Politieke ophef over Rijnoord Alphen kiest weer voor de mens Sloten en plassen na jaar 2000 schoner Dure auto's en Harley gestolen Rijn Veenstreek Alkemade Brandweerkazerne Ter Aar uitgebreid Gevelde boom als voorbode? J acobswoude Leidschendam Alphense PvdA valt SP aan Bouw ligt Stil Toeristische route langs Koudekerks torentje De toekomst van het Alphense ziekenhuis Rijnoord heeft gisteravond tijdens de behandeling van de voorjaarsnota in de gemeenteraad voor veel ophef gezorgd. Fractie voorzitter T. Viezee van RPF/GPV, die niet tevreden is over de prestaties van verantwoordelijk wethouder J. Korver, heeft zelfs overwogen een motie van wantrouwen tegen hem in te dienen. Toen tijdens een schorsing van de vergadering bleek dat hij daar onvoldoende steun voor zou krijgen, zag hij daar van af. alphen aan den run. Uit een bedrijf aan de Zaag- molenweg is gisteren een Harley-Davidson gestolen. De motor vertegenwoordigt een waarde van 20.000 gul den. De dader forceerde een schuifdeur van het pand. Een dag eerder, in de nacht van zondag op maandag, zijn bij een garagebedrijf aan de Schans twee Mercedessen ontvreemd. De daders forceerden hier een raam. De auto's stonden buiten op de parkeerplaats. Ze waren daar door ldanten neergezet. chef hans jacobs. 071-53564t4. plv-chef rudolf kleiju. 071-5356436 leiden monica wesseling Sloten en plassen worden nog jarenlang vervuild door mest stoffen en bestrijdingsmiddelen afkomstig van de glastuinbouw. Pas na de eeuwwisseling kan het Hoogheemraadschap van Rijnland de glastuinders ver plichten minder te vervuilen. Tot die tijd blijft er in sommige slootjes 450 keer te veel cfi- chloorvos (een uiterst giftig be strijdingsmiddel) en in de meeste wateren zo'n vier keer te veel fosfaat in het water zitten. De tuinders in Ter Aar, Roelo- farendsveen en Rijnsburg heb ben, in tegenstelling tot hun collega's in Aalsmeer en de Haarlemmermeer, de afgelopen jaren nog geen maatregelen ge troffen om het wegsijpelen van robbert minkhorst :e?, Burgemeester en wethouders wilden aanvankelijk 150.000 >ftl" Igulden uittrekken om zo te 'streven naar uibreiding of ver betering van de kwaliteit van st* het zorgaanbod in en rond Rijnoord'. Uiteindelijk stelden B en W in de definitieve kaderno ta voor om 50.000 gulden uit te i geven voor de lobbv voor een beter ziekenhuis. Viezee nam daar gisteravond geen genoe gen mee. „De wethouder heeft niet duidelijk gemaakt wat zijn inbreng de afgelopen jaren is geweest. In hoeverre kunnen wij hem nog onverlet het ver trouwen verlenen?' Wethouder Korver antwoord de dat het 'verstandig is die coa litie te zoeken die kan werken aan een aankleding van het hui dige Rijnoord'. „Wij kunnen met zeggen tegen de overheid: doet u ons maar een zieken huis." „Dat is al tien keer gezegd", bi|i De brandweerkazerne van Ter Aar wordt verbouwd. Ter Aar trekt bijna acht ton uit om zo wel de garage als de werkplaat sen van gemeentewerken en het woningbedrijf op te knappen. De aan de Middelweg gelegen kazerne voldoet niet meer aan de eisen. Er is vooral een ruim teprobleem. De garage wordt daarom 100 vierkante meter uitgebreid naar 400 vierkante meter. Indien de raad op 3 juli in stemt en de provincie geen milieuvergunning eist, kan de verbouwing na de bouwvakan- tie beginnen. In dat geval kan de nieuwe garage begin 1998 worden opgeleverd. Als de pro vincie wel een milieuvergun ning eist, kan de bouw een ver traging oplopen van minimaal een halfjaar. De