Dreigend tekort treinconducteurs Koude winters treffen vogelstand Binnenland imer wil problemen jaardenhuis kennen eet verraadt plek ed aan tseetseevlieg 'Snelle' hulp voor 15.000 patiënten op wachtlijst Tijgers krijgen de ruimte in Rhenen Nieuwe richtlijn om jongeren consequenter te vervolgen Snippen-valsemunters in Emmen opgepakt hERDAG 19 JUNI 1997 0gse brandstichter blijft zitten De 25-jarige Hagenaar die wordt verdacht van brand ing in een woning in de Frans Halsstraat in Den Haag lij in maart een Turkse vrouw en vijf van haar kinderen in gedood, blijft nog minimaal dertig dagen in hechtenis. Jeeft de raadkamer in Den Haag gisteren bepaald. De ver- Je is een neef van het getroffen gezin. De raadkamer heeft "trzoek van de advocaten van de man afgewezen om alle legde beperkingen voor de verdachte op te heffen. De ^llieden hadden dit gevraagd om zo een mogelijkheid te cre- __Jiat de verdachte in de gevangenis een gesprek zou kunnen 9 fjn met de nabestaanden van de slachtoffers. ^Hitvervverkers krijgen meer loon in onPEN* vijfduizend werknemers in de houtverwerkende miiig jtrickrijgen er 3,1 procent meer loon bij. De collectieve 'fregeling wordt omgebouwd tot een individueel spaarsys- ic erwoor vervroegd pensioen. Het is de bonden niet gelukt om Meen te maken over verkorting van de werkweek. Tot de be- lak behoren borstel-, kwasten-, pallet- en emballagefabrie- folgens de FNV komt de 36-urige werkweek de volgende Jweer pontificaal op de agenda.' neragent moet Zeeland helpen De regiopolitie Zeeland heeft de minister van bin- idse zaken gevraagd extra bijstand voor de drukke zomer- le uit andere regio's af te dwingen. Slechts weinig agenten >n namelijk op vrijwillige basis besloten naar Zeeland te ïntiesjook al krijgt hun gezin daar gratis accommodatie aange- A Fiaéj. Het zomerseizoen begint over twee weken. Het inwoner- WopianH verdrievoudigt tijdens de zomermaanden. Met ■5*male bezetting kan de regiopolitie Zeeland dit niet aan. jaar zorgde het ministerie voor extra bijstand uit andere MÉÉ, maar nu moest Zeeland dit zelf invullen met behulp van ^l|i}ksbijdrage van 7,2 ton. dag luchtmacht op Gilze Rijen lag De Koninklijke Luchtmacht houdt op 5 juli op de fasïs Gilze Rijen haar jaarlijkse open dag. Van acht tot vijf ide basis opengesteld voor het publiek. De open dag staat trin het teken van de Chinook- en Cougartransport-heli- rs en de bewapende Apache's. htgevende kit wijst weg bij brand Een lichtgevende kit die als wegwijzer dient in bran- i of donkere ruimten. Het bedrijf Beele Engineering in Aal- Vkent voor deze uitvinding. De kit is samen met TNO Delft «keld. De transparante siliconenkit is gevuld met kristallen «enkele minuten de energie van zon- en kunstlicht opne- Bij siroomuitval geeft het materiaal maximaal tien a elf uur kak blauwgroen licht en is op tien meter zichtbaar. Vol- let bedrijf is de nieuwe techniek een aanvulling op de (ater-'UÜg^gbordjes en lie noodverlichting. Bij brand trekt de imhoog en verhult deze wegwijzers. De kit kun je overal engcn, zodat mensen zich sneller kunnen oriënteren, kers ral erlin%arde verdacht van ontucht Jrijf Paal. Een 69-jarige man uit Roosendaal is aangehouden 1dele1denking van ontucht met zes minderjarige meisjes van It en met veertien jaar. De zaak kwam aan het rollen toen deze week een aantal aangiften bij de politie binnenkwa- k'olgens verklaringen zou de verdachte de ontucht hebben kd in zijn woning en zou die zich hebben afgespeeld in de pen mei en juni. De politie houdt er rekening mee dat kangiften zullen volgen. othekers moeten concurreren' AG Gevestigde apothekers raken hun vastgelegde mono- bsitie kwijt. Ziekenhuisapothekers mogen voortaan ook Ide muren van hun instellling medicijnen leveren. Dat neen initiatief-wetvoorstel dat het Tweede-Kamerlid Oud- KdA) vandaag heeft ingediend. Volgens Oudkerk moeten vestigde en ziekenhuisapothekers met elkaar kunnen con- pn. Hij vindt dat artikel 13 van de Wet op de geneesmidde- piening, dat monopolieposities beschermt, zwaar verou- Door afbraak