'Drie baby's tegelijk, ik wist niet beter' Honderdduizend araeetamol per uur Leiden Regio TJ Het huwelijk tussen markt en academie Steeds drukker bij Leidse Rechtswinkel Nog plaatsen vrij voor Europese jongerenreis (AC 17 JUNI 1997 chef hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 Twee kinderen ijgen in plaats van één... Het is even jennen. Maar wat als er drie, vier of ilfs vijf babies in je i'iuik zitten? Je hele leven verandert in één klap. Om anstaande ouders dep deze gebeurtenis voor te bereiden, schreven Lenny )u ij velaar en Anjo Geluk een nieuwe versie van 'Het 1 Tweelingenboek'. f lovendien kunnen luders met vragen i problemen sinds kort terecht bij de eerlingentelefoon. iBSHannaa is Lenny Duijvelaar en Anjo Geluk schreven nieuwe versie van 'Het Tweelingenboek' I en modern rijtjeshuis in j Boskoop. Het enige geluid in de woonkamer is dat van de radio. Kirsten Wulff (32) heeft haar kinderen net de fles gegeven en pauzeert achter een kop thee. Re- mond, Maurice en Esmee zitten rus tig in hun stoeltjes. De baby's, inmid dels bijna tien maanden oud, groeien als kool. Twee maanden geleden wa ren ze al zo groot dat hun moeder niet meer met hen naar buiten kon. „Twee in de tweelingwagen en één in de draagzak: dat ging niet meer. Het wachten was op de bestelde drieling wagen.'' Kirsten Wulff en haar man Stephen werden op 8 september vorig jaar de gelukkige ouders van een drieling. Het Boskoopse paar had lang moeten wachten op de vervulling van hun kinderwens. De drieling werd gebo ren na een IVF-behandeling in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Ze hadden geluk: het was na de eerste behandeling meteen raak. „De kansen waren klein, zo werd mij in het ziekenhuis verteld, maar ik raakte toch in verwachting. De zwan gerschap verliep gelukkig goed maar ik kon geen gekke dingen doen met die dikke buik. Ik ben vroeg gestopt met werken en in de 32ste week in het ziekenhuis bevallen. De kinderen zijn op de natuurlijke manier gebo ren en hoefden niet te worden be ademd." Het aantal geboren tweelingen in Ne derland is de afgelopen twintig jaar bijna verdubbeld: van ruim 1700 in 1975 naar bijna 3100 in 1995. Meer lingzwangerschappen komen steeds vaker voor vanwege een toenemend aantal vrouwen dat op oudere leeftijd aan kinderen begint, en vervolgens kunstmatig zwanger raakt na hor moonbehandeling of In Vitro Fertili satie (IVF). „Ongeveer 20 procent van alle door IVF ontstane zwanger schappen betreft een meerling", al dus kinderpsycholoog en schrijfster Lenny Duijvelaar uit Woubrugge. Ook vrouwen die na een aantal kin deren opnieuw zwanger worden, hebben een grotere kans op een meerling. „De eierstokken produce ren namelijk meer eitjes naarmate je meer zwangerschappen hebt gehad. Dat kan tot een dubbele eisprong en dus een twee-eiige tweeling leiden. Eeneiige tweelingen, afkomstig van een gesplitst eitje, zijn zeldzamer: één op de drie tweelingzwanger schappen. Het is een speling van de natuur" Twee- en meerlingen ter wereld brengen, verzorgen en opvoeden vraagt nogal wat van de ouders. Het is lichamelijk en geestelijk ingrijpend. Duijvelaar en Geluk beschrijven in hun Tweelingenboek de medische ri sico's, de dubbele lusten maar ook de dubbele lasten, praktische en emo tionele problemen waar ouders te genaan lopen. „Het kan zwaar zijn", zegt Duijvelaar. „Soms komt je relatie onder druk te staan. Onder meer- lingouders komen naar verhouding meer echtscheidingen voor, zo blijkt uit een onderzoek in Amerika. Ook hebben ze vaker financiële proble men." Het opvoeden van tweelingkinderen kan tegenvallen. „Bij tweelingkinde ren spelen factoren als rivaliteit, ja loezie, imitatie en elkaar in de weg zitten een grotere rol. Dat kan ten koste gaan van hun zelfstandigheid. Ouders moeten bedenken dat niet de overeenkomsten maar juist de ver schillen belangrijk zijn. Elk kind wil knap gevonden worden, waardering en liefde krijgen om wat het zelf is en niet om wat ze samen