jïiden Regio luurverhoging komende ee jaar op 3,5 procent A ^eiden was altijd een stad an immigranten' Toch fietsbrug Turfmarkt Hifi-lening Interieur-lening Op drie fronten tegelijk Nieuw kruis Petruskerk Auto-lening Commissie PTT-Leiden van zijn taak ontheven Motor-lening UDERDAG 19 JUN11997 HANS JACOBS. 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Vervuiling q Oegstgeest over- I weegt op eigen houtje onderzoek te gaan doen naar de bodemver vuiling bij het MEOB. Sluipverkeer Zoeterwoude is be- Z I reid een oplossing te zoeken voor de overiast van sluipverkeer in Stomp- wijk. 'den houdt goedkope woningvoorraad op peil iuren mogen gemiddeld met niet meer dan 3,5 pro stijgen en de voorraad goedkope huurhuizen moet jeil blijven. Dat zijn de twee belangrijkste afspraken gemeente en de corporaties hebben vastgelegd in convenant over de volkshuisvesting in Leiden in de lende twee jaar. zijn. Er zijn in Leiden nu nog ruim voldoende goedkope hui zen voor mensen met een mini- umum-inkomen. Door de jaar lijkse huurstijgingen zouden er al snel te weinig zijn. Dat er na lang en moeizaam onderhandelen toch afspraken konden worden gemaakt met de Leidse woningbouwvereni gingen is volgens Van Rij aan twee dingen te danken. Ten eer ste aan het feit dat de corpora ties. door de invoering van de Leidse belastingmix, dit jaar niet worden geconfronteerd met een forse stijging van de onroerend zaakbelasting. Ten tweede aan de verbeterde fi nanciële positie van de woning bouwverenigingen, die zij be reikt zouden hebben door huur- harmonisaties: het met vele Rij maakte dat gisteravond nd op een PvdA-bijeen- in zalencentrum Antoni- raar de wethouder in dis- w met Tweede Kamer- Iri Duijvestein. n Rij vindt, zo zei hij, de af- ik over het op peil houden Ie goedkope huurhuizen - een huur van ten hoogste pilden - belangrijker dan ver de gemiddelde huur- In december 1995 de gemeente alarm, om- de goedkope woningvoor in snel tempo aan het slin- was. Leiden had uitgere- dat van de 13.400 goedko- uurhuizen die er op dat lent waren er vijf jaar later maar 10.600 over zouden van ons klinkt als muziek in uw oren. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24. Leiden1_ 24 uur per dag 071 - 514 71 41 'k over geschiedenis buitenlanders Turken en Marokkanen, Italianen, Duitsers en en zijn het onderwerp van lieuw boek over Leidse im- anten. Zij kwamen deze in groten getale naar de om te wonen en te werken, dat is niet wijd en zijd be- „We willen laten zien dat ranten vroeger ook deel Leidse samenleving uit en", zegt historicus Leo ssen. „Sterker nog: Leiden ijd een stad van immigran- ïweest." *1 Leidenaars denken dat gastarbeiders zoals Tur- tn Marokkanen vanaf de ja- zestig hierheen kwamen, immigranten en de stad al veel langer onlosmakelijk elkaar verbonden. In de ja- tussen 1918 en 1955 kwa- er jaarlijks velen honder nieuwkomers naar de stad: ie dienstmeisjes en mon- Italiaanse terrazzowerkers anakers, Belgische textiel- ders, Russische geleerden, se vluchtelingen. De mees- vonden een baan en een inde Leidse samenleving." onderzoekers van de Leid- aiversiteit willen in een toe- elijk boek beschrijven wie lar Leiden kwamen en wel- )1 de immigranten in de e samenleving speelden, wiilen ze melden wat er deze mensen is terecht ge- fn en hoe het hun kinderen rgaan. „We hopen in con té komen met hen, want hun geschiedenis is weinig 1" boek dat begin volgend n de winkel ligt, is een op- it van de gemeente Leiden aar inwoners wil laten zien tnmigratie niet alleen een ndaags verschijnsel is. De de 1918-1955 is gekozen at de jongere generatie zich enigzins mee kan identifi- Lucassen: „Er zijn Leide- van ons ziet er beter uit. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 tientallen procenten verhogen van de huur op het moment dat een woning leegkomt. Met het convenant is Leiden overigens nog lang niet uit de problemen, betoogde de wet houder. „De voorraad goedkope woningen is ruim voldoende om mensen die op een mini mum-inkomen zitten te huis vesten. We hebben zelfs twee duizend goedkope huizen meer dan we nodig hebben. Pro bleem is alleen dat ze niet be schikbaar komen, omdat er zo weinig nieuwe huizen worden gebouwd", zei Van Rij. „Vorig jaar kwam maar zes procent van de goedkope huizen op nieuw op de markt. In de tijd dat we de Stevenshof bouwden was dat het dubbele." Vanwege die schaarste heeft Leiden ook moeten besluiten het systeem van woonruimte verdeling weer te veranderen. Twee jaar terug dacht de ge meente met een woonbonnen- systeem iedereen die dat wilde een goede