De 'groene CAO' remt Schiphol ook Ondergronds zorgenkindje kan Labour heel lelijk opbreken Feiten &Meningen Zelfstandige Post mag niet zonder overheidstoezicht Cursus parlementariërs Indones i( DONDERDAG 19 JUN11997 Gaat de bode straks posthoorn en diligence achterna? archieffoto Met de privatisering in 1989 was al een einde gekomen aan de eerbiedwaardige staatsinstelling der PTT. Nu de posterijen en het telecommunicatiebedrijf besloten hebben uit elkaar te gaan. komt ook aan een beroemd begrip een eind. Alleen de naam PTT blijift nog voortle ven in 'PTT Post' en 'PTT Telecom', maar dat is cosme tica. Lege hulzen. De leners PTT stonden voor Post. Telegraaf en Tele foon, een combinatie die zeker niet toevallig is ontstaan en die overal in Europa hetzelfde betekende. Vanouds hield de postdienst zich bezig met het overbrengen van berichten. Toen destijds dus de nieuwe bericht-tech nieken van de telegraaf en de telefoon zich aandienden, lag het voor de hand die onder te brengen bij de be staande organisatie. Aan de letter P hoefden alleen twee T's te worden toegevoegd. De combinatie PTT is echter ingehaald door de tech niek en heeft zichzelf overleefd. De telegraaf, letterlijk schrijver-op-afstand, is al lang en breed de posthoorn en diligence gevolgd richting PTT-museum, nu fax en modem de wereld veroveren. De telecommunicatie heeft zich tot een tak van techniek ontwikkeld die met de aloude posterijen weinig meer van doen heeft. De posterij en op hun beurt zijn een flitsende koeriersorganisa tie geworden. Curieus is de plaats die het op zettelijk ouder wets gehouden te legram nog in neemt te midden van de snelle 'pro ducten van PTT- post. Wat tech niek betreft hoort het eerder thuis op de plank 'hopeloos verouderd', maar omdat het persoonlijk wordt 'besteld' is deze dienst er één van de post. Op bruiloften en partijen heeft het door een postbesteller aangereikte gelukstele gram dezelfde feestelijke functie als de antieke Rolls Rovce, waarmee het bruidspaar zich laat rijden. Zo blijft in een modem 'product' van de afgescheiden PTT-Post toch nog iets zichtbaar van de oude verwe venheid van posterijen en telecommunicatietechniek. De scheiding van Post en Telecom zou goed zijn voor de aandeelhouders van beide ondernemingen, ver wachten financiële deskundigen. P en T kunnen zich vrijelijk verder ontplooien, zonder dat de voormalige partner nog als een blok aan het been hangt. Bij split sing van andere bedrijven schoten de koersen van de afzonderlijke onderdelen omhoog, zo was gebleken. Vandaar dat bestuursvoorzitter Dik van Koninklijke PTT Nederland weinig hartzeer toonde over de teloor gang van de historische combinatie. Wellicht profiteren ook de klanten van hel: uit elkaar gaan van de posterijen en de telefoondienst. Nu steeds meer mensen een telefoontje bij zich dragen, en het te legram een museale betekenis heeft gekregen, is de aanwezigheid van telecomdiensten in het postkantoor niet meer zo nodig. Organisatorisch lichter geworden, kunnen beide bedrijven mogelijk sneller reageren op de wensen van hun publiek. De opsplitsing van KPN heeft echter niet de vraagtekens weggenomen, die destijds al werden geplaatst bij de privatisering van de PTT. Vraagtekens die groter lijken nu de posterijen, niet meer mee-profiteren van de lucratieve telecom-handel. Blijft het in de toekomst mogelijk om vanaf het Fran se platteland of vanuit de Zweedse rimboe een ansicht kaart naar tante in Haringhuizen te sturen? En zo ja, kan het even snel, net zo vaak en voor