r Rijke landen laten vluchteling zitten onservatieven kiezen morgen nieuwe leider 'Leukemie bij La Hague' Buitenland Clinton heeft plannen met Afrika Wapenstilstand in Congo-Brazzaville Beperkt treinverkeer Amsterdam CS - Utrecht CS Amsterdam CS - Gouda Zaterdag 21 juni en zondag 22 juni de gehele dag. Bij station Amsterdam Muiderpoort wor den wissels en sporen vernieuwd. Door deze werkzaamheden is er op zaterdag 21 en zondag 22 juni de gehele dag geen treinverkeer tussen Amsterdam CS en Duivendrecht. De extra reistijd kan oplopen tot 30 minuten. Reist u tussen Amsterdam CS. A'dam Amstel. Duivendrecht en A'dam Bijlmer? Tussen Amsterdam CS en A'dam Bijlmer reist u met de metro. Uw NS-vervoerbewijs is op 21 en 22 juni geldig op dit traject. Reist u per Intercity Amsterdam CS Utrecht CS Eindhoven (Maastricht) v.v.? De Intercity's rijden tussen Amsterdam CS en Utrecht CS via een andere route en stoppen niet op A'dam Amstel. De extra reistijd tussen Amsterdam CS en Utrecht CS is 30 minuten. Reist u per stoptrein Rotterdam CS/ Gouda Amsterdam CS v.v.? De stoptrein vanaf Rotterdam CS via Gouda naar Amsterdam CS rijdt tot/vanaf Abcoude. Vanaf Abcoude reist u via Duivendrecht naar Amsterdam CS. De extra reistijd kan oplopen tot 30 minuten. Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze en andere werkzaamheden in deze periode? Bel OV Reisinformatie 0900-9292 (75 ct/m), kijk óp Teletekstpagina 754, raadpleeg Internet http://www.ns.nl of haal de folder op het station. Uiteraard staan onze lokettisten en conducteurs u ook graag te woord. Geen treinverkeer Metro GVB 'ENSDAG 18 JUNI 1997 Noord-Korea niet bang voor Zuid-Korea 0NDEN HANS GELEUNSE "55 correspondent De voormalige Britse minister van fi- J! lanciën Kenneth Clarke heeft gisteren 91 verrassend de tweede verkiezingsronde voor het leiderschap van de Conserva- ieve Partij gewonnen. Hij kreeg echter niet de benodigde steun van 83 van de 164 Conservatieve Lagerhuisleden, zo- lat morgen opnieuw moet worden ge temd. De winstkansen voor die waar- •chijnlijk finale ronde lijken het (rootst voor Clarke's 36-jarige tegen- 'oeter, William Hague. De voormalige me minister van Wales kreeg gisteren 62 313 ractieleden achter zich, twee minder Ian Clarke. Zijn aanhang rekent erop 'at supporters van de hard:rechtse an- i-Europeaan John Redwood morgen voor Hague zullen kiezen. Redwood kreeg gisteren slechts 38 stemmen. Ve teraan Clarke kan echter wel degelijk voor een verrassing zorgen. Een aantal supporters van Redwood heeft al laten doorschemeren voor Clarke te zullen kiezen. Redwood zei gisteravond dat hij zo wel door Hague als Clarke was gebeld met de vraag om toe te treden tot het schaduwkabinet dat door de partijleider zal worden gevormd. Ideologisch voelt het Redwood-kamp, waar tegenstand tegen de euro gepaard gaat met afwij zing van abortus en enthousiasme voor herinvoering van de doodstraf, zich meer thuis bij Hague, die soortgelijke opvattingen huldigt. Het dilemma voor Tory-rechts is ech- ter dat 'Hague the Vague' als een groen tje en politieke windvaan wordt be schouwd. Eén van de rechtse ijzervre ters, James Cran, zei gisteren dat hij nu moet kiezen tussen een politieke zwaargewicht die de verkeerde ideeën over Europa heeft en een lichtgewicht met wiens ideeën hij het eens is. Veel- betekend voegde hij daar aan toe: „We moeten een leider kiezen die in staat is verkiezingen te winnen en als opposi tieleider geducht tegenspel kan bieden aan premier Blair." Clarke was in de aanloop naar de stemming van gisteren zo verstandig geweest om te benadrukken dat hij de partij kan verenigen, met behoud van de traditie dat er verschillende stromin gen in de partij zijn. Volgens Clarke is zijn