kans op een andere woning te kunnen bieden. „Maar de starters leggen een te groot beslag op de schaarse wo ningen die vrijkomen. Het woonbonnensysteem biedt niet de keuzevrijheid die wij ervan verwacht hadden. Dus gaan we terug naar een systeem waarbij ook de duur van de inschrijving een rol speelt. Van Rij's kritiek op het ont breken van grote nieuwe bouw locaties leidde tot een aanvaring met zijn Haagse partijgenoot Duijvestein. De wethouder vindt dat er in de buurt van Lei den een grote nieuwe woonwijk moet komen. Duijvestein is, in navolging van minister M. de Boer van volkshuisvesting, van mening dat Leidse woningzoe kenden maar naar Den Haag moeten verhuizen. Dus toen Van Rij zei: „Mensen moeten hier in de buurt een huis kun nen kopen en niet helemaal in Den Haag", maakte het Kamer lid dat belachelijk. „Voorzitter", zei hij, „wilt u wel op tijd afron den? Ik moet nog he-le-maal naar Den Haag. Ik moet nog uren reizen." Wethouder Tjeerd van Rij (links) en kamerlid Adri Duijvestein (uiterst rechts) in discussie in zalenzentrum Antonius: „Ik moet nog he-le-maal naar Den Haag." foto loek zuyderduin naars die nog levende herinne ringen hebben aan de Italiaanse terrazzowerkers, Chinese marskramers en Duitse dienst bodes. Veel van hen zijn 'echte Leidenaars'geworden. „Bovendien", vertelt hij, „hebben we over deze jaren een unieke historische bron: het vreemdelingenregister van de Leidse gemeentepolitie. Met dat materiaal kunnen we de ge schiedenis van 3000 mensen - een steekproef - nader onder de loep nemen. We kunnen ach terhalen waar ze gewoond en gewerkt hebben. Zo weten we dat velen een belangrijke rol vervulden in de plaatselijke eco nomie." „Zo kXvamen er Duitse mon teurs naar de Leidse meelfa briek om machines te installe ren en te herstellen. Vaak waren het hooggeschoolden die hier werk vonden, zelfs in de moei lijke jaren dertig. Ook trok de Leidse universiteit nogal wat buitenlanders aan. Denk aan professor Ehrenfest, de Oosten rijkse natuurkundige, die met een Russin trouwde, en natuur lijk Einstein die hier in de jaren twintig regelmatig kwam." De gemeente hoopt dat door het boek de huidige immigran ten en asielzoekers op meer be grip van Leidenaren kunnen re kenen. Lucassen: „Het gaat in ons boek om de levensgeschie denissen van nieuwkomers die vaak weer vertrokken, maar ook trouwden, kinderen kregen en zich hier voorgoed vestigden. Zij zijn deel geworden van Lei den. Het begrip allochtoon heeft in hun geval, op de lange re termijn beschouwd, een be perkte betekenis." De historicus roept iedereen op die zich als vreemdeling in Leiden neeft gevestigd in de periode 1900-1960, contact met hem op te nemen vanaf 7 juli. Ook hun kinderen wordt ver zocht te reageren, via telefoonnum mer 071 - 5272734 of 5125049. Schriftelijk kan ook: Vakgroep ge schiedenis, Doelensteeg 16, 2311 VL Leiden. LEIDEN T1MOTEUS WAARSENBURG De Petruskerk aan de Lammen- schansweg krijgt een nieuw to renkruis. Het oude kruis, dat bijna negen meter hoog was en zo'n 800 kilo woog, was volledig verroest „Er viel niets meer aan te herstellen", aldus de voorzit ter van het kerkbestuur T. de Wilde. J. Kirch, leerling van Kropholler die het markante ge bouw zestig jaar geleden ont wierp, maakte een ontwerp voor een nieuwe torenspits. „Een technische commissie kijkt nu hoe en op welke manier het kruis het beste gemaakt kan worden. In het ergste geval moeten we een lening sluitenbij het bisdom Rotterdam. In december vorig jaar liet het kerkbestuur het oude kruis lich ten omdat de situatie gevaarlijk dreigde te worden. Nu heeft het bestuur haast om de spits te herstellen. De Wilde: „De kerk ziet er heel kaal uit. Er zijn vanuit de buurt ook suggesties gedaan voor een nieuwe spits. Zo stelde iemand voor om twee sleutels, symbool voor Petrus en Leiden, op de toren te zetten. Maar we hebben toch weer voor een kruis gekozen. Het is erg belangrijk om de Petruskerk authentiek mogelijk te houden, want vanaf volgend jaar staat de kerk op de monumentenlijst van het Rijk." van ons is "merkbaar beter. