u Betonnen tekstel en de mini-bikini 'De kapper is sinds 1974 toch ook duurder geworden?' Feiten Meningen 'Slim' handeltje in aandelen kost HMG-top de kop Amsterdam gaat compleet uit z'n Eurobol /MAANDAG 16 JUNI 1997 NIEUWSANALYSE De mediawereld werd de afgelopen week opgeschrikt door een aandelenschandaal bij de Holland Media Groep (RTL4, RTL5 en Veronica). Toplieden Boermans en Roemer werden naar huis gestuurd door de aan deelhouders vanwege omstreden transacties met aan delen. Weliswaar verzetten beiden zich. maar ze heb ben het veld geruimd. De rechter zal klaarheid moeten brengen in de kwestie, waarbij een afrekening lijkt plaats te vinden die in een HMG-soap hoog zou scoren. Een overzicht van een 'handeltje' waarvoor tot op het hoogste niveau toestemming is verleend en waarmee met tienduizenden guldens miljoenen is verdiend. Jarenlang wisten televisiebazen Huib Boermans, Henri Roemer en Freddy Thyes hun omstreden handel in aandelen van een 06-bediijfje verborgen te houden. Tot tegenstanders van het drietal afgelopen weken hun kans schoon zagen en het frio bij hun nieuwe Luxem burgse CLT-baas Rémi Sautter aanklaagden. Daarmee werd een abrupt einde gemaakt aan de glanzende car rières van Boermans en Roemer en wankelt inmiddels de positie van SBS6-topman Thyes. In 1993 kochten de RTL-managers voor 50.000 gul den aandelen in het bedrijfje Brokerline. Nog geen twee jaar later bleek het aandelenpakket ruim vier miljoen waard, een winst van bijna 1.000 procent. Boermans en Roemer werden op 4 juni door de aandeelhouders van HMG plotseling de laan uitgestuurd. Eerst heette het nog 'wegens verschil van inzicht', maar later werd aan gevoerd dat het tweetal zich schuldig had gemaakt aan belangenverstrengeling. Boermans en Roemer reageerden verontwaardigd. Zij hadden wel degelijk toestemming gekregen voor de aankoop van de aandelen in 1993. ze hadden niets on oorbaars gedaan en ze waren het slachtoffer van een ordinaire strijd om de macht binnen HMG. „We maak ten duizend procent winst, maar we zijn honderd pro cent betrouwbaar", zeiden de 'slachtoffers'. Uit uitgebreide correspondentie waarop deze krant de hand heeft weten te leggen, blijkt inderdaad dat de toenmalige CLT-topman Jules Feiten en VNU-verte- genwoordiger in HMG Joep Brentjens in 1993 persoon lijk toestemming hebben gegeven 'om als privé-perso- nen' aandelen Brokerline te kopen. Uit de correspon dentie wordt duidelijk waarom. Het is een compensatie voor de drukke werkweken, het gemis van de familie, het vele reizen en 'ter motivatie'. Eerder was een ande re bonusregeling tussen aandeelhouders en managers van RTL stukgelopen. Dat klopt, zo gaf HMG na berichten in onder meer deze krant toe. Maar er is volgens de aandeelhouders iets anders aan de hand. Niet bij de aankoop, maar bij de vérkoop is belangenverstrengeling opgetreden. Het hoe en wat blijft onduidelijk. Alle partijen hullen zich in stilzwijgen, zodat wellicht pas voor de rechter de hele waarheid op tafel komt. De derde speler in de Brokerline affaire, Freddy Thyes, lijkt op het eerste gezicht het beste af. Thyes, de 55-jarige peetvader van de commerciële tv in Europa, vertrok eind 1994 niet zonder slag of stoot bij RTL. Hij was fel tegen de samenvoeging van RTL 4 en RTL 5 met Veronica, omdat de stations in zijn ogen in dezelfde overbeviste vijver hengelen. Thyes stapte uiteindelijk over naar het mediabedrijf SBS. waarvoor hij uitgere kend concurrent SBS6 in Nederland op poten zette. De zender snoept aan het marktaandeel van HMG. Maar ook Thyes ligt onder vuur. De