59.- aarlijks 30 miljoen extra oor Groene Hart-beleid Studenten vechten voor behoud van collectie Prentenkabinet d In de vroege uren irjoerdansen op strand 'Peuterleidster verzorgt niet maar voedt op' Arjan Kop naar Biologie Olympiade Leiden Regio politie doelwit actievoerders Eurotop Leidse ^intratuin Nieuwe McDonald's JERDAG 19 JUNI 1997 chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 b n vroege uren 'oerdansen' enorme ruimte van het Alleen meeuwen, zout, zand om je heen. Ko pie zaterdag (21 juni) zijn ien en vrouwen, dansers, artiesten, doorzetters, loekers, pioniers, pel- dwarsliggers en aanp- van harte welkom op atwijkse strand om met lidse Anneke Wittermans, ite Oerdans, mee te dan- ^jfanaf 6.00 uur 's ochtends. inspringdans is ieder- 111 lelkom, maar voor 21 juni in principe al voldoen- :hrijvingen. Het is ech- et uitgesloten dat er nog •n zullen afvallen. In- ven vantevoren is ver- ledereen kan meedoen, er wordt wel doorzet- ogen, een beetje hu- -kw on I( |nt lansi, ge M K betr sci eenl et r ui el pcerm< minka de graaf mor en lef verwacht. Oerdans is natuurlijke ritmi sche dans. Het is de kunst van het niet bewegen, maar bewo gen worden. Door eindeloze ritmen en gezamelijke bewe gingen ontdekken de dansers het lichaam en haar mogelijk heden. De intensiteit van het buiten dansen 'werkt daarbij verkwikkend en opwekkend'. Gedurende de zomervakan tie zullen er vier workshops op het strand worden gegeven. Twee daarvan hebben in Kat wijk plaats, de andere twee in Monster. Tijdens deze 'zomer weken voor vroege vogels en avonturiers' dansen de deel nemers vier dagen Oerdans. In Katwijk zijn deze workshops van 1 t/m 4 juli en van 18 t/m 21 augustus. Vooraf inschrij ven is verplicht. Meer infor matie: Anneke Wittermans, tel: 071-5143610. Spotprent anno 1881Leiden ontsteekt in woede nadat koning Willem III dreigt alle prentenkabinetten in Amsterdam onder te brengen. UITGAVE DE NEDERLANDSE SPECTATOR. 1882 Alternatieven bedenken om tekeningen voor Leiden te behouden leiden caroline van overbeeke ,,Het gaat ze niet lukken om de collectie van de Prentenkabinet weg te halen." Krachtige taal van Wilfred de Bruijn, student kunstge schiedenis aan de Leidse universiteit. „We zijn druk doende alternatieven te bedenken zodat de prenten en tekeningen toch in Lei den blijven." Studenten van de opleiding kunstge schiedenis hebben 250 handtekeningen verzameld tegen de mogelijke verhuizing van de vele duizenden prenten, tekeningen en foto's uit Leiden. Het college van bestuur overweegt het onderkomen van het pren tenkabinet aan het Rapenburg 65 af te sto ten en de kunstcollectie geheel of deels bui ten de universiteit onder te brengen. „Er heerst algemene boosheid en irritatie over dit plan", aldus De Bruijn. „Studenten gaan niet zo snel meer de barricades op. maar dit gaat toch echt te ver! Die 250 handtekeningen is enorm veel als je be denkt dat onze hele vakgroep uit 400 men sen bestaat en de vakanties begonnen zijn. Het getuigt van de verontwaardiging die door iedereen wordt gevoeld." Het college van bestuur heeft het Insti tuut Collectie Nederland (ICN) gevraagd te onderzoeken wat er met de collectie moet gebeuren. De Bruijn: „Er zal wel kritiek ko men op het onderwijskundig gebruik van de tekeningen en prenten. Het is waar dat niet erg veel van onze studenten er op dit moment gebruik van maken. En de studen tenaantallen lopen terug. „Dat kan beter. Zeker als je bedenkt dat iedere kunstgeschiedenisstudent tijdens zijn studie wel eens een prent of tekening in handen heeft gehad. Er