vertrouwde standpunt over de euro (uitstel van invoering, maar nu nog geen definitief besluit over Britse deel name) een prima basis om ook Euro sceptici in zijn schaduwkabinet op te nemen. Hague daarentegen schakelde, om Redwood-supporters te winnen, op het laatste moment over op de eis dat toe komstige leden van zijn schaduwkabi net onderschrijven dat het Verenigd Koninkrijk de komende tien jaar niet mee zal doen aan de euro. Er ontston den meteen geruchten over een breuk in de partij als Hague zou winnen. Het Hague-kamp hoopt nu dat Mar garet Thatcher alsnog besluit haar voor keur voor hun kandidaat uit te spreken. Zij heeft haar omgeving tot nog toe slechts rooksignalen laten afgeven over baar onvrede met de kandidatuur van Clarke. Nu Hague als de vaandeldrager van rechts overblijft, zal zij wellicht openlijk voor haar mening uitkomen. ipanningen lopen op in Cambodja 'MLnqm penh De ineenstorting van het overgebleven deel van de Bde Khmer heeft in Cambodja geleid tot een zware crisis. De Mee co-premiers zijn met elkaar in onmin geraakt over hoe zij Jfct mogelijke overlopers van de maoïstische beweging moeten inspringen. Eerste co-premier Prins Norodom Ranariddh is horstander van samenwerking met afvallige leden van de Rode Jimer. Co-premier Hun Sen is daar faliekant tegen. Hun lijf wachten hebben vannacht een reeks vuurgevechten gevoerd Baarbij twee of drie doden zijn gevallen. Het is onduidelijk waar Mid-Khmer-leider Pol Pot zich momenteel bevindt. r'anaf 1998 één zomertijd in heel Europa -Yemburg De zomertijd begint en eindigt de komende vier jaar e,falie vijftien lidstaten van de Europese Unie op dezelfde dag. eriat heeft de raad van Europese transportministers gisteren be tten in Luxemburg. De harmonisatie van de huidige regeling tldt voor de jaren 1998 tot en met 2001Het Europees Parle- »ent stemde met de verandering in tijdens haar vergadering in 11 juni. De zomertijd begint nu in alle lidstaten op de laatste bndag van maart en eindigt op de laatste zondag van oktober. umpleider nu staatshoofd Sierra Leone Ieetown De militaire leider van Sierra Leone, Johnny Paul Ko- Jma. heeft zich gisteren laten installeren als staatshoofd. Koro- |a, die op 25 mei de democratisch gekozen president Kabbah )n val bracht, liet zich tijdens een besloten ceremonie inzweren bor hoge rechter Samuel Beccles Davies. Koroma heeft op ter- iijn democratie beloofd aan de inwoners van Sierra Leone. H'erre'Blanche veroordeeld tot zeven jaar 1APSTADEugene Terre'Blanche, leider van de extreem-rechtse 1frikaner Weerstandsbeweging (AWB), is gisteren door de recht- tnk in Potchefstroom veroordeeld tot in totaal zeven jaar ge- Mngenisstraf wegens zware mishandeling en poging tot moord *peen veiligheidsbeambte die voor hem werkte. De man werd Lè zwaar mishandeld dat hij bijna stierf; hij is nu zwaar geeste- 3 iken lichamelijk gehandicapt. McVeigh krijgt militaire begrafenis ishington De ter dood veroordeelde Timothy McVeigh heeft cht op een begrafenis met militaire eer op een nationale be- "plaats. Zoals elke eervol ontslagen Amerikaanse militair kan cVeigh een beroep doen op de wet en begraven worden tussen nerikaanse oorlogshelden. Volgens een woordvoerster van het listerie dat zich met oud-militairen bezighoudt doet McVeig- veroordeling voor de bomaanslag op 19 april 1995 op een rerheidsgebouw in Oklahoma City en de oplegging van de lodstraf niets af aan zijn rechten. Duitser aangeklaagd wegens moord in '42 nn« Een 74-jarige Duitser is gisteren aangeklaagd wegens me- fcplichtigheid aan moord in verband met de executie van twin- gjoodse kinderen in 1942. De man wordt ervan beschuldigd s politieman een transport van twintig joodse kinderen te