Lampen met veel mogelijkheden Consument Beschilderd sanitair voor luxe badkamer Schrikdraad om de tuin Maairobot net een schaap DINSDAG 17 JUN11997 REDACTIE SASKIA STOELINCA HEMA ontwerpwedstrijd met als thema: 'Echt vernieuwende tuinverlichting Een eervolle vermelding op de HEMA-ontwerp- wedstrijd kreeg Bart Schoonderbeek met zijn Zak-lamp. Volgens de jonge ontwerper heeft de gebruiker de vrijheid om zelf de keuze te maken waar en hoe de lamp komt te hangen. Als de zak-lamp hangt, zal hij een beweeglijk object vormen. Op het moment dat de lamp wordt neer gezet, wordt de stijfheid duidelijk. De jury noemt het een ontwerp dat écht vrijkomt van de conven tionele benadering. De ontwerper heeft met de lamp het traditionele denken doorbroken. Het product is spannend om dat een doekachtig ma teriaal in contact wordt gebracht met een licht bron. foto pr Pin-in van Manon Koper ziet er volgens de jury zo gelikt uit dat hij meteen in productie kan. foto pr HAARLEM SASKIA STOELINGA Dat er in Nederland goede jonge ontwer pers rondlopen bewijst de HEA IA elk jaar weer. Voor de tiende maal konden studen ten van vormgevingsopleidingen meedoen aan dè ontwerpwedstrijd van Nederland. Het thema dit keer écht vernieuwende tuinverlichting. Het licht op groen voor sfeervolle (en functionele) tuin-, balkon- en (dak)terrasverlichting, die er vooral aan trekkelijk uit moet zien en waarmee de ge bruiker alle kanten op kan. Maar liefst 360 studenten schreven in, van wie er uiteinde lijk 99 een ontwerp indienden. De winnaar: Manon Koper (23), vierdejaar 3-D Design aan de Hogeschool voor Kunsten in Utrecht met het ontwerp Pin-in. Volgens de jury ziet Pin-in er zo gelikt uit dat het meteen in de productie kan. En dat is ook de bedoeling. De HEMA is er steeds in geslaagd het win nende ontwerp in haar eigen winkels goed te verkopen. De lamp van Manon Koper kan worden op gehangen aan de beugel waarin het arma tuur is geklemd. Deze beugel kan ook in de grond worden gestoken. Hierdoor is de lamp op vele manieren te gebruiken: han gend aan een boom, liggend op de grond, in een bloempot geprikt. De winnares: „De lamp onüeent haar sierlijkheid aan de ron de vorm van de kap in combinatie met de metalen houder. Door het gebruik van kunstsstof en roestvrij staal heeft de lamp een duurzaam karakter." n Koper, Sebastiaan De winnende ontwerpe SlraaLsma (tweede) en Maud van Berkmonel (derde) e selectie uit de overige inzendingen zijn in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam tentoongesteld tot 4 augustus. Voor de badkamer kan het te genwoordig niet mooi genoeg zijn. Consumenten willen graag een inrichting die luxe uit straalt. Gedecoreerd sanitair" draagt daar aan bij. Zeker als het gaat om met de hand ge schilderde versieringen. Voor zien van datum en signatuur van de kunstschilder die dit werk uitvoert. Voor zulk extra vagant keramiek kan men te recht bij AR Bathroom Design in Amsterdam. Het sanitair wordt uit de vrije hand beschilderd met motieven en dessins. Het wordt toegepast op een aantal klassieke series van Ideal Standard. Dit sanitair wordt ongeglazuurd aangele verd. De decoraties worden rechtstreeks op het biscuit, het ongeglazuurde eenmaal gebak ken keramiek, aangebracht. Na beschilderen en glazuren wordt het sanitair ongeveer veertien uur op een temperatuur van 1.200 graden Celsius in speciale ovens gebakken. Het dessin is dan hecht verankerd. De motieven kunnen in ver schillende kleuren of combina ties worden uitgevoerd. De klant kiest zelf op welke onder delen. Behalve wasbakken met zuil. inbouwwaskommen en toiletten kunnen ook douche- bakken, fonteintjes, planchettes en zeepbakjes van schilderwerk