'Pol Pot geeft zich over' Buitenland ji *6 tsen deden niets tegen irtelingen Zuid-Afrika Politie Chili doet inval bij Duitse sekte Begrafenis in Lisbum Bendes beschieten Albanese politici Italiaans Ustica-mysteriedicht bij oplossing Pol Pot: de feiten Turkse premier treedt af Bondgenoten willen de Conservatieven verzoenen b IDERDAG 19 JUN11997 C SU De Verenigde Naties hebben hun operaties in de rd- Rwandese plaats Ruhengeri opgeschort na de moord op Rwandese medewerkers van het Wereldvoedselprogramma ie familieleden. Bij aanvallen van Hum-rebellen in en om engeri zijn de laatste maanden veel burgers om het leven gj men. Het door Tutsi's geleide leger van Rwanda vergeldt moordpartijen vaak met nieuwe moorden. eden vreest vechtpartij motorbendes «BORGDe Zweedse politie vreest een nieuwe slag in de ig tussen de motorbendes Hells Angels en Bandidos. Zater- tomen leden van de Bandidos uit Noorwegen, Denemar- Finland en Zweden in Kattarp in Zuid-Zweden bijeen om l achtoffers van de oorlog met de Hells Angels te herdenken, leden van een Canadese motorbende die de bijeenkomst ;n bijwonen zijn Zweden al uitgezet. Volgens de politie zijn Canada veroordeeld voor misdrijven tijdens een motor- lefceoorlog in 1994, die 52 mensen het leven kostte, si i°' üban veroveren luchthaven Kunduz De fundamentalistische Taliban hebben met hulp van lopers de belangrijke stad annex luchthaven Kunduz ver- d op de coalitie die het grootste deel van het noorden van anistan in handen heeft. Kunduz ligt zo'n 250 kilometer ten den van de Afghaanse hoofdstad Kabul, in gebied dat de cb- onder leiding van Ahmed Shah Massood beheerst. De fun- entalisten hadden in mei bijna het gehele land onder con- maar moesten sindsdien veel terrein prijsgeven. bez ie|netisch gewijzigd organisme op etiket De Europese Commissie heeft gisteren een richtlijn Igekeurd die het etiketteren verplicht maakt van producten enetisch gewijzigde organismen bevatten. De richtlijn moet lijk 31 juli in het recht van de lidstaten zijn opgenomen. In irste fase gaat het enkel om zaden en producten die zelf ge- :h werden gewijzigd, later komt er regelgeving voor alle af- le producten. ™ibutu in Tanger aangekomen Het voormalige Zaïrese staatshoofd Mobutu is gister met zijn gevolg aangekomen in de Marokkaanse stad •r. Volgens bronnen binnen de Marokkaanse regering it Mobutu voorlopig zijn intrek in hotel Le Mirage in de ;tad. Mogelijk probeert Mobutu op termijn in Europa on- ak te vinden. Naar verluidt zou de doodzieke ex-dictator itste dagen liefst in zijn luxe villa in Zuid-Frankrijk slijten, staat hierom echter niet te springen. ?edi p. aai 1.69 I ■hulp Rwanda opgeschort na moord ilse verkiezingen op 21 september De parlementsverkiezingen in Polen worden op 21 fmber gehouden. Dat heeft de Poolse president Kwas- rski gisteren bekendgemaakt. Volgens de Poolse wet moeten irkiezingen plaatsvinden op een vrije dag, maximaal een nd voordat de zitting van het parlement is beëindigd. Dat is 1 oktober. l-rapporteur mag niet naar Congo 'QRKDe Verenigde Naties hebben, onder druk van de Con- >e president Laurent Kabila, mensenrechtenrapporteur Ro- iGarreton verwijderd uit een team dat morgen naar het malige Zaïre vertrekt om vermeende bloedbaden te onder en. Garreton, een Chileense advocaat, rapporteerde eerder bloedbaden die Kabila's troepen in het oosten van het malige Zaïre aanrichtten onder Rwandese vluchtelingen. ch geen militaire eer voor McVeigh L ingtonDe wegens de bomaanslag in Oklahoma ter dood rdeelde Timothy McVeigh krijgt toch geen begrafenis met óre eer. De Amerikaanse Senaat heeft daar een stokje voor iken via een speciale wet. Eerder deze week werd bekend icVeigh net als elke eervol ontslagen Amerikaanse