7 'Overmars heeft beste jaren nog voor zich liggen' Nationale held verslaat lokale held bUjft winnen 'Het is een puinhoop' in de tennisbond Sport 'ATEM SDAG 18 JUN11997 chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv.-chef rob onderwater. 071 -5356463 ax: praten over Michael Laudrup tjaagBayram Tutumlu, zaakwaarnemer van Michael Laud- iineldt zich vandaag in de Amsterdam ArenA om de transfer xle 33-jarige Deen naar Ajax rond te maken. „Ik heb een af- "Tak met Herr van Os (de penningmeester, red) en ik denk dat kwel uit zullen komen", zei Tutumlu gisteravond. Volgens gaat het om een eenjarig contract, met een optie voor nog e va aar- Er is Ajax veel aan gelegen nu snel zaken te doen, want ar ei Glasgow Rangers, Celtic, Olympic Marseille, FC Porto en en- Vate Griekse en Turkse clubs willen Laudrup inlijven, ed >ens zonder contract naar huis laat r0WOscar Moens is gisteravond zonder een contract te- 1 Ci ekeerd uit Schotland, waar hij twee dagen onderhandelin- 'vo; voerde met Glasgow Rangers. De transfer van de AZ-keeper g niet van de baan, maar het bestuur van de Schotse top- r'ai acht de kans dat de zaak doorgaat nog slechts vijftig pro- Oscar en zijn zaakwaarnemer moeten in Nederland een al problemen oplossen," zei assistent-manager Archie Knox, is een zeer complexe transfer, waarbij wij als club met nogal n ngewikkelde zaken zijn geconfronteerd. We willen Moens d bi steeds heel graag hebben. Maar dat kan alleen als men met aml iuidige club ook een paar dingen regelt. De sb «urbach wint rechtszaak p )nchem De Graafschap-trainer Fritz Korbach heeft in hoger (I ep een rechtszaak van zijn voormalige club Istanbulspor ge- 0( nnen. De Turkse club is door de FIFA gedwongen de oefen- ster, die in oktober 1995 ontslagen werd, een geldbedrag uit l~va ren. Korbach is al bijna twee jaar in een juridisch gevecht vjar rijn vroegere werkgever gewikkeld. Nadat hij een eerdere daj tszaak won, werd er echter geen geld overgemaakt door de ,n sant rijke Istanbulspor-voorzitter Cem Uzan. Korbach kaart - zaak opnieuw bij de FIFA aan en werd wederom in het f bijl ;rn^lst büjft in eerste klasse Eendracht Aalst blijft in de eerste klasse van het Bel- eriji ivoetbal. De controlecommissie van de voetbalbond heeft Je k jsteren vastgesteld. De club werd beschuldigd van omko- 1 julimaar dat is volgens de commissie niet bewezen. Aalst zou schi fgelopen seizoen de wedstrijden tegen Antwerp, RWDM en ïugi leroi hebben verkocht. Daarbij viel veelvuldig de naam van psti ick Orlans, manager van de club. Ook hij is onschuldig be- r) e len. istralië op weg naar kwalificatie Def< 3r, Australië heeft de eerste stap op weg naar kwalificatie het WK voetbal met gemak genomen. De ploeg van coach ibles plaatste zich door een 6-2 zege op de Solomonseilan- voor de eindstrijd van de Oceanië-zone. finale moet het team het opnemen tegen de winnaar van p B: Nieuw-Zeeland of Fiji. In twee duels wordt dan uitge- welk land om een WK-ticket mag spelen tegen de num- vier van Azië. ireuder verruilt RKC voor NAC 1 ig wijk Alfred Schreuder (24) tekent morgen een contract vier seizoenen bij NAC. De verdediger van RKC kwam gis- i tot een akkoord met de Bredase club, die volgend seizoen Herbert Neumann wordt getraind. Schreuder werkt mo- teel met RKC de nacompetitie af. De middenvelder van ori- is door trainer Bert Jacobs omgeschoold tot inschuivende te man. ulli test bij Prost iy cours De Italiaan Jamo Trulli is als derde gevraagd te en testen bij de formule 1-renstal Prost-Mugen. Het team voormalig wereldkampioen Alain Prost is drfrigend op zoek een vervanger