,eiden Regio WBL: twee miljoen zoek 'Dit betekent een forse stap vooruit' Fietsen bij In Casa bron van ergernis Bont gezelschap Groot Rijnland leidt allochtonen zelf op jERECHT Leiden anno )AG 17 JUNI 1997 an5 jacobs, 071 -5356414. plv -chef rudolf kieijn, 071 -5356436 juw ligt hulpeloos in woning Een 92-jarige bewoonster van de Leidse Schubertlaan geruime tijd hulpeloos in haar woning gelegen na een tij. Kinderen van de vrouw hadden de politie gebeld nadat ;ele dagen niets gehoord hadden van hun moeder. Agen- ïgen kijken en hoorden hulpgeroep vanuit de woning. Ze rden de voordeur en ontdekten de dame die niet meer pstaan. De vrouw leek niet ernstig gewond. De huisarts vrouw is gewaarschuwd. gens beroofd Een onbekend gebleven groepje jongeren heeft gisteren Stationsweg een 17-jarige Oegstgeestenaar en een 18-jari- denaar beroofd van klein geld, sigaretten en een horloge, sgstgeestenaar kreeg eerst een paar klappen en werd tegen uur gesmeten. Vervolgens moest hij zijn zakken leeghalen, ijn belagers klein geld en sigaretten opleverde. Zijn 18-jari- end kreeg dezelfde behandeling en raakte zijn horloge raarlijke oversteek Een 11 -jarig Wassenaars meisje is gistermorgen lichtge- geraakt op de Wassenaarseweg. Volgens de politie rende leisje plotseling vanachter een bus de straat op. Een 30-ja- j utomobilist uit Hazerswoude-Rijndijk kon een aanrijding oorkomen. Het meisje werd met knieproblemen naar het ïmisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Een paar uur gebeurde een soortgelijk ongeluk op de Breestraat. Vanacji- i bus vandaan stak een 12-jarige Leidse fietser plotseling De jongen werd aangereden door een 17-jarige bromfietser Kjrdwijkerhout. De fietser liep een lichte hersenschudding •bromfietser brak zijn pink. liskraak in café Een onbekend geldbedrag is afgelopen weekeinde weg- ten uit een café aan de Nieuwe Beestenmarkt. De eigenaar Ie gisteren dat de voordeur van het pand openstond. De het kantoor bleek te zijn leeggehaald. ngeren en (in) tolerant ie' ma midzomermanifestatie cisme en discriminatie. En Ho ward Komproe, bekend van de tv-serie West Zijde Posse, leidt het debat in de talkshow 'Zwart wit, kan dat wel' ojn 20.00 uur. De talkshow gaat over jongeren en gemengde relaties en moet antwoord geven op vragen als "vormt de cultuur van vriend of vriendin een verrijking', 'hoe denken ouders erover' en 'in hoeverre helpen gemengde re laties de samenleving toleranter te maken?'. De hele dag is er in het Volks huis een tentoonstelling te zien van tekeningen, die jongeren maakten tijdens de actie 'Trek een bek tegen racisme'. De ma nifestatie eindigt met een multi culturele danceparty, met onder anderen DJ Nordin. theater en een talk- ijn de ingrediënten van idzomermanifestatie te- isme, zondag 22 juni in shuis. De organisatoren andere Meldpunt Dis- De. 't Stathuys, Leiden n Vluchtelingen en het npanel tegen racisme - iet de manifestatie aair- Tagen voor het thema :nen (in)tolerantie'. Nederlandse band Dr. opent om 16.00 uur de omst met een optreden, ok is er Turkse popmu- meidenband Kardelen) rokkaanse raï (Ighiras). atergroep Carpe Diem rt op de thema's ra- oen licht r bouw lartementen ;t Utrechts Jaagpad in mogen 32 appartemen- jouwd worden. Rechter aad van State, dr D. Dol- ;eft gisteren een verzoek htwerf Teske en Rijndijk Qgen afgewezen om het gsplan op te schor en Rijndijk vinden dat lartementen te dicht bij ïtwerf en het tapijtcen- komen te liggen. Van vest Ontwikkeling b.v. wil 1 mogelijk met de bouw len. De appartementen vier na verkocht. d ontvreemd arendsveen Arnhems bureau vist naast opdracht DZB leiden aap rietveld Zeer