Wim Kok leidde zonder 'geleuter' Tangverlossing redt Verdrag van Amsterdam r «©euro Eurotop Tien meningen ov< 'nieuw' Amsterdai .1. méiniWK, fócwmt, WOENSDAG 18 JUNI 1997 AMSTERDAM PAUL KOOPMAN ..Het wordt een tangverlossing, maar de ou ders zullen zeker uitroepen dat het een wolk van een baby is geworden. Vanavond hebben we het mooiste verdrag dat ooit in de Unie is afgesloten." Deze voorspelling van een hoge Nederlandse diplomaat, nog ruim voordat de Europese leiders hun fiat gaven aan het Verdrag van Amsterdam, is gisteren redelijk nauwkeurig gebleken. Daar lag een gerimpeld wezentje met een eier- hoofd, maar de rond de wieg geschaarde volwassenen allemaal mannen deden hun best het kind uitvoerig te prijzen. Zoveel is duidelijk: het paarse trio Kok (PvdA), Van Mierlo (D66) en Patijn (WD) keerde vandaag huiswaarts met een hele reeks complimenten over zijn deskundig en bekwaam voorzitterschap op zak. Bonds kanselier Kohl dankte zijn Freund Wim uit bundig voor diens inspanningen, de Britse premier Blair straalde van tevredenheid, de Belgische premier Dehaene zei dat Neder land zes maanden 'zeer goed voorzitter schap' had getoond. De Europese rege ringsleiders en staatshoofden hadden maandag al een klein feestje gevierd rondom de doop van de nieuwe Europese eenheidsmunt. Gisteren ging de vlag uit voor het Verdrag van Amsterdam. De complimenten zijn niet onverdiend: het mag in het Europa van vandaag een hele prestatie heten om met vijftien lidstaten, met allemaal hun eigen nationale belangen en eigenaardigheden, overeenstemming te bereiken over een nieuwe Europese grond wet waarin zo'n 75 uiteenlopende onder werpen worden geregeld. Nederland werd bovendien in de wielen gereden door maar liefst drie verkiezingen: de Britse en Franse verkiezingen in mei en de Ierse volksraad pleging begin deze maand. De stembus gang bracht niet alleen een 'ruk naar links' in het Europese huis, maar gaf ook onze kerheid en vertraging bij de onderhandelin gen. Tot overmaat van ramp zorgde de nieuwe Franse regering-Jospin de afgelopen week voor hoogspanning rond het enige echte Europese prestigeobject: de invoering van de eenheidsmunt. Nu de zware bevalling achter de rug is, is het moment aangebroken waarop de bore ling aan een eerste test moet worden on derworpen. En daar ligt de ontgoocheling van de trotse ouders meteen om de hoek: het is een geval voor de couveuse. Toch waren de verwachtingen van het nieuwe verdrag hooggespannen. Anderhalf jaar geleden ging de onderhandelings- groep-Westendorp aan de onderhande lingstafel zitten met het vaste voornemen drie Europese problemen nu eens goed te regelen: de Unie moest een slagvaardige buitenlandse politiek kunnen voeren, de besluitvorming moest grondig gestroom lijnd en ook zou 'Brussel' het voortouw moeten nemen bij het justitiebeleid. Uitgerekend deze drie onderwerpen zijn in het verdrag niet of nauwelijks uit de verf gekomen. Om een oplossing te vinden voor de diepe verdeeldheid tussen de Europese lidstaten over het buitenlands beleid, de verde ling van de macht in de Unie - v en het justitiebeleid heeft de diplomatie een oud en ver- FI IR O trouwd instrument uit de E Lr IS schuur gehaald: de bulldozer. A M S T E .Alles wat je niet kunt oplos sen kun je altijd nog voor je uit schuiven en uitstellen tot later datum", zei een onderhandelaar. En inderdaad: uitstel is de toverformule geble ken waarmee het Verdrag van Amsterdam te elfder ure gered kon worden. De wens van Nederland om voortaan met meerderheid van stemmen te beslissen over het asiel- en migratiebeleid is door Duitse en Britse tegenstand niet in vervul ling gegaan. Pas over een jaar of zeven wordt besloten of deze cruciale stap in de Europese eenwording gezet kan worden: uitstel. De door met name Frankrijk en Duitsland vurig nagestreefde fusie van de slapende Europese defensieorganisatie WEU met de Europese Unie vindt niet plaats. Europa uitrusten met een eigen militaire arm wordt in het verdrag nu een 'moge lijkheid voor later' genoemd, in plaats van een nadrukkelijk