voor Olivier Panis, die afgelopen zondag in treal tijdens de Grote Prijs van Canada beide benen op di eplaatsen brak bij een ongeval. De 22-jarige Trulli reed dit Den bij Minardi zeven Grote Prijzen. Bij het team van Prost n deze week op Magny Cours ook de Fransman Emmanuel 3rd en de Japanner Shinji Nakano. ïC legt fan stadionverbod op - gen» NEC heeft opnieuw een fan een stadionverbod opge- ;T; De supporter die onlangs in de nacompetitie Maurice - fvan VVV een kopstoot toediende, waardoor het duel een tier werd onderbroken door scheidsrechter Van Vliet, mag voorlopig niet laten zien bij de Nijmeegse club. De lengte de straf wordt pas volgende week bepaald. NEC, dat dit sei- lal 42 supporters een stadionverbod oplegde, verwacht ove- f is geen boete te krijgen voor het wangedrag van de suppoc- Boc p het terrein van VVV. ik Jugovic in de opruiming Juventus houdt opruiming. De Italiaanse kampioen ont- lzich gisteren van de Joegoslavische middenvelder Vladimir 0 »c De speler was zelf het meest verbaasd over zijn transfer Lazio. „Kennelijk wil Juventus verjongen. Ik ben totaal ver door deze snelle transfer", verklaarde de speler die in Rome intract overeengekomen is voor vier jaar. uador en Argentinië in kwartfinales t»bamba/santaEcuador en Argentinië hebben zich ge- voor de kwartfinales van de Copa America. Ecuador ver in de laatste wedstrijd in groep A Chili met 2-1. De Argen- hadden voldoende aan een gelijkspel 1 -1tegen Paragu- Ipnieuw bleek hoe weinig serieus sommige coaches het nooi benaderen. Zo spaarde de Chileense trainer sterspeler Zamorano voor de komende WK-kwalificatieduels. I streeft naar verplicht llen gezondheidsonderzoek londen gpd Nog even en de top varl het Ne derlandse voetbal telt louter nog miljonairs. Mare Overmars is de zoveelste Nederlander die in Engeland het schip met goud ging ophalen. Eén simpele pen nenstreek en de man uit Epe was gistermiddag om drie uur een zeer bemiddeld man. De toekijkende bazen van Arsenal zaten er glimlachend bij. „Als mister Overmars straks de voor zetjes geeft, die Dennis Berg kamp kan inkoppen, zijn wij heel gelukkig met hem en is hij zijn geld dubbel en dwars waard." Het exacte salaris wilde David Dein, de Arie van Os van Enge land, niet prijsgeven. Naar ver luidt zal het inkomen van de ex- Ajacied rond de 2,5 miljoen gul den schommelen. Met premies voor Europees voetbal en in de diverse bekertoernooien kan hij daarmee in vijf seizoenen een slordige vijftien miljoen gulden vergaren. Er zijn spelers in Eu ropa die met minder genoegen nemen. Maar niet alleen een vette bankrekening lokte Mare Over mars weg uit Amsterdam, waar het bestuur met woede en te leurstelling afscheid van hem heeft genomen. Voor de Oranje- international telt er ook nog zo iets als 'het spektakel van de Premier League'. Overmars zag zich in zijn dromen al twee sei zoenen geleden schitteren op Highbury, Anfield, White Hart Lane en Old Trafford. „Ik kan nu wel onthullen," sprak Over mars voor de verzamelde Britse pers in het stadion van Arsenal, „dat de eerste contacten met Arsenal al in 1995 zijn gelegd. Daarna is de club elk jaar bij mij teruggekomen. Afgelopen win ter hoorde ik opnieuw van hun interesse, al kwam het allemaal een beetje traag tot stand. Maar de afgelopen weken is het alle maal toch snel gegaan." Hij had zich door Dennis Bergkamp vooraf goed laten in formeren. Nu had de blonde spits van de 'Gunners' weinig overredingskracht nodig om Mare Overmars en de andere gisteren gepresenteerde aanwinst, de Fransman Petit in het shirt van Arsenal. Manager Wenger is het middelpunt. foto ap