heb- bewaakt; de kinderen werden in de'zomer van 1942 naar Is- lelovka in Oekraïne gebracht om daar te worden doodgescho- i. De man zou zelf geen kinderen hebben geëxecuteerd. jlifant en walvis blijven beschermd Op de bijeenkomst van de VN-Conventie over Handel [Bedreigde Diersoorten (CITES) in Zimbabwe heeft een voor- el van Botswana, Namibië en Zimbabwe om beperkte handel [ivoor weer toe te staan het gisteren net niet gehaald. Aange- omen wordt dat er achter de schermen afspraken zijn gemaakt fer stemgedrag Noorwegen bijvoorbeeld, dat zelf geprobeerd beft het verbod op de vangst van walvissen op te laten heffen, /leek een felle voorstander van het ivoor-voorstel. Het Noorse porstel haalde het gisteren ook net niet. ienaat VS wil VN-schuld betalen Bashington De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met negen- tegen vijf stemmen een wet aangenomen die bepaalt dat de jerenigde Staten zo n 1.6 miljard gulden van de 2,5 miljard ach- krstallige contributie bij de Verenigde Naties afbetalen. De VS ?llen als voorwaarde dat de VN bezuinigen op uitgaven en per- Dneelskosten en dat de contributie voor de VS wordt verlaagd. 'I-secretaris-generaal Kofi Annan heeft eerder deze maand ge- dat het onacceptabel is dat de VS voorwaarden stellen voor 1 betaling van hun schulden aan de VN. De Amerikaanse president Clinton is van plan be zoeken te brengen aan een aantal Afrikaanse sta ten. Hij wil zo de hervormingsplannen van die landen steunen, zei hij gisteren bij de presentatie van een nieuw economisch ontwikkelingspro gramma voor Afrika. Een datum voor het bezoek is nog niet bekend. Het plan bevat onder meer tariefverlagingen voor landen die hun economie hervormen. Clin ton zei dat hij de zeven grote industriële landen (G7), die deze week in Denver bijeenkomen, gaat vragen zijninspanningen te ondersteunen. Eenzelfde verzoek richt de Amerikaanse presi dent op korte termijn aan de Wereldbank, het In ternationaal Monetair Fonds en de Verenigde Na ties. Het ontwikkelingsprogramma voorziet verder in fondsen om private investeringen aan te moe digen, de opening van de markt in de Verenigde Staten voor Afrikaanse producten, schuldvermin dering en geregeld overleg op regeringsniveau. Alleen landen die serieuze pogingen doen in de richting van markteconomie en democratie ko men in aanmerking voor dergelijke steun. „Een sterker, stabiel en florerend Afrika zal een betere paertner zijn voor veiligheid en vrede." In het verleden steunden de VS vooral Afri kaanse landen die de politiek van Washington steunden, ongeacht de binnenlandse politiek van die landen. Schiphol-^ Amnesty' International publiceert jaarboek 1997 85 Procent van alle vluchtelingen verblijft op zuidelijk halfrond De rijke landen van het noordelijk halfrond schieten tekort in de opvang van vluchte lingen. Hoewel zij in principe de verplichtingen van het VN-Vluchtelingenverdrag on derschrijven, voeren de noordelijke landen een steeds strenger beleid om asielaanvra gen te ontmoedigen door allerlei wettelijke en administratieve maatregelen. Als gevolg daarvan komt een extra last te liggen op de schouders van de arme landen. Hierop wijst de mensenrechtenorganisatie Amnesty International in haar Jaarboek 1997 dat van daag uitkomt. Amsterdam anp Het drama van de honderd duizenden vluchtelingen in het Centraal-Afrikaanse Grote-Me- rengebied was volgens Amnesty één van de gruwelijkste illustra- Landen op het zuidelijk half rond hebben 85 procent van de vluchtelingen ter wereld opge nomen. Alleen al in Afrika zijn er vijf miljoen vluchtelingen en ten minste zestien miljoen ont heemden binnen de eigen landsgrenzen. miljoen naar bijna vijftien mil joen. Iran biedt meer dan twee mil joen mensen