Onvoltooid Europa zoekt nieuwe inspiratie 'Wij zijn nog groter dan de Wereldbank' Eurotop Europese begrippen Ha ITERDAG 14 JUN11997 ropa is hard toe aan nieuwe inspiratie. Ooit het stralende antwoord op oor- zet [en armoede, is het nu voor velen een obscuur begrip geworden. De integra- stokt, de werkloosheid giert. De lange onderhandelingen voor een Verdrag van Amsterdam hebben niets écht opgelost. Wie trekt de Unie weer vlot? ISSEL MAURICE WILBRINK jd-zwarte vlaggen, strijdleu- j .spandoeken, arbeiders en i klozen in slagorde op het deriksplein. De mars op Am- ■,pen [dam, naar de gewraakte re- ingsleiders met hun 'Europa acht de banken', heeft zijn eind- 1 bereikt. De Europese Unie achttien miljoen werklozen 10S eens ve'e bur- die zich grote zorgen ma- ci u over hun verloren zekerhe Europa, ooit het stralende woord op een door oorlog •isterd continent, is voor ve- ya. obscuur geworden. .fi issen zoekt een verdeelde itieke elite, afgeschermd vijfduizend agenten, in iterdam naar een uitweg, ropa moet weer zichtbaar s raakt worden voor de bur- zei minister Van Mierlo buitenlandse zaken deze k nog. „Wij zijn bezig met verbouwing van de keuken, irdat interesseert de burger wil goede gerechten: en, een schoon milieu, vei- eid op straat." peurtocht van Europa naar mrgers illustreert de moei- tijden die de Unie door at. Het prestigieuze een- 2 Ismunt-project verliest met aan glans. En de onder- delingen voor het Verdrag Amsterdam, de inter-gou- lementele conferentie of y| hebben tot dusver ontstel- weinig opgeleverd. :U is nog niet klaar voor uit- ding, een effectief gemeen- ppelijk buitenlands beleid I ver weg, en de gezamenlij- anpak van migratiestromen iternationale criminaliteit problematisch. Maar dat heeft de Unie aan zich zelf ijten, vindt Alfred van en, directeur van onder in sinstituut Clingendael. IGC-onderhandelingen en helemaal niet zo noodza- e,c L" )p6' k' ele Britten, die vanaf hun ei- soms een haarscherpe blik 'id iet oude continent hebben, rond6 sPe'den IGC-deceptie al jaar geleden. De Britse •minister van buitenlandse n Howe zei destijds dat de la® erhandelingen zouden ont- en, omdat ze over te veel erwerpen moesten gaan, ïbuie Ier dat het einddoel tevoren atu vastgesteld. „Om precies eden is het in 1991 ook in stricht fout gegaan. Een 1 verdrag is een kort verdrag naar enkele belangrijke sties goed regelt." c. iuropese leiders zullen de ende week in Amsterdam st trots de vlag hijsen voor verklarend dat sprong voorwaarts heeft ge maakt. Maar die retoriek kan niet verhullen dat hun nieuwe verdrag het magerste werkstuk is dat in veertig jaar van Eu ropese eenwording is afgele verd. Een mager werkstuk, zeker ge zien de duizenden uren die er voor is vergaderd in alle uithoe ken van Europa. Bondskanselier Kohl, die zichzelf niet geheel ten onrechte beschouwt als één van de architecten van de EU, heeft al aangekondigd dat na Amster dam een nieuwe verdragsher ziening nodig is om de Unie voor te bereiden op de volgende eeuw. Zo strompelt de club van vijftien vooruit. Oorlog Het lijkt er sterk op dat Europa zijn bezieling van weleer heeft verloren. „Europa werd ge grondvest op de gedachte: nooit meer oorlog", zegt oud-com missaris Frans Andriessen, en EURO TÓP AMSTERDAM hij voegt er meteen aan toe: „Dat sentiment kan nu geen drijfveer meer zijn. Geen zinnig mens gelooft nog dat Duitsland de wapenen tegen Frankrijk op neemt." GPV-Tweedc Kamerlid Eimert van Middelkoop wijst op