Michael Laudrup wil weer genieten RKC en NEC doen uitstekende zaken Sport v eon van Bon nadert eiderstrui op één tel Van 't Hek gooit rebellerende Noor Holsboer uit selectie 9NDERDAG 19 JUN11997 chef willem spierdijk, 071 -5356464. plv -chef rob onderwater. 071 -5356463 toy bijna rond met Hertha Bryan Roy maakt wellicht de overstap naar de bundesli- »a. Manager Dieter Hoeness verklaarde gisteren dat de voorma- Jge Nederlandse international twee dagen in Berlijn is geweest tm te praten over een contract bij Hertha BSC. De 27-jarige Roy [heeft het bij Nottingham Forest al lange tijd niet meer naar zijn zin en wil per se vertrekken bij de uit de Premier League gede- radeerde club. „We willen de onderhandelingen zo snel moge- Jjjlctot een goed einde brengen", meldde Hertha-trainer Jürgen jRöber. De Duitse club promoveerde enkele weken geleden naar liebundesliga. Hertha versterkte zich al eerder met Dick van Bu- Iiik (FC Utrecht). De Duitse club is met Stade Rennes nog bezig 'Let de transfer van de Noor Kjetil Rekdal. Van Burik en Rekdal [zijn al rond met hun nieuwe werkgever, Hertha moet met beide "ttlubs nog wel enkele details regelen. |Arno Arts naar Willem II Arno Arts heeft de eerste divisieclub Cambuur jeuwarden verwisseld voor eredivisieclub Willem II uit Tilburg, ie 27-jarige middenvelder tekende een overeenkomst voor vier ir. Ook Moeskroen, Beveren (beiden België), AZ en Emmen jadden belangstelling voor Arts. Hij speelde eerder voor NEC, izem en FC Twente. Bij Cambuur was Arts drie seizoenen ac- iief- Schuster trainer van Fortuna Köln Bernd Schuster wordt met ingang van het nieuwe sei- len trainer van Fortuna Köln, dat in de tweede Liga uitkomt, ie 37-jarige Duitse oud-international tekende het contract gis termiddag. Schuster volgt momenteel nog op de sporthoge D«fiool van Keulen de opleiding voor trainer met een A-licentie. [pjttgartFrank Verlaat heeft van de wereldvoetbalbond FIFA le eervolle uitnodiging ontvangen uit te komen voor het wereld elftal. Het team speelt op 3 juli in Hongkong een duel met de All El Stars uit Azië. De wedstrijd om de Reunification Cup past in de festiviteiten rond de overdracht van de Britse kroonkolonie op 1 uli aan China. Er worden 40.000 toeschouwers verwacht. Het wereldteam staat onder leiding van de Duitser Franz Becken- mer. Behalve Verlaat zijn o.a. ook uitgenodigd: Matthaus lui). Leonardo, Dunga (Bra), Karembeu (Fra), Weah (Lib), Pa- (Fra), Shearer (Eng) en Casiraghi (Ita). Verlaat in wereldelftal Vngloma naar Valencia icia» De Franse international Jocelyn Angioma speelt de ko kende twee seizoenen zo goed als zeker in de Spaanse competi- le voor Valencia. De huidige speler van Inter heeft met de taanse club overeenstemming bereikt over de overgang. Beide liubs moeten nog tot een vergelijk komen. Angioma heeft nog een doorlopend contract bij Inter. Een woordvoerder van Valen- ia bevestigde gisteren de naderende transfer. Voorzitter Roig i Spaanse club onderhandelt nog met de Italianen over de vergoedingssom voor de 31-jarige verdediger. Trainer Jorge Val- ino had op zijn komst aangedrongen. Valencia moet het na en tegenvallend seizoen komend jaar wel doen zonder Euro- lees voetbal. ïxtra versterking voor UVS "TapenUVS heeft voor komend seizoen extra versterking gekre- a pn Verdediger David van Velzen van hoofdklasser Halsteren leeft zich bij de Leidse club aangemeld. Van Velzen speelde wee jaar in de basiself van deze hoofdklasser. Hij is op