De gele kaart van de logica 'Overdag niet praten, 's avonds religieuze les' ARCHIEVEN Kerk Samenleving Muziek-encycloped New Age op de mar Anglicaanse bisschoppe homoseksueel gedrag vi priesters onaanvaardbï uitdeLeidsch Dagblad Kerkewacht WBÊÊÊÊÊmom $mnni DONDERDAG 19 JUN11997 REDACTIE DICK V Vijf nominaties voor christelijke kinderboekenprij s AMERSFOORT ANP De werkgroep Christelijke Kin derboeken heeft gisteren de no minaties voor de christelijke kinderboekenprijs Het Hoogste Woord 1997 bekendgemaakt. De boeken Midden in de Winternacht (Ruth Bell Graham). De Pyromaan (Lenze L. Brouwers). De zwarte Kaproenen (Henk Koetsveld). Relschoppers (A. Kopershoek- Van Wendel de Joode) en Vijf broden, twee vissen (NBG) sleepten een nominatie in de wacht. In totaal waren er 23 boeken ingestuurd door uitgeverijen. Het is het tweede jaar dat de prijs wordt uitgereikt. Vorig jaar won de schrijver Raymond van den Berg de prijs met zijn boek Gevaarlijk Spel. Tot dusver hebben alleen christelijke uitgeverijen titels aangedragen. Volgens A. Nij- burg van de werkgroep is het christelijke aspect echter geen eis. ,.Een boek moet literaire kwaliteit hebben en daarnaast op één of andere manier ook nog iets laten zien van een bete re wereld.'' Nijburg ziet de prijs, die be staat uit een kunstwerk en een geldbedrag van 1000 gulden, vooral als een stimulans voor het christelijke kinderboek. ..Het is bekend dat deze boeken bij uitgeverijen niet altijd even goed lopen. Meestal moet er geld bij." Op zaterdag 13 sep tember is de prijsuitreiking tij dens een beurs van het Christe lijk Lektuurkontakt in Barne- veld. Dan begint ook een spe ciale actiemaand, waarin onder meer een kinderliedjes-cd van EUy en Rikkert uitkomt. Ruim driehonderd boekhandels en \ijfhonderd scholen deden vo rig jaar mee aan de actieweek. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: mevr. T. Bouw, Trombonestraat 26, 3828 CH Amersfoort; G. Holver- da, Floralaan 84. 7772 MX Har- denberg; mevr. M. Metzlar. Gangstraat 2, 9973 PP Houwer zijl; mevr. A.E. Reichman-Schef- fer, Boskleane 10, 9255 TH Tie- tjerk. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zoetermeen J. Kierste Den Helder. YVinand Divendal (1919, Amsterdam) had nooit de intentie om pries ter te worden. Maar hiij wilde zich wel inzetten voor een rechtvaardi ger wereld. Daarom trad hij in in de orde van Franciscanen toen hij zeventien was en al enige jaren gewerkt had. Hij begon als schoon maker in het klooster in Weert en tijdens de Tweede Wereldoorlog kwam hij naar Leiden, waar hij in het noviciaat ging. In 1947 werd broeder Divendal naar het toenmalige Batavia ge stuurd waar hij in het Franciscaanse jongensweeshuis St. Vincentius ging werken. Na de onafhankelijkheidsoorlog in Indonesië breidde het weeshuis enorm uit en Divendal richtte een middelbare techni sche school op voor de jongens. In 1970 werd hij directeur van het huis en vijf jaar later richtte hij nog een weeshuis op voor kinderen tot zes jaar. In 1975 werd Divendal tot diaken gewijd en in 1983 kwam hij defini tief terug naar Nederland. Tot voor kort was hij secretaris van de door hem opgerichte stichting Panti Asuhan die de Vincentiushui- zen in Jakarta financieel ondersteunt. Nu is hij huisoverste van het Franciscaanse huis aan de Rijnsburgerweg in Leiden. Ik kan me de eerste nacht in het klooster in Weert nog goed herin neren. Ik was een Am sterdamse jongen, voor het eerst van mijn familie geschei den en ik kwam in een klooster waar tweehonderd Francisca nen in cellen woonden. Mij werd ook zo n cel toegewezen waar ik op een harde strozak diende te gaan slapen. Voor het eerst van mijn leven sliep ik al leen in een kamer en het on weerde ook nog. Thuis had ik altijd een kamer met mijn broers gedeeld. Mijn vader was schoenmaker en hoewel ik €?en fijne jeugd heb gehad, hadden wij het niet breed. Mijn vader werkte zes dagen per week en op zondag was hij 'bijkoster wat er op neer kwam dat hij ook de hele zondag in de weer was. Om priester te worden had je geld nodig voor de oplei ding en dat hadden wij niet. De mogelijkheid kwam niet eens in me op. Op mijn