Akkoord over uitbreiding NAVO binnen tien dagen Executie McVeigh pas over paar jaar Italianen naar stembus voor zeven referenda Bloedbad hoofdkwartier Rode Khmer in Cambodja Buitenland Bel nü 0800-0503 Franse para's morgen weg uit Brazzaville Verkiezingshitte Veel doden bij brand in Indiase bioscoop Italiaanse staat betaalt 30.000 overleden invaliden Bondsdag neemt wet aan tegen porno op Internet [ERDAG 14 JUN11997 akkerlak in eten: schadevergoeding Duitsland en Frankrijk willen ook Roemenië en Slovenië erbij Een fast food-restaurant in Orangeburg in de Ameri- jse staat North Carolina moet een klant 607.500 dollar scha- vergoeding betalen, omdat zij een halve kakkerlak heeft inge- ;t toen ze daar zat te eten. Dit heeft een jury in die plaats be- ald. Darlene Henderson vertelde voor de rechtbank dat ze in i 1994 even snel een hapje wilde eten in een vestiging van de iaurantketen Kentucky Fried Chicken. Maar toen ze bezig tseen salade van erwtjes, boontjes en rijst weg te werken, 1de ze iets kraken in haar mond. Van schrik slikte ze een deel het voedsel in en trof in het'restant een halve kakkerlak aan. tegt dat ze daar geestelijk en lichamelijk veel leed van heeft ad. Fi aptopverbod in Duitse vliegtuigen 0r*""- Het gebruik van zaktelefoons zal binnenkort in Duitse igen verboden zijn. De Duitse regering heeft een daartoe itefl ekkend wetsontwerp bij de Bondsdag ingediend. Het is de rste keer dat een regering het gebruik van mobiele telefoons, aar ook van lap top-computers, draagbare cd-spelers en walk in het luchtruim wil verbieden. De reden voor het verbod is tde apparaten de electronische navigatie-apparatuur kunnen rouwverbod bij blote trouwjurken tvAQUiLPriesters in de Ecuadoraanse provincie Guayas moe- jg| [voortaan weigeren paren in de echt te verbinden, als de lid in een laag uitgesneden trouwjurk voor het altaar ver- tijnt. Dat heeft de aartsbisschop van Guayas, Juan Larrea, be- ald. Bruiden en bruidegommen die een vrijgezellenavond bben gehouden in een 'frivole gelegenheid' worden op last n ^arrea °°k n*0t meer 'n ec^lt veft>onden. ubbele bodem verbergt 46 mensen ascHAUIn de dubbele bodem van een vrachtwagen geladen t zakken mais heeft de Poolse politie aan de grens met Oek- ne46 illegale Sri-Lankaanse immigranten aangetroffen. De inswacht deed de ontdekking donderdagavond bij de grens- tats Dorohusk. De ruimte waarin de Sri-Lankanen verstopt za- vvas amper een halve meter hoog. De illegalen zullen na on- vraging naar Oekraine worden teruggestuurd. Het was de [Otste groep illegalen die tot nog toe werd betrapt. ■h lwï r\Tc leer massagraf bij Sarajevo ajevo Vlak bij Sarajevo is een massagraf gevonden met 6 xen. Het gaat waarschijnlijk om moslims en Kroaten die in 2 zijn gedood in door Serviërs beheerste stadswijken. Het is negende massagraf dat in de omgeving van de Bosnische Sfdstad is ontdekt erdachte kerkbrand Lübeck gepakt beck» Een negentienjarige jongeman is opgepakt op verden- gvan brandstichting in de St. Vicelinkerk in de Noord-Duitse idLuebeck. Deze kerk brandde in de nacht van 25 mei af. De litie vermoedde dat het om een aanslag van extreem-rechts omdat op een muur van de kerk hakenkruisen. De ver- ite hoort tot een groepje jongeren dat de politie al in de cht van de brand was opgevallen omdat ze er door hun korte ff uitzagen als skinheads. 'O Z isney hult Manhattan in duister vyork Disney hult Manhattan vanavond in duisternis voor Cl eerste Disney-parade buiten zijn pretparken. Officiële aanlei- g tot de spectaculaire optocht is de première van de nieuwste neyfilm, Hercules, op Broadway. Na de relatief minder sco- ide films Pocahontas en De klokkenluider van de Nótre Dame Ide amusementsindustrie alles doen om Hercules tot een suc- te maken. Waar de verlichte optocht van meer dan dertig isachtige praalwagens met verlichte Disney-figuren langs ut, gaan de straatlantaarns en de verkeerslichten uit. 