Voorschoten blijft verdeeld over verkeersproblemen luders van vermoorde inderen willen dood 'een T-shirts, wel folders uitstapje ME Wethouder gaat discussie uit de weg V Oegstgeest erkent fout Dorpsstraat Leiden Regio woners degeest illen meer eelterrein Dambord voor Stompwijkers Gewonde pony schrok van motormaaier 'Luxe bij bezoek kroonprins a-sociaaV )AG 20 JUNI 1997 chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun 071-5356436 jsprenkeler ïers van de Voorschoten- c Adegeest hebben giste- jdens de vergadering van immissie Openbare Wer- reklaagd over het tekort feelgelegenheid in de wijk. eelplaatsen die er zijn, lig- ovendien op de verkeerde De bewoners, verenigd werkgroep Speelvoorzie- ftdegeest, willen dat de ge- ite zo snel mogelijk geld aakt voor de inrichting van ne speelplekken. igeest heeft volgens de ;roep nu maar twee speel sheden voor 300 kleine ren, terwijl andere wijken irschoten er veel meer Dit komt volgens de irs omdat de gemeente ieelterreinen-beleid ba- op onjuiste gegevens, jl de gemeente uitgaat :grijzing blijkt het aantal •n in de wijk juist toe te De aanwezigheid van ■rviceflats en een verzor- lehuis zorgt daarnaast |een vertekend beeld van volkingsopbouw. 'el de raadsleden geen toezeggingen konden toonden ze begrip voor :hten van de bewoners. inderdaad wezenlijke leringen zijn opgetreden bevolkingssamenstelling noeten we dit probleem bekijken", zo liet wet- er I. van de Poel weten. Hij hter eerst meer gegevens iet aantal kinderen in Ade- werkgroep hoopt dat de ente nog dit najaar besluit serv ering van de benodig- 0.000 gulden. Begin vol- jaar kan dan een begin ?n gemaakt met de aanleg speelterreinen. geest maarten keulemans stompwuk» Omwonenden vap de Stompwijkse Van Santhorststraat zijn sinds gisteren een levensgroot dambord rijker. De Leidschendamse verkeerswethouder M. Span overhandigde de stenen aan de buurtbe woners-en verdiepte zich vervolgens in het eerste spel. Leerling-stratenmakers betegelden de afgelopen maand een deel van de buurt en richtten een deel in als dambord. De reusachtige damstenen worden op geslagen bij de omwonenden. foto hielco kuipers Voorschoten is er nog niet uit hoe de verkeersproblemen in het dorp moeten worden opgelost. De politieke partij en in Voorschoten hebben nog steeds uiteenlopende ideeën over de vraag welke maatregelen het beste geno men kunnen worden. Dat bleek gisteravond tijdens de behandeling van een deelnota van het college tijdens de vergadering van de commissie Openbare Werken. voorschoten Willem sprenkeler discussie konden komen over In die deelnota heeft het college een 'categorisering' gemaakt van de Voorschotense wegen. Het college definieert daarin de verschillende wegtypen, geeft aan waar de prioriteiten en knelpunten liggen en draagt mogelijke oplossingen aan. De ze oplossingen moeten uitein delijk leiden tot een verbetering van de verkeersstructuur in Voorschoten. De bedoeling was dat de frac ties kort zouden aangeven of ze op basis van deze nota tot een de toekomst van de verkeerssi tuatie in Voorschoten. De ande re optie bleek een nader onder zoek. De verschillende raadsle den kwamen echter allemaal met een opsomming van door hen gewenste oplossingen voor de verschillende problemen. Het grootste geschilpunt tij dens de discussie was de 'door stroming' van het verkeer. CDA, WD en D66 stonden hier te genover PvdA en Groen Links. De eerste drie leggen de nadruk op een snelle doorstroming van het autoverkeer via de verschil lende 'stroomwegen'. PvdA en Groen Links waren echter van mening dat de gemeente het autogebruik hierdoor alleen maar stimuleert en benadruk ten de rol van fietsers en voet gangers in het verkeer. „Het doel moet zijn het ver minderen van het verkeer en dan met name het autover keer", aldus S. Harlaar (Groen Links). De beste manier om dit te bereiken is volgens hem door het autogebruik terug te drin gen. Harlaar was dan ook niet tevreden met de nota. „Hij lijkt teveel op de WD-verkeersnoti- tie en gaat al bij voorbaat een bepaalde richting uit". Volgens A. Jonk (WD) moet er vanuit worden gegaan dat het autogebruik de komende jaren alleen maar zal groeien. „We zien echter zeer veel mogelijk heden voor een goede verkeers- oplossing", aldus Jonk. Ze denkt bijvoorbeeld