Grote opluchting na euro-akkoord Werk blijft de achilleshiel van Europese samenwerking Eurotop ^Arrestatie van autonomen is bure willekeur 'Strakke' euromunt valt goed Stiekem uit 7 m mm TBBftÉKWr we j de de moet er zijn, zeker tijdens de Eurotop. 1 ei deze gedachte in het achterhoofd heeft tide in Amsterdam 348 zogenaamde au- iomen laten oppakken en insluiten. Van arrestanten hadden volgens de politie ker veertien' zich schuldig gemaakt aan enlijke geweldpleging. Dit betekent dat 334 gevallen géén verdenking bestond openlijke geweldpleging. In even zoveel allen is er dus sprake van willekeur en rechtmatige vrijheidsberoving, astig zijn ze natuurlijk, de chaoten en lonomen. Arrestatie is echter pas ge- dei htvaardigd zodra ze zich vergrijpen aan dermans goed, of de Eurotop verstoren, een straatbetoging houden binnen de zo waarvoor een door de burgemeester Amsterdam afgekondigde noodveror- ing geldt. De massale aanhoudingen i ingegeven door de wens preventief in te pen. Het strafrecht leent zich daar echter ivoor. Voordat de politie haar straffech- bevoegdheid mag toepassen, moet er [heerst een strafbaar feit zijn gepleegd, egen de arrestanten is de verdenking ngevoerd van deelneming aan een crimi- de e organisatie. Het heeft er alle schijn van l dit een voorwendsel is. Kennelijk heeft ele titie met de handen in het haar gezeten. >ni jet Europees Verdrag voor de mensen- hu hten bepaalt dat niemand van zijn vrij- ük d mag worden beroofd, behalve volgens 10 i wettelijke procedure. De politie mag dus nooit beroepen op buitengewone standigheden om tegenover burgers ijt ir bevoegdheden te overschrijden. Ook Wet openbare manifestaties biedt geen n^laas. Daarin staat dat de burgemeester het oog op de openbare orde een de- instratie kan verbieden als er vrees voor en bestaat. Op de plaatsen waar de mas- arrestaties zijn verricht, gold echter geen orde burgemeester afgekondigd demon- atieverbod. evert de Politiewet dan soms een grond boor een vrijheidsbeneming van deze vang? Nee, zo is in het verleden herhaal- ijk vastgesteld. Er moeten strafbare fei- zijn gepleegd. Alleen het beramen ervan niet strafbaar. Bij ordeverstoringen kan politie weliswaar optreden op basis van plaatselijke APV of de Politiewet, maar is voor ordeverstoringen vormt geen itvaardiging voor grootscheepse arresta- A1 in de tijd van Provo-rellen heeft de ering dit erkend, toen zij de methode- ipejan afkeurde: het oppakken en buiten stad brengen van relschoppers die niet frechtelijk werden vervolgd, rbestaat wel een wettelijke mogelijkheid lastpakken preventief vast te zetten, ar dan dienen zij toch eerst op heter- d betrapt te zijn op een strafbaar feit. In geval kan de rechter-commissaris een h el tot handhaving van de openbare orde even als grondslag voor de arrestatie. (elke delictsomschrijvingen komen er gelijk verder in aanmerking als grond r de massa-arrestaties in Amsterdam? 'wederspannigheid' is sprake als men- een bevel van de politie negeren om ite verwijderen uit het gebied waar tij - is de Eurotop het noodrecht geldt. Dat s niet het geval de plaats van de houdingen. Dan nog de weige- van mensen a. Een strafbaar maar niet ach- een rechts- id voor de aan- iing zelf: daar- r moesten de ar- anten eerst wor- aangemerkt als dachten in de zin het Wetboek strafvordering. lijft dus alleen de beschuldiging van Iname aan een criminele organisatie t (artikel 140 Wetboek van strafrecht), zwaar delict waar maximaal vijf jaar ge- genisstraf op staat. Handig voor justitie at iedere deelnemer aan een criminele anisatie strafbaar is, ook al heeft hij zelf geweld gepleegd. Nog handiger is dat lel 140 preventief kan worden toege- l zodra het oogmerk om in de toekomst ifbare feiten te plegen is vastgesteld. let artikel is eigenlijk bedoeld om maf- achtige bendes aan te kunnen pakken onlangs uit de kast gehaald om ernstig tbalgeweld te bestrijden. Justitie zal nu eten bewijzen dat de opgepakte autono- werkelijk lid zijn van een organisatie het oogmerk heeft misdrijven te plegen, is even afwachten of de arrestanten [worden vervolgd wegens dit delict. Kan itie hard maken dat de politie-actié het )Uen van een criminele organisatie tot Ihad? Nee, het doel was de arrestanten fns de top achter slot en grendel te zet- Misbruik van strafrecht dus. msterdam kan zich dankzij de ijver van itie tijdens de Eurotop presenteren als ïlijk conferentie-oord. Maar maakt de internationaal een goede beurt als de slechts kan worden gehandhaafd door 'del van een flagrante schending van het Bpese mensenrechtenverdrag? Wat wil- wij: de orde van een politiestaat of een apa waar de overheid stipt en nauwge- ook als dat eens slecht uitkomt, de Hen van alle burgers respecteert? Wie in echtsstaat gelooft, zal antwoorden: lie- hinder van relletjes, dan willekeur van itie en politie. GUSSCHREUDERS juridisch medewerker WIM STEVENHAGEN Met een zucht van verlichting hebben de Europese leiders gisteren een akkoord bereikt over het Europees werkgele genheidsbeleid en garanties voor de hardheid van de euro. Dankzij het compromis is een Frans-Duitse ruzie over de Eu ropese koers in de kiem ge smoord en werd een dreigende politieke crisis rond de een heidsmuntvoorkomen. amsterdam aly knol paul koopman ,,Met een bijzonder tevreden gevoel kan ik u melden dat we het zonder veel discussie eens zijn geworden", zei premier Kok gisteren, ontspan nen lachend. „Er waren wat proble men om Frankrijk en Duitsland dichter bij elkaar te krijgen, maar nu staat het licht op groen voor het eu ro-stabiliteitspact, versterking van de economische samenwerking en het werkgelegenheidsbeleid. Minister Zalm van financiën, die het akkoord achter de schermen in elkaar knutselde, zei dat na ander halve week van 'een niet zo'n vrolij ke stemming' nu weer ontspannen kan worden ademgehaald. „Er zijn geen verliezers, alleen maar win naars." Vorige week bracht de nieuwe Franse regering-Jospin de Eurotop in gevaar door te dreigen met het openbreken van het stabiliteitspact voor de euro, waarin van lidstaten op straffe van boetes financiële disci pline wordt geëist. Dat bracht Parijs rechtstreeks in aanvaring met de re gering in Bonn, waar het idee voor het pact in 1995 was geboren. De Duitse minister van financiën Waigel toonde zich in Amsterdam zeer in zijn nopjes met de doorbraak. „Beslissend is dat het pact zonder inhoudelijke wijziging is aangeno men", zei hij. Onder grote Franse druk is het pact wel uitgebreid met een resolutie over economische groei en werkgelegenheid. Daarin worden de lidstaten opgeroepen hun economische en sociale structuren te moderniseren, akkoorden na te streven tussen werkgevers en werk nemers, meer te doen aan scholing van werknemers en hun belasting systemen 'arbeidsvriendelijker' te maken. De Europese Investeringsbank krijgt nieuwe taken, zoals het finan cieren van stadsontwikkeling, milieuprojecten en onderwijs. Minis ter Zalm benadrukte wel dat dit geld uiteindelijk met rentemoet worden terugbetaald. „De bank mag geen geld over de balk gooien". De Europese Unie zelf gaat meer geld steken in de aanleg van grote infrastructurele werken. De rege ringsleiders gaan straks bovendien jaarlijks 'richtsnoeren' uitvaardigen aan de lidstaten voor beleid dat moet leiden tot meer werk. Volgens minister Melkert van sociale zaken zorgen deze afspraken ervoor dat het Europese economische beleid straks niet meer uitsluitend het domein is van de schatkistbewaarders. Ook de ministers van sociale zaken krijgen een stem. Eerder op de dag was al een ak koord bereikt over de grenscontroles in de Europese Unie. Volgens dat ak koord behouden Ierland en Groot- Brittannië volledige zeggenschap over hun grenzen, maar in ruil daar voor blokkeren zij niet langer dat de justitiële samenwerking van andere EU-landen wordt opgenomen in het verdrag. Nederland had als voorzitter graag gezien dat de samenwerking op het terrein van justitie en politie verder zou gaan, maar moet er nu genoe gen mee nemen dat er binnen de EU toch nog twee verschillende syste men blijven bestaan. Wel is de mo gelijkheid geschapen dat de twee ei- landstaten op termijn