veertiende ging ik van school en werkte ik bij een meubelmaker, een boekwinkel en nog wat andere werkgevers. Mijn ouders waren zeer gelo vig. luist omdat ik het zo goed had thuis, kwam bij mij al vToeg het verlangen iets te doen voor kinderen die niet zo gelukkig waren. Maar hoé ik mijn leven aan de goede zaak kon wijden, wist ik niet precies. Het leek me een goede eerste? stap om dan maar het klooster in te gaan. Daar heb ik in de kleermakerij gewerkt, wat ik erg leuk vond. De naam Winand kreeg ik omdat die over was; vóór mij was net een jongen met die naam uit het klooster vertrokken. Overdag mocht je niet praten, 's avonds kreeg ik religieuze les. Ik wilde ontzettend graag naar de missie maar omdat ik geen opleiding had durfde ik het niet te vragen. Het leukste ogenblik van mijn leven kwam toen de overste van het klooster mij bij zich riep en zei dat ik naar Ba tavia werd gestuurd om in het weeshuis te werken. In St. Vin centius zaten honderdvijftig in- do-kinderen, die een Indische moeder en een Hollandse va der hadden. Die kinderen vie len tussen wal en schip zodra hun vader sneuvelde of weer vertrok naar zijn vaderland. Toch waren ze Nederlanders en mochten aanvankelijk geen Maleis spreken. Twee jaar later moésten ze juist Maleis spre ken want toen waren ze Indo nesisch staatsburger geworden. Ik ben dat ook geworden om dat ik bang was anders als bui tenlander Indonesië te worden uitgezet. Mijn taak was de kinderen na school bezig te houden, helpen met hun huiswerk, met ze spe len, ze eten geven. Ik maakte tekenboeken voor ze die ik later ook aan andere scholen heb verkocht. Er kwamen steeds meer kinderen in het huis en ik probeerde steeds meer voor ze te doen. Voor de kinderen die te oud werden richtten we een mavo en een technische school op zodat ze een vak konden le ren. Maar kinderen onder de zes jaar konden we niet onder brengen en dat vond ik vrese lijk. Vaak kwamen moeders met baby's op de arm aan de deur en die moest ik dan weg sturen. Daarom heb ik een ex tra weeshuis voor die leeftijds groep opgericht. Ik vond Domi nicanessen in Bandung bereid voor de kinderen te zorgen en huurde een huis waar we kon den beginnen. Het eerste kind dat kwam heette Selie. Ik wilde weten uit wat voor gezin zij kwam en ben haar ouders gaan bezoeken. Toen ik het huis bin nenging kwam een spiernaakte vrouw mij tegemoet, dronken als een tor. De vader was ner gens te bekennen maar ook die was meestal onder invloed, zo verzekerde de moeder mij. Se lie groeide bij ons op en heeft nu een baan als secretaresse in Jakarta. In 1967 heb ik de stichting Pan ti Asuhan opgericht om geld in te zamelen voor beide Vincen- tiushuizen. Voor het babyhuis hadden we een nieuw gebouw nodig want we groeiden eruit. Ik ben naar Nederland gegaan en heb alle liefdadigheidsorga nisaties afgelopen totdat ik ze had overgehaald ons te steu nen. Dit lukte, van Kinderpost- Winand Diven dal: „Het leukste ogenblik van mijn leven kwam toen de overste van het klooster mij bij zich riep en zei dat ik naar Bata via werd ge stuurd om in het weeshuis te werken." foto henk bouwman zegels en Terre des Hommes kregen we behoorlijke giften. Nog steeds bestaat de stichting die nu vier weeshuizen met in totaal duizend kinderen omvat. Particulieren in Nederland kunnen een kindje adopteren door geld over te maken. Maar zelf heb ik me terug getrokken uit de stichting. Ik volg een tekencursus en doe het nu rustig aan. CARINE DAMEN UTRECHT ANP Voor het eerst is er een Neder landse New Age Muziek-ency- clopedie op de markt. Het na slagwerk is samengesteld door musicus, componist en dichter Henk Werkhoven. ,,De oplage is rond de 10.000". aldus een woordvoerder van uitgeverij Kosmos-Z&K. In de encyclopedie bespreekt Werkhoven circa vijfhonderd artiesten en groepen, geïllu streerd met honderden portret ten en cd-hoezen. Ook heeft de auteur zijn persoonlijke voor keuren apart aangegeven. Werkhoven was tussen 1990 en 1992 medepresentator en sa mensteller van het AVRO-radio- programma New Age-muziek- magazine. Hij speelde in ruim zeventig bands en bn 1982 een van de eerste landse New-Age-platen i Hij werkte twee jaar New Age-encyclopedie. 