Vaccinatie voor vissen Afstoting van beenmerg is te behandelen Wetenschap Techniek Veiliger raketsysteem 'Schizofrenie heeft lichamelijke oorzaak' Vissen kunnen oraal (via de mond) worden gevaccineerd, bijvoorbeeld met antibiotica. Ellen Joosten heeft bewezen dat het immuunsysteem van vissen vergelijkbaar is met dat van zoogdieren. Zij promoveerde onlangs aan de Landbouwuni versiteit Wageningen. In de visteelt worden preventief vissen geïnjecteerd tegen aller lei ziekten. Dat echter veroor zaakt stress bij de dieren. Een alternatief is orale vaccinatie met antistoffen. Probleem is evenwel dat een groot deel van het vaccin verloren gaat via spijsvertering voordat het door het lichaam wordt opgenomen. Om afbraak te voorkomen kun nen de antigenen worden be schermd. Vissen jonger dan twee maanden kunnen worden gevoerd met kreeftjes verrijkt met antigeen. Oudere vissen eten geen kreeftjes meer. Joosten stopte daarom het ge neesmiddel in alginaten. micro deeltjes uit algen, en verwerkte die in visvoer. Alginaten be schermen de antigenen tegen verteringsenzymen in een zuur milieu. Pas in de (minder zure) einddarm geven ze het antigeen af aan het lichaam. Steeds werd gedacht dat vissen alleen een algemeen immuun systeem bezitten. Hierbij wor den antistoffen via het bloed door het hele lichaam verspreid. De visdeskundige ontdekte bij vissen tevens een lokaal sys teem. Joosten vond in darm en kieuwen specifieke anti-li - chaamproducerende cellen. Daarom is volgens de onder zoekster orale vaccinatie een veelbelovende methode tegen visziekten. Vissen krijgen stress van een prik. Het is mogelijk getransplanteerd been merg te laten aanslaan bij mensen die al afstotingsverschijnselen hebben. Italiaan se onderzoekers hebben dat voor elkaar gekregen door genetische manipulatie, zo melden ze in een artikel in het weten schappelijk weekblad Science. Volgens professor Chiara Bonini van het Wetenschappelijk Instituut van Milaan is de proef al bij talloze praktijkgevallen met succes herhaald. Dat betekent volgens haar dat het aantal mensen dat in aan merking komt voor beenmergtransplanta tie zal toenemen. Behandeling is nu ook mogelijk met beenmerg van donoren die tot dusver als minder geschikt worden aangemerkt. Afstoting is de grootste ricisofactor bij beenmergtransplantatie. De Italiaanse on derzoekers slaagden erin dat te voorko men door de patiënt beenmerg te geven dat was ontdaan van de witte bloedli chaampjes om het systeem een immuun- reaCtie te ontlokken. Maar zonder witte bloedlichaampjes is het transplantaat minder sterk en dus vat baarder voor eventuele aanvallen van vi russen. Voor hun studie bekeken de Italia nen acht patiënten die de eerste verschijn selen vertoonden van een afstotingsreac tie na een beenmergtransplantatie. Ze be handelden deze mensen met een infuus van witte bloedlichaampjes van de donor waaraan ze via genetische manipulatie een herpesgen hadden toegevoegd, dat erg gevoelig is voor het antivirale middel gancilovir. Afstotingsverschijnselen kon den ze onderdaikken met gancilovir. 1 D T E 0 0 R M N 2 M A A E T E R S 3 T C 0 H R A E N 4 P K P IJ A A H L 5 D E 0 E N F T S 6 S P A L U K E C 7 Z H 0 T 0 S M D 8 E K M I 0 0 S R 9 L D E A P E D L 10 I P G L E R A N 11 T S R A D A G I 12 B A E A Z N IJ V 13 E P R L A D A T 14 R I 0 E 0 D N T OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg. die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. 