toetreden tot de continentale 'Schengengroep'. Opnieuw groep demonstranten aangehouden amsterdam anp De Amsterdamse politie heeft de afgelopen nacht opnieuw een grote groep demonstranten aangehouden. Op de Amstel werden 143 mensen ingere kend, van wie het grootste deel vandaag weer is vrijgelaten. Ruim twintig mensen die de politie in de kraag pakte, moch ten al snel na de aanhouding weer gaan, omdat ze met de ac tie zelf weinig te maken had den. Van de 121 anderen wei gerden er ruim vijftig hun naam te noemen. Zij blijven in de cel zolang de politie onderzoek naar hun identiteit pleegt. De ongeveer 65 die hun naam wel noemden, mochten vanmiddag weer vertrekken. De demonstranten hielden een zogenoemde jubeldemon stratie, die begon op de Nieuw- markt. De route leidde langs een aantal hotels van regerings leiders. De groep wilde hen uit de slaap houden. Overigens wa ren de meeste politici nog niet in hun hotels aangekomen. Pogingen van de ME om de demonstranten terug te dringen mislukten, waarna de politie be sloot om met de noodverorde ning in de hand tot arrestatie over te gaan op grond van over treding van -de Algemeen Plaat selijke Verordening (APV). De 348 mensen die zondag nacht op grond van artikel 140 van het Wetboek van strafrecht deelname aan een criminele organisatie werden opge pakt, zitten nog vast in gevange nissen door het hele land. De buitenlanders onder hen wor den uitgezet, de Nederlanders mogen na afloop van de top weer gaan. In juridische kringen is verontwaardigd gereageerd op het gebruik van artikel 140. Andere demonstraties rond de top, onder meer van Koerdi sche vrouwen, verliepen giste ren rustig. Vanmorgen slaagde een groepje er nog wel in de ho ge- snelheidstrein Thalys naar Parijs korte tijd te blokkeren. Amsterdam 'Wel geinig'. 'Ze zien er fris uit'. 'Het lijken wel flippo's'. De Amsterdamse agenten die dezer dagen de Eurotop bewaken, zijn over het algemeen te spreken over de euromunt, die gisteren door mi nister Zalm van financiën in Carré werd gepresenteerd. Een glunderen de Zalm noemde de ontwerpen 'lek ker strak, modem'. „Het was ook mijn eigen eerste keus. Ze passen heel goed in de Nederlandse tradi tie". De winnaar van de wedstrijd, waaraan in totaal 42 ontwerpers deelnamen, is de 39-jarige Luc Luy- cx uit het Belgische Dendermonde. Hij ontvangt een prijs van 50.000 gulden. Op de munten van 1,2 en 5 eurocent staat een globe, natuurlijk met de Europese kant naar voren. Op de munten van 10, 20 en 50 eu rocent en op de munten van 1 en 2 euro staat in reliëf de kaart van de huidige EU van vijftien lidstaten. Op de vraag of dat geen probleem is als de EU in de toekomst wordt uitge breid met landen uit Midden- en Oost-Europa, zei Zalm: „Dan gaan we 'redesignen'. Dat doen we ook als we een nieuwe koning of konin gin krijgen." De winnende serie van Luycx is als de beste naar voren ge komen in een uitgebreid opinie-on derzoek in de EU. De meesten van hen waren 'gewone gebruikers', maar er waren ook mensen bij die vakmatig veel met geld te maken hebben. De munten hebben alle maal zeer geprononceerde cijfers, opdat blinden en slechtzienden geen probleem met het gebruik zul len hebben. Door de globe en de kaart van de EU lopen zes strepen met aan elk uiteinde zes sterren. De munten van 1 en 2 euro worden tweekleurig. De munt van 20 euro cent krijgt de vorm van 'de Spaanse bloem' met zeven afgeronde inham- metjes, afgekeken van het muntstuk van 50 peseta's. Op verzoek van Zweden wordt er zo weinig mogelijk nikkel in verwerkt. De rand van de^ munten en de andere zijde worden 'nationaal'. Voor Nederland bete kent dat onder meer dat op tenmin ste één van de munten, waarschijn lijk die van 2 euro, het randschrift 'God zij met ons' komt te staan. Over de rest van het nationale 'terri torium' op de munt moet in Neder land nog worden bésiist Het kan de afbeelding van de koningin, wor den, maar ook een molen, een tulp of een klomp. De Amsterdamse agenten hadden een andere oplos sing. „Zet er Marco van Basten op. Dan begrijpen de Italianen het