gezamenlijke commissies ruimtelijke ordening, financiën, en algemene en bestuurlijke za ken buigen zich volgende week maandag over het collegevoor stel. water met mest en chemische middelen uit hun kassen, te ver minderen. Dat hoefde ook niet: door een (ingewikkelde) wets wijziging vallen zij onder een nieuwe regeling. De tuinders in Aalsmeer en de Haarlemmer- meen: moeten al wel ervoor zor gen dat er geen drainagewater uit h un kassen stroomt. „Ëin dus zien we een duidelijk versjchil in waterkwaliteit. In Ter Aar, Roelofarendsveen en Rijns- bur^j blijft de waterkwaliteit ge lijk, in Aalsmeer en de Haarlem mer meer vermindert de vervui ling' zegt P. Hoogervorst, coör dinator agrarische vergunning verlening. Vi ?rbetering van de waterkwa- liteit is, zo benadrukt hij, hard nod ig. In het hele gebied van Rijnland loost de glastuinbouw jaarlijks 80 ton stikstof en bijna 7000 kilo fosfaat op het water. Rijnland wil deze enorme hoe veelheden behoorlijk inperken en streeft naar maximaal een jaarlijkse lozing van 34.000 kilo stikstof en 2900 kilo fosfaat (voor het hele Rijnlandgebied). Hoeveel bestrijdingsmiddelen er via het drainagewater weg loopt, is niet bekend. „Maar we weten dat in sommige sloten veel te hoge gehaltes dichloor- vos en parathion gevonden worden." Rijnland kan, dat is in de wet zo vastgelegd, vanaf 1 januari 1998 de tuinders verplichten hun kassen 'te sluiten'. Water dat aan de planten wordt gege ven (en waarin mest en bestrij dingsmiddelen opgelost) mag dan niet meer via de drainage naar de sloot doorsijpelen. „Maar je mag niet van de ene op de andere dag tuinders zo'n maatregel opleggen. Er moet een overgangstermijn zijn." Zo'n overgangstermijn biedt de tuinder de kans om de noodza kelijke investeringen (zo'n 10.000 tot 100.000 gulden per bedrijf) wat te spreiden. Na de eeuwwisseling begint het grote 'vruchten plukken'. De glastuinders in Ter Aar, Roelo farendsveen en Rijnsburg heb ben al wel maatregelen getrof fen om het condenswater niet langer in de sloten te laten lo pen en om de ruimte waarin bestrijdingsmiddelen worden verdund, 'lekvrij' te maken. Het overtollige gietwater loopt ech ter via de grond van de kassen in de sloot. Hoogervorst weet uit de erva ring in Aalsmeer en Haarlem mermeer wat verminderen van lozingen (door het gietwater op te vangen) teweeg kan brengen. De 400 glastuinbouwbedrijven in Aalsmeer en de Haarlemmer meer zijn door Rijnland als eer ste van een vergunning voor zien: in het gebied van Rijnland komen 2300 bedrijven met glas tuinbouw voor en die konden niet allemaal tegelijkertijd van een vergunning worden voor zien. Die 400 hebben inmiddels hun lozingen op water drastisch verminderd. „En we zien in middels welke gevolgen dat heeft." Hoogervorst schetst het toe komstbeeld. „Sloten met schrij vertjes, libellen, koekoeks- en zwanenbloemen. ROELOFARENDSVEEN Planpraktijk heeft in 1996 in Alkemade in to taal 25 inwoners hulp geboden bij hun financiële problemen. Op 1 januari van dit jaar waren nog dertien aanvragen in behandeling. