Kroongetuige Abbas: joker of troef Straatkinderen in Kenya mishandeld, verkracht en gehaat Feiten Meningen Kabinet blijft behoudend met milieubeleid DINSDAG 17 JUNI 1997 NIEUWSANALYSE Genoeg munitie voor dreamteam om Hakkelaarvonnis aan te vallen Ter gelegenheid van de dag van het Afri kaanse kind, gisteren, publiceert de men senrechtenorganisatie Human Rights Watch een vernietigend rapport over de wijze waarop de Kenyaanse autoriteiten met kinderen omgaan. Ze worden ver kracht, mishandeld en te pas en te onpas in de cel gegooid. Impulsief draai ik m'n raampjes omhoog en doe de deuren op slot als ik het stoplicht nader. Een paar seconden later duiken ze al voor je auto op. De een vraagt om een shil ling, de ander om honderd. Een jongen houdt een fles lijm amechtig in z'n handen geklemd en snuift, een andere begint met een vuil doekje ijverig het stof van de ramen en motorkap te vegen. Fuckyou, Mzungu (blanke), schreeuwt hij me toe als hij desondanks geen geld krijgt en ik bij groen zo snel mogelijk optrek en verdwijn. In het centrum van Nairobi wemelt het tegenwoordig van de straatkin deren. Het officiële aantal luidt 20.000 (in heel Kenya 40.000), maar het zijn er onge twijfeld veel meer. Ze duiken voor de raampjes op als je in de auto zit, ze volgen je stratenlang, zeurend om geld of brood of iets anders als je lo pend het stadscentrum doorkruist. In vod den, vies, ondervoed en vaak verslaafd aan alles wat hen maar in een roes kan brengen. Hun lot is triest, het schokt je, je bent ermee begaan, maar tegelijkertijd is hun gedrag vaak zo storend dat je ze gaat haten. ,,Ik ben de afgelopen maanden vier keer slachtoffer geworden van deze kinderen", zegt Mildred (30). „De eerste keer hadden ze alle lampen en de radiatorgrill van m'n auto gesloopt toen ik even een boodschap ging doen. Dat was op klaarlichte dag. Daarna hebben ze me drie keer rond 7 uur 's avonds te grazen genomen. De eerste twee keer gristen ze het horloge van mijn pols, de laatste keer gleed een scherp mes over m'n hand in een poging m'n schou dertas te stelen. Dat is ze niet gelukt, maar ik zat wel met een diepe snee die over vier vingers liep." Andere kinderen vragen om geld en worden woest als je het weigert te geven. Sommigen hebben een bakje stront bij zich, dat ze ver volgens op je kleren smeren. Een enkele keer is iemand met een gebruikte injectie naald gestoken (met het gevaar voor bij voorbeeld een HIV-besmetting). Vrouwen met halskettingen, oorbellen of armbanden verliezen regelmatig hun juwelen aan jon gens die op hen afspringen. Menige dief is vervolgens door het publiek tot bloedens toe (soms overlijden ze zelfs) in elkaar ge mept of met stenen bekogeld. „Deze straatkinderen veroorzaken tegen woordig erg veel overlast in Nairobi, maar henzelf is natuurlijk weinig te verwijten meent sociologe Mary Wambugu. „Er zitten wezen onder, maar veel kinderen zijn door hun ouders verstoten of worden dagelijks de straat op gestuurd om te bedelen of te stelen. Ze hebben geen heus, voor hen is dit de enige manier om te overleven." Volksvertegenwoordiger Rashid Mzee van de oppositiepartij Ford-Kenya zei in het parlement de beschreven problemen te wij ten aan mismanagement van de economie en slechte beleidsvoering door de regering. „Kenyanen zijn bewust arm gemaakt door een paar corrupte politici. De naakte kinde ren die hongerig in de straten en op stoe pen slapen, dienen de regering er voortdu rend aan te herinneren hoe diep de armoe de en hulpeloosheid is waarmee de mensen vandaag de dag leven in Kenya. Agnes is 13 jaar. Nooit naar school geweest. Ze sjouwt de hele dag met een baby op haar rug rond in de buurt van de kathedrad in het hartje van Nairobi. Het kind is haar broertje, zegt ze. Ze is de afgelopen maan den vier keer verkracht, één keer door 'n politieman die haar zogenaamd wilde mee nemen naar een opvangcentrum. Soms wordt ze door een man seksueel gebruikt en daarvoor betaald. „Mijn moeder zegt dat ik me maar moet aanpassen, gewend moet raken aan het le ven op straat. Mijn vader heb ik nooit ge zien. Ik