worden voorzien. AR Bathroom Design laat nu ook ontwerpen maken door bekende Neder landse designers. De eerste keus viel op de Amsterdamse ont werpster Maroeska Metz. Zij ontwierp een fraai gestyleerd krulmotief - haar visitekaartje - uit te voeren in goud of zilver. Bijpassende tegels zijn even eens leverbaar. Een afgezwakte versie van het oude boerenschrikdraad kan rust brengen in de tuintjes van lieden die zich opwinden over andermans kat of kind. De Mi- nigard is bedacht om onge wenste dieren buiten en de ei gen huisdieren binnen de tuin te houden. Het basisidee lever de de installatie die boeren ge bruiken om hun vee in de wei te houden, maar de spanning is een stuk minder. Wel voldoen de om nieuwsgierige honden en katten af te schrikken. De installatie is eenvoudig. De Kema-gekeurde spanninggever kan aan een buitenmuur wor den opgehangen, waarna ver volgens een draad rondom de tuin langs geïsoleerde paaltjes wordt gespannen. De Minigard kost 296 gulden. Info: Koltec, 076-5482300. 3 5 4 10 5 7 8 9 10 7 8 9 10 4 6 9 8 5 1 7 6 8 7 1 2 8 9 8 6 4 4 2 4 2 5 4 9 6 3 8 9 10 5 1 23456789 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge- tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver tikaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1Televisiemaker; 2. heester met geurige blauwe bloemen; 3. grappig voorval; 4. Turkse water pijp; 5. geluksaanbrengend voor werp: 6. projectiel; 7. jeugdige nieuweling; 8. uit te rekken spi- raalveer. WOORDZOEKER Overgebleven woord: ROLMOPS Tom Poes en de Tijwisselaar De tijwisselaar legde aan bij een bui tenboord hangende touwladder en begon naar boven te klimmen. „Uw schip ligt hoog op de panden, o vreemde", sprak hij tot de gezagvoer der die bevreemd over de verschan sing keek. „De eb is laag - en dat is de fout van mijn onwaardige leerling Kobbema. Maar u zegt, dat het niet zijn schuld kan zijn. Dat geeft mij te denken. Het zou prettig wezen wan neer u gelijk hebt, want deze schuld drukt mij. Wilt u mij meer vertellen over de storm, die u op uw weerma chine hebt zien naderen?" „Daar is niks over te vertellen. Bor relvoet", zei Wal Rus. „Die overge haalde storm komt - en daarmee uit. De barometer is gevallen als een an ker zonder ketting; dat geeft zwaar weer, daar kun je donder op zeggen." „Belangwekkend", hernam de ander peinzend. „Een storm die komt, zon der dat ik hem gemaakt heb! Als dat toch waar is..." Niet ver vandaar was Kobbe Kobbema inmiddels een rom melig schuurtje binnengetreden. „Oene Horletoet heeft vannacht hoogwater beloofd", prevelde hij, terwijl hij loerend rondkeek. „Maar nu is hij weggegaan. Trouwens; hij is boos op mij en hij heeft me lelijk be handeld, net als die vreemdeling. Ze denken, dat ik een domme leerling ben, die het nooit zal leren. Maar ik zal ze eens een lesje geven. Waar is de windmolen?" HET WEE DOOR JAN VISSER Het horizontale zicht was gisteren fenomenaal. Mijl werker uit Bloemendaal kon vanaf de duinen de pie Scheveningen zien liggen en van een voormalig Set meteoroloog weet ik dat men op de verkeerstoren b: lijke condities de Rotterdamse Euromast kan zien. hol rapporteerde gisteren een zicht van 65 ki lomete verder kijken is overigens niet mogelijk omdat men maken krijgt met het aardkrommingseffect. De tran rantheid van de atmosfeer hadden we te danken aai aanvoer van noordelijke breedten. Deze lucht is van droog en er komen relatief weinig stof- en vuildeeltj voor. Het was gisteren gewoon mooi weer met vooral aan volop zon. Elders werd de zon enige tijd afgescherrr aan oplossing onderhevige wolkenveldjes en stapelv Van langdurig bewolkt weer was evenwel geen spral hoogste temperatuur werd gemeten