de in eenstorting van het gevreesde Sovjetimperium: die gemeen schappelijke vijand zorgde er lange tijd voor dat de Europese lidstaten dicht op elkaar kropen. Bij gebrek aan een ex terne dreiging ontstaat er als vanzelf meer ruimte voor ver deeldheid. D66-minister Van Mierlo heeft het afgelopen halfjaar al zijn di plomatieke talent uit de kast moeten halen om de vijftien Europese stamhoofden met el kaar te verzoenen, en dikwijls stuitte hij daarbij op oude ver trouwde belangen die veertig jaar Europese overlegcultuur wonderwel hebben overleefd. Het hardnekkige Britse verzet tegen een gemeenschappelijke asielpolitiek verklaarde hij zo: „De Britten blijven eilandbewo ners, omringd door water." De in de koude oorlog 'neutraal' gebleven lidstaten Oostenrijk en Finland voelen nog steeds niets voor (bescheiden) militaire ta ken voor de EU. Het sinds de Suez-crisis op het internationa le toneel gecastreerde Frankrijk zocht anderhalfjaar lang naar mogelijkheden om het Elysée een grotere rol te laten spelen bij het Europese buitenlandse beleid, ten koste van de Neder landse eurocommissaris Van den Broek. En Duitsland is vijf tigjaar na Hitier nog steeds vooral bang voor zichzelf. Toch is er geen reden tot pa niek. Zelfs zonder Verdrag van Amsterdam wonen we nog niet op een beklagenswaardig conti nent. Want de Europese een wording is ondanks al zijn te kortkomingen in historisch per spectief een ongeëvenaard suc ces gebleken. Eimert van Mid delkoop, genuanceerd euro-cri ticus: „We weten al niet meer beter als we de regeringsleiders met elkaar om de tafel zien. Maar laten we dat niet te snel normaal vinden. De Nederland se premier kwam vóór de Twee de Wereldoorlog z'n land niet eens uit." Van Staden, ooit euro-scepticus maar daar inmiddels van terug gekomen: „We moeten uiter mate zuinig zijn op wat in Euro pa is bereikt. We hebben wel iets geleerd van de geschiede nis. De Unie voorkomt toch dat landen weer uiteen drijven." Dat klinkt bijna als een cliché, maar in het somberste van de vier gangbare Clingendael-sce- nario's over Europa valt dit con tinent ten prooi aan een Balka nisering waarbij oude destruc tieve krachten weer opduiken. Verdedigingslinie Ondanks de bereikte welvaart en vrede is de vraag actueel of de Europese integratie zijn grenzen heeft bereikt. Volgens oud-commissarisAndriessen komen ze in elk geval scherp in beeld. „Nu zijn we op de harde kern van de staatssoevereiniteit gestuit: het buitenlands beleid, de justitiepolitiek en de sociale politiek. Gaan we de gevoeligste delen van onze nationale soeve reiniteit ook overdragen? De trend is: overal in Europa valt men terug op de laatste verde digingslinie." Van Middelkoop: „Integreren is forceren geworden. Econo misch hebben we aan Europa autoriteit gegeven, maar op an dere terreinen lukt dit niet. Daar stagneert het." Een stagnatie die zo langzamerhand tot grote frustratie heeft geleid. Het voor beeld is vaak gebruikt, maar de Bosnische volkerenmoord vol trok zich letterlijk oftder de han den van Europa. De GPV-parlementariër stoort zich soms aan de retoriek die de verscheidenheid in Europa moet verdoezelen. „Dan wordt weer eens het beeld opgeroe lomische en Monetaire (EMU): het op elkaar af- imen en langzaam naar el- toegroeien van de nationa- conomiën van de vijftien idstaten. de gemeenschappelijke pese munteenheid die dollar en yen een derde Idvaluta moet worden, ten en briefjes in gebruik 2002. Voor vragen is er