fX.., I' De ganzenlever werkt als een zwarte doos 1 1 Water inspireert lekkerbekken Smaak 4 6 10 VRIJDAG 20 JUN11997 Water is een niet weg te denken onderdeel van een goede maal tijd. Want naast de geserveerde wijnen bij de verschillende ge rechten behoort er altijd, tot aan het hoofdgrecht toe. water beschikbaar te zijn. Daar waar tijdens buitenshuis eten het brood wordt verwijderd mag ook het sein worden gegeven de kan of het glas water van de ge dekte tafel af te voeren, zo lui den de voorschriften bij het dekken en weer afruimen van de tafel. Water vormt dus. zon der dat veel mensen dat weten, een heel wezenlijk onderdeel van een diner. Het is een rust punt tussen de afzonderlijke gangen. Water blijft altijd een drank met een neutrale smaak en spoelt de mond voor als er van de ene op een andere wijn wordt overgeschakeld. Water inspireert sommige lek kerbekken dusdanig dat ze een restaurant aan het water begin nen. Omdat ze vinden dat bij kabbelend water smaken opti maal tot hun recht komen. Dat laatste is voor Hennv von Vol- lard Bockelberg-1 ongschaap naast een specialiteitenrestau rant (De Connoisseur in het Friese Lemmer) aan het water, ook nog eens aanleiding ge weest om haar culinaire hoog standjes op het water te serve ren. Want water en buitenlucht maken de mens hongerig en wat is er dan aangenamer om op het water heerlijkheden te serveren die zo nauw verwant zijn aan dat (polder- en IJssel- meerjwater? Henny von Vollard kocht het zeventig jaar oude motorschip Der Hafenkapitan. dat lang als vip-boot diende in de haven van Hamburg. Vorig jaar augus tus voer het schip op eigen kracht naar Lemmer, waar het in originele staat werd terugge bracht. Nu is het een varend specialiteitenrestaurantje dat op verzoek op het IJsselmeer en de Friese en Overijsselse meren en poldersloten culinaire vaartoch ten maakt. Volgens Henny von Vollard is de boot het verleng stuk van haar restaurant gewor den. „Culinair kunnen we in dit va rende restaurantje ver gaan. Maar de capaciteit is beperkt: maximaal 26 mensen. Vandaar dat we ons in eerste instantie richten op gezelschappen die varend met borrel, een hapje, picknickmanden, koude en lof warme buffetten een dag of zelfs meerdere dagen het water op kunnen. Natuurlijk kan niet alles in de boot zelf worden be reid. maar we hebben een dus danig systeem ontwikkeld dat ondanks de beperktheid van een boot culinaire hoogstandjes kunnen worden uitgevoerd. Bij de Hafenkapitan. die is voor- Culinaire hoogstandjes die zijn gemaakt van vis en gevogelte, die bij en in het water leven, en op de Hafenkapitan, worden geserveerd. FOTO PETER WOUDA zien van alle comfort, hoon na tuurlijk een vaste kapitein. Wal ter Freudenberg, die tevens een van de restaurateurs is, en de chef-kok van De Connoisseur, Nico Blum. Bij mooi weer zit men in de buitenlucht, bij koud weer warm en droog. Blum: „De mogelijkheden voor een kok zijn beperkter in de kookplaats van de Hafenkapitan, maar het is te doen. Je valt voor een groot deel terug op het werken in een kleine keuken. Maar de kwali teit lijdt er zeker niet onder. Het is juist een uitdaging met be perkte middelen grootse presta ties te leveren.'' Blums specialiteiten hebben op de een of andere wijze ook te maken te maken met water en alles wat in, op en bij dat water leeft en bij een glas water is te consumeren. Enkele voorbeel den ervan zijn de vissoep of sa lade met diverse vissoorten, sa lade met gerookte kwartel en eendenleverkrullen met noten dressing. de lamsrug met roze- marijnsaus op een bedje van seizoensgroenten, speenvarken rug met grove mosterd en ge bakken paddestoelen, de