zijn landgenoot naar Londen te mij vertelde," aldus Overmars, voetbalsfeer. Het publiek zit bo- halen. Bergkamp merkte aan al- „deed me meer en meer besef- venop het veld, alle wedstrijden les dat de vleugelspits stond te fen wat een fantastische club zijn uitverkocht en de kwaliteit popelen om bij Ajax zijn koffers Arsenal is. Er ligt hier een van de spelersgroep is heel erg te pakken. Alles wat Dennis prachtig stadion met een echte groot." Haarhuis buigt voor Krajicek in Rosmalen De Franse coach Arsene Wen ger liet gistermiddag weten dat Overmars niet eens de laatste grote aankoop is voor het ko mend seizoen. „Er gaat hier nog meer gebeuren. De club heeft geld en de ambitieus. Maar waar het mij vooral om ging was dat ik er een speler bij zou krijgen die gewend is om finales te spelen, die grote prijzen heeft gewonnen en die weet wat voor mentaliteit je moet hebben om op het hoogste niveau te slagen. Bij Overmars heb ik al die facto ren aangetroffen. Wenger vindt de forse af koopsom, die volgens de Britse media vijf miljoen pond (vijftien miljoen gulden) bedraagt, on danks de Bosman-uitspraak geen bezwaar. „Overmars is pas vierentwintig. Hij heeft de beste jaren van zijn carrière nog voor zich liggen. Ik denk dat we een heleboel plezier van hem gaan beleven. Ik kende hem al enkele jaren en heb met eigen ogen bij Ajax gezien dat hij op een hoog niveau heel constant presteert. Fernon Wibier rosmalen gpd De held van Brabant boog gisteravond in zijn achter tuin voor de held van Ne derland. Paul Haarhuis had weinig te bieden aan zijn fans en ging op het centre- court van Rosmalen over de knie bij Richard Kraji cek. „Ik heb er een naar ge voel aan overgehouden", zei de geboren Eindhove- naar, die in twee sets ver loor (7-5,7-6). rosmalen rob van der zanden Natuurlijk moest de Wimble- don-kampioen winnen van de man die ooit riep 'nooit meer Wimbledon'. Maar toch waren er voldoende signalen om te ge loven dat de 'derby' bij de Hei- neken Trophy een verrassende uitslag zou krijgen. Haarhuis haalde vorige week op het gras van Halle de halve finales, waar Krajiceks de tweede ronde niet overleefde. Verder werd de eni ge overwinning die Haarhuis ooit boekte tegen 's lands beste (het staat 1-7) vorig jaar geboekt op het gras van Rosmalen. Daarbij kwam nog eens het gegeven dat de favoriet de schijn tegen heeft deze week. Niemand gelooft dat hij de fina le wil halen, omdat hij een dag later al moet aantreden bij The Championships. De woorden van Krajicek lieten ook gisteren weer veel te raden over, maar de goede verstaander wist ge noeg. „Het wordt moeilijk, maar niet onmogelijk. Ik kijk wel als ik blijf winnen", zei de pu bliekstrekker, die gisteren vanaf de tribune voortdurend werd toegeroepen door een man die op een gegeven moment 'ik hou van je' schreeuwde. Tegen Haarhuis echter wilde Krajicek in elk geval vlammen. De verliezer had het snel door. De service van zijn tegenstan der liep lekker, de returns waren overwegend goed. De spaarza me momenten dat Krajicek in de problemen kwam, sloeg hij gewoon services van 180 kilo meter per uur bovenop de lijn. De twee belangrijkste onderde len liepen bij de 'local hero' be duidend minder. „Mijn service ging klote", sprak Haarhuis dui delijke taal. „En op Richards service heb je op gras meestal niks te zoeken." Dat was het he le verhaal van de wedstrijd die geen moment spannend werd. Richard Krajicek in actie tegen Paul Haarhuis. Het eerste en enige breakpunt in de eerste set werd door Kraji cek meteen benut en dat bete kende op 5-6, 30-40 setwinst. In de tweede lieten de spelers het