Hendrik Valk toont niet het vlees, maar het bot Leiden New age is verzamelnaam voor genres Cultuur Kunst LOTERIE COLON I ALE -fe Kunst even dakloos tijdens opstapweekeinde Leiderdorp 97 culturen Klezmerfestival Streekmuziekschool K SdM VRIJDAG 20 JUN11997 CHEF* JAN RIJSDAM, 07| Muziekfestival Horus in Leidse Hout leiden Folkclub Horus houdt op zondagmiddag 6 juli een mu ziekfestival in de Leidse Hout. Acht Leidse groepen zullen optre den in muziektent "Waterlelie" en rondom het theehuis in de Leidse Hout. De Afrikaanse percussiegroep Boula. de groep Noord Folk. een gezelschap dat volksmuziek uit allerlei landen ten gehore zal brengen. The Hague Higland Pipeband and High- land Dancers, de Fossielen van de Oerknal, Flexibility. Hot Klez Trio. het Oosteuropese koor Mila en Spruce Pine maken achter eenvolgens hun opwachting. Het programma begint om 12.30 uur en duurt tot 17.30 uur. Componist mag maand naar Zuidpool londen Het Filharmonisch Orkest van Londen heeft de voor aanstaande Britse componist Sir Peter Maxwell Davies uitgeno digd een maand op de Zuidpool door te brengen om er in een gepaste omgeving van eeuwig ijs en pinguïns een aan het witte continent gewijde symfonie te schrijven. Het Orkest wil dat Sir Peter een vervolg schrijft op de Sinfonia Antartica van Vaughan Williams, die voor het eerst in 1953 werd uitgevoerd. Dat stuk was een afgeleide van de muziek die Williams had geschreven voor de film Scott of the Antarctic". De wereldpremière van de symfonie - de achtste van Maxwell Davies - staat gepland voor 2001 met de componist tevens als dirigent. Geluk in Europa geafficheerd den haag In het Nederlands Kansspelmuseum, aan de Paleis- straat 5 in Den Haag, is tot en met 26 september de tentoonstel ling 'Geluk in Europa geafficheerd' te zien. De expositie geeft een overzicht van affiches uit de afgelopen honderd jaar die in opdracht van loterij- en andere kansspelorganisaties in Europa zijn ontworpen. Enkele van de exemplaren zijn voorbeelden van Frans. Belgisch en Nederlands pionierswerk in de affichekunst uit het begin van de 20ste eeuw. waaronder affiches van lan Toorop en Willy Sluyter. De tentoonstelling is geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. 'Het Ontbijt': alles is scherp omlijnd. Alsof die twee mensen voorgoed vastzitten in de puzzel die hun leven is. foto pr Ch'erzichtstentoonstelling in De Lakenhal Loterie Coloniale, een affiche van Henri Kerels (België, 1934). foto Een gedekte ontbijttafel. Het brood is nog niet aangesne den, de kaas nog niet uitgehold, het gebed nog niet ge preveld. De boterhambordjes glanzen als aureolen van maagdelijkheid. Er heerst een serene stilte. Die stilte, het moment voordat alles vuil zal worden, heeft de Leidse kunstschilder Hendrik Valk (1897-1986)vastgelegd op zijn doek 'Het ontbijt'. te expositie ingericht. Op de achterkant van de gete kende studie voor het schilderij 'Het ontbijt' staat een voorstu die van het doek 'Rouw', waar op wij enkele menselijke figuren waarnemen die rondom een lijkkist staan. In 1926 is Valk verhuisd naar Arnhem. Bij een bombardement in de Tweede Wereldoorlog ging 'Rouw' en veel ander werk van Valk verlo ren. Hij maakt daar wel ergens melding van. Maar hij consta teert het verlies slechts en la menteert niet. leiden cees van hoore Twee menselijke figuren aan een ochtendlijke tafel. Zowel die figuren als de omgeving zijn sterk geabstraheerd. Alles is scherp omlijnd. Alsof die twee mensen voorgoed vastzitten in de puzzel die hun leven is en er nooit meer uit los zullen ko men. Dit doek is samen met