Ski-school Leiderdorp van de baan antine Randstad Sport alsnog tegen de vlakte 'Vertel nou van die fietspaden Leiden Regio eruggestuurde Iraniërs tijdelijk in Oegstgeester Regenboogkerk ïjenkorven vernield bij gjker uit orschoten erkeersmaatregelen fijgen lof en kritiek Leiderdor Voorschoten Warmond Wassenaar IAG 17 JUNI 1997 lEST WIM KOEVOET Regenboogkerk aan de sa tgeester Mauritslaan biedt tober zes weken onderdak uitgeprocedeerde Iraanse oekets. De groep zal uit iaal tien personen be- Met de opvang van Ira- sluiten Leidse en Oegst- groeperingen aan bij de 'kerkasiel-estafette', die afgelo pen weekeinde is begonnen in Eindhoven. In de reformatorische Mor- gensterkerk in die plaats krij gen zes Iraniërs de eerstko mende zes weken onderdak. Na die periode verhuizen ze naar Helmond, waarna de Re genboogkerk hun nieuwe tijde lijke adres wordt. De estafette valt min of meer bij toeval samen met het kabi netsbesluit uitgeprocedeerde asielzoekers terug te sturen. Het besluit is zeer omstreden omdat de mensenrechtensitua tie in Iran door vele(n) (deskundigen) als uiterst slecht wordt beschouwd. Toch maakt het kabinet alleen voor deser teurs, vrouwen en dienstweige raars een uitzondering. Het ka binetsbesluit komt neer op een voortzetting van bestaand be leid. De kerkestafette-actie was gericht tegen dat beleid. Bij de Oegstgeester/Leidse kerkestafette zijn onder meer betrokken 'De fabel van de ille gaal' en kerkelijke organisaties, waaronder de Raad van Kerken en het Samenwerkingsberaad. Volgens N.J. Prinsen, lid van het Samenwerkingsverband, le veren de Pauluskerk en de Groene- of Willibrordkerk, de vrijwilligers en de Regenboog kerk de ruimte. Naar schatting moet de vrijwilligersploeg zo n veertig tot zestig leden tellen. De opvang moet nog helemaal worden georganiseerd, zegt Prinsen. In feite is er alleen nog maar een voornemen en heb ben verschillendeo organisaties hun hulp toegezegd. De kerken hebben enkele voorwaarden gesteld. De op vang moet tijdelijk zijn en het doel van de actie („Het kabinet moet zijn besluit heroverwe gen") mag niet uit het oog wor den verloren. feCHOTEN DIMITRI WALBEEK oorschotense imker B. zit in zak en as. De van de bijenkorven in lurgemeester Berkhout- is het afgelopen week- omgegooid. „Als de koningin dood is, is al werk van de afgelopen ;n jaar voor niets ge let, gepensioneerd di- 9b ur gemeentewerken, ekte de vernieling giste- ja Hij heeft, mede namens rtr imeente die mede-eige- 3u. is van de korven, aangif- daan bij de politie. De heeft geen goed woord voor de daders. „Dit is onnodig en triest. Als ik heb moet ik stoppen, pdeze tuin toch een he- >c iuttige en educatieve 8i je heeft." Tegen de zo- er komen geregeld school- je. en op excursie naar de nu kasten. li det hoopt nu dat hij zijn iy, de honing geeft hij tal weg, niet hoeft te be- 'p( gen. „Ik hoop dat het de e en meteen de laatste is dat dit gebeurt. De de is nu nog zo'n vijf- trd gulden. Maar als de ïgin het niet over- Bedet moet er niet loken. aeen slecht voorteken aandag al een eerste toffer; een fotograaf van jlaatselijke krant wordt jn hand gestoken. „Ik hier nog nooit iemand ior de tuin zien sprin- Daar kan Bedet dan wel even om lachen. JV W Warmond: veiligheid verbeteren De vernielde bijenkorven in het Burgemeester Berkhoutpark in Voorschoten. Als vijftien jaar werk voor niets geweest. de koningin dood is, is het FOTO LOEK ZUYDERDUIN LEIDERDORP JUDY NIHOF De initiatiefnemers dienden hun plannen voor een skischool ruim twee jaar geleden bij de gemeente in. Haast was daarbij geboden, omdat de mannen de concurentie vóór wilden zijn. Ze hoopten de eerste skiers in 1996 