heeft ze zich met een kluitje het riet in laten sturen. Het leger heeft de relatie met Is raël geheel naar zich toegetrok ken. Voor Erbakan premier werd, zwoer hij alle verdragen met dat land aan flarden te scheuren. Het was dan ook een koude douche voor het leger dat hij aan de macht kwam, net op een moment dat er zoveel be langrijke afspraken werden ge maakt. De generaals stelden hem echter voor een voldongen feit en lieten hem meer verdra gen ondertekenen dan wie van zijn voorgangers ook. Aan het overleg kwam Erbakan noch (giller te pas. Generaals reisden af en aan naar Israël. De Israëlische minister van buiten landse zaken Levi, in april in Ankara, voerde besprekingen met de Chef Generale Staf, ge neraal Karadayi. Erbakan kreeg slechts een deel van de inhoud van het gesprek te horen. De samenwerking, niet alleen op militair maar ook op econo misch gebied, is voor beide lan den van groot belang. Iran en Syrië, voor beiden landen de grootste vijanden, protesteer den heftig toen Israëlische pilo ten boven Turks grondgebied begonnen te trainen, gevoelig heden waar het leger geen boodschap aan heeft. Toen de plannen voor een geza- melijke vlootoefening bekend werden, waar de hele Arabische wereld gealarmeerd op reageer de, verldaarde Erbakan dat daar geen sprake van was. Deson danks voer begin deze week de Turkse vloot de Israëlische ha ven Haifa binnen, (giller liet het al die tijd aan haar burea ten over om de Arabische den ervan te verzekeren e bondgenootschap met ls geen vijandige bedoeling heeft. Het Turkse leger, dat eim een vriend in de regio he vonden en de machtige) lobby in Europa en dc Ve de Staten achter zich wet niemand toe deze relatie derven. De nieuwe coalit Erbakan en giller op aani dit keer met giller als pre is wat de militairen betre ook zeer ongewenst. VRIJDAG 20 JUNI 1997 OPINIE President Berisha van Albanië is op verkiezingstournee door een menigte van tweeduizend mensen enthou siast ontvangen in de zuidelijke stad More. de hoofd stad van de anarchisten die in februari nog het hoofd van de president eisten. In datzelfde More belegerde een gewapende bende maar liefst twaalf uur lang het huis van de lokale voorzitter van Berisha's Democrati sche Partij, Argent Grab ova, waarbij een familielid werd doodgeschoten. Volgens zeggen werd de belegering zonder verder bloedvergieten beëindigd nadat de Soci alistische Partij vanuit het hoofdkwartier in Tirana daartoe opdracht had gegeven. Deze twee opzienbarende gebeurtenissen in de afge lopen dagen zijn buiten Albanië geheel onopgemerkt gebleven en dat is opvallend. Het geeft maar weer eens aan dat Europa echt niet meer dan het hoogstnoodza kelijke doet voor Albanië: de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (OVSE) is er om de verkiezingen van 29 juni te organiseren en tweeduizend Europese soldaten onder Italiaanse leiding beschermen de distributie van hulpgoederen. Voor de rest is het Albanië voor de Albanezen en de groeten van Europa. De uitslaande brand is geblust en als het nablussen straks is voltooid vertrekt de laatste brandweerauto. De Europese media vinden Albanië al niet interessanter dan een doorsnee bananenrepubliek en dat is jammer, want er gebeuren hele interessante dingen in dit zo dichtbij gelegen land. Raketten worden op politieke kopstukken afgeschoten, schietpartijen be palen de mate van vrije meningsuiting en tegelijkertijd ziet de president kans in de stad van zijn tegenstanders op straat campagne te voeren zonder te worden ver moord of beschoten. Wat de behoedzame Europese Unie betreft zijn door Kalashnikovs gedirigeerde verkiezingscampagnes 'bin nenlandse aangelegenheden'want dan is geen be moeienis vereist. Europa zou wel eens spijt kunnen krijgen van die afgewende blik. Albanië wordt stuur loos. bankroet en geplunderd aan haar lot overgelaten. De verkeerde Albanezen maken graag gebruik van deze ongekende mogelijkheden. Wie vanuit Griekenland .Al banië binnenkomt, wordt door gewapende bendes be roofd en overhoop geschoten. Gezien de strategische ligging ten opzichte