Brokerline-affaire lijkt voor hem de pas af te snijden naar het machtige Duitse RTL2. eigendom van het Luxemburgse CLT, de belangrijkste aandeelhouder van HMG. In mei werd Thyes voor een topbaan bij deze televisiezender bena derd. Met het belaste verleden van vandaag lijkt het on zeker dat Thyes nog bij CLT aan de slag kan. .Alleen de \ierde deelnemer in Brokerline, Ruud Hen driks. blijft buiten schot, maar deze ex-RTL-topman heeft dan ook nauwelijks iets overgehouden aan zijn deelname. Toen Hendriks in 1994 naar NBC vertrok, deed hij zijn aandelen Brokerline met minimale winst van de hand aan zijn ex-collega's. Hendriks miste weliswaar de megawinst. maar kan zijn handen in on schuld wassen en zijn carrière bij Endemol voortzetten. Als de heren inderdaad schuldig zijn aan belangen verstrengeling. dan is het verwonderlijk dat die niet eer der is opgemerkt. Pas toen CLT-topman Rémi Sautter begin dit jaar aantrad, begon de telefoon in het hoofd kantoor te rinkelen. Blijkbaar zagen allerlei mensen met de komst van een nieuwe baas hun kans schoon om met de eigenzinnige drie af te rekenen. Gesteund door Veronica-baas Joop van der Reijden en Brentjens besloot Sautter in te grijpen. Van der Reij den was Boermans al lang zat, omdat deze Veronica in 1996 behoorlijk kortte op budget en personeel. Ook Brentjens had een reden. Boermans had niet waarge maakt waarvoor VNU hem destijds eerste man bij HMG had gemaakt. Zo wilde Boermans bijna geen pro gramma's inkopen van ID-TV, een tv-producent waarin VNU (lees Brentjens) voor de helft in zit. LUXEMBURG HENK VAN ESS EN PETER DE KNEGT Staatssecretaris Aad Nuis wil per se invoering van het geeltjeslidmaatschap ju Een 'kille boekhouder' noemde een Hilver- sumse omroepbons hem. Iemand die wel wil bezuinigen, maar geen hart heeft voor de publieke omroep. Aad Nuis stuurde hem bij kerende post een brief terug. ,,Ik ben wel een boekhouder, maar geen kille. Ik ben nu eenmaal de penningmeester van de club. De staatssecretaris voor mediazaken heeft het moeilijk, dezer dagen. Zijn dreigement om dit jaar het tekort van honderd miljoen gulden op het omroepbudget niet bij te passen, veroorzaakte paniekreacties bij de beroepsbestuurders in het Gooise omroep- dorp. Het zou een klap betekenen voor de werkgelegenheid en de programma's. Som mige media snapten er niets meer van. Wil Nuis de omroepen opdoeken? 'En waarom zegt hij dat dan niet?', luidde een emotio neel commentaar. Omdat hij dat niet zegt. Integendeel. ,,lk zeg juist altijd: de publieke omroepen worden sterk onderschat. Ik ben zelf niet altijd in de gelegenheid elke avond met drie televisie toestellen voor me alle programma's van de publieke zenders te bekijken. Maar ik durf te stellen dat de Nederlandse publieke om roep heel goed is. Zeker als je het vergelijkt met de gemiddelde uitzending op de com merciële tv. Of als je de Duitse program ma's bekijkt. Heel degelijk hoor. maar soms zó saai dat je bij die kwaliteitsproducten ge heid in slaap valt. De BBC is ook goed. Maar daar wordt zoveel geld in gepompt, dan doen wij het met veel minder middelen be paald niet slechter." De boodschap die Nuis de afgelopen week heeft willen afgeven, is dat de publieke om roep nü een begin moet maken met bezui nigingen, om rond het magische jaartal 2000 uit de rode cijfers te zijn. Oorzaak van het tekort is het verlies van honderd mil joen gulden aan reclame-inkomsten op de drie zenders. Dat gat moet opgevuld wor den. De staatssecretaris wil daarom dat de omroepen de helft ervan opvangen door minder geld te verspillen. Als