'E« 5! ti* abinet-Blair geeft politici geen lintje <den Het kabinet-Blair heeft voor het eerst Britse burgers gedragen voor de traditionele lintjesregen ter gelegenheid Ie verjaardag van koningin Elizabeth II. Opvallend is dat de cialisten, in tegenstelling tot hun conservatieve voorgangers, en politici hebben voorgedragen voor een koninklijke onder- leiding. Deze keer wordt vooral persoonlijke moed beloond, is er een onderscheiding voor drie leraren uit het Schotse cifnblane die vorig jaar hun scholieren beschermden tegen een fan die zestien leerlingen en een lerares doodschoot. De omge- en lerares krijgt postuum een onderscheiding. De hoogste derscheiding gaat naar een kleuterleidster die de aan haar vertrouwde kinderen beschermde tegen een man die met n kapmes om zich heen sloeg. De 22-jarige vrouw liep toen rare verwondingen op aan hoofd, schouder, hand en rug. Heeft u al de nieuwe Vervang-Auto® Buitenland service bij uw Reis- en Kredietbrief? Uw vakantie gaat dan gegarandeerd door, ook als uw auto uitvalt De NAVO wil binnen tien dagen overeenstemming berei ken over het aantal Oost-Europese landen dat lid mag worden van het bondgenootschap. Het is niet zeker dat het daarbij alleen om de drie landen gaat die donderdag door de Verenigde Staten werden genoemd: Polen, Hongarije en Tsjechië. Dat heeft een hoge NAVO-func- tionaris gisteren gezegd. „Wij ondersteunen de kandi datuur van Roemenië, ongeacht de bezwaren geuit door de Amerikanen", zei Chirac. Kohl liet zich in soortgelijke zin uit en noemde daarbij ook Slove nië. Donderdag zei de Amerikaan se minister van defensie Willi am Cohen dat president Bill Clinton bij de eerste ronde al leen Polen, Hongarije en Tsje chië wil toelaten. Een meerder heid van de NAVO-leden had Duitsland en Frankrijk werken namelijk aan een gezamenlijk initiatief om ook Roemenië en Slovenië (een deel van het voor malige Joegoslavië) in de eerste uitbreidingsronde tot de NAVO te laten toetreden. De Franse president Jacques Chirac en de Duitse bondskanselier Helmut Kohl hebben dat gisteren na hun overleg in Poitiers nog eens onderstreept. zich echter ook al voor het lid maatschap van Roemenië en Slovenië uitgesproken. De NAVO-functionaris zei dat het niet zeker was of de Ameri kanen wat dit betreft hun zin zouden krijgen, ondanks hun dominante positie binnen de al liantie. De NAVO-ministers van defensie kwamen gisteren met Oost-Europese collega's, onder andere uit Rusland, in Brussel bijeen om te praten over een aantal veiligheidsregelingen en de uitbreiding van de NAVO. Ook als Polen, Hongarije en Tsjechië in 1999 NAVO-lid wor den zal het volgens een analyse van het Amerikaanse ministerie van defensie nog een decenni um duren voordat het bondge nootschap volledig in staat is deze landen tijdens een militai re crisis te verdedigen. Een congolees meisje, met haar kat op de vlucht naar de luchthaven van Brazzaville, krijgt een escorte van twee Franse militairen. FOTO EP A ABDELHAK SENNA brazzaville ap In Brazzaville, de hoofdstad van de Republiek Congo, was het gisteren voor het eerst sinds ruim een week weer betrekkelijk rustig. Het zou de stilte voor de storm kunnen zijn want de Franse paratroepers, die tot dusver 4.300 buitenlanders heb ben geëvacueerd en door hun aanwezigheid de strijdende par tijen hebben belet elkaar in de haren te vliegen, zullen morgen worden teruggetrokken omdat hun taak er bijna op zit. Dit maakte het Franse ministerie van buitenlandse zaken gister avond bekend. De Franse operatie wordt morgenavond om zes uur offi cieel beëindigd. In de loop van het weekeinde zullen nog 150 tot 200 buitenlanders, die in het evacuatiecentrum bij het vlieg veld op hun beurt wachten, het land uit worden geholpen. Daarna zullen de 1.200 Franse soldaten vertrekken. Door de zware beschietingen is een groot, maar onbekend, aantal burgers om het leven gekomen en is een groot deel van Brazza ville veranderd in een puin hoop. Sinds donderdagochtend wisten de beter georganiseerde Cobra-milities van oud-presi dent Sassou-Nguesso verdere terreinwinst te boeken. Ondanks de problemen wil president Lissouba de voor 27 juni geplande presidentsverkie zingen gewoon laten doorgaan, zo zei hij gisteren in interview