jeiden Regio Leiden krijgt bijna helft van stemmen Kritiek CID-officieren op optreden Sorgdrager erhouding met jongeren ïherstelbaar beschadigd fflolgens mij zou dereen dit doen 'Mannen moeten minder werken en meer tijd aan gezin besteden' jopgraaf in Voorschoten 'Sociale dienst niet streng genoeg' [ENSDAG 18 JUN11997 an raakt in de war {N. Een 24-jarige Leidenaar is gisteren voor drie dagen ter iervatie in Endegeest opgenomen. Hij was 'totaal in de war' 132-jarige plaatsgenoot zag bij de Zijlpoort de man in zijn to zitten. Toen hij ervandoor wilde gaan, reed hij tegen de lurvan de oude stadspoort. Vervolgens ontsnapte de 24-jari- Later meldde hij zich op het politiebureau. Na medische een ïsultatie werd besloten om de Leidenaar naar Endegeest te mgen. Zijn familie is op de hoogte gesteld. idente redde bejaarde vrouw uit rivier hans jacobs, 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 SLR bereikt eindelijk compromis ik dit moment voorbij laat heb ik mijn leven lang dat ik deze vrouw niet heb ien redden. Dat is het enige ik dacht op het moment dat het ijskoude water in ng." Femke van der Meu- le 26-jarige Leidse studen- ïgrijpt de ophef niet over moedige daad. Ze redde januari een bejaarde w uit het ijskoude water een rivier in het Franse ltsburg waar ze stage loopt, reeg deze week een hoge onderscheiding: de zen medaille van de Acte de et de denouement, voor onde moed en toewijding, is maandag een receptie mij gehouden in het stad- en ik kreeg een boek met jersoonlijke opdracht van oormalige burgemeester, erine Trautmann, nu mi- ir van cultuur", vertelt ze. ïeb de bronzen medaille, norme joekel met de Fran- en mijn naam erin, in- els in een la gelegd. Ik vind Ilemaal heel aardig, die be itelling enzo, maar volgens ou iedereen zoiets doen. pike heeft die koude win- g een vrouw gered die zelf aeer wilde leven. De 80-ja- ïeeft haar sprong in het ijs- e water van Straatburg uit- elijk niet overleefd: ze is in ambulance gereanimeerd jverleed in het ziekenhuis hartaanval. ,,Dat is best Desondanks was de fa- onze Femke ontzettend baar", vertelt de moeder Femke, Marie Louise van leulen. nke is terughoudend over beurtenis. weet haar moe- Ze wilde het ons eerst niet vertellen. We kwamen toe- de dag dat het gebeurd schoten was bij haar op bezoek. Ik zag wel dat ze nat haar had. maar stond daar verder niet bij stil. Twee vriendinnen die bij haar waren, brachten het toen ter sprake. Zelf vindt Femke het heel vanzelfsprekend en wil ze er geen ophef over maken. Femke van der Meulen loopt stage bij de Raad van Europa en studeert volgende week vrijdag af op het vak 'internationale ge schiedenis' aan de Leidse uni versiteit. Daarnaast studeert ze internationaal recht. Haar moe der is trots op haar dochter. ,,Het allermooist vind ik de van zelfsprekendheid waarmee Femke in het water is gespron gen. Ze aarzelde geen moment toen ze het zag gebeuren." De Leidse was met drie vrien dinnen aan het wandelen in de beurt van een park. „Toen ik zag dat de vrouw in de snelstro- mende rivier terechtkwam, heb ik meteen mijn schoenen en jas uitgetrokken. Ik ben een stuk met de stroom meegerend en toen in het water gesprongen. Toen heb ik de vrouw al red- dingzwemmend aan de kant ge bracht. Een van mijn vriendin nen ging de politie bellen, toe schouwers trokken ons uit het water. Het duurde een kwartier voordat er hulp kwam." „We hebben met onze drie kinderen van jongs af aan ge zeild, dus ik denk dat ze daarom vertrouwd is met water", vertelt haar moeder. „Ze kan goed zwemmen. Na de gebeurtenis kwamen de emoties. We heb ben we er met haar nog veel over gepraat, ze moest het toch verwerken. Onze dochter is ie mand die goed in haar vel zit, goed met mensen