dat lukt, krij gen de omroepen er dit jaar gewoon hon derd miljoen bij uit de omroepreserves om het bestaande tekort aan te vullen. „Ik had daar twee belangrijke voorwaarden aan gesteld", vertelt Nuis in zijn werkkamer op het ministerie in Zoetermeer. „Er moet een plan liggen om in Hilversum doelmati ger te werken. En ze mogen die besparin gen niet bereiken door programma's te schrappen. De omroep moet in 2000 finan cieel gezond zijn, maar mét goede pro gramma's. Alleen op die manier kan de concurrentie worden aangegaan met de commerciële zenders. Als ervaren politicus wist Nuis dat dreigen met een straf nog wel eens wil helpen. Op eens wisten de omroepen nog wel wat extra bezuinigingen en inkomsten te vinden, zoals het aanpakken van 'zwartkijkers'. In een gesprek met de Gooise bonzen was de sis mag je voor jezelf opkomen Maar stel nu eens dat de EO 600.000 beta lende leden krijgt en de TROS nog geen 100.000. Uit onderzoeken blijkt dit een rea listische voorspelling te zijn. Wat doet Nuis dan met de zendtijd van deze omroepen op Nederland 2? Wordt TV2 dan een reli-net? Nuis: „Het is een extreem voorbeeld, ik ge loof er niets van. Ik denk dat alle omroepen ongeveer even veel leden zullen verliezen. Bovendien verandert er tot 2000 niets aan de uitzendtijden. Ik ben daarna bereid de grens voor de A-omroepen te verlagen als dat nodig is. Maar als voor sommige clubs, net als voor Sport7, geldt dat als mensen daar geen lid van willen worden, dan moet je de consequentie aanvaarden. Anders neem je de maatregel niet serieus." Na de eeuwwisseling worden de echte kno pen doorgehakt. Hoeveel zenders blijven er over? Verdwijnen er omroepen achter de decoder? Moeten de omroepen voortaan betaald worden uit de algemene belasting middelen? Of moet de omroepbijdrage om hoog? „Nog voor de komende verkiezings- zomer zal ik de eerste aanzetten geven voor het bestel na het jaar 2000. Dan kan er in de kabinetsformatie over beslist worden. Nuis vindt het 'interessant' als er dan een besluit over het verhogen van de omroep bijdrage wordt genomen. „Maar dat zou een laatste redmiddel zijn. In vergelijking met het buitenland zitten we laag. Sommi gen zullen echter meteen piepen datl niet deugt dat kijkers van RTL4 in dat ng meer moeten betalen voor de Nederla zenders. Tenminste, dat zeggen dema jr gen." De staatssecretaris weet dromm goed dat de WD dat ook vindt. „Nou, m zijn dacht ik toch iets genuanceerder' n Minder of geen reclame op de zenden jj ruil daarvoor geld uit de belastingop- brengst, is ook een mogelijkheid. „Iks niets uit. Het zou goed zijn als de omr C( op termijn minder afhankelijk zou zijc n reclame. Je zou ook kunnen denken a |e een net met minder reclameboodscfr im en een ander met meer. Nadeel is wel ls politici op de bijdrage uit de algement delen kunnen bezuinigen bij econoiw tegenwind. Bij omroepgelden kan dati yja Ik vraag me overigens af of dat van Eu wel mag. Algemene middelen aanwen E( voor de publieke omroep, dat gebeurt er, melijk nergens. Maar goed, ik blijf erb er soort discussies kun je pas voeren van En] een positie van kracht. Met een flinkt> u praat je zo moeilijk. Daarom moeten! j omroepen nu zorgen dat ze eerst ordr zaken stellen." ijl ik DEN HAAG WILFRED SCHOLTENe di| vc De buitenlandse journalisten die voor de Eurotop in Amsterdam zijn, worden op hun wenken be diend. Ze hebben gekregen wat ze toch al ver wachtten: seks, drugs, rellen en rock 'n roll. Elk stukje centrum kende het afgelopen weekein de zijn eigen sfeer. Zaterdag stond de stad in het teken van massademonstraties. Gisteren werd in een ontspannen sfeertje gemanifesteerd. 