andere schilderijen en pastels van de Leidse kunstenaar Hendrik Valk van 21 juni tot en met 17 augus tus te zien in Stedelijk Museum De Lakenhal. Het is dit jaar pre cies honderd jaar geleden dat Hendrik Valk in Leiden werd ge boren en dat was een goede aanleiding voor een over zichtstentoonstelling van zijn werk. In 1973 kreeg De Laken hal acht pastels ten geschenke van Valks dochter. Samen met nog 40 andere werken uit haar bezit en enkele aankopen van het museum zelf is in De Laken hal een kleine maar interessan- De Stijl Wie Valks werk onder ogen krijgt, moet meteen denken aan De Stijl. Doris Wintgens, con servator moderne kunst van De Lakenhal, wijst in een boekje over Hendrik Valk op parallel len. ,,Van Doesburg heeft hem destijds gevraagd om lid te wor den van De Stijl. Dat heeft Valk niet gedaan. Van Doesburg zei: 'Jij hoort bij ons'. In een docu mentaire. die door Thijs Cha- nowski is gemaakt over Valk, zegt de kunstenaar daarover: 'Ik wist niet wie ons was Die do cumentaire, die ongeveer twin tig minuten duurt, wordt ook vertoond tijdens de expositie. In tegenstelling tot veel kun stenaars die in de jaren zestig met abstract werk kwamen, kon Valk goed naar het leven teke nen. Maar kennelijk kon die fi guratieve voorstelling hem niet meer boeien. We zien in deze expositie hoe hij te werk ging. Hij tekende rwee aardappel- rooisters. Onder die voorstelling legde hij een vel met zwart gra- fietpoeder. Hij trok alleen de elementaire vormen van de aardappelrooisters over. En zo ontstond er een kubistische voorstelling, die hard en kantig op het doek is komen te staan. Met de tekening 'Twee wilgen weerspiegeld in het ijs' is dat ook het geval. Alledaagse tafe reeltjes maakte hij daarmee weerbarstig. Hij liet het skelet van de realiteit zien. niet de ver fraaiingen en tierelantijnen. Niet het vlees maar het bot. Niet het raam dat kan breken, maar de sponning. Valk omlijnt de afzonderlijke figuren en partijen op zijn doe ken scherp. Daarmee krijgen zijn schilderijen en pastels een beetje een glas-in-lood-effect. Zelfs het door de bladeren val lende zonlicht wordt sterk be grensd. Ondanks het verzoek van Van Doesburg, sloot Valk zich niet aan bij De Stijl. Het fanatisme van deze beweging stond hem tegen. En ook aan de dogmatiek dat alles hoekig moest zijn, kon hij zich niet overgeven. Samen met zijn broer Willem, zo schrijft Wintgens in het boekje bij deze expositie, bespotte hij Van Doesburg wel. Als hij hem aan zag komen, zei hij: 'Kijk, daar gaat Van Doesburg met zijn doorgebeelde pet.' Volgens Valk gaf Van Doesburg zijn pet 'bij het opzetten met beide han den twee klappen, één van voor en achteren, en één aan beide zijkanten, zodat hij de vorm van een sigarenkistje kreeg.'' Nee, niet alles hoefde strak van Valk. Niet alles hoekig. Mis schien besefte hij wel meer dan de kunstenaars van De Stijl dat wij allen hoekig eindigen en er nog nooit een ronde doodskist is gemaakt. Hendrik Valk in Leiden is van 21 juni t/m 17 augustus te zien in stedelijk museum De Laken hal, Oude Singel 28-32, Leiden, dinsdag t/m vrijdag van 10-17 uur, zaterdag en zondag 12-17 uur, maandag gesloten. Terug naar Noordxvijkerh Mijn allereerste kampeererva- geleden ook zo'n buitje ring speelt zich af in Noordwij- maakt. De familie kan kerhout. Op camping Keizer, toen ook al in Noord wijk m waarvan ik me alleen nog herinner dat ik daar op een woensdag middag tegen betaling van vijf cent mijn eerste televi sieuitzending zag. Dat was. na een uitge breide inlei ding van tan te Hannie, een aflevering van 'De Verrekij