te ontvangen. Het plan liep ech ter vertraging na vertraging op. Volgens Bruins en De Kok was dat voor een belangrijk deel te wijten aan wethouders die 'be paalde actiepuntëh niet uitvoer den' en 'haperende communi catie'. Ook kon het duo het niet met de gemeente eens worden over een erfpachtsom voor de benodigde grond. Wethouder A. van Dijk (ruim telijke ordening) vindt niet dat de gemeente zich te weinig heeft ingespannen voor de skischool. „Volgens mij was het precies andersom. Het overleg met de initiatiefnemers was niet 14' W ARIE SCHAKENBOS onstructie van het kruis- Yasbeeklaan-Oosteindein Dnd blijft voorlopig nog verp van discussie als het m het verbeteren van de '°t rsveiligheid. Ook het ver- e drempelplateau bij het unt Herenweg - van Du- fydestraat kon njet ieders fining wegdragen. Veel was er bij omwonenden iet toenemende trillen. J] eek gisteravond in de ver- Tig van de commissie ïlijke ordening, openbare en milieu uit de reacties volle publieke tribune, maast werden er nog een anvullende suggesties ge- im de situatie te verbete- X)r het overige kon ieder- ch wel vinden in de maat- i die B en W van War- voorstellen ter verbete- fon de veiligheid op de door Warmond, bewoners c.q. onderne- die in de buurt van het unt Herenweg - Was- an zijn gevestigd, maak- zorgen over hun be- oering als het kruispunt aangepakt. Wethouder J. naar had echter niet veel over de specifieke pro blemen van de Wasbeeklaan te discussiëren. ..Het is niet de taak van de lokale overheid om voor de bereikbaarheid van be drijven te zorgen", aldus Wasse naar. „De verkeersveiligheid heeft de hoogste prioriteit, maar wanneer andere zaken ook wor den opgelost zal ik dat niet te genhouden." Groentenspecialist J. van Dam hield een pleidooi om de drempel voor zijn deur een eind te verplaatsen. De uitlaatgassen van optrekkend verkeer leken hem niet bevorderlijk voor zijn handel. Ook was hij beducht voor trillingen. Om het verkeer uit de Duvenvoordestraat af te laten remmen, stelde hij voor het trottoir langs de Herenweg door te laten lopen. Uiteindelijk zag alleen burgerlid M. Scha venmaker iets in het voorstel. Namens de Stichting Hard draverij Warmond vroeg H. Ver geer om voldoende ruimte tus sen de drempels om zijn evene ment door te laten gaan. Wasse naar zegde toe dat de gemeente daar nog met de betrokkenen over zal praten. Van de zijde van de commis sieleden had A. Heemskerk de •meest verregaande voorstellen. Onder het motto 'als je het doet, doe het dan goed', pleitte hij Automobilisten houden te weinig rekening met de ruimte die fietsers nodig hebben op de doorgaande route in Warmond. De situatie bij het Warmonderhek is een treffend voorbeeld. Een van de maatregelen die War mond nu wil nemen, is het aanbrengen van fietssuggestiestroken tussen het gemeentehuis en het Warmon derhek. FOTO MARK LAMERS voor meer obstakels, drempels, bij het viaduct over de A44. Oegstgeest de Oranje Nassau- maar ook sluizen en chicanes. „Dan hoeven fietsen daar ook laan op moeten, verder naar het Ook moet er volgens Heems- niet meer over te steken," aldus dorp te verleggen, kerk een fietssuggestiestrook het PW-raadslid. Vrij algemeen De raad neemt donderdag 26 van het gemeentehuis tot aan was de wens om het punt waar- juni een definitief besluit over de oversteekplaats voor fietsers op fietsers die vanuit de richting de verkeersmaatregelen. 