Oremans ziet het licht in Rosmalen \jax heropent de 'jacht' op Brian Laudrup Peloton neemt een baaidag in Ronde van Zwitserland Sport Krajicek wint, maar kijkt benauwd naar de weerkaart en Wissel van Ronaldo is 'stom, stom, stom' ÜJDAG 20 JUNI 1997 chef willem spierdijk, 071-5356464. plv -chef rob onderwater. 071-5356463 «fegtn dwarsboomt Schultz tegen Seles astbourne In koud, winderig weer heeft losbarstende regen mel, Irenda Schultz benadeeld in haar kwartfinale op het tennistoer- ai S: looi van Eastbourne tegen Monica Seles. Op het moment dat de ortij werd onderbroken en naar vandaag werd verschoven, had e Nederlandse een set voordeel tegen de als eerste geplaatste M |merikaanse, 7-5 2-7 en- I", 'erfecte herstart golfer Muntz over met» [uttgartMet een ronde in 65 slagen staat golfer Rolf Muntz LeM a de eerste dag van het Volvo Duits Open aan de leiding. De jederlander moet de koppositie wel delen met de Engelsman fan Phillips, de Spanjaard Ignacio Garrido en de Canadees Mike eir. Het toernooi op de par-71 baan van Golfclub Nippenburg het eerste van Muntz in bijna drie weken. Nadat hij in vier aard( chtereenvolgende toernooien de cut had gemist, besloot Muntz ind mei een korte pauze in te lassen. Op de jaarranglijst is hij imiddels naar de 148ste plaats gezakt. inkelblessure volleyballer Schuil wana Richard Schuil heeft bij de laatste actie van de eerste, uursjustige training in Havana een enkelblessure opgelopen. Het ge start nicht van de volleyballer werd getaped en in het ijs gezet. De lan& ans dat de libero-aanvaller vandaag en morgen de afsluitende wedstrijden in de voorronde van de World Volleybal League te en Cuba kan spelen, lijkt gering. Chicago Bulls komen naar Europa MO hicago De basketbalsterren van de Chicago Bulls komen naar uropa. Het team van Michael Jordan, dat vorige week voor de ijfde keer in zeven jaar de NBA-titel veroverde, neemt van 16 Dt 18 oktober in Parijs deel aan het wereldkampioenschap voor ju lubs. De andere deelnemers zijn Olympiakos (Griekenland), k arcelona (Spanje). Treviso (Italië), PSG Racing (Frankrijk) en tenas de Cordoba (Argentinië). oach Betis Sevilla ontslagen 'illa» Negen dagen voor de finale om de Spaanse beker tegen arcelona heeft Betis Sevilla coach Lorenzo Serra Ferrer ontsla- en. Hij kon eigenaar Manuel Ruiz van de club niet garanderen olgend seizoen niet in dienst te zullen treden bij de aanstaande igenstander. Ruiz had gezegd de trainer weg te sturen indien eze niet met 100 procent zekerheid schriftelijk kon bevestigen en overeenkomst met Barcelona uit te sluiten. Serra Ferrer wei- erde aan dit verzoek te voldoen. Volgens ingewijden wordt hij ij de Catalanen één van de assistenten van Louis van Gaal. !P" ichteld akkoord met AS Cannes ■erenveen Leeroy Echteld speelt komend seizoen voor AS Nl< annes. De aanvaller van Heerenveen heeft een mondeling ak- oord bereikt over een contract voor vier jaar bij de club uit de oogste Franse divisie. Eén dezer dagen reist hij naar Frankrijk m de verbintenis te ondertekenen. Echteld had nog een con- act voor een seizoen bij Heerenveen. Aangezien hij vaak botste iet trainer Foppe de Haan mocht hij voor een gelimiteerde ansfersom van 200.000 gulden vertrekken. •clpli m.u CNLTB-bestuur overleeft crisis mersfoortNegen jaar lang bleef bondsvoorzitter Ruurd de oer gemakkelijk overeind, maar gisteren wankelde hij. Het be- uur van de tennisbond kreeg het flink te verduren van de dis- icten, die de al twee jaar durende problematiek van de auto- lsseJiatisering zat zijn en vrezen voor de eindafrekening. De Boer en e zijnen mogen échter verder, al getuigde de meegegeven oodschap van weinig respect: „Blijft u maar zitten, we hebben tenJeen alternatief." Wel werd door de vergadering bedongen dat t enc ;n adviescommissie het bestuur in het automatiseringsproject d-cu ïat begeleiden en controleren. 