aan een betere in passing van de wegen in de om geving en het aanleggen van meer groen. Hoewel wethouder J. van de Poel (WD/openbare werken) het betreurde dat hij 'kennelijk niet duidelijk kon maken wat de bedoeling van deze nota was', noteerde hij alle voorstellen. Hij concludeerde dat er onder de commissieleden geen behoefte was aan grootschalige aanpas singen van het Voorschotense wegennet. B W zullen op korte termijn met een definitief standpunt komen over de verkeersproble men in en rond Voorschoten. Daarna zal er een hele avond over worden gedebatteerd. De inwoners van Voorschoten krij gen ook nog de gelegenheid om hun mening te geven. voorschoten dimitri walbeek Alle mogelijke omwegen heeft het Voor schotense college van burgemeester en wethouders bereden om een standpunt over het verkeersbeleid uit de weg te gaan. De roep om een verkeersplan werd eerst ge sust door een student een werkstuk te laten schrijven. Deze concludeerde dat alle wij ken met 30-kilometerzones moeten worden beschermd tegen sluipverkeer dat de druk ke doorgaande Veurseweg/Leidseweg wil ontlopen. De WD en het CDA, samen in het bezit van twaalf van de negentien raadszetels, steigerden. Het rappport van de student stond los van de werkelijkheid. Dergelijke zones mogen alleen onder zeer strenge voorwaarden worden ingevoerd. Alle partij en riepen vervolgens weer om een college - standpunt. Een gemeentelijk verkeersbeleid waaraan de komende jaren alles kan wor den getoetst. September vorig jaar kondigde wethou der Jef van de Poel dan toch een verkeers- nota aan. Het plan liet vervolgens maanden op zich wachten. De WD en het CDA kwa men ondertussen met alternatieve nota's om het college onder druk te zetten. Ook de PvdA kondigde er een aan. Nu is de lang verwachte nota af. „Door verschillende oor zaken heeft dit advies geruime tijd op zich laten wachten", verontschuldigt het college zijn ambtenaren. En wat blijkt? De nota bevat geen college standpunt. Óm geen ruzie uit te lokken laat het college dat gemakshalve nog even ach terwege. In de notitie zijn alleen alle wegen weer eens op de kaart ingetekend en is bij sommige daarvan een vraagteken gezet. .Aangezien bij het college niet helder is of de partijen meer diepgang willen, hebben wij besloten de ambtelijke nota niet van een collegestandpunt te voorzien. Op voorhand willen we meedelen dat we externe ver- keersadviseurs willen inschakelen. Wij ko men kort na het zomerreces met een defini tief standpunt over de verkeersstructuur van Voorschoten", schrijft het college aan de raad. En weer wordt de discussie vertraagd. De reden waarom is duidelijk. Wethouder Van de Poel gaat de discussie met zijn partij uit de weg. De wethouder houdt namelijk wel van 30-kilometerzones. Maar zijn eigen WD, en ook het CDA, hebben de auto hoog in het vaandel staan en zijn absoluut tegen. Met het zomerreces en de externe studie die daarna pas volgt, kan Van de Poel de discussie over de 30-kilometerzones over de verkiezingen van volgend jaar maart heen- tillen. De wethouder stopt na deze periode en geeft met de magere nota niet meer dan een teken van leven. Aan de raad is het nu om alsnog druk uit te oefenen op het colle ge. Alleen dan komt deze raadsperiode nog een verkeersstructuurplan in Voorschoten. den haag gpd m MEOB-personeel, gehuld shirts met het opschrift 'I Den Helder'. Zwaaiend bh vlaggetjes met het stads- van de Noord-Hollandse ente. Onder de arm eén tasje - alweer dat ge- Jite-logo - met informatie ^al het moois dat Den Hel- left te bieden. „Nee-nee- reageert gemeentevoor- o, t M. de Haan van Den Dat is nou juist niet doeling." de bedoeling wel is? Ge- een leuk dagje uit. Naar 17, dat dit jaar 'toevallig' en Helder wordt gehou- De gemeente waar het ester Marine Elektro- en Optisch Bedrijf )B) binnenkort heen ver- Z_ ..Voorvoel MEOB'ersbe- 4D die verplaatsing toch dat ze gedwongen verhuizen naar onze gemeente", vertelt De Haan. „En sinds het MEOB-personeel is gaan de monstreren tegen de verplaat sing naar Den Helder, leven er bij het personeel ontzettend veel vooroordelen over onze gemeente. Den Helder, dat is die plek waar je je schoonmoe der nog niet heenstuurt. Den Helder, dat is Siberië." „Om die vooroordelen te doorbreken, heeft ons ge meentebestuur zich al een tijd je terug voorgenomen, onze toekomstige nieuwe inwoners eens kennis te laten maken met de stad. En nu Sail naar Den Helder komt, leek ons dat een leuk aanknopingspunt om het personeel en him gezinnen uit te nodigen. We hebben na melijk heel duidelijk gezegd dat het vooral niet zo'n verhaal moet worden van 'Den Helder is prachtig'. 