in de Franse krant Le Figaro. Tegen de Franse radio zei Sas sou-Nguesso eveneens dat de verkiezingen moesten door gaan, maar onder internatio naal toezicht. Frankrijk, de vroegere kolonisator, zou logi scherwijs de leiding krijgen over een vredesmacht. Maar Parijs heeft duidelijk gemaakt dat de 1.200 Franse soldaten zullen worden teruggetrokken zodra de evacuatie van buitenlanders is voltooid. De gemeenschappelijke voer taal is ook nog een probleem. Zo spreken slechts 110 officie ren en burger-werknemers van de Tsjechische krijgsmacht vol doende Engels. En dat terwijl de Amerikaanse regering al vier miljoen dollar heeft gestoken in een programma van taalonder wijs. Weliswaar zijn er in totaal 27.000 defensie-employees die met enig succes kunnen com municeren in het Engels, maar ook zij zullen bijgespijkerd moeten worden om op het ge wenste niveau te komen. De an deren moeten nog heel wat uur tjes blokken voor ze een Engelse woordenschat van 4.000 woor den hebben, die volgens de NAVO-normen nodig is. denver hans de bruun vervolg van voorpagina Het zal nog minimaal twee en mogelijk zelfs vijf jaar duren vooraleer McVeigh ook daad werkelijk ter dood gebracht zal worden. De advocaten van McVeigh zullen beroep aante kenen, maar ook kan nog een nieuw proces tegen hem wor den gevoerd. In Denver stond McVeigh al leen terecht voor de moord op acht federale politieagenten, die in het gebouw in Oklahoma Ci ty werkten. Het is echter ook mogelijk dat de officier van jus titie in Oklahoma City hem aan klaagt wegens de moord op de 160 andere burgers in het ge bouw. Daarvoor kon hij nu niet in een federale rechtbank wor den berecht. Voorts zal over en kele maanden nog het proces tegen McVeighs belangrijkste medeplichtige, Terry Nichols, plaatsvinden. Nichols' advoca ten vrezen dat deze uitspraak weinig goeds betekent voor hun cliënt. De meeste nabestaanden en overlevenden van de aanslag vonden dat McVeigh de doodstraf moest krijgen, hoewel sommigen vrezen dat met zijn dood wellicht ook veel vragen over de aanslag onbeantwoord zullen blijven. Enkelen stelden dat McVeigh er met de doodstraf 'te gemakkelijk vanaf komt' en beter de rest van zijn leven achter tralies kan door brengen. Bud Welch, wiens dochter bij de ramp omkwam, zei dat 'McVeigh heeft gehan deld uit haat tegen de regering, en nu reageren wij ook weer in athene De aanstaande verkiezin gen in Albanië verhitten de ge moederen zowel binnen als buiten het land. Zo'n 2.500 Albanezen verwelkomden gisteren in het centrum van Athene de leider van de Albanese Socialistische Partij, Fatos Nano. Deze is op een drie daags bezoek in de Atheense hoofdstad en wil zijn landgenoten daar overhalen terug te keren om te gaan stemmen. Intussen neemt het geweld in Albanië weer toe. De afgelopen twee dagen zijn ze ker negen Albanezen doodge schoten en vijf gewond geraakt. Op 29 juni worden parlements verkiezingen gehouden, die be doeld zijn om het land, dat al vijf maanden in een totale chaos ver keert, weer tot rust te brengen. Onder de doden van de laatste dagen zijn een zevenjarig meisje dat per ongeluk door haar moeder werd gedood en de moeder, die vervolgens zelfmoord pleegde. FOTO EPA SIMELA PANTZARTZI new delhi rtr/dpa Bij een brand in een overvolle bioscoop in de Indiase hoofd stad New Delhi zijn gistermid dag minstens zestig mensen om het leven gekomen. De meesten van hen zijn gestikt. Er zijn meer dan honderd zwaarge wonden. Volgens het Indiase persbu reau PTI zaten er ongeveer 1.400 mensen in de filmzaal voor de middagvoorstelling van een populaire film. Volgens een van de overlevenden is de brand een kwartier na de pauze begonnen. Oorzaak van de brand is mogelijk kortsluiting in een transformator in de garage op de begane grond. Eerder op de dag waren er al problemen met de transformator. De brandweer arriveerde vol gens ooggetuigen pas na twintig minuten. Toen hadden buurt bewoners en voorbijgangers al veel mensen in veiligheid ge bracht. rome eelco van der linden correspondent Uit een onderzoek dat het Itali aanse ministerie van financiën