meerde- e posities in de defensie inzetbaar. Van Velzen krijgt buiten de ïormale termijn overschrijving naar UVS omdat hij naar Leiden sverhuisd. ARC zoekt keeper uit betaald voetbal si den run ARC is naarstig op zoek naar een keeper lor het nieuwe seizoen, nu eerste doelman Remco Tuinenburg >or Haarlem is gecontracteerd. De Alphense club trok in de inschrijvingsperiode wel Ralph Boonstoppel aan van derde- isser Be Fair, maar het is de vraag of hij het hoofdklasse-ni- au aankan. Omdat de overschrijvingstermijn is gesloten, kan IRC zich alleen versterken met een keeper uit het betaald voet- 1. Uit die gelederen hoopt de club ook nog een linksback te re- tuteren. lïdzew Lodz Pools kampioen jarschau Widzew Lodz heeft de nationale voetbaltitel in Polen jeprolongeerd. De titelverdediger versloeg op de voorlaatste peeldag naaste concurrent Legia Warschau in de Poolse hoofd- tad met 3-2. Door de winst in de topper werd Lodz met 78 pun- :n onbereikbaar voor achtervolger Legia. Met nog één speel- onde is het verschil vier punten. Tomek Iwan wil in zee met AZ otterdam Tomek Iwan heeft het bestuur van Feyenoord via ijn zaakwaarnemer Jan de Zeeuw gevraagd of hij met AZ mag inderhandelen over een transfer. De Poolse aanvaller wil al ge- rnime tijd weg uit de Kuip omdat hij in zijn ogen door trainer cs Ine Haan nauwelijks nog serieus wordt genomen. Bij AZ onder- n9°fiandelt Wim van Hanegem over een aanstelling als trainer. bunnik gpd jen het sprintgeweld van Erik i was geen enkele kracht- ;r gisteren in de Ronde van ritserland bestand. De Duitser ieI jevierde met overmacht in de et de etappe, terwijl Leon van v a in zijn poging om in bezit te men van de leiderstrui op één van de Zwitser Oskar Came- ind zag stranden, qto Bon 'ieP dinsdag in de :enti °'oog drie seconden achter- hote tnd op. De jonge Rabo-cou- anot urnam zich voor die minima- im marge zo snel mogelijk weg te rken Gedurende de rit over K a 3 kilometer snoepte de ren- sch r uit Apeldoorn bij een boni- 'BUf atiesprint twee seconden van ë-*j t verschil af. Die ene tel bleef nacl ^terstaan- peni Erik Zabel profiteerde aan het ,/ervi ide van de etappe van een 30 -1 Dege ontsnapping van de Ita- nen Fabrizio Guidi en Ales- ndro Romio, die ruim 180 ki- meter aan kop reden. Romio oest Guidi na een samenwer- 'g van 130 kilometer laten an. De overgebleven Italiaan ide het onder druk van het en ndringende peloton ook niet. kilometer voor het einde ^Brd hij ingelopen. Aart Vier- ^^uten probeerde het in de fase nog eens voor de Rabo- ploeg, net als zijn teamgenoot Max van Heeswijk zonder suc ces. De sprinters mochten het kar wei afmaken. Zabel kreeg de meeste tegenstand van de Australiër Rob McEwen, ploeg genoot van Vierhouten en Van Heeswijk. Het rappe tweetal had in de Ronde van Luxem burg al tegen elkaar gestreden. Zabel won gisteren. „Ik moet teamgenoot Lombardi bedan ken voor zijn goede voorberei dende werk", zei hij na zijn der tiende seizoenszege. „Zabel is de .beste sprinter van het pelo ton", vond Bjarne Riis, die in Zwitserland aan zijn Tour-vorm werkt. Michael van der Wolf heeft gisteren de achtste etappe in de Circuito Montares gewonnen. De renner uit de Foreldorado- /Golff-ploeg was in de 175 kilo meter lange rit van Potes naar Palencia de snelste in de massa sprint. De Spanjaard José Uriarte werd tweede, Van der Wolfs landgenoot Bert Hiemstra (Ra bobank) derde. In het algemeen klassement behield de Belg Kurt van de Wouwer de leiding, Eddy