zijn. Denk aan eigen kleren, een eigen speelgoed- hoek, een eigen club en eigen vriend jes. Ook kan een verschillende groep of school beter zijn als ze elkaar in i hun gedrag en schoolwerk belemme- ren. De natuurlijke tweelingband gaat er niet door verloren." Volgens Duijvelaar hebben sommige, j vooral eeneiige tweelingen, soms zo'n sterke band dat hun hele verde re leven daardoor wordt beïnvloed. „Sommigen hebben daar geen ander bij nodig. Ze gaan geen relatie aan om de ander geen verdriet te doen. Soms blijven ze levenslang bij elkaar wonen. Bij zo'n sterke band mis je wel veel. Als je niet kunt genieten zonder broer of zus. vraag je je af wat er gebeurt als de ander ziek wordt of overlijdt." De gemiddelde zwangerschapsduur voor één kind bedraagt zo'n 40 we ken, voor een tweeling 37 weken en voor een drieling wordt 34 weken aangehouden. De moeder moet vaak een flink deel van de zwangerschap rust houden. De kans dat de kinderen groeiproblemen krijgen is groot. In dat geval volgt ziekenhuisopname of een vervroegde bevalling. Keizersne- des en langdurige couveuseverple- ging komen vaker voor bij meerlin gen. Bij Kirsten Wulff ging het goed. Ze beviel binnen drie kwartier van twee zoons en een dochter in het AZL waar de kinderen in de couveuse werden gelegd. Esmée was de klein ste en woog slechts 1226 gram. De beide jongens wogen ongeveer vier pond. De jongetjes mochten na vier weken naar huis, het meisje na vijf weken. „Dat was wel even wennen", zegt Wulff. „De eerste nachten renden we door het huis met flesjes en kruikjes. We gaven zeven voedingen per dag: in de koelkast stonden 21 flessen. We hadden elke dag stapels was. Geluk kig hadden we gezinshulp: aan het huishouden kom je zelf niet toe. Je moet best wennen. Al die gebroken nachten: je moet om de drie uur voe den en dat gaat je opbreken. „Ik deed de nachtvoeding vaak al leen, dan kon Stephen doorslapen. Hij moest immers de volgende dag werken. Ik gaf dan twee kinderen de fles. Dat ging best: de derde wachtte wel even. Je wordt ook vanzelf wat makkelijker. Je kunt niet alles. Een dagje niet in bad, daar krijgen de kin deren niks van." Kirsten Wulff is blij met haar drieling. „Ik heb er lang op moeten wachten. Alles is nieuw en ik geniet er met vol le teugen van. Het zijn makkelijke kinderen. Druk is het wel, zeker als mijn man voor zijn werk in het bui tenland zit, maar mij hoor je niet kla gen. We wisten al in de elfde week van de zwangerschap dat het een drieling zou worden. Je stelt je erop in. Drie baby's tegelijk, ik wist niet beter." „Helaas kon ik mijn werk niet in deeltijd doen en ben ik gestopt met werken. Kinderopvang is hier slecht geregeld. Mijn baan is nu het moe derschap. Ik geef mijn kinderen nu drie keer zoveel aandacht." De herziene editie van het Tweelin genboek is vanaf 7 juli in de boek handel verkrijgbaar en kost 59,90 gulden (uitgeverij Kosmos-Z&K). De Meerlingentelefoon is wekelijks be reikbaar en is bedoeld voor meer lingen, hun ouders, leraren of hulp verleners die problemen hebben en hun hart willen luchten. Het num mer is: 078 - 6155781. De Neder landse Vereniging voor Ouders van Meerlingen (NVOM) in Almere is te bereiken via telefoonnummer 036- 5318054. wetenschap en bedrijfsleven el- intmoeten' belooft de Bio Science Jfolder van de gemeente Leiden. nee hierachter is dat het contact de Leidse Rijks- rsiteit en onder rs voor beiden ig werkt. De door ?zuinigingen ge le wetenschap- krijgen zo extra 'i lijkheden voor zoek, terwijl be- hoogwaardige eJs in huis halen. Iiuwelijk tussen en academie twaalf jaar gele- JJ entraal, toen de eerste heipaal in tte poldergrond van de Léeuwen- K verdween. Hoewel vanaf het begin |sil de biotechnologie beeldbepa- geweest denk aan de stier Herman of genetisch gemanipuleerde tomaten gebeurt er veel meer: infor matica, medicijnfabricage, het opzetten van kweeksystemen voor planten, ruimtevaart- en me dische technologie. Inmiddels hebben 28 andere bedrijven zich gevestigd