'Ganzenhoekers' verenigen zich WASSENAAR De 'actievoerders' van het Ganzenhoekbos in Wasse naar hebben een heuse stichting opgericht. Doel ervan is het bos te behoe den voor ingrijpende dun ning danwel kap. Met het oprichten van een stich ting en het bundelen van de krachten willen de ac tievoerders een tegenwicht bieden tegen de 'groepe ringen in de samenleving' die het bos wel willen la ten kappen. Vorig jaar kwam een groep trimmers, de Duin trappers, in actie tegen Staatsbosbeheer (eigenaar van het bos) die de ket tingzaag hanteerde en het bos behoorlijk begon uit te dunnen. Doel van de be heerder was het bos te ver wijderen omdat het er van nature niet thuishoort. De Duintrappers haalden daarop huis aan huis in Wassenaar zo'n 5000 handtekeningen op. Na overleg met Staatsbosbe heer werd afgesproken dat het werk in elk geval voor lopig zou worden stilgezet. Er zijn echter nog steeds mensen die het bos weg willen hebben. Daarom is er nu de stichting. JOTEN DIMITRI WALBEEK ntine van Randstad Sport in het ftoiense sportpark Adegeest och tegen de vlakte. De gemeen- kan het gebouwtje alleen nog Itelijk redden als een alternatief 1,1 ton drie sportclubs wordt goed- fd In een voorstel aan de raads- tchter, adviseert het college deze optie niet te kiezen, emeente is bezig sportpark Ade- opnieuw in te richten. Daarbij ook voor handbalvereniging dat al jaren op zoek is naar !n plek, een onderkomen wor- 'onden. Het gebouwtje van Randstad Sport zou daarbij uitkomst kunnen bieden. Delegatie De kantine stond op de nominatie ge sloopt te worden tot een delegatie van drie sportverenigingen op Adegeest (Stichting Tennispark, de Honk- en softbalvereniging en HW'70) opperde' het te behouden. De gemeenteraad toonde zich enthousiast totdat de eige naar, voetbalvereniging Randstad Sport, roet in het eten gooide. De club eiste 60.000 gulden voor het al afge schreven gebouwtje. De raadsleden vonden dat te gortig en beschouwden het als chantage. Wethouder A. Draijer kon Randstad daarna niet zo ver krij gen die eis te laten vallen. De drie clubvoorzitters dienden daarop een nieuw plan in dat door een extern bureau, Maters en De Koning, onder de loep is gelegd. Deze jongste optie van de drie behelst een verbou wing van de kantine met gedeeltelijke sloop, zodat de totale oppervlakte 100 vierkante meter kleiner zou worden. De kosten van het plan bedragen ech ter zo'n 790.000 gulden, terwijl de ge meente hieraan maximaal 470.000 gul den heeft te besteden. Naar aanleiding van de externe studie concluderen B en W nu dat deze variant te duur en daarom ook niet haalbaar is. Onder andere omdat de kantine van Rand stad dan eerst moet worden gekocht. Daarnaast valt een 'tegenoptie' van de gemeente stukken goedkoper uit. Deze variant bestaat uit sloop en ver volgens de bouw van een nieuwe kan tine en een handbalveld. Maters en De koning schatten de kosten van de nieuwe kantine op maximaal 350.000 gulden. Het verharde veld moet zo'n 180.000 gulden kosten, maar dit be drag is al gereserveerd. Het gebouwtje wordt wel kaler dan het huidige en heeft dan alleen kleedkamers en een 'sociale ruimte'. „Het plan van de voorzitters heeft aantrekkelijke kanten", concluderen B HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 ELISABETH Hoe kan een migraine-aanval worden voorkomen? Het is een van de vragen die neuroloog J. de Haan behandelt tijdens een voorlichtingsbijeenkomst over verschillende soorten hoofdpijn, morgenavond in het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij Excerpta Medica Patiëntenvoorlichting 020 - 515 94 61 Initiatiefnemers zetten punt achter plan Leiderdorp krijgt geen indoorski-school. De initiatiefne mers Cor Bruins en Henny de Kok hebben na jaren van proberen een punt gezet achter hun plannen voor zo'n school achter sportcomplex De Does. De skischool zou in het gunstigste geval in september 1998 open kunnen. Dat is volgens de