terrine van gerookte paling, de tamme eendenborst met honing-tijm- saus. En om in de sfeer van het polderland te blijven koos hij o.a. voor dessert de boerenjon gensijs met gepocheerde peer. Voor meer informatie: tel. 0514- 565559/565098. Foie. de lever van gans en eend. is nog steeds een exclusief product. Maar toch niet meer zo exclusief dat de lief hebber er thuis geen een in voorraad kan hebben om er af en toe wat lekkers mee te doen. Want. hoewel deze gevo- geltelever nog altijd redelijk aan de prijs kan zijn. is het toch niet meer zo onbereikbaar als de foie ooit is ge weest. Daar komt bij dat echte culi's er zeker een fors bedrag voor over heb ben om deze lekkernij vaker te berei den. De lever van de gans. de foie gras, is groter, duurder en lekkerder, bewe ren ingewijden. Die van de eend is klei ner, minder duur en een ietsje anders van smaak. Voor de kookkunstenaars die thuis aan de slag willen is de lever van gans en eend verkrijgbaar en de uit-eter die de lever in een restaurant eens wil probe ren betaalbaar. En het vet van de gans (ganzenvet) is een heel smakelijke ba sis om gevogeltevlees in te braden. Om wat meer culinaire mogelijkheden onder de aandacht van liefhebber en professional te brengen organiseerde VEN Versmarkt vorige week een semi nar over de eenden- en ganzenlever Daarvoor was de Fransman André Rips van een van Frankrijks grootste foie gras' (annex truffel en ganzenvet) ex portbedrijven, Rougié in Sarlat, naar Alkmaar gekomen om definitief af te rekenen met de indianenverhalen als zouden anno 1997 nog altijd eenden en ganzen worden volgepropt met overmatige voeding (o.a. vijgen) om op die manier zo groot mogelijke levers te produceren. De ganzen- en eendenfokkerijen die op contracbasis voor Rougié werken, Links: carpaccio van ossenhaas, gevuld met eendenlever, met ganzenleverk rullen, broodcroütons en pijnboompitten. Mid den: gebakken ossen haas op een kalf jus met ganzenlever en truffel en rechts: sala de van gerookte een denborst. Daarachter, de maker ervan, chef kok Cees Kokkes van De Beemster Hofstee. FOTO STUDIO WICK NATZIJL doen dat volgens vastgestelde richtlij nen. De gevederde beesten leiden een leven, dat vergelijkbaar is met dat van de scharrelkippen. Eenmaal rijp voor de slacht vinden strenge controles plaats, worden ze volgens een vast stramien schoongemaakt, gezouten, gepeperd en een etmaal lang op alco hol gelegd om de smaak te verbeteren. „En als is geconstateerd dat een gans of eend door zijn baas slecht is behan deld, omdat verkeerde of een teveel aan voeding is gebruikt, krijgt de gan zenlever niet het waarborgstempel van de veterinaire dienst. De lever van een gans is als een zwarte doos van een vliegtuig, want de lever registreert alles. Aan de lever is te zien hoe zijn leven, zijn functioneren, met name geduren de zijn laatste levenscyclus is geweest zo is Rips uitleg." „De winterkeuken is voor eenden- en ganzenlever geschikter dan de zomer- keuken", is de ervaring van chef-kok Cees H. Kokkes van restaurant De Beemster Hofstee in Noordbeemster, een van de vele professionele toehoor ders tijdens het seminar. „Het restau rant staat 's zomers vaker in het teken van lichtere producten en verse groen ten. Ganzenlever is een zwaar gerecht en veel gevraagd in de winterperiode." De meeste restaurants betrekken hun eenden- en ganzenlever uit Frankrijk, maar veel Oost-Europese landen zijn als exportlanden in opkomst, hoewel de kwaliteit ervan lager is dan die uit Frankrijk. De foie gras moet tegenwoordig goed gevormd zijn, glad en rond en niet te dik (om te voorkomen dat al het vet er uit braadt). Foie