Starters ontberen De Leids Leiden Magische mannetjes met elkaar in de clinch Leiden Regio Jeetje meer armslag N oor Leidse universiteit Aandeelhouders buigen voor overnamebod Zeneca op Mogen ff WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. WEST STEVENSHOF De PTT gaat nabij de seniorenflat Dobbegaarde geen verlaagde brievenbus plaatsen. Voor flatbewoners die aan een rol stoel zijn gebonden, zou zo'n brievenbus een uitkomst zijn. Maar de PTT vindt dat in de buurt van Dobbegaarde al voldoende brie venbussen zijn. Wijkvereniging Stevenshofjespolder hoopt dat met de hulp van wethouder Baayens de PTT is te vermurwen. Want Baayens vond immers, voordat hij wethouder werd, een verlaagde brievenbus bij de flat een goed plan, aldus Peter Ham, voorzitter van de vereniging. STEVENSHOF Bewoners van de Dijkhoflaan zijn de slakken in hun straat zat. De beestjes, blijkbaar dol op de struiken in de straat, zijn er in grote aantallen. En elke avond laten ze overal hun zilveren slijmspoor na. De bewoners hopen dat de gemeente iets aan de slakken kan doen. STEVENSHOF De gemeente gaat de sloten en kanaaltjes in de wijk Stevenshof niet meer uitbaggeren. Zure regen, die via het grondwa ter in de sloten komt, heeft de blubber in de watertjes vervuild. Maar door de strenge regels voor het verwerken van vervuilde grond, gaat het verwijderen te veel kosten. Daarom laat de ge meente de bagger liever liggen. De sloten produceren intussen met name in de zomer wel veel stank. Daarnaast ligt in het water nog veel afval dat is achtergebleven na de bouw van de wijk. Wijkvere niging Stevenshofjespolder gaat met de gemeente praten om te kij ken hoe daaraan wat kan worden gedaan. Het kanaaltje achter de Annie van Hattemstraat in de Stevenshof. De gemeente stopt met het uitbaggeren van de waterpartijen in de wijk. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS ZUID ZUID-WEST Sport en spel staan centraal tijdens het midzomerfeest in winkelcentrum De Luifelbaan. De jongsten, tot zes jaar, kunnen op stoere trapskelters door de bochten scheuren. Mariëlle van Kuijk, één van de beste damsters in Nederland, is aanwezig en speelt tegen maximaal tien spelers tegelijk. Voor avonturiers is er een Adventure Trail met twee hoge torens, verbonden door een touwbrug. Verder staat er de Acro-bat, waarbij deelnemers in een klittenbandpak en met behulp van een trampoline zo hoog moge lijk tegen een wand moeten blijven plakken. Het midzomerfeest is op zaterdag 21 juni. CRONESTEYN De tweehonderd schooltuintjes in park Cronesteyn zijn tijdens de open dag op zaterdag 28 juni te bezichtigen. Daar naast kunnen bezoekers terecht in de kmiden-, bloemen-, en klei- ne-beestjes-tuin. De open dag duurt van elf tot twee uur. Het park is bereikbaar via het Cronesteynpad. MIDDEN BINNENSTAD In het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a, is op zondag 22 juni een manifestatie tegen racisme. Op het programma - met als thema Tongeren en (in)tolerantie' - staan muziek, theater en een talkshow. Naast optredens van de bands Dr. Pepper, Ighiras en Kardelen, geeft Carpe Diem een voorstelling vol improvisatie. Om 20.00 uur probeert een talkshow antwoord te geven op vragen als 'Hoe denken jongeren over gemengde relaties?' en 'Helpen ge mengde relaties de samenleving toleranter te maken?'. De manifes tatie, die duurt van vier uur 's middags tot middernacht, wordt af gesloten door een multi-culti-dance. BINNENSTAD De Nieuwstraat, Burgsteeg, Beschuitsteeg en het plein voor de Hooglandse kerk vormen op zaterdag 21 juni het de cor van allerlei activiteiten rond het thema 'Dier'. Bezoekers kun nen onder andere diverse diersoorten bekijken of wagen stellen aan medewerkers van de kinderboerderij en een dierenarts. Daar naast wordt aan kinderen voorgelezen uit dierenboeken. De activi teiten duren van negen uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. Tot en met half oktober staat in de genoemde straten elke zaterdag een ander thema centraal, dat door de daar aanwezige winkeliers en in stellingen wordt ingevuld. De