initiatiefnemers veel te laat. Zeker nu op slechts enkele kilometers van Leiderdorp een ski-cen trum is verrezen. In Zoetermeer opende onlangs het grootste indoorsneeuwcomplex van Nederland zijn deu ren. ZEEHELDENBUURT Vandaag staat de dinsdagmarkt voor het eerst definitief op de nieuwe plaats op de Lijtweg. Daarmee is er op marktdagen op het parkeerterrein aan de Lijtweg ruimte voor 29 auto's en een milieucomer. Wel is de Lijtweg voortaan elke dinsdag tot zeven uur 's avonds afgesloten. MORSEBEL Het Jan Wilspark wordt ter hoogte van de Aldo van Eycklaan ingericht. Er worden heesters en knotwilgen geplant en er wordt gras gezaaid. Door het park komt een schelpenpad, dat de al aanwezige voetpaden met elkaar verbindt. BLOEMENWUK Kunstenaar Dick de Rooy exposeert tot 16 juli in de Openbare Bibliotheek aan de Wijngaardenlaan. Hij werkt als deel nemer aan de Haagse Vrije Academie voor Beeldende Kunsten. Hij neemt met zijn maquettes en zeefdrukken al sinds 1991 deel aan groepstentoonstellingen, kunstmanifestaties. Hij exposeerde al twee keer eerder met een solo-tentoonstelling. De tentoonstelling in de bibliotheek is alleen te bezichtigen tijdens de openingsuren. KRIMWUK De Beresteijnstraat is de komende twee weken isafgeslo- ten voor auto's, motoren en vrachtverkeer. De bestrating wordt dan opgeknapt. In deze periode kunnen ook de omliggende parkeer plaatsen niet worden gebruikt. De firma Zoutendijk en Zoon ver zorgt de werkzaamheden. De gemeente waarschuwt voor enige overlast. erg plezierig. Maar verder wil ik er niks over zeggen. Ik heb geen zin in heen en weer verwijten. Daar wil ik geen energie meer in steken." Hij ontkent dat de gemeente niet geïnteresseerd was in de komst van de sportschool. „Met de skischool had je het sport complex kunnen versterken. Het was een prima idee." Wat er nu gaat gebeuren met het terrein achter sportcomplex De Does, weet de wethouder niet. „Sportschool Felter (die ook deel uitmaakt van sportcomplex De Does) wil uitbreiden. We moeten kijken of dat kan. Overigens is Van Dijk niet van plan om de inmiddels door de gemeente gemaakte kosten voor de skischool op de initia tiefnemers te verhalen. „Daar gaat te veel tijd in zitten. Ik heb geen zin meer om daarover te gaan bakkeleien." CENTRUM Warmonders kunnen tussen 19 juni en 17 juli verschil lende exposities bekijken. Anneke Harting exposeert keramische vaasobjecten en Leo Kemper acrylen op doek in galerie het Oude Raadhuis, Dorpsstraat 36. In de ernaast gelegen galerie De Pomp exposeert Martinos van Bezey aquarel en olieverfschilderijen van onder meer bekende plekjes in Warmond. Esrim During stelt er ke ramiek tentoon en Addy Meeuwisse-Mouris keramische vogels. Galerie De Pomp is open op dinsdag (19-21 uur), woensdag (10-12 uur en 14 -16 uur) donderdag, zaterdag en zondag (14 en 16 uur). Het Oude Raadhuis is open op dinsdag (19-21 uur), woensdag en donderdag (14 en 16 uur), zaterdag (11 en 16 uur) en zondag (14 - 16 uur). LENTEVREUGD Het voormalige hotel Wassenaar aan de Katwijk- seweg dreigt de hórecabestemming te verliezen. Dit maakt de kans groot dat twee woningbouwverenigingen uit Wassenaar het leeg staande pand verbouwen tot een appartementencomplex. Beide corporaties hebben daarvoor een plan neergelegd bij B en W. Het college heeft al laten weten weinig meer te voelen voor horeca in het pand omdat het niet zou passen in het landelijke gebied. Schuin tegenover het hotel ligt namelijk het bollengebied Lente vreugd dat binnen enkele jaren wordt omgezet in natuurgebied. Tot voor kort werd het pand gebruikt als asielzoekerscentrum. Dat stopte omdat er te weinig asielzoekers waren om