doel. Weer uitstel dus. Niet in y r de laatste plaats is ook de pijnlijke maar noodzakelijke hervorming van het Europees bestuur op sterk water gezet. TOP Ook hier: uitstel. Nu Tsjechië, Polen en Honga- R D A M rjje a] snei tot (jg NAVO wor den toegelaten, is er plotse ling minder haast met de oostwaartse uitbreiding van de EU. De moeilijke herverdeling van macht en invloed in de Unie kan wachten tot na de eeuwwisseling als de eerste nieu we lidstaten toetreden: uitstel. Dat de Europese Unie met zijn verlammen de vetorechten, ingewikkelde inspraakpro cedures en uitgebreide bureaucratie een historisch gegroeid bestuurlijk wangedrocht is, is plotseling niet erg meer.Ach, we wer ken al jaren met een Europese Commissie van twintig leden en is de wereld vergaan?", zei de Oostenrijkse minister van buiten landse zaken Schussel eind vorige maand. Prompt werd besloten de noodzakelijk ge achte verkleining van de Europese Com missie nog even op te zouten. Uit met name de Belgische delegatie klonk de afgelopen dagen in Amsterdam gemor over het gemak waarmee Nederland de moeilijke kwesties voor zich uit heeft ge schoven. ,,We krijgen de indruk dat voor Nederland maar één ding geldt: er moet een verdrag komen met de naam Amster dam op de kaft. Wat er in staat is minder belangrijk", mopperde een hoge Belgische ambtenaar. Dehaene zelf had maandagavond ook moeite zijn irritatie over de matige ambities van het Nederlandse voorzitterschap te ver bergen. In Hotel de l'Europe namen hij en Kok allebei een aparte lift naar hun slaap vertrekken, zonder een woord met elkaar te wisselen. Toch draagt het Verdrag van Amsterdam, net als moeizaam ter wereld gekomen ba by's, nog een belofte in zich. In de nieuwe Europese grondwet is op verschillende plaatsen de kiem gelegd voor nieuw beleid dat ooit nog tot iets moois kan uitgroeien. Zo kan de vergelijking van het 'best preste rend werkgelegenheidsbeleid' leiden tot een omslag in het economisch de Frankrijk: zo kunnen de omslacht dures bij besluitvorming over het lands beleid het begin vormen vai samenwerking op dit punt en de c van 'Petersbergtaken' in het verdr (vredesoperaties en humanitaire t de opmaat vormen voor een serie ropees defensiebeleid. Tenslotte k ingewikkelde uitzonderingsbepali voor Engeland, Ierland en Denem gemaakt bij het gezamenlijke justi er voor zorgen dat deze drie 'buite later alsnog toetreden. Europa heeft volgens staatssecret< buitenlandse zaken Patijn geen re beleefd in Amsterdam, maar wel e stappen vooruit gezet. ,,Ik zou het de willen noemen", zei Patijn. De regeringsleiders en staatshoofden alweer van volgende stapjes voorn „En nu gaat Groot-Brittannië de a| van de toekomst bepalen", kondij Britse minister van buitenlandse z ok aan. Er blijft, ook voor de volge zitters, voldoende werk aan de wij ropa is nog lang niet klaar. AMSTERDAM ALY KNOL Per geschonken Union-fiets waren ze zojuist voor de lunch bij het Amstelhotel gearriveerd, de Belgische pre mier Jean-Luc Dehaene een beetje hijgend, maar la chend om de Nederlandse folklore. De Britse premier To ny Blair trok ongegeneerd zijn colbertje uit voor hij aan tafel ging zitten. Het voorgerecht was nog niet eens uitgeserveerd, of premier Wim Kok zette de Europese lei ders gisteren meteen weer aan het werk. kan weten. „Maar het wordt gek genoeg van hem geaccepteerd." Vooral omdat Kok in de laatste maanden in de Europese pikor de flink in rang is gestegen. Hij geldt tegenwoordig als één van de veteranen in het Europese gezelschap, zeker na de verkie zingen in Groot-Brittannië en Frankrijk. Daar komt nog bij dat het Nederlandse 'poldermodel' voor een succesvolle economie overal bewondering afdwingt. Voor Labour-premier Tony Blair is Kok een soort 'vaderfi guur' geworden, die hem in de aanloop naar de Britse verkie zingen op 1 mei haast dagelijks op de hoogte hield van de ont wikkelingen rond de vernieu wing van het Verdrag van Maas tricht. En toen Kok en minister Hans van Mierlo van buiten landse zaken op hun rondreis aan de vooravond van de Euro top