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 LEIDEN MAARTEN KEULEMANS Ze moesten opkomen voor de belangen van de 1500 Leidse werk nemers van PTT Post Maar daar kwam veel te weinig van terecht, vindt de landelijke ondernemingsraad van het postbedrijf. De raad heeft dan ook iets gedaan wat 'absoluut niet gebruikelijk' is: ze heeft de veertien PTT-werknemers tellende 'onderdeelcommissie' van Leiden ontbonden. Een onderdeelcommissie is de plaatselijke afdeling van de on dernemingsraad. „Maar de Leidse commissie functioneerde slecht. Voldeed niet aan wat we bij PTT gewend zijn", zegt bestuurslid B. de Vries van de landelijke OR. „De mensen gingen niet goed om met elkaar en met het management. Vandaar, dat onze onderne mingsraad heeft besloten de leden van de Leidse onderdeelcom missie uit hun functie te ontheffen." De ontheven leden blijven wel werken bij de PTT. De Haagse OR heeft inmiddels vijf mensen uit de eigen gelede ren aangewezen om de belangen van de Leidse postbodes te be hartigen. Tót de volgende medezeggenschapsverkiezingen, begin volgend jaar. „We hebben het idee dat het overleg nu wel goede vorm gaat genieten", zegt De Vries. Volgens de OR functioneert de Leidse medezeggenschap al ruim twee jaar ronduit slecht. „Meerdere pogingen van de OR en van be- drijfszijde om de medezeggenschap in Leiden op een aanvaardbaar niveau te brengen zijn mislukt." De Leidse commissie was niet bereikbaar voor commentaar. 'Verkeer stationsgebied onoverzichtelijk, maar geen cliaos' leiden Het gaat goed met de Leidse brug. Op drie plekken tegelijk timmert de gemeente aan liggers, metselbekledingen en leuningen. Zoals bij de Schrijversbrug (boven), waar het nieuwe brugwachtershuisje duidelijke vormen begint aan te nemen. De Vijf Meibrug (midden)waar de fundamenten voor de weg- verbreding al duidelijk zichtbaar zijn. Of bij de Wouterenbrug over de Trekvliet (onder), waar het metsel en betonwerk eveneens is opgedroogd. foto s hielco kuijpers LEIDEN MAARTEN KEULEMANS en RUDOLF KLEUN Langs de Turfmarktbrug moet er zo snel mogelijk een aparte strook voor fietsers komen, die de Turfmarkt met de Nieuwe Beestenmarkt verbindt. Dat vindt verkeerswethouder P. Langenberg. Hoewel de ge meente nog aan het tellen is hoeveel fietsers dagelijks over het Beestenmarktplein en tegen het verkeer in over de Turf marktbrug fietsen, is het voor de wethouder volstrekt duidelijk dat de extra fietsverbinding no dig is om het verkeer veiliger te maken. „We denken in principe aan verbreding van de huidige brug, zodat er een fietsstrook naast past", zegt Langenberg. „Als dat niet werkt, moeten we een aparte brug naast de bestaande brug bouwen. Het is niet de eerste keer dat er sprake is van een fietsbrug op de kop van de Oude Vest: al bij de voorbereiding van de Bees tenmarkt-plannen drongen di verse raadsfracties aan op de verbinding. „We hebben toen de gok genomen dat het alle maal wel zou meevallenver telt Langenberg. Hoewel de wethouder intussen 'om' is, duurt het overigens nog min stens tot begin volgend jaar voor de fietsverbinding er komt. „Zo werkt het nou eenmaal. We moeten de procedures doorlo pen." Langenbergs pleidooi voor de brug betekent erkenning voor burgers die al geruime tijd kla gen over de onoverzichtelijke verkeerssituatie in de omgeving van het NS-station. Behalve de Turfmarkt is ook de steeds ver anderende situatie op het Sta tionsplein zelf voor veel wegge bruikers verwarrend. Wat weer leidt tot massale overtredingen van de verkeersregels, zoals het Leidsch Dagblad afgelopen maandag constateerde. Langenberg: „Het Stations plein is niet altijd even over zichtelijk, dat geef ik onmiddel lijk toe. Maar het is er geen cha os. Er is wel degelijk nagedacht over de afwikkeling van het ver keer. Dat heeft resultaat gehad, zo blijkt uit de ongevalscijfers. Tussen het Belastingkantoor en de Rijnsburgerweg gebeuren bijna geen ongelukken meer. Maar ae bouw van de tunnels onder het Stationsplein is een megaproject van 160 miljoen gulden. Het grootste bouwpro ject dat we ooit in Leiden heb ben gehad. Dat gaat met overlast, dat kan niet an ders. Daarvoor doen we een be roep op het begrip van de men sen." Ook de Steenstraat, waar het inrijverbod massaal wordt ge schonden, blijft een zorgen kindje, erkent de verkeerswet houder. „Daarom denken we er ook over om de Steenstraat af te sluiten met piramides, die de grond inzakken als er een bus of taxi aankomt. Hoe snel de verkeerspirami- des er komen, is nog de vraag. De maatregel moet wat Langen berg betreft eerst zijn nut bewij zen in de Breestraat. Daar wor den de piramides over enkele maanden in het wegdek aange bracht. Tot die tijd moet de po litie er maar voor zorgen dat de situatie niet uit de hand loopt, vindt Langenberg. „We hebben een beroep gedaan op de politie om extra te controleren, maar zij kunnen er ook niet de hele dag staan. Toch constateren we dat het aantal overtredingen is afgenomen." vermogen, age tarieven. Bel 071 Stadsbank Leiden voor meer vermogen. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15