hetzelfde geld als nu? Heeft een postagentschap geld verdienen of dienst verlening ten doel? Het ene hoeft het andere niet nood zakelijkerwijs uit te sluiten, maar wie voetstoots aan neemt dat dienstbaarheid aan de samenleving automa tisch uit het zakendoen voortvloeit, heeft een te groot vertrouwen in de heilzaamheid van de 'markt Veel dividend zullen de aandeelhouders in elk geval niet overhouden aan sommige ouderwetse postale dienstverlening, wat een argument zou kunnen zijn om daarmee dus maar te stoppen. Terecht dan ook wijst de Consumentenbond op de noodzaak van blijvend streng overheidstoezicht op de tarieven en de dienstverlening van PTT-Post. Een betrouwbaar functionerende PTT behoort tot het raamwerk dat de samenleving overeind houdt, en is om die reden te belangrijk om geheel af hankelijk te zijn van de werking van vraag en aanbod. RIEN POLDERMAN Milieubeweging wil luchhaart binden aan keiharde grenzen De milieubeweging is bereid de omstreden bovengrens van 44 miljoen passagiers op Schiphol los te laten. Het lijkt erop dat Milieudefensie, Na tuur en Milieu en andere milieuclubs zich opeens scharen achter de steeds langere stoet van politici en overheden die de luchtvaart meer groeimogelijkheden wil geven. Het tegendeel is echter waar. De aanvullende eisen in de voorgestelde 'groene CAO' zijn dusdanig scherp dat Schiphol waarschijnlijk niet veel verder zal kunnen groeien dan het hui dige aantal van 27 miljoen pas sagiers per jaar. De luchthaven mag wat de milieubeweging be treft desnoods honderd miljoen passagiers verwerken, maar zal dan wel op grote schaal flitstrei nen, zeppelins en zweefvliegtui gen moeten inzetten. Schiphol reageerde gisteren in een eerste reactie verheugd op de schijnbare koerswijziging van de milieubeweging, die zich heeft ontwikkeld tot een lastige opponent. De luchthaven en de KLM willen immers al langer af van de knellende limiet van 44 miljoen passagiers. Schiphol zegt bereid te zijn tot een open dialoog over een 'groene CAO'. Maar dan wél op voorwaarde dat zo n akkoord past binnen de toekomstvisie van de luchtha ven. En dat is bepaald niet het geval. Schiphol streeft ernaar om bin nen de geluidszone, de enige wettelijk vastgelegde milieu- grens, veel meer dan 44 miljoen passagiers te verwerken. Dit in afwachting van een definitieve oplossing om verder te groeien, bij voorbeeld door een gedeel telijke verhuizing naar een ei land in de Noordzee. De milieu beweging is nu weliswaar óók bereid deze limiet los te laten, maar daarvoor komt een serie zeer strenge milieu-eisen in de plaats. Volgens campagneleider Wijn and Duyvendak van Milieude fensie zijn meer prikkels nodig om te komen tot minder vervui lende. hinderlijke en energie verslindende manieren van transport. De belangrijkste eis is dat de uitstoot van het broei kasgas C02 (kooldioxide) door aan Schiphol gebonden vlieg verkeer niet toeneemt. In de praktijk betekent dit een forse rem op de groei van Schiphol, want C02 is een onvermijdelijk bestanddeel van uitlaatgassen. Ook de uitstoot van verzurende stoffen mag niet toenemen. Alleen met een vloot splinter nieuwe, zeer zuinige vliegtuigen zal de luchthaven meer vliegbe wegingen binnen deze C02- grens kunnen persen. Verder kan het aantal passagiers alleen nog maar worden opgekrikt door de toestellen tot de laatste stoel te vullen. En Schiphol mag natuurlijk volop gebruik maken van hogesnelheidstreinen, zep-' pelins en zweefvliegtuigen om verder te groeien. De luchthaven moet volgens de 'groene CAO' ook