1. Gramschap; 2. plas; 3. schaakstuk; 4. haarloos; 5. zach te veren; 6. keteltrom; 7. rand; 8. zanggroep; 9. eetgerei; 10. voornemen: 11. langzaam; 12. betrekking; 13. prent; 14. kleur. KRUISWOORDRAADSEL sladas te-h-p-al race-esla a-afrit-a kanteloep -lten- spartelen t-tilde-e amen-enig me-g-l-de pilton DONDERDAG 19 JUN11997 HET WEER DOOR JAN VISSER Voor de tijd van het jaar zijn de nachten de afgelopen dagen bijzonder koud geweest. Op de luchthaven Schiphol werd dinsdagochtend vlak boven het aardoppervlak een mini mumtemperatuur van 1.4 graad gemeten en gisteren was het er met 0,3 graad zowaar nog wat kouder. Medewerker Putto uit Bloemendaal, die regelmatig met meetapparatuur in de duinen experimenteert, mat in een beschutte duin- kom zelfs -2 graden. Pure grondvorst dus! Bij zulke lage temperaturen zijn we al gauw geneigd om aan het oosten van het land te denken waar het zelfs eind juni nog kan ge beuren dat aardappelpercelen door zware grondvorsten vol komen verloren gaan. De afgelopen nacht geen lage temperaturen meer doordat van het westen uit wolkenvelden binnendreven. De wolken velden hingen samen met het frontensysteem van een de pressie bij Ierland. Dit front trekt de komende nacht ons land binnen. Het gevolg is dat de regenkansen groter wor den. Ook vrijdag valt er nog enige tijd regen of buien. In het front ontwikkelt zich namelijk een storing. De wind gaat uit het zuidwesten waaien maar wordt niet veel sterker dan matig. De temperaturen bereiken waarden van om streeks 18 graden. Tijdens het weekeinde wordt het weer beeld bepaald door een diepe depressie boven de Britse ei landen. Onder invloed van dit systeem moeten we rekening houden met perioden met regen of buien en vooral op zater dag schiet de wind uit zijn slof. Aan de kust komt mogelijk een harde zuid tot zuidwestenwind te staan. De temperaturen lopen nog op tot waarden omstreeks 18- 19 graden. Na het weekeinde verhuist de depressie naar Scandinavië en gaat de wind uit het noordwesten waaien. De lucht die dan over ons land stroomt is koeler ofwel de middagtemperaturen zakken terug naar 16-17 graden. 17 graden. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd veel wind. Weinig zon en morgen vanuit het zuidwesten verder toenemende be wolking gevolgd door regen. Middagtem- peratuur van 14 tot 19 graden. België en Luxemburg: Vandaag in het oosten meest droog en flink wat zon, van het westen uit toene mende bewolking en later mogelijk wat regen. Morgen wisselend bewolkt. Mid- dagtemperatuur vandaag net boven 20 graden, morgen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag van het westen uit toenemende bewolking, gevolgd, door regen. In het oosten eerst nog zon. Morgen wisselen wolken, buien en zon elkaar af. Middag- temperatuur van 17 graden langs de Bretonse kust tot ongeveer 22 graden plaatselijk in het binnenland. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog Van daag in het noorden soms enkele wol kenvelden. Middagtemperatuur aan zee uiteenlopend van 20 graden bij Porto tot bi|na 30 in de Algarve Madeira: Zonnige perioden maar van tijd tot tijd ook wolken en kans op een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra- Vandaag vooral in het oosten fikse re gen- of onweersbuien, morgen met na me in het noorden. Elders flinke zonnige perioden en. op een lokale onweersbui na, droog. Middagtemperatuur aan de kusten uiteenlopend van een graad of n het noordwesten tot bijna 30 in het zuiden, in het binnenland plaatseljk dichtbij de 35 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, soms wolken. Meestentijds droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: droog en flink zonnig, vooral i het noorden soms wolken, maar vrij wel droog. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen de 23 en 32 graden. Tunesië: Zonnig, maar vandaag in het noorden bewolkt en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur aan zee ver boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: In het oosten eerst nog zon en droog. In het westen toenemende bewolking ge volgd door regen. In het zuidwesten en kele (fikse) regen- of onweersbuien. Morgen vanuit het westen enkele opkla ringen en af en toe zon. Maxima van net 20 graden langs de westkust tot circa 27 in de Provence. Mallorca en Ibiza: Vandaag enkele fikse regen- of onweers buien. Plaatselijk kan veel neerslag val len. Morgen opklaringen, zonnige perio den en vrijwel droog. Maxima vandaag net onder de 25 graden, morgen enkele graden erboven. Italië: Vooral vandaag in het westen en later in het noorden enkele (fikse) regen- of on weersbuien. Verder flinke zonnige perio den. Maxima tussen 25 en 35 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag fikse buien, sommige met on- Morgen opklaringen en zonnige perioden. Vrijwel droog Middagtempe ratuur rond 27 graden. Malta: Flinke zonnige perioden, maar vandaag ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima ruim boven de 30 graden Griekenland en Kreta: Zonnig. Later in het noorden kans op en kele wolkenvelden, droog. Maxima rond 30 graden, op het vasteland op enkele plaatsen ruim 35 graden Turkije en Cyprus: Zonnig Middagtemperatuur langs de kust dichtbij de 30 graden. Duitsland: Vandaag flinke zonnige perioden; in het zuiden later op de dag kans op een bui, verder bijna overal droog. Morgen toene mende bewolking en nu en dan regen, mogelijk ook onweer en in het zuiden flink wat neerslag. Middagtemperatuur omstreeks 20 graden, bij zon hier en daar iets hoger. Zwitserland: Soms wat zon maar ook van tijd I buien, met vooral in het oosten ka onweer. Maxima omstreeks 21 maar morgen in het zuiden hier wat hoger. Oostenrijk: Vandaag hier en daar wat zon; meest bewolkt en een aantal vooral op morgen zware buien r weer en plaatselijk veel neerslag dagtemperatuur tussen 20 en 2; Flinke zonnige perioden en eers' overal droog. Morgen in de loopa dag in het zuidwesten een toene- kans op een stevige regen- of o bui vandaag middagtemperatu veer 21daarna geleidelijk iets hoj Tsjechië en Slowakije: Meest bewolkt en enkele buiei op morgen met onweer en hier e* veel neerslag. Vandaag plaatsehj zon. Middagtemperatuur omstree» graden Hongarije: Vandaag overwegend droog en a perioden. Morgen meest bewollc.-: aantal stevige regen- en o soms met veel neerslag. Maxir; 25 graden Aberdeen Barcelona Boedapest Brussel Dublin Frankfurt Innsbruck Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Madrid Mallorca Split onbew. Stockholm half bew Warschau onbew Wenen licht bew. Zurich halt bew Bangkok licht bew Buenos Aires zwaar bew Casablanca licht bew Johannesburg licht bew. Los Angeles zwaar bew New Orleans onbew. New York regen Steeds meer aanwijzingen: Er komen steeds meer aanwij zingen dat schizofrenie een li chamelijke oorzaak heeft. Ame rikaanse en Duitse onderzoe kers hebben ontdekt dat schi- zofrenen een storing hebben in de doorbloeding van het voor ste deel van de hersenschors (prefrontale cortex). Dat is het deel dat het nauwst verband houdt met sociaal gedrag van de mens. Dat blijkt uit publicaties van beide onderzoeksgroepen in het Britse medische tijdschrift The Lancet De Amerikaanse onder zoeker dr. Nancy Andreason en haar collega's beschrijven een onderzoek van de hersenen van zeventien schizofreniepatiën- ten. Ze merkten op dat er in het voorste deel van de hersen schors gebieden zijn die teveel doorbloed zijn en gebieden die juist te weinig doorbloed zijn. Dit laatste kan de hallucinaties, de waandenkbeelden en het verlies van zelfcontrole veroor zaken die kenmerkend zijn voor de ziekte. TOM POES Tom Poes en de Tijwisselaar Oene Horletoet daalde de touwlad der af met gemengde gevoelens. „Vaarwel", sprak hij. „Wanneer u vannacht vanzelf vlot komt sta ik, als tijwisselaar, voor aap. Maar die kans wil ik lopen; ik doe niets; in het geheel niets. En ik ben benieuwd of het dan toch hoog water wordt." „Dat wordt het, meneer!" beloofde de gezagvoerder. „Hoogwateren storm!" „Wezullen zien," mompelde de grijsaard zuch tend. Hij maakte zijn scheepje los en zette in de vallende schemering koers naar het eiland Raap, dat duis ter in de golven lag. Op het strand had Kobbe