op een tiebreak aankomen en daarin werd het 7-4 voor de man die achter het Autotron in '94 de titel pakte. Krajicek, die in de tweede ronde op de Duitser Henrik Dreekmann stuit, kreeg zijn re vanche voor '96 toen hij in de kwartfinales lusteloos speelde en verloor van Haarhuis. Om enkele weken later zijn eerste Grand Slam te winnen in Lon den. „Vorig jaar overheerste de irritatie, ik was in die periode niet gelukkig. Over vandaag ben ik tevreden. Over de rest van de week en Wimbledon probeer ik niet na te denken." Maar in zijn achterhoofd denkt hij al wel na over trainen op de eerste dag van Wimble don. „Mag dat nog eigenlijk op maandagochtend nog? Dat zal toch wel, ik ben geplaatst. Trou wens: ik ben toch lid van die club, dan mag het zeker." Het grastoernooi onder de rook van Den Bosch (Rosmalen valt sinds de gemeentelijke her indeling officieel onder 's-Her- togenbosch en daarom wordt de naam van de Brabantse hoofdstad nu gebruikt naar bui ten toe) begint steeds meer uit straling te krijgen. Het evene ment leek jaren geleden een vroege dood te sterven. Weinig aansprekende spelers, weinig publiek, maar wel veel regen en veel verlies aan inkomsten. Op een gegeven moment zat zelfs de toernooidirecteur Jacques Kloppert te huilen tijdens een persconferentie. Het grastoer nooi werd 'het lelijke eendje van het Autotron' genoemd. Twee jaar later is er veel ver anderd. De Belg Kloppert wordt inmiddels geassisteerd door een andere man van het organise rende managementbureau Ad vantage International, Marcel Hunze. Het Autotron en de KNLTB zijn nog steeds eigenaar van het evenement, maar het uitbaten door een professioneel bureau heeft het toernooi geen windeieren gelegd. Voor het tweede jaar heeft Heineken zich financieel aan het spektakel ver bonden en inmiddels is het park uitgebreid met drie banen en een nieuw, groter centre- court. Vorig jaar kwam Rosmalen met een vrouwentoerooi in de week na de mannen. Nu staan beide seksen in dezelfde week op de baan, waarbij de vrouwen overigens financieel veel slech ter beloond worden. De winna res krijgt nog niet de helft van de mannelijke winnaar, 27.500 Amerikaanse dollars tegen 66.400. Rosmalen ligt nu in de week voor Wimbledon. Dat is be paald geen luxe omdat topspe- lers dezer dagen liever trainen en bijtanken. Vorige week in Halle en Queens wilden ze wel aan de bak. Het sterk bezette Duitse Halle heeft dit jaar de week van Rosmalen overgeno men en eigenaar Gerry Weber heeft naar verluidt meer dan een miljoen overgehad voor de ruil. Het veld in Rosmalen mag er op papier zijn met drie top tienspelers: Michael Chang, Thomas Muster en Richard Kra jicek. Maar het zijn natuurlijk, op de Wimbledon-kampioen na, geen spelers die een potje breken op gras. Bij de vrouwen treden onder andere Anke Hu- ber en Mary Pierce aan. Het pu bliek weet de weg naar het Bra bantse land voor het eerst in ze ven jaar te vinden. Op dit mo ment is al tachtig procent van de kaarten verkocht, daar had het toernooi eerder ongeveer drie jaargangen voor nodig. Chang (hij won gisteren met 4-6, 6-4, 6-3 van Fabrice San- toro) speelt tegen beter weten in op gras en Muster kan ook maar niet duidelijk maken wat hij op de sprieten te zoeken heeft. Hij is als zesde geplaatst op Wimbledon, waar hrj nog nooit de eerste ronde overleef de. De Oostenrijker, vorige week in Halle nog wel kwartfi nalist, verloor gisteren in Ros malen zijn eerste wedstrijd te gen de Marokkaan Karim Al ami, 6-4,6-2. Hij ligt dus op schema. Uitgezonderd Paul Haarhuis, was het een genoeglijke dag voor de Nederlanders in Ros malen. Femon