militair ihad op een begrafenis tussen Amerikaanse oorlogshelden. sJCongres moet de wet nog behandelen. anje krijgt marihuana-tijdschrift iqna» In de hoop meer begrip te kweken voor marihuana- uik brengt een groep artsen, vertalers en studenten een ma- ma-tijdschrift op de Spaanse markt. Canamo (Hennep) leen eerste oplage van 40.000 exemplaren en is vanaf eind maand in de kiosken verkrijgbaar. In Spanje roken naar tting 400.000 tot drie miljoen mensen wel eens een jointje, rii iezit van een kleine hoeveelheid cannabis voor eigen ge- ;is niet strafbaar. Verkoop van softdrugs is strafbaar. leratie tegen kinderporno voortgezet 5 De Franse politie heeft de grote operatie tegen pedofielen ren voortgezet. Het aantal aangehouden personen steeg tot 2 Tot de nieuwe arrestanten behoren twee priesters, acht 3a rachten en een directeur van een vakantieoord. Tot nu toe 3c 81 mensen in staat van beschuldiging gesteld. Enkele tien- il mensen zitten nog vast in afwachting van hun ondervra- i De politie bezocht mensen die in het adressenbestand den van een opgerold postorderbedrijf voor pornofilms. rboten moeten passagiers registreren i 'burg Op passagiersschepen moeten voortaan het aantal 'identiteit van de reizigers worden geregistreerd. Dat ver- 2: t de veiligheid en vereenvoudigt zoek- en reddingsacties bij 131 >en. De Europese ministers van Transport hebben dit in mburg besloten. Aanleiding daarvoor zijn de rampen met erald of Free Enterprise (1987) en de Estonia (1994). Aan de Ivan lijsten kunnen autoriteiten de familie van passagiers ?n ramp over de situatie inlichten. Tevens kan worden voor in dat te veel mensen worden vervoerd. u lankartsen die ten tijde apartheid in Zuid-Afrika inten onderzochten, lie- ïlselmatig rta melding te van sporen van marte- het ministerie van volks- dheid deed vrijwel nooit ft klachten over martelin- 2! )it hebben gezondheids eiten dinsdag en gisteren voor de Waarheids- en y iningscommissie, die on- Jjj k doet naar politieke jven tijdens het apart- i lewind. ministerie van volksge- fid gaf toe, dat het door j 'leid te laten bepalen door 'te motieven, veel lijden heeft gebracht onder Zuid-Afrikanen en ver ordelijk is geweest voor 13d van een onbekend aan- Rode Khmer meldt einde van tijdperk, bericht niet door derden bevestigd PHNOM PENH AFP-Rtr De Cambodjaanse guerrillaleider Pol Pot heeft zich giste ren overgegeven aan afvallige kameraden van de Rode Khmer. Dat heeft de radiozender van de Rode Khmer be kendgemaakt. In het bericht werd niet gezegd aan welke stroming binnen de Khmer de beruchte leider van de be weging zich zou hebben overgegeven. De zender is in handen van een fractie die rivaliseert met de groep rond de 69-jarige ex-dictator. derden is bevestigd. ,,We moe ten hier zeer voorzichtig mee zijn. Alles is nog een mysterie", aldus Hun Sen over de leider die tijdens diens bewind van 1975 tot 1979 honderdduizen den landgenoten liet vermoor den. Eerder al meldde de zender dat Pol Pot de maoïstische be weging verraden zou hebben. Vorige week viel de Rode Khmer verder uit elkaar toen de meeste leden van de beweging in op- ,,De zwarte wolken van het ge welddadige regime Pol Pot, die sinds 1975 over Cambodja han gen, zijn nu volledig wegge vaagd door het Cambodjaanse volk", aldus de radio tijdens een speciale uitzending. „Een nieuw tijdperk is aangebroken." De sceptische Cambodjaanse co-premier Hun Sen waar schuwde gistermiddag dat het lot van Pol Pot nog niet door Bomaanslag van Hezbollah, rellen in stad Hebron MARJAVOUN AFP Twee leidinggevende functiona rissen van het Zuid-Libanese Leger (SLA), een met Israël sa menwerkende militie, zijn gis teravond om het leven geko men door een bomaanslag. Dat gebeurde bij