worden ook weinig werk- of hoorcolleges aan gewijd. We plei ten voor een intensiever gebruik van de unieke tekeningen en prenten. Maar ja, kunsthistorici houden zich ook intensief bezig met andere voorwerpen zoals gebou wen en schilderijen." „Deze collectie die vanaf 1815 is verza meld, is ouder dan de studie kunstgeschie denis zelf Opgebouwd uit legaten en giften, dit moét bij elkaar blijven. Er zitten unieke foto's bij, waaronder de beroemde Breitner- collectie. De universiteit heeft de mond vol van kwaliteit, dan kun je niet zomaar zoiets afstoten." De studenten hebben wel begrip voor de benarde financiële situatie waarin de uni versiteit verkeert. „Rapenburg 65 is een prachtig pand maar het is voor ons niet hei lig. Ons gaat het erom dat de collectie bij el kaar blijft, dat hij toegankelijk blijft voor on derzoek en onderwijs en in de buurt van de universiteit, in elk geval in Leiden, wordt ondergebracht. Misschien is er wel een an dere oplossing te verzinnen, zoals de La kenhal. Er zijn helaas niet heel veel moge lijkheden, maar we willen ze wel allemaal onderzoeken. Die collectie gaat hier niet weg!" jjr viciële bijdrage geldt voor de komende tien jaar ;.hui ti :er M. de Boer stelt vanaf volgend jaar structureel miljoen gulden extra beschikbaar voor de ontwik - van het Groene Hart. Dat bedrag komt bovenop de iljard gulden voor de periode tot en met 2015, die nister al had gereserveerd voor het groengebied. 'JJ xtraatje geldt in elk geval voor de komende tien jaar. bi njdii oe| it hij eerderheid van de Twee- ner heeft aangegeven, dat Hart een nationaal lap moet worden. De r steunt dat voorstel, niet wordt getornd aan lidige beleid voor het Groene Hart. Dit houdt in dat er weinig mag worden gebouwd, dat het groene karakter van het gebied zoveel mogelijk moet worden bewaard en dat er meer nadruk komt fë liggen op de re creatieve mogelijkheden voor mensen uit de Randstad. Met de extra dertig miljoen gulden per jaar kan een aantal projecten versneld worden uit gevoerd. De minister wil in overleg treden met het Bestuur lijk Platform Groene Hart om te kijken welke onderdelen op kor te termijn kunnen worden aan gepakt. De Boer benadrukt dat het gebied ten oosten van Leiden, de Grote Polder in Zoeterwou- de, niet wordt gebruikt voor wo ningbouw. Dit gebied hoort vol gens haar bij het Groene Hart en moet dus groen blijven. Be bouwing van de polder is vol gens De Boer ook niet nodig, omdat er tot het jaar 2010 in Haaglanden voldoende bouw capaciteit voor handen is. Daar na kan eventueel vliegveld Val kenburg als nieuwe woning bouwlocatie worden gebruikt Gedeputeerde T. Jansen van de provincie Zuid-Holland is nog steeds niet van plan zich bij het standpunt van de minister neer te leggen. Na de zomer praten de Randstadprovincies met De Boer over de structuur nota. Wat Jansen betreft wordt er behalve naar Valkenburg ook een studie verricht naar de bouwmogelijkheden in de Grote Polder. leiden Het hoofdbureau van de Leidse politie was gisteren het doelwit van enkele actievoerders. De demonstranten maakten met behulp van een hoop lawaai dui delijk dat zij het niet eens zijn met het gedrag van de politie tijdens de Eurotop. Volgens de demon stranten hebben de agenten tij dens de top buitensporig veel ge weld gebruikt en mensen zonder aanleiding opgepakt. De actie was een onderdeel van landelijke pro testen tegen het politiegedrag tij dens de Eurotop. FOTO LOEK ZUYDERDUIN oz )k jongsten Oorschoten llen een ^nderworld' 3 walbeek loopgravenstelstel, dat in het Burgemeester ïoutpark in