1 de auteur is er grote b aan een dergelijk boekw kreeg vaak brieven van raars en ook op lezinge men mensen bij me on vragen over bepaalde Ni artiesten." Het boek verschijnt ii ber op de Amerikaanse onder de naam The Inti nal Guide to New Age M de VS is de muziekstroni business. „Ruim 20 proc de muziekverkopen beti Age. Het is dan ook eenl dat mijn boek daar uil aldus Werkhoven. LONDEN .ANP De anglicaanse bisschoppen in Groot-Brittannië zullen verhin deren dat de komende synode vergadering over het heikele thema homoseksualiteit een be sluit neemt dat afwijkt van een bisschoppelijke verklaring uit 1991. Dat schreven de bisschoppen gisteren in een brief aan alle 500 synodeleden. Ze willen tijdens de synodezitting in juli wel een 'open discussie' over homo seksualiteit. als die maar niet tot besluitvorming leidt over de aanvaardbaarheid van homo seksueel gedrag van priesters. Het standpunt van de bis schoppen is dat leken wel prak tiserende homo's mogen zijn maar priesters niet. Het enige besluitvoorstel over het onder werp stelt slechts dat de bis schoppelijke verklaring uit 1991 in de bisdommen besproken moet worden. Zowel synodele den die priesters willen toestaan er een homoseksuele relatie op na te houden als afgevaardig den die homoseksualiteit ver oordelen, zullen naar verwach ting amendementen indienen. De bisschoppen waarschu wen echter dat ze alle amende menten zullen blokkeren, om dat die in strijd zijn n naar ons oordeel in d goed is voor de Kerk'. 7x nen wel dat met hun ve niet het laatste woord i onderwerp gesproken pleiten dan ook voor nodedebat waarin vers< visies zonder wrok won hoord en waarin geen wordt gedaan om de hui node tot een definitieve puntbepaling te dwinger Vorig jaar bleek uit quéte van het Britse The Guardian dat twi van de anglicaanse syno< het standpunt van de k< homoseksualiteit gend vindt. De meen neigde eerder naar een vatiever dan een liberale punt. Bijna tweederde gen de priesterwijdin mensen met een homos relatie. Robert Runcie, v lig aartsbisschop van Ca ry, zorgde vorig jaar voc toen hij erkende dat hij seksuelen tot priester hi wijd. Hij zei dat hij ni mand heeft gewijd die voor zijn homoseksualii kwam, maar in sommigi len deed alsof hij niet de betrokkene homos ANN01897 Zaterdag 19 Juni NOORDWIJKAan de jl. Dinsdag gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer is door de kiezers alhier flink deelgenomen. In het 1ste stemdistrict (aan Zee) wer den op de heeren Van den Brandeler, Donner en Van Nis pen resp. uitgebracht 49. 82 en 28 stemmen. Voor het 2e district (binnen) waren die cijfers 82. 55 en 298, makende met eenige biljetten van onwaarde een totaal van ongeveer 600 stemmen op de 653 kiesgerechtigden. De biljetten, die ongeldig moesten verklaard worden, had den dit - natuurlijk, mogen we wel zeggen - te danken aan de nieuwheid der stemmethode; zoo waren er drie, waarop de naam van een der candidaten onderstreept of diens naam er onder geschreven of het "nulletje" voor den naam doorboord was (waarschijnlijk veroorzaakt door de hard heid van het potlood bij het begin der stemming). Het ge ringe aantal dier non-valeurs pleit evenwel voor de vat baarheid der vele nieuwe kiezers. Wij deelen die bijzonder heden echter mede, omdat ze een vingerwijzing voor later kunnen zijn. OEGSTGEESTDe raad dezer gemeente heeft aan den heer A. Blankesteijn, op zijn daartoe eedaan verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van secretaris der gemeente. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Lelden ABONNEESERVICE ANN01972 Maandag 19 Juni LEIDENVanavond behandelt de Leidse gemeenteraad de strategie, die burgemeester en wethouders hebben uit gestippeld voor de onderhandeling met "Den Haag" over de begroting voor dit jaar. Die toont een tekort van ruim 12 miljoen. Van de zijde van het ministerie van Binnen landse Zaken is een aantal posten doorgestreept of in elk geval discutabel gesteld, waardoor het tekort zou teruglo pen tot de helft. De zaak is in de openbaarheid gekomen door publicatie in dit blad van de door B. en W. onder de roos gehouden lijst