lezzin in de door Israël bezette veiligheidszone in het zuiden van Libanon, aldus een woordvoerder van de SLA vanochtend. De pro-Iraanse Hezbollah-beweging heeft in middels bekendgemaakt dat zij de aanslag op de 'pro-Israëli sche agenten' heeft gepleegd. Sinds het begin van dit jaar zijn tien leden van de SLA en tien Israëlische militairen om het leven gekomen door aansla gen van de Hezbollah in het zuiden van Libanon. Onder de soldaten van de SLA vielen 27 gewonden en onder de Israëli sche troepen 45. Het Israëlische leger heeft gis teren hard ingegrepen bij rellen in Hebron op de westelijke Jor- daanoever. In de loop van de dag raakten minstens tien Pa- lestijnen gewond doordat mili tairen rubber kogels afvuurden op stenen gooiende demon stranten. SANTIAGO DPA-ANP Ongeveer zeshonderd politie agenten hebben gisteren een inval gedaan bij de Duitse sekte Colonia Dignidad bij de stad Parral in het zuiden van Chili. Zij waren op zoek naar de leider van de sekte, de 76-jarige Paul Schafer. Justitie verdenkt hem van seksueel misbruik van zeker vijf Chileense jongens die een internaat qp het terrein bezoe ken. Schafer, die de afgelopen jaren niet meer buiten de kolo nie is gezien, stichtte de Colonia Dignidad in 1961. Hij was naar Chili gevlucht, omdat justitie in Duitsland hem zocht wegens aanranding van jongens. Schafer is er herhaaldelijk van beschuldigd een schrikbewind te voeren. Oud-leden verklaar den in 1988 tegen een commis sie van het Duitse parlement dat zij elektrische schokken en injecties kregen totdat zij zich hadden aangepast. stand kwamen tegen hun leider. Pol Pot sloeg daarop met zijn nog overgebleven getrouwen op de vlucht. Gisterochtend be richtte de gouverneur van de noordelijke provincie Preah Vi- hear dat de troepen van Khmer leider Ta Mok de troepen van Pol Pot hadden omsingeld. De totale ineenstorting van de al sterk gedecimeerde Rode Kh mer de afgelopen maanden leidde tot een zware politieke crisis in de hoofdstad Phnom Penh. Co-premier Hun Sen en de eerste co-premier Ranariddh raakten met elkaar in onmin over hoe zij met mogelijke over lopers van de maoïstische be weging moeten omspringen. Prins Ranariddh is voorstander van samenwerking met afvallige leden van de Rode Khmer, met name met 'president' Khieu Samphan. Hun Sen is daar falie- lisburn Edward Johnston draagt de kist van zijn broer David naar diens graf. Politieman David Johnston werd gisteren in Lisbum begraven nadat hij maandag met een collega in de Noord-Ierse plaats Lurgan op straat werd vermoord. Het verboden Ierse republikeinse leger IRA heeft de aanslag opgeëist. FOTO CHRISPIN RODWELL REUTERS De Albanese premier Bashkim Fino heeft kandidaten voor de op 29 juni te houden parle mentsverkiezingen gisteren ge vraagd niet meer het land door te trekken wegens het toene mende geweld. „Het wordt een bloedige verkiezingscampag ne", aldus Fino. Na eerdere in cidenten werd Fatos Nano, lei der van de Socialistische Partij, gisteren dertig kilometer ten noorden van Tirana door vijf tien schietende en met grana- schermd die beschuldigd waren van mensenrechtenschendin gen. Zo weigerde de bond een onderzoek in te stellen naar twee artsen die te maken zou den hebben gehad met de dood van Steve Biko, de apartheids bestrijder die in 1977 in de ge vangenis overleed. Edoo Barker van de MASA zei dat het be stuur van de bond indertijd vreesde voor een volksopstand, als de betreffende artsen schul dig zouden worden bevonden aan de dood van Biko. Het ministerie van gezond heid erkende ook dat mensen die gewond waren geraakt bij botsingen met de politie vaak in het ziekenhuis werden gearres teerd. „Als gevolg hiervan wei gerden veel mensen zich in zie kenhuizen van de overheid