ker'. En ik weet nog dat, om in Noord wij kerhout te komen, de fa milie zich des tijds per brommer ver plaatste. de Berini M21, twee stuks. En dat de val helm toen nog niet wettelijk ver plicht was voor bestuurder en passagier. Tijdens mijn bezoeken aan de diverse leger- en oorlogsmusea in binnen- en buitenland heb ik onder meer iets opgestoken van de voortreffelijkheid van de Duitse Stahlhelm ten opzichte van de potjes waarmee in mei 1940 de verdedigers van ons va derland waren uitgedost. Onze nationale legerhelm was meer een schietschijf dan een schedel beschermer, waarbij de in glim mend gepoetst koper uitgevoerde Nederlandse leeuw de roos was voor de Duitse scherpsch utters. Maar toen ik afgelopen week einde in de regen op mijn Zünd- app CS 50 weer richting Noord wij kerhout reed, leverde de aan blik van mijn naar deze be faamde Stahlhelm gemodelleerd hoofddeksel bij de meeste voor bijgangers, zoals gebruikelijk al leen de reactie 'Willempie!' op. De regen wds niet zo onvoor- stelbaar als de zaterdag daar voor, toen een zondvloed de stad in enkele minuten omtoverde in een wet-T-shirt-contest. Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt. Mijn moeder heeft vijftig jaar -uren kleuren aanhoren. Geze ?I der de luifel van de. van makken voorziene, waarin mijn r digt bivakkeert. In iets meer dan een hi o": tje ben je op de bromtm ig Leiden beland op de u in Noordwijk naar de Lan§ ar slag. Het was innuddk in houden te regenen. En a as lend zonnetje bescheen friste duinlandschap. II m was ik in hemelsnaam ja w door heel Europa Tenvijl je hier zo dicht l m ook heerlijk kunt kampei i woon bij dezelfde boer et waar mijn ouders een eeuw geleden hun eerstey w zetten. Hoewel boer de middels de zaken heeft dragen aan zijn zoon Jan in een elektrische karreen de duinen racet. En er meer geboerd te worden en het hele terrein staat i nl langkampeerders die on kust verkiezen boven t n vreemde landen. Deze probeer ook ik dus om si een steenworp afstanden den tot rust te komen. Cats loopt 't langst op Broadwi new york ap Cats is sinds gisteren de langstlopende voorstelling in de g K\ denis van het New-Yorkse Broadway. Het was de 6.138e kea f musical werd opgevoerd. Cats heeft het record, dat op naam musical A Chorus Line stond, verbroken. Cats, gebaseerd op Old Possum s Book of Practical Cats dichter T.S. Eliot, ging op 7 oktober 1982 in het Wmter Garf ater in première en is inmiddels op Broadway door meer miljoen mensen bezocht. Wereldwijd is de in ruim 30 lani' voerde musical door meer dan 50 miljoen mensen gezien. Londen, waar de musical op 11 mei 1981 voor het eerst wen voerd, is Cats de langstlopende musical. leiderdorp pablo cabenda Cultuurbeleving in de open lucht speelt komend weekein de een hoofdrol in Leiderdorp. Alles waarover je je kunt ver wonderen of wat je kunt be wonderen is voor een keertje dakloos. Theater, muziek, beeldende kunst onder de zon en soms zelfs mobiel. Aan staande weekeinde is er een fietstocht langs kunstwerken in Leiderdorp. In het kader van Leiden Cultuurstad zijn vanaf 12.00 uur tal van sculp turen te bezichtigen. Deelne mers aan de tweewielertocht kunnen zich rond die tijd mel den bij de kraam van Leiden Cultuurstad/Leiderdorp, aan de Laan van Ouderzorg, waar een routebeschrijving verkrijg baar is. Op de Laan van Ouderzorg, tussen Santhorst en Engelen- daal, wordt zondag tussen 13.00 en 17.00 uur ook een Kunst-en-Kitsch markt gehou den. Werk van diverse ama teur-kunstenaars, curiosa, ou de boeken, grammofoonpla- stad van ten, ansichtkaarten en prullaria zijn hier te