heeft laten uitvoeren naar het misbruik van sociale voorzie ningen, blijkt dat de Italiaanse staat invaliditeitspensioenen uitbetaalt aan 30.000 reeds overleden personen. Het onderzoek volgt op de schandalen rond de 'nep-invali- den'. Vorig jaar bleek dat ge middeld een op de drie invali den in Italië dat is dankzij een valse doktersverklaring en 'poli tieke hulp'. De status van invali de, die gemiddeld 18.000 gul den kost, geeft recht op een uit kering, maar vergroot ook de kans op een overheidsbaan. Het ministerie kondigde gisteren aan dat 140.000 invaliditeits pensioenen niet meer zullen worden uitgekeerd. Dit omdat de personen in kwestie niet hebben gereageerd op de nu verplicht gestelde, strengere, 'herkeuring'. Sinds de staat har der optreedt tegen nep-invali- den, zijn al tienduizenden ge vallen van miraculeuze gene zing geconstateerd. bonn dpa/afp/anp haat'. Maar anderen stelden dat 'als op dit misdrijf de doodstraf niet zou staan, we net zo goed de doodstraf kunnen afschaf fen'. Tegenstanders van de doodstraf demonstreerden voor het gerechtsgebouw in Denver, waarheen het proces was ver plaatst omdat zijn advocaten meenden dat hij in Oklahoma geen eerlijk proces zou kunnen krijgen. kinderporno en materiaal over ontucht met dieren werden ver spreid. De Multimediawet is tevens de eerste wet ter wereld die voor Internet een digitale hand tekening regelt die in het eco nomisch verkeer waarborgen moet geven voor de identiteit van de afzender van een bood schap. Er komt een speciale 'certificeringsinstelling' die digi tale handtekeningen zal op slaan en op aanvraag de authenticiteit ervan bevestigt. De sociaaldemocratische op positie onthield zich van stem ming. De SPD vindt dat de wet niet ver genoeg gaat. De Groe nen stemden tegen. De Bonds raad, de eerste kamer van het parlement waarin de regeringen van de deelstaten zijn vertegen woordigd, stemt over drie we ken over de wet. De Duitse Bondsdag heeft giste ren een wet aangenomen die de verspreiding van pornografie en fascistische propaganda op In- temet aan banden moet leggen. „Wat op papier verboden is, moet ook elektronisch verbo den zijn", verklaarde minister van wetenschap en technologie Jürgen Rüttgers tijdens het de bat. Kern van de nieuwe bepa ling is dat Internet-providers kunnen worden gestaft als ze op de hoogte zijn van kinderporno of ander verboden materiaal in hun computer en deze niet ver wijderen. De Duitse justitie heeft in het verleden al procedures aange spannen tegen aanbieders van computer-materiaal dat in strijd zou zijn met de wet. Zo werd in 1995 de afsluiting gelast van en kele Internet-adressen, waarop Onduidelijkheid over rol Pol Pot Grootste vraag: wel of geen nut 'eelco van der linden Respondent Italianen gaan morgen naar de stern- voor zeven referenda. Of beter, de itiefnemers hopen dat dit gebeurt, t de onderwerpen lijken de gemid- e Italiaan maar matig te interesse- De kans is groot dat het 'quorum', 1 'g procent plus een stem, niet wordt aald, en dan is alles voor niets ge en de staat 750 miljoen gulden ar- begint zich een zekere referendum- "teid van Italië meester te maken. En begint men ook te worden van de Marco Pannella, die de referen- als enig democratisch middel dat ?er nog heeft in een corrupte 'par- itie', en er jaarlijks rond de 25 pre- Dat er nu zeven liggen, heeft te met het Constitutioneel Hof, dat inda (twee over het kiesstelsel), 'jd met de grondwet verklaarde. Italië kent uitsluitend referenda waar mee reeds bestaande wetten of normen afgeschaft kunnen worden. Morgen wordt gestemd over de afschaffing van het 'golden' share' (het strategische aan deel dat de staat houdt in te privatiseren bedrijven); het ministerie van agrarisch beleid en de orde van journalisten. Ver der worden de huidige wet op de gewe tensbezwaren ter discussie gesteld en de twee wetten die betrekking hebben op de carrièreloop van magistraten en de banen die zij erbij mogen hebben. Het laatste referendum vraagt om afschaffing van de wet die jagers toegang geeft tot privé-grond. Het belangrijkste