van het monopolie zouden geneesmidde- pdkoper worden. jcretaris Terpstra (wel- loet precies aangeven |ke problemen de be- huizen in Nederland L Bovendien moet ze I komen om die proble- te lossen. Dat heeft de Kamer haar gisteren tij- overleg over de oude- I opgedragen. Vooral een in plaatsen in instellin- de toenemende inten- rg die bewoners nodig veroorzaken moeilijk- n comli rachtig de lage Ie 1000 k maar .De Mef eer ov< uatie in de bejaarden- in Nederland verschilt Tioment per regio en instelling. Terpstra egezegd in september ia v< zicht van de problemen iteren. Ook wil zij be er duidelijke afspraken zijn over bijvoorbeeld ligde personeelssterkte brands^ezige hulpmiddelen in ingen. ;eld kan Terpstra niet n, ze zal hiervoor wel st doen' bij de onder- za gen over haar begro- lens een demonstratie rpe leag.ANP ttseevlieg kan via het 505 t> de huid achterhalen jbloed kan vinden. Ook dersjnsect bloed ruiken. Dit een onderzoek van Ier Goes van Naters ij 27 juni promoveert [Rijksuniverstiteit Gro- Inzicht in de zintuigen ieg is volgens de pro- is van groot belang S-Benjf ontwikkelen van een ndelijke bestrijdings- ANP Algemeen Nederlands NS nemen extra maatregelen De Nederlandse Spoorwegen nemen extra maatregelen om een dreigend tekort aan conducteurs te voorkomen. Zo wordt overwogen om beveiligings- en andere mede werkers voor de kaartjescontrole op perrons in te zetten. Dat plan heeft de NS-directie aan de ondernemingsraad (OR) voorgelegd. utrecht anp Verder overwegen NS voortaan één hoofdconducteur en één beveiligingsmedewerker in te zetten op ritten met een ver hoogd risico, zoals discotreinen. Daar rijden nu twee hoofdcon ducteurs op mee. De maatrege len hebben volgens de bedrijfs leiding tot gevolg dat er vol doende conducteurs blijven voor hel toezicht en de dienst verlening in de treinen. Vooral in de regio Amsterdam dreigt er, ondanks een groot scheepse wervingscampagne, een tekort aan conducteurs. Dat komt door het geringe aantal geschikte sollicitanten. Oorzaak is volgens NS de 'gespannen si tuatie' op de arbeidsmarkt. El ders in het land melden zich wel voldoende gegadigden die aan eisen van het bedrijf vol doen. In eerste instantie hebben NS geprobeerd alleen eigen perso neel te interesseren voor een baan als conducteur. Het bedrijf dacht daarbij vooral aan mede werkers die door reorganisatie hun baan zouden verliezen. Omdat de respons te beperkt was, besloot de onderneming eind vorig jaar extern te gaan werven. Dat gaat de komende maanden onverminderd voort. Het tekort aan conducteurs is acuut door de zomervakantie. Ook daarna blijft er behoefte aan instroom. Dat komt onder meer door de invoering van de 36-urige werkweek op 1 okto ber. Daar komt nog bij dat er meer treinen gaan rijden en de NS minder conducteurs kunnen inzetten, omdat er de nodige tijd gaat zitten in hun opleiding tot opsporingsbeambte. De NS heeft 150 nieuwe conducteurs nodig. De NS-directie wil in overleg met de OR in een maand oplos singen vinden om de dreiging van het personeelstekort weg te nemen. De vakbonden zijn gis teren door de bedrijfsleiding op de hoogte gesteld. De bonden reageren verontwaardigd. „Wij hebben geregeld gewaarschuwd voor een tekort aan conduc teurs. Het bedrijf heeft zich te weinig ingespannen voor de omscholing van overbodige medewerkers tot conducteur", zegt bestuurder Jansen van de FSV. rijswijk» anp Met extra geld van minister Borst (volksgezondheid) voor ziekenhuizen en medisch specialisten kunnen vijftien duizend patiënten, die on aanvaardbaar lang moeten wachten op behandeling, sneller worden geholpen. Dat heeft de bewindsvrouw de Tweede Kamer gisteren la ten weten. Via het zogeheten Wachtlijstenfonds heeft Borst vijftig miljoen gulden be schikbaar om wachtlijsten aan te pakken. Er was om het dubbele gevraagd. Bijna alle ziekenhuizen de den een beroep op het fonds. Het gaat om hartoperaties, dotterbehandelingen, ooglensvervangingen of or thopedische ingrepen. Bij het beoordelen van de aanvragen gaf Borst voorrang aan be handeling