gratis informatienummer: 1521. pese Commissie: dagelijks tur van de EU, bestaande twintig commissarissen, zitter is Luxemburger Jac- Santer. De commissie 26 directoraten-generaal, trgelijken met ministeries, van den Broek is de enige irlandse commissaris, be- net de relatie EU-Oost-Eu- en de uitbreiding van de •pees Parlement: houdt cht op de Europese Com- e en bepaalt mede de be ng. Bestaat uit 626 volks- genwoordigers, Nederland 31 europarlementariërs, •ts in een beperkt aantal len moeten Europese mi ts met het parlement on- tndelen. In de meeste ge- beslissen zij zonder in- ?ng van het parlement, ts: De EU is gebouwd op pijlers: interne markt, ge- ischappelijk buitenlands- eiligheidsbeleid en het be- op het terrein van justitie innenlandse zaken (asiel- ers, migratie, visa en vrij •nenverkeer). Alleen de in- markt is echt tot ontwik- 'g gekomen. In de eerste wordt bij meerderheid be- V de andere twee vergen •imiteit. idaat-leden in volgorde met het oog op het vol- aan de EU-voorwaarden): Europese Unie in het kort Frankrijk richten de Europese Economische Gemeenschap (EEG) op. 1961 Groot-Brittannië, Denemarken, Ierland en Noorwegen dienen verzoek om toetreding in. a 1973 Denemarken, Groot-Brittannië en Ierland sluiten zich aan. Noorwegen valt af na referendum. 0 J Parlen 0 1981 De burgers van de EU-landen kiezen voor het eerst rechtstreeks het Europees Parlement. Griekenland sluit zich a 1 Verdrag van Maastricht. Besluit tot invoering van de Euro. Het Europees Parlement krijgt meer macht. 1995 Finland, Oostenrijk en Zweden lid van de EU Noorwegen zegt opnieuw nee. Start Europese Centrale Bank 2000 2002 2002 A Voorzitterschap wisselt elk half jaar. pen van Europa in het zondagse pak van de geschiedenis. Conti nent van Erasmus, Goethe, Beethoven! Het schitterende mozaïek dat Europa is. Het is allemaal waar, maar dat mo zaïek biedt nu weerstand." Van Staden vindt dat de taai heid van de nationale staten erg is onderschat. En Nederland heeft volgens hem ook lange tijd niet willen inzien dat vooral grote landen in de Unie mee gingen doen om hun eigen po sitie via Europa te versterken. „Dat gold zeker voor de Britten en de Fransen. Zodra ze inza gen dat bepaalde problemen hun land te boven gingen, wa ren ze rijp voor deelname aan de Unie." Nationale staten bleven ook an derszins taai. Van Staden: „Er zijn overal omvangrijke verzor gingsstaten ontwikkeld. De bur gers zijn daar afhankelijk van geworden, ze zoeken er hun ze kerheden. Het maakt ze loyaler aan hun eigen land dan aan Eu ropa." Identiteit Maar als dit inhoudt dat de grens van de Europese integra tie is bereikt, wat betekent dit dan voor het project Europa? Zal stilstand inderdaad achter uitgang blijken? Of is verder gaande integratie, hoe moeilijk ook, de enige weg? Frans Andriessen, eurocomm- missaris in een tijd dat Europa optimistisch toewerkte naar haar interne markt, gelooft vast dat de komst van de ene munt straks integrerend gaat werken. „Als iedereen dat ding op zak heeft, gaat de euro iets van identiteit geven aan Europa." Maar volgens hem zal het onbe hagen over Europa bij de burger alleen maar groeien, als de eco nomische integratie geen banen oplevert en niet wordt vergezeld door andere vormen van sa menwerking. Andriessen zoekt het dan met name in een Europese aanpak van de strijd tegen criminaliteit. Ook Van Staden gelooft dat lid staten er niet aan ontkomen be naar Brus- ons en thousiasme voor de economi sche