Melkertbaan bereikbaar voor alle 600 gemeenten Meevallers deels naar AOW-fonds HEMA écht lekker! iP IP iP iP rnieling monument van luschwitz niet opgehelderd VD wijst compromis er referendum af Binnenland Nederlandse televisie snel op de satelliet Bom in het net Import Oost-Europees vee enorm risico - ugddetentie voor jonge moordenaar •c: De rechtbank in Almelo heeft vanmorgen een zeven jarige jongen uit Enschede wegens medeplegen van moord ien vrouw uit Vriezenvepn veroordeeld tot twee jaar jeugdde- ie. Tegen de minderjarige was drie jaar cel en tbs met ngverpleging geëist. Twee medeplichtigen van veertien en jen jaar kregen een jaar jeugddetentie. De oudste en de jong- waren volgens de rechtbank schuldig aan de moord op de al- istaande vrouw die door de jongens werd meegelokt naar recreatiepark in Enschede. Daar werd haar hoofd ingesla- De vijftienjarige groef de kuil waarin het slachtoffer werd jk vrienden Kluivert gehoord De politie heeft inmiddels ook de twee vrienden van ick Kluivert gehoord, die evenals de voetballer worden ver- ht van betrokkenheid bij de verkrachting van een twintigjari- rouw. Een woordvoerder van de politie bevestigde dat giste- Over de strekking van hun verklaringen wilde hij geen me elingen doen. Kluivert zelf en een derde vriend waren don- lag al gehoord. Volgens de vrouw is zij na een avondje stap- en in een disco misbruikt door het viertal in de woning van ïtl jvert. Dat gebeurde enkele weken geleden. Zij stapte naar de eri Oe. maar deed nog geen aangifte. Een week later besloot de ing jw alsnog om aangifte te doen. Kluivert diende op zijn beurt nkt aanklacht wegens smaad in tegen de vrouw. "el j ventig telefoontjes over racisme iam' Zeventig belletjes vormden de oogst van de eerste dat het speciale telefoonnummer voor het melden van racis- en discriminatie op de werkplek was opengesteld. Het tele- inummer is een initiatief van de FNV. samen met het Lande- Jureau Racismebestrijding (LBR) en enkele andere organisa- De allochtone bellers klaagden over uitschelden door colle- ien soms zelfs mishandeling. Ook is sprake van indirecte dis natie bij het personeelsbeleid zoals achterstelling bij sollici- _ven geringe promotiemogelijkheden. Niet alleen collega's, irook klanten discrimineren, bleek uit telefoontjes. Sommi- llochtonen gaan er zo onder gebrukt dat ze in de Ziektewet iden. nsioenfonds schrapt leeftijdgrens >nl Het pensioenfonds PGGM (vooral actief in de gezond- iai kzorg) heeft besloten dat werknemers eerder mogen begin- n met de opbouw van hun pensioen. Ze hoeven niet meer te m hten tot ze 25 jaar zijn. Vooral vrouwen zullen profiteren van dj «maatregel van het fonds, dat als op één na grootste (na het gel 'i vaak de trend zet. Volgens Isobel Wijnberg, beleidsmede- itje kster van de stichting Vrouw en Arbeid, gaan vrouwen vaak sv onge leeftijd (na een korte scholing) werken en stoppen zij ze tief vroeg in verband met de kinderen. ,,Is voor hen 25 jaar ;m aetredingsleeftijd. dan bouwen zij nauwelijks pensioenrech te op als ze jong hun werk verlaten." ge 'jingere files zorgen voor meer kosten haag» De files op de Nederlandse wegen nemen toe en wor- steeds langer Dat heeft voor het vijfde jaar op rij tot meer to romische schade geleid, zo blijkt uit een onderzoek dat in 'fP racht van het ministerie van verkeer en waterstaat is gehou- "e Over het jaar 1996 is de totale economische schade als ge- 1W van de files becijferd op 1,6 miljard gulden. In totaal zijn au- obilisten 63,1 miljoen uren 'kwijtgeraakt' omdat ze slechts ,e{ ivoets vooruit konden vanwege de verkeersdrukte of stonden lle achten. Dat was een jaar eerder nog bijna een miljoen min- ij iderzoek naar dood vrouw in cel rdi all !