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1996 van Planpraktijk. De budget consulent is zeven uur in de week in het gemeentehuis in Roelo farendsveen aanwezig. De grootste categorie aanvragers zijn al leenstaanden. Ongeveer 45 procent van de aanvragers ontvangt al leen een uitkering. Ruim veertig procent van de cliënten heeft een totaal schuldenpakket dat ligt tussen de 10 en 25 mille. NIEUWE WETERING Oranjecomité Nieuwe Wetering heeft zaterdag 21 juni allerlei activiteiten voor de inwoners in petto. De rommel markt begint om negen uur. Vanaf half elf zijn er kinderactiviteiten, 's Middags om twee uur beginnen de peddel-behendigheidswed strijden. Alle activiteiten concentreren zich op of nabij de Voor straat in Nieuwe Wetering, ter hoogte van garage Van der Poel. interrumpeerde Viezee die steun kreeg van de SP. „U heeft het aanvankelijk ingezette be leid weer afgebroken. Dat wil ik helder op tafel hebben. Korver: „Wij zijn niet van onze missie afgestapt." Omdat ook dat Viezee niet te vreden stemde, vroeg hij om een schorsing. Hij eiste vervol gens dat Korver alsnog met een antwoord op zijn vragen kwam. Die zei dat de meerwaarde van Alphen bleek uit de onderzoe ken van KPMG en Twijnstra Gudde van de afgelopen jaren. „Bovendien is sinds het zieken huis is uitgekleed, een aantal zaken terugveroverd. Na afloop van de vergadering kondigde Viezee aan dat Rijnoord nog een vervolg krijgt. Hij wil nu eerst afwachten hoe Korver invulling geeft aan de gereserveerde 50.000 gulden. Alsnog een motie van wantrou wen indienen, sluit Viezee zeker niet uit. „Nu was er onvoldoen de steun, een volgende keer misschien niet." rupwetering De storm zo'n an derhalve week geleden werd fa taal voor de kastanjeboom die voor de Ripse kerk stond. Zou het een slechte voorbode zijn? De toekomst van de kerk staat im mers ook op het spel. De afgelo pen weken hield het kerkbestuur een inzamelingsactie onder de bevolking voor de vier miljoen gulden kostende restauratie. Als de inwoners met elkaar één mil joen gulden weten op te brengen, is de kans groot dat de kerk het redt. De mogelijkheid bestaat in dat geval dat Monumentenzorg de overige bijna drie miljoen gul den subsidieert. Het kerkbestuur heeft eerder gezegd die subsidie alleen aan te vragen indien er zicht is op de één miljoen gulden uit de bevolking. Gisteravond heeft het kerkbestuur alle toege zegde bedragen van de inwoners bij elkaar opgeteld. Om hoeveel het gaat, wil yoorzitter Gerard Castelijn nog niet zeggen. „De gegevens gaan vandaag naar het bisdom. De komende dagen overleggen we met het bisdom wat ons verder te doen staat." Castelijn wil zelfs niet kwijt of het bedrag meevalt of niet. De tijd dringt om de knoop door te hakken, want voor 1 juli moet de aanvraag voor subsidie bij Monu mentenzorg de deur uit. FOTO MARK LAMERS STADSHART Over de ziekte van Ménière (een gehooraandoening) en over hoe het gebruik van de Utermöhlenbril die ziekte gunstig beïnvloedt houdt de Alphense arts P. Vente vanavond in gebouw Nabij aan het Laura-plein een lezing. De Utermöhlenbril wordt al vijftig jaar voorgeschreven om duizeligheid bij Ménière-patiënten te bestrijden, maar tot nu toe is nooit een sluitende verklaring voor de werking van de bril gevonden. In gebouw Nabij geeft Vente van af acht uur tekst en uitleg. ZWAMMERDAM Het is morgen feest in Hooge Burch. Bewoners en personeel vieren het jaarlijkse Zomerfeest. Tussen de draaimolens, feesttreintjes, kop van Jut en verschillende stands waar je wat te eten kunt krijgen, kunnen de bewoners 'naar hartelust genieten'. De dag begint om tien uur 's morgens. RIJNSATERWOUDEMoeten er op het terrein aan de Suyderbon in Rijnsaterwoude waar tot vorig jaar het tijdelijk gemeentehuis stond 12 duurdere woningen komen? Of zijn er andere behoeften in dit Jacobswoudse dorp? Gemeentebelang houdt donderdag een dis cussieavond over woningbouw in