Teleurstelling bij vaste zwemmers van De Does Provincie voor verbreding A4 Montessorischool Oegstgeest zoekt nieuwe plek Onderzoek naar tunnel onder 'Raadhuisplein' Flipperen van vroeg tot laat 07^^: r*as'- Leiden Regio Uitvaartcentrum Soek blijft in Leiderdorp Prikbord WOENSDAG 18 JUNI 1997 r CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 Gewonde bij botsing op A4 warmond Een 71 -jarige vrouw uit De Kaag is gisteravond rond half twaalf gewond geraakt bij een aanrijding op de A4. De vrouw reed richting Amsterdam toen ze ter hoogte van War mond door onbekende oorzaak de vangrail raakte. Een achter haar rijdende 20-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn kon haar slingerende voertuig niet meer ontwijken. De vrouw is met een hoofdwond naar het AZL vervoerd. Drie bootjes in brand oegstgeest Drie brootjes die lagen afgemeerd aan de Haarlem mertrekvaart in Oegstgeest zijn vannacht verbrand. Rond tien voor twee werd het vuur ontdekt. De brandweer had het vuur snel onder controle. De oorzaak van de brand is niet bekend. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat er brand is gesticht. monica wesseling De snelweg A4 (Amsterdam- /Den Haag) moet tussen Leiden en Burgerveen met aan elke kant een rijstrookverbreed wor den verbreed. Anders is de kans op files veel te groot. Bij Leider dorp moet de verbrede weg in een tunnel liggen, in Hoogmade op maaiveldhoogte en bij Nieu we Wetering is een halfverdiep te ligging van de snelweg het best. Dat is de reactie van gedepu teerde staten van Zuid-Holland op de Trajectnota MER A4. de rijksplannen voor de snelweg. Verbreding is volgens GS abso luut noodzakelijk. „Met twee maal twee rijstroken is de kans op files ruim 15 procent. Voor ons hoeven heus niet alle we gen te worden verbreed, maar juist deze snelweg mag geen hogere file-kans hebben dan twee procent. Verbreding van twee naar drie rijstroken is dus noodzakelijk", aldus T. lansen, gedeputeerde verkeer en ver voer gistermiddag. De weg verbreden levert her en der problemen op. In Leider dorp willen GS. net als de ge meente Leiderdorp, de snelweg door een tunnel leiden en de verbreding aan de westzijde van de weg leggen. Een tunnel kost 30 miljoen gulden meer dan een aquaduct. Bij Hoogmade willen GS de A4 op maaiveld- hoogte laten aanleggen en de HSL erover heen leiden. In Nieuwe Wetering willen GS zo wel de HSL als de A4 halfver- diépt aanleggen. Zendingshuis en het inmiddels lege pand van Kamsteeg aan de Geversstraat. Van de lijst is inmiddels onge veer de helft afgevallen. „De plaatsen die te ver buiten het centrum van Oegstgeest liggen, konden we sowieso schrap pen". vertelt Polet. „We hebben te maken met veel halers en brengers. Dat verhoudt zich niet met een autoluwe wijk zoais die in de Broek- en Simontjepol- der wordt gebouwd. En wi zijn te veel aangewezen op leerlin gen die met het openbaai ver voer naar school komen om voor een plek buiten het dorp te kiezen." Ook het idee om de Montes sorischool onder te brengen in een al bestaand gebouw is afge vallen. „We gaan voor nieuw bouw". zegt Sormani. „Ock de gemeente gaat daar inmitdels vanuit. Juist, vanwege de sjeci- fieke eisen die het Montesori- onderwijs aan de omgeviig en aan het gebouw stelt." Hoewel de school tot erste dominosteen is gebombardeerd in de strijd om een beter win kelcentrum, zijn Sormani en Polet niet bang dat de haast na delig zal zijn voor de uiteindelij ke keuze voor een nieuwe stek. „Je kan best reële plannen ma ken binnen een korte tijd", stelt Polet. „Het is misschien teveel een gewoonte geworden om meteen in termen van jaren te denken. Persoonlijk vind ik dat er geen paniek hoeft uit te bre ken als het ineens om een wat kortere termijn gaat." Directeur