Drugssmokkelaars zijn berouwvolle zondaars Belastingdienst moet zonder portier verder Leiden Leiden Regio eiden steekt 4,8 miljoen in Pieterswijk Magie -oorlog Ruzie over sanering vuilstort Roomburg IJDAG 20 JUNI 1997 HHAAG/ALKEMADE AAP RIETVELD kvolg van voorpagina jden zal rechtbankpresident J. Holtrop zulke Rouwvolle zondaars hebben gezien als de twee ipstukken van de drugsbende, die gisteren bij mi in hel beklaagdenbankje zaten. ,,Ik heb me =en ihadëlijk gedragen ten opzichte van de maat- ,i™ happij zei de man die door justitie gezien P jrdt als de leider van de bende, een 33-jarige an uit Alkemade. Alsof hij de officier van justi- was liet hij daarop volgen: „Dat moet rechtge- I worden." Zijn 31-jarige vriend uit Voorburg d daar niets aan toe te voegen. De twee verdachten gaven volgens officier G. iverkate samen leiding aan een criminele orga- satie, die tussen 1994 en februari 1997 eens in twee weken zo'n twintig kilo softdrugs naar Duitsland smokkelde. In 1996 kwam daar cocaï ne bij. „Onder druk van de Duitse afnemer Ingo Schulz", benadrukte M. Hattinga-Verschure, ad vocaat van de Alkemadenaar. „De handel in soft drugs kon mijn cliënt nog wel met zijn geweten in overeenstemming brengen. De cocaïne is hij er alleen bij gaan doen, omdat hij bang was an ders zijn grootste klant kwijt.te raken." Op de beschuldigingen aan het adres van hun cliënten - drugssmokkel en het lidmaatschap van een criminele organisatie - hadden de advo caten van de verdachten weinig af te dingen. Hattinga-Verschure probeerde vooral aan te to nen dat de Alkemadenaar niet de enige baas van de bende was geweest en dat diens 31-jarige kompaan uit Voorburg ook op eigen houtje za ken deed. „Het was bepaald niet zo dat iedereen vloog en kroop voor mijn cliënt, zoals sommige getuigen beweerd hebben." Maar advocaat W. Croes van de 31-jarige man uit Voorburg hield het erop, dat de Alkemade naar wel degelijk de baas van de bende was. Zijn cliënt was bij de smokkelaar in loondienst ge weest en had volgens Croes ook niet meer dan een salaris van 750 gulden in de week gekregen. De man had een gokschuld die was opgelopen tot 40.000 gulden en was werkloos toen hij de baas van de bende tegenkwam. Die was juist zijn rijbewijs kwijtgeraakt en had behoefte aan een chauffeur. „Mijn cliënt kon het salaris goed ge bruiken. maar hij kon geen luxe leventje leiden van de drugswinsten. Hij had niet eens een eigen auto en bij zijn aanhouding op 6 februari had hij nog een huurschuld van twee maanden." Officier Haverkate wierp tegen dat de man uit Voorburg toch echt wel wat meer had ontvangen dan zijn salaris. De Alkemadenaar had diens te lefoonnota's betaald en hem regelmatig getrak teerd op buitengewoon dure en uitgebreide etentjes. „Als meneer in een benarde financiële situatie zat dan had hij dat aan zichzelf te wijten, dan heeft hij gewoon teveel uitgegeven", zei Ha verkate. De officier eiste tegen de man uit Alkemade zes jaar gevangenisstraf, tegen zijn vriend uit Voorburg vijf jaar. „De rechtbank doet in uw zaak uitspraak op 3 juli om 13.30 uur", zei presi dent Holtrop. „Dat is op een donderdag." De re chercheurs van het korps Hollands Midden, die na maanden onderzoek begin dit jaar de bende oprolden, gingen op weg naar de kantine in het paleis van justitie. „Zo. nu gaan wij eens buiten gewoon duur en uitgebreid eten", zeiden zij te vreden. leiden aad rietveld kt e(jlen steekt vanaf 1998 jaar- 1.2 miljoen gulden in een napbeurt van de Pieterswijk. ZDïets moet verande- aan de wijk, zegt wethouder Kruijt (CDA). In tegendeel. ^Pieterswijk is van zichzelf i genoeg. Een prachtig aad rietveld slentergebied. Maar vooral de bestating moet op sommige plaatsen nodig worden aange pakt." De plannen voor het opknap pen van de Pieterswijk worden na de zomer besproken met de bewoners. En vermoedelijk wordt het gebied rond de Pie terskerk het eerst aangepakt. „Daar komen jaarlijks 200.000 mensen. Daar moet het er goed uitzien." Punt van zorg voor de ge meente is het verkeer in de Pie