onwaarschijnlijk. Dat is het oordeel van rechtbankpresi dent A. van Delden over de claim van het Arnhemse bedrijf TT Project, dat het al in 1993 opdracht heeft gekregen de nieuwbouw voor De Zijl Bedrij ven in Roomburg te ontwerpen. Daarmee heeft TT Project het kort geding tegen de gemeente Leiden verloren. ,,'t Is mijn werk", brieste di recteur Eelke Tolsma van het Arnhemse bedrijf twee weken terug voor de Haagse recht bank. Het ontwerpen van de nieuwbouw van de sociale werkvoorziening in Roomburg, een karwei van 12,7 miljoen gulden, zou TT Project zo'n an derhalf miljoen gulden hebben opgeleverd. Maar burgemeester en wethouders van Leiden heb ben de opdracht gegund aan de Leidse architect Fons Verheijen. De bewering van Tolsma, dat hij de opdracht allang had ge kregen, heeft de directeur van TT Project volgens Van Delden niet hard kunnen maken. Schriftelijke bewijzen had Tols ma niet. De stelling dat hij al ja ren de ene fabriekhal na de an dere neerzet voor de DZB zon der dat er ooit sprake was van schriftelijke overeenkomsten, heeft op de rechtbankpresident kennelijk geen indruk gemaakt. Een belangrijk argument voor Van Delden om de claim van TT Project af te wijzen, is dat Tolsma nog op 17 mei van dit jaar wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) een brief stuurde waarin hij hem om de opdracht vroeg. Als hij het karwei al dne jaar binnen had, redeneert de rechtbank, had Tolsma zijn brief anders moeten formuleren. Vernielingen bij schoolgebouw zoeterwoude-runduk Bij een school aan het Kooi kerspad in Zoeterwoude-Rijn- dijk hebben onbekenden ver nielingen aangericht. Vernield werden een pergola, een boom. enkele hekken en een speel- huisje. leiden Het lijkt wel een plaatje uit de vorige eeuw. Een paard vastgebonden aan een ouderwetse lan taarnpaal. De moderne tuinstoelen op de achtergrond verraden echter dat dit geen archieffoto uit 1895 is. Het paard is gehuurd door een Leidse school die met het koetsje dat het dier trekt reclame maakt. FOTO LOEK ZUYDERDUIN winkel aan het Noord- Roelofarendsveen is de •n nacht geluidsappara- Ktolen. Tevens werd uit ssa geld gestolen. De die- ebben een ruit van de ur ingegooid om binnen en. Geslaagden krijgen vast contract leiden Zomer aan 't Gangetje. Een bont dakterras met een rose v manneken pis figureert, maar ook die rol vrolijk opvat. :-pot en een Michelin-mannetje dat als FOTO LOEK ZUYDERDUIN Thuiszorg Groot Rijnland is suc cesvol met een eigen thuiszorg opleiding voor allochtonen. Vol gende week krijgen zeven aspi rant-medewerkers het felbe geerde certificaat voor Thuis hulp A. Een paanmaanden gele den volgden ook al eens negen allochtonen de interne oplei ding met succes. De geslaagden krijgen allemaal een contract voor onbepaalde tijd bij de thuiszorgorganisatie. Het uitgangspunt van het project is dat een organisatie als Groot Rijnland een afspiegeling moet zijn van de multiculturele samenleving. Bovendien kan de organisatie zo voldoen aan de eisen volgens de wet bevorde ring evenredige arbeidsdeelna me allochtonen. Het project is een samenwerkingsverband tussen Groot Rijnland, de ge meente Leiden en het arbeids bureau. Het arbeidsbureau maakte een voorselectie van cursisten voor Thuiszorg Groot Rijnland. Die bood op haar beurt de aspi- rant-thuiszorgers een arbeids contract aan van een half jaar. In deze periode moesten de cursisten de interne opleiding Thuishulp A met goed gevolg afleggen om in aanmerking te komen voor een vaste baan. De interne opleiding voor al lochtone medewerkers is verge lijkbaar met die voor andere medewerkers en behandelt on derwerpen als huishoudelijke