Sormani: „En bo vendien is het juist wel lekker als het allemaal een beetje snel gaat." De ideale Montessorischool? Directeur Agnes Sormani hoeft er niet lang over na te denken hoe die er uit ziet. „Het is een gebouw met allerlei hoeken, waarin de kinderen in kleine groepjes kunnen werken. Maar ook is het een gebouw met een ruime docentenkamer en een grote ontmoetingsruimte, waar ik met vijftien groepen leerlin gen kan vertoeven. En: het is een speels pand, met aan de buitenkant genoeg ruimte voor de schooltuinen." Een speels, ruim gebouw. De huidige Montessorischool aan de Lange Voort is dat allesbe halve. Bijna de helft van de vijf tien klaslokalen is onderge bracht in barakken achter het hoofdgebouw. De docentenka mer is een benauwd vertrekje in een hoek van de hal. Een meisje van een jaar of elf komt het kan toortje van Sormani binnen met een paar aardbeien die ze zo juist heeft geoogst in de tuintjes die tussen het hoofdgebouw en de noodbouw liggen ingeklemd. „Proeven, Agnes," dringt ze aan. En ze wijst op de nogal schamel ogende aardbeien op het bord. „De plek waar we nu zitten sluit niet erg goed meer aan bij de onderwijsmethode die Maria Montessori voor ogen stond", zegt Germaine Polet even later. „Bij het Monstessori-onderwijs ligt de nadruk op de omgeving waarin het kind werkt. Die om geving moet kloppen, moet sti muleren." Polet is als ouderlid van de medezeggenschapsraad nauw betrokken bij het overleg dat de school met de gemeente voert. Oegstgeest wil dat de school Montessorischool-directeur Agnes Sormani en ouderlid Germaine Polet van de medezeggenschapsraad beraden zich op de toekomst. „Toch is het nog altijd niet zo dat we zeggen: we gaan hier per definitie weg." foto loekzuiderduijn een ander onderkomen krijgt. Zodat er ruimte ontstaat voor het winkelcentrum aan de Lan ge Voort, dat moet worden uit gebreid en opgeknapt. Verplaat sing van de Montessorischool is 'de eerste dominosteen' voor die opknapbeurt, hebben de wethouders al laten weten. „Toch zeggen we niet: we gaan hier per definitie weg", nuanceert Polet. „Wat we er voor terugkrijgen, moet wel een verbetering zijn. Aan de andere kant zien we de Lange Voort plannen wel als een unieke kans om een mooie school op een mooie plek te krijgen. Vandaar, dat we wel open staan voor de verhuisplannen. Waarheen de school moet verhuizen, is echter nog steeds zeer de vraag. Oegstgeest heeft Polet en Sormani enkele weken terug een lijst voorgelegd met 26 mogelijke plekken. De lijst is niet meer dan eer; ruwe inven taris van alle lege en bijna-lege plekken en gebouwen in Oegst geest: het park langs de Irislaan komt erop voor en de Broek- en Simontjespolder - maar ook het Raadsleden Voorschoten willen plein in plaats van auto 's: voorschoten dimitri walbeek B en W van Voorschoten moe ten laten onderzoeken of het drukke autoverkeer rondom het gemeentehuis aan de Leidse- weg door een tunnel onder de grond kan worden geleid. Er moet berekend worden of dat technisch en vooral financieel haalbaar is. Het autoloze kruis punt bovengronds kan dan ver volgens als aanlokkelijk plein met kiosken en een muziektent worden ingericht. Deze eis lag gisteravond op tafel tijdens een speciaal inge laste commissievergadering over het Beeldkwaliteitplan Centrum. Uit de discussie daar over bleek dat over het kruis punt de ideeën nogal uiteenlie pen. De opsteller van het plan, het bureau Kuiper Compagnons uit Rotterdam, opperde dat het kruispunt, gemakshalve het Raadhuisplein genoemd, een 'pleinfunctie' moest krijgen. De Welstandcommissie van het dorp zag hier geen heil in en het college nam dat standpunt over. Maar tijdens de vergadering bleek dat vrijwel alle partijen het standpunt van Kuiper Com pagnons wèl konden waarde