ben de oudste thuis en heb nog een zusje en vier broertjes. Mijn moeder zegt dat ze geen werk kan krijgen en ik als oud ste voor het gezin moet zorgen. Nou, dat doe ik dan maar." Lokale hulpverleners, buitenlandse instan ties, goedwillende burgers, veel mensen houden zich bezig met het lot van straat kinderen in Kenya. Ze zijn vastbesloten om hun leven te verbeteren, maar vechten te gelijkertijd tegen een onneembare bierkaai. Diverse malen zijn alle straatkinderen op gepikt, naar een rehabilitatiecentrum ge bracht en van kleding en eten voorzien. Slechts een klein aantal slaagt er echter in op een school of opleiding terecht te komen en een beter leven tegemoet te zien. Het leeuwendeel is binnen de kortste keren weer terug op straat. Hoewel wat laat, ziet nu ook de Kenyaanse overheid zich ge noodzaakt het vraagstuk van de straatkin deren aan te pakken. De kwestie kwam uit gebreid aan de orde in het parlement en er werd een motie aangenomen, waarin de oppositie er bij de regering op aandrong snel geld beschikbaar te stellen voor het bouwen van rehabilitatiecentra voor daklo zen. Op die manier hopen de parlementari ërs landloperij en de problemen van straat kinderen terug te kunnen dringen. Als de problemen die gepaard gaan met het groeiend aantal straatkinderen in Ke nya's steden niet onmiddellijk worden aan gepakt, nemen misdaad en onveiligheid in het hele land alsmaar toe", aldus Kenya's volksvertegenwoordigers. De Kenyaanse autoriteiten springen over het algemeen weinig zachtzinnig om met straatkinderen. Vorige week nog werd een 16-jarige jongen die ergens in een achteraf straatje lag te slapen, door twee politieagen ten doodgeknuppeld. Zijn kameraden, alle maal zogenaamde parkingboys (die voor wat geld op je geparkeerde auto letten) von den hem levenloos in een plas bloed liggen. „Hij lag te slapen omdat hij onwel was, als gevolg van de klappen die hij de vorige nacht had opgelopen van de politie, omdat hij voorbijgangers om geld had gevraagd", verklaarde een van hen in de lokale pers. Het zijn dit soort veel voorkomende mis dragingen door met name de politie die centraal staan in het vernietigende rapport van Human Rights Watch, getiteld 'Onge rechtigheid in het kinderrecht; Misdragin gen door de politie en de detentie val hwii straatkinderen in Kenya'. Het rapport meldt dat kinderen regel met bruut geweld worden opgepikt d politie, om geen enkele andere reden dat ze toevallig op straat rondlopen. bureau worden ze vervolgens beschn uitgescholden, mishandeld, geslagen y K diverse gevallen verkracht. Als ze gearresteerd worden, verdwijn! Wc in overvolle, gore politiecellen, samei volwassenen. Daar worden ze somsw ken vastgehouden zonder dat er eeni Van bank aan te pas komt. En als ze uitein Enja wel voor moeten komen, komen ze bi (tje gewone rechter terecht, niet bij eensf Vezï kinderrechter. Jdh „Maar zelfs als een zaak wel voor del rechter komt, wordt ze zo snel behafi n00 dat de kinderen geen enkele, eerlijke |jler krijgen tot verweer", aldus het rappoi „je man Rights Watch raadt de Kenyaans gering aan het Afrikaanse hoofdstuki yy nen van de VN-conventie 'De rechtef ttgei het welzijn van het kind' en deze ven en na te leven. takj okaa NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT]ger CORRESPONDENT Vrijdag vindt de eerste zitting plaats van het hoger beroep in de strafzaak tegen de drugshandelaar De Hakkelaar en zijn handlanger uit Almere. Deze twee leden van de drugsbende werden in februari van dit jaar veroordeeld tot respectievelijk zes en vijfjaar gevan genisstraf. Centraal in de nieuwe strafzaak staat opnieuw de mysterieuze kroongetuige Fouad Abbas, die na een 'deal' met justitie zijn vroegere maten erbij lapte. Abbas zit echter sinds 4 april in Engeland in de gevangenis in afwachting van zijn uitlevering aan België dat hem onder andere wil vervolgen voor het witwassen van 55 miljoen gulden aan drugsgeld. De troef van het openbaar mi nisterie (OM) zou daardoor weieens kunnen uitpakken tot dé joker van het hoger beroep. Een vooruitblik op de tweede ronde