werkzaamheden, arbeidsom standigheden en ergonomie, textielverzorging, zorg voor de voeding, omgaan met de zorg vrager en intimiteiten. De cur sus werd op een aantal punten aangepast. Het leertempo is bij voorbeeld lager en onderwer pen komen uitgebreider aan de orde. Dat is nodig omdat een groot deel van de allochtone cursisten het Nederlands niet volledig beheersen. Thuiszorg Groot Rijnland is enthousiast over het project. Na de zomervakantie begint daar om opnieuw een allochtonen project. Geïnteresseerden kun nen zich opgeven bij het ar beidsbureau in Leiden. inkeS cii* s of nietes ip0 chuld of mijn schuld? >r i of nietes? En wie heeft er 'darr gisteren op het kanton- aan het Rapenburg 'n ouderwets dagje 'ver sgelen'. Van Leeuwen in de rol ent en overtreders die uitzondering poogden hun overtreding uit te ko- )mdat het verkeer vol- e kantonrechter nu een- n spelletje is, lukte dat maar bij hoge uitzonde- moet wel hele sterke ar- iten hebben om deze het zwart te overtuigen lelijk. oevallig is de edelachtba- lop de hoogte. Niet al- 'het gebied van wetge- i regels - wat je mag ver- 'n van een rechter - maar n de verkeerssituaties ter Mr. Van Leeuwen kent zijn stad en zijn streek en laat dat merken ook. 'Jawel, ik ben me er van bewust dat dat een onoverzichtelijk punt is', klinkt het dan. Of: 'Zeker, ik ben daar goed bekend', om aan te geven dat-ie van de hoed en de rand weet. Dus toen het over de Maresin- gel ging en de kruising met de Oude Herengracht, behoefden er echt geen foto's of kaarten aan te pas te komen om de rechter uit te leggen waar dat was en hoe het daar verkeers technisch werkt. Mr. Van Leeu wen had trouwens nog nieuws voor de man in kwestie die daar vorig jaar april een motoragent van de sokken had gereden. Na melijk dat edelachtbare zelf vroeger ook een motor had be stuurd. En derhalve drommels goed wist waarover hij praatte. Ook in dit geval ging het erom wiens fout het was, bij wie de schuld van het ongeluk lag, waarbij de agent zijn midden- handsbeentje had gebroken maar verder ongedeerd was ge bleven. Alles wees erop, zo vond de officier van justitie, dat de bestuurder van de auto alle blaam trof. Was hij immers niet eerst naar rechts uitgeweken, om vervolgens onverhoeds linksaf te slaan. De motoragent die aan het inhalen was, kon daar toch nooit beducht op zijn geweest, zo redeneerde ze met het proces verbaal mee. De man zag het anders en had zelfs een advocaat meegeno men om zijn woorden kracht bij te zetten. Vanuit hun optiek had de agent te hard gereden, mocht hij daar bij het zebrapad niet inhalen en had hij rustig achter de auto moeten blijven. Had hij dat gedaan, dan was hij ook niet gevallen met zijn witte BMW. Welles of nietes derhalve, met het laatste woord uiteraard aan mr. Van Leeuwen. ,,U hebt een helder oog voor de fouten van anderen, maar niet voor de fou ten die u zelf hebt gemaakt", oordeelde de rechter nuchter. ,,U hebt de verwarring gesticht, u hebt de aanvankelijke ver- keersfout gemaakt en niet de agent. Zou die trouwens harder hebben gereden dan daar is toegestaan, dan was de klap veel harder aangekomen en wa ren zijn verwondingen onge twijfeld ernstiger van aard ge weest. Ik veroordeel u daarom confront de eis: een boete van 350 gulden." Onmogelijk punt Een gelijke boete was wegge legd voor de man die op de Ge verstraat in Oegstgeest geen voorrang had verleend aan een fietser. „Een onmogelijk punt. Absoluut geen uitzicht. Ik kon die fietser nooit zien. Wat had ik dan moeten doen? Uitstappen, kijken en dan pas rijden?" De rechter haalde zijn schou ders op. Was opnieuw niet on der de indruk van het verweer. Ook