met Easyjet Stelios wil luchtruim U 939 ZATERDAG 14 JUNI 1997 et liefsrwordt hij aangesproken I als mister Stelios. Da's voor alle partijen het makkelijkst. Het uitspreken van z'n volledige naam houdt een zakelijk gesprek maar op, vandaar. Boven dien, zo heeft de ervaring hem geleerd, breekt zowat iedereen de tong over al wat achter z'n voornaam hangt. Stelios dus, net 30 jaar. Hij mag zich graag uitdrukken in one liners, deze ondernemer in one Z/Tie-vluchten. No nonsense-kreten en no nonsense-service, dat is wat hij te bieden heeft. Geen geouwehoer, gewoon zonder poespas vliegen van A naar B. Een enkeltje van Schiphol naar Londen raison van 99 gulden bijvoorbeeld. En zo heeft hij ook bin nen het Verenigd Koninkrijk enkele lijntjes uitgelegd. „Ik vergelijk mijn bedrijf graag met een busonderneming. Bij ons is het gewoon een kwestie van instappen, een of twee uur vlie gen en vervolgens uitstappen. Easy come, ea sy go. that's it. Net een bus, dus. Eigenlijk te simpel voor woorden. Neem nu die eerste vlucht van Amsterdam naar Nice, vorige week zaterdag. Een nagenoeg volledige be zetting. Ik ben er zeker van dat de meeste mensen die in het toestel zaten anders nooit zouden hebben gevlogen. Omdat de tarieven die normaal op deze route worden geheven voor hen onbereikbaar zijn. Mijn gevoel voor economische logica zegt dat wanneer je vlie gen goedkoper maakt, er meer mensen in vliegtuigen zullen stappen. Als je lagere kos ten hebt, kun je Ook lagere tarieven aanbie den. Alles bij ons is toegesneden op het be grip efficiency." Op schema Hij zegt met 'zijn' Easyjet geheel op schema te zitten. Niet om te pochen, maar de jaar omzet bedraagt om en nabij de 100 miljoen dollar. Op 1 mei heeft Stelios twee al geleasde Boeings 737 gekocht, zodat zijn vloot nu uit vijf toestellen bestaat. Eind dit jaar komt er nog één bij, terwijl de onderhandelingen met Boeing over een order van nog eens twaalf toestellen gaande zijn. „Die wil ik binnen drie jaar binnenhalen, zodat de omvang van de onderneming wordt verdrievoudigd. En dat betekent weer groei van de jaaromzet. De vrijgezel heeft meer ambities. In no vember wil hij een begin maken met de lijn dienst Londen-Genève. En, als de uitspraak van de Europese Commissie op zijn klacht tegen de KLM in zijn voordeel uitvalt, ook met Amsterdam-Barcelona en een dagelijkse dienst van Schiphol naar Nice. Graag zou hij ook het vliegveld Luton willen kopen, waar het hoofdkantoor van Easyjet is gevestigd. In teresse had hij altijd al, maar verkoop van het gemeente-eigendom was voor de conserva tief getinte gemeenteraad van Luton onbe spreekbaar. „Dat Labour de verkiezingen heeft gewonnen, is voor mij gunstig. Die par tij schijnt niet ongenegen te zijn om het vliegveld aan een particulier over te doen. Ik hoop dus binnenkort een bod te kunnen uit brengen." Hij werd vorig jaar met scepsis begroet door de luchtvaartwereld, Stelios. Met Easy jet was hij bijvoorbeeld op Schiphol niet be paald welkom. Als president-directeur van de luchthaven liet Hans Smits destijds zonder omhaal van woorden weten dat hij de ru moerige toestellen van Stelios liever kwijt dan rijk was, maar dat Easyjet de toegang niet kon worden ontzegd. Wel kreeg Stelios een extra lawaaitoeslag opgelegd. De oprichter/eigenaar voelt zich ruim twaalf maanden na de allereerste landing van Easyjet op Schiphol geroepen de eerste man van de luchthaven een 'goed bedoeld advies' in te prenten: „Het wordt tijd dat mister Smits eens wakker wordt. Die man moet le ren inzien dat de KLM niet zijn enige klant is. Wij zijn