NOS brengt Euronieuws rechtstreeks Eurotop Afzettingen en beveiligde locaties in Amsterdam Gezond Amsterdams gekanker' -)op overlast van de Eurotop Euroleiders op de Dam Rust voor journalisten Eurotop 7ATERDAG 14 JUNI 1997 Ook Radio 1 ruimt veel tijd in voor berichtgeving vanuit mobiele studio op Frederiksplein Het is een beetje te vergelijken met de uitzendingen rond het bezoek van president Bill Clin ton", zegt Ed Ribbink, eindredac teur van de NOS-uitzendingen over de Europese Top in Amster- - dam. De NOS doet op 16 en 17 s juni verslag van de gebeurtenis- in sen in de hoofdstad, waar bijna Europese regeringsleiders aanwezig zijn. 1 jiLVERSUM GPD melijk enorm uitlopen, waardoor - bij voorbeeld - de persconferentie van pre mier Kok op een geheel ander tijdstip ding van maandag begint om 8.20 uur en duurt tot ongeveer 9.45 uur. De uitzending van dinsdag wordt wordt gehouden dan gepland. „Het is voor de programmamakers een tame- voor ons een mammoetondememing, ook omdat de beelden worden overge nomen door verschillende buitenland se omroepen", zegt Ribbink. Hoe het ook zij, de NOS beschikt over een eigen studio op het Amster- lijk ingewikkelde klus, omdat niet be kend is hoe lang de Europolitici delibe reren over een aantal belangwekkende zaken, die op de agenda staan. De NOS meldt dat op zijn vroegst om half vier de harde noten zijn gekraakt. Maar damse Frederiksplein, voor het gebouw voor hetzelfde geld wordt het pas 's van de Nederlandsche Bank waar de top wordt gehouden. Vanaf deze plek doet NOS-Actueel maandag recht- avonds of zelfs rond middernacht. Na afloop van de vergadering wordt de slotpersconferentie van Kok, Santer en streeks verslag van de verwelkoming Van den Broek gehouden in Theater De uitzendingen zijn niet altijd gemak kelijk te plannen, meent Ribbink. „In veel gevallen zijn we afhankelijk van de |oop der gebeurtenissen." Vergaderin gen van Europese politici kunnen na- van de regeringsleiders door Kok en minister van buitenlandse zaken Hans van Mierlo. Centrale presentator is Joop van Zijl. Ook de opening van de vergadering door Kok zal rechtstreeks te zien zijn op Nederland 2. De uitzen- Carré. Daarna volgen nog de briefings van de belangrijkste regeringsleiders. De NOS-Actueel-uitzencüngen zijn alle op Nederland 2, maar er wordt ook samengewerkt met rubrieken op Ne derland 1 (Ontbijt TV), Nederland 2 (2Vandaag) en Nederland 3 (MiddagE- ditie en Nova). Radio 1 zal eveneens uitgebreid ver slag doen van de Eurotop, op 16 en 17 juni tussen 7 en 9 uur, 12 en 14 uur, 17 en 19 en indien nodig tussendoor. Veel deskundigen zullen commentaar leve ren en analyses maken. Onder hen oud-EU-commissaris Andriessen, de Europarlementariërs Dankert, Maij- Weggen en D'Ancona en de senatoren Van Eekelen en Braks. Alle inspannin gen van de publieke omroepen ten spijt, is het maar de vraag in hoeverre de Nederlandse kijker geïnteresseerd zal zijn. Blijkens een enquête is niet minder dan tachtig procent van de Ne derlanders niet op de hoogte van de onderwerpen die maandag en dinsdag aan de orde komen. Voor degenen die daar onder vallen: op de Top in Am sterdam staat de hervorming van de besluitvormingsprocedures van de Eu ropese Unie centraal. Nu kan elk land nog iedere beslissing tegenhouden. Daardoor verloopt de besluitvorming 'kzal blij zijn als alles weer voorbij is' rk' MSTERDAM AAP LUYMES Veiligheid Euro-Top Amsterdam Tijdens de top zullen zo'n vier a vijfduizend politiemensen op de been zijn. Veel agenten worden belast met de beveiliging van de hotels waar de regeringsleiders overnachten. Ook voor andere gebouwen, die door de buitenlandse delegaties worden bezocht, gelden scherpe veiligheidsmaatregelen. Vooral bij De Nederlandsche