van discutabele posten. Daarbij staat een flink aantal be knibbelingen op het welzijnswerk. Organisaties in deze stad, die op dit terrein werkzaam zijn, haakten in op de pu blicatie en ontketenden een (handtekeningen) actie onder de burgerij, besloten met een demonstratie. LEIDEN"Dank aan alle schoolkinderen uit Leiden die hun handtekening hebben gegeven en tekeningen ge maakt". Dat zegt de Amsterdammer Gerard Esser, die met 500.000 handtekeningen van de kinderen uit heel Neder land naar de milieu-conferentie van de Verenigde Naties in Stockholm is geweest. Het ging (en gaat) om het behoud van de natuur en vooral de dieren. De discussie rond een eventueel vliegveld in zee vertoont beden kelijke aspecten die we ook bij andere zaken opmerken. Het Leidsch Dagblad van 11 juni brengt op de voorpagina een artist impression' van het ANP. „Zo zou het eruit kunnen gaan zien", aldus begint het onder schrift. Neen, ANP, zo zou het er niet kunnen uitzien, want er is duidelijk gesteld dat het vlieg veld zo n 10 kilometer in zee komt te liggen en niet plm. 1 ki lometer zoals de tekening sug gereert. Met zo'n valse voorstel ling van zaken kiest het ANP bij voorbaat (tegen)partij, omdat natuurlijk niemand het vlieg veld daar wil. Tien kilometer uit de kust betekent: nog verder dan het REM-eiland. Dat bete kent dat het bij heug weer niet eens te zien is. Het gebulder der startende vliegtuigen is op zo'n afstand sterk afgezwakt en ver waait met de wind. In het artikel lees ik nog dat een eiland op tien kilometer uit de kust nade lige effecten zal hebben op de kust, de dierenwereld enz. Oh ja? Hoe nadelig is dan niet de aanwezigheid van de waddenei landen, die ook ongeveer zover in zee liggen? Naar de tussenlig gende Waddenzee mag je nog niet eens wijzen, laat staan er olie boren. Hoe 'schadelijk' het ingrijpen van de mens op de kustlijn kan zijn, leren ons de Oostvaarderplassen: een na tuurgebied dat er nimmer geko men zou zijn als er destijds een milieubeweging zou zijn ge weest. De Vereniging voor na tuur- en vogelbescherming, af deling Noordwijk, is natuurlijk een prachtinstelling, maar ze moet wel met de beide voeten op de grond blijven staan. In grijpen van de mens heeft on der meer geleid tot het 'cultuur landschap' dat vooral geken merkt wordt door een rijker flo ra* en fauna dan de zogenaamde woeste gronden. Watervogels fourageren in ondiep water. Kustlijnen zijn voor hen veel in teressanter dan de diepzee. Kijk 's winters maar eens waar zich de 'grondelende' watervogels ophouden. En het vliegveld Schiphol is het rijkste hazenre- Abonnementen Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma.t/m/vr 18 00-19 30 uur ei Zaterdag 10.00-12.00 uur DIRECTIE B. M Essenberg, i. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W Bank (adiuncta.i.) PUBLIC RELATIONS W. H C. M Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN RD.Paauw 071-5356215 Tel. dag 9.30 -11.30 uur of per post. 021 02f< Redactie 0 Hoofdredactie: 0 071-5128030 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 07»! RUBRIEKSADVERTENTIE r, 071-5128030 Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 07' ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch a van het abonnementsgeld, ontva korting per betaling. VERZENDING PER P0S1 per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen, sl ir ogen hebben of blind zijn (oteem 0| leeshandicap hebben), is een samen n het regionale nieuws uit het Leidsch; REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst o J M. Jacobs, chef red. Groot Leiden geluidscassette beschikbaar Voorin! 