om kan gaan en graag haar handen uit haar mouwen steekt. Ze is iemand met inititiatief, heeft op de Vrije School gezeten: daar brengen ze kinderen dit soort waarden bij." Na maanden van moeizaam onderhandelen heeft het bestuur van het samenwerkingsorgaan Leidse Regio (SLR) eindelijk overeenstemming bereikt over nauwere banden tussen Leiden en de omliggende gemeenten. zetels bijna de helft van de stemmen. De regiogemeenten in de SLR voelden zich tot nauwere sa menwerking met Leiden ge dwongen, nadat in voorjaar 1995 staatssecretaris Van de Vondevoort in een nota de mo- leiden aad rietveld Het grootste probleem van de SLR - dat van de stemverhou ding in het algemeen bestuur - is opgelost met een ingewikkel de formule. Leiden krijgt met minder dan eenderde van de gelijkheid opperde dat cen trumgemeenten financiële en ruimtelijke problemen konden oplossen door omliggende dor pen te annexeren. Met de be sprekingen over meer samen werkingen wilden Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Zoe- terwoude en Alkemade dat ge vaar afwenden. De angst van de regioge meenten dat Leiden in de ver nieuwde SLR alle macht in han den zou krijgen bleek regelma tig een struikelblok in de be sprekingen. In de nota 'Op weg naar nieuwe samenwerkings vormen' is dat probleem onder vangen. Alle gemeenten krijgen drie zetels in het bestuur, plus nog eens één zetel voor elke 20.000 inwoners. Die rekensom zorgt ervoor dat Leiden acht van de 26 zetels mag bezetten. Omdat Leiden, met 116.000 inwoners veruit de grootste in de regio, bij die verdeling on dervertegenwoordigd zou zijn, hebben de vertegenwoordigers van de verschillende gemeenten ook nog eens een verschillend aantal stemmen. Zo is elke ver tegenwoordiger van Alkemade goed voor vier stemmen, heeft elke bestuurder uit Leiderdorp zes stemmen en is elke Leidse zetel goed voor negen stem men. Zo heeft Leiden aan het eind van de rit 72 stemmen, te gen de regiogemeenten samen 96. Nu de stemverhouding gere geld is, rest er nog één belang rijk punt van geschil: het ver eveningsfonds voor de woning bouw. De gemeenten zijn het er wel over eens dat lasten en baten van nieuwbouwwijken over de zes verdeeld moeten worden, maar hebben nog geen verdeel sleutel gevonden. Een onder zoeksbureau probeert nu ook dat probleem uit de wereld te helpen. leiden/den haag (anp) De officieren van justitie die zich bezighouden met criminele inlichtingendiensten (CID's) vin den dat minister Sorgdrager (justitie) onaan vaardbaar streng is opgeweest tegen hun collega C. van der Voort. Die werd op 3 juni door de mi nister op non-actief gesteld, omdat hij gedeelte lijk verantwoordelijk wordt gehouden voor het vernietigen van twee dossiers over de Leidse bal penzaak. Van der Voort zou samen met CID-chef M. Broers en hoofd recherche P. Heskes van het korps Hollands-Midden verantwoordelijk zijn voor het vernietigen van de documenten. Broers stopten de dossiers in een papierversnipperaar, naar verluidt om de privacy van een CID-infor- mant te beschermen. Sorgdrager was boos over deze actie en stelde de officier op non-actief. Collega-officieren heb ben deze sanctie nu als onacceptabel en proce dureel onjuist veroordeeld. Van der Voort zou op deze manier al publiekelijk zijn afgebrand voor dat een rijksrechercheonderzoek naar zijn hande len is afgerond. Een woordvoerder van justitie zegt dat dergelij ke verhalen over kritiek op het handelen van Sorgdrager het college van procureurs-generaal hebben bereikt. „Om redenen van collegialiteit vinden wij dat ongenoegen te begrijpen. Maar de aard van de gebleken feiten rechtvaardigen zon der meer een disciplinair onderzoek. Over de re sultaten van dat onderzoek zal de minister de Ka mer