ren. D66 diende het voorstel van de ondertunneling vervol gens in. De WD wilde geen on derzoek naar de tunnel, maar wenste de Raadhuislaan, die op het kruispunt aansluit, te ver leggen. Daarmee zou het ver keer bovengronds blijven rijden en het plein naast Albert Heijn groter en dus ook aantrekkelij ker worden. Alle partijen vroe gen het college de mogelijkhe den om het lauispunt lot plein te maken verder te onderzoe ken. Het 'Raadhuisplein' zou dan liggen tussen het gemeen tehuis en de Albert Heijn aan de Schoolstraat. De druk bereden Koningin Julianalaan en Leidse- weg sluiten hier op elkaar aan. Wethouder A. Draijer vond de komst van een tunnel wel een aantrekkelijke gedachte, maar vreesde dat de kosten ervan te hoog zullen zijn. Collega-wet houder J. van de Poel sprak zelfs van 'luchtfietserij.' B en W hebben tot 3 juli de tijd om de meningsverschillen met de raadsleden over dit kruispunt en de uitbreiding van de Albert Heijn op hetzelfde punt op te lossen. Dan staat de laatste raadsvergadering voor het zomerreces op het pro gramma. Het college wil het Beeldkwaliteitsplan dan defini tief hebben vastgesteld. Tot de tijd dat dit plan vast staat. en vervolgens het bestem mingsplan erop kan worden aangepast, heeft het geen rechtsgeldigheid. Alle bouw plannen kunnen dan alleen nog aan het oude bestemmingsplan worden getoetst. De commissieleden keurden de rest van het Beeldkwaliteit plan, dat onderdeel is van een plan om het centrum aantrek kelijker te maken voor het win kelend publiek, grotendeels goed. Dat betekent dat het cen trum meer woningen krijgt, meer parkeerplaatsen (ook on der de grond) en plaats heeft voor een of twee grote waren huizen die het winkelpubliek moeten aantrekken. Lenen cd's wordt duurder Het lenen van een cd bij de openbare bibliotheek in Lei derdorp wordt per 1 juli vijf tig cent duurder. Voor een 'gewone' cd moet straks drie gulden worden betaald, voor een 'hit'-cd vier gulden. De maatregel heeft te maken met de vergoeding die bi bliotheken moeten betalen aan platenmaatschappijen. Bibliotheken zijn hiertoe sinds januari verplicht „We hebben geprobeerd om de klant er niets van te laten merken. Door bijvoorbeeld piinder cd's aan te kopen, hoopten we de kostenstijging op een andere manier op te vangen. Maar dat lukt niet meer", zegt secretaris van het bestuur C. Honnef. Met ingang van 1 januari voerde de bibliotheek ook al een aantal andere tariefsstij gingen in. Zo betalen jeugd leden sinds die datum ook vijf gulden contributie. Voor heen was het lenen van boe ken gratis voor kinderen tot 18 jaar. Volgens Honnef heeft de bibliotheek door de in voering van jeugdcontributie 'goddank' nauwelijks leden verloren. De jeugdcontribu tie gaat volgens haar voorlo pig niet omhoog. 'Na de brand hebben we nooit meer wat gehoord' Een aantal vaste klanten van het Leiderdorpse zwembad De Does voelt zich in de steek gelaten door Sportfond sen, de exploitant van het bad. Na de brand van 23 mei is het bad zeker drie maanden dicht. Sportfondsen zou zich inspannen om de vaste zwemmers elders onder te bren gen. Daarvan is volgens sommigen echter weinig terecht gekomen. „Na de brand hebben we nooit meer wat ge hoord", zegt een teleurgestelde M. de Fockert, woord voerder van een groep van twintig triathleten, die al acht jaar trainen in De Does. leiderdorp» judy nihof ge Als goede klanten had de groep wel wat meer initiatief verwacht van Sportfondsen, dat nauwe contacten heeft met andere ba den in de regio. „Ik wil het ;r, begrijpt De Fockert wel. „Maar ons adres is bekend. Sportfondsen had zo contact met ons kunnen opne- op de spits drijven, maar het zit wat meer doet aan klantenbin- ons wel hoog. Het lijkt wel alsof ding in de periode van de slui- je