'j A J B.M. Brandenburg, chef eindred. regio 0886-482345 (Centrum voor Cespn ïl F Blok, chef eindredactie algemeen Lectuur, Crave). W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Auteursrechten voorbehoudt Dagbladuitgever) Damiak Er is duidelijk gesteld dat het vliegveld zo'n 10 kilometer in zee komt te liggen en niet plm. 1 kilometer zoals de tekening van het ANP suggereert. tekening anp servaat van Nederland. De kust van het nieuwe vliegeiland zal duizenden fouragerende water vogels aantrekken, omdat zich in het ondiepe water vissen en schaaldieren zullen vestigen. Genoeg over dat eiland. De Meelfabriek. Een weten schappelijk rapport wees uit dat de sloop maar liefst 4000 ritten met zware vrachtwagens zou ei sen. Een minimaal onderzoek ter plekke zou hebben uitgewe zen dat de meelfabrieken over water werden bevoorraad. Dus waarom het puin ook niet per schip afvoeren? Een dergelijke omissie van een wetenschapper laat wel heel weinig ruimte voor het voordeel van de twijfel en riekt naar kwade trouw. Een ander voorbeeld dicht bij huis. De ontwikkeling van de Broek- en Simontjespolder ligt stil omdat er een 'essenbosje' dreigt te worden omgehakt. Nog afgezien van de lamlendige houding van de gemeente die de houthakkers, na hun geweld dadige verdrijving, niet een uur later met een peleton ME als nog hun werk liet afmaken, lijkt mij het nuttig dat de betrokken autoriteiten zich eindelijk eens van de feiten op de hoogte stel len. Het 'bosje' is de plek waar twee dunne bomenrijen samen komen, waardoor een 'verdik king' optreedt. De dominerende boom aldaar is de populier, ver Op zaterdag 7 juni verscheen in deze krant onder de rubriek 'Kerk Samenleving' een artikel over het 200-jarig bestaan van de War- mondse parochie. Omdat ik bij het schrijven van een jubileumboek over de geschiedenis van deze parochie betrokken ben, werd ik ge vraagd om voor dit artikel een aantal vragen te beantwoorden. In het artikel kwam ook de kerkewacht aan de orde. In een pas sage wordt deze kerkewacht vergeleken met 'een soort nazi's'. Hierbij wil ik benadrukken dat ik betreur dat deze passage in de krant is gekomen. A.C.L. van Noort, Warmond. der zijn er elzen, essen en es doorns. Er is dus al helemaal geen sprake van een essenbosje. Ten tweede moet men de toe stand van de andere bomen te plaatse, vooral rond de voorma lige autosloperijen, bekijken Die getuigen van heel veel, be halve van zorg voor de bomen Verder is het zogenaamde es senbosje al sinds jaren een vuil stortplaats voor omwonenden Er ligt bijvoorbeeld een stape oude trottoirbanden, overwoe kerd door onkruid. Moeten we nou echt geloven dat 'men' zich aldaar zorgen maakt om de na tuur? Kom nou toch! Twee jaar geleden verklaarde een 'deskundige' dat het broeikasef fect al zo had toegeslagen dat strenge winters en de Elfsteden tocht tot het verleden behoor den. Sindsdien kregen we twee strenge winters en werd twee maal de Elfstedentocht gereden. Als je maar hard genoeg 'milieu' roept, kun je verder de grootste onzin uitkramen. Het is het wachtwoord waarmee je wordt toegelaten in Eabeltjesland. Er ger is dat overheden er serieus op ingaan en nooit eens de gele kaart van de logica laten zien. H. Peeters, Oegstgeest. K N H U I ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en var p- woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconecconh* dagelijks St Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14 30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partrw t bovendien van 10 30 -11.15 uur en van 19 45 - 21 00 uur Special Care Unit 10 30-11 00 uur, 15 00 -15.30 uur en 19.00-19 30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegt Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14 00-15 00 uur en 18 30-19.30 uur. klasselfei daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 21 00 Kinderafdeling 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14 00-14 30 uur en 18J1!1 Spoedeisende hulp dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131dagelijks 14 00-15.00 uur en 18 30-19.30 uur. klasselfct, daarnaast ook 11 15-12 OOuur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en li 19 30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uurf Partners/echtgenoten met kinderen Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10 00 tot 11.00 uur uitsluitendv partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime be.^' mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en neurologie 14 15-15 00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelki 14.15-15 00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15 15-17 00 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16