Verdroging en vermesting bedreigen natuurgebieden j ff m h WtS-f: G fW* kv - v Natuur Milieu GGD hekelt milieurapport van Eelde Ganzenmoeders ganzenhoeders Zeearend is er weer WOENSDAG 18 JUNI 1997 Verdroging vormt naast vermesting de belangrijkste bedreiging voor de na tuurwaarden in de terreinen van Staatsbosbeheer. Vorig jaar werd de grootste natuurbeheerder van Neder land (ruim 200.000 hectare) daar hard mee geconfronteerd. Dat kwam vooral door de enorme droogte toen. een situ atie die dit jaar niet veel is verbeterd. De structurele verdroging houdt aan. In het jaarverslag over 1996 wijst Staatsbosbeheer op het feit dat Neder land van oorsprong een natte delta is en dat veel planten en dieren van schoon water afhankelijk zijn. Het pro bleem is dat ons lage landje al jaren, onder andere ten behoeve van de land bouw en in Noord-Holland onder meer de bollenteelt, wordt ontwaterd. Daar komt bij dat er voedselrijk water wordt ingelaten en die combinatie is een bedreiging voor de natuurwaar den. zo concludeert de organisatie. Veel soorten zijn verdwenen, of staan te verdwijnen door de verzuring, vermesting en verdroging van de ter reinen. Derhalve is het beleid van Staatsbosbeheer erop gericht deze ne gatieve ontwikkeling te stuiten en zelfs om te keren. Dit kan door zorgvuldig beheer, maar ook door het zo veel mo gelijk 'ontsnipperen' van gebieden. Die grotere, aaneengesloten gebieden, kunnen completere ecosystemen om vatten met een eigen grondwaterpeil, zodat ze beter gebufferd zijn tegen ver droging. Het aankoopbeleid is hierop gericht. In ons land komen circa 1.400 hoge re plantensoorten voor. waarvan er ruim 400 van internationaal belang zijn. Ruim 250 soorten zijn sterk ge bonden aan een bepaalde grondwater stand en grondwaterkwaliteit. Tenein de die belangrijke soorten te bescher men wil Staatsbosbeheer het areaal zeldzame vegetatietypen waar deze voorkomen verder uitbreiden. Een van de grootste aankopen vorig jaar in dit verband waren de Oostvaardersplas- sen. Als de verdroging echter doorzet zul len veel kritische soorten uiteindelijk moeilijk stand kunnen houden en ver loren gaan of verdrongen worden door andere planten, die beter tegen ver mesting en verdroging bestand zijn. Een andere belangrijke ontwikkeling in 1996 voor Staatsbosbeheer was de stap naar een verzelfstandigde organi satie, die per 1 juni dit jaar is afgerond. Staatsbosbeheer wil niet alleen een duurzame ontwikkeling aansporen en de biodiversiteit vergroten, maar te vens de recreatie in de natuurterreinen bevorderen. Door de mensen meer in contact te brengen met de natuur, zal de waardering voor onze leefomgeving groeien en daarmee het draagvlak voor natuurbehoud en -ontwikkeling groter worden, zo is de redenatie. Bovendien bieden recreatie en toerisme een eco nomisch perspectief. Verder werkt Staatsbosbeheer aan de productie van natuurlijke, vernieuwbare grondstoffen als hout en riet. Dat draagt bij aan een duurzame samenleving en aan de te rugdringing van de CO uitstoot. De verkoop van inlarïds hout zal ver der gepromoot gaan worden. Staats bosbeheer zal op dit vlak marktgerich ter gaan werken. De verlenging van de start- en landingsbaan van luchthaven Eelde zal veel schadelijker voor de gezondheid van omwonen den zijn dan in de milieueffect rapportage (MER) wordt voor gesteld. Dat stelt directeur-arts W. de Jong van de GGD Gronin gen Stad en Ommelanden. De Jong heeft een vertrouwe lijk advies uitgebracht aan de gemeentebesturen van Haren. Eelde en Ynes. Volgens de stu die die de GGD op eigen initia tief heeft uitgevoerd, is er spra ke van een toenemende kans op zware ongelukken en uitstoot van giftige gassen. Ook de toename van geluids hinder zal veel groter zijn dan de berekeningen in de MER aangeven. Volgens het onder zoek van de GGD krijgen veel meer woningen in een veel gro ter gebied onaanvaardbare la waaioverlast. De Jong meent dat de MER-rapportage te luch tig oordeelt over de gezond heidsrisico's op de lange ter mijn voor mensen die in de na bijheid van een vliegveld wo nen. Wetenschappelijk is daar nog maar weinig over bekend. m - 1 m*- Een groep ganzenmoeders is met hun halfwasjongen op stap in de weilanden van het Naardermeer. De grauwe ganzen broeden