Bank, waar de topconferentie wordt gehouden, zijn strenge regels van toepassing. De afgelopen periode heeft de politie alle woningen en bedrijven in de veiligheidszones (zie platte gronden) bezocht. De bewoners moeten tijdens de top tegenover de politie zich kunnen legitimeren. Om het risico van autobommen te verkleinen is het parkeren van auto's in de naaste omgeving van betreffende gebouwen niet toegestaan. Sommige straten zullen voor al het verkeer worden afgesloten. Ook het verkeer op het water wordt stilgelegd. Tijdens van de gasten van de ene plaats naar de andere mogen de auto's onder geen beding tot stilstand komen. Daarom zal ook elders in Amsterdam het verkeer af en toe met afzettingen te maken krijgen. Acties en demonstraties Cultureel programma van de stad Amsterdam aan de bevol king op 14, 15 en 16 juni. Drie locaties: Herengracht, Stadhuis- Muziektheater en Amstelveld. Chaosdagen op de Nieuw- markt, driedaags punkfestijn tot en met 15 juni. Het anoniem op Internet gezette programma vermeldt voor zaterdag opgra vingen bij het paleis op de Dam (12 uur), stilleggen verkeer Damplein (15 uur), massapogo Centraal Station (18 uur), St opera onderkotsen (24 uur). Zondag: platbranden ABN AM- RO-hoofdkantoor (12 uur), be zetting paleis op de Dam (14 uur), afsluiting fesüjn met plat branden metrostation Nieuw- markt (21 uur). Europop muziekfestijn, zater dag vanaf 14 uur en vanaf 21 uur in de Westergasfabriek. Demonstratie zaterdag vanaf 13 uur vanaf de Dam tegen sla vernij, werkloosheid en armoe de. Slotdemonstratie van diverse Euromarsen is gepland om 13 uur op de Dam. Eerste wereldwijde dag van de legalisering van drugs is zon dag om 12 uur, op de Nieuw- markt deze dag vanaf 15 uur een Erotop voor seksuele vrij heid en is er een demonstratie bij het Homomonument. Rode Kruis paraat den haag anp Het Nederlandse Rode Kruis is gedurende de hele Eurotop aanwezig voor medische hulp aan toeschouwers en marslo pers. Alleen in Amsterdam zet het Rode Kruis al veertig vrijwil ligers in. Rode Kruis-medewerkers zijn onder meer paraat op de Dam. Ook zullen enkele vrijwilligers in een speciaal uitgeruste bus meerijden in een stoet van de monstranten. Verder verleent het Rode Kruis hulp tijdens de festiviteiten op de Herengracht tot en met maandag en op het Europop-festival vandaag in de Westergasfabriek. Op verzoek van de GG&GD zet het Rode Kruis tevens snel inzetbare een heden voor medische assisten tie in. In Hilversum verzorgde het Rode Kruis donderdagnacht al de opvang en verzorging van in ternationale marslopers die op weg zijn naar Amsterdam. De deelnemers komen uit heel Eu ropa. Sommigen zijn al sinds half mei lopend op weg. In Utrecht heeft het Rode Kruis de afgelopen dagen al diverse lo pers opgevangen. In Hilversum staan in twee sporthallen drie honderd brancards klaar, waar op de lopers de nacht kunnen doorbrengen. •V NP j )'n Ie Eurotop moet in Amsterdam log beginnen, maar veel om- |)y fonenden rond De Nederland- 3.52 che Bank hebben hun buik er iu al van vol. Sinds een week is le bouw van het persdorp op iet Frederiksplein in volle gang nhet plein is afgezet. „Ik word er misselijk van", Afeten een vrouw tegen een gent bij een wegafzetting bij et persdorp. „Om naar die chool aan de overkant te gaan m mijn kind te halen, moet ik U|j elemaal omrijden. En ik moet _e ok steeds mijn paspoort bij me Ti ebben." De agent laat het ings zich heen gaan: „Een rij wijs is ook goed, dat heb ik u isteren al gezegd." Er komt een G0 °°s kijkende man aanlopen. Moet ik nu een half uur omlo- om bij mijn kantoor te ko- »en, vraagt hij verongelijkt, ban kan ik net zo goed ophou- en met werken", moppert de ian, terwijl hij wegbeent. 