§m_ï De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de dood jei een dertigjarige Arnhemse. De vrouw heeft zich het afgelo- )U1 weekeinde in haar cel in het huis van bewaring in Zwolle het leven beroofd. Zij zat daar in afwachting van opname in gesloten tbs-kliniek waar zij op last van de Arnhemse recht zeen langdurige behandeling moest ondergaan. Dit omdat i verwarde toestand vorig jaar haar vierjarige blinde zoontje gde. Van deze behandeling is ondanks het bevel van de Arn- jr| ise rechtbank niets terechtgekomen. Zelfs een kort geding t d rde haar geen plekje in een behandelcentrum op. De vrouw de am zichzelf het leven toen ze de uitslag van het geding te ho- VD aast op buitenlandse zaken' Nf haag» De WD wil Buitenlandse Zaken als er straks een 'e' ede paars kabinet mocht komen. Dat stelt WD-leider Bolke- a deze week in een vraaggesprek met Elsevier. Hij zegt te we- el dat Van Mierlo (D66) graag wil doorgaan op deze ministers- de Lmaar volgens de liberaal is 'dat absoluut niet vanzelfspre- k d„De WD ziet niet zonder slag of stoot af van dat grootste listerie", aldus Bolkestein. Hij kan zich een uitruil voorstel- Defensie naar D66 en buitenlandse zaken naar de WD. Bol- a lein zegt in Elsevier dat de belangrijkste geschilpunten met nl kabinet de buitenlandse politiek en ontwikkelingssamen- ;za king betreffen. „Daarom kijken wij straks extra naar de func- 'v ipbuitenlandse zaken." Jai soam anp tg H Jnderzoek van de Amster- ie politie naar de vernieling het Auschwitz-monument tot nu toe helemaal niets leverd. „Buurt- en sporen- rzoek hebben geen concre- formatie opgeleverd waar nee verder kunnen", aldus politiewoordvoerder. De e hervat het onderzoek na uotop. t monument van Jan Wol- werd eind mei door onbe- en vernield. De glasplaat de tekst Nooit meer cat hwitz ging aan diggelen. De plaat wordt na de zomer hersteld. De schade van 'enkele tienduizenden guldens' komt voor rekening van de gemeente. Volgens een woordvoerster van de gemeente gaat zij eerst in overleg met Wolkers een ge schikte aannemer zoeken. Het is de tweede keer dat het monument, dat bestaat uit zes glazen panelen, is vernield. In 1993 verwoestte een ex-werkne mer van het glazeniersbedrijf Tetterode de panelen. Hij zou e^n constructiefout hebben wil len verdoezelen, omdat er con dens tussen de glasplaten was ontstaan. j™ jac» anp s* 'VD heeft een nieuw voor- 'n van minister Dijkstal van fnlandse zaken voor het ctieve lokale referendum rezen. Voor woordvoerder eldhuis is het onacceptabel le 'ijkstal in uitzonderingsge- I"1! nook lokale referenda over hten wil toestaan. Hij 30 nde deze omschrijving van- [en te vaag en onduidelijk. VVD stelt dat volksraad- lef ngen alleen over wetgeving e ten gaan, zoals ook in het 'akkoord is afgesproken. Dkaal niveau zijn dat veror- jen (regels), aldus Te Misbruik van jeugdbanen wordt onderzocht hilversu/ytanp Minister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid is bereid om alle zeshonderd gemeenten in aanmerking te laten komen voor Melkertbanen, in plaats van de huidige 79. Dat zei hij gisteren in een overleg met de Tweede Ka mer over de stroomlijning van gesubsidieerd werk. den haag anp Bij het stroomlijnen van het ge subsidieerd werk gaat het onder meer om het samenvoegen van de banenpool en de jeugdwerk - garantiewet (JWG). Dat wordt geregeld in het wetsvoorstel Wet inschakeling werkzoeken den (WIW). Het is de bedoeling dat de gemeenten vanaf 1 janu ari volgend jaar kunnen be schikken over een werkfonds, waarmee ze langdurig werklo zen aan de slag kunnen helpen. De mogelijkheden variëren van het aanbieden van scholing en een werkervaringsplek tot het verstrekken van forse loonkos tensubsidies aan werkgevers. De WD had het liefst gezien dat de bestaande Melkertbanen bij deze operatie waren meege nomen. Volgens de PvdA-be- windsman is dat echter niet aan de orde. Wel toonde hij zich be reid om de regeling voor Melkertbanen meer af te stem men op de nieuwe WIW. Dit houdt onder meer in dat alle ge meenten ervan kunnen profite ren en dat gemeenten open moeten staan voor klachten over concurrentievervalsing. De minister ging voorts ak koord met een kamerbrede wens om uitkeringsgerechtig den een stem te geven in de WIW-verklaring van het ar beidsbureau. Het arbeidsbu reau moet bij iedere uitkerings gerechtigde vaststellen wat de kans is op werk en wat er nog moet gebeuren om iemand aan de slag te krijgen. De Kamer wil voorkomen dat het arbeidsbu reau te snel in de