boven diagnostiek. Zo zijn alle verzoeken voor ooglensvervangingen (10.234 cataractoperaües) ingewilligd. Verder zijn alle verzoeken ge honoreerd voor open-hart operaties en dotterbehande lingen als er sprake was van een wachttijd langer dan twee maanden (325 verrichtingen). De verzloeken voor heup- en kniegewrichtsvervangingen kunnen voor ruim vijftig pro cent (2.438 operaties) worden ingewilligd. Als voorwaarde voor de toe kenning stelt de minister dat ziekenhuizen en specialisten de wachttijden op een unifor me wijze registreren. Dit maakt vergelijking van gege vens over wachttijden moge lijk. Verder moet er een open baar overzicht van wachtlijs ten komen, bestemd voor art sen, zorgverzekeraars, patiën ten en hun organisaties, en de overheid. Hiermee wil de mi nister een betere planning en communicatie stimuleren. Het is bekend dat het pro bleem van lange wachttijden hierdoor kan worden ver kleind. Ook moeten zieken huizen en specialisten gege vens verstrekken over het ef fect van het toegekende geld. Mochten de nu toegekende extra behandelingen uitein delijk niet plaatsvinden, dan moet het extra geld worden terugbetaald. vorige week eisten medewer kers en bewoners van bejaar denhuizen minimaal honderd miljoen gulden extra. Terpstra heeft onlangs tachtig miljoen gulden extra uitgetrokken voor de gehele ouderenzorg. PvdA-Kamerlid Vliegen thart vindt beide bedragen 'een slag, in de lucht' voor een oplossing van de problemen. „We moeten eerst kijken wat er nodig is en dan moet daarvoor geld ko men", vindt zij. Terpstra is het met een Ka mermeerderheid eens dat be woners van bejaardenhuizen voldoende zak- en kleedgeld moeten hebben. De partijen vrezen dat de ouderen er lang zamerhand steeds minder van overhouden. Veel bewoners moeten namelijk steeds meer voorzieningen zelf betalen, zoals schoonmaak- en dagacti viteiten. Volgens Terpstra zijn er al belangrijke maatregelen ge nomen om de bewoners tege moet te komen. Zo hoeven zij zelf geen kijk- en luistergeld meer te betalen. Verder maakt de Ziekenfondsraad een lijst met wat er wel en niet door de bewoners moet worden betaald. rhenen» Ouwehands Dierenpark heeft gisteren, op de dag van het 65-jarig bestaan, het Tijgerbos geopend. Het Tij gerbos is vergelijkbaar met het Berenbos, dat al enkele ja ren een succes in de Rhenense dierentuin is. In het Tijgerbos, een wildernis van zo'n 4.000 vierkante meter, leven nu twee Amurtijgers. Amurtijgers zijn afkom stig uit Siberië, waar ze met uitsterven worden bedreigd. Er wordt op het dier gejaagd omdat het idee bestaat dat van verschillende lichaamsdelen geneesmiddelen maar ook po tentieverhogende smeerseltjes zijn te maken. Het Wereld Natuur Fonds is onlangs begonnen met een actie ter be scherming van met name de Aziatische tijger. Ouwehands Dierenpark wil verzwakte en gewonde die ren opvangen. Voor een deel gaan de tijgers later terug naar hun natuurlijke leefomgeving. De dierentuin hoopt ook dat de tijgers in Ouwehands nakomelingen krijgen. De twee eerste bewoners vinden in het Tijgerbos hun natuur lijke leefomgeving terug, compleet met een waterval en rotspartijen. FOTO CPD HENK VAN HOLLAND den haag anp In de arrondissementen komen grote verschillen voor in de hoogte van strafeisen en opgelegde straffen in kinderzaken. Dat is niet te verdedigen uit het oogpunt van 'gelijke monniken, gelijke kappen'. Het openbaar ministerie (OM) streeft daarom naar uitgangspunten die voor de verschillende officieren van justitie gelijk zijn. Dat blijkt uit een nieuwe richtlijn van het OM. Justitie wil meer eenheid omdat de jeugdcri minaliteit steeds toeneemt. In 1995 werden 41.500 jongeren aangehouden, vorig jaar waren dat er 51.000. Ook het aantal jongeren dat verdacht wordt van geweldmisdrijven steeg in een jaar tijd van 6.500 in 1995 tot achtduizend in het jaar daar op. zo blijkt uit cijfers die RTL4 gisteren bekendmaakte. Het OM heeft nu voor alle vergrijpen, van grafitti spuiten tot verboden wapenbezit, standaard eisen vast gelegd. De officier van justitie houdt