van Noord-Afrika en het Midden oosten kan Albanië zich razendsnel ontwikkelen tot Europees bruggenhoofd voor de drugshandel en andere smokkelaars. Zou Europa dan nog steeds geen interesse hebben voor Albanië? Wie op de hoogte wil blijven van het laatste (verkie- zings)nieuws kan diverse nieuwsbronnen op Internet raadplegen, waarvan de meeste overigens door Be- risha-aanhangers worden gedomineerd. Daar is niette min te ervaren hoe de Albanezen met hun pasverwor- ven vrijheid en de aanstaande verkiezingen omgaan. Twee families hebben ruzie over een stuk land en grij pen naar de wapens die tenslotte iedereen in huis heeft. Resultaat: zes doden, veertien gewonden. In More schieten de rebellen opeens langdurig hun geweren leeg in de lucht zonder duidelijk aanwijsbare reden. Er zijn ook talloze beschuldigingen over en weer te vinden tussen Berisha's Democratische Partij en de So cialistische Partij van premier Fino. De laatste partij zou in het zuiden - waar de socialisten veel aanhang heb ben - veelvuldig gewapende bendes inzetten om tegen standers te intimideren. Daar staat tegenover dat een politie-escorte van premier Fino in het midden van het land wordt overvallen door 'een gewapende bende', terwijl een partijfunctionaris in het noorden - Berisha's thuisbasis - na een schietpartij rechtsomkeert maakt naar Tirana. Toch zijn de politici niet van alle subtiliteit gespeend. Albert Shyti (26), leider van het Reddingscomité in More (ook wel rebellenleider genoemd), bezweert dat hij absoluut niet de macht in handen heeft. Zijn comité doet slechts suggesties aan burgemeester, officier van justitie en gemeenteraad. „Wij nemen geen beslissin gen, daartoe zijn wij niet gerechtigd." Vraag van de anoniem gebleven interviewer: Maar het lokale bestuur gaat akkoord met uw suggesties? Shyti: „Natuurlijk". In de regio More werden onlangs auto's die 'rechtse kranten' (dus op de hand van de Democratische Partij) vervoerden aangevallen en in brand gestoken. Shyti weet niet of het Reddingscomité daar iets mee te ma ken had, 'want ik was er niet bij'. Hij weet wel hoe die aanslag voorkomen had kunnen worden: In die auto's hadden rechtse en linkse kranten moeten liggen, 'zodat de man in de straat niet te veel moeite hoeft te doen om onderscheid te maken' tussen de verschillende po litieke visies. Op 29 juni dus de verkiezingen. Shyti weet al één ding zeker: Berisha moet vertrekken, ook als hij de ver kiezingen wint, en de staat moet iedereen zijn geld te rugbetalen dat in de piramidefondsen is verdwenen. Die belofte heeft de Socialistische Partij inmiddels al gedaan en het grappige is dat Berisha daar weer handig gebruik van heeft gemaakt. Dat zijn regering zwaar ver dacht wordt van collaboratie met malafide fondsen om de privéportemonees te spekken lijkt hij vergeten. Nu zegt hij dat de socialisten hun belofte nooit waar kun nen maken en dat de mensen dus maar beter op hem kunnen stemmen. Het is een bijzonder land en dat binnen Europa. Zo'n land verdient meer aandacht. BART BOELE 152 Minister van justitie speelt een raar spelletje Een grotere rol voor Rusland op het wereldtoneel en een ambitieus plan voor het stimuleren van de economie van een groot deel van het Afrikaanse continent vormen de hoofdthema's van de top van de leiders van de zeven rijkste industrielanden - de 'G7' - en Rusland, die dit weekeinde in de Amerikaanse stad Denver wordt gehouden. Staatsgeheim! Een woord vol avontuur. Het suggereert spanning en sensatie. Doet denken aan spionnen en hogere staatsbelangen. Staatsgeheim is het hoogste geheim van dit land. Daar valt niet mee te spotten. Dat zou je denken. Maar de werkelijkheid leert anders. Zelfs minister Sorgdrager van justitie goochelt met het staatsgeheim, zo heb ben antwoorden van de minister op Kamervragen deze week uitgewezen. Een kort stukje voorgeschiedenis. Na afronding van het IRT-onderzoek door de rijksrecherche besluit de leiding van het onderzoek in samenspraak met de B\T) de onderliggende stukken te voor zien van het stempel 'staatsgeheim'. Dat is in april 1996. Nauwelijks een maand later vraagt het openbaar mi nisterie inzage in een aantal van deze stukken. Het heeft deze papieren nodig in het onderzoek naar meineed, waar van de voormalige Haarlemse CID-re- chercheurs K. Langendoen en J. van Vondel worden verdacht. Begin mei, dus nog geen maand later, wordt het stempel 'staatsgeheim' alweer van deze stukken verwijderd. In het najaar van 1996 vragen de CDA-Kamerle- den Hillen en Koekkoek, die op zoek zijn naar achtergronden in de IRT- affaire, inzage in dezelf de stukken. 