Vredesproces in duigen na IRA-moord agenten OVSE: Verkiezingen in Kroatië waren oneerlijk Buitenland Zwitserland stopte oden in werkkampen' Palestijn in de kraag gevat Cambodja wil tribunaal om Pol Pot te berechten Turkse premier beklaagt zich over rol van media Pakistan en Iran praten over Afghaanse oorlog Kindermoordenaar gearresteerd in Iran teheran,. De Iraanse politie heeft een man gearresteerd die tien meisjes jonger dan tien jaar heeft ontvoerd en verkracht. Som mige slachtoffertjes zijn na de verkrachting vermoord. De politie was volgens de krant Kayhan al maanden op zoek naar de man, die een bekentenis heeft afgelegd. Hij zou naar eigen zeggen 'in coma' hebben gehandeld. Het komt in Iran maar zelden voor dat de kranten berichten publiceren over seks met kinderen. Sinds de islamitische revolutie in 1979 wordt seks met minderja rigen zwaar gestraft, evenals buitenechtelijke seks en homo- en lesbische relaties. Franse demonstratie voor kerncentrale parus Ruim tweeduizend buurtbewoners hebben gisteren ge demonstreerd voor de instandhouding van de enige Franse snel le kweekreactor, Superphénix, in het Rhönedal ten zuiden van Lyon. Zij vrezen voor hun werkgelegenheid. Sinds het aantreden van een nieuwe, linkse regering met de 'groene' milieuminister Dominique Voynet is het voortbestaan onzeker. De reactor heeft Frankrijk tientallen miljarden gekost, maar functioneerde nooit optimaal. Superphénix is goed voor drieduizend banen. Chinese graven worden landbouwgrond ppking De Chinese autoriteiten hebben afgelopen voorjaar in de Jiangsu bij Shanghai 7,4 miljoen graven laten ruimen om 80.000 hectare landbouwgrond te verkrijgen. Dat heeft de inese Arbeiderskrant gisteren gemeld. De krant zei niet wat er met de stoffelijke resten is gebeurd. De Chinese autoriteiten voe ren een campagne ter bevordering van crematie van doden om schaarse landbouwgrond uit te sparen. Mogelijk vredesmacht in Sierra Leone Freetown De leiders van de coup in Sierra Leone stemmen in met de legering van een vredesmacht van de VN en West-Afri kaanse landen. Dit heeft een lid van de regerende militaire junta gisteren gezegd. De zegsman, lid van de Regerende Raad van de Strijdkrachten (AFRC) die op 25 mei de macht greep, zei dat er momenteel gesprekken gaande zijn met leden van het parle ment. De partijen zouden dicht bij een akkoord zijn. 'Jospin verkoopt Air France niet' 'parus Woordvoerder Francois Hollande van de Franse Socialis tische Partij heeft gisteren gezegd dat het telecommunicatiebe drijf France Telecom en Air France niet zullen worden geprivati seerd. Premier Lionel Jospin houdt zich aan zijn campagnebe- van 'geen privatiseringen, geen nationaliseringen', zei Hol lande op de wekelijkse persconferentie van de partij. Doden door noodweer Normandië rouen Vier mensen zijn gisteren in de regio Rouen in Norman dië om het leven gekomen. Tijdens noodweer in het gebied raakten meer dan duizend bewoners afgesloten van de buiten wereld. In Veaupaliére, dicht bij Rouen, kwamen een moeder en haar twee kinderen om het leven door een modderstroom. In [hetzelfde gebied verongelukte een automobilist wegens slecht zicht. Meer dan honderd brandweerlieden en duikers kwamen actie om autombilisten die op de autowegen vaststonden te ïtzetten. Bewoners vluchtten het dak op voor het water en de modder dat inmiddels één tot twee meter boog stond. Man bekent moord op twee meisjes j rast ait» Een 29-jarige werkloze vrachtwagenchauffeur heeft gis teren bekend twee meisjes te hebben vermoord wier lichamen eerder op de dag in de buurt van de Franse grens werden gevon den. De politie onderzoekt nog of de meisjes van 13 en 15 jaar seksueel zijn misbruikt. Beiden zijn doodgestoken. De