Bouwmans is op de achtste plaats de beste Nederlander in de Spaanse etappekoers. Tussen Noor Holsboer en coach Tom van 't Hek komt het waar schijnlijk nooit meer goed. De 147-voudig hockeyintemational heeft het helemaal'verbruid bij Van 't Hek, die de ervaren ver dedigster uit de nationale selec tie heeft verwijderd. Holsboer had vorige week het functione ren van de bondscoach aan de kaak gesteld. De HGC-speelster had on langs speelsters benaderd met de vraag hoe zij over Van 't Hek dachten. „Achter mijn rug, wat ik beschouw als een aanval on der de gordel", zei Van 't Hek gisteren tijdens de presentatie van de gewijzigde selectie voor het zeslandentoemooi in Zuid- Korea. Na het behalen van de bron zen medaille in Atlanta had Holsboer al eens haar ongenoe gen geuit over zijn functione ren. De lucht werd na enkele gesprekken geklaard, al bleef er een verschil van mening. Pas afgelopen week werd het de voormalig huisarts duidelijk dat Holsboer in Berlijn opnieuw pogingen had gedaan om bij de ploeg medestanders voor haar kritiek te vinden. Ook had Hols boer haar bezwaren bij een be stuurslid van de bond neerge legd. Van 't Hek: „En dat kon ik niet accepteren. Als achter ach ter mijn rug voeding wordt ge zocht voor haar ongenoegen, dan is er maar één maatregel, al haar kwaliteiten ten spijt." Holsboer zelf vindt dat ze open kaart heeft gespeeld. „Ik heb het verantwoordelijk be stuurslid benaderd. Dat is de juiste weg, want het bestuur is verantwoordelijk voor de aan stelling van de coach. Hoe ik over zijn functioneren denk is voor niemand nieuw. Ik heb nu drie jaar onder Van 't Hek ge traind. Er zijn twee belangrijke dingen die hij mist. Hij schiet tekort in de communicatie naar de groep toe en zijn tactische analyses zijn matig." Met de consequenties van haar' actie heeft Holsboer, te leurgesteld dat enkele speelsters de bondscoach van haar rebel lie op de hoogte hebben ge steld, geen problemen. „Ik wist dat ik mij kwestbaar opstelde. Maar ik sta er nog steeds volle dig achter. Ik geef ze op deze weg weinig kans op het wereld kampioenschap in Utrecht". Voorschoten '97 tegen Utrecht voorschoten De nieuwe Voorschotense fu sieclub Voorschoten '97 speelt op donderdag 24 juli het eerste duel in zijn bestaan tegen FC Utrecht Voor Utrecht komen onder anderen Rob Witschge, Michael Mols, Harry Decheiver en John van Loen uit De aan vangstijd van dit duel wordt la ter bekendgemaakt. Ajax lijft Deense middenvelder twintig jaar na eerste poging eindelijk ii Twee Deense voetbalvrienden hebben elkaar na langdu rige omzwervingen teruggevonden in Amsterdam. Mor ten Olsen (47 jaar, 102 interlands) heeft zijn vroegere col lega-international Michael Laudrup (33 jaar, 93 inter lands) verleid zijn carrière bij Ajax af te sluiten. Gisteren kwamen ze een eenjarig contract overeen, met een optie voor een tweede seizoen. Als het aan Ajax had gelegen, was dat twintig jaar geleden al gebeurd. den die ik aan het voetbal heb overgehouden. Zijn overstap destijds naar Real Madrid heb ik altijd betreurd." Die ultieme provocatie, van Catalaans Barcelona naar hoofdstedelijk Madrid, toonde een onvermoede zijde van Mi chael Laudrup. Wie hem ont moet vind hem aardig, degenen die met hem werken houden van hem. Maar zij die met hem botsen, zullen dat voelen. Zowel bij Barcelona als bij Real Ma drid, dat hij in zijn eerste en misschien wel beste seizoen de titel schonk, vertrok Laudrup na meningsverschillen met de technische