blij mag zijn dat je in De Does ting. „Waarom niet bijvoor- zegt hun beeld elke week een stukje in het huis-aan-huis-blad over de stand van zaken na de brand?' Tot hun verassing vonden de Dat Sportfondsen klanten kan helpen aa triathleten zelf nog een plekje in zwembad De Zijl in Leiden. Daar worden echter andere ta rieven berekend. „In De Does betaalden we per persoon. Nu moeten we het bad huren. Dat heeft een risico. We moeten nu steeds met minstens dertien man aanwezig zijn." Manager van Sportfondsen, Remco Pielstroom, kan zich wel iets voorstellen bij de kritiek van de triathleten. „Maar aile be zoekers onderbrengen in een ander bad is voor ons onmoge lijk. We hebben gedaan wat we konden. Het 'ouder eni kind- zwemmen' en het diploma- zwemmen hebben we kunnen helpen. Maar voor andere vaste groepen, zoals de aquajoggers, kunnen we niets doen. Ik hoop dat de mensen ook een beetje begrip hebben voor onze situa tie. Ik kan ook geen ijzer met handen breken." Het is Pielstroom de afgelo pen tijd opgevallen hoe ontzet tend betrokken de mensen zijn bij het zwembad. Dat had hij niet verwacht. Op zichzelf ver heugt hem dat, al gaan sommi ge mensen in zijn ogen wel erg ver. „Wij hebben ook niet om de brand gevraagd. Maar als je sommmige mensen aan de ba lie hoort, lijkt het wel alsof ze ons de schuld geven." Het idee van de triathleten, om de klanten via het plaatselij ke weekblad op de hoogte te houden van de herstelwerk zaamheden van het zwembad, vindt Pielstroom een goede sug gestie. Hij wil kijken of dit mo- gelijk is. Een uitslaande brand richtte op 23 mei grote schade aan in het ketelhuis van zwembad De Does. Diverse belangrijke ma chines, zoals cv-ketels, werden verwoest. Sportfondsen hoopi op 18 augustus weer open tt E5HIE5EHE2E1 Vertrekken uit Leiderdorp? Dat idee is nóg nooit bij begr afenis- ondememer N. Soek opgeko- Soek aan de Van Geersirraat - het enige in Leiderdorp -- moet weliswaar verdwijnen voor de verbreding van de A4, ma ar dat betekent niet dat Soek zijin heil in een andere gemeente gaat zoeken. „Leiderdorp heeft recht op een uitvaartcentrum", klinkt het stellig. Met de gemeente Leide rdorp is Soek al volop in gesprek over een andere locatie. Een van de plekken die wordt genoemd is de omgeving van de begraaf plaats. Dat lijkt Soek een jgoede optie, omdat hij vindt dat het rouwcentrum zo dicht mc'gelijk bij de begraafplaats moet 2:itten. Maar ook andere suggesties zijn wat hem betreft bespreekb aar. De dreiging van de verbre ding van A4 hangt ongeveer net zo lang boven het rouwcei ïtrum aan de Van Geerstraat ais het bestaat: negen jaar. Met name de laatste jaren kon Soek daar door niet doen met het pand wat hij wilde. „Het pand vol doet nog steeds prima a.an de eisen van deze tijd. Maar t ia ne gen jaar kom je natuurlijk din gen tegen die je wilt verande ren. De afgelopen twee jam- had ik graag willen verbouwen. Maar dat was een-te^grqotjisi- co. Vandaar dat alleen het noodzakelijke onderhoud is ge beurd." Dat het uitvaartcentrum weg moet. is niet de grootste zorg van Soek. Met een verhuizing hield hij al jaren rekening. Zijn contacten met de gemeente zijn zo goed, dat het vinden van een nieuwe plek geen al te grote problemen op zal leveren, ver wacht hij. Het moment van ver huizing is wel een punt van zorg. De begrafenisondernemer wil het liefst op een nieuwe plek beginnen, voordat de aanleg van de weg - over pakweg twee ënhalf jaar - begint. Maar of dat kan. hangt af van rijkswater staat. dat met een financiële re geling over de bmg moet ko men. Waar het nieuwe rouwcen trum ook komt, het moet in elke geval een open en huiselijke uit straling krijgen. Daarmee moet het gebouw nog beter aanslui ten bij de werkwijze van Soek. „We gaan heel