Kobbema inmiddels zijn cirkel getrokken en zijn gedicht opgezegd. Maar nu werd hij gestoord door heer Bommel, die bevreemd nadertrad. „Wat doe jij daar jonge vriend?" vroeg deze. De leerling keek ver schrikt op, doch toen hij slechts bot onbegrip op het gelaat van de vreem deling las, bukte hij zich weer over zijn kring. „Ik maak laag water," sprak hij. „Wees stil; want ik heb nog meer te doen." Heer Ollie deinsde ontsteld achteruit, want nu nam het ventje een schroef blad aan een ijzerdraad ter hand dat hij met grote snelheid boven zijn hoofd liet ronddraaien. „De windmo len!" riep hij boven het gieren uit. ,,lk maak storm! Storm en laag water; dat is hun straf!" KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Geregeld zon. maar ook wolkenvelden. Geleidelijk overal meer wolken en vooral op morgen langs de westkust af en toe regen. Middagtemperatuur van 13 graden in het noorden tot ruim 20 plaatselijk in het zuiden. Met name In het zuiden en midden wolken, overwe gend droog. Morgen in het noorden en midden meer wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 20 graden, in het noorden frisser. Denemarken: Flinke zonnige perioden. Morgen van het westen uit toenemende bewolking, later af en toe wat regen. Middagtemperatuur rond HEINZ De huidige space shuttle wordt omhooggestuwd door een 55 me ter hoge solid rocket booster. Aan de onderzijde van deze krachtreus zitten de beweegbare segmenten. De booster werkt met een vast ex plosief mengsel. Bij de ramp met de space shuttle 'Challenger' in BEN APELDOORN Onderzoekers zijn bezig een veiliger en op termijn goedko per raketsysteem voor de Ame rikaanse Space Shuttle te ont werpen. Bovendien moet het toekomstige systeem ook ge schikt zijn voor het lanceren van andere nuttige ladingen dan alleen de Space Shuttle. De lucht- en ruimtevaartgigan ten Boeing en Lockheed-Martin hebben beide onderzoeksop drachten voor het nieuwe raket systeem gekregen van het Marshall Space Flight Center', onderdeel van de National Aeronautical and Space Admi nistration (NASA). Met de twee opdrachten is een bedrag ge moeid van 3,8 miljoen gulden. Boeing moet onderzoeken hoe de beide vaste brandstofraket ten kunnen worden vervangen 1968 ontstond er een lek in een van de beweegbare segmenten, dat leidde tot het exploderen van de brandstoftank waarna de brok stukken, inclusief het beman- ningsverblijf met de astronauten, van bijna twintig kilometer hoog te omlaag tuimelden, foto cpd door motoren die werken met vloeibare brandstoffen. Lock heed-Martin gaat de haalbaar heid na van een vliegtuig-achtig systeem waarmee de twee ra ketten, na te zijn afgestoten van de shuttle en de externe brand stoftank, gewoon op een vlieg veld kunnen terugkeren. Nu ko men ze nog elk apart aan para chutes naar beneden en moet men ze steeds uit de Atlantische Oceaan opvissen en gereedma ken voor hergebruik. Geschat wordt dat de nieuwe lanceer- en landingsconfigura tie van de twee stuWraketten op jaarbasis een besparing oplevert van een miljard gulden. Het nieuwe systeem levert boven dien meer veiligheid op voor de shuttle-bemanningen en hun kostbare ladingen. Dacht mert vroeger met schedelboringen hersenaandoeningen te verhelpen. Tegenwoordig heeft men allerlei methodes ontwikkeld om hersenen en hersenfuncties veel directer te onderzoeken. »archieffoto Eerdere studies gaven aanwij zingen in dezelfde richting, maar waren onbruikbaar omdat de onderzochte patiënten me dicijnen gebruikten. Bij de pa tiënten die Andreason onder zocht was de diagnose schi zofrenie net gesteld. Zij gebruik ten nog geen geneesmiddelen. Onderzoekers van de Techni sche Universiteit van Aken on der leiding van dr. Osama Sabri kwamen tot dezelfde conclusie bij onderzoek van 24 patiënten die nog geen medicatie hadden gekregen. jk 11 7 14704

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12