man werd zondag gearresteerd in hetzelfde beboste gebied langs de Rijn waar ook de lichamen van de meisjes werden gevonden, omdat hij zich verdacht gedroeg en schrammen op zijn gezicht had. 1 Conflict over Nederlands diploma terneuzen Nederlandse diploma's moeten ook in België geldig ijn. Om dat te bereiken start de Europese Commissie een juri- :he procedure tegen België. J. van Belzen, die begin jaren ze ventig van Zeeland naar België verhuisde, vecht al jaren voor er kenning van haar Nederlandse diploma A-verpleegkundige. De Belgische autoriteiten stellen dat het diploma is uitgegeven voordat de Europese richtlijn van kracht werd en de gradatie [derhalve niet voldoet aan de minimumeisen. Van Belzen is ge dwongen, ondanks ruime ervaring in Nederland, een aanvullen- |de praktijkopleiding te volgen in België. Internet belangrijker dan kinderen [oncinnati Een 24-jarige Amerikaanse vrouw is uit de ouderlijke - zijn. discl macht ontzet omdat ze haar drie kleine kinderen verwaarloosde door zowat al haar tijd aan Internet te besteden. Ze moet zich voor de rechter verantwoorden omdat ze de kinderen - twee, drie en vijf jaar oud - opsloot in een kamer terwijl zij ging netsurfen. Eerder was Sandra Hacker al door haar man verlaten gezien haar uit de hand gelopen hobby. Politie in actie tegen kinderporno Parus De Franse politie heeft vanochtend circa achthonderd woningen doorzocht en evenveel verdachten aangehouden in verband met kinderporno. De adressen stonden in het klanten bestand van een kinderpornonetwerk dat vorig jaar in het de partement Saöne-et-Loire is opgerold. Justitie wil van de arres tanten weten hoe hun naam is terechtgekomen in een lijst van klanten die videobanden met kinderporno hebben besteld. Zeker vijftig Algerijnen vermoord •giers In de afgelopen dagen zijn bij verschillende incidenten in Algerije meer dan vijftig mensen vermoord. De onafhankelijke krant El Watan meldde dat zondag in Bouzareah bij Algiers drie mannen en twee vrouwen zijn vermoord. Hun kelen werden doorgesneden. Vrijdag waren op dezelfde manier dertien leden van een boerenfamilie in Douaouda om het leven gebracht. Hun lichamen werden in brand gestoken door de moordenaars. Over de andere moorden die ook in de buurt van de hoofdstad plaats vonden werden geen details gegeven. 'l\ Waarschuwing in FBI-document uit 1942 witserland stopte tijdens de i ude Wereldoorlog joodse Echtelingen in werkkampen. kze waarschuwing heeft de fcnmalige directeur van de merikaanse federale inlich- ngdienst (FBI) in 1942 aan het Jnisterie van Buitenlandse Za- gestuurd. Dit blijkt tuit een ïheim document dat het Joods i'ereldcongres in handen heeft tegen. 'neen memo van 15 mei 1942 onderminister Adolf Berle hreef J. Edgar Hoover, die van 1 tot 1972 directeur van de was, dat hem informatie bereikt dat de positie van de joodse vluchtelingen 'steeds moeilijker werd' en dat Zwitser se joodse organisaties geen geld hadden om hen te steunen. De Zwitserse regering liet joodse groepen tijdens de oorlog beta len voor de verzorging van joodse vluchtelingen, terwijl de regering wel voor het levenson derhoud van andere groepen zorgde. Volgens Hoover moesten joodse mannen van 18 tot 45 jaar gedwongen werken in de landbouw en bij de aanleg van wegen. Joden mochten geen winstgevende activiteiten ont plooien, voegde Hoover eraan toe. Britse regering verbreekt alle contacten met Sinn Fein na aanslag LONDEN HANS GELEUNSE Een brute IRA-aanslag op twee politieagenten heeft giste ren het Noord-Ierse vredesproces onderuit gehaald. De Britse premier Blair verklaarde vanuit Amsterdam dat de IRA weloverwogen probeert het vredesstreven te frustre ren. Alle regeringscontacten met Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, zijn op order van Blair afgebroken. zich later verantwoordelijk voor de aanslag. Blair noemde het na een ge sprek met de Ierse premier Bru- ton in de marge van de Europe se top in Amsterdam een 'weer zinwekkende daad'. Bruton zei ervan overtuigd te zijn dat zo wel de katholieke als protes tantse gemeenschappen op het Ierse eiland 'dit soort provoca tieve en laffe aanslagen veroor delen'. Volgens Mo Mowlam, de Brit se minister voor Noord-Ierland, probeert de IRA de protestantse milities te provoceren tot CORRESPONDENT De twee politieagenten werden door twee terroristen van korte afstand door het hoofd gescho ten. Zij bevonden zich na een straatpatrouille op enkele me ters afstand van hun politiebu reau in Lurgan, een stadje in de grensprovincie Armagh. De slachtoffers laten jonge gezin nen met in totaal vijf kinderen achter. De daders, die zich van pruiken hadden voorzien om op vrouwen te lijken, zijn nog voortvluchtig. De IRA stelde wraakacties. De belangrijkste protestantse politicus, Lager huislid David Trimble van de Ulster Unionistische Partij, riep protestantse para-militaire groepen op 'niet in de IRA-val te trappen'. Volgens Sinn-Feinleider Gerry Adams had in Lurgan een 'men selijke tragedie' plaatsgevon den, die 'ons politici dwingt de pogingen tot duurzame vrede te intensiveren'. Maar Mowlam veroordeelde gisterenavond de 'hypocrisie en leugens' van Sinn Fein en de IRA. Ze weigerde te speculeren onder welke voor waarden de recent op Brits ini tiatief begonnen gesprekken tussen regeringsambtenaren en Sinn-Feinvertegenwoordigers kunnen worden hervat. De spanning in Noord-Ier land is al naar het kookpunt op gelopen door de voor volgende maand geplande traditionele optochten van protestantse orangisten. Gevreesd wordt dat in Drumcree net als vorig jaar een veldslag plaatsvindt, nu ka tholieke buurtbewoners een kinderstraatfeest hebben geor ganiseerd op de marsroute van de protestanten. Minister Mowlam moest gis teravond toegeven dat al haar pogingen om te bemiddelen tussen de orangisten en katho lieke vertegenwoordigers nog geen enkel resultaat hebben op geleverd. In de Bogside in Londonderry, waar veel militan te katholieken wonen, is al ge dreigd dat katholieke gemeen schappen massaal de straat op gaan als de autoriteiten er niet toe over gaan oranjemarsen door katholieke straten en wij ken te verbieden. Bemiddeling voor Congo-Brazzaville loopt uit op echec LIBREVILLE AFP Bemiddelingspogingen om een einde maken aan de crisis in Congo zijn gisteren op een mis lukking uitgelopen. De interna tionale commissie die trachtte de partijen in de Gabonese hoofdstad Libreville nader tot elkaar te brengen, liet gister avond in een verklaring weten er niet in te zijn geslaagd een sfeer te scheppen waarin een dialoog tot stand kan komen. Zondag waren afgezanten van de twee rivalen in het conflict, president Lissouba en ex-presi dent Sassou-Nguesso, geza menlijk - naar het buurland Gabon vertrokken. Bij de be sprekingen waren de presiden ten van Chad, Mali, de Cen- traal-Afrikaanse republiek en het gastland aanwezig. Troepen die trouw zijn aan de president Lissouba bestookten gisteren stellingen van opstan delingen in de hoofdstad Braz zaville met granaten. Zij vuurde zeker acht granaten af op de Cobra-militie van Nguesso, die zich verschanst heeft in een noordelijke buitenwijk. De gevechten hebben zowel een politieke als een etnische achtergrond. De strijd ont brandde begin juni toen het re geringsleger de woning van Sas sou-Nguesso omsingelde, in een poging een einde te maken aan de privé-milities die allerlei politieke figuren erop na hou den. Bij de strijd zijn honder den, wellicht zelfs