vorige week dinsdag in Pa rijs aankwamen, werden de Ne derlanders met zoveel égards ontvangen dat ze er bijna van moesten blozen. Als voorzitter van de Europe se Unie heeft Kok zijn oude vak bondsstreken niet gemeden, zoals onder meer in Amsterdam bleek. Zondags voor de top tim merden de Britten, de Ieren en de Nederlanders twee protocol len in elkaar, waarin de uitzon deringspositie van Groot-Brit tannië en Ierland werd geregeld op het gebied van de grenscon troles. Kok liet de stukken niet eerst aan de overige Europese leiders zien, maar legde ze maandagochtend bij het begin van de top als vaststaand feit op tafel. Omdat de twee eilandsta- ten en het voorzitterschap er al hun zegen aan hadden gegeven, konden de anderen niet veel anders doen dan lijdzaam in stemmen. Volgens kenners is de 'che- Op droge toon begon hij de laatste knelpunten op te som men. Het moment was type rend voor de manier waarop Nederland in het laatste half jaar het voorzitterschap van de Europese Unie heeft bekleed. Onverstoorbaar en vastbera den", zo omschrijft een hoge functionaris bij de Europese Commissie Koks leiderschap bij de twee Europese topconferen ties: half mei in Noordwijk en de afgelopen twee dagen in Am sterdam. „Hij kent de hele materie. Als iemand het over artikel 117, pa ragraaf 2 heeft, weet hij precies waarom het gaat. Hij is niet aan de kant te zetten als hét om kennis gaat, zelfs niet als het om detailkennis gaat." Maar juist omdat Kok zelf zo goed is voor bereid, kan hij het slecht heb ben wanneer de anderen niet bij de les zijn. Hij trommelde gisterochtend ongeduldig met zijn vingers op de ovale vergadertafel in De Ne- derlandsche Bank. toen bleek dat bondskanselier Helmut Kohl de in de nacht geprodu ceerde nieuwe verdragsteksten nog niet had gelezen. Kok moest noodgedwongen een leespauze inlassen. Zijn gezicht sprak boekdelen. Eerder al had hij in rond Ne derlands tegen zijn buitenland se collega's gezegd: „Heren, nu niet langer leuteren. We zijn al achttien maanden aan het on derhandelen. Het wordt tijd voor conclusies." Toen het ge zelschap de vertaling doorkreeg, viel er een stilte. Kok kan soms bijna onheus rechtstreeks zijn tegenover zijn collega-leiders. ,Af en toe denk je wel eens van: nou, nou, kan dat wel", zegt iemand die het Wim Kok, de fietsende premier met vakbondsstreken. „Heren, nu niet langer leuteren. We zijn al achttien maanden aan het onderhandelen. Het wordt tijd voor conclusies." foto gpd phil nijhuis mie' tussen het paarse toptrio Kok, Van Mierlo en staatssecre taris Michiel Patijn van Europe se zaken 'buitengewoon goed'. „Ze proberen elkaar geen vlie gen af te vangen, zoals nog wel eens tussen Lubbers, Van den Broek en Dankert gebeurde." Van Mierlo heeft daarnaast de eigenschap om de sfeer op ver gaderingen met een kwinkslag te verbeteren. Zo wilde de vorige Franse mi nister van buitenlandse zaken van Frankrijk Hervé de Charette dit voorjaar een vervelende zaak aansnijden. Hij begon: „Wat ik nu ga zeggen, kan misschien worden opgevat als Franse arro gantie, maar...". Van Mierlo on derbrak hem met gespeelde verbazing: „Franse arrogantie? Dat is nog nooit in mijn ge dachten opgekomen." Dé zaal barstte in lachen uit. De Charet te kon zijn kwestie inpakken. Ook de Nederlandse aanpak van het Franse probleem met het stabiliteitspact heeft indruk gemaakt. Nadat de nieuwe Franse minister van financiën Dominique Strauss-Kahn in Luxemburg ineens dreigde het stabiliteitspact voor een harde euro op te blazen, werd een in genieuze machinerie in werking gesteld: een doortrapt één tweetje tussen Duitsland en Ne derland. Toen Kok van Van Mierlo af gelopen woensdag Bonn op hun rondreis aandeden, werd met kanselier Kohl en minister Theo Waigel van financiën afge sproken dat er nooit en te nim mer extra Europees geld voor werkgelegenheidsprogramma's zou komen, zoals de Fransen eisten. Er werden twee afspra ken gemaakt. Commissie-voor zitter Jacques Santer werd ge beld met de waarschuwing niet op de Franse geldwensen in te gaan. Op de Frans-Duitse