onderdak, meer dan enig ander land ter wereld. ties van de gevolgen van grove Al jaren smeekt het de interna- mensenrechtenschendingen. Het aantal vluchtelingen in de wereld is in tien jaar tijd bijna verdubbeld, van ongeveer acht tionale gemeenschap om hulp, maar deze smeekbeden worden genegeerd, aldus Amnesty. De mensenrechtenorganisatie bekritiseert dat de internationa le gemeenschap bij voorspelba re rampen geen actie onder neemt. In de twee jaar voor de volkerenmoord in Rwanda waarschuwde een deskundige van de VN dat er massamoor den zouden plaatsvinden bij ge brek aan een vastberaden inter ventie. De volkerenorganisatie sloeg het advies in de wind. Amnesty International docu menteerde vorig jaar weer dui zenden politieke moorden of mogelijke buitengerechtelijke executies in zeker 69 landen. In 124 landen was sprake van mis handeling of marteling tijdens gevangenschap. Regeringen en gewapende oppositiegroeperin gen schenden mensenrechten omwille van de politieke me ning, de huidskleur, het geloof, de seksuele geaardheid of de et nische afkomst van de slachtof fers. In de jaarlijks gepubliceerde lijst van deze keer zo n 150 lan den waar de mensenrechtensi tuatie zorgen baart, komen Ne derland en België niet voor. Het dichtst bij ons in de buurt wor den de mensenrechten volgens het jaarboek geschonden in Duitsland. Daar waren opnieuw beweringen over mishandeling van gedetineerden door politie agenten. De ministers van Bin nenlandse Zaken van de zestien Duitse deelstaten hebben vorig jaar in een rapport vastgesteld dat het met name bij het moles teren van buitenlanders door agenten om meer gaat dan 'slechts enkele incidenten". Amnesty had vorig jaar circa één miljoen leden in meer dan 160 landen en gebieden. De or ganisatie zette zich in voor ruim 4.700 personen, geadopteerde gewetensgevangenen en andere slachtoffers van mensenrech tenschendingen, aldus het jaar boek. De strijdende partijen in de Congolese hoofdstad Brazzavil le zijn gisteren een wapenstil stand overeen gekomen. Het staakt-het-vuren is vanochtend om 00.01 uur plaatselijke tijd ingegaan en is drie dagen van kracht. De Franse ambassadeur in Brazzaville heeft dat bekend gemaakt. Het akkoord bepaalt onder meer dat het vliegveld van Braz zaville. Mava-Maya. neutraal gebied wordt. Het is onderte kend door een kolonel van de strijdkrachten van zittend presi dent Lissouba, een vertegen woordiger van de opstandige ex-president Sassou en een af gezant van nog een andere ex- president. Kolelas. Deze laatste speelde een bemiddelende rol in het conflict tussen zijn colle ga's. De Verenigde Staten besloten de activiteiten van hun ambas sade in Brazzaville vanaf van daag 'op te schorten'. De twaalf resterende diplomaten en me dewerkers zullen worden geëva cueerd. Met het vertrek van de Fransen komen de Amerikanen in gevaar, aldus een woordvoer der van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken. Volgens ooggetuigen bleef het gisteren rustig in Brazzaville na dagen van zware gevechten. Franse soldaten hebben vori ge week de evacuatie-operatie van buitenlanders uit de hoofd stad Brazzaville onderbroken om acht babygorilla's van het strijdtoneel te redden. Een mili taire patrouille ontfermde zich donderdag over vier gorillawe zen in de hoofdstedelijke die rentuin en bracht hen naar de haven van Pointe Noire. Zondag volgden de overige vier babygo rilla's waarvan de moeders door stropers zijn omgebracht. India krijgt eerste kasteloze president NEW DELHI AFP-Rtr India krijgt voor het eerst in zijn geschiedenis een kasteloze als president. De regerende allian tie van Verenigd Front en zijn parlementaire bondgenoot Congres Partij zijn overeenge komen de huidige