ook customer van Schiphol, vandaar dat wij ook verwachten als iedere andere maatschappij te worden behandeld". Ziezo, dat moest er kennelijk even uit. Ver- Een prijsbrekende hemelbestormer genoegd stelt hij ruim een jaar na de oprich ting vast dat Easyjet, anders dan door vele in gewijden in de luchtvaart verwacht, nog altijd niet is 'gecrasht'. „Figuren die dachten het te kunnen weten, meenden dat Stelios snel op z'n bek zou gaan. Nu weet ik ook wel dat in Europa tachtig procent van de beginnende ondernemingen tot mislukken is gedoemd. Maar voor mij gaat dat toevallig niet op. En dan al dat geklets. Zelfs al voordat we naar Holland kwamen, wisten ze daar te vertellen dat Easyjet als speeltje was weggeschonken door een zeer welvarende man aan diens zoon. Dat mijn vader mij enkele miljoenen dollars in handen had gestopt om ermee te spelen. Onzin natuurlijk, ik heb gewoon een businessplan bij hem ingediend. Afgezien daarvan: wat is er mis met een speeltje, dat geld oplevert?" Verantwoord De tot dusver geboekte resultaten overtuigen hem ervan dat de familieclan een verant woorde investering heeft gedaan. Zowat alle diensten zitten volgens hem in de plus. „Al leen de lijn Amsterdam-Luton kende afgelo pen jaar wat ups en downs. Op ons kantoor in Luton hebben wij onszelf bij herhaling de vraag gesteld: 'Waarom verkopen wij deze maand in Amsterdam niet zo veel?' En het antwoord was heel makkelijk te vinden: de KLM bood een heleboel goedkope tarieven aan om ons dwars te zitten. Op dit moment is het kapitaal van Easyjet louter familiekapi taal. Maar onze cash flow ziet er positief uit, de zaak is winstgevend. Ga er maar vanuit dat Easyjet een beursgenoteerde onderne ming wordt. De meeste beurzen verlangen van bedrijven de goedgekeurde jaarrekenin gen over een periode van drie jaar. Welnu, dan wordt 1999 voor ons een optie." Vader had van zoon eveneens een scheeps- magnaat willen maken. Zijn hele opleiding was daar ook op gericht. Senior stuurde Ste lios ooit naar Londen, eerst naar de Econo mische School en vervolgens naar de City University. En junior haalde er alle graden, die in de studierichting scheepvaart te ver dienen waren. Maar Stelios, die zichzelf ken schetst als een man van uitdagingen, wilde meer. „In navolging van mijn vader had ik op m'n 23ste ook een rederij, zij het dat ik me op een wat ander terrein specialiseerde. Maar schepen zijn natuurlijk schepen, daar kun je niet omheen. Ik heb die onderneming trou wens nog steeds. En ik moet zeggen, die tent draaide heel goed en loopt nog altijd succes vol. Maar iedereen roept dan weer: 'Kunst, dat die Stelios het zo goed doet in de scheep vaart. Hij hoeft maar bij de bank de naam van z'n vader te laten vallen, en er wordt uit betaald'. Vandaar dat ik zocht naar een ande re maatschappelijke bezigheid om te slagen: een business waarmee mijn vader niets te maken had." Verplichte lectuur Naar eigen zeggen heeft het toeval hem een handje geholpen. Als student was hij al ge wend veelvuldig op en neer te vliegen tussen zijn woonplaats Athene en Londen, telkens met dezelfde kleine maatschappij. En zo kwam het ervan dat de eigenaars hem polsten geld in de lijndienst te steken. „Ik heb de zaak eens goed van alle kanten bekeken en vervolgens ervan afgezien. Wat niet weg nam dat ik me intussen wel helemaal gepakt voelde door al wat met vliegtuigen te maken had. In de Verenigde Staten ontmoette ik mensen van Southwest Airlines en raakte door hen zeer onder de indruk van het con cept dat die maatschappij als leidraad ge bruikte." Niet voor niets heeft