Nederlandse zakenman is niet zo netjes „Ik wil beleggen in een succesvol internationaal aandelenfonds." •fftoêt aandag lijst met jigeldige wetten Ook chaos bij de opvolger van TCR Tf1 lf Binnenland Regen doodt vissen Twaalf jaar geëist voor 'crime passionel Kamerleden klagen over verzekeraar J irdachtmaking raadslid oet worden gerectificeerd Summer pjscou** 'Nabestaanden DSM-ramp zijn schandalig behandeld' RDAC 14 JUNI 1997 [traatje voor 582.000 huishoudens iaag* Ongeveer 582.000 huishoudens kunnen voor half sep- >er een koopkrachttoeslag via de huursubsidie tegemoet De toeslag bedraagt honderd gulden voor gezinnen en vijf- Jden voor alleenstaanden. Het bedrag wordt alleen ver- :t aan personen onder de 65 jaar. Bejaarden krijgen per 1 juli inkomensvoordeel door een extra belastingaftrek. Minister cert van sociale zaken heeft dit gisteren bekendgemaakt. Het IA0 net ging eerder dit jaar al akkoord met de koopkrachtmaat- len. iustrie investeert recordbedrag tin iRURGAls alle plannen doorgaan komen de investeringen •rei .industrie dit jaar op het recordbedrag van negentien mil- uigi gulden uit. Dat is 28 procent meer dan in 1996 en twee mil i va hoger dan het vorig record uit 1990. Dit blijkt uit het voor- 'ngi ionderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) le a de verwachte investeringen. De aardolie-industrie neemt nzii flink deel van de groei voor haar rekening. Deze sector denkt Üsti jar3,5 miljard gulden te investeren, 514 procent meer dan we jaar. Als deze sector buiten beschouwing blijft, komt de in- iringsgroei uit op acht procent. Tl Zl asniusbrug dicht voor experiment prdam De Erasmusbrug in Rotterdam gaat komende nacht rt. De tijdelijke sluiting is bedoeld om de brug klaar te maken een experiment met schokdempers, later deze maand. De 'so irverbinding begon in november, twee maanden na de ope- vervaarlijk te bewegen bij windkracht zes met regen. De waar het brugdek aan hangt blijken onder die weersom- v digheden in trilling te komen. Met spanbanden tussen de i werd het euvel voorlopig verholpen. De definitieve oplos- behelst het aanbrengen van schokdempers tussen de tuien h et brugdek. Om daar een experiment mee te doen, worden erz lacht een deel van die spanbanden weggehaald, eng eclame-inkomsten omroep omlaag' iUM Het bedrag dat de publieke omroepen uit reclame- ïsten halen, eenderde van hun totale begroting, zou eigen- n iger moeten uitvallen. Dat zei staatssecretaris Nuis (media) ren in een radiogesprek met VPRO-directeur Hans van s. De bewindsman zou terugdringing toejuichen. De om- ien worden dan minder afhankelijk van die inkomstenbron, ens zijn woordvoerder vindt hij het in elk geval onverstandig e speculeren op meer reclame-inkomsten, zoals de NOS Nuis is echter absoluut geen voorstander van een reclame- publieke omroep zoals Van Beers. 1 elei trHans VVijers (economi es zaken) wil uiterlijk maan- in zijn elf betrokken colle- Kindsheden alle wetten en ngen op tafel die door het itel-arrest mogelijk ongel- jn. De ministers die iets [en, gaan het dan maar itleggen in de Kamer, zo het kabinet gisteren vast- d. Wijers - die geen zin een keer de kastanjes vuur te moeten halen - steren dat nog voor het van de maand alle rege- iworden 'dichtgeschroeid' )or de veiligheid en ge leid van de burgers van [zijn. D66-bewindsman lag de pen week zwaar onder tan het parlement vanwe- f bijna driehonderd wetten [elingen waarvan de