'Kan niet', antwoordt Sorgdrager, want de stukken zijn staatsgeheim en dus hoogst vertrouwelijk. Zelfs voor Kamerleden. Vervolgens meldt deze krant op 29 april van dit jaar, dat de minister de Kamer fout heeft voorgelicht. Immers, het stempel staatsgeheim was ten tijde van het ant woord van de minister al van de stuk ken verwijderd. Een reden voor Koek koek de minister opnieuw schriftelijk om ophelde ring te vragen. Deze week heeft Sorgdra ger geantwoord destijds niet te hebben geweten dat de classificatie staats geheim was verwijderd. Daarmee gaf Sorgdrager te kennen al voor de tweede keer in de IRT-affaire de Kamer niet goed te heb ben ingelicht. Maar de mi nister maakt het nog bon ter. Ze wijst in de door haar gegeven antwoorden erop dat het verwijderen van het stempel 'staatsgeheim' in feite niets uitmaakt. De gewraakte stukken zijn daarna immers gebruikt in de strafzaak wegens meineed. Vanwege het belang van opsporing en vervol ging zijn stukken in een strafzaak eveneens vertrouwelijk. Tegelijkertijd laat Sorgdrager echter weten dat de stukken ook ter beschik king zijn gesteld aan het Haarlemse politiekorps voor een disciplinair on derzoek tegen Langendoen. Wat heeft dat te maken met het belang van op sporing en vervolging? Niets dus. En wie zegt of de dossiers ook niet bij an dere instanties terecht zijn gekomen? De minister van justitie speelt een raar spelletje. Onder haar verantwoordelijk heid worden stukken voorzien van het stempel staatsgeheim en eveneens on der haar verantwoordelijkheid worden ze net zo makkelijk aan buitenstaan ders weer uitgedeeld. Los daarvan tart de gang van zaken rond het opleggen én het verwijderen van het stempel staatsgeheim van deze stukken elke beschrijving. Niet is vast gelegd waarom deze IRT-stukken staatsgeheim moesten zijn, niet is vast gelegd hoe en door wie het staatsge heim moest worden verwijderd. Het aan onbevoegden ter beschi stellen van de stukken én het gej rond de procedures laten zien h< op rijksniveau met het staatsgehi wordt gesold. De gebrekkige wet onderbouwing door een nietszej wet uit 1951, waarin uitsluitend! slaan van staatsgeheime stukken regeld, maakt de hele regeling to tot een wassen neus. Het kramp; gehannes over het staatsgeheim eens te meer hoe ook de rijksove goochelt met procedures en bela als haar dat goed uitkomt. Geen der dat het Kamerlid Koekkoek n heeft aangekondigd niet tevrede zijn met de gegeven antwoorden gaat aanvullende vragen stellen. DEN HAAG «JAN KUYS HAAGS REDACTEUR Op initiatief van Clinton heet deze bijeenkomst 'De Top van de Acht', waarmee hij wil aan geven dat Rusland in de per soon van Boris Jeltsin nu ook (bijna) volledig aan de tafel van de economische grootmachten wordt geaccepteerd. Ook pre mier Wim Kok zal, als funge rend voorzitter van de Europese Unie, bij dit gezelschap van de machtigsten der aarde mogen aanschuiven. Een echte agenda is er niet: sinds de eerste 'wereldtop' van 1975 was het de bedoeling van de G7 dat de leiders van de ze ven rijkste landen (VS, Enge land, Frankrijk, Duitsland. Ja pan, Canada en Italië) in kleine kring - zij mogen ieder slechts één medewerker meenemen in de vergaderzaal - 'met de benen op tafel' de grootste wereldpro blemen zouden bespreken. Maar dat informele karakter is allang verdwenen. De G7's zijn, hoe ze ook genoemd worden, tot in de puntjes georganiseerde diplomatieke en politieke shows geworden, waarbij de beeldvor ming naar de rest van de wereld toe zeker zo belangrijk is als de inhoud van het besprokene. Er zijn