integratie hebben we hier en daar te veel aan Brussel toe vertrouwd. Het is belachelijk dat Brussel moet bepalen wat voegdheden blijvend na: sel over te hevelen. „In c de geluidssterkte van grasmaai ers mag zijn. Maar anderzijds vereist een puur vrije markt óók ingrijpen vanuit Brussel, want het speelveld moet in Europa voor iedereen ongeveer gelijk zijn. En om dat te realiseren in een Europa van 25 landen, dat wordt wel een vreselijk karwei." Van Middelkoop huivert van het adagium dat stilstand in Europa achteruitgang betekent. „Daar wil ik me niet door laten gijze len. Zeker niet als het wordt ge bruikt door mensen die aan een Europa willen bouwen als een zelfstandig politiek doel.De politicus vindt dat we meer ont spannen moeten zijn als verder gaande samenwerking stokt, Vooral op het gebied van het buitenlands beleid van de EU: .Accepteer toch dat we ver deeld zijn. Laat gelegenheidsco alities ontstaan, die buiten de EU problemen willen oplos sen." Scenario's Clingendael, de nationale denktank voor buitenlands be leid en veiligheidskwesties, heeft geprobeerd scenario's te schetsen voor de richtingen die TEKENING TOM EYZENBACH Europa kan inslaan. Het meest voorstelbaar is het scenario waarin de Unie ijverig voort bouwt aan de constructie zoals die door de huidige en achter ons liggende politieke elites is bedacht: een Atlantisch Europa dat inderdaad de monetaire eenwording realiseert en een ei gen zuil binnen de NAVO op richt. Hier neemt de integratie nog altijd toe. Van Staden ziet dit, voor de ko mende twintig jaar, nog altijd als het meest voor de hand lig gende scenario, ook al blijkt het nu al heel moeilijk om bijvoor beeld die muntunie te bereiken. „Maar er kunnen ook vormen van lichte terugval gaan ont staan. Dat is het gematigd pes simistische scenario, waarin we minder economische samen werking hebben dan nu." Daarnaast is er het eerder ge noemde sombere Balkan-sce nario, en de variant Fort Euro pa. Bij die laatste raakt de eco nomische grootmacht Europa in een zware strijd met de VS en Oost-Azië verwikkeld en verwij dert Europa zich tenslotte ook uit de NAVO. Maar voorlopig zet men nog alle kaarten op het Atlantische Eu ropa, waarbij de eigen zuil bin nen de NAVO overigens verder weg lijkt dan de muntunie. Aan die ene munt heeft de Europese politieke elite zich inmiddels zozeer vastgeklampt dat dit soms tot aandoenlijke taferelen leidt, vindt Van Middelkoop. „Zoals die grote Kohl, leider van het grote Duitsland almaar Ne derland prijst voor zijn econo mische hervormingen. Dat geeft me heel even een gevoel van nationale trots, maar dat is ook weer snel voorbij. Het is eigen lijk pathetisch om te zien." De monetaire eenwording mag eenvoudigweg niet meer wor den afgeblazen, omdat ze de laatste en enige grote inspiratie bron voor Europa vormt. Van Staden haalt de Luxemburgse premier Juncker aan: „De eco nomische en monetaire een wording is het laatste grand design van de twintigste eeuw." Voor de volgende eeuw is er nog niks. Grand designs zijn zeld zaam geworden. Van Middelkoop: „Europa als alternatief voor oorlog mobili seert mensen niet meer. Oorlo gen zijn bijgezet in het zwart witte plaatjesboek van de ge schiedenis." Andriessen: „Ik ben bang dat we in een zeer pragmatische periode terecht komen. En dat Europa alleen met een schok weer een nieuwe inspiratie kan vinden. Mis schien is de massawerkloosheid wel de tijdbom die ons in bewe ging zet. Massawerkloosheid