ook." FOTO ANP MARCEL ANTONISSE amsterdam gpd Het colbert nonchalant over de schouder, de stropdas los. Een groep je Britse en Franse diplomaten wan delt ontspannen over de Wallen. Los van alle ceremonieel willen ze het echte Amsterdam zien. Stiekem stap pen in Sodom en Gomorra. Terwijl de gemeente Amsterdam de Eurotop bijna krampachtig aangrijpt om af te rekenen met het imago van seks, drugs en rock 'n roll, amuseren Europese delegatieleden zich uitste kend in het red light-district. Op poli tiek niveau verafschuwen ze het 'libe rale Nederland', maar privé kunnen ze het niet nalaten om naar de Wallen te gaan. Het seximperium Casa Rosso is favo riet bij de Britten. „De Fransen zijn iets stugger. Bij ons krijgt de klant een gratis drankje, dat trekt Engelsen", zegt de portier, die het 'aanzienlijk drukker' heeft sinds het Euro-circus door de hoofdstad trekt. Ook acteur Rob van Hulst, die wande lingen over de Wallen organiseert, is tijdens de Eurotop een druk bezet man. Van Hulst, die net met een groep vrijgezelle vrouwen een seks club verlaat: „Ik ga delegatieleden of ficieel rondleiden. Ze krijgen informa tie over de geschiedenis en ontwikke ling van de prostitutie, het drugsge bruik en het effect hiervan op het so ciale leven. De buitenlandse gasten praten met 'mensen uit het leven' en bezoeken seksshops. Ik mag niet ver tellen wie er meegaan, dat is strikt ge heim. Daar zijn op hoog niveau af spraken over. Maar begrijp me goed, ik regel geen meisje voor Chirac hoor." Op de Wallen wordt besmuikt gela chen om de escortbazen die in op stand zijn gekomen tegen de veilig heidsmaatregelen tijdens de Eurotop. 'Hun meisjes' krijgen geen toegangs pasjes voor de hotels waar de buiten landse gasten logeren..Alsof Kohl een escortbedrijf uit de Gouden Gids zou gaan bellen. Als regeringsleiders iets willen, wordt dat in het diepste ge heim geregeld. Daar komt geen escortbureau aan te pas", aldus een portier. Ze moeten voor schandalen worden behoed. En dat geldt ook voor diplo maten. Na een nachtje stappen in So dom en Gomorra brengt een gescr eende Eurotop-taxichauffeur hen dis creet terug naar het hotel. amsterdam paul koopman „Niet alle Duitsers geloven in God, maar ze geloven wel allemaal in de Bundesbank." Deze wat cynische observatie komt van Jacques Delors, de Franse oud-voorzitter van de Europese Commissie. Duitsers, zo wilde Delors duidelijk maken, worden bij al hun handelen nog steeds gedreven door een alles overheersende angst voor geld ontwaarding. Frankrijk daarentegen kijkt verder dan de hardheid van de D-mark, franc of euro. Ze ker de nieuwe linkse Franse regering vindt dat Europa zich ook moet bekommeren om zijn burgers, en dan vooral om de achttien miljoen Europeanen die momen teel werkloos aan de kant staan. - Werkgelegenheid heeft zich in snel tempo ontwikkeld tot de achilleshiel van de Eu ropese integratie. De ervaring van de ruim 350 miljoen Europese burgers in de afgelo pen jaren was dat de Europese Unie mis schien wel welvaart en stijgende bedrijfs winsten bracht, maar geen banen. Sinds Delors in 1993 zijn 'witboek' voor de interne markt presenteerde bedoeld om meer economische groei en meer werk te genereren gingen in de vijftien lidstaten welgeteld zes miljoen banen verloren. En de invoering van de eenheidsmunt euro vraagt op korte termijn nog meer offers. In vrijwel alle Europse hoofdsteden worden de financiële teugels verder aangehaald om begin volgend jaar alsnog te slagen voor het 'toelatingsexamen'. Het is in die omstandigheden niet verwon derlijk dat werkgelegenheid is gepromo veerd naar de top van de Europese agenda. De Europese leiders voelen zich allemaal wat ongemakkelijk bij de slechte prestaties van de grootste markt ter wereld op het punt van het banenbeleid: er moet snel iets aan de situatie verbeteren. Maar daar mee werd meteen ook een diepe kloof tus sen de Europese zwaargewichten Duits land en Frankrijk blootgelegd. Want Bonn en Parijs kijken heel verschillend aan tegen het recept dat nodig is om patiënt Europa weer op de been te