Voorscho- ontdekt, is het werk oz 'en groep twaalfjarigen^ 07 lenkt Kees Buijs, hoofd ing Groen v ite. Hij heeft de groep 17 tgeven bij de politie. De hebben geprobeerd jl vsgierigen op een af- te houden door het naar de gracht vol te pen met onopvallende ilen. Maar niemand igetrapt. groep wordt ook in ver- gebracht met het ver- h van de monumentale in het park en het om- 'j in van de bijenkorven of een, upen weekeinde. Maar ns een politiewoord- ler is deze relatie niet ïlijk. est van het park is niet ttroleerd op andere jraven. „We hebben het niet geïnspecteerd, we :n er geen klopjacht En ondanks zijn luchti luding, brengt de gracht problemen met zich „Het is wel vervelend iet kost veel werk om weer vol te gooien." De [raaf wordt de komende dichtgegooid en in het ir opnieuw beplant. De le bedraagt in totaal vijfduizend gulden, t belendende jongeren um 'Underworld' lag in verband met deze al door de politie be- „Ze kwamen vragen of ■r iets mee te maken len, dat is niet zo' een medewerker. Ook erwijst, net als de 'te. naar de groep jon- die op het basketbal- rondhangt. In het jon- icentrum onder het ge 11 itehuis wordt laconiek igeerd op het feit dat de •ten in Voorschoten blijkelijk ook onder-I ls willen. het gewraakte basket tldje is niemand te be en. De tekst op het bas be? tlbord - 'Eigendom schoten Hooligans' ipelt weinig goeds. Leidse kinderopvang schrikt als enige niet op van nota leiden/utrecht wim koevoet Peuterleidsters zijn er niet in de eerste plaats om kinderen te verzorgen maar om ze op te voeden. Elders in het land doet deze stelling van Linda Terpstra het prima als aanmaakhoutje voor heetge bakerde discussies over de pedagogische vernieuwing in de kinderopvang. In Lei den blijft nuchterheid de boventoon voeren. Terpstra, werkzaam voor het in Utrecht zetelende Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) zegt, zon der een spoor van ironie in haar stem, dat de kinderopvangcentra in Leiden dan klaarblijkelijk een grote voorsprong hebben op het gebied van pedagogische vernieuwing. Terpstra en haar NlZW-collega Anke van Dijke hebben zo'n 200 exemplaren van hun discussienota 'het werkveld' in gestuurd en de eerste, vele reacties, wij zen erop dat het hoog tijd is voor een debat over de positie en functie van cre ches, peuterspeelzalen en naschoolse opvang. Maar dus niet in Leiden. Me- vrouw C. Driessen ter Meulen, direc teur van de Centrale Orga nisatie Kinder opvang leiden (COKL). meent dat de NIZW 'een schijndiscussie' heeft geopend. Ze voegt er direct aan toe dat ze het rapport nog niet heeft gelezen en dat ze er ook niets op tegen heeft dat dergelijke stukken worden geschreven. Volgens Driessen is het onmogelijk om met kinderen om te gaan zonder ze op te voeden. De eindverantwoordelijk heid, voegt ze hieraan onmiddellijk toe, ligt bij de ouders. De ouders bepalen ook voor een belangrijk deel de inhoud van de peda gogische be- leidsplannen van de kin dercentra. „Maar het is natuurlijk onmogelijk om voor elk kind apart zo'n plan te maken." Wat voor de Leidse kinderopvang dan 'een schijndiscussie' mag zijn, is voor deskundigen en sommige politieke par tijen nog altijd een heet hangijzer. Zij hebben zich bij diverse gelegenheden uitgesproken tegen 'staatsopvoeding' in Aanmaakhoutje voor heetgebakerde discussies creches. Zij vinden dat als de kinderen goed worden verzorgd en lekker kunnen spelen, de leidster haar werk heeft ge daan. Driessen: „De angst voor staatsopvoe ding is geheel ongegrond. Zelfs al zou den wij dat zelf willen, dan lukt ons dat nooit. Hoewel we geen