'an de Bilt snel op 1500 meter haldwuk» Tijdens wedstrijden in het kader van de Naaldwijkse iek Lievaart baancompetitie heeft de Leidse atlete Erika van de ilt een verrassend snelle 1500 meter gelopen. Kort achter de r. h» aagse Mieke Aanen, die in 4.25,6 een nieuw baanrecord liep, lelde de atlete van Leiden Atletiek naar 4.26,5. In 1996 zou deze jd goed geweest zijn voor de tiende plaats op de nationale nglijst. Van de Bilt liep de metrische mijl voor het eerst, de i s Limmer acht uit het nationale wegcircuit hield nooit van de pian )rte baanafstanden. Tijdens de nationale kampioenschappen, ter twee weken in Emmeloord. geeft Van de Bilt echter de lorkeur aan de 5000 meter, waarop ze vorig jaar in Den Haag jfde werd. rosmalen gpd Richard Krajicek kijkt deze week meer naar de weerkaart dan naar het speel schema. Er wordt regen verwacht in Rosmalen en vertraging bij het gras- toernooi kan de Wimbledon-kam- pioen ernstig in verlegenheid brengen. Na zijn overwinning gistermiddag te gen Flenrik Dreekmann (6-0, 6-3) staat hij in de kwartfinales. De als derde ge plaatste Krajicek heeft dus nog huis werk te doen voordat hij mag afreizen naar Londen. Normaal gesproken moet de titel houder van The Championships het toernooi op maandagmiddag openen. „Ik heb gehoord dat ze bij de All Eng land Club al onderzoeken of ik niet op dinsdag kan beginnen als kampioen. Het zou goed uitkomen," aldus de 25- jarige tennisser, die gisteren weinig moeite had met zijn Duitse tegenstan der, van wie hij een jaar geleden bij de Japanse Open nog verloor. Bij de laatste acht krijgt hij nu Martin Damm als opponent. Hij ontmoette de Tsjech twee keer eerder en won beide duels. Met drie Nederlanders in de kwartfi nales is de Heineken Trophy oranje gekleurd. Wibier plaatste zich woens dag al bij de laatste acht, gisteren voegde ook Sjeng Schalken zich bij het groepje. De Limburger won in een niet al te beste partij van de Indiër Leander Paes, 6-2,6-2. Schalken presteerde het om in de eerste game van de tweede set zes dubbele fouten te slaan. Een gevolg van concentratieverlies, maar ook een gevolg van het feit dat hij bezig is om zijn servicebeweging te verbeteren. Hij zat er niet mee, de overwinning telde. „Maar noem mij alstublieft geen specialist," zei de winnaar, die nu te gen Guillaume Raoux moet. Als Schal ken en Wibier hun zegereeks voortzet ten komen ze elkaar tegen in de halve finales. 'Ik moet het tennis meer relativeren Al een jaar of vier hangt er een schaduw over Miriam Oremans. Ze kan de verwachtingen niet inlossen en drijft steeds verder weg van de wereldtop. Toen ze aan het toernooi van Rosmalen begon stond ze 78ste van de we reld, de laagste notering in vier jaar. rosmalen rob van der zanden Maar net op het moment dat de moed haar in de schoenen dreigde te zakken, zag ze het licht. Misschien is het geen toe val dat het in de omgeving ge beurt waar ze is opgegroeid en waar ze nog altijd de meeste warmte voelt: Brabant. Op loop afstand van haar ouderlijk huis („Kerkwijk 4 in Berlicum, het beste hotel ter wereld.") valt de puzzel van Miriam Oremans weer eens in elkaar. Ze bereikte gistermiddag de halve finales van de Heineken Trophy door een knappe over winning op de als vierde ge plaatste Karina Habsudova. 6-2, 7-5. Dit seizoen bereikte ze nog niet de laatstq vier van een WTA-toemooi. „Ik heb weer moed om door te gaan," glun derde de 24-jarige tennisster. „Dit succes komt net op tijd." Ze speelt in de halve eindstrijd tegen de als eerste geplaatste Anke Huber, waarover ze in een interview voor Rosmalen zei: „Huber vindt mijn spel vrese lijk, ik zou haar graag tegenko men hier." Miriam Oremans kan het ook niet verklaren. Ze heeft talent, ze is relatief jong en ze heeft een volley waar de meeste vrou wen jaloers op zijn. En toch schiet het maar niet op met de Brabantse. De oorzaak moet er gens tussen de oren zitten. „Ik leg er misschien steeds weer te veel druk op." Vier jaar geleden werd ze door Martina Navratilova nog een gouden toekomst toege dicht. De negenvoudige Wim- bledon-kampioene had net van haar gewonnen in de finale van Eastbourne, maar iedereen in Engeland had de mond vol over de Hollandse met de