rege- ')w erzuimd heeft de techni- voorschriften aan te mel-l 1115 i Brussel. Daardoor zijn ze v« lijk ongeldig. Deze week in Haarlem al een ver van verboden wapenbe- Drlopig op vrije voeten i een kwestie waarover in- ;Qe|ls door het CDA Kamer zijn gesteld. Het kabinet een nationale herstel- ;eD tie met de grootste spoed tjes wetten voor reparatie naar Brussel sturen. Wijers, die coördinerend mi nister is voor de aanmelding in Brussel, heeft zelfs even aan af treden gedacht", zo zei hij giste ren in het tv-programma 2 Van daag. Hij verwees daarbij naar de Britse minister Carrington die opstapte omdat zijn inlich tingendiensten de Falkland- oorlog niet hadden zien aanko men. Maar Wijers bleef 'omdat het uitbreken van een oorlog toch van een andere orde is dan het niet-aanmelden van techni sche voorschriften'. Premier Kok vond ook dat de minister het Kamerdebat deze week heel goed had gedaan. „Goed, eerlijk en stijlvol. De zaak niet mooier maken dan die is, maar ook weer niet in dra matiek vervallen". Over het op treden van de gisteren afwezige minister Sorgdrager van justitie was het kabinet wat minder te spreken, liet Kok doorscheme ren. Er was 'hier en daar ver warring' over de chaotische si tuatie bij het openbaar ministe rie en de rechtbanken van de afgelopen week. Dat moet vol gende week nog even doorge sproken worden, aldus Kok. Wat de premier betreft kan de nog steeds vertrouwelijke lijst van 'Securitel-wetten' volgende week wel openbaar worden. nuverdal» De grote hoeveelheid regen van de afgelopen dagen heeft in Twente een onverwacht staartje gekregen. Doordat het rioolsysteem in Nijverdal niet in staat was het hemelwater te ver werken, stroomde veel ongezui verd en zuurstofarm water in de plaatselijk rivier, de Regge. En daar bleken de vissen niet tegen te kunnen. De afgelopen dagen kwamen duizenden dode dieren bovendrijven. Er is inmiddels een begin gemaakt met het verwijde ren van de vissen. Een klus die morgen geklaard moeten zijn om te voorkomen dat nog meer bees ten het loodje leggen. FOTO ANP MARTIN HOLLERING groningen anp Voor de moord op een 45-jarige vrouw heeft een 31-jarige Gro ninger gisteren twaalf jaar cel tegen zich horen eisen. De man vermoordde uit jaloezie zijn vroegere geliefde in 1996 in haar woning. De vrouw was weer bevriend geraakt met de vader van een van haar kinde ren. De man constateerde op de fatale zondag dat de ex-vriend bij de vrouw in bed lag. Hij ging naar huis. besloot zijn rivaal te doden en keerde terug naar de woning van de vrouw. In de keuken ontstond een gesprek waarop de Groninger in woede de vtouw achttien messteken toebracht. Ze overleed een uur later in een ziekenhuis. Omdat de Groninger het vleesmes van- tevoren bij zich had gestoken, ging de officier van justitie uit van voorbedachte rade. De ad vocaat noemde de eis echter 'krankzinnig'. Hij sprak van een schoolvoorbeeld van een 'crime passionel'. Op 26 juni doet de rechtbank uitspraak. DEN HAAG ANP De Kamerleden Van Boxtel (D66) en Marijnissen (SP) heb ben zorgverzekeraar Geové aan geklaagd bij de Ombudsman Zorgverzekeringen. Geové maakt zich volgens hen schul dig aan misleidende reclame. De verzekeraar weerspreekt de aantijgingen. Geové beweert onder meer dat patiënten bij andere zorg verzekeraars langer moeten wachten. Ook beschuldigt de verzekeraar premier Kok en mi nister Borst (volksgezondheid) ervan dat zij niets doen aan de wachtlijsten