Nieuwstraat is op deze dagen voor verkeer afgesloten. BINNENSTAD In het wijkblad Het Hoogste Woerd staat een verslag van een belevingsonderzoek onder kinderen uit de Haver- en Gor- tebuurt, nabij het Plantsoen. De kinderen van 4 tot en met 12 jaar kregen wagen voorgelegd over bijvoorbeeld hun buurt, woonsitua tie, school en hobby's. Uit het onderzoek blijkt onder meer, dat de kinderen niet echt betrokken zijn bij hun buurt. Daarnaast zijn ze ontevreden over de speelmogelijkheden in de wijk. Jongens missen een plek om te voetballen. En in de speeltuinen staan niet veel speeltoestellen en die er staan zijn saai. De ouders vinden de speel tuinen zelfs gevaarlijk. Ook vinden ze dat hun straat ongezellig is en dat er te veel auto's staan. DE KOOI De Herensingel, tussen de Lage Rijndijk en de Kooilaan, wordt op maandag 23 juni opnieuw geasfalteerd. Van zes uur 's ochtends tot acht uur 's avonds is dit gedeelte van de Herensingel daarom voor verkeer afgesloten. Auto's en fietsers worden omge leid, terwijl bussen rijden via de Kooilaan, Surinamestraat en Su- matrastraat. GROENOORD Op verzoek van de bewoners zijn de bloembakken in de straat verplaatst om voor het verkeer een meer duidelijke situa tie te scheppen. Een gevolg hiervan is, dat de belijning op de straat moet worden aangepast, wat één dezer dagen gebeurt. WOENSDAG 18 JUNI 1997 UlPfN THOMAS ERDBRINK Er is een ware zenuwenoorlog aan de gang tussen twee Leidse Magickaartverkopers. Dat is geen spel meer, dat is emst. De strijd heeft een climax bereikt nu Hans Edink van de Leidse Stripshop het ministerie van economische zaken heeft ge- vtaagd een onderzoek in te stel len. „Er is gewoon sprake van kartelvorming, ik weiger daar aan mee te doen", zegt Edink. Waar ruziën onze magische mannetjes nu eigenlijk over? Zowel de Leidse Stripshop als spellenwinkel The Magie Friends verkopen kaarten voor het populaire spel Magie. En al lebei zouden ze het liefst de markt in handen hebben. Na een periode van gezonde con currentie kwam de distributeur met het plan om landelijk vaste prijzen te gaan hanteren. Ook in Leiden werden de prij zen gelijkgeschakeld. Beide winkels hadden daar geen pro blemen mee. „Totdat ik erach ter kwam dat The Magie Friends een korting van tien procent aan haar leden gaf. Mijn zaak heeft geen leden, dus daarop heb ik mijn prijzen ge woon met tien procent ver laagd." Dié Zet viel niet in goede aarde bij de tegenpartij. Volgens Edihk begon die direct allerlei infiltratiepogingen om bewijs te verzamelen dat de Stripshop kaarten onder de afgespoken prijs verkocht. „Ze stuurden kleine spionnen die voor veel geld mijn voor raad kaarten opkoch ten. Die wilden er dan een BTW-bon bij, nou die heb ik natuurlijk niet gege ven. Volgens mij zijn die twee ventjes ge woon door The Ma- ijclelijke regeling onderzoeksgelden !AAK MGS REDACTEUR j-Gi Zuh is meer geld vóór universitair '"8! iderzoek In Lékten. Dat is de tkomst van een compromis ssen onderwijsminister J. Rit- n en de samenwerkende uni- rsiteiten. Voor de Leidse uni- rsiteit betekenen de gemaakte lt: C spraken een jaarlijks extraatje 1,ru" in 1,6 miljoen gulden. NT De affaire over het onder- ,2 leksgeld dateert al van 1993. nu tzen besloot toen de snel Joon oeiende 'jonge' universiteiten iaastricht. Tilburg, Twente en iterdam) iets meer te geven de onderzoekspot en de acht udere' universiteiten iets min- Vijf van de acht 'oudere' uni- siteiten gingen tegen dit be lt in beroep bfj de Raad van ate, die de beslissing van Rit- n ongedaan maakte. Om de inge' universiteiten toch wat tra finandële mogelijkheden te kunnen bieden, was Ritzen genoodzaakt de 'oudere' uni versiteiten een even hoge com pensatie te bieden. Dit heeft Ritzen tot en met 1997 jaarlijks 20 miljoen gulden gekost. De onderwijsminister wilde daar wel eens van af. Daarom is voor de komende twee jaren een compromis gesloten. Dit compromis houdt in dat de acht 'oudere' universiteiten zo wel in 1998 als in 1999 een be drag van 26 miljoen krijgen. De helft daarvan komt uit het totale onderzoeksbudget