informeren." In september 1995 werd de balpenzaak, nadat eerder een recherche-onderzoek zonder resultaat was opgesloten, opnieuw geopend. Justitie ver dacht een toen 25-jarige Leidenaar ervan dat hij op 25 mei 1991 zijn 53-jarige moeder zou hebben vermoord door haar met een kruisboog een bal pen door het oog te schieten. De rechtbank ver oordeelde hem tot twaalf jaar cel, het hof sprak hem uiteindelijk vrij wegens gebrek aan bewijs. De familie van de man voert al jaren procedures om de CID-dossiers. waarvan er nu twee zijn ver nietigd, openbaar te krijgen. leiden Zand, buizen en hekken versperren fietsers, die gebruik willen maken van het fietspad langs de Usselmeerlaan, de weg. Ze moeten voorlopig uitwijken naar de rijbaan, omdat de Ener gie- en Watervoorziening Rijn land (EWR) de leidingen voor de stadsverwarming via het fietspad doortrekt naar Leiderdorp. Via de Leidse wijk de Kooi en de rivier De Zijl komen de buizen uiteindelijk uit bij het voormalige Verto-terrein in Leiderdorp. Het Holtland-college en bedrijven die zich op het industrieterrein De Baanderij bevinden, zullen van de stadsverwarming gebruik ma ken. Het EWR is nog in overleg over de verwarming van de flats aan de Engelendaal. Uiteindelijk wil de EWR de buizen doortrek ken tot aan het Meubelplein. Leiden beschikt al sinds 1985 over stadsverwarming. Deze vorm van energie-opwekking biedt de mogelijkheid om de warmte die vrijkomt bij het op wekken van electriciteit nuttig in te zetten. Het Energiebedrijf hoopt half augustus klaar te zijn met de werkzaamheden. FOTO HIELCO KUIPERS loopgraaf van twintig meter lang en een meter diep en heuse iilen, verscholen in de bosjes. De ambtenaar van de afdeling van de gemeente Voorschoten stond gisteren even te kijken Burg. Berkhoutpark. Om de valkuilen zo echt mogelijk te in, sloopten de daders hout van een loods en vernielden ze en en struiken. De politie vermoedt dat kinderen verantwoor- tzijn. „Jeugd vertoeft daar regelmatig", aldus een woordvoer- •Ze speelden waarschijnlijk oorlogje of cowboytje." Er is voor veer 5.000 gulden schade aan het groen. Bij de politie zijn en- lamen van kinderen bekend. Zij zullen worden gehoord. De J sluit niet uit dat er een verband is tussen de omgegooide bij- sten en de vernielingen aan het groen. De Leidse Sociale Dienst heeft noodgedwongen de regels moeten verscherpen voor de aanpak van kleine bijstandsfraude, omdat ze volgens de rijksconsulent niet strookten met het strengere rijksbeleid. Daarmee is voorkomen dat het minis terie van sociale zaken zou korten op de rijksver goeding die de gemeente krijgt. De gemeente Leiden had onder andere in bij zondere gevallen mensen, die de Sociale Dienst voor minder dan duizend gulden hebben bena deeld, slechts schriftelijk willen waarschuwen. Maar volgens de rijksconsulent kunnen de schrif telijke waarschuwingen niet door de beugel en moet de Sociale Dienst hoe dan ook de kleine fraudeurs met boetes aanpakken. De verscherpte Leidse regels werden gisteren door de raadscommissie voor sociale zaken goed gekeurd. Voor de meeste commissieleden overi gens met 'pijn in het hart'. „Jammer dat we een stapje terug moeten doen", treurde G. van den Berg (PvdA). „Vervelend dat we ons niet soepeler mogen opstellen", verklaarde ook M. Hooger- vorst (Groenlinks). „Maar we kunnen ons geen sanctie van het ministerie veroorloven." De gemeente Leiden gaat nu in Den Haag aan dringen op een wijziging van de wet Boeten, in de hoop dat 'nihilfraude' ooit soepeler kan worden afgehandeld en schriftelijke waarschuwingen bij eerste overtredingen in de toekomst tot de moge lijkheden behoren. leiden thomas erdbrink De CDA-vrouwen zijn het beu om alleen voor de kinderen te zorgen. Mannen