'Rielekst' was de Legalize-demonstratie. Ongeveer duizend mensen demonstreerden tegen het Europese drugsbeleid en de war on drugs. Het werd een \Tolijke en vredige demonstratie, onder wolken van weed en begeleid door donderende housemu ziek. Vanaf het Centraal Station zochten de actievoer ders zich een weg door de stad, met als doel De Nederlandsche Bank. De politie wilde de stoet zo snel mogelijk voor het slotfeest naar het Oostelijk Havengebied dirigeren. De demonstranten waren een andere mening toegedaan. Diverse keren wis ten zij blokkades te omzeilen, en even zo vaak werd de ME ingezet. Tot een echte confrontatie kwam het echter niet. 'Relaxed' was ook het het cultuurfeestje dat de ge meente voor Amsterdammers in petto had. Groot ste publiekstrekker van het Festival of Inspiration was het grote podium in de Herengracht. Klassiek, pop en jazz hielden duizenden mensen in de ban. 'Happy' was het rond het homomonument bij de Westerkerk, bij een feestje van homo's en traves tieten voor gelijke rechten in de Europese wetge ving. 'Heavy' was het op de Nieuwmarkt, de verzamel plaats voor de 'chaoten'. Punkers, krakers en au tonomen zetten hier op hun eigen wijze de toon. Vrijdagavond kwam het al tot een hardhandig treffen met de ME. Ook zaterdag, tijdens de grote demonstratie voor een socialer Europa, zorgde deze groep voor problemen. Op de route kwam het diverse keren tot heftige confrontaties met de ME. Tramhuisjes gingen aan diggelen en de ruiten van een bank moesten er aan geloven. Vlak bij het hoofdbureau van politie ging een geparkeerd poli- tiebusje om. De politie greep hard in en voerde enkele charges uit. De meesten van de 50.000 demonstranten merk ten echter weinig of niets van de ongeregeldhe den. Ze waren uit alle windstreken van Europa ge komen. Renault-werknemers uit het Belgische Vil voorde. communisten uit Italië, dokwerkers uit Li verpool, werklozen uit Frankfurt, wandelaars uit het Bosnische Tuzla en Vrouwen voor Vrede uit Purmerend. Nooit eerder waren zó veel demon stranten van zó veel verschillende nationaliteiten bijeen. Tweehonderd Italianen kregen zaterdag helemaal niets van de demonstratie te zien. In de trein waarmee zij zwart naar Amsterdam reisden richt ten zij vernielingen aan. De trein met werd door de ME vastgehouden op het Centraal Station. Na middernacht werd het materieel mèt inzittenden naar een rangeerterrein gedirigeerd en gisteroch tend ging het linea recta terug naar Italië. Veel demonstranten ergerden zich aan de massale aanwezigheid van de politie. Die was niet alleen volop aanwezig bij demonstraties, maar ook op plekken waar bijeenkomsten en manifestaties zonder enige wanklank verliepen. „De indruk ont staat dat al die agenten toch iéts te doen moeten hebben", was de veelgehoorde klacht. Gisteravond echter nog pakte de politie een grote groep demonstranten op die van plan was een la- waai-demonstratie te houden. De groep werd al kort na het begin van de tocht volledig ingesloten. De actievoerders gingen toen massaal op straat zitten. Kort daarop besloot de politie driehonderd demonstranten op te pakken. „Het moet maar eens afgelopen zijn", aldus een commissaris. De politie arresteerde de groep op grond van arti kel 140 van het Wetboek van Strafrecht, dat deel name aan een criminele organisatie strafbaar stelt. Het is de eerste keer dat justitie dat artikel zo gebruikt. Zeker veertien van de arrestanten maak ten zich in de afgelopen dagen schuldig aan open lijke