'OM De agenten bij de hekken opf ond het Frederiksplein hebben ft soms zwaar te verduren, aar nemen het toch gelaten ..Het is gezond Amsterdams :ES fkanker. Amsterdammers kan- 5,7 Eren toch altijd overal op", de agent, die zich meer rgen maakt over zijn aflos- 'g Hij vindt de reactie van de \li ,ensen overdreven. „Ze zijn te ii om even om te lopen. De 'ensen weten toch al maanden b ai de top er aankomt en nu terti oen ze alsof ze gek zijn. Vooral i personeelsleden van de Die proberen steeds met ,erh in bankpasje het plein over te ,q 0 ,e^en naar de Utrechtsestraat, wijl ze weten dat het niet an." Sommige voorbijgangers ver- jken de manshoge hekken nd het plein met de concen- tiekampen. Of ze maken op dringen als Sperrgebiet en weis, maar dat vindt hij on zin: „Dat zijn van die cliché's. Ik vind dat we in vergelijking met andere landen heel soepel zijn. In Duitsland en Frankijk zou al les al lang hermetisch zijn afge sloten." Sinds gisteren is in de omge ving rond het plein de noodver ordening van kracht. Niemand mag zich er zonder geldige toe gangspas vertonen. Iedereen die zich op de openbare weg bevindt, moet zich kunnen legi timeren. Deze verordening geldt sinds middernacht ook voor de omgeving rond de grote hotels, omgeving Nieuwe Kerk en het paleis. In de wijde omge ving mogen er dan geen auto's en fietsen staan. Voor de garage De Econoom bij het Frederiksplein zaten drie monteurs gistermiddag werk loos op straat, tegen de afschei ding aan te kijken. Al een week lang kan er wegens de opbouw van het persdorp geen auto meer in of uit. De enige auto die nog in de garage staat, is gecon troleerd op bommen. De eige naar heeft bij de gemeente een schadeclaim neergelegd voor gederfde inkomsten. Amster dam heeft toegezegd dat bedrij ven die kunnen aantonen dat ze gedurende de top verlies lijden, een schadeclaim kunnen indie nen'. De eigenaar van café De Oos terling verwacht echter 'geen centje pijn'. Hij verwacht veel journalisten aan zijn tweehon derd jaar oude toog. Eigenaar van het café De Falck moet nog zien of zijn schadeclaim wordt gehonoreerd. Zijn omzet is nu al met de helft verminderd om dat de toeristen wegblijven. De vaste klanten blijven ook weg, omdat ze hun fiets niet buiten mogen laten staan. Hij is vooral bang dat ze niet terugkomen als het mediacircus weer is vertrok ken. „Ik zal blij zijn als alles weer voorbij is", moppert hij. Amsterdam Ruim voor het begin van de Eurotop waren de Franse pre sident Chirac, de Britse premier Blair, de Duitse bondskanselier Kohl, EU-voorzitter Santer en de Nederlandse premier Kok donderdag al op de Dam te vinden. Nadat de heren voor het statieportret hadden geposeerd vertrokken ze weer naar hun vaste verblijfplaats in het wassenbeelden museum Madame Tussaud. Santer en Chirac zijn speciaal voor de Euro top in Amsterdam door de Londense vestiging van het museum uitge leend aan Madame Tussaud in Amsterdam. Op 17 juni worden ze te ruggevlogen. Kok en Kohl, maar ook Blair blijven in Amsterdam achter. FOTO MADAME TUSSAUD Perstent van geluidwerende materialen voorzien amsterdam anp De 3.500 journalisten die maandag en dinsdag vanuit een tentendorp de Eurotop in Amster dam verslaan, kunnen in alle rust werken. Ru moer van de aangekondigde demonstraties zal nauwelijks te horen zijn wegens de geluidwe rende materialen die gebruikt zijn, aldus een medewerker van tentenbouwer Neptunus. De wanden bestaan uit geluidsisolerend ma teriaal, terwijl onder de vloer zogenoemde plof- dekens liggen. Ook de plafonds zijn geïsoleerd en bestaan uit dubbel dakzeil. Hierin is lucht gepompt om te voorkomen dat het doek tegen het frame gaat klapperen. Door deze maatrege len wordt het geluid met veertig decibel ver minderd. Elk