terswijk. Begin volgend jaar wordt de Breestraat afgesloten met piramides. Als dat gebeurt kiest het sluipverkeer mogelijk de alternatieve route over de Langebrug. „Dat zullen we goed in de gaten houden", zegt Kruijt. „En als het nodig is ne men we maatregelen om het verkeer te weren. Maar voor pi ramides in de Pieterswijk hoe ven de bewoners niet bang te zijn. Dat zou een te grote in greep zijn op het karakter van de wijk." Gemeente en provincie hebben ruzie met de stichting Meerburg over de sanering van de voor malige vuilstort in de Roombur gerpolder. De provincie wil bij de sanering van de stort niet verder gaan dan een monito- ringsysteem, waarmee in de ga ten wordt gehouden waar de vervuiling naartoe stroomt. Vol gens woordvoerder A. Flippo van de stichting neemt de pro vincie daarmee een onaan vaardbaarrisico. De ruzie kwam gisteravond tot een uitbarsting in de com missie milieu. Een ambtenaar van de gemeente vertelde daar, dat de projectgroep genoegen neemt met het slaan van peil buizen rond de voormalige vuil stort. Zo zou gecontroleerd kun nen worden waar de vervuiling naartoe stroomt. Een extra af- deklaag completeert het plan van de provincie, dat in totaal 2,3 miljoen gulden kost. De stichting Meerburg vindt het besluit van de provincie, en het feit dat de gemeente daar mee akkoord gaat. een schande. Volgens woordvoerder Flippo zou het zeer gerechtvaardigd zijn om te kiezen voor een iets duurdere sanering, waarbij de bewoners van de nieuw te bou wen wijk Roomburg zeker ge vrijwaard blijven van vervuiling. Die variant kost 1,9 miljoen gul den extra. Wat voor vervuiling er alle maal in de bult op Roomburg zit heeft de provincie niet on derzocht. En waar het vervuilde water uit de bult heen stroomt heeft de provincie volgens Flip po niet eens willen onderzoe- leiden thomas erdbrink Het Leidse belastingkantoor moet het voortaan zonder por tier doen. Na zeventien jaar trouwe dienst gaat Jan van Seg- gelen met de VUT. „Met flexibel pensioen zoals dat tegenwoor dig heet." De medewerkers be treuren het vertrek van de por tier. „Hij is een stukje nostalgie dat verloren gaat", vinden ze. Zijn plek wordt ingenomen door receptionistes en een par ticuliere bewakingsdienst. „Die receptionistes vind ik een goede zaak", zegt Van Segge- len. Over de particuliere bewa kingsdienst is hij minder te spreken. „Bewakingsdiensten werken met steeds wisselend personeel. Omdat er veel ver trouwelijke stukken in het ge bouw liggen lijkt het rrre beter om met vaste mensen te wer ken." Remco Zandbergen, me dewerker postkamer, is het vol ledig eens met de vertrekkende portier. Die nieuwe bewakings dienst vindt hij maar niets. „We moeten maar afwachten wat we nu krijgen. Zo'n handige portier als Jan vinden we na tuurlijk nooit meer." Want han dig, dat is Jan. Hij heeft van al les gemaakt in het belasting kantoor. „Een paar wandjes, klemmende deuren. Zelfs een douchecel in de fitnessruimte zette hij zonder problemen in elkaar", zegt Zandbergen. „Daar kreeg hij niet zwart-voor betaald hoor." Van Seggelen heeft het belas tingkantoor zien veranderen van een logge bureaucratische organisatie in een klantvriende lijk bedrijf. Hij weet nog goed hoe mensen ver dwaalden in het grote gebouw omdat alle af delingen door elkaar zaten. „Nu is dat an ders. De afdelingen zijn goed te vinden. We hebben 'positieve klantbehandeling' hoog in het vaandel staan." Omdat Van Seggelen niet van poespas houdt wordt er vandaag voor hem een receptie georgani seerd. „Dat is leuk zat. Daarna hoef ik niet meer te vverken. Ik denk dat ik wat ga klussen in mijn nieuwe huis. Ook wil ik meer gaan sportfietsen. Voor zulke dingen heb ik nu tijd." Wat zijn ze snel, die jongens van spellenvereniging Draco. Voordat het artikel over de Ma gie -oorlog afgelopen woensdag in deze rubriek stond hingen ze al aan de lijn. Ook de grootste spellenvereniging uit de regio beweert last te hebben van de eigenaar van winkel The Magie Friends. „Peter Eradus van The Magic Friends klikt bij de distri buteur van het