staf. Zoals bonds coach Richard Möller Nielsen zijn belangrijkste troef van 1990 tot '93 moest missen vanwege een hevig conflict. Het Europese kampioenschap van Denemar ken in '92 miste hij daardoor, maar Laudrup achtte zijn prin cipes belangrijker dan succes. Er is meer dat Michael Laud rup onderscheidt van het gros van zijn collega's. Zijn buiten gewone capaciteiten uiteraard, maar daarnaast houdt hij in tij den van grote geldzucht oog voor het spel dat voetbal heet. Dat verklaart ook zijn keuze voor Ajax nu. Tal van topclubs probeerden hem de afgelopen weken te lokken met veelvou den van het salaris dat de Deen bij Ajax gaat opstrijken. „Belangrijker dan geld en pres tige vind ik dat ik weer van de bal ga genieten", zei Laudrup gisteren. Dat zijn leeftijd daarbij geen beletsel hoeft te zijn, be wees Ronald Koeman de afgelo pen twee jaar. „Ik heb mezelf amsterdam simon zwartkruis gpd-verslaggever Even leek de rijke loopbaan van Michael Laudrup te doven zoals een nachtkaars dat doet. April 1996 zakte de succesvolle mid denvelder af van de hoogste top van het Europese voetbal, Real Madrid, naar de spelonken van het Aziatische voetbal, naar Ja pans tweede divisionist Vissel Kobe. „Mijn benen zijn niet moe, maar mijn hoofd is dat wel na dertien jaar in de top van Europa", voerde hij aan als re den voor die opmerkelijke over stap. Dat Laudrup het moede hoofd wilde neerleggen, was te begrijpen. Negentien was het talent pas, toen Juventus hem van huis en haard en Brondby overhevelde naar de Italiaanse Serie A. In eerste instantie werd hij uitgeleend aan Lazio Roma. Maar na het vertrek van de Poolse vedette Zbigniew Bo- niek, in 1985, achtte Juve de tijd rijp. Vier jaar zou zijn spel vreugde zich vermengen met ir ritaties over het defensieve voetbal in Italië. Totdat Johan Cruijff in 1989 met Ronald Koe man en Michael Laudrup de peilers van zijn succesteam Bar celona binnenhaalde. In vijf jaar schreef hij vier landstitels en een Europa Cup voor lands kampioenen op zijn naam. „Toen heb ik Michael leren ken nen als een prof waarvan er maar weinig rondlopen", blikt Koeman terug op die tijd. „Zo wel binnen als buiten het veld is hij een fantastische collega. Mi chael is één van de echte vrien- Michael Laudrup, hier nog in het shirt van Real Madrid. Komend seizoen speelt hij voor Ajax. foto altijd goed verzorgd en hetzelf de geldt voor Michael", aldus Koeman. „Dan kan je je nog wel een tijdje op niveau laten zien." Volgens Morten Olsen zal Mi chael Laudrup dat bij Ajax op meerdere posities kunnen doen. „Met hem kun je verschil lende kanten op", aldus Olsen. Meest logisch is de positie op de linkerflank, waar Overmars een gaatje heeft laten vallen, of in de waalwuk» anp RKC voetbalt ook het volgende seizoen in de eredivisie. Zoveel is na de eclatante zege (6-0) op concurrent FC Zwolle wel zeker. In theorie kunnen beide clubs nog gelijk eindigen, het doelsal do van de Brabanders is echter beduidend beter. In de andere poule won NEC met 3-0 van Go Ahead Eagles en verzekerde zich vrijwel van behoud in de eredivisie. FC Zwolle legde gisteren in het begin van de tweede helft het moede hoofd in de schoot. Op slag van rust kwam de ploeg on fortuinlijk op achterstand, tus sen de 50e en 67e minuut doel puntte RKC vijf keer. De pu- bliekswissel van Marcel Brands, die commercieel manager bij de club in Waalwijk wordt, kon ko men. In de eerste helft had FC Zwolle nog de betere kansen. Van der Haar, Bruin