te laten behandelen", aldus het ministerie in zijn getuigenis. „Het is zeer aannemelijk dat mensen daardoor zijn overle den." NAVO-gegevens: DC-9 getroffen tijdens luchtgevecht rome eelco van der linden CORRESPONDENT Na zeventien jaar lijkt een verklaring ge vonden te zijn voor het mysterieuze ver ongelukken van een Italiaanse DC-9 bij Ustica, een eilandje niet ver van Sicilië. Het toestel zou getroffen zijn door een ra ket van een NAVO-gevechtsvliegtuig tij dens een complex luchtgevecht met een of twee Libische 'Migs'. Het 'Ustica-mysterie' leek gedoemd, zoals zoveel andere Italiaanse mysteries, nooit opgehelderd te worden. Talloze on derzoeksrechters en parlementaire com missies liepen stuk op een muur van stil zwijgen, die zowel de Italiaanse krijgs macht als' de NAVO had opgetrokken. Radargegevens die de NAVO onlangs heeft vrijgegeven, na lang aandringen van de magistraat Rosario Priore en de Itali aanse regering, hebben de patstelling doorbroken. De oude these van het lucht gevecht, onder andere aangehangen door het comité van familieleden van de 81 slachtoffers, is vrijwel bevestigd. De NAVO-gegevens zijn verwerkt in een slotdocument van 3700 pagina's. Duidelijk wordt dat op de avond-van 21 juni 1980 de DC-9, die op weg was van Bologna naar Palermo, vergezeld werd door een of twee militaire vliegtuigen. Zij vlogen 'in de schaduw' mee om niet te worden geregi streerd door de grondradars. Dit systeem werd volgens een oud rap port van een Italiaanse inlichtingendienst gebruikt door Libische gevechtsvliegtui gen, die na een opknapbeurt in Joegosla vië terug moesten naar hun basis. Het be wijs van hun aanwezigheid is, dat na het neerstorten van de DC-9 de radars een of twee toestellen registreren die in dezelfde richting blijven doorvliegen. Volgens het rapport zouden die avond drie Italiaanse gevechtsvliegtuigen zijn opgestegen, alarm hebben geslagen en weer zijn teruggekeerd naar hun basis in Toscane. Vanaf een basis op Corsica zou den vervolgens zeven Franse jagers zijn opgestegen en vanaf een vliegdekschip bij Napels twee Amerikaanse 'Corsairs'. Zo wel de Franse als de Amerikaanse autori teiten hebben altijd ontkend dat hun vliegtuigen die avond in de lucht waren. Volgens de reconstructie zou een lucht gevecht zijn ontstaan, waarbij behalve de DC-9 ook een Libische Mig werd getrof fen. Dit toestel stortte neer in de Sila, een gebergte in de 'neus' van de Italiaanse laars. Een onduidelijk rapport dat de Italiaan se luchtmacht opstelde samen met de Li bische autoriteiten, meldt dat het vliegtuig is neergestort op 18 juli. Maar uit getuige nissen en een CIA-rapport blijkt onomsto telijk dat het ongeluk drie weken eerder heeft plaatsgevonden. Waarom de Libiërs hebben meegewerkt aan het vervalsen van de datum, is nog een raadsel. Na het neerstorten van de DC-9 en de Mig hebben de Italiaanse autoriteiten, maar ook de andere NAVO-partners, er al les aan gedaan om onderzoekers op een dwaalspoor te brengen. Ook zouden 'ongemakkelijke' getuigen uit de weg zijn geruimd. De afgelopen zeventien jaar jaar zijn vijftien Italiaanse militairen die be trokken waren bij 'Ustica' op verdachte wijze aan hun eind gekomen. kant tegen. Hun Sen gaf Rana riddh gisteren een paar dagen bedenktijd om te beslissen of hij hun coalitieregering wil voort zetten, öf dat hij wil samenwer ken met Samphans regering van het zogeheten Democratisch Kampuchea. „Ik begrijp niet waarom mijn partner in de re gering ging onderhandelen met de Rode Khmer. Dit is een ver raad dat niet kan worden aan vaard", stelde Hun Sen. Ranariddh gaf onlangs toe dat hij in het geheim met Samphan had onderhandeld. Rivaal Pol Pot zou daar achter zijn geko men. De hoogoplopende span ning tussen de twee regerings leiders leidde dinsdagnacht tot een reeks vuurgevechten tussen lijfwachten, waarbij enkele do den vielen. 