in Bloemendaa 18,7 graden. In het heersende weerbeeld komt morgen nog geen dering. Onder een verder in betekenis afnemende h drukuitloper is het opnieuw droog weer met vooral dags flink wat zonneschijn. Wel drijven er steeds mi ne wolkensluiers over ons land, die een voorbode zij een op handen zijnde weersverslechtering. Verder Ic temperaturen op tot 19 graden en staat er weinig wi Ook donderdag is het eerst nog droog en rustig weer temperaturen stijgend tot een graad of 20. Later op komt er meer bewolking maar het blijft nog wel droc vrijdag af moeten we rekening houden met wisselva, weer. Periodiek vallen er buien, het wordt overdag n warmer dan 17-18 graden en met name in het week kan het soms flink waaien. Oorzaak van deze verslee is een actieve depressie waarvan het centrum zich o Britse eilanden naar ons land of de Noordzee verpla KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Geregeld zon, ook enkele wolkenvelden en hier en daar een bui. Een stevige noordelijke wind en mid- dagtemperatuur tussen de 15 en 20 graden. Tamelijk veel wolken en vrij véél wind. Verder kans op buiige regen. Middag- temperatuur rond 18 gra den, in het noorden fris- Denemarken: Een stevige noordwesten wind en zo goed als droog. Verder een afwisseling van zon en wolken. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Geregeld zon en een enke le lokale bui. In de loop van morgen van het westen uit bewol king, regen en wind Middagtempera- tuur tussen de 15 in het noorden en 20 in het zuiden. België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en regenachtig, mor gen droog en flink wat zon. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag bewolkt en af en toe regen. Morgen droog en geregeld de zon. Mid- dagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 25 bij Annecy Portugal: Flink wat zon. maar in het noorden en morgen ook elders wolkenvelden en en kele buien, mogelijk met onweer. Mid- dagtemperatuur aan zee uiteenlopend van 19 graden bij Porto tot rond 25 in de Algarve. Madeira: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Vandaag nog flink wat zon en alleen in het noorden en noordoosten een enkele bui. Morgen veel minder zon en enkele fikse regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur aan de kusten uiteenlo pend van een graad of 19 in het noord westen tot 30 in het zuiden, in het bin nenland maxima van meer dan 30 gra- Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 29 graden. Marokko: Westkust: droog en flink zonnig. Mid dagtemperatuur vlak aan zee tussen de 25 en 33 graden. Tunesië: Zonnig en warm. Middagtemperatuur ver boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog, maar in het noordoosten eerst nog bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Middag temperatuur van 22 graden langs Atlan tische Kust tot, op morgen, bijna 30 graden in de Provence. Mallorca en Ibiza: Zonnig en droog. In de loop van morgen wolken en een paar stevige buien. Maxi ma iets onder de 30 graden. Italië: Flink wat zon en droog. In het noorden wel kans op een lokale regen- of on weersbui. Maxima tussen 25 en 35 gra- Corsica en Sardinië: Veel zon en droog. Later op de morgen toenemende buienkans. Middagtempe ratuur ongeveer 30 graden. Malta: Zonnig en zeer warm met maxima ruim boven de 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Maxima aan de kust iets onder 30 graden, landinwaarts lokaal veel ho ger Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur langs de kust ongeveer 28 graden. Duitsland: Perioden met zon en meest droog. In het uiterste zuiden wel kans op een bui. Middagtemperatuur van 17 graden in Sleeswijk-Holstein tot iets boven de 20 in