van de 12 universiteiten. Leiden draagt hieraan 1.6 miljoen gulden bij. De andere helft komt uit de be groting van Ritzen. In dat kader ontvangt Leiden 2,8 miljoen gulden. Netto gaat Leiden er dus 1,6 miljoen gulden op voor uit. De bedoeling is gedurende de komende twee jaar een defini tieve regeling te ontwikkelen voor het onderzoeksbudget. Farmacieconcern meldt aanbieden 94 procent van kapitacd Een overgrote meerderheid van de aandeelhouders van het biotechbedrijf Mogen heeft zijn stukken te koop aangeboden aan Zeneca, on danks het lage overnamebod van 13,75 gulden per aandeel. Het Britse farmacieconcern meldde gisteren dat 94 pro cent van het aandelenkapi taal is aangeboden. Het hoge percentage vormt een nederlaag voor de tegen standers van de overname, die het Zeneca-bod vorige maand afdeden als 'een fooi tje'. Het overnamebod van Zeneca stuitte op verzet, om dat het aandeel Mogen op de incourante markt voor meer dan 30 gulden van de hand ging- De tegenstanders blijven zich niettemin verzetten te gen de gang van zaken. Ver mogensbeheerder Eelkman Rooda/Van Lawick overweegt een juridische procedure te gen Mogen om schadever goeding te eisen. De directie van de Leidse onderneming zou beleggers hebben moe ten waarschuwen dat de hoog opgelopen beurskoers de reële waarde van de on derneming niet meer weer spiegelde. S. Eelkman Rooda zegt dat 150 aandeelhouders bereid zijn een gang naar de rechter te steunen. Een beslissing valt waarschijnlijk deze week. „De adviezen van onze advo caten wijzen wel in die rich ting." Voor de rechtbank wil Eelkman Rooda ook aanvoe ren dat een oordeel ontbreekt van een zakenbank dat Zene ca een eerlijke prijs heeft ge boden. Dat zoveel aandeelhouders hun stukken hebben aange boden, hoeft volgens Eelk man Rooda een eis tot scha devergoeding niet in de weg te staan. .Aandeelhouders hebben juist de plicht de schade te beperken." Aan deelhouders hebben de kans hun stukken alsnog te verko pen, doordat Zeneca zijn bie dingstermijn heeft verlengd tot 1 juli. De Britse onderne ming was al verzekerd van 51 procent van Mogen, omdat een kleine groep grootaan deelhouders al akkoord was met het bod van 13,75 gul den. Gemeenten betalen VAM minder voor huisvuil DEN HAAG/LEIDEN JOB DE KRUIFF Acht gemeenten uit de Duin- en Bollenstreek gaan de VAM in het Drentse Wijster minder be talen voor het verbranden van huisvuil. Ze weigeren de hoge tarieven op te brengen. De ta rieven van de VAM liggen hon derd tot 150 gulden hoger dan elders. Hillegom, Lisse, Katwijk, Voorhout, Noordwijkerhout, Noordwijk, Rijnsburg en Val kenburg zijn met circa vijftig andere gemeenten - in Drenthe, Noord- en Oost- Overijssel, rond Apeldoorn en in het Gooi - verenigd in de Stich ting Contractpartners VAM (Sti- vam). Zij betaalden tot voor kort 320 gulden per ton huisvuil. Eenzijdig is nu besloten tot een verlaging met 110 gulden. De Stivam komt tot deze actie om de VAM te dwingen inzicht te geven in de kostenstructuur. Strijd tussen Magickaartverkopers bereikt een climax De kaarten voor het populaire spel Magic: in Leiden inzet van een gevecht tussen de Leidse Stripshop em The Magic Friends. gic Friends gestuurd. Ook bel den er de hele tijd mensen op die naar de prijs van kaartjes vroegen. Maar ik had dat alle maal door, het was zo doorzich tig", zegt Edink. Doorzichtig of niet, toch is de prijsinformatie uitgelekt. On langs kreeg Edink van de distri buteur te horen dat hij voortaan naar de spelkaarten kan fluiten. Hij krijgt ze niet meer. „Daarop heb ik een brief gestuurd naar het ministerie van economische zaken, want volgens mij zijn de ze prijsafspraken gewoon ver boden. Zij moeten maar uitzoe ken of dit wel mag." Markt Peter Eradus van The Magie Friends snapt Edinks probleem niet. „Volgens de afspraken mag je aan leden wel korting geven, niet aan gewone klanten. Er zijn afspraken gemaakt waar ieder een zich aan moet houden. Doen we dat niet, dan stort de markt in." Hij geeft toe de distributeur te hebben ingelicht over Edinks prijsontduiking. „Klikken", vindt de