verleiding komt om moeilijk bemiddelba re werkzoekenden te dumpen bij de sociale dienst. Om dit te gen te gaan, moet de klant te gen de WIW-verklaring in be roep kunnen gaan. Melkert is er niet voor om de beloning voor de banen hoger vast te stellen dan 120 procent van het minimumloon bij een 32-urige werkweek. Wel mag een gemeente WIW-banen van 36 of 38 uur per week aanbie den. De gemeente moet de ex tra uren uit eigen zak betalen, maar hoeft niet bang te zijn voor het verlies van subsidiegel den. Verder is de bewindsman be reid te onderzoeken of allochto ne meisjes met een JWG-baan inderdaad de dupe worden van gedwongen uithuwelijking door hun familie. Een JWG-baan is een vaste baan die uitzicht biedt op gezinsvorming. Als van deze mogelijkheid misbruik wordt gemaakt, is de bewinds man bereid om hier in de WIW alsnog een stokje voor te steken. Het debat gaat volgende week verder. Naar verwachting gaat de Kamer dan in hoofdlijnen met het wetsvoorstel akkoord. heeft er alleen maar baat bij, want die krijgt dan gewoon al les te zien. Alleen voor pro gramma's waarvan de rechten tot Nederland beperkt zijn, moeten ze een zogenoemde smartcard verwerven. Voor de verspreiding via de satelliet kan een Euro-subsidie worden verkregen omdat het de publieke omroep onder steunt. Verder moet er geld van de overheid komen. Hoe veel dat zou moeten zijn, heeft de NOS niet meegedeeld. Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, RTL en Veronica, ie dereen zit al op de satelliet. Overal zijn de programma's te zien, alleen die van de Neder landse publieke omroep niet. Die wil nu ook mee in de digi tale distributietechniek. Bo vendien heeft minister Wijers van economische zaken gezegd dat de satelliet een concurren tiepositie ten opzichte van de kabel moet krijgen. Nederland 1, 2 en 3 kunnen nog deze zomer op de satelliet, zodat Nederlanders zonder ka bel en landgenoten in het bui tenland hun programma's ook kunnen volgen. De NOS voelt hier wel voor, in samenwer king met de Wereldomroep. Vorig jaar verzorgde de We reldomroep het programma Zomer-tv via de satellieL Ook voor dit jaar waren er plannen voor een zomerprogramma, waarin tachtig procent van de publieke omroepen zou ko men en twintig procent van de Wereldomroep, in een speciale samenstelling: Het beste van Nederland. Volgens de NOS is het echter veel gemakkelijker en stukken goedkoper om alles van Neder land 1, 2 en 3 via de satelliet uit te zenden en dan nog een uur per dag voor de Wereld omroep in te ruimen. Dit alles op permanente basis. De kijker den haag anp-gpd scheveningen De bemanning van een vissersboot moet zich gistermorgen rot geschrokken zijn. In plaats van een stevige partij vis kwam er een Britse vliegtuigbom van duizend pond uit de Tweede Wereldoorlog in hun netten mee naar boven. De vissers waarschuwden onmiddellijk de Koninklijke Marine die de bom onschadelijk wist te maken door de ontsteking te verwijderen. „Het ging om een exemplaar dat direct bij het neerkomen hoort te ontploffen en is gemaakt om zoveel mogelijk te vernielen", aldus de zegsman van de marine. De bom kon vervolgens naar de wal worden gebracht. foto anp ed oudenaarden Kwart varkens gedood voor pest den haag anp Sinds het begin van de var kenspestepidemie heeft het ministerie van landbouw al ruim drie miljoen beesten la ten afmaken. Dat komt over een met bijna een kwart van de totale Nederlandse varkenssta pel. Dat heeft een woordvoer der van het departement giste ren gezegd. Zo'n 477.000 die ren zijn afgemaakt, omdat ze op een besmette boerderij stonden. Circa 210.000 beesten waren afkomstig van een 'ver dacht' bedrijf en verdwenen daarom naar de destructiefa- briek. Daarnaast kocht het mi nisterie zo'n 2.480.000 beesten op omdat de stallen her en der overvol dreigen te raken. De PvdA wil de financiële mee vallers die het kabinet dit en volgend jaar tegemoet kan zien, deels gebruikeji om het spaar fonds voor de AOW te spekken. De WD denkt in eerste instan tie aan een verlaging van het fi nancieringstekort. maar noemt het PvdA-idee ook bespreek baar. D66 wil de helft van