overigens de vrij heid ervan af te wijken op grond van persoonlijke om standigheden van de dader. Vooral het aantal geweldmisdrijven, voor het over grote merendeel door jongens gepleegd, stijgt de afge lopen jaren gestaag. Doodslag, mishandeling, bedrei ging, verkrachting en diefstal met geweld blijken even eens sterke stijgers. Bij de plegers van gewelddelicten zijn jongeren van allochtone afkomst oververtegenwoordigd. Het gaat om jongens uit Suriname, de Antillen, Turkije en Marokko. Als bij de cijfers ook degenen van de tweede generatie - in Nederland geboren uit ouders van elders - zouden zijn meegeteld, zou het beeld nog somberder zijn. Jaar cel geëist voor mislukte zelfmoordactie alkmaar anp Een jaar cel waarvan zes maanden voorwaardelijk heeft de Alkmaarse officier van justi tie gisteren geëist tegen een 31-jarige vrouw uit Enkhuizen die vorig jaar augustus een grote ontploffing veroorzaakte tijdens een zelfmoordpoging. De vrouw had de gaskraan van het fornuis opengedraaid om er zo een eind aan maken. Een gigantische ontploffing met een enorme ravage was het ge volg, maar de wouw overleef de het. Op de bewuste dag had fle toen depressieve vrouw alco hol en medicijnen genomen en de gaskraan van het fornuis losgekoppeld. De vrouw kan zich slechts herinneren dat ze de gaskraan opendraaide en dat ze buiten op straat wakker werd. Door de klap vloog een deel van het dak van de woning af. Ook de achtergevel raakte zwaar beschadigd. Een groot aantal woningen en auto's in de buurt liep schade op. De of ficier achtte opzettelijke brandstichting met ontploffing tot gevolg bewezen. Ze hield bij haar eis rekening met een rapport van de reclas sering, waaruit blijkt dat de vtouw volledig in de war was door een depressie plus een combinatie van alcohol en me dicijnen. De officier neemt het de vrouw kwalijk dat ze met haar zelfmoordpoging ook buurtbewoners in levensge vaar heeft gebracht. De reclassering stelt dat de Enkhuizense haar leven weer onder controle heeft en dat de kans op herhaling klein is. De \touw heeft inmiddels geen zelfmoordneigingen meer en heeft veel spijt van haar daad. ,,Ik wist niet wat ik deed. Dit zou nooit mijn bedoeling zijn geweest. Zeker niet naar ande re mensen toe." Het onvoor waardelijke deel van de straf kan als het aan de officier ligt, worden omgezet in een werk straf van 240 uur dienstverle- Noodlanding op vliegveld Twente loopt goed af enschede gpd Met de schrik nog in de benen stapten gistermorgen dertien passagiers uit een Fairlines-toe- stel na een voorzorgslanding op luchthaven Twente. Het toestel, bestuurd door twee piloten, keerde kort na de start naar Twente terug met motorstoring. Het vliegtuig was omstreeks half zeven opgestegen vanaf Twente naar Schiphol. Kort na de start op twee kilometer hoogte hoor den passagiers in de buurt van Deventer een knal en zagen vuur bij de rechtermotor. Piloot P. van der Breggen be sloot samen met de co-piloot terug te keren naar de basis, toen de controle-instrumenten in de cockpit aangaven dat er iets goed fout was met de rech termotor. „Het vermogen van de motor nam in razend tempo af en de temperatuur was tot boven het maximum gestegen. De piloten zetten de motor uit om verder onheil te voorko men. In het toestel was de spanning onder de passagiers om te snijden. Van der Breggen: ..Zo'n straalmotor maakt tijdens het klimmen 38.000 toeren. Dan hoeft er maar een speldenknop af te breken en je hebt grote problemen." De noodlanding duurde tien minuten. Volgens Van der Breggen was het toestel op één motor redelijk te bestu ren. methode tegen het insect. Tseetseevliegen zijn Afrikaan se insecten die leven van het bloed van zoogdieren, reptielen en vogels. De vliegen kunnen bij het steken de voor mensen vaak fatale slaapziekte over brengen. Volgens een schatting van de wereldgezondheidsorga nisatie WHO sterven jaarlijks 250.000 tot 300.000 mensen aan deze ziekte. Ook komt veel vee door het insect om het le ven. Aantal reigers met vijftig procent teruggelopen den haag theo haerkens De