Rijnsaterwoude. Aanvang 20.00 uur, in 't Schoolhuis. STOMPWIJK Een aantal Stompwijkers heeft het idee opgevat in hun dorp een schietvereniging op te richten. Tijdens de wijkavond vori ge week in het Dorpshuis is wethouder Van der Meule (sport en re creatie) gevraagd om een accommodatie te vinden voor de schiet- club. Van der Meule klonk niet meteen afwijzend, maar gaf toch wel aan dat het niet gemakkelijk zou zijn de schietgrage Stompwij kers onder dak te brengen. BUITENGEBIED Het gedeelte van de Middenweg tussen de Kostver- lorenweg en de Loire is tijdelijk voor alle verkeer afgesloten. Het wegdek is gaan scheuren door de zware transporten die noodzake lijk zijn voor de werkzaamheden in Leidschenveen. Omdat de scheuren zich vooral in de lengterichting van de weg bevinden, kan het transport van de bouwmaterialen wel doorgaan. De wagens maken voorlopig gebruik van één weghelft. Het transpon zal nog ongeveer drie weken duren. Daarna wordt het wegdek hersteld. Be gin juli kan het verkeer de Middenweg weer gebruiken. GEMEENTEHUIS Ter Aar heeft over 1996 een tekort opgelopen van bijna 450.000 gulden. Het tekort wordt voornamelijk veroorzaakt doordat diverse percelen grond die de gemeente in bezit heeft, te gen een minder hoge waarde in de boeken mochten worden opge nomen. Het gaat hier om grond in de Bovenpolder in Aardam- west, diverse percelen weiland en volkstuinen en in Bovenland 1. „We mogen hier voorlopig geen woningen op bouwen", legt mede werker financiën A. Kraak uit. „Zolang dat niet mag, zijn de gron den minderwaard." Deze waardedaling kost Ter Aar 1,1 miljoen gulden. Ook was Ter Aar veel extra geld kwijt aan de salarissen, na melijk bijna een half miljoen gulden. Dat komt onder meer door een salarisstijging van 2,8 procent en een toename van het aantal formatieplaatsen met 5,8 als gevolg van de reorganisatie. alphen aan den run robbert minkhorst Met buitengewoon felle kritiek heeft PvdA-fractievoorzitter Leo Kleingeld zijn collega Gerard Harmes van de SP gisteravond aangevallen. Kleingeld reageerde op het betoog van Harmes tij dens de behandeling van de voorjaarsnota. Harmes zei zich blij te voelen, omdat de sociaaldemocraten in dé algemene be schouwingen dit jaar zijn partij hadden gespaard. „Met name twee jaar geleden leek u zich meer thuis te voelen bij de ideeën van de VVD." Kleingeld antwoordde: „Ik begrijp dat meneer Harmes een aanval wil? Nou. die kan hij krijgen." Over het be toog van de SP'er zei hij: „Zoveel wartaal heb ik zelden ge hoord." Over de positie van de socialistische partij in de Alphen se gemeenteraad was hij nog feller. „De raadsleden van de SP hebben ons vier ton aan gemeenschapsgeld gekost. Ik vraag me af wat we daarmee allemaal wel niet hadden kunnen doen. De i de SP in deze raad is nul komma nul." alphen aan den run# robbert minkhorst Alphen aan den Rijn kiest de komende ja ren meer voor de mens. Waar de PvdA in Bhaar algemene beschouwingen zo op had gehamerd, zag de fractie gisteravond terug in de definitieve voorstellen van burge meester en wethouders. De kleinste coali tiepartij stemde daarom uiteindelijk tevre den in met de voorjaarsnota en sloot zich aan bij WD, CDA en D66. SP stemde tegen, P" Groen Links en RPF/GPV gingen op enkele punten na mee met het gemeentebestuur. In zijn algemeenheid ben ik tevreden over de voorstellen van het college", begon PvdA-fractievoorzitter L. Kleingeld zijn be toog. „Wat we erin terugvinden is dat de al gemene koers meer naar