persoonlijk met families om. Dat wordt als heel warm ervaren. De uitstraling van het uitvaartcentrum is daarbij heel belangrijk. We wil len zoveel mogelijk voorkomen dat mensen denken dat ze een uitvaartcentrum binnen komen. Wanneer mensen vol emoties zitten moeten ze niet in een ruimte zijn waar ze het be nauwd van krijgen." Ze hangen in elke supermarkt de prikborden met kaartjei waarop particulieren goederer te koop aanbieden, een oproef doen of hun dienster aanbevelen. Vaak gaat het orr cryptische boodschappen die de nieuwsgierigheic opwekken. In de rubriek Prikbord het verhaal achter de korte berichten. Deze week komt het kaartje uit de Centrale Bibliotheek in Leiden. Pe wijde slobberkleding van een skater. Maar de instelling van een zakenman. Bob Vene- ma. bijna elf, is een man van d< wereld. „Hij heeft het allemaal zelf geregeld, hoor. Ik bemoei der. En dat hoeft ook helemaal niet. Bob weet heel goed wat hij wil: nieuwe '?r'7>S. l98°- X'yPe: st 'Kprijl *1 'frtorcJ' 000 moeder Vene- skatcs. En die flipper kast, die kan hij toch niet houden. De familie Venema emigreert namelijk deze zomer naar Florida, „en daar kan die kast niet op de stroom". Het rekensommetje was snel gemaakt. De flipperkast ging in de verkoop, en Bob heeft de ge wenste skates maar alvast uit gezocht. De flipperkast was een cadeau tje voor zijn tiende vérjaardag. Een vies. verwaarloosd ding uit een Haagse kroeg. „Ik heb hem zelf helemaal schoongepoetst". vertelt moeder Venema. „En zijn vader heeft er drie weken lang aan staan sleutelen. Met zijn kop onder het zeil." Want Bob mocht er niets van weten. Al wist hij het natuurlijk toch: „Ik voelde het door het zeil heen. Maar ik heb net gedaan alsof. Het was een verrassing". Het cadeau was overigens niet helemaal van eigenbelang ge speend. Moeder Venema: „Bob was verslaafd aan het flipperen. Overal waar hij kwam verdwe nen onze guldens in de flipper kasten Echte kroegen waren natuurlijk verboden terrein, want de domme buitenwereld herkent niet altijd de volwasse ne in zo'n knaap van tien. Er bleven echter genoeg den duurt eindeloos voordat de bal een keer tussen de flippers doorglipt. „Kijk, die raketjes daar, die komen steeds dichter bij. En dan gaan die geluiden ook sneller, hoor je?'Ze klin ken als raketinslagen, en die blijken inderdaad de neiging te hebben om elkaar in een steeds zenuwslopender dreun op t volgen. „Als je die gele dingen daarach ter omschiet, hou je ze tegen." En pang! Daar gaat er weer eentje om. Vooral op partijtjes doet de flip- noem maar op. Die verslaving, die is er overi gens wel een beetje afgesleten, het afgelopen jaar. „Toen ik hem net had stond ik de hele dag te flipperen. Van 's och tends zes tot 's avonds zeven. Maar ja", voegt Bob er wijs aan toe: .Alles gaat vervelen als je het lang doet". Toch wordt het achterkamertje waar de flipper kast staat nog dagelijks be zocht. „Ik speel elke dag nog wel een kwartier." Vooral 's avonds als het donker is, en de gordijnen dicht zijn, is het leuk. „Dan zie je mooi al die licht jes." Volgt een demonstratie. Het ma. „Dan staan hier hele hordes jongetjes te drin gen." Een extra verdienste voor Bob levert dat echter - helaas - niet op. „Nie mand wil er zijn eigen guldens ingooien." Wat dat betreft heeft Bob als skater in Florida mis schien een betere toekomst. „Daar betalen ze skaters die moeilijke kunstjes uitvoeren", weet hij. En anders heeft hij altijd nog zijn hobo. Wie ooit in St. Pe tersburg, Florida komt, en daar ergens op straat een spichtige jongen in skate-kledij hobo ziet spelen: dat is nou Bob Venema. Man van de wereld. Give hint a buck. Bob: „Alles gaat vervelen als je het lang doet." foto htelco kuipers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17