voor een specialis tische behandeling. Dat is 'on juist en misleidend', schrijven de Kamerleden. Het kabinet heeft immers voor 1997 vijftig miljoen gulden extra ter be schikking gesteld om de wacht lijsten aan te pakken. Iraniërs mogen van kabinet toch worden uitgezet DEN HAAG ANP Uitgeprocedeerde asielzoekers uit Iran kunnen in voorkomen de gevallen worden terugge stuurd naar hun land. Het kabi net is gisteren tot de conclusie gekomen dat terugsturen 'zeker niet op voorhand onverant woord' is. Dat zei premier Kok na afloop van de ministerraad. Voor bepaalde groepen geldt wel dat Justitie daar extra zorg vuldig naar moet kijken. Kok noemde in dat verband vrou wen, deserteurs en dienstweige raars. Staatssecretaris Schmitz van justitie zal een en ander nog nader uitwerken. Het kabinet informeert de Tweede Kamer volgende week. Het kabinet besprak de posi tie van uitgeprocedeerde Iraan- se asielzoekers aan de hand van het ambtsbericht dat het minis terie van buitenlandse zaken over de situatie in Iran heeft uit gebracht en de conclusies die Schmitz op basis daarvan trekt. Het was de eerste keer dat dit op deze manier is gebeurd. Op voorstel van Schmitz buigt het hele kabinet zich voortaan over het terugsturen van uitgeproce deerde asielzoekers naar 'gevoelige landen' als Iran en Somalië. Zij wil het zo duidelij ker maken dat het hele kabinet deze moeilijke beslissingen draagt. Volgens een woordvoerder van de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) van het minis terie van justitie verblijven er momenteel 'enkele honderden' uitgeprocedeerde Iraniërs in Nederland die voor terugsturen in aanmerking komen. Onder Iraanse asielzoekers bestaat grote onrust over het beleid van Justitie. Het komt geregeld voor dat zij onder dreiging van uit zetting in hongerstaking gaan. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Manager overschat eigen moraliteit Nederlandse zakenlui lijden flink aan zelfoverschatting omtrent hun morele gehalte. Zij rekenen zichzelf op ethisch vlak tot de beste ondernemers in Europa: goede tweede achter de Duitsers. Collega's uit andere Europese landen hebben een minder hoge dunk van hen. In hun ogen is de Nederlandse zakenman een wat grijze mid denmoter. Niet opvallend netjes in zaken, maar ook geen oplichter. BREUKELEN ANP De universiteiten Nijenrode en Brabant maken dit op uit een onderzoek dat zij hebben ge daan onder 300 bedrijven in ne gen landen van de Europese Unie. Zij houden binnenkort een studiedag over ethiek in het internationale zakenverkeer. „De zakenmoraal binnen de EU is al even veelvormig als het muntstelsel. De euro alleen zal niet volstaan om een grotere morele uniformiteit te bewer ken", aldus Nijenrode. De Duitsers komen uit het onderzoek naar voren als de meest integere zakenlui. Zij vin den dat ook van zichzelf. Als het gaat om de vraag met wie het makkelijkst zaken is te doen, moeten de oosterburen hun koppositie overigens afstaan aan de Amerikanen. De Italianen staan op de laag ste trede van de morele ladder maar leggen meer zelfkennis aan de dag dan de Nederlandse zakenman. De Italiaan ziet zich zelf ook als hekkensluiter als het gaat om handelsethiek. De Fransen worden het lastigst ge vonden. Het onderzoek geeft aan dat Noord-Europeanen het liefst te maken hebben met hun directe buren. Ook de mediterrane manager werkt het liefst samen met collega's uit zijn regio. Noord-Europeanen hebben