van de geruchtmakende 'megazaak'. Fouad Abbas, de tijdens de Hakkelaarzaak met veel tamtam in een helikopter aan- en afge voerde 'kroongetuige', speelt in de behandeling van het hoger beroep opnieuw een hoofdrol. De Antwerpse diamantair, hasj- makelaar en multimiljonair zorgde ervoor dat De Hakkelaar en zijn twee companen begin dit jaar wegens drugshandel tot lange vrijheidsstraffen werden veroordeeld. Abbas zelf kocht zijn aandeel in de omvangrijke drugssmokkel af met 1.8 mil joen gulden waarvan hij inmid dels een ton heeft betaald. Abbas bleek de grote troef van de Amsterdamse justitie in de rechtszaak tegen De Hakkelaar door zijn gedetailleerde weerga ve van de drugsdeals met leve ranciers en afnemers, de hiërar chie in de smokkelbende en de internationale zwerftocht van de hasjschepen. Zonder zijn verklaring was er ongetwijfeld geen veroordeling gevolgd van De Hakkelaar en zijn twee com panen. De grote vraag is alleen of de getuigenverklaring van Abbas ook bij het Amsterdamse Hof overeind blijft? Het Hof heeft namelijk de vrij heid om de strafzaak tegen De Hakkelaar en een van zijn ma ten (de tweede heeft zijn hoger beroep ingetrokken) in zijn ge heel over te doen en alle aspec ten nog eens tegen het licht te houden. Na de zogeheten pro- formazitting op 20 juni (waarbij de procesgang en de getuigen lijst worden vastgesteld) begint de eigenlijke behandeling van het hoger beroep op 8 septem ber. Naar verwachting zal er een kleine twee maanden mee ge moeid zijn waarna op 7 novem ber een uitspraak volgt. Het 'dreamteam' van advocaten van de Hakkelaar en zijn mede verdachten zal er tot die tijd weer alles aan doen om Abbas' positie als getuige alsnog te on dergraven. Liep deze strategie tijdens de behandeling van de zaak bij de rechtbank op niets uit, de kansen op een succesvol le aanval op de kroongetuige van justitie zijn nu iets groter. De grote troef Abbas zou name lijk wel eens de 'joker' in de Hakkelaarzaak kunnen worden. Wat zijn de voetangels voor de Amsterdamse advocaat-gene raal A Korvinus die bij het ho ger beroep als aanklager op treedt. Het verdedigersteam, bestaande uit de advocaten Spong, Mols en vader en zoon Moszkowicz, zullen het Hof ze ker opnieuw voorhouden dat de afspraken met Abbas juridisch beschouwd moeten worden als een niet in de wet verankerde kroongetuigenregeling. De Tweede Kamer en de parlemen taire enquêtecommissie-Van Traa hebben zich bovendien te gen het gebruik van kroongetui gen uitgesproken. De advocaten waren en zijn daarom van me ning dat zo n deal als met Ab bas niet in het strafproces mag worden gebruikt en dat het OM derhalve niet-ontvankelijk moest worden verklaard. Recht bankpresident F. Lauwaars was echter begin dit jaar van me ning dat de afspraken be schouwd moeten worden als een sinds 1983 toegestane 'deal met criminelen'. Als het Amsterdamse Hof die redenering overneemt, zal de overeenkomst met Abbas toch Het 'dreamteam' van De Hakkelaar en zijn maten, de advocaten Spong, Mols en vader en zoon Moszkowicz. Bezoekers van het proces van De Hakkelaar moeten bij de ingang van het gerechtsgebouw door een metaaldetectorpoort lopen en worden gefouil leerd. FOTO CPD CEES ZORN nog op zeker vijf punten moe ten worden getoetst. Rechtvaar digt de ernst van de strafbare feiten tegen De Hakkelaar en zijn maatje de afspraken met Abbas? Was er geen andere mo gelijkheid de zaak 'rond' te krij gen? Kon Abbas niet zonder deal worden vervolgd? Is er sprake van een eerlijk proces voor de twee verdachten? En hoe betrouwbaar zijn Abbas en zijn verklaringen? Vooral de laatste twee toetsstenen bieden op het oog de beste mogelijkhe den voor het 'dreamteam' van advocaten. Artikel 6 van het Europees Ver drag voor de Rechten van de Mens schrijft namelijk voor dat verdachten in een strafproces recht hebben op een eerlijk pro ces. Daarbij hoort dat de verde diging in staat moet worden ge steld om afspraken zoals met Abbas te controleren en getui gen te horen. De Amsterdamse rechtbank stelde in het vonnis in de Hakkelaarzaak dat aan de ze voorwaarden was voldaan. De