moeten maar minder werken om zo meer tijd voor hun gezin te hebben. Dan kunnen de vrouwen ook eens aan de slag op de arbeidsmarkt. Toos Jongma, CDA Statenlid uit Drente en lid van de Neder landse en Europese gezinsraad, gaf gisteren tijdens haar voor dracht in de bovenzaal van het Leidse café Einstein een duide lijk signaal aan de aanwezige mannen: minder werken bete kent meer tijd voor het gezin. Dat het gezin belangrijk is, staat voor alle aanwezige CDA'ers buiten kijf. Alleen, wat is een gezin nou precies? Was het vroeger nog zo dat het idea le gezin volgens het CDA uit man, vrouw en kinderen be stond. Tegenwoordig neemt de partij al genoegen met mensen die de verantwoordelijkheden van kinderen op zich nemen. „Ja ook homofielen", zegt Jong ma. „En dat mannen per definitie de kostwinner moeten zijn is ook niet meer zo, zegt ze tegen het publiek dat uit zes mannen en evenveel vrouwen bestaat. Ze zou het liefst zien dat zowel de man als de vrouw werken en samen kinderen opvoeden. Dat lijkt de aanwezige vrou wen ook fantastisch. ,,0p die manier kunnen, vrouwen onaf hankelijk blijven en een eigen baan hebben, zegt Jongma. Met behulp van enige stellingen komt er een discussie op gang. Daarbij blijken vooral de vrou wen creatief in het bedenken van manieren om de mannen achter de buggy te krijgen. Een dertig-urige werkweek, meer kinderopvangplaatsen en een kindverlof voor mannen. Allemaal leuk bedacht hoor, maar de mannen vinden het maar niets. „Economisch on haalbaar". zegt R. Breedveld. De mannen knikken eenstem mig. Jongma begrijpt ze wel, die mannen. „Ze voelen zich een beetje bedreigd. Een baan is vaak zo'n status voor ze. Daar willen ze niets van opgeven. Het is een beetje de kloof met de vrouwen, die hechten daar toch minder waarde aan", zegt ze met een glimlach. Om dat te onderstrepen to vert ze een rapport te voor schijn. Daaruit blijkt dat man nen tijdens een zwangerschap allerlei mooie beloftes doen over kinderverzorging, maar die zelden nakomen. „De wens is de vader van de gedachte, heet het. De mannen lachen om de titel maar lijken daarna toch even in zichzelf gekeerd. Wie weet denken ze aan de beloftes die ze zelf tijdens de zwanger schap hebben gedaan. >ep Lusthoflaanbewoners overvalt commissievergadering annet van aarsen groepje bewoners van de oflaan eist een straatver- voor jongeren, die het >lplein in de straat als iasis hebben gekozen. Gis- ond overviel een kleine de- e van boze bewoners de dering van de raadscom- e voor werk, sociale zaken ijkbeheer. „Jullie zitten nu teerd in jullie stoel omdat iverlast veroorzaken. Maar ast, dat is wat wij al drie lebben", beklaagde bewo- Koome zich. een straatverbod voor de kkaanse jongens, die iede- ond op het schoolpleintje nkomen, repte hij overi- niet tegen de commissiele- Maar dat is wel de bood- die Koome en medestan- neenemen tijdens een ge- met de wethouders J. er (wijkbeheer) en P. Lan- erg (welzijn) volgende week. Zij willen hoe dan ook dat het de jongeren onmogelijk wordt gemaakt om op het plein te vertoeven. De actie van de bewoners komt - zo op het oog - op een vreemd moment. YV5jkbeheer, de Leidse Welzijns Organisatie en de jongeren zijn hard bezig om een nieuwe voetbalstek te bouwen in het Noorderpark aan de Willem de Zwijgerlaan. Waarschijnlijk binnen drie we ken verhuizen de jongeren. De Willem de Zwijgerlaan is overi gens een tijdelijke plek. Als vol gend voorjaar de bouw van het verpleeghuis begint, moeten de jongeren weer verkassen. ,,Aan de Willem de Zwijgerlaan willen wij met de jongeren ervaring opdoen en daarna gaan we met zijn allen weer op zoek naar wat anders", zegt Sjaak van Rijn van wijkbeheer. De onrust aan de Lusthoflaan kent een lange