het in het zakenverkeer niet zo op zuiderlingen. De Zuid-Europese zakenman heeft omgekeerd minder vooroordelen tegen zijn noordelijke vakbroeder. Rapport: Situatie is onbeheersbaar ROTTERDAM GPD Er zijn opnieuw grote proble men met de havenontvangstin stallatie in de Rotterdamse ha ven. Na Tankercleaning Rotter dam (TCR) overtreedt nu ook de opvolger van dit beruchte scheepsreinigingbedrijf, Dape- mo WW, de milieuvergunnin gen. Het bedrijf is door een ad ministratieve chaos ongrijpbaar voor de overheid. 'De situatie is onbeheersbaar', staat in een ge heim rapport van het ministerie van milieu. De administratie van Dape- mo WW is 'onvolledig en onbe trouwbaar', zo staat in het rap port dat de Hoofdinspectie Mil ieuhygiëne naar minister De Boer heeft gestuurd. Hierdoor is volstrekt onduidelijk hoeveel af val er door het bedrijf wordt in gezameld en wat ermee ge beurt. Ondanks de chaos hebben controleurs een aantal tekortko mingen kunnen vaststellen. Duizenden kubieke meters ge vaarlijk afval uit de TCR-tijd zijn verdwenen zonder dat duidelijk is of dit op een 'milieuhygië nisch aanvaardbare wijze' is uit gevoerd. Opslagtanks worden in strijd met de vergunningen ge bruikt en de hoeveelheid ge vaarlijk afval op het terrein is te groot. 'Proces-verbaal is aange zegd en een dwangsomproce dure in gang gezet', aldus het rapport. Het Kamerlid R. Poppe (SP) zegt geschokt te zijn. „Onder de ogen van de controlerende ambtenaren ontwikkelt zich een nieuwe TCR-affaire. Het groot ste probleem waar wij mee kampen, is dat er geen lering is getrokken uit de TCR-zaak en andere milieufraudes. Wil de overheid de zaak alsnog onder controle krijgen dan zijn er zo veel controleurs nodig dat het voor de overheid goedkoper is om de vernietiging van afval zelf ter hand te nemen." m em.anp t df oep van twaalf uit Bever- de die PvdA-raadslid F. Yerli- ervan beschuldigde ban- hebben met de extreem- Turkse groepering De Wolven, moet deze aan- herroepen. Maandag er in alle editities van het hollands Dagblad een ad- irtie staan waarin de twaalf ^fcaam en toenaam hun ver- making terugnemen, op van een dwangsom van lilden per dag. heeft de president van de •ank in Haarlem gisteren lid Volgens de kort-g •chter is de beschuldiging itmatig in de publiciteit ei ht J hm gekomen. De twaalf hebben haar niet aannemelijk kunnen maken. De 'groep van twaalf zocht in februari contact met de ge meentefractie van de PvdA met het verzoek een onderzoek te starten naar Yerlibu<;ak. Het partijbestuur weigerde dit. De zaak kreeg tijdens het kort ge ding op 30 mei een andere wen ding toen bleek dat op verzoek van het landelijk partijbestuur van de PvdA de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) begin dit jaar een onderzoek startte naar "het raadslid. De BVD kwam overigens tot de conclu sie dat hij geen banden heeft met de Grijze Wolven. NLIMITED I The sky is the limit niscv1»' bij Mobi! Nu vroeg -i het zomerseizoen al een daverende discount actie. met extra aanbiedingen kortingen en hoge kortingen op actuele show- tot soommodellen en zelf geïmporteerd cafl/ Oosters design (kleine beschadigingen w w /o i mogelijk). Wij geven kortingen tot 50% om plaats te maken voor nieuwe spraakmakende mobi-collecties. Stichting presenteert zwartboek over zaak nog lang niet alle vragen beant woord", zei Van Dijk. De ant woorden die WD-kamerlid J. van Rey vorig jaar heeft gekre gen op zijn vragen