referendum behelst het golden share'. Afschaffing kan het nu nog haperende privatiseringsproces versnellen en de traditionele greep van de politici op staatsbedrijven verzwak ken. Dit alles in theorie, want het zou niet de eerste keer zijn dat normen die via een referendum zijn afgeschaft, later - onder een andere naam of in een iets andere vorm - weer opduiken. Zo werd enkele jaren gelden 'si' ge zegd tegen de afschaffing van het minis terie van landbouw. Achterliggende ge dachte was dat de competenties van het ministerie overgeheveld moeten worden naar de regio's. In Rome verdween het ministerie van landbouw inderdaad, al leen keerde het terug als ministerie van agrarisch beleid. Niet bekend is of et al een derde naam voor handen is als het morgen weer 'si' wordt. Op de golf van alle corruptieschanda len werd de wet op de partijfinanciering afgeschaft. Begin dit jaar - reden waarom Pannella niet genoeg tijd meer had voor het inzamelen van 500.000 nieuwe handtekeningen - nam het parlement vrijwel unaniem een wet aan die in feite de oude situatie in ere herstelt. Deze gang van zaken maakt Pannella woedend. Maar hij blijft actievoeren, hongerstaken en referenda organiseren tegen de 'vijanden van de referenda en dus van de democratie'. Hij verkettert politici, maar ook de rechters van het Constitutionele Hof, de president van de republiek en de journalisten. Ze maken volgens hem deel uit van een en dezelfde maffia, die als ultiem doel heeft alles bij het oude te laten. Om iets te veranderen in de inderdaad conservatieve en kaste-achtige wereld van de Italiaanse journalisten, vraagt Pannella morgen om afschaffing van hun, nog uit de fascistische tijd stam mende, orde. De journalisten hebben, begrijpelijkerwijs en tot grote woede van Pannella, maar weinig aandacht aan de referenda besteed. Als morgen het quorum niet wordt gehaald, is dat vooral hun schuld, zo zei de bejaarde actievoer der gisteravond. phnom penh rtr/afp/dpa/efe Bij het laatste bolwerk van de Cambodjaanse rebellenbewe ging Rode Khmer in Anlong Veng zijn groepen rebellen on derling in zware gevechten ver wikkeld. De verblijfplaats van de leider van de guerrillabeweging, ex-dictator Pol Pot. is onbe kend. Volgens sommige berich ten is hij op de vlucht geslagen nadat hij dinsdag een bloedbad had aangericht in zijn hoofd kwartier. Maar kenners van de Rode Khmer betwijfelen dat hij ervandoor is. Volgens de Cambodjaanse co-premier prins Norodom Ra nariddh heeft Pol Pot zijn 'mi nister van defensie' Son Sen en elf van diens familieleden laten vermoorden. Daarna nam hij mede-leider Khieu Samphan van de maoïstische beweging en mogelijk nog andere mensen in gijzeling en ging er vandoor met ongeveer tweehonderd ge wapende getrouwen. Een onaf hankelijke bevestiging van het verhaal van de co-premier is er niet. De Cambodjaanse regering heeft troepen naar Anlong Veng gestuurd om een eind te maken aan de onderlinge gevechten tussen de ongeveer tweedui zend overgebleven rebellen die tot dusver trouw waren aan Pol Pot. De gevechten zouden zijn begonnen na het vertrek van de groep van Pol Pot uit het laatste bolwerk van de Rode Khmer. Binnen de Rode Khmer woedt al enige tijd een machtsstrijd tussen enerzijds de harde kern van aanhangers van de voorma lige leider van het schrikbewind uit de periode 1975-1979 en an derzijds verschillende facties die wél wat zien in onderhandelin gen met de Cambodjaanse re gering. Volgens prins Ranariddh had de 69-jarige Pol Pot zijn voor malige strijdmakker Son Sen beschuldigd van samenwerking met de andere Cambodjaanse co-premier. Hun Sen. Hij zou hem hebben doodgeschoten. Anderen achten dat onwaar schijnlijk. Thailand zei gisteren dat het Cambodja zal helpen Khieu Samphan te redden en Pol Pot te arresteren. Daartoe zal het buurland van Cambodja de grens tussen de twee landen af sluiten. Volgens onbevestigde berichten bevindt Pol Pot zich inmiddels in de Thaise hoofd stad Bangkok. Hij zou op weg zijn naar China, maar Peking spreekt dat tegen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5