'Den Helder is ge- i weldig'. We hebben de angel eruit gehaald, het is gewoon i een dagje uit." De ruim driehonderd men sen die zich voor het uitstapje hebben opgegeven, krijgen op 4 juli dan ook vooral de buiten kant van Den Helder te zien: het Marine- en Sail-terrein staan op de agenda, een rond vaart door de haven, en een tochtje naar het Napoleontisch fort op Kijkduin. De bedrijfslei ding van het MEOB heeft de Den Helder-gangers er zelfs een extra snipperdag voor ge geven. De Haan: „Nou ja, ik geef toe dat ze daarnaast natuurlijk ook een tasje mee krijgen met in formatiefolders over Den Hel der." Of het stadswapen van Den Helder ook op de zijkant van de tasjes staat? „Ik zou het eerlijk gezegd niet weten." De pony die maandag hevig bloedend op eiland Kouden- hoorn in Warmond is aange troffen, blijkt te zijn geschrok ken van de werkzaamheden van een op hetzelfde weiland actieve motorgrasmaaier. De pony is bij het ontlopen van deze rijdende machine in volle galop tegen het omheinings hek aangelopen. Hierdoor liep het dier een borstwond op van dertig bij vijftig centimeter. De politie kon de oorzaak van de verwondingen achter halen via getuigen. Aanvanke lijk tastte de politie over de oorzaak in het duister. De be diener van de motormaaier wordt nog gehoord. schouwd. „Meent het college soms dat de kroonprins ge schokt zou kunnen worden door de aanblik van het norma le serviesgoed ter plaatse?", vraagt de fractie zich af. „Het is schrijnend dat er zoveel geld aan deze luxe is besteed, terwijl de provincie nauwelijks geld heeft om iets aan de armoede en de sociale tweedeling in de provincie te doen", aldus Van Laar. „Niemand met enig soci aal gevoel zal deze gang van za ken op prijs stellen". Verder is Van Laar overigens positief over het werkbezoek. Ze vond de prins 'zeer geïnteresseerd'. De fractie van Groenlinks/De Groenen in de staten van Zuid- Holland is boos over de luxe ontvangst die Willem-Alexander ten deel viel toen hij onlangs een werkbezoek bracht aan de provincie. De partij vindt dat er veel geld is besteed aan het 'op poetsen van de werkelijkheid'. „Het ging hier om een werkbe zoek, waarbij de prins wat wilde leren over de werkelijkheid, en dan gaan wij bergen geld uitge ven aan schone schijn", zegt fractievoorzitter Cécile van Laar. Ter ere van het bezoek van de hooggeplaatste gast kreeg het tapijt in de gangen van het pro vinciehuis een uitgebreide rei nigingsbeurt. „En dat terwijl de vloer van de kantine vol zit met misselijk makende vlekken, maar daar werd niks aan ge daan." Ook de helikopter waarmee Willem-Alexander werd ver voerd, de glanzende folders die voor de gelegenheid waren ge drukt en het Wedgewoodservies dat speciaal voor de lunch met de prins werd overgebracht, worden door GroenLinks/De Groenen als geldverspilling be- ocaten pleiten voor directe behandeling •dorp arthur maandag g van voorpagina 'erwijt de vader en er die in januari in Hoofd- hun drie kinderen dood- iat ze geen hulp hebben hl. Ze hebben bovendien nd dat kinderen niet al- go i'oor ouders iets beteke- ..Ze zijn ook kleinkind, nichtje, of schoolkame- zei officier van justitie D gisteren in de volle Haar- rechtszaal. ïandelwijze van de ouders ok voor hen zelf op een uit. De vader: „We wil- [ezinshereniging, we be- I li precies het tegengestel- iwat we wilden." Ie Hoofddorpers dachten 'g zo goed te hebben aan- Ze lazen in een boek 'de methode'. Eerst verdoven medicijnen, daarna een zak over het hoofd. Maar eek, uitgeprobeerd op een niet te werken. Boven- eageerde een van de kin- niet op de medicijnen die de drie kregen onder het voor wendsel dat er griep heerste. - De vader en moeder hebben toen nog even overwogen te stoppen, maar vonden het daar voor al te laat. De vader wist als tandarts dat de forse hoeveel heid toegediende tabletten tot hersenbeschading kon leiden. Daarop werden de kinderen mei behulp van kussens omge