top. twee dagen later, zouden de Duitsers geen duimbreed toegeven. De oude diplomatieke wijsheid in het achterhoofd: als Duitsers en Fransen samen zijn, weet je vantevoren wie er wint. De win naar zou ditmaal nu eens niet Frankrijk worden. Op de top in Amsterdam kon in één dag het Franse probleem worden getac keld met een ingenieuze, maar 'gratis' tekst. Kok en Van Mierlo werden, toen het gisteren in Amsterdam later en later werd, door diplo maten als 'echte zwoegers' om schreven. Iedereen erkende dat Nederland een uitermate zwaar karwei voor zijn kiezen had ge kregen met het voorzitterschap in dit cruciale halve jaar. Van daar misschien ook het applaus dat 'onze' ministersploeg oogst te. toen maandag de crisis om het stabiliteitspact was bezwo ren. Applaus voor een voorzit terschap, dat is bijna ongehoord in de Europese topwereld. Bo- vendienis het niet gemakkelijk, zoals een diplomaat bezwoer: „Bij dit soort gevallen is het vaak moeilijk applaudisseren. Als je er eenmaal aan toe bent, sta je meestal al met een glas champagne in je hand." AMSTERDAM THEA VAN BEEK De gemeente Amsterdam heeft de Eurotop aange grepen om definitief af te rekenen met het seks, drugs en rock 'n roll- imago van de hoofdstad. Voor ruim zes miljoen werd de hoofdstad gepro moot als Capital of Inspi ration. Is het 'campagneleider' Patijn gelukt om Amsterdam als hét Sodom en Gomorra van de wereldkaart te ve gen? Krakers, junks en bui tenlandse delegatieleden over het 'nieuwe' Amster dam. Sjoerd Bosch, woordvoer der van het Autonoom Centrum: .Amsterdam is een stad waar protesteren niet kan, waar mensen monddood worden ge maakt. Demonstranten worden opgepakt op grond van hun uiterlijk. Dat is het nieuwe visite kaartje van Amsterdam." Roberto Payer, directeur van het Hilton Hotel:Als er iets verkeerd gaat. wor den regeringsleiders erg onrustig en gaan ze mop peren. Dat voel je direct als directeur van een hotel. Ik heb geen onvertogen woord gehoord, dus ik denk dat de buitenlandse gasten zeer tevreden zijn." Een Italiaanse diplomaat: „Het imago interesseert ons niet. Nederlandse vrouwen zijn mooi, dat is belangrijk. En verder ma ken Italianen zich vooraf vooral veel zorgen over het weer in Holland. Dat is ons ontzettend meegevallen. Arthur van Schendel, di recteur van het Amster dams Uit Buro: „Ik vind het fantastisch dat zo'n top ook in Amsterdam kan worden gehouden, juist omdat hier veel ruimte is voor allerlei soorten de- monstraties. Waar ter we reld zie je een klassiek concert op de gracht naast een protestmars van kra- :erda eenj er nl )ike| kers? Dit is uniek." Een Duitse verslaggev „De eerste nacht was ramp. Al dat lawaai, al luut niet inspirerend, een vindt het prachtig alles mag in AmsterF maar ik had er alleen last van. Ik ga liever Zeeland, daar heb if bootje." Bob Hiensch, woordvl der van minister Van Mierlo: „Eerlijk is eerl Dit is mijn tiende Eur se top en ik heb nog zoveel publieke belan stelling meegemaakt, is gunstig voor Amste dam. En zelf vind ik h heerlijk om even uit d Haagse ambtenarenst zijn." Man en vrouw (ex-dn verslaafd) met flesjes op een bankje in het „Het is erg makkelijk speciaal voor de Euro i het imago van de stac te krikken. Waarom h de burgemeester dat eerder gedaan? Het di beleid is hier een zooi ambtenaren zijn corn Daar moet hij iets aai doen. Die hele promo campagne is zonde v het geld en zwakkere: zoals altijd de dupe." 'Campagneleider' bui meester Patijn: „Het 2 zeker een paar jaar di voordat het imago va - stad is veranderd. Een I' strenger beleid voor c feeshops zal daartoe dragen. Maar daar b< al 2,5 jaar mee bezig, geen speciale Euroto| Een ME'er: „Mijn reai j: Mag eigenlijk niet. Da voor hebben we onze 1 tiewoordvoerder Kla; Wilting. Nou goed dai Voor mij is het inspin - dat ik na de top twee V gen achter elkaar ga pen. Het is wel genoe jj weest. Ik heb dagen g maakt van vijftien, ze! en zeventien uur. We rusten." TOM JANSSEN Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten 2001 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8