hij hoogstpersoonlijk zijn 250 stafleden een exemplaar in handen gestopt van het boek 'Nuts', geschreven door Southwest-president Herb Kelleher. „Dat is verplichte lectuur. Southwest Airlines is voor mij het grote voorbeeld. Een grote jongen on der de luchtvaartmaatschappijen, goed voor Als volstrekt vreemde vogel betrad de Grieks-Cypriotische rederszoon Stelios Haji- Ioannou amper een jaar geleden de wereld van de luchtvaart. Lak hebbend aan geldende conventies zette hij de vliegmaatschappij Easyjet op. Ziehier het verhaal over een vermogend man in de rol van prijsbrekende hemelbestormer, die besloot duikvluchten te gaan maken onder de gangbare tarieven. Het leverde de 30- jarige Stelios de reputatie van luchtpiraatop. Van reisagenten maakt hij geen gebruik; bij hem aan boord ook geen gratis eten en drinken. Zijn slogan: Zonder ons zou vliegen niet voordelig zijn'. ,,De KLM heeft geprobeerd me uit de markt te drukken door onder de kostprijs te gaan vliegen. Een staaltje van oneerlijke concurentie en machtsmisbruik. Gelukkig is de familiekas gezond genoeg om de KLM te blijven bevechten. 42 miljoen passagiers per jaar. Da's meer dan de KLM vervoert. Desondanks wordt Southern Airlines nog steeds onderschat. En op hun beurt cultiveren ze hun rol van un derdog. Doe ik ook trouwens, dan weet de concurrentie namelijk niet hoe je reageert. De KLM zag me in het begin niet eens staan. En nu overschatten ze me in Amstelveen. Ze zouden daar op het hoofdkantoor eens moe ten kijken naar hoe British Airways op Easy jet reageert. Niet dus, die negeert ons ge woon. Daar richt het beleid zich op een an dere markt, op andere passagiers. En laat Ea syjet lekker z'n gang gaan. Ik kan niet begrij pen dat KLM als multinational met een we reldwijd netwerk de concurrentie met ons aangaat. En op een oneerlijke manier boven dien, op de lijn Amsterdam-Londen en nu ook weer op Amsterdam-Nice." Stelios legt het nog maar eens uit. De Boeings 737 van zijn maatschappij bieden plaats aan 148 passagiers, waar de KLM in hetzelfde type vliegtuig niet meer dan 109 stoelen te vergeven heeft. Hij, Stelios, werkt niet met percentages vragende reisagenten. Bovendien wordt bij hem aan boord niets voor niets aangeboden. „Er kan dus maar één conclusie zijn: als de KLM op onze tarie ven gaat zitten, werken ze onÉer de kostprijs. Gelukkig is de familiekas gezond genoeg om de KLM te bevechten." Stelios deponeerde een klacht bij de Recla me Code Commissie, in reactie op een ad vertentiecampagne van de KLM waarin klan ten tegen een spotprijs een enkeltje Londen in het vooruitzicht werd gesteld. De Reclame Code Commissie sprak eind vorig jaar uit dat de KLM misleidende voorlichting bedreef, omdat er alleen maar retourvluchten konden worden geboekt. Reden voor Stelios om uit bundig te triomferen in het recente nummer van Easyjets Inflight Magazine, dat hij zijn passagiers aan boord van vliegtuigen te lezen geeft: 'Victory over KLM; we kicked KLM's ass'. Letterlijk vertaald: Overwinning op de KLM, we gaven de KLM een schop onder het ach terwerk. „De toegevoegde waarde van het tarieven- beleid dat de KLM voert om ons te bestrij den, is dat Easyjet er beroemd door werd in Nederland. Voor mij is dat niet genoeg: ik zit vooral te wachten op de uitspraak van de Eu ropese Commissie. Die wordt van cruciaal belang. Als dit college over pakweg twee maanden uitspreekt dat de KIM terugmoet naar de oorspronkelijke tarieven, dan wordt de lijn Amsterdam-Londen voor ons een goudmijn/' Onbevangen Dat hij als buitenstaander de luchtvaart is