over de ramp, noemt Van Dijk 'volstrekt onvolwaardig en bijna leu genachtig'. De stichting Nabestaanden DSM-ramp 1975 dient volgende week bij de rechtbank in Roer mond een verzoek in tot getui genverhoor van de verantwoor delijken van het chemiecon cern. Aan de hand van die uit komsten besluit de stichting of er een bodemprocedure tegen DSM zal worden begonnen, al dus juridisch adviseur F. Mul ders gisteren. Volgens Van Baars is er des tijds in de Nak2 door DSM fou tief en ongekeurd koolstofstaai gebruikt in het pijp- en laswerk achter een veiligheidsklep. Om dat een pomp onder zeer lage temperatuur werd herstart, kwam er in de veiligheidsklep hete stoom terecht, wat de rampzalige explosie in de pijp heeft veroorzaakt, aldus de risi coanalist. Europarlementariër Nel van Dijk vindt dat de nabestaanden van de DSM-ramp in 1975, waarbij veertien doden vielen, 'schandalig' door het chemie concern zijn behandeld. „Zo ga je niet met mensen om", aldus Van Dijk gisteren bij de presen tatie van het Zwartboek DSM- ramp 1975 in Echt. Nabestaanden zeggen 22 jaar na de ramp nog steeds niet te weten onder welke omstandig heden hun mannen, vaders en vrienden zijn gestorven. De stichting Nabestaanden DSM- ramp 1975 beweert dat het che mieconcern zich schuldig heeft gemaakt aan grove en ernstige fouten die de explosie op 7 no vember 1975 in een, naftakraker hebben veroorzaakt. Zij baseert zich op de bevindingen van risi- coanalist en voormalig stafinge nieur van de Staatsmijnen, H. van Baars. Op verzoek van Van Dijk zal de fractie van Groenlinks in de Tweede Kamer de Nederlandse regering om volledige openheid van zaken vragen. „Hier zijn Thuisbankiers beleggen in het Postbank Aandelenfonds. "Waarderpie DESIGN BELEGGINGS-INFO-AVOND O.C.I.M. b.v. onafhankelijk vermogensbeheer, organiseert symposia over „beleggen en vermogensbeheer" en „aandelen en opties". Bijwonen is kosteloos. Aanmelding per telefoon of fax. Haarlem, maandag 23 juni om 20.00 uur. Amsterdam, dinsdag 24 juni om 20.00 uur. O.C.I.M. b.v. onafhankelijk vermogensbeheer Oude Molenweg 33,6227 XT Maastricht Telefoon 043-3610380 Fax: 043-3610669 Amsterdam: tel. 020-6319196 Vergunninghouder Stichting Toezicht Effectenverkeer He. Postbank Aandelenfonds is de afgelopen jaren zeer succesvol gebleken. De koers is in ruim vijf jaar verdubbeld (f 102,30 per 10 juni 1997). Deze goede ontwikkeling heeft geleid tot een uitstekend rendement van 33,8% over de laatste 12 maanden. Het Postbank Aandelenfonds be- Rendement Postbank Aandelenfonds: Laatste maand Laatste 12 maanden Laatste 5 jaar Bron: Volkskrant/Iris/7 juni 195 8.7% 33,8% 16,0% legt wereldwijd in aandelen, met name in Europa en de Verenigde Staten. Het rendement bestaat vooral uit waardestijging, maar het fonds keert ook dividend uit. De grotere risico's worden verkleind door spreiding over landen, sec toren en bedrijven. Het fonds is geschikt voor beleggers die het hoge re risico van aandelen (in vergelijking met obligaties) met een kans op een hoger rendement accepteren en willen profiteren van de dividendvrijstelling. Als u geïnteresseerd bent en wilt inleggen in het Postbank Aandelenfonds, dan kunt u dat een voudig doen met een overschrijvings- kaart uit uw giroboekje of via de Girofoon of Girotel. Bel gratis 0800 0400 voor de brochure of prospectus. POSTBANK Beleggen doe je gewoon bij de Postbank.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3