individuele op voedingsplannen maken, houden we wel zo veel mogelijk rekening met indi viduele wensen en gewoontes." Terpstra van het NIZW erkent dat de inhoud van haar spraakmakende nota niet 'in alle opzichten nieuw' is. „Maar het is wel voor het eerst dat stellingen over pedagogische vernieuwing zwart op wit staan, dat ze in een nota zijn vervat, waarover georganiseerde discussies wor den gevoerd. De kinderopvang, ook de Leidse, is jaren achtereen gefocussed ge weest op capaciteitsuitbreiding. Nu wordt het tijd voor de inhoud. 7" - Met marmer krijgt uw terras meteen iets Italiaans. Dit tafeltje heeft een wit marmeren blad en een donkerkleurige onderpoot van origineel gietijzer. Blad-doorsnede 60 cm. Van 69,- voor leiden De loop zit er meteen al goed in bij de gis teren geopende McDonald's aan de Donkersteeg. „Het was heel gezellig en druk", aldus woordvoer der Gerard Stroes. Het restaurant en het McCafé kreeg gisteren ongeveer 3000 mensen over de vloer. Stroes: „We kregen vooral veel positieve re acties op ons interieur dat lijkt een beetje op een bruin café met schilderijtjes aan de muur." McDo nald's is gevestigd in het pand van wat vroeger Lunchroom Hendriks was en heeft ook een terras aan de Lange Mare. Stroes is niet bang voor con currentie van de horecagelegenheid aan de Bees tenmarkt. „We zitten hartje centrum. De Beesten markt is echt nog een flink stuk lopen. Die vesti ging trekt ander publiek." FOTO HIELCO KUIPERS arno van 'thoog Arjan Kop (20) bewijst dat je zonder uni versitaire studie al in hart en nieren bio loog kunt zijn. Zelfs in zijn vrije tijd is de vwo-eindexamenscholier van het Boerha- ve/Aletta Jacobs College in Leiden in de weer met schepnet en microscoop. Die in teresse heeft hem geholpen bij het behalen van de vierde plaats op de Nationale Biolo gie Olympiade, vorige week in Utrecht. Na een landelijke toets voor 1450 scho lieren mocht hij met 20 anderen door naar de finale. Die bestond uit een week lang colleges en practica, gevolgd door een ten tamen. De Leiderdorper mag nu samen met de nummers één, twee en drie 's lands eer verdedigen op de Internationale Biolo gie Olympiade in Turkmenistan, van 13 tot en met 20 juli. Arjan heeft de fauna van het organise rende land al aan kort onderzoek onder worpen. „Het is een echt woestijngebied. Er zitten Aziatische cobra's en wat hage- dissensoorten. Ik ga proberen een paar schorpioenen te verzamelen. De beestjes zullen bij thuiskomst wor den toegevoegd aan zijn verzameling in secten, schedels - waaronder de hersenpan van een nijlpaard - en andere biologische curiosa. Het preparateursvak heeft voor hem geen geheimen. „Een schedel kun je een voudig uitkoken. Nadat je het vlees hebt weggesneden, leg je hem vervolgens in de Biotex. De enzymen doen de rest. dat gaat heel goed." Dierlijke verkeersslachtoffers worden zo onderdeel van de collectie. Ter voorbereiding op het Aziatische avontuur heeft Kop extra huiswerk voor statistiek en embryologie meegekregen. „Ik heb al toetsen gezien van andere Olympiades. Het moet te doen zijn." Tus sentijds worden de scholieren ook nog ontvangen door staatsecretaris Neetelen- bos van onderwijs. Arjan Kop: „Ik heb al toetsen gezien van andere Olym piades. Het moet te doen zijn." FOTO HIELCO KUI PERS Arjan Kop heeft zich al aangemeld bij de gaan werken. Een promotie lijkt me fantas- Rijksuniversiteit Leiden voor de studie Bio- tisch, maar het veldwerk blijf ik erbij doen logie. „Ik hoop uiteindelijk in een lab te als hobby

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17