koop. Tussen de marktkramen manifesteert zich een keur van muziekgroe pen en theaterverenigingen. Toneelgezelschappen als War ner Consorten, Theater To- verlei, Theatergroep Joan Mar- ca en het Pitboel Theater spe len straattoneel vol beeldende kunst, muziek en beweging tussen het publiek. Ook de playback Blues Brothers en de Sjelter Squeezers zullen van zich laten horen. Behalve het hele buitengebeuren is in jon gerencentrum Sjelter dit weekeinde een tentoonstelling van aquarellen en beelden van Wil Broek en Leontien Sies te zien. Sjelter is geopend van 14.00 tot 16.00 uur en ligt aan de Heemraadlaan 67. Het opstapweekeinde wordt verzorgd door de Stichting So ciaal-Cultureel Werk Sjelter, Commissie Theater Muzenhof, de Kunstkring, Stichting Oud heidkamer, Theater Toverlei en de Oranjevereniging uit Lei derdorp. Eerste Nederlandse New Age Muziekencyclopedie leiden pablo cabenda Je kan het joodse blues of soul noemen, maar het woord betekent eigenlijk 'instrument van het zin gen'. Klezmer, de traditionele instrumentale mu ziek van de jiddisch sprekende joden in Oost Eu ropa mag zich ook in riiet-joodse kringen in steeds grotere populariteit verheugen. Salomon Klezmorim en Shura Lipovski zijn gevestigde na men bij muziekliefhebbers die verder kijken dan hun westerse MTV-neus lang is. Klezmer heeft zich echter al heel lang in mainstream muziek- kringen opgehouden, zij het in bijna onherken baar gewijzigde versies. 'Bei mir bist du schön" van de Andrew Sisters bijvoorbeeld is niets an ders dan het jiddische volksliedje 'Baj mir bistoe sjejn'. Nu zijn het bands als de Klezmatics, avant gar de saxofonist John Zorn en zelfs gojs als Di Go jim, nota bene uitgeroepen tot beste klezmeror- kest op een festival in Israël, die optreden als am bassadeurs van Oosteuropese melancholie. En ook een beetje de Streekmuziekschool Leiden. Die heeft namelijk de maand juni uitgeroepen tot klezmermaand. Vanavond geeft Jeannet Postma met medewer king van het volksmuziekensemble om 19.30 uur in de school een lezing over klezmer. Alles culmi neert zaterdag 28 juni tot een finale op het klez merfestival in de Leidse Stadsgehoorzaal. Vanaf 13.00 uur zijn er tal van activiteiten. Een muziek workshop onder leiding van Di Gojim, een play- inn voor blokfluitisten en een klezmer dans work shop. Gelijktijdig met alle workshops en play- inns zijn er videopresentaties, is er een optreden van een Leidse amateur klezmergroep en de in wendige mens kan worden versterkt met kosjere catering. In het avondprogramma, volgende week zater dag, presenteert Di Gojim vanaf 19.30 uur de re sultaten van de workshops samen met de leerlin gen en docenten van de school. En als afsluiting treedt het Muziekschool Symfonie-orkest op met 'special guests'. Genoeg reden om met z'n allen de freylekh, de hora of de sher te dansen. leiden erna straatsaaa New age-muziek bestaat al bij na dertig jaar, maar in Neder land krijgt het genre geen poot aan de grond. 'Geitenwollensokkenmuziek voor bankknuffelaars', luidde onlangs de definitie van een disc-jockey. 