aanvallen de speelstijl en de perfecte vol leys. In die succesvolle zomer bereikte ze de 25ste plaats van de wereld en het leek bij lange na niet haar eindstation te zijn. Maar nu durft niemand nog de stelling aan dat Oremans een speelster is voor de top. „Er is vaak genoeg gezegd dat ik de top 20 kan halen." Zelf praat ze liever niet meer over verwach tingen, doelen en toekomst beelden. Er zijn te veel tegensla gen geweest voor de pupil van Hugo Ekker. In feite is het op nieuw een mager seizoen voor Oremans, die begin maart wel piekte tijdens de wedstrijd om de Fed Cup, in Haarlem tegen de Verenigde Staten, toen ze won van Chanda Rubin en Mary Joe Fernandez. Maar daarna was het weer kwakkelen. Ze durft te erkennen dat het een mentale kwestie is, aan haar spel ligt het niet in de eer ste plaats. „Ik probeer de laatste tijd wat meer afleiding te zoe ken. Ga eens fietsen in plaats van trainen. En de avond voor mijn partij tegen Habsudova ben ik naar een concert van Ce line Dion geweest in de Arena. Het werd nachtwerk, ik ben nog nooit zo laat naar bed geweest voor een wedstrijd. Wat kan mentale training toch simpel zijn en wat kan het snel resultaat opleveren. Ore mans heeft de sportpsycholoog Hans Susan (die ook met de na tionale softbalsters werkt) inge huurd. „Ik moet het tennis meer relativeren. Ik ben eigen lijk te perfectionistisch inge steld, daarom blokkeer ik te vaak. Door me meer ontspan nen op te stellen, gaat het be ter." Het hoeft nog niet te laat te zijn. Miriam Oremans viert haar knappe overwinning op de als vierde geplaatste Karina Habsudova. la chaux de fonds ipa Met de zware bergrit van vandaag voor de boeg hebben de klassementsrenners in de Ronde van Zwitserland het gisteren rustig aan gedaan. Max van Heeswijk profiteerde van de lethargie in het peloton. Hij ontsnapte met de Italianen Fois en Vergnani en de Fransman Agnollotto. Een zege leverde het de Nederlander niet op, want Agnol lotto (27) demarreerde van hem weg en won met 2.34 minuten, voorsprong. De Casinó-coureur nam tevens de leiderstrui over van de Zwitser Ca- menzind. Van Heeswijk schoof met zijn tweede plek wel op in het klassement. Ook daarin staat de renner van Rabobank tweede, met 2.34 minuten achter stand. Zijn ploeggenoten Van Bon en Nelissen nemen respectievelijk de zesde en achtste plek in. Op ruim elf minuten. Dat was de kloof die het pe loton gisteren had op de koplopers. De rit over 202 kilometer van Basel naar La Chaux de Fonds was door gebrek aan strijdlust weinig interessant. Op zeventig kilometer van de finish demarreerde Agnolutto. een tweedejaars prof. Hij kreeg Van Heeswijk, Fois en Vergnani mee. Het kwartet werkte goed samen en kreeg meer dan tien minuten van de rustige pedaleren- de meute. Na vijftig kilometer samenrijden brak Agnolutto uit. Hij was voor niemand meer te ach terhalen. Met ruim elf minuten voorsprong op de klassementsrenners hoopt de Fransman op een stunt. Hij wil op 26 juni in Zürich nog steeds het goudgele shirt om zijn schouders dragen. Het zou voor het eerst sinds Gaspard Rinaldi in 1935 zijn dat een Fransman de Ronde van Zwitserland wint. „Ik ben weliswaar geen echte klimmer, maar in de Dauphiné kon ik ook aardig meeko men in de bergen." Het andere deel van het wielerpeloton bereidt zich in Spanje voor op de Ronde van Frankrijk, in de Ronde van Catalonië. Daar stond gisteren een mini-etappe (72 km) en aansluitend een tijdritje van bijna acht kilometer op het programma. De rit in lijn eindigde natuurlijk in een massasprint. De snelle Slowaak Svorada won, voor de Italiaan Colonna en de Fransman Moncassin. De zege in de tijdrit ging, ook al niet verrassend, naar de Brit Boardman. Wel opvallend was het goede rijden van Voskamp, de enige Nederlander in de ronde. Hij eindigde op de tiende plaats met 36 seconden achterstand. Zo is ook de stand in het algemeen klassement. Michael van de Wolf greep in Spaanse ritten koers Circuito Montares de winst in de negende etappe, nadat hij woensdag ook al won. Weder om was hij