sociale samen hang gaat." Te veel heeft Alphen de laatste jaren aandacht voor gebouwen vond hij en daarom werd het tijd dat de gemeente haar koers moest wijzigen. In de eerste behandeling van de kaderno- 'a, waarin de beleidsvoornemens van het e en fractievoorzitters staan, kondigde Kleingeld nog twee init iatiefvoorstellen aan. Na toezeggingen van c le wethouders F Da- les (sociale zaken) e n D. van der Veen Meerstadt (volkshuisv esting en ruimtelijke ordening) trok de Pvd. A de voorstellen weer in. De sociaaldemocrat en wilden dat het col lege jaarlijks 500.000 g .ulden uit zou trekken voor de bestrijding va n armoede. Toen Da- les ruim twee weken terug uitlegde wat so ciale zaken op dat ten ein al deed, liet Klein geld gisteravond in z ijn reactie weten van het voorstel af te zier i. Extra geld vond ook hij niet meer nodig. Het tweede voorste 1, een subsidie voor de woningbouwverenigi ng (WVA) om onver huurbare flats op te 1 :unnen splitsen en de ze vervolgens aan jongeren aan te bieden, hield Kleingeld in he; t begin nog wel over eind. „Vooral starters op de woningmarkt komen moeilijk aan een woning. Daarin zijn we tekort gescho ten. Mijn enige vragen aan de wethouder zïijn: erkent u dat en zo ja, kunnen we dan s ifspraken maken zodat we daar wat aan kun nen doen?" Wediouder Van d er Veen Meerstadt die er aanvankelijk niet van wilde weten, ging na aandringen van Kleingeld overstag. Hij zei toe de flatsplitsing in de afspraken over sociale woningbouw die hij in augustus met de YVVA wil maken, 'mee te zullen nemen'. Op het terrein van verkeer en waterstaat koos de Alphense politiek gisteravond voor een globaal onderzoek naar de haalbaar heid van een Julianatunnel. Fracties zijn tot dusver verdeeld of er een tunnel, die een eind moet maken aan de files in de spits zo dra de brug open gaat, moet komen. Beslo ten werd om eerst dat onderzoek af te wachten. Terug op de politieke agenda is een brug over de Rijn de Gnephoek in. CDA-fractie- voorzitter H. Groen in 't Wout vroeg om 'initiatieven om de ontwikkeling van deze brug op gang te brengen'. Wethouder H.J. Habermehl zei daarop dat de raad dan eerst moest bepalen of hij dat ook echt wilde. „De Beatrixbrug is wellicht een serieuze op lossing voor de auto-ellende rond Alphen." De nieuwe brug zou een verbinding tussen de Leidse Schouw en de N207 mogelijk ma ken. hoogmade De bouw van de nieuwe woning voor Hoogmadenaar Dirk van Rijn ligt inmiddels enige weken stil. Van de gemeente kreeg hij vo rig jaar toestemming om een huis voor vijf jaar neer te zetten. De inspecteur ruimtelijke ordening van het ministerie van VROM liet de bouw staken, omdat hij tekst en uitleg van de gemeente Jacobswoude eiste over de gekozen artikel 17-procedure. Over die procedure moet hij defini tief oordeel vellen. Tot die tijd ligt de bouw stil. FOTO LOEK ZUYDERDUIN koudekerk aan den rijn dit toeristische project, opgezet door de Zuid-Holland is voor dit project onderver- provinciale VW, het Kunstgebouw en de deeld in drie regio's waarin fietstochten zijn Het torentje van Groot Poelgeest in Koude- Federatie Cultureel Erfgoed, is om vooral uitgezet. Behalve langs het Koudekerkse to- kerk aan den Rijn is opgenomen in het pro- relatief onbekende kastelen of restanten rentje, gaat de route ook langs kastelen in ject 'Kastelen in beeld'. De bedoeling van daarvan onder de aandacht te brengen. Leiden, Voorhout en Lisse.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17