krijgen. Het is de tragiek van de EU dat bondskan selier Kohl noch de Franse president Chi rac of premier Jospin hun gelijk kunnen aantonen. Zowel Duitsland als Frankrijk presteert de afgelopen jaren bijzonder slecht. Duitsland heeft met zijn strakke be grotingsbeleid een ontsporend overheids tekort, een werkloosheid van twaalf pro cent en een tegenvallende economische groei. Frankrijk doet het met zijn traditie van staatsbemoeienis en overheidsinveste ringen al niet veel beter. In de aanloop naar de Europese topconfe rentie leek de Frans-Duitse controverse de hele bijeenkomst in Amsterdam te gaan vergallen. Maar Europa zou Europa niet zijn als de onderlinge meningsverschillen niet met een voor meerdere uitleg vatbare tekst werden overbrugd. En dus werd een beleid afgesproken dat in de praktijk wei nig om het lijf heeft en nauwelijks geld kost, maar dat wel verkocht kan worden als een dappere poging iets te doen aan de grote noden van de Europese werklozen. Er komt zelfs een extra topconferentie van Europese regeringsleiders en staatshoof den, te houden in Luxemburg, die geheel aan het thema 'werk' wordt gewijd. De Eu ropese Investeringsbank krijgt er allerlei sociale taken bij (zoals stadsontwikkeling), die echter wel rendabel moeten zijn. Premier Kok moest noodgedwongen lave ren tussen zijn eigen vaak uitgedragen overtuiging dat 'verdragsteksten geen ba nen scheppen' en de Franse behoefte een nieuw tijdperk in het Brusselse beleid aan te kondigen. Er komt een 'nieuwe impuls' voor de werkgelegenheid, kondigde hij aan, maar in bijna dezelfde adem waar schuwde de premier dat er 'geen mirakels' moeten worden verwacht. Met het eigen economische succes van jarenlang volge houden loonmatiging in het achterhoofd, blijft Kok vinden dat een goed banenbeleid niet in Brussel, maar in de Europese lidsta ten zelf gevoerd moet worden. Kok krijgt de komende maanden nog ruimschoots de gelegenheid om dat aan zijn collega's uit te leggen. In de overeen gekomen 'resolutie voor stabiliteit, groei en werkgelegenheid' is bepaald dat de vijf tien Europese lidstaten het succes of falen van hun economische beleid uitgebreid te gen het licht zullen houden. De achterlig gende gedachte is dat het meest succesvol le recept dan wellicht door de slechter presterende regeringen wordt overgeno men. Met dat 'leerproces' in het achterhoofd werd ruim veertig jaar geleden ook al het Verdrag van Rome geschreven. Een diplo maat voorspelde gisteren: „De Fransen zullen de komende jaren steeds worden geconfronteerd met modellen die lijken op het Nederlandse poldermodel en die suc cesvoller zijn. Daarin wordt een koppeling gemaakt tussen gezond financieel beleid en goede arbeidsverhoudingen. Die for mule slaat in steeds meer landen aan, dus de Fransen komen binnen een paar jaar nog voor moeilijke keuzes te staan." De vraag is natuurlijk of zij de moed heb ben om die keuzes te maken. De Britse premier Blair heeft in de korte tijd dat hij in het zadel zit, al enkele pogingen onder nomen zijn collega's een lesje 'Brits ba nenbeleid' te geven. In Noordwijk hield hij al een vlammend betoog voor minder bu reaucratie, meer flexibiliteit en betere scholing. Maar de handen gingen niet op elkaar. „Er viel een wat ongemakkelijke stilte. Niemand had de behoefte met Blair in discussie te gaan", zei een diplomaat. Alleen de Spaanse (rechtse) premier Aznar zat instemmend te knikken. De kans dat het nieuwe beleid echt een nieuw tijdperk in Europa aankondigt, is dus niet zo groot. Maar er moest gisteren in Amsterdam iets anders worden gered: de goede vrede in de club van staatshoof den en regeringsleiders. Om de Europese top niet te laten stranden, hebben Blair. Kok en Kohl daarom besloten de Franse linkse regering een beetje zijn zin te geven. PITSOOPT lAAKjeS tfNPEN opq&LöST PCCR /miwbl v-to oorjoq'- HÊ.ooftoe?' ptft is V) iDtÉ" WSrMr vtÉT MOLK TOJMHSfé yjEfcJ2 AHT0Z- 2'M LEJPEKS" Apical*» PAT WE ZE ZAT 2M|' 1 IM00O6. 080 K fc'w FCW VV3NOT. T J, WÉ. VUB/ÉM ze- zz> wier

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7