kaartspel Ma gie", zegt Draco voorzitter Evert-Ian Duindam. Woensdag beweerde Hans Edink van de Leidse Stripshop hetzelfde in deze krant. Eradus zou kinderen naar winkels die Magie verkopen sturen om zo na te gaan of de winkeliers de populaire kaartjes onder de prijs verkochten. De bonnetjes zou hij naar de distributeur hebben opgestuurd. „Hij heeft onze vereniging ook zwart ge maakt bij de distributeur", zegt Duindam. „Nu krijgen we net als Edink geen nieuwe kaarten meer. Onze vereniging leeft van de verkoop van Magie." „Het zal allemaal wel", zegt Eradus. „Ik heb de distributeur gewoon verteld wat voor een vereniging Draco is en dat ze onder de prijs verkopen. Wat zij met die informatie doen moe ten ze zelf weten. Dat ik kinde ren voor mij laat spioneren is grote onzin." Duindam moet lachen om de reactie van Era dus. „Hij is gewoon bang voor concurrentie, daarom zit hij ge woon te liegen." Duindam om schrijft het 'rare gedrag' van zijn concurrent als 'een achter bakse manier om de markt in handen te krijgen'. Jan van Segge len: Een paar wandjes, klem mende deuren. Zelfs een dou checel in de fit nessruimte zette hij zonder pro blemen in el kaar. FOTO HIELCO KUIPERS chef hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 ken. „In die grond zitten veel zandbanen die richting de nieu we woonwijk lopen. Maar de provincie vindt het te duur om te onderzoeken waar die zand banen liggen en hoe ver de ver vuiling doorstroomt. Wij vinden dat uitermate kwalijk." De stichting Meerbrug vroeg provincie en rijk al in 1993 een vrij waringsverklaring af te geven aan de nieuwe bewoners van Roomburg. Met zo'n verklaring zouden zij gevrijwaard zijn van waardeverlies van hun huis, als de vervuiling inderdaad tot on der hun woning zou doordrin gen. Provincie en rijk vonden het echter een te groot risico om zo'n verklaring af te geven. „Dan zijn ze er niet gerust op dat hun eigen conclusies deu gen", vond Flippo. Volgens Flippo zal niemand die goed bij zijn verstand is straks een nieuwbouwhuis in Roomburg kopen. „Op vijftien meter buiten de ringsloot is al vervuiling aangetroffen. Hoe ver die vervuiling doorstroomt is nooit onderzocht." Uit de bult stromen PAK's en zware metalen. „Wij vermoeden dat het water uit de bult niet naar de nieuwbouwwijk stroomt, maar juist de andere kant op", zei milieuwethouder A. Pechtold gisteravond. „We nemen een zeker risico", zei de milieuambtenaar. Volgens Flippo is er een zeei effectieve manier om de vervui ling in de bult te houden. Da zou kunnen door simpelweg he waterpeil in de vuilstort ander halve meter te verlagen. „Dan stroom het water naar de stort toe in plaats van eruit." WIJ KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax; 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. STEVENSHOF De schooltuinen in Park Stevenshof houden een open dag. Op zondagmiddag 29 juni kan iedereen van één tot vier uur de tuintjes bezoeken. Daarnaast is er een speurtocht en bloemschik ken. De toegang is gratis. RIJNDIJKBUURT Het vernieuwen van de riolering in de Dozystraat (tussen de Kanaalstraat en de Cosijnstraat) en in de hele Cosijn- straat is deze week begonnen. De straten zijn gedurende de werk zaamheden afgesloten voor auto's. Ook moeten bewoners hun au to elders parkeren en hun huisvuil op een plek aanbieden waar de vuilniswagen kan komen. Het vernieuwen van het riool duurt on geveer twee weken. BINNENSTAD Een Surinaams en Antilliaans festival in jongerencen trum 't Stathuys, Breestraat 19. Op vrijdag 27 juni kunnen bezoe kers van negen uur 's avonds tot twee uur 's nachts genieten van lekkere hapjes en optredens van het theaterduo Roxy Dino en de band Master Blaster. BINNENSTAD Nog een paar keer zullen ze vergaderen, maar dan houdt de projectgroep Hogewoerd en omgeving op te bestaan. De projectgroep is in 1979 ingesteld aan het begin van de renovatie van de buurten rond de Hogewoerd en bood het buurtcomité de mogelijkheid in gesprek te gaan met de gemeente en andere instel lingen. Maar anno 1997, nu de