wordt overal steeds meer gezien als maatschappelijk onaan vaardbaar." Strijd Zullen de Europese leiders, in Amsterdam bijeen, de zorgen en onzekerheden van de drie honderdvijftig miljoen Europe se burgers werkelijk verstaan? Gaan ze een krachteloze werk gelegenheidsparagraaf in elkaar knutselen, of durven ze over hun eigen schaduw heen te stappen om de Europeanen eerlijk uit te leggen dat ze Euro pa juist onvoldoende gebruikt hebben in de strijd tegen de werkloosheid in eigen land? Want hier raakt men de tragiek van Europa, zegt Van Staden. „Het doel van de Europese inte gratie is een betere arbeidsver deling en monetaire stabiliteit. Maar de heilzame effecten daarvan zijn voor de burgers niet tastbaar. De offers die je vraagt voor de EMU zijn echter, hier en nu, heel erg tastbaar. Dat is een ongelijke strijd voor de politici." De echte verliezers in die strijd zijn echter de dui zenden die hun mars op Am sterdam hebben voltooid. Het zou heilzaam zijn voor Europa als de geplaagde elite en het ge frustreerde volk elkaar ook even écht ontmoetten, daar op het Frederiksplein. Polen, Hongarije, Tsjechië, treden, maar niet tot de NAVO. Slovenië. Roemenië, Bulgarije Lidmaatschap van Turkije, al ja- en Slowakije. Estland, Letland ren kandidaat, ligt politiek ge en Litouwen mogen op termijn voelig. van Rusland wel tot de EU toe- Zo uit de losse pols bij elkaar opgeteld heeft hij een kleine ze ventien miljard gulden onder zijn beheer. Een miljoentje of 350 in Azië, ruim een half mil jard in Zuid-Afrika, ongeveer drie miljard in de Benelux en dan nog een hele smak geld ver deeld over allerlei milieuprojec ten. De tevredenheid wordt met moeite in toom gehouden: „Tja, dat is wel wat meer dan toen ik nog minister van eonomische zaken was in het kabinet Lub- bers-I", zegt Rudolf de Korte, nu vice-president bij de Europese Investerings Bank (EIB). Meteen een kanttekening: „Helemaal eerlijk is de vergelijking niet. Bij EZ gaven we het geld echt uit. Bij de EIB wordt het uitgeleend en ook weer aan ons terugbe taald." Maar dat maakt het werk bij de grootste multilaterale bank ter wereld - 'Wij zijn zo'n dertig procent groter dan de Wereld bank' - er niet minder interes sant op. De Korte, verantwoor delijk voor de Benelux, Afrika en Zuid-Afrika, reist weer heel wat af in zijn leven. Van Hong Kong tot Shanghai en Pretoria draait hij mee in de exclusieve wereld van de 'haute finance'. Wie zei dat het Nederland niet lukt landgenoten op belangrijke in ternationale posities te krijgen? In de banksector doen de Lage Landen het in elk geval niet slecht: CDA'er Ruding bij de Ci tibank. PvdA'er Duisenberg straks aan het hoofd van het Europese Monetaire Instituut, WD'er De Korte in de acht- hoofdige directie van de EIB. De EIB werd in 1958 opgericht met als voornaamste doel via AMSTERDAM Het 'huis van Europa' staat voor een grondige renovatie en aan Nederland is het de eer volgende week een bouwplan op tafel te leggen. De EMU en de euro lijken de agenda te bepalen, maar wat voor gevolgen heeft het Verdrag van Amsterdam voor de verschillende Europese instellingen en wat doen zij eigenlijk? Aan de hand van gesprekken met hooggeplaatste Nederlanders een serie portretjes. Vandaag deel vijf: de Europese Investerings Bank. het verstrekken van goedkope leningen de ontwikkeling van achtergebleven gebieden in de EU te bevorderen. Daarnaast is de bank partij bij de financie ringvan infrastructuur, stimule ring van