de rapste in de massasprint. Bouw - mans is de enige Nederlander die daar in het klassement aardig meekomt. Hij staat achtste, op drie minuten achterstand van de Belg Van de Wouwer. oer Michael voelt zich in Amsterdam dicht bij huis' sterdam simon zwartkruis •verslaggever its ten nadele van de man die ist hem zat. haastte hij zich het eggen. Die man was Michael me i Praag, de voorgaande op- rking dat hij liever zijn broer op die plek had zien zit- Michael Laudrup presen ce zich gisteren bij Ajax hij is: beschaafd, welbe- twei !ak' en wereldwijs. En wat Je kn i broer betreft, die wacht met jerzc nning op het aanstaande be- -kits k van penningmeester Arie aten ios aan Glasgow. 'n )e wens, bij Ajax samenspe- met zijn broer, leek de vader de gedachte. Maar de be- sing van Brian Laudrup zijn itract bij Glasgow Rangers te fecteren, was voor diens 33- .'eidi >e t)roer geen beletsel een teni, jarige verbintenis in Amster- p Ca n te signeren, met een optie een tweede seizoen. „Het rviel me wel dat hij alsnog org loot in Schotland te blijven", ende Michael Laudrup, na- het het Ajax-shirt met rug- nmer 11 in ontvangst had omen. clas 'aar penningmeester Arie Os had even later goed uvvs voor Ajax' jongste en te- oudste aanwinst. „De kans zerk ook Brian Laudrup komen- t Jw maand bij ons tekent, schat ijftig procent." Maar waren onderhandelingen vorige ik niet afgebroken? „Dat >t", aldus Van Os „maar dat I niets met Brian te maken. I1 ioonlijk zijn we rond met ahj n, op alle vlakken. Hij is te- gesteld dat hij nu niet naar 33f kan komen. Als het aan had gelegen was hij hier Ajax-voorzitter Michael van Praag en Michael Laudrup schudden elkaar de h een jaar voor Ajax. vandaag óók geweest." Drie weken geleden gaf Glas gow Rangers toestemming aan Ajax om de besprekingen over een transfer te starten. Ruim een week geleden echter staakte voorzitter David Murray zijn medewerking en deelde Brian Laudrup mee dat een eventueel vertrek onbespreekbaar was. De Deen, die twee dagen daarvoor in Kopenhagen met zijn broer en Ajax-trainer Olsen nog had geproost op een gezamenlijke toekomst, schikte zich in zijn lot. En besloot geen vertrek te forceren zoals Mare O vermars dat onlangs nog bij Ajax deed. Van Os: „Dat siert' hem, hij is een gentleman. Maar feit blijft dat hij het liefst bij Ajax komt spelen. Daarom vertrek ik deze week naar Schotland om me neer Murray op andere gedach ten te brengen." Murray is nu nog op vakantie, maar manager/coach Walter Smith reageerde gisteravond per telefoon gepikeerd op de plannen van Van Os. „Tegen mij zei Brian dat hij verheugd was dat hij kon blijven", zegt Smith. „Op geen enkele manier laat een persoonlijkheid als Brian zich dwingen om ergens te blijven als hij daar geen zin in heeft. 'The deal is done' en ik zeg je dat daar geen verande ring in komt." Het oorspronkelijke transfer bedrag, ruim veertien miljoen gulden, is Ajax bereid te beta len. Maar omdat het contract van de 28-jarige aanvaller nog een jaar doorloopt, zonder een gelimiteerd transferbedrag, kan Rangers de vraagprijs naar har telust opschroeven. „Dat zien we dan wel weer", aldus Van Os. „Het gaat erom dat we juist de mogelijkheid willen krijgen om daar over te praten. Op kor te termijn zie ik een gerede kans van slagen en op lange termijn ben ik al helemaal optimistisch. Als er niets verandert in de we reld, speelt Brian Laudrup in elk geval volgend jaar bij Ajax. Dat vergroot de kans dat de oudste Laudrup gebruik zal ma ken van de mogelijkheid op een tweede seizoen bij Ajax. Maar ook zonder zijn broer wil de voormalige middenvelder van Lazio Roma, Juventus, Barcelo na, Real Madrid en Vissel Kobe die optie graag openhouden. „Zowel fysiek als geestelijk voel ik me uitstekend. Als dat zo blijft en iedereen is tevreden plak ik er nog een jaar aan vast. In Japan ben ik op adem geko men, de rust daar was goed voor me. Maar ik miste het voetballen op niveau.. Wat dat betreft was Japan dus een ver keerde keuze." Bij Ajax hoopt de 92-voudig international weer