voldoen aan de (veel scherpere) veiligheids zonering waaraan de chemische industrie is onderworpen. Ver der moet er straks sprake zijn van driekwart minder omwo nenden die hinder hebben van vlieglawaai. En zo staan er nog wat zaken op het verlanglijstje van de milieu beweging. Duyvendak denkt dat Schiphol met deze eisen in de praktijk niet veel meer dan de huidige 27 miljoen luchtreizi gers zal kunnen verwerken. „Er WIM STEVENHAGEN ndiL Druk, drukker, drukst op Schiphol. Van de milieu-organisaties mag de luchthaven desnoods 100 r sagiers afhandelen, als het maar milieuvriendelijk gebeurt. is hooguit ruimte voor een heel beperkte groei, maar de 44 mil joen haal je met deze grenzen zeker niet.'* Volgens Duyvendak zijn de ge daagde grenzen eigenlijk niets bijzonders. „We willen alleen dat Schiphol aan dezelfde eisen moet voldoen als andere Neder landse bedrijven.'' Er is ook he lemaal geen sprake van een koerswijziging binnen de milieubeweging, aldus Duyven dak. „Al langer zeggen we dat we een set scherpe milieugren- zen voor Schiphol willen. Wij hebben nooit gepleit voor een grens van 44 miljoen, dat is ge beurd door de Tweede Kamer. Wij waren er wel blij mee, om dat alle andere gestelde grenzen boterzacht zijn. Het is nu tijd om de échte milieugrem stellen." Als de milieubeweging h| krijgt, zal Schiphol waai lijk snel terugverlangend 'goede oude tijd' met a beperkende geluidszon^ vengrens van 44 miljoen! giers. AMSTERDAM RICHARD i 'OC Met verbazing is in Indonesië gereageerd op een opvallend initiatief van president Soehar- to. Hij haalde Harmoko afgelopen onlangs weg bij het ministerie van informatie en benoemde hem tot minister voor speciale zaken. De 'spe ciale zaak' blijkt een stoomcursus voor parle mentariërs te zijn. In het daarover losgebar sten debat is de term 'indoctrinatie' niet van de lucht. Het Indonesische parlement heeft een slechte reputatie. De leden worden wel beticht van vijf D's: Datang, Duduk, Diam, Dengar, Duit komen, gaan zitten, zich rustig houden, luiste ren en de centen incasseren. Kennelijk om het imago van het Huis van Afgevaardigden op te poetsen, heeft Soeharto besloten de eind mei gekozen parlementariërs een stoomcursus aan te bieden. Hun vaardigheden om de wensen van het volk te verwoorden, moet worden ver beterd, heet het. Harmoko is als minister voor speciale zaken belast met het vormgeven van de cursus. Daarbij zal hij steunen op het orgaan dat wordt aangeduid met de afkorting BP-7. Dat college waakt over de staatsfilosofie Pancasila. Namens Soeharto verklaarde BP-7-voorzitter M. Alwi Dahlan deze week dat de cursus vrij willig is. .Afgevaardigden kunnen weigeren mee te doen als ze vinden dat ze al alles weten over de Grondwet en ons politieke systeem." Maar Alwi Dahlan zei na een bezoek aan Soe harto ook: „We nemen aan dat ze allemaal meedoen." De fracties van de strijdkrachten en regerings partij Golkar doen inderdaad mee. Maar de leiders van de quasi-oppositionele partijen PDI en PPP zijn in een lastig parket beland. Metareum (PPP) en Soerjadi (PDI) zijn niet ronduit afwijzend, maar zeggen dat ze het aanbod eerst goed willen bestuderen. Tegen discussie hebben ze geen bezaar, maar wel te gen indoctrinatie. PPP en PDI hebben al eigen cursussen voor nieuwe fractieleden. Soerjadi verwoordde woensdag waar de schoen het meest wringt. „Dat de kwaliti de afgevaardigden wordt opgevijzeld do< uitvoerende macht, geeft niet helemaal e 'l goed gevoel." Inderdaad is het opmerkel1( de regering het parlement gaat