Wibier ging na een succesvol kwalificatietoer nooi door met winnen. De qua lifier, nummer 160 op de we reldranglijst, won in twee sets van Emilio Alvarez. De Span jaard (ranking 83) kreeg zeven games, 6-4, 6-3. Wibier - die te genwoordig regelmatig wordt gecoacht door Rohan Goetzke, de trainer van Krajicek - stuit in de volgende wedstrijd op Mag nus Gustafsson. Bij de vrouwen gingen beide Oranje-vrouwen door. Kristie Boogert kreeg haar zege cadeau van Larisa Neiland. Bij een 2-4 achterstand gaf de Litouwse op met een dijbeenblessure. Boogert treft in de tweede ron de de Belgische Dominique van Roost. Miriam Oremans ver sloeg de Zwitserse Patty Schny- der, die zevende geplaatst was, met 7-5, 6-2. De Brabantse ont moet in haar volgende duel Magdalena Maleeva. De num mers één en twee van de plaat singslijst, Anke Huber en Mary Pierce, kregen een bye in de eerste ronde. Lekkere ham als extra beloning madrid rtr Extremadura heeft wel een heel originele manier van om koping bedacht. Pedro Nieto, de voorzitter van de Spaanse club die strijdt om klassebe- houd in de primera division, looft een ham uit als beloning. Niet zo maar een homp vlees, maar de beroemde Almendra- lejo ham. De spelers van Real Madrid en Barcelona kunnen de lek kernij verdienen als ze van Celta de Vigo en Rayo Valleca- no, de grootste concurrenten van Extremadura, winnen. „Ik denk niet dat we een boete van de Spaanse bond krijgen voor omkoping", grijnsde Nieto. „We geven ham, geld mogen we immers niet aanbieden." Overigens moet Extremadu ra zelf wel winnen van Depor- tivo la Coruna. Pas dan kan het kijken naar de resultaten van de concurrenten. Extre madura heeft nu 44 punten, Rayo Vallecano 45 en Celta de Vigo 46. van de renners zelf. Op vooraf niet aangekondigde momenten verschijnt een medisch team van de UCI aan de start en prikt bij een aantal renners bloed. Daarbij, meten de doktoren de hematocrietwaarde. Bij een waarde hoger dan vijftig volgt twee weken verplichte rust, om dat de overschrijding zou kun nen duiden op gebruik van het verboden middel epo. Dr. Guido Costongs verklaar de onlangs dat de UCI af moet van de bovengrens, omdat die oneerlijk is. De chemicus uit Sittard gaat uit van het principe dat elke renner uniek is en een eigen bio-ritme heeft. En dus ook een eigen hematocriet waarde. Iemand die van nature een waarde heeft tegen de vijf tig aan, heeft dus meer kans om „gepakt" te worden. Costongs wil een uitgebreider onderzoek waarbij veel meer functies in het lichaam worden getest. „Het is veel eerlijker een renner met zichzelf te vergelijken", al dus de Limburger. De tennisbond heeft veel, en kostbare fouten gemaakt. Een crisis dreigt. In de eerste jaren onder het bewind van voorzitter Ruurd de Boer groeide vooral het ledenaantal van de KNLTB. De afgelopen maanden groeide de weerstand tegen het bestuur en liepen 13.000 leden weg. Morgen is in Amersfoort de le denvergadering van de KNLTB. Daarin wordt het dagelijks be stuur gevraagd de positie ter be schikking te stellen. „Er is geen vertrouwen meer", stelt Henk Mooijweer van de oppositie. „Maar het bestuur hoeft van mij niet weg, het wordt echter wél tijd voor een pittige discussie. Het dagelijks bestuur heeft zich totaal verkeken op de automati sering met de ledenpasjes. Maar het „gerotzooi" met de pasjes is eigenlijk de druppel. Eerder ging er al van alles fout met kostbare plannen voor de bouw van een nieuw nationaal tennis- centrum met een nieuw bonds- bureau in Zeist of Utrecht De dure blunders vroegen om verzachtende cijfers. Maar het ledenaantal liep de afgelopen maanden