strenge winter is de vogels in Neder land niet in de koude kleren gaan zitten. Van sommige soorten zoals de reiger is het aantal gehalveerd. Andere vogels zoals de zeldzame roerdomp lijken door de vorst in de gevarenzone terecht te zijn ge komen. Dat blijkt uit onderzoek van de Sovon, de Vereniging van Samenwerken de Organisaties voor Vogelonderzoek in Nederland. Zo langzamerhand krijgt de Sovon de re sultaten binnen van de vogeltellingen die inzicht gevén in de schade die de afgelo pen strenge winter heeft toegebracht aan de vogelstand. Zo is door de koude van de afgelopen twee jaar het aantal reigers ge halveerd. Er zijn nu nog zesduizend broedparen. Toch is Sovonwoordvoerder Siertsema niet benauwd dat het voortbe staan van deze vogel in gevaar komt. De reigerstand kan zich redelijk snel herstel len omdat de achteruitgang niet, zoals in het verleden, te wijten is aan een vervuild milieu. Over het voortbestaan van de roerdomp, een zeer schuwe reigerachtige vogel, heeft Siertsema meer zorgen. De vogel heeft zwaar te lijden gehad van de twee koude winters. Zo sneuvelde in de vorige winter al veertig procent van de vogels, in de laatste winter gingen er ook nog een fors aantal dood. Nu zijn er in het hele land niet meer dan naar schatting honderd broedparen over. „Dat begint wel heel hard minder te worden", concludeert de Sovon-woordvoerder. „En dat terwijl deze vogel zich, in tegenstelling tot de reiger, niet snel herstelt." De roerdomp heeft vooral ook veel last ge had van schaatsers. Juist in periode met weinig voedsel hebben de dieren baat bij rust zodat ze minder brandstof verbrui ken. Bovendien schakelt de viseter in de winter over op een menu van muizen, maar door de intensieve landbouw beho ren de voor de vogel levensreddende mui zenplagen tot het verleden. Voor het blauwe ijsvogeltje, eveneens een viseter, waren de afgelopen twee ijskoude winters ook dramatisch. Vijfentachtig tot negentig procent is omgekomen bij ge brek aan open water met kleine visjes. Toch zijn de vogelbeschermers niet al te somber over zijn lot, omdat de ijsvogel zich gemakkelijk herstelt. In goede jaren brengen de ouders tot liefst drie keer toe een nestje van vijf tot tien jongen groot. Hetzelfde geldt voor het kleine bruine vo geltje dat ten onrechte winterkoninkje heet. Ook de op een waterhoentje lijkende wa terral en de kraaiachtige roek komen steeds minder voor. Alleen is het de vraag of bij de laatste de koude de oorzaak is of de droogte. De roek leeft namelijk van wormen en insecten uit het gras. En die kruipen bij droogte verder in het zand. Onbereikbaar voor de naar voedsel speu rende roek. Meeste biljetten nog niet uitgegeven nieuw-amsterdam anp De politie van Emmen heeft gis termorgen bij een inval in een woning in Nieuw-Amsterdam voor 3,5 miljoen gulden aan val se honderdjes aangetroffen. Volgens de politie waren het zeer goed lijkende vervalsingen. Twee mannen en een vrouw zijn aangehouden. Het drukkerijtje stond in twee containers achter de boerenbe- huizing, op de Scheidingsweg in het Drentse dorp. Op het mo ment van de inval om zes uur draaiden de geldpersen volop. In Lelystad deed de politie ge lijktijdig een inval in een woon huis. Daar werd één aanhou ding verricht, maar meer aan houdingen worden niet uitge sloten. De politie begon een on derzoek toen een paar weken geleden een paar valse snippen in Flevoland opdoken. Later werden ook in Emmen vrijwel identieke biljetten uitgegeven. Onderzoek leidde naar de wo ning in Nieuw-Amsterdam. De politie vermoedt dat de biljetten nog niet op grote schaal zijn uitgegeven. De aan getroffen biljetten waren nog niet helemaal klaar. Op planken aan de wand lagen stapels A4- vellen waarop per vel drie bank biljetten waren afgedrukt. In de ruimte stonden verder een drukpers en een snijapparaat. Omwonenden zeggen niets gemerkt te hebben van de acti viteiten rond de betreffende woning. Het echtpaar woonde er sinds vijf maanden en had weinig contact met de buren.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5