scholen, t het parlement wordt geacht 's lands hooj orgaan te zijn. „De speciale taak die Flarmoko is toever-, trouwd, moet de overheersing van het pa ment door de uitvoerende macht zekers len", aldus grondwetspecialist Sri Soema Volgens PDI-voorzitter Soerjadi heeft de volking toch al de indruk dat de regering parlement domineert. „Ik vrees dat de ci die opvatting alleen maar zal versterken. Een tweede punt van zorg is, dat Harmol niet alleen minister is. maar ook voorzit! de oppermachtige regeringspartij Golkai hij aan andere partijen een stoomcursus geven, achten waarnemers op z'n minsti merkelijk. De gewone man reageert intussen wat la rig. Al langer wordt gespot dat de naam Harmoko eigenlijk de afkorting is voor T hari omong kosong', wat zoveel betekem >r dagelijks geklets. ei Harmoko blijft maar kort minister van sp i zaken. Per 1 oktober stapt hij uit het kabi i om parlementariër te worden. Algemeen ei wordt aangenomen dat hij voorzitter wo t van zowel het Huis van Afgevaardigden Volksassemblée. Dat laatste orgaan kiestfci gend jaar de president en vice-president oud-topambtenaar die anoniem wil blijv merkt op dat 'Harmoko op een zijspoori o gerangeerd'. Tot nu toe werden hem nop i. sen op het vice-presidentschap toegedid JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT John Prescott is, zegt hij, een man van het volk, een gewone jongen die de dingen recht voor zijn raap zegt. Een paai weken terug benadrukte hij dat door spontaan' een ritje met de Lon- dense metro te maken. Dat deed de vice-premier wel vaker, want hij had allang ontdekt dat ook zijn tien jaar oude Jaguar geen centimeter vooruit komt in de Londense file-woestenij. Een horde verslaggevers en ca- meralieden waren eveneens al spontaan op het idee gekomen om Prescott op zijn onder grondse avontuur te vergezel len. Een batterij televisie-came ra's registreerde hoe Prescott op een litanie van klachten van medereizigers over vertragin gen, stroomuitval, stakend per soneel en vieze stations recht toe rechtaan antwoordde dat de Londenaren recht hadden op het beste transportsysteem ter wereld. Snel, betrouwbaar, voordelig, dat moest het wor den. Gewone John zou dat karwei gaan klaren. Niet zoals de Con servatieven, want hij herinnerde zich maar al te goed hoe hij hen dit voorjaar had verweten 'dog matische privatiseerders' te zijn. Die wilden een volksschat als de London Underground voor een appel en ec;in ei aan het privé- kapitaal verkopen. Maar hoe een transportsysteem dat jaar lijks bijna 800 miljoen passa giers vervoert, maar de komen de vijf jaar een staatssubsidie van zo'n 1,5 miljard pond (bijna vier miljard fjulden) nodig heeft om te overle ven, gemoderni seerd moest worden, daarover bleef Labour vaag. Prescott probeerde het deze week in BBC' s Panorama op nieuw uit te leggen. Pijnlijk bleek dat zijn. recht voor de raap-imago op clichés berust als er meer dan één vraag over een moeilijk thema moet wor den beantwoord. En dat het thema moeilijk is, ontkent nie mand. Aan de Londense onder grondse is al tientallen jaren slechts het hoognodige gerepa reerd. 