en Roelof- sen konden echter niet profite ren. RKC kwam in de 45e mi nuut aan de leiding. Alfred Schreuder loste van 35 meter een afstandsschot, ongevaarlijk op het eerste oog. Het schot, niet eens zo hard, verraste doel man Timmer, wiens zicht werd belemmerd door Van Arum. Vijf minuten na de rust profi teerden Van Arum en Wijnhard van voorzetten van Dos Santos. De wedstrijd was beslist. Van Diemen maakte 4-0, Boudes- teijn raakte namens FC Zwolle nog de lat. Na voorbereidend werk van Dick Schreuder zorg den Wijnhard en Van Arum met hun tweede doelpunten voor de geflatteerde marge. Waar RKC lustig scoorde te gen Zwolle, berustte Emmen in het verlengde verblijf in de eer ste divisie. In de periode dat de jongeman bij het scorebord in het Zuiderpark handen tekort kwam om de stand van RKC - Zwolle bij te houden, verspeel de concurrent Emmen de laatste kans op eredivisievoet bal. Den Haag pakte zijn eerste punt, 1-1. NEC-Eagles De grijze betonbak die als sta dion De Goffert door het leven gaat, zag er gisteren onwerkelijk uit. Een deinende mensenmas sa zong liedjes over NEC in de eredivisie. Hier zaten toch nor maal slecht een handvol cyni sche aanhangers van NEC? Maar tegen Go Ahead Eagles leefde Nijmegen op als voetbal- stad. NEC gebruikte de steun van het publiek (15.000) en ver nederde de tegenstander met 3- 0. Daardoor valt in groep B de beslissing pas zaterdag in de laatste wedstrijden in de na- competitie. Go .Ahead speelt thuis tegen VW, NEC moet naar Cambuur Leeuwarden. Winnen beide ploegen, dan heeft NEC de meeste kans op het eredivisieschap. Het doel saldo (+10) is immers veel beter dan dat van de Eagles (+5). Go Ahead Eagles was met ho ge verwachtingen naar Nijme gen gekomen, alleen de gedach te aan de eredivisie be\toor de mannen van trainer Jan van Staa al. Geen moment konden ze de koppositie waarmaken. De Deventer ploeg, zonder de geschorsten Rorije en Peelen, was een speelbal van NEC. Pas na 56 minuten kregen ze de eer ste kans. Dat was nog niet eens een uitgespeelde mogelijkheid, want Tammer probeerde een schot van buiten het strafschop gebied. De paal voorkwam een treffer. Michel Langerak viert feest na de 2-0 van NEC. Naast hem zijn ploeggenoten Pothuizen (midden) en Koning. foto anp De Nijmegenaren moeten verbaasd om zich heen hebben gekeken naar de vrijheid die ze kregen. Duels hoefden ze niet eens aan te gaan, de bal ver plaatste zich zo vlug dat de ploeg uit Deventer het speeltuig nauwelijks beroerde. Al in de eerste zes minuten had NEC op 2-0 moeten staan, maar Lan gerak en Sumiala misten. Won derlijk genoeg duurde het tot de 33e minuut alvorens de thuis club op voorsprong kwam. Janssen stuurde Sumiala diep, de sliding van Verkuyl kwam veel te laat en de Fin maakte 1- De wijze waarop Langerak een minuut na rust de 2-0 mocht inkoppen, was veelzeg gend. De lange middenvelder stond al een tijdje in het straf schopgebied te wachten op de voorzet van Sumiala. Geen ver dediger die zo slim was hem te dekken. Ongehinderd kon Lan gerak inkoppen. Het was al zijn zesde doelpunt in de nacompe- titie. Van pure onmacht ging Go Ahead zich daarna .te buiten aan harde overtredingen. Wel licht dat de ervaren Krüzen en Boerebach met hun gele kaar ten probeerden het vuur te ont vlammen bij hun teamgenoten, maar veel hielp het niet. NEC was nog lief voor de te genstander door diverse kansen onbenut te laten. Invaller Van Eijkeren had geen medelijden. Hij gleed in de 77e minuut 3-0 