duizenden, mensen om het leven gekomen. De terugtrekking van de Fran se troepen uit Congo-Brazzavil le is inmiddels begonnen. Zo'n driehonderd militairen hebben het land al verlaten en zijn op weg naar Chad en Gabon. Clinton overweegt excuses te maken wegens slavernij WASHINGTON AP De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren gezegd te overwegen excuses voor de sla vernij te willen aanbieden aan zwarte Amerikanen, maar geen compensatie te willen geven voor het leed dat hun voorou ders is aangedaan. ,,Het is zo lang geleden en wij zijn daar ge neraties van verwijderd", aldus de president. Het excuusidee is akomstig van de blanke, Democratische afgevaardigde Tony Hall uit de staat Ohio die vorige week een excuuswetsvoorstel in het Huis van Afgevaardigden heeft inge diend. Net op dat moment stond Clinton op het punt zijn nationale debat over ras in de VS in een speech in San Diego te onthullen. Tijdens een interview gisteren zei Clinton verrast te zijn door het voorstel. Hij vertelde over het idee na te zullen denken „omdat er tussen blanken en zwarten nog een hoop niet uit gesproken is." „Ik denk dat we het moeten aanpakken", zei Clinton in een gesprek met de zender American Urban Radio Netivork. „Ik denk dat het een nuttig debat zal worden." Vorige maand heeft Clinton namens de regering excuses aangeboden aan een groep zwarte mannen die zonder hun weten proefkonijn waren in de officiële syffilisstudie en in janu ari deelde hij - vijftig jaar te laat - medailles voor betoonde moed uit aan zeven zwarte ve teranen van de Tweede Wereld oorlog. Hebron Een Israëlische soldaat houdt een Pales tijn aan in Hebron. In deze stad op de Westelijke Jordaanoever hebben Palestijnen gisteren voor de derde achtereenvolgende dag stenen en brand bommen gegooid naar Israëlische militairen. De Is raëliërs schoten rubberkogels af naar de ongeveer zeventig stenengooiers; zeker 38 personen raakten gewond. Israël verwijt de Palestijnse Autoriteit, het bestuur over de autonome Palestijnse gebieden, de protesten in Hebron te organiseren om Israël te dwingen af te zien van de bouw van een joodse wijk in Jeruzalem en de uitbreiding van joodse ne derzettingen op de Westoever. FOTO DAVID SILVERMAN REUTERS President Tudjman kreeg veel meer aandacht van media ZAGREB Rtr-AFP-AP De Kroatische president Tudjman is met meër dan zestig procent van de stemmen herkozen. Maar terwijl hij zijn overwinning op de sociaal democraat Zdravko Tomac en de sociaal-liberaal Vlado Gotovac vierde, gingen geluiden op over het oneerlijke verloop van de verkiezingen. Een missie van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) was vanaf een maand voor de'verkiezingen ter plaatse, om toe te zien op een eerlijk verloop ervan. Opposi tiekandidaten hebben steeds geklaagd over het feit dat Tudjman nagenoeg volledige controle heeft over de staatsmedia. OVSE-waarnemers die de zendtijd van Tudj man en zijn rivalen op radio en televisie regi streerden, zeiden dat de zittende president drie honderd maal zoveel tijd had als Tomac en tien maal zoveel als Gotovac. De voormalige Ameri kaanse senator Paul Simon, die de leiding had van de OVSE-missie, noemde de verkiezingen 'vrij maar oneerlijk'. „Ik heb jullie al voor de ver kiezingen gezegd dat mijn tegenstanders half zo veel stemmen krijgen als ik", zei de 75-jarige Tudjman na de bekendmaking van de voorlopige uitlagen. Bij de eerste verkiezingen na de onaf hankelijkheid van Kroatië in de zomer van 1992 kreeg hij 56,7 procent van de stemmen. Gotovac weet zijn nederlaag aan de slechte op komst, die op 57 procent lag. Bovendien hebben de staatsmedia hem en Tomac veel minder aan dacht gegeven dan de zittende president, klaagde