's Werelds oudste onder grondse is bij het naderen van de 21ste eeuw ook 's werelds slechtst onderhouden metro. Een invested ngsachterstand van zo'n 4,5 miljard gulden zie je aan stations en treinstellen af. Prescott blikte zo overtuigend mogelijk in de camera bij de uitleg over hoe het nu verder moet met de Underground. Er moet privé-kapitaal in, dat is hem wel duidelijk, maar dan wel onder voorwaarde dat de De Londense metro moet ingrijpend vernieuwd worden. Waar de financiën vandaan moeten komen, is nog niet duidelijk. Underground publiek eigen dom blijft. En de termen vallen makkelijk: een partnerschap, een joint venture, een huwelijk tussen privé- en staatssector, dat gaat de oplossing bieden voor de immense problemen van de 'tube'. ,We kunnen niet meer op de oude manier naar financiën archieffoto gpd stappen om even 1,5 miljard pond te vragenzei hij met een flauw glimlachje. Met des te meer kracht werden de proble men beschreven die ervaren reizigers al jaren kennen. Een van zijn betere is deze:Als we zo doorgaan, staat er straks in de tunnelbuizen evenveel water als in de Thames." Gelukkig voor de kijkers had Prescott bij eerdere opnamen in een tv-studio op zijn transport ministerie een aantal documen ten op tafel laten liggen. De BBC-journalisten hadden die keurig naar hem teruggestuurd, maar uiteraard wel eerst geke ken wat er in stond. En zie daar, uit een brief van Prescott aan het ministerie van financiën bleek dat de kampioen van de volksmetro wel degelijk privati sering van het hele netwerk als een mogelijke oplossing van de tube-problemen zag. Glunderend verscheen George Young, Prescotts voorganger op het ministerie van transport voor de camera's. Hij had het altijd al geweten, Labour had gewoon geen eigen ideeën en nu werd gewoon zijn eigen pri vatiseringsplan door Prescott 'gestolen'. De vice-premier veinsde woede. De dief was de BBC, die zijn do cumenten achterover had ge drukt om een sensationele uit zending te kunnen maken over Labour dat op verkiezingsbelof tes terugkomt. De 15.000 wer kers van London Underground volgens de vorige regering zijn dat er veel teveel konden echter gerust zijn: er waren geen sprake van privatiserings plannen. Prescott had alleen mogelijkheden geopperd om de tube aantrekkelijk voor privé- investeerders te maken. Wat er nu verder gaat gebeuren, is onduidelijk. Prescott heeft al meteen vierhonderd miljoen gulden nodig voor noodonder- houd aan de metro. Hij krijgt dat geld niet zolang minister van financiën Gordon Brown, die weliswaar een bezuiniging van 2,2 miljard gulden over de komende drie jaar heeft ge schrapt, maar verder blijft vast houden aan de cijfertjes die hij van zijn voorganger heeft over genomen. En tot overmaat van ramp heeft Labour, zelfs bij monde van premier Blair, ver koop van de ondergrondse uit gesloten. Vlak voor de verkiezingen dien den Railtrack, de onderneming die het spoorwegnet in eigen dom heeft gekregen, en Richard Bransons Virgin Railways zich aan als gegadigden. Prescotts staatssecretaris voor openbaar vervoer Glenda Jackson spuug de bijna van afkeer. Railtrack, dat waren de mensen die zich zelf en de aandeelhoude bonussen gaven en te w n vesteerden. „De metro track verkopen is de vos ter maken in een kipper r schamperde Jackson. Brown denkt daar nu ve delijk heel anders over. liever privé-financiers dergronds netwerk dat z veertig miljard gulden v onder hun hoede neme verlost de regering ook' zeer militante vakbond! vorig jaar zomer de reizi razernij brachten met e eindige serie stakingsac Zo'n politieke ommezw jjj echter tijd en verkooppi want de tegenstanders1* vatisering van de Londi tro zijn door de acties v cott weer helemaal vvakl schud. Ondertussen bei reizigers de hoogste tan Europa voor een belabb vervoersdienst. Het ond grondse zorgenkindje k Nieuw Labour dan ook lijk gaan opbreken. LONDEN HANS GELEUNSE s v CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2