hier in de buurgemeente van Leiden stond de situatie ter plekke hem helder voor de geest. „Ja, echt overzichtelijk is het daar niet. Nog beter uitkij ken dus. Je kunt toch niet zo maar ongestraft een fietser on dersteboven rijden." De man vond de boete belache lijk. Hij had nota bene zijn slachtoffer keurig naar huis ge bracht en was bovendien zelf opgedraaid voor de schade van 2300 gulden aan zijn auto. Nou, was hij dan al niet genoeg ge pakt? Betalen deed hij van z'n leven niet. Dan ging hij nog lie ver die zes dagen zitten. „Zou ik niet doen", raadde de rechter hem aan. „Heeft u na melijk wel een strafblad. Hoger beroep dan maar?" Die mr. Van Leeuwen. Hij kent niet alleen de weg, hij wijst hem je eventueel nog ook. Niet dat de man er blij mee was, maar toch. Kwade krachten actief bij vereniging Woningbouwvereniging Leiden heeft vorig jaar veel min der geld verdiend dan in het jaarverslag staat vermeld. Hoewel de accountant van de bouwvereniging het ver slag heeft goedgekeurd, onthulden de financiële experts van de algemene ledenvergadering gisteravond dat er ruim twee miljoen gulden 'zoek' is. krachten aanwezig zijn, die de kosten niet willen betalen, maar deze proberen door te schuiven naar 1997 en 1998", zei Plas- leiden aaaarten keuleaaans De twee miljoen bestaat uit be dragen die de vereniging voor een paar onverwachte tegensla gen heeft moeten betalen. Zo begon vorige zomer plotseling beton van de flats aan de Jan Luykenlaan en Cruquiuslaan af te brokkelen. Schade: zo'n an derhalf miljoen gulden. Ook de bedekking van de galerij vloeren van de flats aan de Opaalstraat en de Topaaslaan liet los. Een tegenslag van nog eens een klei ne vier ton. „1996 Was een van de droevigste jaren in het be staan van de woningbouwvere niging", vatte huurder W. Plas- meijer de problemen samen. Waarom het geld niet in de boeken is terechtgekomen, bleef echter onduidelijk. „We hebben het gevoel dat er kwade meijer. „Maar het blijft natuur lijk wel erg raar dat wij dit als huurders moeten ontdekken." Het pas aangetreden bestuur was eveneens verrast toen het verdwenen geld plotseling bo ven tafel kwam. „Voor de pen ningmeesters van het bestuur was de omvang van dit pro bleem ook niet bekendzegt voorzitter J. Olivier. De vereniging zal het bedrag alsnog verrekenen in het jaar verslag van vorig jaar. De tegen vallers worden niet doorgere kend in de huren. Olivier: „Het is een omvangrijke schadepost. Maar het doet geen afbreuk aan de afspraken over de huurver hogingen." leiden/nieuwegein wim koevoet vervolg van voorpagina „Een baanbrekend resultaat." Dat heeft volgens Antonette Bergman van de Maag Lever Darm Stichting in Nieuwegein de Leidse Judith Koeken bereikt met haar onderzoek naar een nieuwe manier van levertrans plantatie. De stichting heeft Koekens onderzoek gesubsidi eerd. De onderzoekster is van middag gepromoveerd aan de Rijksuniversiteit Leiden, mid den in de week van de maag, le ver en darm. Koeken heeft onderzocht of gezonde levercellen in een zieke lever kunnen worden inge bracht. Een van de grootste pro blemen daarbij is dat maar een klein deel van getransplanteer de cellen overleeft, zo'n vijftien procent. Koeken heeft dit per centage op veertig weten te brengen. Volgens Bergman is de betekenis van Koekens werk nog het best als volgt te om schrijven: „Voor het eerst is ge bleken dat leverceltransplanta- tie een goed alternatief zou kunnen zijn voor een lever transplantatie." Toch blijven donorlevers, waar nog altijd een groot tekort aan is, nodig, stelt Bergman, zelfs al zou Koekens het percen tage gezonde cellen dat het ver blijf in de zieke lever