vice-presi dent Narayanan te kiezen tot de opvolger van president Sharma. Het Verenigd Front besloot deze week ook zijn steun de ge ven aan Narayanan, voormalig journalist en minister. Hij wordt op 14 juli benoemd. India viert een maand later, op 15 augus tus, het feit dat het vijftig jaar geleden onafhankelijk werd van Groot-Brittannië. De huidige president Sharma behoort tot de hoogste kaste, die van de Brahmanen of pries ters. Sinds 1950, toen India een republiek werd. is het presi dentschap in handen geweest van hindoes van hogere kastes, twee keer een moslim en één keer een sikh. De kastelozen staan helemaal onderaan het ingewikkelde Indiase kastesvs- teem. 'larke wint verrassend tweede ronde, maar Hague lag slechts twee stemmen achter Noord-Korea is klaar voor de 'finale slag' met Ziiid-Ko- a en de Verenigde Staten. Dit heeft een woordvoerder van het )ord-Koreaanse ministerie van Oorlog meegedeeld in een iommuniqué dat in Tokyo is ontvangen. Noord-Korea beschul- ligt zijn zuiderbuur en de VS ervan hun militaire oefeningen kerk uit te breiden. Volgens hem staan ze op het punt het arme, loor hongersnood geteisterde land aan te vallen. f N willen verlenging Albanië-missie Iew york Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Na- fes heeft de Veiligheidsraad verzocht het mandaat van de multi nationale Europese vredesmacht in Albanië met twee maanden f verlengen. Annan voerde gisteren als reden aan dat terugtrek- jing van de troepenmacht voor de verkiezingen van 29 juni het Tredespi oces in Albanië ernstig zou ondermijnen. Het huidige mandaat loopt op 28 juni af. Jllegale Marokkanen verdronken tadrip-tanger» Bij een scheepsongeluk in de Straat van Gibral- ir, afgelopen donderdag, zijn mogelijk veertig Marokkanen ver- Ironken die op weg waren om illegaal Spanje binnen te komen, olgens de Spaanse radio zijn al 23 lijken aangespoeld bij de •laiokkaanse stad Tanger. Maandag ging men nog uit van veer- II doden. Twee opvarenden slaagden erin levend het strand >stfnn Tanger te bereiken nadat de niet-zeewaardige houten boot is omgeslagen. Een duiker van Greenpeace brengt meetapparatuur aan bij de afvoerpijp van La Hague. In opdracht van het bedrijf werd de apparatuur door andere duikers weggehaald, 'uit veiligheidsoverwegingen'. foto epa Greenpeace-cictie bij Franse nucleaire centrale in Nonnandië De Franse nucleaire verwer kingscentrale La Hague is de in zet van een felle strijd tussen het staatskernenergiebedrijf Co- gema en de milieubeweging Greenpeace. Aanleiding voor de affaire is de bevestiging dat on der kinderen die in de buurt van de centrale leven, drie keer zo veel veel leukemie voorkomt dan elders. De nieuwe staatssecretaris voor gezondheidszorg Bernard Kouchner gelastte gisteren een nieuw onderzoek naar radioac tieve besmetting rond de cen trale bij de havenstad Cher bourg. in Normandië. Hij zei in de Franse krant Le Monde hier toe te zijn overgegaan nadat een onderzoekscommissie, die was ingesteld door het vorige kabinet, het verhoogde aantal gevallen van bloedkanker onder kinderen had bevestigd. Vorige week maakte Green peace al bekend dat zij was ge stuit op een 'verbijsterend' hoog radioactiviteitsniveau in slijk op de zeebodem bij het einde van de afvoerpijp van La Hague in Het Kanaal, waar meetappara tuur was geplaatst. Volgens Greenpeace heeft Cogema de apparatuur maandagavond door kikvorsmannen en gewa pende duikers laten weghalen. Het staatsbedrijf heeft dat toe gegeven, maar zegt dit te heb ben gedaan uit veiligheidsover wegingen: „Om gevaarlijke inci denten als gevolg van acties met kwade bedoelingen, zoals het verstoppen van een afvoerpijp, te voorkomen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5