geweldpleging. Dat constateerde justitie on der meer aan de hand van foto's en video-opna men. AMSTERDAM THEA VAN BEEK 'Chairman' Hans van Mierlo, de koptelefoon van de vertaling losjes om de nek, houdt een oogje op de gebeurtenis sen bij een van de vele Europese vergaderingen van het afgelopen halfjaar voorzitterschap. De minister van buiten landse zaken was soms al te bereid om zijn talenkenis te laten gelden, uitglijers of geen uitglijers. „Oh, nee, ik moet in het Nederlands spreken, hè." FOTO EPA De taalkundige uitglijers van een voorzitterschap o; Ie J Enkele van de mooiere uitglijers komen voor rekening van staatssecr b ris Michiel Patijn. Hij zei op een gegeven moment dat er a high figiin worden aangesteld om het gezamenlijke buitenlandse beleid van de u ropese Unie gestalte te geven. Hij bedoelde 'een hoge persoon', mi voor de Engelstalige toehoorders werd het 'een hoog cijfer'. Ze frons verbaasd de wenkbrauwen. Ook bij de concrete texts die Patijn een ai re keer aankondigde, slikten ze even. Wat kon hij in vredesnaam beo e len met 'betonnen teksten'? Maar Patijn had in het afgelo pen halfjaar, waarin Nederland voorzitter van de EU was, uit het oogpunt van taal dan ook vaak de moeilijkste taak. De mi nisters hadden zich voorgeno men om al hun persconferen ties consequent in het Neder lands te houden en de vertaling aan de officiële EU-tolken over te laten. Patijn moest het als staatssecretaris van buitenland se zaken qualitate qua echter vaak zonder tolken stellen en op zijn eigen Engels vertrouwen. Met die situatie werden ook Ne derlandse diplomaten enkele malen met wisselend succes ge confronteerd. Eén van hen zei in een persbijeenkomst over Oost-Europese landen: Belarus and Ukraine and what have you not. Een ander betitelde de tus- sentop van de Europese staats- en regeringsleiders op 23 mei in Noordwijk als een mini-top, waaruit de Engelstaligen toch echt niets anders konden aflei den dan dat het in Noordwijk om een miniem bikini-boven- stukje zou gaan. Toch is dit Nederlandse voorzit terschap, dat nu zijn einde na dert, taalkundig gezien het meest Nederlandse ooit ge weest, al had met name minis ter Hans van Mierlo van buiten landse zaken er op zijn perscon ferenties de nodige moeite mee. Een Britse journalist hoefde maar in zijn eigen taal een vraag te stellen, of Van Mierlo begon prompt in het Engels te antwoorden. Dat gebeurde onder meer bij een persconferentie in het Eu ropees Parlement. Hij was al een woord of zeven in het En gels onderweg, toen hem plot seling de afspraak te binnen schoot. Bedremmeld zei hij in de microfoon: „Oh, nee, ik moet in het Nederlands spreken, hè." Toen hij later in diezelfde pers conferentie de term gefundenes Fressen gebruikte, haastte hij zich eraan toe te voegen: „Eh, zoals ze wel eens zeggen... er gens." Nederlanders mogen zich graag laten voorstaan op hun kennis van vreemde talen Dat heeft in het verleden al tot komische si tuaties geleid, bijvoorbeeld toen wijlen premier Joop den Uyl on dernemers in het Engels als un dertakers, begrafenisonderne mers, betitelde. En ook het be zoek van Irene Vorrink aan Pa rijs, in haar hoedanigheid van ministredu milieu, minister van de onderwereld, zal de Fransen nog lang heugen. De Nederlandse tolken die in het EU-circuit meedraaien, hebben recentelijk een boekje open gedaan over de mooiste versprekingen van Nederlandse bewindslieden, diplomaten en zakenlui op het Europese to neel. De uitspraken zijn helaas anoniem, maar daarom niet minder smakelijk. Zo sloot een minister eens een vergadering ferm