hij. Tomac was minder ontevreden. Hij noemde zijn resultaat 'boven verwachting'. „Volgende keer beter", zei hij. Vooraf had de oppositie de verkiezingen al bestempeld als ondemocratisch. De 75-jarigc Tudjman, 'vader des vaderlands', ontleent zijn populariteit onder meer aan het feit dat onder zijn bewind Kroatië zich in 1991 losmaakte van het voormalige communistische Joegoslavië. Radio Rode Khmer wijst oude leider af BANGKOK AFP-Rtr De Cambodjaanse co-premier Ranariddh heeft vandaag tij dens een bijeenkomst in de hoofdstad Pnom Penh gezegd dat Pol Pot levend gevangen moet worden genomen. Pol Pot moet vervolgens voor een inter nationaal tribunaal berecht worden wegens de misdaden die de Rode Khmers onder zijn bewind hebben begaan. Eerder had Ranariddh gezegd dat Pol Pot 'levend of dood' in handen van de regering moest komen. De radiozender van de Rode Khmer meldt vandaag dat „er een eind is gekomen aan het verraad door Pol Pot". Dit blijkt uit een uitzending die is opge vangen in de Thaise hoofdstad Bangkok. Pol Pot was tot voor kort de leider van de rebellen beweging. De radio gaf geen details over wat er gebeurd is, maar meldde wel dat „de regering van de Ro de Khmer de situatie perfect heeft opgelost" en dat de rust is weergekeerd in de beweging. Waarnemers sluiten niet uit dat deze cryptische mededeling be tekent dat Pol Pot om het leven is gebracht. Het is jaren geleden dat de radiozender van de re bellen Pol Pot met name noem de. De gehate en gevreesde Cam bodjaanse ex-dictator nam vori ge week vrijdag de wijk uit het laatste bolwerk van zijn organi satie in Anlong Veng, nadat hij zijn voormalige strijdmakker Son Sen en elf van diens fami lieleden had laten vermoorden. In de Rode Khmer waren ver schillende rivaliserende stro mingen ontstaan, die het niet eens konden worden over de vraag of de organisatie wel of niet moest gaan samenwerken met de Cambodjaanse regering. Naar eerder verluidde was Pol Pot met nog slechts enkele ver trouwelingen op weg naar Thai land. Dat land heeft inmiddels de grens gedeeltelijk gesloten. De meeste van de laatste ge trouwen van de Cambodjaanse ex-dictator lieten hem zondag in de steek. Pol Pot is bekend om de massamoorden die hij en zijn aanhangers hebben aange richt in de zogenoemde "killing fields', toen zij het in de jaren zeventig voor het zeggen had den. ISTANBUL «JESSICA LUTZ voorlegde om de invloed van de islam terug te dringen, en de begroting een enorm gat begon te vertonen, zijn volgens Er bakan van die verdraaide wer kelijkheden. „Die hebben he laas wel hun effect gehad op de rente, de koers van buitenland se valuta, de inflatie. Deson danks hebben we de ambtena ren 230 procent opslag kunnen geven en de arbeiders in de staatsindustrieën 103 procent. Alhoewel de graanprijzen op de wereldmarkt gekelderd zijn, ga randeren we, net als voor thee, de dubbele prijs aan de boeren. De stembus zal eens en voor al tijd afrekenen met de leugens", vervolgde de premier. Hij liet echter in het midden wanneer verkiezingen worden gehouden en of hij deze week aftreedt. Dit weekeinde ver klaarde de coalitiepartner Juiste Pad Partij dat Erbakan morgen om tien uur zijn ontslag indient om het premierschap over te dragen aan Juiste Padleider Tansu giller. Zij regeert volgens het plan tot de verkiezingen. „We regeren in absolute harmo nie", aldus de premier. „Verkie zingen zijn voor ons als een vliegtuig dat in de lucht bijtankt. Zonder landing gaan we, met nieuwe energie, door." CORRESPONDENT Niet het Turkse leger, maar de media, gesteund door het groot-kapitaal, hebben premier Erbakan in de problemen ge bracht. De media verdraaien de woorden van generaals om hem in diskrediet te brengen. Het publiceren