met totaal 1700 werknemers. Het voorvoegsel 'Bio' dekt dus niet hele maal meer de be- drijfssamenstelling van het Science Park en ook de samenwer king met de universi teit is niet altijd even duidelijk. Wat er wel aan de andere kant van de spiegelglazen gevels ge beurt, wordt de komende weken in een serie verhalen belicht. Vandaag in deel 1: Katwijk Farma. Farma staat vooral be- n n zijn behuizing. Het Sc itige bakstenen complex de toon met de organi- uwstijl: weinig rechte - het pand lijkt met veel iar voel uit een rots gehakt. itoorgedeelte zit als de u' leen dinosaurus via een "g vast aan een enorm >e i de productie- en dis hal. De vijftig centime- e muren geven weinig 's7i wat er in dit deel eeft. trast tussen de sfeervol- en de medicijnfabri- groot. Bezoekers krijgen aan, een haarnet op en 'oenen aan om te voor- ISS dat straatvuil naar bin- nt. Als een slechtgekle- atie-assistent kan de ng langs de verschillen- re >en in de medicijnfabri- u ginnen. Marketing- ■T Henk Zeemering is tei monstering wel ge let is een noodzakelijk .De productie van me dicijnen moet aan de hoogste eisen voldoen. Veel van de be reidingen hebben plaats in spe ciale stofvrije ruimtes met ge zuiverde lucht." Maar zelfs met dit vreemde pak aan, kom je niet in de buurt van de medicijnen. Zeemering: „De productieverdieping zit in gekleed tussen technische ruimtes. Als er bijvoorbeeld een lamp stuk gaat kunnen vanuit zo'n ruimte reparaties worden uitgevoerd. De productie kan dan gewoon doorgaan." Vanaf de gang is via een raam de be reiding zichtbaar. Het afwegen van grondstoffen laat zien dat er op grote schaal wordt ge werkt. Honderden, soms dui zenden kilo's chemicaliën per lading medicijnen. „Een pil bestaat naast werkza me stoffen ook uit bindmidde len en stoffen die ervoor zorgen dat het geheel op de juiste plek in het.lichaam uit elkaar valt", legt de marketing-manager uit. „Het mengsel wordt met water vochtig gemaakt zodat korrel tjes ontstaan. Na droging is dit granulaat geschikt om pillen van te slaan." In een tweede ruimte komen de korrels via het plafond binnen in een pil- lenmachine. Via een gootje re genen honderderdduizend pa racetamol per uur in een bak, klaar voor verpakking. „Per jaar worden hier miljoenen van de ze tabletten gemaakt. Dat moet ook wel, want we leveren veer tig procent van dit medicijn in Nederland." Halverwege een gang liggen grote zakken met poedersuiker. In deiiaastgelegen ruimte draait een opgeblazen beton molen met duizenden roze sm- arties. „Dat is ibuprofen, een pijnstiller. Deze pil krijgt een gekleurd suikerlaagje om de slechte smaak te verhullen. Dat drageren is echt vakwerk. Het is moeilijk om overal een even dikke laag te krijgen. Ook hier is de hoeveelheid medicijnen duizelingwekkend. „En het wordt nog allemaal geslikt ook", lacht de gids. Katwijk Farma produceert zo'n honderd verschillende medica menten. Het bedrijf legt zich vooral toe op merkvrije genees middelen. „Na twintig jaar ver loopt het patent op een werk zame stof. Daarna kan iedere fabrikant hetzelfde medicijn gaan produceren. Deze markt groeit als geheel niet hard, maar het marktaandeel van ons bedrijf neemt wel toe. Daarnaast hebben we sinds kort een succesvolle lijn van middelen die zonder recept te verkrijgen zijn", verklaart Zee mering. Het bedrijf stelt zijn productiecapaciteit ook in dienst van andere bedrijven. Tabletten uit het Science Park zijn onder verschillende merk namen verkrijgbaar, In het grote gebouw zijn opval lend weinig van de honderd dertig werknemers te zien. Een inpaklijn wordt door één per soon bewaakt. Die stort de pil len aan de ene kant in een trechter en tien meter verder rollen de doosjes automatisch van de band. Onderweg con troleert de computer met een weegschaal zelfs of de bijsluiter in het doosje zit. Niets wordt hier aan het toeval overgelaten. „Iedere stap in het productie proces wordt gecontroleerd door monsters te analyseren in het laboratorium. Als er iets mis