sanering van de wijk zo goed als af gerond is, wordt de projectgroep opgeheven. Dat zal de communi catie met de gemeente niet schaden, want het buurtcomité gaat de contacten met het gemeentelijke wijkteam aanhalen. BINNENSTAD Nu het vervangen van het riool in de Haarlemmer straat en de Lange Mare er bijna op zit, worden deze week op di verse plaatsen in de Van der Werfstraat de trottoirpaaltjes weer te ruggezet. Daarnaast worden de stegen bij de Van der Werfstraat weer afgesloten voor auto's. BINNENSTAD Speeltuin De Doorbraak, gelegen aan Katoenpark, is uitgebreid met twee nieuwe speeltoestellen. Naast een nieuwe schommel is er nu ook een boomklimhut. Komende twee maanden worden nog enkele nieuwe speeltjes geplaatst en dan is de speel tuin volgens plan heringericht. Kinderen kunnen elke middag (be halve op zondag) van half twee tot half zes in de speeltuin terecht. Leden van de speeltuinvereniging geheel gratis, niet-leden voor slechts vijftig cent per middag. BINNENSTAD Op de computerzolder van buurthuis De Pancrat, Middelstegracht 85, geven deskundige vrijwilligers uitleg over wat internet is en kan. Internet dringt steeds verder door in het maat schappelijk leven. Voor school of hobby of voor informatie van of over instanties en instellingen is het de moeite waard om de digita le snelweg op te gaan. Elke dinsdagochtend van negen tot twaalf uur is de computerzolder open. Een uurtje internetten in buurthuis De Pancrat kost vijf gulden. BINNENSTAD De Leidse Rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg 10 zoekt een vrijwilliger voor receptiewerkzaamheden. De belangrijk ste taak van de receptionist is het ontvangen van cliënten en het doorverwijzen naar de juiste rechtshulpverlener. Daarnaast bedient hij of zij de telefoon, houdt toezicht op de in- en uitloop en verricht enige administratieve werkzaamheden. Voor verdere informatie kunnen gegadigden op werkdagen tussen tien en vier uur contact opnemen met de Rechtswinkel, tel. 071-5141516. BINNENSTAD Bewoners van de Oude Vest en omgeving krijgen de kans om hun mening te geven over de herinrichting van de Oude Vest. Op maandag 30 juni om 19.30 uur is in de Regentenkamer van het Meermanshof. Oude Vest 159a, een evaluatie-avond. Mo gelijk leiden de opmerkingen van bewoners tot kleine aanpassin gen. Nu al is duidelijk dat een aantal fietshekjes wordt verzet en voor het Meermanshof een snelheidsremmende maatregel wordt genomen. Wie deze evaluatie-avond wil bezoeken, kan zich telefo nisch aanmelden: 071-5165903/5165759. DE KOOI ln buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40, heeft op zon dag 29 juni vanaf 10.00 uur een pinball-toernooi plaats. De spelers leveren strijd op twaalf flipperkasten. En om vijf uur wordt de wis selbeker aan de winnaar uitgereikt. Deelname aan het toernooi kost tien gulden. MERENWU K Voor 50-plussers zijn in buurthuis Op Eigen Wieken. Valkenpad 3, een achttal creatieve ochtenden georganiseerd. Onder leiding van een docent kunnen zij schilderen, aquarelleren, teke nen, kleien of werken met linoleum. De bijeenkomsten worden ge houden op dinsdag 8,15, 22 en 29 juli en donderdag 7.14, 21 en 28 augustus, steeds van tien tot half twaalf. Deelname kost tweeënhal ve gulden en de materiaalkosten zijn voor eigen rekening. Voor in lichtingen: 071 - 5210561. MERENWU K De Westlanderwerf, Pakschuitwerf, Bolpraamwerf en Botterwerf krijgen een nieuwe bestrating. Het werk begint woens dag 25 juni en duurt ongeveer acht weken, onderbroken door de zomervakantie. Bewoners moeten in deze periode voor hun auto een andere parkeerplek vinden en hun huisvuil op een plaats zet ten, waar de vuilniswagen bij kan komen. angebrug, alternatieve route voor sluipverkeer dat rlu nog de Breestraat neemt. De gemeente overweegt maatregelen te nemen om het verkeer wen. FOTO MARK LAMERS De paaltjes in de Van der Werfstraat, tijdens het vernieuwen van het riool in de Haarlemmerstraat verwijderd, worden deze week terugge plaatst. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15