van leugens, het op ruien van het volk is een ge woonte geworden. Dit soort pers bestaat nergens anders in de wereld. Dat zei Erbakan gis teren in Istanbul op een pers conferentie voor de buitenland se correspondenten. Het ligt volgens hem aan die zelfde groepen dat de Turkse economie niet, net als die van Italië of Spanje, een hoge vlucht heeft genomen na de Tweede Wereldoorlog. „Gelukkig heb ben wij het laatste jaar stappen genomen om de achterstand in te halen. De binnenlandse en buitenlandse schuld, het begro tingstekort groeiden als mon sters. Maar wij hebben die monsters bedwongen. We heb ben de wereld een dienst bewe zen, niet door de broekriem aan te halen, maar door een zoet re cept uit te schrijven", aldus Er bakan. Dat de generale staf de rege ring in februari een eisenpakket ISLAMABAD AFP Pakistan en Iran gaan samen werken om een dialoog tussen de strijdende partijen in Afgha nistan op gang te brengen en te komen tot een vreedzame rege ling. De landen bereikten het akkoord gisteren tijdens een ontmoeting van de Pakistaanse premier Nawaz Sharif met de Iraanse president Rafsanjani in Teheran. In de Afghaanse bur geroorlog steunt Pakistan de fundamentalistische Taliban- Afrika telt snel te veel mensen ADDIS ABABA» AP Zonder middelen en de wil tot verandering is Afrika binnen kort overbevolkt en zullen de meeste bewoners honger lijden en ziek zijn, zo heeft de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) gisteren tijdens een OAE-bevolkingsconferentie ge zegd. Als de huidige groei doorgaat, zou de Afrikaanse bevolking binnen drie jaar tot 850 miljoen mensen kunnen stijgen en in 2005 door kunnen groeien naar 1,6 miljard men sen. Een aantal Afrikaanse lan den zoals Rwanda of Burundi behoren tot de dichtst be woonde gebieden ter wereld. In grote delen van Afrika heb ben dichte bevolking en een onredelijke landverdeling ge zorgd voor spanning en oorlog. Tijdens de vierdaagse confe rentie werden de lidstaten op geroepen manieren te vinden om genoeg voedsel te produce ren om twintig miljoen men sen extra per jaar te voeden, banen te scheppen voor twee honderd miljoen mensen en 137 miljoen kinderen te scho len. Momenteel wonen er 758 miljoen mensen in Afrika. militie, die Kabul in september veroverde. Iran is op de hand van het verdreven bewind van president Rabbani, dat steunde op de krijgsheren Masud en Dostum. De Taliban zijn net als de meeste Pakistanen sunniti- sche islamieten. Teheran steunt zijn sjiïtische geloofsgenoten in Afghanistan. De Taliban hebben de afgelo pen weken na een aantal verne derende nederlagen geleden, maar vielen vanorchten de stad Kunduz aan. Hong Kong nodigt Taiwanezen uit voor overdracht HONG KONG Rtr-AP Hong Kong heeft zestig afge vaardigden uit Taiwan uitgeno digd voor de festiviteiten bij de overdracht van de Britse kroon kolonie aan de Volksrepubliek China. Volgens waarnemers heeft Peking stilzwijgend inge stemd met de uitnodiging aan zijn aartsrivaal. Het hoofd van de Taiwanese delegatie voor besprekingen over hereniging van China en Taiwan is uitgenodigd. Minis ters uit de regering van Taiwan (dat zich de Republiek China noemt) echter niet. Diplomaten venvachten dat functionarissen van beide China s in de marge van de festiviteiten met elkaar zullen praten. Groot-Brittannië, China en Hong Kong hebben meer dan vierduizend mensen uitgeno digd voor het galabanket dat loopt van voor middernacht 30 juni tot in de ochtend van 1 juli. China krijgt om klokslag mid dernacht de zeggenschap terug over Hong Kong, dat 156 jaar in Britse handen was. De Britse prins Charles draagt de kroon kolonie over aan president Jiang Zemin van China.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5