1960-1963: Pol Pot wordt se cretaris-generaal van de com munistische partij en vlucht in de jungle om te ontkomen aan onderdrukking door de Cambodjaanse heerser prins Norodom Sihanouk. 1967-68: De Rode Khmers nemen de wapens op ter on dersteuning van een boeren opstand in het noordwesten van het land tegen een over- heidsbelasting op rijst. Het le ger onderdrukt de opstand. 1970: De burgeroorlog breekt uit nadat een rechtse coup een einde heeft gemaakt aan het bewind van Sihanouk. 1975: De Rode Khmers grij pen de macht en beginnen hun experiment met land- bouwcommunes. In een pe riode van vier jaar sterven zo'n twee miljoen mensen door een tekort aan voedsel, uitputting door dwangarbeid en executies. 1978: Vietnam valt Cambodja binnen om een einde te ma ken aan aanvallen van de Ro de Khmers over de grens. Phnom Penh valt twee weken later voor de Vietnamese troepen. 1979: Buitenstaanders signa leren Pol Pot in december voor het laatst. 1991: Alle Cambodjaanse partijen ondertekenen een vredesovereenkomst. 1996: Er doen in april onbe vestigde berichten de ronde dat Pol Pot is gestorven. De regering maakt in augustus bekend dat een factie van de Rode Khmers zich heeft afge scheiden en bereid is tot on derhandelingen. Pol Pots zwager, leng Sary, leidt 10.000 guerrillastrijders naar het re geringskamp. 13 juni 1997: Pol Pot veror dent de executies van zijn eertijds naaste medewerker, generaal Son Sen, en diens gezinsleden; de groep rond Pol Pot raakt verdeeld en Pol Pot moet vluchten. Istanbul jessica lutz maar wilde toch nog proberen om (giller er toe over te halen het premierschap aan hem te laten. Zij gaf hem. onder druk van haar eigen partij, de tijd tot zes uur 's middags om af te tre den. Ook dat wist hij nog een half uurtje te rekken. Na afloop van zijn gesprek met Demirel verklaarde Erbakan in het landsbelang gehandeld te heb ben. Hij liet echter in het mid den of zijn partij deelneemt aan (gillers kabinet, dan wel dat van buiten af steunt. De premier moest aftreden nadat het leger eind februari van hem eiste dat hij de maat regelen terug zou draaien waar mee hij de invloed van de islam in bureaucratie en samenleving poogde te vergroten. Ook bin nen de Juiste Pad Partij bestond toenemende hierover onvrede. De partij stelde zich dan ook onvoorwaardelijk op achter het eisenpakket van het leger. Sindsdien is de ministerraad niet meer bijeen geweest, op twee vruchteloze keren na. correspondent De Turkse islamitische premier Erbakan heeft gisteravond zijn ontslag ingediend, met het ver zoek aan president Demirel om het premierschap over te dra gen aan zijn coalitiepartner (gil ler. De twee verzekerden zich gistermiddag van de steun van de ultra-rechtse Partij van Grote Eenheid. Met deze extra acht zetels zou het minderheidskabi net van giller toch een meer derheid in het parlement heb ben. Een aantal leden van (gil lers Juiste Pad Partij hebben echter al verklaard geen ver trouwen in de nieuwe regering uit te zullen spreken. De presi dent ontvangt vandaag alle par tijleiders apart voor overleg. Op de persconferentie voor hij naar de president toog, kreeg Erbakan, leider van de Wel vaartspartij, het woord 'aftre den' niet over de lippen en liet (giller zeggen dat het nu echt zover was. Hij had zijn ontslag 's morgens al in zullen dienen, Zoon Pakpahan vraagt steun voor zieke vader UTRECHT ANP De Internationale Arbeidsorga nisatie (ILO) gaat de Ameri kaanse regering verzoeken de druk op Indonesië op te voeren om de gevangen genomen vak bondsleider Muchtar Pakpahan in het buitenland te laten be handelen aan een