het geld inzetten voor tekortreduc tie en de rest voor lastenverlich ting. De coalitiefracties reageren op nieuwe berekeningen van het Centraal Planbureau. Daar uit blijkt dat de economische groei dit jaar op 3,25 procent uitkomt, een kwart procent meer dan eerder geraamd. Voor volgend jaar voorziet het plan bureau een groei van 3,75 pro cent, een half procent hoger dan verwacht. Voor de schatkist betekent dit meevallers van twee miljard gulden dit jaar en vier miljard gulden volgend jaar. Ook het aantal banen groeit voorspoedig. Volgens het CPB komen er dit jaar 108.000 banen bij en volgend jaar 116.000. Dat zijn er 20.000 meer dan het CPB twee maanden ge leden dacht. Volgens WD'er Hoogervorst doet het kabinet er verstandig aan het geld helemaal te gebrui ken voor het financieringste kort. Dat maakt de formatie van een tweede paarse kabinet vol gend jaar een stuk gemakkelij ker, omdat dan minder hoeft te worden bezuinigd, stelt hij. Bo vendien vormt Nederland zo een financiële buffer voor het geval door problemen bij de in voering van de Europese mun tunie EMU een economische inzinking ontstaat. Maar Hoogervorst heeft ook sympathie voor het voorstel van zijn PvdA-collega Van der Ploeg, die de meevallers voor een deel wil gebruiken voor het AOW- fonds. Het kabinet heeft eerder dit jaar besloten tot de instelling van zo'n fonds, om in de vol gende eeuw de stijgende AOW- kcsten te kunnen opvangen. Het overweegt er dit jaar 750 miljoen gulden in te stoppen en volgend jaar 1,5 miljard gulden. Van der Ploeg vindt dat te wei nig. Voor Hoogervorst is vooral van belang dat het fonds mee telt als verlaging van de staats schuld. Volgens Van der Ploeg moe ten de meevallers ook deels worden aangewend voor lasten verlichting ten behoeve van laagbetaalde arbeid. Voorts denkt hij aan meer geld voor de zorgsector en het onderwijs. D66'er Ybema wil de meeval ler over dit jaar helemaal in het financieringstekort stoppen. Voor volgend jaar denkt hij aan een mix van tekortreductie en algemene lastenverlichting. Zo nodig moet ook nog extra geld naar de volksgezondheid. Het kabinet heeft in zijn voor lopige plannen voor volgend jaar 1,5 miljard gulden gereser veerd voor lastenverlichting. In augustus zal het een definitief besluit nemen over de rijksbe groting 1998, die op prinsjesdag verschijnt. Deelname NOS in sportblad hilversum anp De NOS overweegt te participe ren in een nieuw sportblad. Het plan hiervoor is aangedragen door een extern bureau. De om roeporganisatie onderzoekt de mogelijkheden om hierin te participeren. Volgens woord voerder A. Matthijse is het uit drukkelijk niet de bedoeling het blad zelf uit te geven. Het nieuwe sportblad zal ach tergrondinformatie brengen over de sportprogramma's die op de televisie te zien zijn. „Veel mensen kijken naar sport op te levisie. De informatie in het blad ligt in het verlengde van die programma's", zegt Matthij se. Volgens hem kan deze com binatie zorgen voor klantenbin ding. Volgens de woordvoerder ko men geen programmagegevens in het nieuwe blad, zodat het geen oneerlijke concurrentie oplevert met andere sportbla den. Eén van de redenen voor de NOS om mee te doen met het sportblad is dat de omroep organisatie met de opbrengsten ervan dure televisieprogram ma's kan terugverdienen. Betere controle bouwcorporaties door overheid den haag anp De Tweede Kamer stemt in met" de voorstellen van staatssecre taris Tommei van volkshuisves ting om woningcorporaties be ter te kunnen controleren. Dat bleek gisteren tijdens een alge meen overleg. De rijksoverheid wordt straks verantwoordelijk voor het toe zicht op de zelfstandig op de woningmarkt opererende cor poraties. De gemeenten raken hun taak als toezichthouder kwijt. Hun werk is nu om sa men met corporaties het lokale volkshuisvestingsbeleid vorm te geven. Dit moet gebeuren in zo geheten prestatie-afspraken. Het Centraal Fonds voor de Volkshuisvesting (CFV) gaat de financiële positie van de corpo raties beoordelen. Het fonds krijgt ook een onafhankelijke rol bij de sanering van corporaties die in de problemen zitten. Tommei