binnen. Daarbij moet gezegd dat de bal dankzij Waslander een onhoudbaar effect kreeg. Niemand die zich daar bij Go Ahead druk om maakte. De ere divisie was ineens heel ver weg. VW verloor gisteren ook de vijfde wedstrijd in groep B van de nacompetitie. Het eveneens uitgeschakelde Cambuur won gemakkelijk met 2-0 door tref fers van Hendriksen en Van der Laan. schaduw van de centrumspits. De veelzijdigheid van Laudrup was Ajax al veel eerder, in 1979, opgevallen. De Amsterdammers wilden het ventje uit Kopenha gen op 13-jarige leeftijd bij pleegouders in Amsterdam plaatsen en aan de jeugdoplei ding toevoegen. Vader Finn, ex- international, stak daar destijds echter een stokje voor. Het zou twintig jaar duren alvorens Ajax en Michael Laudrup alsnog hun zin zouden krijgen. Michael Laudrup is na Gorré, Sibon, McCarthy, Oliseh, Ledez- ma en Sier al de zevende aan koop van Ajax voor volgend sei zoen, maar er gaat nog meer volgen. Eerste gegadigde voor aankoop nummer acht is de Georgiër Shota Arveladze. De 24-jarige spits en topscorer van Trabzonspor heeft na tweeën half jaar Turkijke wel oren naar een transfer naar Ajax. Morten Olsen zag de explosieve aanval ler afgelopen weekeinde nog li ve aan het werk in de met 2-1 verloren interland in en tegen Polen, waarin Arveladze het enige Georgische doelpunt maakte. Een veel lucratiever aanbod van zijn huidige club heeft hij inmiddels afgesl; Mochten beide partijen he eens worden, dan moet de Ge orgische voetbalbond nog toe stemming voor een transfer ver lenen. Tijdens het komende seizoen hoopt Ajax een tweede poging te kunnen ondernemen om Brian Laudrup alsnog aan de selectie toe te voegen. Mocht Glasgow Rangers zich niet plaatsen voor de kwartfinales van de Champions League, dan is de 28-jarige broer van Mi chael vrij om onderhandelingen met belangstellende clubs te voeren. De kans is groot dat Ajax zich dan weer zal melden om te proberen de gebroeders Laudrup in Amsterdam te her enigen. Assistent neemt het op voor Bobby Robson barcelona rtr Jose Mourinho, de assistent trainer van Barcelona, heeft gis teren het vuur geopend op het bestuur. De Portugees zei de speculaties beu te zijn dat hij en zijn baas Bobby Robson hun langste tijd bij de Catalaanse voetbalclub hebben gehad. Robson en Mourinho krijgen, zo denkt menigeen, binnenkort hun congé. Om plaats te maken voor Louis van Gaal en Gerard van der Lem. „En dan?", zo vroeg Mourinho zich af. „Dan zal Barcelona toch minimaal landskampioen moeten wor den, anders vliegen er weer een paar uit. Robson en ik hebben hier het afgelopen seizoen goed werk gedaan", zo nam Mourin ho het op voor de trainer met wie hij uit Portugal naar Spanje kwam. De Spaanse titel, dat was zo ongeveer het enige dat Barcelo na dit seizoen niet won. Die was voor Real Madrid. Maar Bar celona won de Europa Cup 2, de Spaanse Super Cup, op 28 juni is de ploeg favoriet in de bekerfinale tegen Real Betis en de tweede plaats in de Primera Division garandeert een plaats in de voorronden van de Cham pions League. Afkoopsom Carlos 200 miljoen aaadrid anp De doldrieste miljoenendans rond Ronaldo bij Barcelona heeft Real Madrid op een idee gebracht. Sterspeler Roberto Carlos tekent een dezer dagen een contract bij de Koninklijke tot 2002. Mocht hij tussentijds willen vertrekken dan hangt om zijn nek een prijskaartje van honderd miljoen dollar, bijna tweehonderd miljoen gulden. f?i*zetrAAt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25