geen verrassingen meer. Zelfs het slotcommuniqué is al voor het begin van de top klaar. Op de officieuze agenda staan onderwerpen zoals het mone taire beleid, het doorzichtiger maken van de financiële mark ten, het stimuleren van de eco nomische groei, een oproep aan Japan om zijn markt nog verder te openen voor buitenlandse producten en pogingen om de economische groei in de armste landen te verhogen. Maar tot concrete besluiten zal dat nu niet leiden. Het hoofdpunt van de discussie zal dit keer het plan van presi dent Clinton zijn voor een we reldwijd steunplan voor de Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara. Een steeds groter aantal landen daar is nu demo cratisch en hun economieën maken een stormachtige, zij het door de rest van de wereld nau welijks opgemerkte, econo misch groei door. Maar zij kun nen het niet alleen. Afrika is nog steeds het vergeten continent. De economische 'wonderen' van Zuid-Oost-Azië en Latijns-Amerika hebben de aandacht getrokken, de verge lijkbare, zij het latere, ontwikke ling van zwart-Afrika niet. De Amerikaanse president heeft deze week een 'Partnerschap voor Groei en Kansen' voorge- Een koets laveert door het drukke verkeer in Denver, waar de zeven rijkste industrielanden en Rusland dit weekeinde vergaderen. steld, dat die prille ontwikkeling een duwtje in de rug zou moe ten geven. Het gaat daarbij, zei Clinton dinsdag, niet om het overheve len van grote bedragen naar die landen, maar om het stimuleren van de groei. „Er is een enorme dynamiek in Afrika zei hij. De gemiddelde groei bedraagt nu vijf procent, meer dan in Euro pa. Er wordt meer geïnvesteerd en de handel van de VS met Afrika is nu al groter dan die met Rusland, Midden- en Oost- Europa. „Toch wordt Afrika nog steeds overgeslagen", zei onderminis ter van financiën Lawrence Summers. „Afrika heeft zeshon derd miljoen mensen, maar tot nog toe krijgt het slechts 2,2 procent van de totale buiten landse investeringen door de geïndustrialiseerde wereld." Juist de opkomst van de demo cratie in steeds meer landen biedt mogelijkheden om daar wat aan te doen, aldus Sum mers. Clinton zei dat de problemen van Afrika nog steeds groot zijn - armoe, honger en oorlogen. „Maar er worden ook successen geboekt. Kijk maar eens naar wat in Ethiopië, Zuid-Afrika en Uganda gebéurd is." Dat laatste land wordt als één van de grote voorbeelden voor de rest van Afrika gezien. Clinton vindt dat Afrika niet langer als een 'hope loos' continent beschouwd moet worden. Hij bepleit het opheffen van handelsbarrières, het verlagen van de schuldenlast en het sti muleren van investeringen. Het geld moet dus vooral van het bedrijfsleven komen; voor meer ontwikkelingshulp is momen teel in Amenka geen steun te vinden, ook al doen de VS met 0,1 procent van hun bruto-na- tionaal product minder dan alle andere geïndustrialiseerde lan den. Clinton zei deze week dat ont wikkelingshulp geen alternatief sche groei. Hij wil dat de G7- landen zich in Denver bereid verklaren garant te staan voor leningen ten behoeve van in vesteringen. Ook wil hij dat de maatregelen worden genomen om de internationale schulden last van de Afrikaanse landen te verlichten. Vorig jaar in Lyon werd daar al in principe ja op gezegd, maar tot op heden zijn aan die in stemming nog geen bedragen gekoppeld. Dat is ook de grote teleurstelling van internationale hulporganisaties als Oxfam, die Clintons bedoelingen toejui chen, maar vinden dat hij lang niet ver genoeg gaat. „Afrika loopt nog steeds het risico ge- FOTO REUTERS ROBB Wï marginaliseerd te worde: investeringen betreft." Oxfam verwijt Clinton <x veel het oog alleen gericl hebben op de zogenaain 'succeslanden' in Afrika zal de Europese Unie en wagen om net als de VSi 650 miljoen dollar uit te: voor investeringsfondst zolang het International netair Fonds en de YVerel niet guller worden, blijftl voor Afrika moeilijk om c terstand snel in te lopen. DENVER HANS DE BRUUN Premier Erbakan (links) en generaal Karadayi. FOTO EPA

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2