vriendschap te sluiten met de bal, het spel systeem en zijn medespelers. Trainer Morten Olsen kent hij alvast, daar speelde hij mee sa men in het Deense elftal. „Zijn aanwezigheid was ook belang rijk in mijn keuze, ja. En het systeem komt grotendeels over een met dat van Barcelona, dat is een groot voordeel. Ik ben nu in de gelegenheid om mijn keu ze te bepalen op basis van het voetbalplezier dat ik denk aan te treffen. In Italië had ik dat niet echt, daar beschouwde ik het meer als mijn werk. In Spanje ontdekte ik dat je top voetbal ook met spelvreugde kan combineren. Dat zal ik bij Ajax ook weer gaan ervaren. Want Ajax, dat staat voor voet bal in zijn puurste vorm." Hoewel de aandacht voor Laudrup ook in Amsterdam groot was, als benauwend er voer hij dat niet. „De mentali teit van Denen en Nederlanders komt overeen. Dat heeft ook meegespeeld in mijn keuze. Voetbal is hier ook heel belang rijk, maar het neemt niet de hysterische vormen aan als in Italië en Spanje. Als ik bij Ajax klaar ben gaan we ons weer in Denemarken vestigen. Door eerst in Nederland te wonen zal die overgang wat makkelijker zijn. Want hier voel ik dat ik dicht bij huis ben. Ja, daar heeft Brian onderhand ook een beetje behoefte aan. Zoals de meeste redenen die ik heb aangevoerd voor mijn komst naar Ajax ook voor hem gelden." Brazilië langs Colombia: 2-0 SANTA CRUZ RTR Brazilië speelde matig en be trok soms zelfs de defensieve stellingen, maar de wereld kampioen won ook zijn derde wedstrijd tijdens de Copa America in Bolivia. Bovendien weet coach Zagallo weer dat zijn reserve-aanvallers op scherp staan. Hij wisselde Ro naldo en zag invaller Edmun- do 2-0 maken tegen Colombia. Dat was de eindstand. Brazilië# eindigde met drie zeges als eerste in groep C en mag in Santa Cruz blijven voor de kwartfinale tegen Paraguay. Opvallendste afwezige bij de laatste acht is aftredend kam pioen Uruguay. Aanvoerder Dunga opende de score voor Brazilië al na elf minuten, met een laag schot van dertig meter. Edmundo, zes minuten in het "veld, be sliste de partij in de 67ste mi nuut nadat een inzet van Ro- mario was afgeketst. Maar doorgaans heerste Colombia, dat zich ondanks een schamel totaal van drie punten uit drie als één van de twee beste nummers drie voor de kwartfi nales plaatste. Ook Uruguay telde drie punten, maar Co lombia mocht verder op grond van het aantal gemaakte doel punten. Doelsaldi: 5-5 om 2-2. Vandaar dat de onervaren Colombianen, een bekendheid als Asprilla doet alleen mee in de WK-kwalificatie, in de laatste twintig minuten nogal nerveus waren. Eén verder Braziliaans doelpunt zou de uitschakeling inluiden. Co lombia speelt nu op 3700 me ter hoogte in La Paz tegen het gastland. De veelgeroemde Brazi liaanse 'Ro-Ro'-aanval. Roma no en Ronaldo. zat in de tang bij de verdedigers Ivan Cordo ba en Jorge Bermudez. Onder luid gefluit van de Braziliaanse fans haalde Zagallo Ronaldo na een uur naar de kant. „Stom, stom", zongen de ca- rioca's. Ronaldo spoedde zich rechtstreeks naar de kleedka mer, net als Romario eerder deed tegen Costa Rica. „Nie mand is onvervangbaar", al dus Zagallo over de man van minimaal zestig miljoen. Zagallo kon eigenlijk slechts tevreden zijn over de samen werking tussen Goncalves en Aldair in het verdedigingscen trum. Hij heeft al verschillende combinaties geprobeerd, zon der al te veel succes. „Effectivi teit in voetbal is af te meten aan het aantal overwinnin gen", wimpelde hij na afloop de kritiek af. Hij gaf toe dat hij de speelwijze enigszins had aangepast aan de technisch vaardige Colombianen, die nochtans weinig kansen kre gen maar wel het meeste bal bezit koesterden. In de andere wedstrijd van donderdag speelde Mexico onverdiend gelijk tegen Costa Rica: 1-1. Saillant was dat Luis Hernandez scoorde voor Mexico, uit een strafschop. Al le vijf doelpunten van de Mexicanen tijdens de Copa zijn van Hernandez. Boven dien was zijn laatste treffer de 2000ste in de historie van de Copa.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21