land heeft zijn eigen persruimte in een grote tent van 130 meter lengte. Omdat ook de wanden tussen de zestien briefingsruimten van geluidsisolerende materialen zijn vóórzien, zul len de politici en verslaggevers ook nauwelijks last van elkaar ondervinden. Het persdorp is qua aantal verslaggevers één van de grootste die de tentenbouwer heeft ge maakt. Eerder zorgde het bedrijf voor een pers dorp in Green Park in Londen waar verslagge vers een NAVO-top versloegen, maar die bood slechts ruimte aan 1.500 journalisten. Qua oppervlakte is het tentenkamp op het Fredériksplein met 10.000 vierkante meter niet het grootste project, maar wel één van de moei lijkste. Er moest rekening worden gehouden met bomen en verkeerslichten. Daar is omheen gebouwd zodat ze nu her en der in de tenten staan. Bovendien moest rekening worden ge houden met de tramleidingen over het plein. Het grootste kamp dat het bedrijf ooit opzet te was tijdens de Golfoorlog in 1991 in de woes tijn van Saudi-Arabië. Toen leverde Neptunes het Amerikaanse leger tenten met een totale oppervlakte van 25.000 vierkante meter. Aanpak werkloosheid in Europa 6,1% II 11% De nieuwe Labour- regering wil werk gelegenheid voor 250.000 jongeren onder de 25. Zij willen aan geprivatiseerde bedrijven een voordeelbelasting opleggen die miljarden moet opleveren. Binnen een jaar wordt een minimumloon vast- Hoge lonen, ruime uitkeringen en korte werktijden hebben bijgedragen tot het opzetten van nieuwe bedrijven in het buitenland en hebben buitenlandse inves teerders afgeschrikt. 600 000 werknemers in de chemie krijgen loonsvermindering werkgelegenheid. De Franse socialisten wonnen de verkiezingen met de belofte de werkloosheid te verminderen terwijl er gelijkertijd moet worden voldaan aan de eisen om deel te nemen aan de Europese munt, de euro. Met ruime parle mentaire meerderheid is vorige week een nieuwe werk- gelegenheidswet goedgekeurd. De wet geeft werkgevers ruime mogelijkheden om personeel te werven Regering en vakbonden geloven dat het werkloosheidscijfer zal dalen. Met een gezamen lijke aanpak dringen overheid, werkgevers en werknemers de werkloosheid terug door loonmatiging, arbeidstijdverkorting en werkgelegen heidsprojecten. poldermodel is succesvol. Amsterdam geeft fietsen cadeau amsterdam anp De Europese regeringsleiders die maandag en dinsdag in Am sterdam vergaderen, kunnen aan het eind van de Eurotop ook fysiek in beweging komen en wel op een zeer Nederlandse manier: ze krijgen van de ge meente Amsterdam een fiets cadeau. Het college van burge meester en wethouders heeft zestien fietsen aangeschaft die dinsdagmiddag op de brug bij het Amstelhotel worden aange boden. Het is niet direct de be doeling dat de regeringsleiders naar huis fietsen. De gemeente laat de karretjes thuisbezorgen. Een woordvoerster wist niet of alle regeringsleiders de kunst van het fietsen machtig zijn. Hoe Europese Unie waarde van haar goud schat In miljoenen troy ounces,1996 Gehanteerde boekwaarde: in U.S.S per troy ounce Nationale boekwaarde: Markt waarde: Italië $25,37 mrd. $22,95 mrd. Frankrijk $30,37 mrd. $28,18 mrd. Ierland $0,14 mrd. $0,14 mrd. Portugal $4.99 mrd. $5,33 mrd. Gr.-Brit. $5,48 mrd. $6,33 mrd. Denem $0,59 mrd. $0,69 mrd. Spanje $4,22 mrd. $5,37 mrd. Finland aür w $0,40 mrd. $0,55 mrd. Nederl. $8,62 mrd. $11,97 mrd. Griekenl. $0,83 mrd. $1,2 mrd. Oostenr 99 r $1,80 mrd. $3,72 mrd. Duitsland $92,4 $8,80 mrd. $32,75 mrd. Zweden $50,0 $0,24 mrd. $1,65 mrd. België 15,4 milj. Geen opgave Geen opgave 5,30 mrd. Luxemb. 0,3 milj. Geen opgave Geen opgave 0,10 mrd. HUIWCÉ MARKTWAARDE: 5344,05 por troy ounce I r O GRAPHIC NP WS/GPO/RD/RLV4RKL

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7