koos voor deze aan pak naar aanleiding van het parlementaire onderzoek naar het financieel en bestuurlijk wanbeheer bij de Limburgse woningcorporatie WBL. Uit dat onderzoek bleek onder meer dat het rijk onvoldoende toe zicht hield op het bestuur van WBL. Veldhuis. Hij keerde zich vorige week in de Kamer dan ook fel tegen het kabinetsplan dat zo wel verordeningen als besluiten (verkeersplannen en bestem mingsplannen) onderwerp van een lokaal referendum kunnen zijn. Dijkstal zegde de WD ver volgens toe met een compro misvoorstel te komen. Dat kwam gisteren bij Te Veldhuis binnen. De liberalen zijn nooit voor stander van referenda geweest, maar WD-leider Bolkestein maakte tijdens de vorming van het paarse kabinet geen heikel punt van dit D66-stokpaardje. Tompouce 1.35 nü 4 voor (oburger rauwe ham 100 gr/3.40 nü i Zomervruchtenbrood ca 500 gram /4.95 nü I.50 Mini gevulde koeken 6 soorten /3.75 nü Verse triangle broodjes maïs, zonnebloempitten, volkoren of tarwe /0.65 nülO voor i Bag-in-Box wijn Zuid-Afrikaanse rode of witte wijn, 2 liter /13.50 JO.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 juni 1997. Zo lang de voorraad strekt. den haag peet vogels Boeren en slachterijen spelen met vuur door vee uit Oost-Europa te importeren. Er is een reëel risico dat een of meer van de geïmporteerde dieren besmet is met mond en klauwzeer. Tot nu toe zijn alleen gevac cineerde dieren aangetroffen die nauwelijks besmettingsgevaar opleveren. „Maar als we een beest ontdekken dat besmet is, dan is het eigenlijk al te laat", zegt E. Claassen van het ID-DLO. Er is een levendige handel van varkens en kalveren uit Oost-Europa. Vanaf 24 april dit jaar werden met 122 transporten ruim 18.000 varkens en biggen en 2451 runderen en kalveren uit het Oostblok geïmporteerd. Alleen al uit Tsjechië werden 13.629 slacht- varkens gehaald, maar die import is ver boden sinds 12 juni omdat er varkenspest heerst in Tsjechië", aldus een woordvoer ster van de rijksdienst voor de keuring voor vee en vlees. Voorheen kwamen veel kalveren uit Groot-Brittannië, maar dat land mag niet meer exporteren in verband met de gekke- koeienziekte. Sinds dit exportbod worden steeds meer kalveren uit Oost-Europa ge haald. Betrekkelijk nieuw is de import van biggen. Door de varkenspest is het aanbod van Nederlandse biggen enorm teruggelo pen. Om de stallen toch vol te krijgen wor den de biggen uit heel Oost-Europa hier heen gehaald. De controle op het geïmporteerde dier vindt pas plaats in het ontvangende land. Aan de buitengrens van de EU wordt alleen gekeken of de papieren in orde zijn. Als de beesten eenmaal in Nederland zijn wordt een steekproef gehouden onder vijf procent van de import. „Dat betekent dat we bij vijf procent van de transporten van de dieren een bloed monster nemen en dat onderzoeken", al dus Claassen. „Of het een groot of een klein transport is weten we niet, maar de steek proef van vijf procent is representatief voor de hele import". Tot nu toe heeft de ID-DLO in een zeer gering aantal transporten beesten aange troffen die antistoffen hadden tegen mond en klauwzeer. „Uit onderzoek is gebleken dat het steeds ging om dieren die gevacci neerd waren tegen mkz, dus niet om be smette beesten aldus Claassen. Die opmerking stelt dr. J. Verhoeff, hoofd rundergezondheidszorg Noord Nederland van de Gezondheidsdienst Dieren niet ge rust. „Het is spelen met vuur. Mond- en klauwzeer is zo besmettelijk dat alleen al het transport van een besmet dier risico's oplevert. Het virus kan zich door de lucht verplaatsen over grote afstanden. Uit het verleden is bekend dat het virus van Frank rijk naar Engeland is gewaaid". Claassen is het eens met Verhoeff. „Het importeren van mond- en klauwzeer via vee uit Oost-Europa is een meetbaar risico. Dat betekent dat het risico toeneemt met het voliune van de import. Als die groot ge noeg is wordt de kans op een besmet dier één. dus honderd procent zeker. Alle be trokkenen moeten maar eens om de tafel gaan zitten om te bekijken welk risico ze willen lopen".

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3