geschiedenis. Vorig jaar november escaleerde de situatie toen een paar man nen jongeren met een honkbal knuppel te lijf gingen. Daarbij kreeg een Somalische jongen, die in de straat woonde en met het conflict weinig te maken had, rake klappen. De verhou dingen tussen de groep boze bewoners en de jongeren op het schoolplein zijn nu onherstel baar beschadigd. Koome zegt dat hij en zijn bu ren van de jongeren veel te vre zen hebben. „Wij worden iedere dag geconfronteerd met extre me overlast, verregaande inti midatie, bedreigingen met de dood. Ze zeggen zelfs dat ze on ze kinderen willen ombrengen", verklaarde hij gisteren. Volgens Koome is er met de groep niet te praten en krijgen de buurtbe woners elke keer lik op stuk als ze hun probleem aankaarten. „Wij worden beticht van discri minatie. Elke dag maar weer. Maar discrimineren wij als wij slechts vragen om een beetje rust en orde in onze straat?" Wijkchef Sjaak van Rijn, die zich bemoeit met de nieuwe voetbalplek, heeft andere erva ringen met de jongeren van de Lusthoflaan. „Er zijn dingen ge beurd, die niet goed zijn. Dat wil ik de bewoners niet ontzeg gen. Maar ik heb met die jon gens toch voornamelijk andere ervaringen. Wat mij betreft zijn het leuke gasten. We zijn nu be zig met de nieuwe voorziening. Laatst was ik samen met de jon geren aan de Willem de Zwij gerlaan. Dan zie je eerst de emotie. Hoor je ze zeggen dat ze eigenlijk niet weg willen van de Lusthoflaan, dat ze zijn op gegroeid op dat schoolplein, dat ze daar zulke mooie goals heb ben gescoord. Maar ik denk dat Lusthoflaanbewoners 'overvielen' de raadscommissie. ActievoerderJ. Koome: „We willen een straatverbod voord de jongeren het uiteindelijk wel zien zitten in het Noorderpark. Welbeschouwd schieten ze er ook niet zo mee op om aan de Lusthoflaan zo negatief te wor den bekeken." De groep actievoerende be woners gelooft er echter niet in dat de jongeren zomaar, zonder slag of stoot zullen verhuizen. „Wij willen een straatverbod tot we er zeker van zijn dat de jon geren definitief een andere plek hebben", zegt Koome. „We wil len een structurele oplossing, zodat we weer rustig voor onze deur kunnen gaan zitten. Ook bij de Leidse Welzijns Organisatie zijn ze zich er van bewust dat het waarschijnlijk nooit meer helemaal goed zal komen tussen de 'strijdende' partijen in de Lusthoflaan. „Het is heel jammer dat die mensen niet met die jongens in gesprek gaan, als er iets mis gaat, als ze klachten hebben", zegt jonge renwerkster R. Geertsma. Wat dat betreft is ze blij met de aan staande verhuizing. „Dat brengt rust voor de straat en ook rust voor de jongeren." Mogelijk twee straffen agent na mishandeling De politieman, die tijdens de Leiden Marathon een aanvaring heeft gehad met sportredacteur Adri Mul ders van Holland Centraal, loopt kans op zowel straf rechterlijke vervolging als een interne disciplinaire straf. De korpsleiding heeft in overleg met de officier van justitie inmiddels een inspecteur aangesteld die de klacht van Adri Mulders gaat onderzoeken. Mulders deed aangifte van mishandeling nadat hij op de Willem de Zwij gerlaan ruzie kreeg met een agent. De radiojourna list wilde apparatuur uit zijn wagen laden maar werd door de politieamb tenaar gemaand door te rijden. Daarover onstond een woordenwisseling, waarna de politieman de journalist zou hebben ge slagen. Volgens de standaard procedure komt de in specteur die het onder zoek instelt uit een ander district dan Leiden-Voor- schoten waar de bewuste politieman werkt. Het on derzoek neemt naar ver wachting enkele weken in beslag. „De korpsleiding neemt de kwestie uiterst serieus", zegt politie woordvoerder C. Jongh.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13