het zuiden. Zwitserland: Geregeld zon, maar vooral op vandaag ook een enkele stevige regen- of on weersbui Maxima ongeveer 23 graden. Oostenrijk: Naast zon ook wolkenvelden en een en kele bui, mogelijk met onweer. Middag temperatuur ongeveer 23 graden. Polen: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Vandaag in het zuiden kans op een stevige regen- of onweer» dagtemperatuur ongeveer 20 j Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en w daag van tijd tot tijd buien, onweer en veel neerslag. Midd ratuur morgen omstreeks 22 gi Hongarije: Soms zon, maar ook regen- en buien met plaatselijk veel Middagtemperatuur ongeveer. DONDERDAG 19 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zonond Maan op 20.22 Maan or Waterstand IJmuiden Katwi Hoog 03 26 15 45 02 5! Laag 11.30.00.00 11 1 Weerrapporten 17 juni 0 Amsterdam onbew. De Bilt onbew. onbew. Eelde halfbew Eindhoven licht bew. Den Helder licht bew. Rotterdam onbew Maastricht regen Aberdeen half bew. Athene licht bew. Barcelona half bew. Berlijn onbew. 8oedapest zwaar bew. 8ordeaui zwaar bew Brussel zwaar bew Cyprus onbew. Dublin onbew Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen half LasPalmas licht bew. nnoli Lissabon licht bew. w 2 Locarno licht bew. ono 2 Londen half bew no 3 Luxemburg regen ono 3 Madrid licht bew. nnw2 Malaga licht bew wnw 7 Mallorca half bew ono 2 Zürich halfbew. Bangkok licht bew. Buenos Aires onbew. Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew New Orleans halfbew New York half bew. TelAviv onbew. Tokyo half bew. Kriskras rijdt de futuristische maaimachine over het gras. Het lijkt wel alsof het appa raat op hol geslagen is. Blie- pend en snorrend slaat het steeds een andere richting in. De vol met elektronische toeters en bellen gestopte maairobot neemt zelf obsta kels waar, stopt, rijdt achter uit en draait zich om. De Solarmaaier van het Zweedse merk Husqvama is drie jaar geleden al geïntro duceerd, maar de zelfden kende, draadloze en op zon- nestroom werkende machi ne is nog steeds een onbe kend fenomeen. De robot maait op twee ma nieren. Als het gras kort is, begeeft hij zich kriskras over het gazon. Bij een gedeelte met langere sprieten, gaat hij systematisch vierkanten maaien. Zijn parcours is af gebakend door een draad die aan de rand van gazon weg gewerkt is onder modder of bestrating. Als de voeler on der de machine het magneti sche veld van de kabel her kent maakt de robot meteen rechtsomkeert. Bij voldoende daglicht milli metert het elektronische schaap binnen een dag het hele gazon. De maximale oppervlakte is ongeveer 1.200 vierkante meter. De ei genaar heeft er in principe helemaal geen omkijken naar. Af en toe moeten al leen enkele randjes en hoek jes bijgeknipt worden. Het apparaat kan in principe van voor- tot najaar buiten blij ven, maar de meeste bezit ters halen hem 's avonds vei ligheidshalve naar binnen. Het grote publiek is kenne lijk nog niet overtuigd van de voordelen, want de verkoop- cijfers zijn niet om over naar Zweden te schrijven. Veel mensen vinden het eerst maar een vreemd ding. ,Zien is gelovenzegt mar- jplii ketingmanager Jolanda van de Nederlandse importeur in Woudenberg. „De Solar is een onbekend product. Daarom houden we mo menteel een actie. Iedereen die dat dat wil, mag de ma chine thuis uitproberen." De prijs (f 5995) is pittig, erkent ze, „maar iemand met een grote hekel aan maaien, heeft dat bedrag er wel voor De Solarmaaier van Husqvama is drie jaar geleden geïntroduceerd, maar de zelf denkende, draadloze en op zonnestroom werkende machine is nog steeds een on bekend fenomeen. foto cpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8