longziekte. Dat hebben ILO-functionaris- sen Pakpahans 16-jarige zoon Binsar tijdens een jaarvergade ring in Genève toegezegd. Binsar Pakpahan was gisteren in Nederland om aandacht te vragen voor de situatie van zijn zieke vader. Hoewel Pakpahans conditie momenteel redelijk is. moet de vakbondsman van de niet-erkende arbeidersorganisa tie SBSI spoedig geopereerd worden vanwege een tumor in zijn long. Hij mag echter het land niet verlaten. Pakpahan zit sinds vorig jaar in de gevangenis na een veroor deling tot vier jaar wegens het aanzetten tot arbeidsonlusten. Ook loopt nog een procedure wegens subversie. ten gooiende mannen tegenge houden. Zijn konvooi was on derweg naar een campagnebij eenkomst in Rreshen, meer naar het noorden. Een tweede poging Rreshen te halen slaagde wel. Massagraf in Somalië ontdekt DJIBOUTI* AP Stortregens hebben in het noordwesten van Somalië een massagraf blootgelegd met daarin de lijken van naar schatting 250 mensen die in 1988 werden vermoord door troepen van de toenmalige militaire heerser Siad Barre. Dat schreef gisteren de krant Jamhuuriya. De slachtoffers zouden mi litairen en burgers zijn ge weest die behoorden tot de Issak-clan en die op 16 juni 1988 werden geëxecuteerd. In totaal werden die dag tweeduizend mensen ver moord. Gevechten tussen de Marehan-clan van Siadd Bar re en de uit leden van de Is sak-clan bestaande Somali sche Nationale Beweging leidden ertoe dat het noord westen van Somalië zichzelf onafhankelijk verklaarde. In 1991 vluchtte Siad Bane naar Kenya, waarna de gevechten tussen de clans van verschil lende krijgsheren toenamen. Somalië onregeerbaar werd en de bevolking verhonger de. LONDEN HANS GELEUNSE Redwood schaart zich achter Clarke uitsprak voor Clarke's rivaal William Hague. „Onze partij moet niet vluchten in een onge loofwaardig bondgenootschap van tegengestelde visies. Daar komt alleen maar ellende van", brieste ze. Thatcher maakte er evenmin een geheim van dat ze persoon lijk zou bellen met de 38 Lager huisleden die dinsdag voor Re dwood hadden gestemd. Die moeten van haar vanmiddag eensgezind achter de 36-jarige Hague gaan staan, want dat is 'een visionair leider die staat voor zaken waar ook ik in ge loof, boven alles een vrij, soeve rein Groot-Brittannië'. Clarke en Redwood zeiden gisteren dat hun gezamenlijk optrekken aantoont dat de par tij wel degelijk kan worden ver enigd. Hun grote geschilpunt. Britse deelneming aan een Eu ropese munt, was beslecht. .\ls ooit over deze 'hypothetische kwestie' (Clarke) besloten moet worden, mogen de Conservatie ve fractieleden naar eer en ge weten stemmen. „De balkanise ring van de partij over Europa moet eindelijk ophouden", ver klaarde Redwood plechtig. CORRESPONDENT De tegenstelling had niet groter kunnen zijn. Terwijl premier Tony Blair het Lagerhuis giste ren triomfantelijk meedeelde dat zijn regering bij de Europese top in Amsterdam op .alle fron ten had gewonnen, bikkelden de Conservatieven onderling over een ongehoorde politieke truc. John Redwood, de kam pioen van anti-Europees rechts in de partij, had het in de loop gravenoorlog om de opvolging van John Major als partijleider plotseling op een akkoordje ge gooid met Kenneth Clarke, de pro-Europese ex-minister van financiën. Clarke heeft al twee stemrondes gewonnen, maar behaalde niet het vereiste aan tal stemmen. Tory-rechts mobiliseerde meteen om te voorkomen dat Clarke bij de derde en laatste stemming van vanmiddag een meerderheid van de Lagerhuis- fractie achter zich krijgt. Oud premier Thatcher was zo woe dend over de 'desertie' van Re dwood, die dinsdag zijn eigen kandidatuur moest intrekken, dat ze onomwonden haar steun

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7