gras moet de kleur van stopverf hebben (de gele foie gras geeft een korrelachtige structuur). Het bereiden vereist een zekere zorg vuldigheid. Een foie gras bakken, zo bleek tijdens het seminar, wordt bij voorkeur gedaan nadat ie even door de bloem is gehaald en in hete olijfolie (of boter) even heel kort aan beide kanten van een krokant korstje is voorzien. Foie gras laat zich ook gemakkelijk ver werken in patés en terrines. En van restjes ganzenlever zijn smakelijke amuses te maken. Heel klassiek is het gerecht gebakken ganzenlever met ap pel, waarbij de lever licht is gekruid met zout en peper en ook weer even door de bloem is gehaald, maar rosé is afgebakken met geklaarde boter. Levers licht marineren in wat portwijn en cognac en later onderdeel laten uit maken van een carpaccio met truffel is een heel exclusief gerecht, zoals ook parelhoenfilet, waarbij de ganzenlever is omwikkeld met wilde spinazie. Eenden- en ganzenlevers zijn vers (va cuum getrokken), in glas en blik ver krijgbaar. pagnc. Informatie: 072 Hl PUZZEL 2 3 7 8 9 Ti 13 ,3 19 2. 22 23 24 25 26 2 28 30 31 32 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 jna OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Keukengerei: 5. vaartuig: 9. boom; 10. toverheks: 12. bijb. fi guur; 13. briefaanhef; 14. per soon om wie men lacht; 16. ge- tijde; 17. loterij; 19. loodoxyde; 21. voertuig; 23. eveneens; 24. teer; 26. Griekse letter; 27. ge wicht; 28. hevel; 30. uitroep van pijn; 31. optisch hulpmiddel; 32. wissel; 33. nachtspiegel; 34. breisteek; 36. maandstand; 38. dierenverblijf; 40. door middel van; 41. tweetal; 42. gele verf stof; 44. kleine gemeente; 45. drinkgerei; 48. United Kingdom; 50. vogel; 51. edelachtbare; 52. hoofd; 54. mislukking; 55. boom; 56. hof; 57. punt. Verticaal: 1. Mammon; 2. verhoogde toon 3. rooms-katholiek; 4. vlees soort; 6. oosterlengte; 7. ontken ning; 8. schilderij; 10. einder; 11pausennaam; 14. bedorven; 15. boom-, 17. licht geluid; 18. Engels bier; 20. journaal; 22. be roep; 24. Turks gerecht; 25. Aziatisch land; 28. baardje; 29. zero; 33. resultaat; 35. vat met bier; 37. deel van een auto; 39. snavel; 41. Spaanse eretitel; 43. lange smalle ondiepte in zee; 44. kledingstuk; 46. vordering; 47. jaloezie; 49. lage temperatuur; 51. bijbelse naam; 53. onmeet baargetal; 55. deel van de bij bel. OPLOSSING CITAAT Toorn, meer, toren, kaal, dons, pauk, zoom, koor, lepel, plan, traag, baan, plaat, rood. Het citaat is van Paul Brulat: 'De maatschappij heeft slechts de misdadigers die zij verdient'. WÊ i WÊÊÊÊÊÊMi HEINZ Tom Poes en de Tijwisselaar Heer Bommel staarde enige tijd zon der begrip naar Kobbe Kobbema die in de vallende schemering een pro peller aan een ijzerdraad boven het hoofd liet cirkelen. „Vreemd", pre velde heer Ollie tenslotte'. „Wat be doelt het ventje? Waarom zegt het dat het storm maakt? En dat kinder speelgoed is toch geen windmolen?" Zo sprekende opende hij zijn Hand boek der Getijden en sloeg het hoof- stuk op dat over storm handelde. Maar hoe hij ook zocht nergens vond hij een handleiding over de bereiding van het verschijnsel. „Wat je daar doet, lijkt me onweten schappelijk, jonge vriend", sprak hij niet onvriendelijk. „Het draaien met zo'n schroefje leidt tot niets, want het staat niet in mijn boek." De leer ling keek niet op. Geheel verdiept ging hij voort met zijn wonderlijke praktijken terwijl hij mompelde: „Wees stil. Ik maak storm en laag water!" Heer Bommel liep peinzend heen. „Hoe primitief zijn de eiland bewoners toch nog", dacht hij. „Bijgeloof en zwarte kunst. Eigenlijk zou ik er iets tegen moeten doen, als heer zijnde. Ik