advocaten van De Hakkelaar en zijn makker zullen in het ho ger beroep ongetwijfeld op nieuw aanspraak maken op het recht op een eerlijk proces. Zij zullen bij de pro-formazitting op 20 juni vragen Abbas op nieuw op de getuigenlijst te plaatsen. Een sterk argument voor het extra verhoor zijn de Belgische verdenkingen tegen Abbas en de daarop volgende gevangenzetting in Engeland. Het Hof zal de getuige zelf trou wens ook willen zien, al is het maar om te verifiëren dat hij de persoon is die de voor het pro ces zo essentiële verklaringen heeft afgelegd. Dat verwacht tenminste de Amsterdamse ad vocaat J. Pen, die de belangen van Abbas in Nederland en daarbuiten behartigt. De vraag is echter of Fouad Abbas deze keer wil of zelfs kan komen. Het Amsterdamse OM heeft immers al besloten hem niet meer te vervolgen voor zijn rol in de drugshandel van De Hakkelaar en zijn handlangers. Bovendien, als Abbas weigert de resterende 1.7 miljoen gulden van de deal met justitie te betalen, is het zelfs verstandig geen voet meer op Nederlandse bodem te zet ten waar hij toch al rekening moet houden met wraakacties. Een andere optie is dat Abbas wel bereid is. onder zware vei ligheidsmaatregelen, naar Ne derland te komen. Maar alleen als Nederland zijn invloed in België aanwendt voor een 'soe pele' behandeling van zijn (toe komstige) strafzaak daar. De kans dat justitie in Nederland en België tot een dergelijke deal bereid zijn, is echter uiterst klein. Beide landen hebben Ab bas te hard nodig in hun ge vecht tegen de georganiseerde misdaad. Verder kan Abbas iedere verde re medewerking weigeren, ook als hij gedwongen wordt om te komen, omdat hij van mening is dat de Nederlandse justitie hem niet voldoende bescher ming heeft geboden als 'kroon getuige'. En Justitie in Engeland en België kunnen tenslotte dwarsliggen, door Abbas te ver bieden naar Nederland te rei- zen. De betrouwbaarheid van kroon getuige Abbas en zijn verklarin gen speelt ook een belangrijke rol in het nieuwe proces. „De rechtbank mag geen verklaring accepteren van een getuige die zelf wordt verdacht van drugs smokkel, witwassen en zelfs vrouwenhandel en prostitutie. Dat is een kleine vis vangen met een grote vis", betoogden iin tijds de advocaten in hetl yei kelaarproces. Het Amsteri tie, OM pareerde deze stelling iw de bewering dat geen enki aa land Abbas van strafbare! verdacht. Officier van justi F. Teeven reisde zelfs in di !V( laatste dagen van het prcx naar België om dat te coni ren. Justitie in België heeft, nai blijkt, wel degelijk verdenl gehad tegen Fouad Abbas had in het Hakkelaarproa rol toegegeven bij de hasp e'' van de bende van De Hat maar ontkende steeds an strafbare feiten te hebben pleegd, niet in Nederland niet daarbuiten. Volgensn gische rechter Nuyts zijni 1995 (op verdenking vani u< wassen en valsheid in ges te) en in 1996 (op verdenk 11 van drugshandel) internal Iszc opsporingsbevelen tegen' uitgebracht. Op basis van eerste bevel werd Fouad h cm in april van dit jaar aangel '1 v; den in Londen. Als justitie kt< België er in slaagt Abbas v onj deeld te krijgen voor deze delicten en als daar ookni aet: drugssmokkel bijkomt, ka op een gevangenisstraf krijge tien jaar of hoger Dat is evenveel als De Hakkela zijn partner samen. Advocaat A. Moszkowicz! Hakkelaar bevestigt dat h bas voor het hoger beroej rac Amsterdam wil laten halef „We willen hem opnieuw getuige horen. Meneer Ah 0'^ blijkt nog dieper in de be< ro( te zitten dan we al dachte acj dens de behandeling dooi rechtbank en dieper dam door het openbaar ministi voorgehouden", zegt hij, lend op de Belgische verdt gen. „Dat alles kan niet all gevolgen hebben voor deieer oordeling van zijn betrou! heid, maar ook voor de vr se advocaat ziet in dat Abif^ niet veel belang lijkt te he bij zijn komst naar Nedei zeker niet als hij weigert! terende 1,7 miljoen guide 4,11 betalen. Volgens Moszkoi ^e' zal Abbas echter - na het winnen van diverse juridis yi haken en ogen - ook gedw gen kunnen worden in N< land te getuigen. Hoeveel «fe zal opleveren is een tweed