overleeft op honderd weten te brengen. „Leverceltransplantatie zal waarschijnlijk nooit levertrans plantatie in zijn geheel kunnen vervangen. Wel kunnen er wachttijden mee worden over brugd en dat is heel belangrijk zo lang er een tekort aan donor levers is." Ze vervolgt: „In een lever vin den wel 400 chemische proces sen plaats. De lever is het inge wikkeldste orgaan van het men selijk lichaam en leverceltrans plantatie is niet in alle gevallen een optie. De methode van Koe ken lijkt geschikt voor mensen met een stofwisselingsziekte of een acute leverstoomis. Volgens Bergman is het grote voordeel van leverceltransplan tatie dat uit een enkele donorle ver cellen voor verschillende patiënten kunnen worden ver wijderd. Het is volgens de woordvoerster zelfs mogelijk om uit een gezonde levende persoon een stukje lever weg te halen en de cellen voor meerde re patiënten te gebruiken. „Het onderzoek van mevrouw Koeken betekent een forse stap vooruit maar het is nog niet zo dat haar methode op mensen toepasbaar is. Toch zal dit niet meer heel lang duren." leiden aad rietveld Danssalon In Casa is al twee jaar open, maar nog steeds is er tussen eigenaar L. Kamphues en omwonenden aan de ene, en de gemeente Leiden aan de an dere kant onenigheid over het stallen van fietsen door bezoe kers. De gemeente wil de klem men voor tweehonderd fietsen pal voor de ingang van de dis cotheek neerzetten. Kamphues en omwonenden moeten daar niets van hebben. Zij vinden dat de stalling op het parkeerterrein bij molen De Valk moet komen. De Raad van State moet nu de knoop doorhakken. Voor de zoveelste keer - mis schien wel de vijftigste, zei hij peinzend - stonden Kamphues en zijn advocaat A. van der Pluijm en ambtenaren van de gemeente Leiden gisteren bij de Raad van State. De verenigin gen van huiseigenaren Rijns- burgersingel en Marepoortkade, die bezwaar hadden gemaakt tegen de milieuvergunning van In Casa, waren niet meer geko men. Dat verbaasde Van der Pluijm. „Maar aan de andere kant ook weer niet. Dit is een proces van jaren. Bovendien, de mensen die bezwaar hebben, wonen te ver weg om iets te kunnen horen. De danssalon is al twee jaar in bedrijf en er zijn nauwelijks klachten. Het enige echte geschilpunt dat er nog ligt is dat van de hon derden fietsen van de bezoe kers. Die worden nu al twee jaar provisorisch gestald tegen een paar dranghekken op het par keerterrein bij molen De Valk. Dat kan niet zo blijven, vindt de gemeente. En de definitieve fietsenstalling kan daar zeker niet komen, betoogde woord voerster A. Offereins. „Het is in strijd met het bestemmings plan, het gaat ten koste van du re parkeerplaatsen en op die plek staat de stalling evenemen ten als de kermis in de weg." Volgens Kamphues echter is het plan van de gemeente om de fietsen pal voor de deur van zijn discotheek te stallen niet uitvoerbaar. „De fietsen staan nu al twee jaar op dat parkeer terrein, en je schrikt als je ziet hoeveel dat er zijn", zei advo caat van der Pluijm. Je moet er niet aan denken dat die alle maal op de stoep aan de over kant van de straat moeten wor den gestald." De eigenaar van In Casa noemde de huidige plek voor de fietsen 'ideaal'. .Al die fietsen voor de deur, dat is ge vaarlijk. Dat zegt de brandweer ook." De rapporteur van de Raad van State was het met Kamp hues eens. En ook de omwo nenden van de discotheek moe ten er niet aan denken dat alle fietsen straks op de stoep voor hun huis worden gestald. Maar de gemeente houdt vast aan die oplossing. „U krijgt onze uit spraak toegestuurd", beloofde staatsraad E. Berg.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11