het centrum draaiende te houden. Leemhuis op werkbezoek in Oegstgeest en W. „Maar die investering overstijgt de middelen die wij als gemeente heb ben. Het verschil is te hoog om te kun nen overbruggen. Wij vinden dat niet verantwoord." Het college vindt daarnaast dat dit hoofdstuk moet worden afgesloten omdat HW'70 nog steeds op een on derkomen wacht. „Ondanks vele ge sprekken met alle betrokkenen en de vele varianten die de revue zijn gepas seerd, is het ons niet gelukt hierover de nodige duidelijkheid te verschaffen. Langer uitstel is niet acceptabel", raadt het college de raadsleden aan. De commissie doet op 24 juni uitspraak in deze kwestie. OEGSTGEEST AFKE VAN DER TOOLEN „U dacht natuurlijk; toch maar even gaan kijken wat voor een mens dat nu eigenlijk is", zegt commissaris van de koningin J. Leemhuis. De luisteraars: de Oegstgeester raadsleden die, een glaasje in de ene, een stukje worst in de andere hand, zich lelijk in de ziel laten kijken. Maar niemand vindt dat erg. De commissaris is 'slechts' op werkbezoek. En het gaat er dan ook gemoedelijk aan toe. „Ach. op zo'n dag moet je geen grote politiek verwachten", vindt wet houder G. van Eisen. Het is dan ook een middag zonder wanklank. Tenminste - als je die mevrouw uit de Mor sebel niet meerekent, die haar weg plots versperd ziet door een dwars op het fietspad gepar keerde bus. Inderdaad, de bus waarin het college van B en W de commissaris mee op rijtoer heeft genomen. „Handig zeg!" roept de fietster het gezelschap toe. Op een balkon barst een toeschouwer in lachen uit. Het gezelschap in de bus lacht goedgemutst mee. Geen echte wanklanken dus. De bus is mooi, het regent niet, en burgemeester Scheenstra - vandaag dertig jaar burgemees ter - is een leuke reisleider. Al moet verkeerswethouder Van Eisen de jubilerende reisleider Scheenstra af en toe souffleren. „Vertel nou van die fietspaden!" Goed, er is natuurlijk wel die idealist P. de Krom, de secreta ris van de kersverse stichting Behoud Broek- en Simontjes- polder. Een modéme idealist. In zijn comfortabele Volvo reist hij het gezelschap achterna, want de bus zelf mag hij niet in. En terwijl het gezelschap in de Morsebel het kunstwerk 'Anima fluit per vias naturae' staat te analyseren - de meningen zijn nogal verdeeld - verstaat hij zich per mobiele telefoon met zijn achterban. „Hulptroepen aan het optrommelen veron derstelt men. Het komt echter niet tot een confrontatie: van wege tijdgebrek wordt het be zoek aan de Broek- en Si- montjespolder toch maar afge last. „Ik was ooit ook idealist...", mijmert D66-wethouder M. Poelmans aan de Klinken bergerpias. Ook hij heeft in een ver verleden tegen de bebou wing van de polder gevochten, vertelt hij. „Maar ja, je wordt ouder, hè." Later, in de raadzaal, reageren sommigen minder minzaam op De Krom. „Je bent naïef', bijt raadslid M. Noort (Progressief Oegstgeest) hem toe. „Wat wil je nu? Zelf heb je natuurlijk wel een huis." De commissaris van de koningin neemt de petitie van De Krom beleefd aan. .Alle democratische kanalen zijn al doorlopen", geeft ze hem echter te verstaan. Dat het een plezierige middag was, daar was iedereen het over eens. Al was er tussen college en commissaris best moeilijke pro blematiek te bespreken. Dat ge beurde echter achter gesloten deuren. Inbraak levert honderd gulden op VOORSCHOTEN Een greep in de kassalade leverde een inbreker in Voorschoten af gelopen nacht honderd gulden aan kleingeld op. De man had een straattegel door de ruit van een buurtwinkel aan het Johannes Ver meerplantsoen gegooid om de kassa te kunnen plunderen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15