terug, waardoor de inkomsten uit contributie 200.000 gulden lager liggen. De sponsorinkomsten zijn 245.000 gulden lager dan geraamd. Op het sportieve vlak gaat het even min goed. Ergens, bij de aller kleinsten, loopt een groot ta lent. „Maar onderweg kan er van alles gebeuren", waar schuwde de nieuwe bonds coach Michiel Schapers on langs. Het gaat slecht met de jeugdopleiding, waarop ook nog eens moet worden bezuinigd. Bondsvoorzitter Ruurd de Boer is officieel aan zijn negende en laatste jaar bezig. In het najaar dient hij statutair af te treden. De bond werkt achter de scher men aan nieuwe regelgeving, waardoor de 59-jarige Hagenaar in ieder geval de tien jaar vol kan maken. De club- en districtsbestuurders in het land zijn boos over de mislukte automatisering. „Het is een puinhoop, er zijn enorme fouten gemaakt", aldus Gronin ger Fröhling. „Het is een hope loze zaak", reageert Hengeloër Geerdink. „Het bestuur heeft geen idee wat voor een sores het heeft veroorzaakt. Overal in het land haken de ledenadmini strateurs overspannen af', klaagt Dordrechter Mooijweer. Het Amsterdamse automatise ringsbedrijf Pecoma heeft grote problemen om te voldoen aan de vraag van de KNLTB en kwam met allerlei noodoplos singen, zoals papieren pasjes. De ledenvergadering eiste vorig jaar december dat alle pasjes in maart in orde zouden zijn. Dat lukte niet. Penningmeester J.P. Nieweg van de KNLTB vraagt om extra tijd. „Het ziet er naar uit dat we tot volgend jaar maart nodig hebben. Moret Ernst Young werd als externe projectleider binnengehaald om de problemen op te lossen, het geen inmiddels al zo'n miljoen gulden kostte. Toch komt er morgen geen mo tie van wantrouwen. „De hele toestand is ergerlijk, maar we schieten er niets mee op als het bestuur aftreedt. Er is geen al ternatief, dit is een patstelling. We moeten dit bestuur laten doormodderen in de hoop dat 't ooit beter wordt", aldus Geer dink. „We hebben het bestuur gevraagd zelf zijn conclusies te trekken. Maar opstappen hoeft van ons niet, we wilden vooral een flink signaal afgeven. We hebben geen lobby gevoerd, we hopen alleen dat er donderdag een fatsoenlijk discussie wordt gevoerd", verklaart Mooijweer. Fatsoenlijke discussies waren er nooit veel in de vergaderingen onder de voormalige marine man De Boer. .Alles is voorge kauwd, belangrijke dingen wor den als hamerstukken van tafel geveegd", weet Fröhling. Of ze verschijnen niet eens ter tafel. De KNLTB heeft jaren gezwe gen over haar deelname aan het lang verliesgevende toernooi van Rosmalen. Via een ingewik kelde constructie verdween er veel geld naar het grastoernooi in Brabant. Vorig jaar werden er in Rosmalen eindelijk eens goe de zaken gedaan. Toen betaalde toernooidirecteur Weber van het Duitse Halle naar verluidt tien miljoen mark (ongeveer 11 miljoen gulden) voor het om draaien van de toemooiweek. Volgens de toemooileiding in Rosmalen gaat het geld dat de KNLTB krijgt voor het omdraai en van de toemooiweek naar de verbetering van de accommo datie bij het Autotron. Het be stuur, dat allesbehalve openhar tig is over de nieuwe bron van inkomsten, heeft echter beloofd er de automatisering, een ver huizing en tal van andere din gen mee te bekostigen. Het bestuur regeert ondoor zichtig, het achterland reageert voorzichtig. Ondanks duizen den verkeerde pasjes, tonnen verlies aan niet-uitgevoerde nieuwbouwplannen en de bo ven het hoofd hangende contri butieverhoging. „Dit bestuur heeft in het verleden veel goede dingen gedaan. Ze verdient daarvoor krediet", aldus Mooij-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21