af met: We ha ve worked hardly. Hij bedoelde dat er hard was gewerkt, maar maakte er 'nauwelijks' van. Ook uitdrukkingen als we have to shrap article 8,and the whole rimram en if we arrive at I n drempel, werden met plez door de tolken genoteerd. Letterlijke vertalingen van derlandse uitdrukkingen,* mee de Nederlandse globe ter zijn vreemde talen dom ib spekt, zijn vaak de grootste »e van vreugde. Zoals 1 don't rl to mow the grass before sa 0 body else, we must put im )li the wine, we don't have thi m blent under the knee en un ill to look in the coffee. Dat w pc voor menig tolk inderdaad ie fiedik kijken. ge Maar ook Europese tolken vliegen wel eens uit de ba zoals Van Mierlo en Patijn dervonden bij de presents van het Nederlandse voon schap. Een Cypriotischejn l( list vroeg hoe het stond ra gesprekken over de relatie Q| sen Griekenland en Turkij Mierlo antwoordde dat ze moedigend'waren. Patijn had via de koptelefo B( naar de Engelse vertaling; luisteren en schrok zich ee n. hoedje. Hij onderbrak Van Mierlo, fluisterde hem iets waarna deze verklaarde d; in de Engelse vertaling iets grondig was mis gegaan! moedigend' was door een tü in de vertaling 'vermoeien D ring) geworden. Dankziji tt lenkennis kon Patijn eent io' we diplomatieke botsingt I Griekenland en Turkije te bt komen. rl BRUSSEL ALY KNOLMl CORRESPONDENT 'rl di staatssecretaris daar re delijk tevreden over, al zijn ze het nog niet eens. Het optimisme dat tegen de eeuwwisseling de re clame-inkomsten in een klap weer gaan stijgen, deelt Nuis echter abso luut niet. „Dat is echt je zelf rijk rekenen." „Wat op de achtergrond meespeelt bij alle com motie is de angst: ziet de politiek het nog wel in ons zitten?", stelt Nuis. „Ook zijn de omroepen tegen de verhoging van het lidmaatschap van tien naar 25 gulden. Uit de opbrengst daarvan 'moet de resterende vijf tig miljoen gulden komen om de publieke omroep gezond te maken. Ze zijn bang dat het hen behoorlijk wat leden kost." Niet alleen 'Hilversum' is tegen dit zogehe ten omroepgeeltje- Ook een nipte meerder heid in de Kamer van PvdA, CDA en Groen- Links voelt er niets voor. Het levensgrote schilderij achter de vergadertafel van Nuis geeft aan wat hem deze week te wachten staat: een potje Japans worstelen met de volksvertegenwoordiging. „Ach. het tien tjeslidmaatschap zonder gids werd in 1974 ingevoerd en nooit ver hoogd. Toen ging ik ook voor twaalf gulden naar de kapper en dat is inmiddels 26 gulden geworden. Dus ik vind dit heel goed te verde digen." Er is nog een principiële re den om eraan te beginnen. Door het loskoppelen van omroepgids en lidmaat schap wordt duidelijk welke omroepen een echte ach terban hebben en welke niet. Zo slaat Aad Nuis twee vliegen in één klap. Alleen de 'echte' publieke omroe pen blijven over. En er komt geld in het laatje. Dat er in de Tweede Kamer kritiek is, komt doordat de omroepen minder macht krijgen, maar wel meer geld moeten gaan bijdragen. En alleen de leden moeten betalen, terwijl alle kijkers er beter van worden. Daarnaast worden omroepen die op één net samenwerken door het 'geeltje' gedwongen tegelijk el- kaars concurrenten te zijn. Hier verraadt zich de D66-achtergrond van de staatsse cretaris. „Dat levert een creatieve spanning op. Bepaalde omroepen zitten met elkaar in één schip. Ze proberen samen kijkers te trekken. Pas op die gemeenschappelijke ba Het hoofd van de Franse president Chirac, meegeven 2 de Legalize-demonstratie, krijgt een joint aangebo n FOTO ANP RAYMONDll

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2