Stripshopeigenaar. .Af spraken nakomen", noemt Era dus het. „En natuurlijk heb ik geen kinderen naar hem ge stuurd om achter zijn prijzen te komen, hoe komt hij erbij?" Een wapenstilstand zit er niet in. Eradus geeft in niet mis te verstane bewoordingen aan zich niks aan te trekken van de brief die zijn grote concurrent naar het ministerie heeft ge stuurd. Edink heeft nog een troef achter de hand. Hij koopt zijn kaarten gewoon in de Vere nigde Staten. „Dan heb ik tenminste kaarten. Maar het liefst wil ik gewoon in Nederland mijn kaarten blijven kopen. En dan wil ik daar de prijs voor kunnen vragen die ik zelf wil. Ik wacht met spanning het eventuele onderzoek van het ministerie af zegt Edink. Albert van Leeuwen wint tweede ronde Leidse ondememerswedstrijd Overdijk: „Ik denk dat je pas na twee jaar, als je een vast klan tenbestand hebt, over vakantie kan gaan nadenken." Dat probleem geldt in min dere mate voor de derde deel nemer, Anne de Vries. Zijn Voorschotense winkel in elek tronische apparatuur kan ge woon een week op slot. De Vries beweegt zich in een over volle markt. Er zijn veel zaken in de regio die met scherpe prijzen concurreren. „Service is ons grootste pluspunt. Wij brengen de spullen bij mensen thuis en stellen zelfs de nieuwe televisie af." Kees Klerks, de ondernemer in de jury, waarschuwde de kersverse winkeleigenaar voor de mores van het bedrijfsleven toen hij aankondigde zich netjes te zullen houden aan de richtprijzen van grote fabrikan ten zoals Philips. „Je bent te lief. De Philipsen van deze we reld belazeren je waar je bij staat. Ze beloven van alles, maar ze willen vooral veel geld aan je verdienen. IADEN ARNO VAN T HOOG „Tijdens het overleg zei één van de juryleden: 'het is de avond van de lieve onderne mers'. Dat is denk ik een goede typering." Zo vatte Juryvoorzit ter Evert Karsten de tweede ronde van De Leidse Start tij dens de prijsuitreiking samen. Holiday Inn in Leiden vormde gisteravond het decor van de tweede ronde van de onderne- loa merswedstrijd. 'Lieve starters' en dat terwijl ondernemen oorlog is. Deze jat boodschap viel met enige re- eei gelmaat te beluisteren. Bij alle Eui drie de deelnemers hamerde de jury op het killersinstinct, dat een ondernemer aan de R dag moet leggen om te overle- ven. Er moet geld worden ver- n diend en de concurrent ligt op de loer, klonk het bijna cliché- latig. „Wordt niet de perfectionist .die blijft hangen in een theöre- 1 tische benadering. Desondanks ben je toch een goede win- tar." Deze boodschap kreeg an \lbert van Leeuwen mee. Hij treeft naast een florerend cate ringbedrijf nog andere doelen /IDE na: samengevat onder de noe- Jocr mer verantwoord onderne- !eu* men'. Zo werkt zijn Tablo Ca- )nd Haarlemse ondernemer bleek al uit de fraaie presentatie, in de huisstijl van het jonge be drijf. Zelfs tijdens de beraadsla gingen van de jury was zijn aanwezigheid merkbaar in de vorm van biologische bitterbal len. Een 'wereldprimeur', vol gens de cateraar. Ook uit dit project blijkt de ondernemers geest van Van Leeuwen: pas vorige week begon hij in sa menwerking met een partner de ontwikkeling van de ecolo gische borrelgarnituur. Hoewel het bedrijf met de grootste kans op overleven de prijs in de wacht sleepte, staan volgens de jury ook de twee an dere deelnemers voor levens vatbare ondernemingen. Wil Overdijk bracht zijn Telelease, waar mensen voor korte tijd een draagbare telefoon kunnen huren, als een ware verkoper aan de man. „Mobiel bereik baar zijn, een geruststellend gevoel", luidde het devies. Ju rylid Angèle Magré wilde daar op weten hoe het met zijn rust gevende gevoel op vakantie zit. ABN AIV h 'Da ithals Chaudron tering Services' met biologische producten en biedt het bedrijf kansen aan werknemers die door bijvoorbeeld een handi cap minder snel aan de bak ko men. Van Leeuwen mocht te vens de publieksprijs in ont vangst nemen. Het perfectionisme van de Een gelukkige winnaar Albert van Leeuwen met zijn echtgenote. FOTO DICK HOCEWONINC

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15