in het moerasge bied, maar komen naar de randgebieden voor eiwitrijk voedsel, zoals gras. Ze bewegen zich graag voort in grote groepen, waardoor ze minder kwetsbaar zijn voor roofvogels en vossen. De grauwe gans was begin deze eeuw als broedvogel verdwenen uit Nederland. De afgelopen dertig jaar heeft deze soort zich echter opnieuw hier gevestigd en in sommige gebieden in zulke grote aantallen dat hun eieren worden geschud. Boeren zijn namelijk niet zo blij met de grauwe gans, die 's zomers tussen de koeien op de weilanden graast. foto martijn de jonce Het gaat goed met de zeearend in Midden- en Noord-Europa. In sommige landen is de populatie in vijf jaar tijd zelfs verdubbeld. Topscorer is Noorwegen. Daar zitten nu circa 1.700 zeearendpaar tjes. Maar ook in Duitsland, Zweden en Finland groeit de populatie. Alleen de herintroductie van de zeearend in Ierland, Schotland en Is raël verloopt moeizaam. In Schotland zijn acht paar blijven hangen van de ruim honderd Noorse vogels die er werden losgelaten. Over wogen wordt opnieuw dieren in te voeren. De vooruitgang van de zeearend is een gevolg van beschermingsprojecten, minder gif in de natuur en uitgebreide beheersmaatregelen. Óndanks de toename in genoemde landen, stijgt het aantal in Nederland gesignaleerde zee arenden nog niet Dit heeft volgens onderzoekers te maken met het versnipperde Hollandse landschap en de steeds verder oprukkende bebouwing en infrastructurele projecten. foto martijn de jonge Varen in Botshol Nu de vogels klaar zijn met broeden, houdt Natuurmonu menten iedere woensdag- en zaterdagochtend vaarexcursies in het natuurgebied Botshol, vlak bij Amsterdam. Een tocht duurt twee uur en start vanaf de werkschuur aan de Botsholse- dijk in Waverveen. Deelnemers kunnen zich van tevoren aan melden: tel. (035) 695 13 15. Niet-leden betalen voor de ex cursie. waarbij van alles te zien is, 12,50. Voor leden is het iets goedkoper. Kinderen tot twaalf jaar mogen mee voor vijf gul den. Het meebrengen van een verrekijker wordt aanbevolen. Milieu heeft weinig baat bij effectrapportage Het milieu heeft weinig baat bij een milieueffect rapportage (MER). Derge lijke rapporten dragen weinig bij tot het voorko men van schadelijke effec ten van (bouw)plannen op het milieu. Dit blijkt uit een proefschrift waarop Th. Win fried de Valk mor gen promoveert aan de VU in Amsterdam. Hij baseert zijn conclu sie op een vergelijking tus sen 41 besluiten die met een MER zijn genomen en 41 besluiten die zonder zo'n rapportage tot stand zijn gekomen. Besluiten van overheden worden door een MER een beetje milieuvriendelijker, maar besluiten van potentiële vervuilers niet. De promovendus geeft als verklaring dat het een voudige idee achter de milieueffectrapportage is uitgegroeid tot een zeer in gewikkelde wet- en regel geving. Deze behandelt vooral de procedure voor het maken van een rap portage, maar nauwelijks de inhoud ervan. Een MER is niet het re sultaat van wetenschappe lijke arbeid maar van over leg en onderhandelingen. In de praktijk gaat de aan dacht grotendeels uit naar het bereiken van overeen stemming over de inhoud van de rapportage. Is die eenmaal bereikt, dan blijft het gebruik ervan in de be sluitvorming onderbelicht. Om dit te veranderen pleit de onderzoeker daar om voor vereenvoudiging van de wet en beperking van de rol van de mogelij ke vervuiler. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Bladgroente, roofdier; 2. voor zetsel. bijwoord; 3. snelheids wedstrijd, rivier in Spanje; 4. hel ling waarlangs men naar bene den rijdt; 5. wratmeloen; 6. mili taire rang, voegwoord; 7. zich heftig bewegen; 8. teken boven, de letter N in het Spaans; 9. slot woord, schattig; 10. oersoonlijk vnw., lidwoord; 11. geneesmid del, vat. Verticaal: 1. Gespannen, harde trap; 2. bij belse vrouw, hoge berg, bloei maand; 3. zangstuk; 4. handvat, boksarena; 5. muzieknoot, ten laatste; 6. niveau, nobel; 7. ge grond zijn; 8. slangvormnige vis, een zekere, kunsttaal; 9. deel van het hoofd, telwoord. OPLOSSING SLEUTELWOORD 1. producer; 2. lavendel; 3. anecdote; 4. nargileh; 5; talis man; 6. atoombom; 7. groentje; 8. expander. De woorden op de eerste en der de vertikale regel zijn: PLANTA GE en OVERLOOP. Het