'Nietszeggende deunen', zeggen de meeste Ne derlanders. Op internationaal niveau is er daarentegen sprake van een flinke markt. Wereld wijd beslaat de verkoop inmid dels 20 procent van de totale muziekmarkt. Aan musicus/componist Henk Werkhoven zelf zal het niet liggen dat new age in Ne derland nog steeds weinig aan dacht krijgt. Deze week ver scheen van zijn hand de eerste Nederlandse New Age Muziek encyclopedie. Het is zijn zoveel ste poging het genre in Neder land onder de aandacht te brengen. De in Leiden geboren en getogen gitarist/componist (tegenwoordig woonachtig in Apeldoorn) presenteerde tussen 1990 en 1992 'New Age Music Magazine' bij de AVRO (samen met Leidenaar Jan ten Hoopen) en werkte daarnaast mee aan veel plaat- en demoproducties. Dezer dagen verschijnt de cd 'In search of Avalon' die hij samen met Leidenaar Ron van Tol maakte onder de 'groepsnaam' Dream Quest. „Nederland is een land waar veel nieuwe artiesten en stro mingen bekend zijn geworden", zegt Werkhoven. „Maar wat new age betreft is het hier nog steeds 'wat de boer niet kent eet 'ie niet'. New age is een ge meenplaats van vooroordelen en is daardoor helaas bijna al leen verkrijgbaar in de alterna tieve hoek, bijvoorbeeld op pa ranormale beurzen. New age-muziek raakte begin M 1 Ron van Tol (I) en Henk Werkhoven. al bijna dertig jaar." jaren zeventig bekend als bege leiding van de eerste new age- evenementen. Een stroming die voortvloeide uit de hippie-cul tuur van de jaren zestig en was bedoeld als reactie op het mo derne, jachtige leven. „De naam is eigenlijk ongelukkig gekozen, want het genre bestaat bestaat nu al zo'n dertig jaar. Dus zo nieuw is het niet meer." De muziekstroming heeft zich in de loop der tijd losgekoppeld van de new age-beweging. „De muziek heeft wel raakvlakken met de new age-beweging. Het is een bad vol klanken dat je wordt aangereikt, bedoeld om de luisteraar een stuk rust, een stuk ontspanning of bezinning, maar ook een stuk energie te verschaffen. Het is niet per defi nitie slome muziek. Over het al gemeen wordt new age muziek gekenmerkt door 60 aanslagen per minuut, maar dat geldt bij voorbeeld ook voor de meeste muziek van Pink Floyd." Subgenres Uit het onderzoek dat Werkho ven deed voor de samenstelling van zijn encyclopedie bleek dat in de Verenigde Staten ruim 1.100 platenlabels zijn die ge specialiseerd zijn in new age- muziek. „Na bijna 30 jaar is new age een verzamelnaam ge worden. Er zijn inmiddels 50 subgenres bekend. Met invloe den uit oosterse en westerse muziek, zowel klassiek als rock." In de New Age Muziekency clopedie worden circa 500 ar tiesten en groepen in alfabeti sche volgorde besproken. In ok tober verschijnt een Engelstali ge versie in de Verenig ten. Wie het Nederlands d koopt krijgt er gratis dei Anthology of New Age n'i volume 1' bij. Een vet 51 schijfje, verpakt in inilie Dt< delijk grof karton, dat \vo gegeven door het Amste 81 new age-centrum Werkhoven is op deze tegenwoordigd met een911 mer van de samen met 8 101 Tol gemaaakte cd 'In se n Avalon'. „Die verzamel-cd is hd 8r product op een nieuw lal Dj bibio wil internationaal i den en gebruikt de cd !'|j voertuig om grotere beke "d in het buitenland te krijg Wereldwijd De cd van het duo Wert 181 /Van Tol wordt uitgegew een grote platenmaatst 11 Dureco. 'In search of telt vier instrumentale s waarin synthesizers de h spelen. Van Tol: „Tot ofl verbazing was de Dureco heel snel gereg In hadden na het horen va demo meteen belangs av< Dat een major-label met zee is gegaan is best een rei het betekent dat onze i vai reldwijd wordt ui tgebrad di Werkhoven: „Het is ui Lej een grote platenmaatst een Nederlandse new uitbrengt. Misschien is !er eerste stap om met Bo age-cd in de gewone plat n; terecht te komen." 'New Age Muziekenc eei die': door Henk Werk yji uitgeverij Kosmos Z&K laa back, 224 pagina's; pripjuf gulden. Inclusief gratis t Anthology of New (Oibibio Sounds; normeer koopprijs 39,90 guide hei search of Avalon', door nie Quest (Henk Werkhovt van Tol).

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12