binnengestapt, ervoer Stelios alleen maar als een voordeel. „Ik had geen beter vertrekpunt kunnen hebben. Doordat ik volkomen onbe vangen in die voor mij vreemde wereld bin nenstapte, had ik een frisse kijk op van alles en nog wat. Ik merkte dat nagenoeg alle di recties van luchtvaartbedrijven vastgeroest zaten aan hun eigen, vastomlijnde ideeën. Ie dereen bazuinde maar rond dat ik zonder de bemiddeling van reisagenten geen vlieg- tuigstoel zou verkopen. Absolute onzin! Men sen zullen altijd geneigd zijn de voor zichzelf beste deal te sluiten. Als ze dat kunnen doen door direct te boeken via de telefoon, zullen ze dat niet nalaten. Er werd mij ook voorge houden dat passagiers een goede maaltijd in het vliegtuig verlangen. Ook dat is geklets. Niemand wil uitgebreid eten in een vliegtuig, daar is een restaurant voor. Wat mensen wil len is zo snel mogelijk naar hun bestemming vliegen. Om een lang verhaal kort te maken: we hebben heel wat van dat traditionele den ken in de luchtvaartindustrie veranderd." Voor het geld hoeft hij het allemaal niet te Stelios Haji-loannou, doen. Als zoon van een miljarden bezittende eigenaar en oprichter reder zou deze 30-jarige stil kunnen leven van EasyJet. foto van het familiefortuin. Bijvoorbeeld in z'n e. de malglaive appartement in Monaco, dat hij heeft ge kocht. „Om belastingtechnische redenen? Hahaha, hou het er maar op dat ik de Cöte d'Azur prachtig vind. En ook dat uitzicht van af mijn balkon op het haventje. Maar zo vaak ben ik er niet, ik ben nog lang niet op de leef- tijd om mezelf te ontzien. De onderneming gaat bij mij voor alles. Easyjet was het laatste anderhalf jaar a way of life. Alles bijeen nam het bedrijf gemiddeld 80 procent van de be schikbare tijd in beslag. Het is een business, een handel waarmee je je 24 uur van de dag kunt bezighouden. Eigenlijk had ik te druk om te relaxen. Ons callcenter, onze telefoon centrale is 24 uur per etmaal bereikbaar. Ik heb het nummer meer dan eens gebeld, me voorgedaan als klant. Overdag, 's nachts, maakte me niet uit. Gewoon om te horen hoe mijn mensen bellers te woord stonden. En dan ineens maakte ik me bekend, gewoon om te vragen hoe het ervoor stond met de verkopen." Bonusregelingen Stelios zegt alleen maar te geloven in hard werkende mensen. En onder hard werken verstaat hij dan dat zijn mensen continu be schikbaar zijn voor het bedrijf. ,Als het nodig is 24 uur per etmaal. Natuurlijk hoeven mijn medewerkers niet elke dag zo lang door te draaien. Maar in principe is elk uur van de dag voor mij een werkuur. Zonder de steun van mijn familie zou het niet mogelijk zijn geweest Easyjet op te zetten. Maar ik eis van mezelf en mijn mensen het volle pond om de maatschappij overeind te houden. Daarte genover staat dat wij de mensen belonen voor hun inspanningen. Wij betalen mensen goed. Loon naar prestatie. We werken met bonusregelingen om ze te stimuleren. Wie niet presteert, kan gaan. Zo simpel ligt dat bij 4 mij." Met EasyJet heel Europa bestrijken, dat doel heeft Stelios zichzelf gesteld. „Ik ver wacht dat het over een jaar of vijf zo ver is. Dat kan ik pas zeggen of het wel of niet lonely at the top van de luchtvaart is. Nu zijn we nog maar een kleine maatschappij. En daar na ga ik wellicht een los van Easyjet staande onderneming opzetten. Dat zou een lucht vaartmaatschappij in Azië kunnen zijn. Maar ik acht het waarschijnlijker dat het totaal iets anders wordt. Dat ik in computers ga doen, of zo. Want een leven zonder uitdagingen is voor mij geen leven."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 47