nd( want Abbas kan door het! dat derlandse Hof niet worde t, dwongen om vragen te be 5', woorden. Het Amsterdamse OM vei daarentegen niet dat de a e[ houding van Abbas in Eng en een eventuele rechtsza gen hem gevolgen heeft vt (pb het hoger beroep. „Hij hei verklaringen afgelegd end blijven staan", aldus pers N. Schaar. Ook het groteD i] niet betalen van de boete 1,8 miljoen gulden zou ge verandering in de situatie gen. „De afgelegde verklai worden niet minder waar xda hij niet zou betalen. Hetg om dat die verklaringen jnd pen." ttid het De: „Wie kiest voor duurzaamheid beseft dat economische groei niet 'meer van hetzelf de' mag zijn." „De maatschappelijke kosten van milieubelastende activiteiten zullen be ter in de prijs tot uitdrukking worden ge bracht." „Bij het maken van beleidskeuzen zal de ecologische invalshoek zwaar mee wegen." Fraaie volzinnen uit regeerakkoord en re geringsverklaring van het kabinet-Kok. Morgen presenteert het kabinet bij monde van de ministers De Boer (milieu) en Wijers (economische zaken) de langverwachte no ta Milieu en Economie. En de eerste uitin gen van teleurstelling over de uitkomst zijn reeds hoorbaar. Aan de hooggespannen verwachtingen, zeker na premier Koks be lofte dat hij zelf de leiding zou nemen in het samensmelten van economie en ecologie, en daar ook op afgerekend wil worden, wordt volgens de critici absoluut niet vol daan. Belangrijkste kritiek op de moeizaam tot stand gekomen nota is dat niet wordt geko zen voor een echte trendbreuk. Milieu en economie zijn in de nota veeleer een kwes tie van subsidies aan nieuwe technieken die milieuwinst oplev eren, dan van een andere opbouw van onze economische structuur. En dat is nou juist waarop bijvoorbeeld de milieubeweging had gehoopt. Dat bijvoor beeld de onder het vorige kabinet voorzich tig begonnen verschuiving van belasting op inkomsten naar belasting op milieu zou worden doorgezet. Daarmee zou pas echt een fundamentele verandering zijn bereikt. De effecten van de benzineprijsverhoging hebben het kabinet blijkbaar al zo doen schrikken, dat voorlopig van verdere stap pen op die weg is afgezien. Aan de totstandkoming van de nota is een langdurige discussie tussen vooral de departementen van VROM, economische zaken en verkeer en waterstaat voorafge gaan. VROM zou daarbij wel degelijk heb ben ingezet op een structurele wijziging van het beleid, maar dolf het onderspit toen de effecten op de economie negatief leken uit te pakken. Economie en ecologie zijn voor het kabi net allerminst gelijkwaardig, zo lezen scep tici daaruit. Als de keus gemaakt moet wor den, gebeurt dat wel ten nadele van milieu, maar nim mer ten nadele van de economie. Alleen als beide tegelijkertijd profi teren, de zoge noemde win-winsi- tuaties, is het kabi net bereid ook geld te steken in milieu beleid. Dan is er sprake van econo- logie, de ooit in het begin van deze re geerperiode door minister Wijers be dachte term die sindsdien opval lend weinig gebe- Hweefc de &oer zigd is. Wat wel in de nota terecht is gekomen is een reeks van voornamelijk kleine maatre gelen. zoals het goedkoper maken van de zuinige auto, het fiscaal bevorderen van carpoolen, het experimenteren met onder gronds bouwen en het subsidiëren van (on derzoek naar) nieuwe milieubesparende technieken als zonne-energie en windener gie. Dat laatste is ook volgens de critici de meest substantiële bijdrage van de nota aan een beter milieu. Vandaar dat daar ook het leeuwendeel van de 250 miljoen gulden die het kabinet aan de nota verbonden heeft naartoe gaat. Echt revolutionair is het allemaal niet, al is een korting op de aanschaf van een zuini ge auto van duizend gulden natuurlijk altijd meegenomen. Maar ook over die maatregel wordt, net als over de meeste andere voor stellen, al vrijwel vanaf het aantreden van dit kabinet gesproken. Gezien de lange voorbereidingstijd en de veelbelovende woorden aan het begin van deze regeerpe riode, lijkt de oogst van de nota Milieu en Economie daarmee nogal magertjes.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2