wil deze eenvoudige lieden niet ontstemmen, maar het maken van storm uit wraak staat me tegen..." Op dat moment zag hij het scheepje van de tijwisselaar dat aan het einde van de oude steiger aanlegde. En omdat de storm hem dwars zat en hij de grijsaard voor een kenner van de elementen aanzag, spoedde hij zich naar het plankier. „Kunt u me ook zeggen wat voor weer er komt?" vroeg hij. „Zeker", zei de ander. „Storm en hoog water. Dat zegt de kapitein uit de grote wereld tenmin ste. Maar ik doe er niets aan." REDACTIE WIM VAN BEEK 072-: HET WEER DOOR JAN VISSER Een tot bijna 980 hPa uitdiepende depressie boven de Britse eilanden bepaalt tijdens het weekeinde het weer-1 beeld in onze streken. Morgen hebben we eerst te ma ken met het frontale systeem van de 'zonnewendede pressie'. Vooral de komende nacht en morgenochtend zal het daardoor regenen. Later op de dag breekt het wolkendek zodat we de zon af en toe te zien krijgen maar er komen ook buien opzetten die mogelijk van on weer vergezeld kunnen gaan. Verder staat er veel wind: aan de kust wordt een krachtige zuid tot zuidwesten wind verwacht. De temperaturen lopen op tot 17-18 graden. Kortom meer museum dan strandweer. Op zondag neemt de wind af maar de buienkansen hou den aan. Ook maandag en waarschijnlijk ook nog wel oj dinsdag moeten we met buien en tamelijk koele tempe raturen, zo'n 16-17 graden, rekening houden. Het la gedrukgebied is dan inmiddels over de Noordzee naar Scandinavië vertrokken waardoor de wind bij ons uit het westen tot noordwesten waait. Rond het midden van volgende week neemt de buiig heid af doordat een uitloper van het hogedrukgebied bij de Azoren zich naar het noordoosten uitbreidt. Gisteren heeft een regengebied vrijwel de hele dag voor onze kust gelegen. Oorzaak was een zuidelijke hoogtestro ming. Boven land bleef het, uitgezonderd Zeeland, tot ver in de middag droog en bij een meest wazig schij nende zon liepen de temperaturen op tot 20-21 gra den. Op Schiphol werd 20,7 graad gemeten en op Val kenburg bij Leiden steeg de temperatuur tot 20,1 graad. Gisteravond is het gaan regenen en vanochtend vroeg regende het nog. Plaatselijk is ongeveer 10 mm geval len. In Hazerswoude werd vanochtend 10, Stompwijk9 en in Bloemendaal 8 mm afgetapt. Na 8 uur begon het van het zuiden wat op te klaren. Over regen gesproken: in het Spaanse Gandia viel woensdag in 9 uur tijd 267 mm! E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Hier en daar zon maar ook wolkenvelden. Op sommi ge plaatsen ook regen, met name later in het zui den Middagtemperatuur ongeveer 20 graden maar langs de kust hier en daar lager. Zweden: Perioden met zon maar in het noorden ook wolken velden en soms wat regen Later ook in het zuiden een toenemende kans op regen. Middagtempera tuur tussen 17 graden en 23 graden. Denemarken: In het noordoosten eerst nog wat zon" maar verder bewolkt en af en toe re gen. Maxima omstreeks 18 graden Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Onbestendig weer met overwegend veel bewolking, van tijd tot tijd (veel) regen en veel wind; onweer is niet uitgesloten Middagtemperatuur rond 15 graden, in Engeland hier en daar wat hoger. België en Luxemburg: Bewolkt, van tijd tot tijd regen en soms veel wind; slechts nu en dan wat zon Temperatuur in de middag ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan re gen of buien, soms met veel neerslag en onweer. Middagtemperatuur van 16 gra den langs de Bretonse kust tot ongeveer 23 graden plaatselijk in het binnenland. Portugal: In het noordwesten wolkenvelden en vooral morgen af en toe regen Naar het zuidoosten toe meer zon en droog. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 18 graden in het noordwesten tot ruim 25 in het zuiden. Madeira: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje: Vrij zonnig maar in het noorden ook wol kenvelden en vooral in het noordwesten af en toe regen. Middagtemperatuur om streeks 30 graden maar in het noord westen aanmerkelijk frisser. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden maar met name in het noorden soms ook wolkenvelden Bijna overal droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Middag temperatuur vlak aan zee tussen de 23 en 27 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur op veel plaatsen tussen 35 en 40 Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en een aantal buien, ook met onweer en mogelijk flink wat neerslag. Langs de kust van de Mid dellandse Zee op vandaag meer zon en droger. Maxima van een graad of 22 aan de Atlantische Kust tot plaatselijk 28 in de Provence. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en nog slechts een kleine kans op eén bui. Middagtem peratuur oplopend tot ongeveer 29 gra- Italië: Flinke zonnige perioden maar met name in het noorden nog kans op een enkele (misschien fiksejregen - of onweersbui. Middagtemperatuur rond 30 graden, in het midden en zuiden lokaal flink daar boven. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en droog. Iets warmer met op morgen maxima rond 29 graden. Malta: Veel zon en droog Middagtemperatuur iets boven 30 graden Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en warm In het binnenland maxima boven 30 graden; op de meeste stranden net daar onder. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog Middagtemperatuur langs de kust dicht bij de 30 graden Duitsland: Flink wat bewolking en buien, ook met onweer en in het zuiden lokaal eerst veel neerslag. Soms ook zon, met name mor gen in het oosten. Middagtemperatuur op vandaag ohgeveer 21 graden, mor gen op de meeste plaatsen wat hoger, Zwitserland: Vandaag in het oosten eerst nog een re gen- of onweersbui, verder geregeld zon en overwegend droog. Morgen overal kans op een enkele bui, ook met on weer. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden Oostenrijk: 19 temperJtuur Lu H *°g Vandaag een aantal regen- e buien, vooral in het oosten z met veel neerslag. Morgen drogs regeld zon. Middagtemperatuur graden maar vandaag bij buiei maxima. Zonnige perioden maar vooral ir den en westen ook kans op ei gen- of onweersbuien. Middagti tuur op vandaag omstreeks 21 daarna geleidelijk warmer Tsjechië en Slowakije: Vandaag een aantal buien, vaak weer en plaatselijk veel neersli gen minder buiig en meer zon.l maxima rond 20 graden, daarna Hongarije: Vandaag een aantal fikse regen weersbuien Morgen geregeld z de meeste plaatsen droog Stijj temperatuur; morgen ma graden. ZATERDAG 21 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder Maan op 22.19 Maanondi Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.46 17.07 04.19 Laag 00.56 13.26 00.37 Weerrapporten 19 juni 20 u Eindhoven regenbui Den Helder half bew Rotterdam regen Vlissingen regen Maastricht half beer Aberdeen regenbui Athene onbew Barcelona onbew Boedapest hall bew. Bordeau» regenbui Brussel regen Cyprus mistbanken Dublin zwaar bew Frankfurt half bew. Genève hall bew. Helsinki licht bew Innsbruck regen Klagenfurt onweer Kopenhagen licht bew Las Palmas licht bew Lissabon licht bew. Locarno regen Bangkok licht bew Buenos Aires onbew Casablanca half bew. Los Angeles half bew New Orleans half bew. New York zwaar bew 'el Aviv onbew.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10