bracht. Verschillende pogingen tot zelfdoding liepen vervolgens op niets uit. „Om wanhopig van te worden als je het leest", vatte advocaat Fritz het gisteren sa men. De vrouw had de kraag gisteren omhoog gezet, maar dat kon een litteken in de hals niet verhullen. Beiden willen nog steeds dood. Op de vraag of ze nog steeds naar haar overle den zoon toe wil, knikte de moeder gisteren bevestigend. De deskundigen van het Pie- ter Baan Centrum zeggen dat 'beide verdachtep sterk vermin derd toerekeningsvatbaar zijn vanwege een ernstige persoon lijkheidsstoornis. De twee zijn te zeer aan elkaar gehecht, er is sprake van een 'versmeltende band' Daarbij is het missge- gaan met de rouwverwerking na het overlijden van het oudste kind. Waar officier Otter er, op ba sis van het PBC-rapport, vanuit ging dat de twee nog wel enige mate van verwijt treft, en dus cel eiste, ging dit de verdediging te ver. Volgens advocaat Fritz en zijn collega mr. B.D. Roelink dienen de vader en de moeder volledig ontoerekeningsvatbaar te worden verklaard. Er zou dan direct met behan deling moeten worden begon nen. En dan niet in een tbs-kli niek, maar in een gewone psy chiatrische inrichting. Fritz noemde de gevraagde tbs 'dra conisch'. Er zou sprake zijn van een 'gekunsteld recidivegevaar'. Roelink repte over 'twee uiterst zieke mensen'. Gevangenisstraf zou in dit geval een 'uiting van maatschappelijk onvermogen' zijn. De rechtbank doet op 30 juni uitspraak. Beroofd van vakantiegeld Een 57-jarige Leidenaar kan zijn vakantie wel vergeten. Gisterochtend werd hij ge rold in een supermarkt aan de Garenmarkt in Leiden. De man had net 10.000 gulden opgenomen om zijn vliegtic kets te betalen. Hij is alles kwijt. De betonranden op de hoek Dorpsstraat-Kennedylaan zijn inmiddels gemarkeerd met paaltjes. Desondanks krijgen twee weggebruikers die tegen de randen zijn aangereden een schadevergoeding van de gemeente. foto archief/mark lamers Vechtersbazen ingerekend Twee Leidenaren, beiden 24 jaar, zitten sinds de afgelopen nacht achter slot en grendel. Ze worden verdacht van mishan deling van twee Voorschotena ren van 17 en 18 jaar. Dit twee tal, van wie de 17-jarige een be bloed gezicht had, liep toevallig twee agenten tegen het lijf. Op hun aanwijzingen kon de politie de vechtersbazen aanhouden. Slachtoffers komen belagers tegen oegstgeest maarten keulemans Weggebruikers riepen het al langer, en Oegstgeest geeft het nu ook toe: de betohnen randen op de hoek Dorpsstraat-Kenne dylaan waren een gevaar voor het verkeer. Waren, want sinds de gemeente de randen heeft gemarkeerd met waarschu wingspaaltjes, is de kust veilig, vindt de gemeente. Oegstgeest heeft de afgelopen maanden vier schadeclaims binnengekregen van verkeers deelnemers die tegen de beton nen randen waren opgereden: drie van automobilisten die bij het nemen van de bocht een beschadiging aan hun band of wiel hadden opgelopen, en één van een gevallen bromfietser. Het college van Oegstgeest heeft besloten de schade van twee van de klagers te vergoe den. „We aanvaarden die aan sprakelijkheid, omdat we ons werk in het begin niet goed hebben gedaan", zegt verkeers wethouder G. van Eisen. Nieuwe schadeclaims over de 'stenen broodjes' in de bocht verdwijnen wat de gemeente betreft direct in de prullen mand: de situatie aan het uit einde van de Kennedylaan is in middels - in woorden van Van Eisen - 'behoorlijk verant woord'. De hoek Dorpsstraat-Kenne dylaan is in een halfjaar tijd uit gegroeid tot een van de meest beruchte verkeersplekken van Oegstgeest. Sinds de gemeente er afgelopen winter betonnen randen liet aanbrengen, regen de het klachten. De obstakels werden ge plaatst op aanraden van een burger, die dacht dat de bocht door de randen juist veiliger zou worden. Een Oegstgeestenaar (17) en een Leidenaar (18), die dinsdag nacht op de Stationsweg in Lei den door een groep jongens werden beroofd en mishandeld, meenden gistermiddag hun be lagers te herkennen. Zij zaten in een snackbar. De slachtoffers waarschuwden de politie, die het tweetal aanhield. Een van hen bleek echter niets met de gebeurtenissen te maken te hebben. De andere, een 19-jari- ge Leiderdorper zit vast en wordt vandaag voorgeleid.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17