sleutelwoord is: IMPORT- LAND. TOM POES Tom Poes en de Tijwisselaar De schuur waar Kobbe Kobbema in rondrommelde stond bekend als de tijwisselaarshut. Er werd daar menig wonderbaar werktuig bewaard dat voor de uitoefening van het ambt on misbaar was én de leerling koos er met zorg enkele uit. Zo wapende hij zich met een regenboog en pijlen, hij vatte een windmolen in de vuist en voltooide zijn uitrusting met een ge punte tijtak. „Oene Horletoet heeft hoog water beloofd aan de ruwe vreemdeling", prevelde hij terwijl een ongunstig lichtje in zijn ogen brandde. „Vannacht zal het schip vlot komen", zei Oene. „We zullen zien!" Met deze woorden verliet hij het ge bouwtje en spoedde zich naar de zee, waar hij begon met het trekken van een cirkel in het zand. Nu wilde het geval, dat heer Ollie met het hoofd vol gedachten een avondwandeling maakte en hem op enige afstand passeerde. „Kijk, daar is dat aardige ventje waar Wal Rus zo lelijk tegen deed", sprak hij tot zichzelf. „Het manneke beweerde, dat hij de vloed had tegengehouden, geloof ik. Ik ga hem toch eens vragen, hoe men hoog water maakt; dat lijkt me heel leerzaam." „Het was heel leerzaam", zei Oene Horletoet, afscheid nemend van Wal Rus. „Ik hoef dus niet voor hoog wa ter te zorgen, als ik u goed begrepen heb. Uw schip komt vanzelf wel vlot! „Helemaal vanzelf, meneer!" be aamde de gezagvoerder. „Doe vooral geen moeite. Vannacht waaien we van deze zandbank af als een lap uit een oud zeil; daar kan je donder op zeggen." REDACTIE BERT DE JONG 072-5' WËÊaÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊm HET WE DOOR JAN VISSER Het fraaie weer houdt ook morgen nog aan. Er komt welis waar geleidelijk meer bewolking maar daaruit valt pas tegei of tijdens de avonduren regen. Bovendien gaan de tempera turen omhoog doordat de wind uit oostelijke tot zuidoostelij ke richting gaat waaien. Het kwik komt morgenmiddag uito> maximaal 22 graden. Na morgen is het echter gedaan met het fraaie juniweer Tussen morgenavond en vrijdagmiddag kan het frontensys teem van een depressie boven de Britse eilanden al zo'n 10 mm regen veroorzaken. Tijdens het weekeinde, wanneer de depressie boven de Britse eilanden sterk in betekenis toe neemt, nog meer regen of buien. Tevens komt er langs de kust een krachtige tot harde zuidwestenwind te staan. De to omstreeks 985 hPa uitdiepende depressie bewerkstelligt na mei ijk grote luchtdrukverschillen boven het Noordzeege bied. Verder wordt het niet warmer dan omstreeks 17 gra den. Na het weekeinde verplaatst de depressie zich over de Noordzee naar Scandinavië. Tegelijkertijd ontvouwt het ho- gedrukgebied bij de Azoren een uitloper naar het zuidwest» van Europa. Mocht deze ontwikkeling doorzetten, dan kun nen nieuwe storingen met een westelijke hoogtestromingt( het Noordzeegebied doordringen. In een voor de zomer vaal cruciale fase, 15-25 juni, is dat geen gunstige ontwikkeling maar wellicht ziet het er morgen allemaal weer heel anders uit. Tijdens het afgelopen etmaal was er opnieuw sprake van va bluffend goede vergezichten. Schiphol rapporteerde 's och tends meer dan 70 kilometer zicht. Het weerbeeld werd, i wat convectieve bewolking na, opnieuw gekenmerkt door veel zon en de temperaturen bereikten waarden omstreeks 18 graden. Tenslotte een spreuk: 'Voor de langste dag neen de zee, na de langste dag geeft de zee'. Ofwel, in de voorzo mer komen boven zee weinig of geen buien tot ontwikkeling Later in het seizoen, wanneer het zeewater op temperatuur is, is dat juist wel het geval. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Geregeld zon. Vooral in Midden-Noorwegen enke le wolkenvelden en kans op een enkele bui. Mid- dagtemperatuur tussen de 15 en 20 graden Met name in het zuiden en midden wolken en af en toe regen Elders geregeld zon en droog Middagtem- peratuur rond 19 graden, m het noorden frisser. Denemarken: Rustig weer Afwisselend zon en enkele wolken. Meest droog. Middagtem- peratuur rond 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag van het westen uit bewolking, regen en toenemende wind In En geland eerst nog zon. Mor gen veelal wisselend bewolkt en af en toe een bui. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden en westen tot 20 graden op vandaag in het zuiden. België en Luxemburg: Vandaag meest droog en flink wat zon. Morgen van het westen uit toenemende bewolking en later mogelijk wat regen Middagtemperatuur rond of net boven 20 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het oosten eerst nog regen Verder droog en geregeld zon. Morgen in de loop van de dag van het westen uit opnieuw bewolking, gevolgd door regen Middagtemperatuur ongeveer 22 gra- Portugal: Flinke zonnige perioden en droog. Mor gen in het noorden ook enkele wolken velden Middagtemperatuur aan zee uit eenlopend van 20 graden bij Porto tot bijna 30 in de Algarve Madeira: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Flink wat zon, maar in het binnenland kans op wolken en een lokale bui. Mor gen meer wolken en vooral in het oosten fikse regen- of onweersbuien. Middag temperatuur aan de kusten uiteenlo pend van een graad of 19 in het noord westen tot bijna 30 in het zuiden, in het binnenland maxima van meer dan 30 graden Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur tussen 25 en 30 gra- Marokko: Westkust: droog en flink zonnig, alleen in het noorden soms wolken, maar vrij wel droog. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen de 25 en 32 graden Tunesië: Zonnig, maar in het noorden soms wol ken. Veelal droog. Middagtemperatuur aan zee ver boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog, maar van daag in het noordoosten eerst nog be wolkt en een enkele bui. In de loop van morgen in het zuiden toenemende be wolking en kans op een fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 22 graden langs Atlantische Kust tot bijna 30 graden in de Provence. Mallorca en Ibiza: Vrij veel wolken en enkele fikse regen- of onweersbuien. Vooral morgen kan veel neerslag vallen. Maxima rond 25 gra- Italië: Flink wat zon en droog. In het noorden en morgen ook in het westen kans op een regen- of onweersbui. Maxima tus sen 25 en 35 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, maar in de loop van vandaag en op morgen kans op enkele fikse regen- of onweersbuien. Middag temperatuur rond 30 graden Malta: Zonnig, morgen later ook wat wolken Zeer warm met maxima ruim boven de 30 graden Griekenland en Kreta: Zonnig. Maxima aan de kust iets onder 30 graden, landinwaarts lokaal veel ho ger. Turkije en Cyprus: Zonnig Middagtemperatuur langs de kust ongeveer 28 graden Duitsland: In het noorden perioden met zon en meest droog. Naar het zuiden toe meer wolken en enkele, soms fikse, buien Morgen op de meeste plaatsen droog en flink wat zon. Middagtemperatuur van 17 graden in Sleeswijk-Holstein tot iets boven de 20 in het zuiden, morgen overal wat warmer Zwitserland: Geregeld zon. maar vandaag vooral aan de noordzijde van de Alpen nog kans op enkele fikse buien. Maxima van circa 22 graden in het noorden tot ruim 25 in het zuiden. Oostenrijk: Vandaag van het westen uit enk klaringen, maar elders nog kanso regen- of onweersbuien. Morgen perioden en vrijwel overal droof dagtemperatuur tussen 20 den, morgen wat hoger. Polen: Zonnige perioden, maar van tijd ook kans op een (onweers)bui, vooral in het zuiden. Middagte tuur ongeveer 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en vandj 2Ü tijd tot tijd buien, soms met om veel neerslag. Morgen vanuit het opklaringen, vrijwel droog en perioden Middagtemperatuur omstreeks 21 graden, morgen i Hongarije: Vandaag enkele zware regen weersbuien. plaatselijk veel Morgen minder buiig en ook al zon Middagtemperatuur rond den. WOENSDAG 18 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder Maan op 19.16 Maanonde de Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.46» 15.05 02 19 '83 Laag 10.25 23.20 10.06- Weerrapporten 18 juni 08 u Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlisswgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas licht bew licht bew Londen hall bew. Luxemburg hall bew Madrid licht bew licht bew wzw2 18 Stockholm zwaar bei Warschau half bew Wenen regen Zurich licht bew Bangkok licht bew Buenos Aires zwaar bei Casablanca zwaar bei Johannesburg onbew Los Angeles zwaar bei New Orleans onbew New York zwaar bei Tel Aviv onbew Toronto hall bew hall bew regenbui IC

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10