is met een pil kunnen we precies traceren waar wat fout is gegaan. Pas als alles in orde is gaat het medicijn naar de distributie." Aan de achterkant van het complex worden de bestellin gen van apothekers uit het hele land klaargemaakt voor verzen ding. De hal bevat naast de ei gen producten ook nog acht duizend andere pillen en poe ders. „Als de bestelling voor half vijf binnen is, heeft de klant het product de volgende ochtend in huis." Bij de distri butie is de U-vorm van het ge bouw goed zichtbaar. Rechts worden vaten met grondstoffen afgeleverd, links verlaten de medicijnen het terrein. Aan de afgeladen pallets te zien, heb ben veel mensen last van hoofdpijn of andere klachten. Jaan'erslag 1996 leiden .judy nihof Het aantal klanten van de Leid se Rechtswinkel blijft stijgen. Vorig jaar bezochten 2780 men sen de spreekuren, valt te lezen in het jaarverslag. In 1995 waren dat er ruim driehonderd min der. Met name het justitieel klachtenbureau, dat zich richt op het indienen van klachten tegen politie, justitie, advoca ten, deurwaarders en notaris sen, kreeg het vorig jaar aan zienlijk drukker. Maar liefst 347 mensen klop ten bij dit klachtenbureau aan, tegen 191 in 1995 en 143 in 1994. De rechtswinkel kan geen verklaring geven voor de enor me stijging. Veruit de meeste klanten bezochten het bureau om informatie in te winnen over hun rechtspositie. Vijf keer kwam het tot het indienen van een klacht. In alle gevallen ging het om het optreden van de po litie. Ook bemiddelden de me dewerkers een aantal keer tus sen een cliënt en diens advo caat. Het ging dan voornamelijk over gedeclareerde kosten. Ook een aantal huurdersza ken hield de medewerkers van de rechtswinkel in 1996 flink bezig. Zo ontdekte de rechts winkel dat de huurcontracten van een groot aantal Leidse hof jesbewoners een aantal onwet tige bepalingen bevatten. Een verbeterde versie is inmiddels naar de contactpersonen van de hofjes gestuurd. In mei 1996 werd de rechts winkel benaderd door de bewo nerscommissies van de Lage en Hoge Mors. Zij waren het niet eens met de aangekondigde huurverhogingen per 1 juli 1996 die te maken hadden met de aanleg van de stadsverwarming. Enkele medewerkers zochten de zaak uit en stelden een be zwaarschrift op. Een paar maanden later klop ten de bewonerscommissies weer aan omdat ze een bedrag wilden terugvorderen van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL). Nadat de rechtswinkel de bewoners had geadviseerd over de mogelijke procedures, werd besloten om een advocaat in te schakelen en naar de kan tonrechter te stappen. Dit heeft effect gehad. Inmiddels heeft het WBL-bestuur voorgesteld om zo n elfhonderd bewoners geld terug te geven. Omdat er vorig jaar zoveel vragen binnenkwamen over consumentenzaken, heeft de rechtswinkel even overwogen om hiervoor een speciale afde ling op te zetten. Toch zag de rechtswinkel de noodzaak er niet van omdat bleek dat 'de meeste cliënten elders geholpen kunnen worden'. Zo kan de rechtswinkel hen verwijzen naar onder meer het bureau voor Rechtshulp, de stichting geschillencommissies voor con sumentenzaken en de stichting de Ombudsman. leiden avonduren, water onderzoeken in de Leidse grachten en na tuurparken verkennen. Ook wordt een bezoek gebracht aan attractiepark Duinrell. De twee de week bezoekt het gezelschap de Waddenzee per boot. De laatste drie dagen worden door gebracht in Amsterdam. Be langstellenden uit Leiden en re gio kunnen voor verdere infor matie tercht bij de Stichting In ternationale Jongeren Uitwisse lingen, 070-3588484. Jongeren die van de zomer leef tijdgenoten uit Europa willen ontmoeten, kunnen zich opge ven voor een uitwisselingspro gramma in Leiden vanaf 19 juli. Jongeren uit Italië, Frankrijk, Oostenrijk en andere Europese landen komen de eerste week naar Leiden om het programma met het thema Natuur en Milieu te volgen. De groep gaat vleermuizen opsporen in de

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13