het midden- en klein bedrijf, stadsvernieuwing en et telijke milieuprojecten. Negen tig procent van de ruim vijfitg miljard gulden aan leningen die de bank heeft uitstaan, komt nog steeds in de EU terecht. De resterende tien procent wordt gebruikt om buitenlands-poli tieke doelstellingen van de Unie te dienen: zoals de steun aan de Palestijnse Autoriteit, de rege- ring-Mandela of de betrekkin gen met Zuidoost-Azië. Omdat alle lidstaten garant staan voor de bank kan de EIB tegen gun stige tarieven aan geld komen en dit voordeel - zonder winst oogmerk - aan zijn klanten doorgeven. De Korte: „Met een gegaran deerd vermogen van 165 mil jard gulden kan deze bank niet omvallen. Daarom krijgen we de gunstigste tarieven. Een an der voordeel is dat wij leningen verstrekken met een zeer lange looptijd: daarvoor kun je bij commerciële banken meestal niet terecht." Het spreekt vanzelf dat deze voordelen in de Europese lid staten met relatief de zwakste munten, zoals Griekenland en Portugal, het zwaarst aantikken. De Korte: „Wij kunnen goedko per aan geld komen dan de re geringen in landen die op de fi nanciële markten een risicopre mie moeten betalen. Daarom komt in bijvoorbeeld Portugal liefst vijftien procent van de in vesteringen via ons tot stand. In Nederland is dat, vanwege de harde gulden en bijkomende la ge rente, een fractie. De Neder landse overheid heeft ons niet per se nodig om grote projecten te financieren." Toch wil De Korte de EIB van harte bij het paarse kabinet aanbevelen, al was het alleen maar omdat de EIB veel des- Rudolf de Korte. kundigheid in huis heeft voor het beoordelen van grote infra structuur-projecten zoals de Be tuwelijn en Hoge Snelheids Lijn. Als de EIB begin jaren negentig bij de aanleg van de Wijkertun- nel was ingeschakeld, was vrij wel zeker veel ellende voorko men, meent De Korte. „De fi nanciering van die tunnel is on nodig duur uitgepakt terwijl de risico's vooral op het bordje van de Nederlandse staat zijn te recht gekomen. Dat heeft poli tiek Den Haag een flinke kater bezorgd." Fijntjes merkt hij op dat het bankconsortium dat nu de vruchten plukt van de exploita tie van de Wijkertunnel zelf wel bij de EIB heeft aangeklopt voor een goedkope lening. De Korte: „Ik hoop dat we in de toekomst meer in Nederland kunnen doen, zeker als de Europese eenheidsmunt eenmaal is inge voerd." De onderhandelingen over het Verdrag van Amsterdam wor den bij de bank met argusogen gevolgd. Spreken de regerings leiders af dat bijvoorbeeld de re laties met Noord-Afrika aange haald moeten worden, de strijd tegen de criminaliteit in de Eu ropese steden opgevoerd moet worden en de uitbreiding met nieuwe lidstaten krachtig ter hand genomen, dan heeft dat onvermijdelijk ook gevolgen voor het beleid van EIB. Die is tenslotte een werktuig van de Unie. De Korte wijst erop dat men van de EIB onlangs heeft gevraagd veel actiever te wor den in de kandidaat-lidstaten van Centraal- en Oost-Europa. De bankdirecteur: „Er moeten andere manieren gevonden worden om de economieën daar te stimuleren dan via de klassieke subsidies uit de regio- en structuurfondsen. Want de EU kan het zich waarschijnlijk niet permitteren om bij de ver deling van deze gelden dezelfde criteria te blijven hanteren. Ik ben er dus vrijwel zeker van dat deze bank bij de economische hervormingen in de nieuwe lid staten een steeds belangrijker rol gaat spelen." BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9