ZATERDAGS BI JVOEGSE dienstweigeraars Geen rust voor L Erkenning je weken geleden lag bij Carlo Geerts ineens een brief op de mat. Hem werd meegedeeld dat hij zich op tandag 16 juni om uiterlijk 10.15 uur moet melden bij de gevangenis in Maarheeze. Om zijn straf van zeven anden te komen uitzitten. Met dat schrijven kwam op adicale wijze een einde aan een periode van twee jaar arin de 25-jarige Roosendaler niets meer had gehoord ar zijn dienstplicht. Hij is een van de dienstweigeraars die na het afschaffen van de dienstplicht nog de angenis in gaat. Een verhaal over juristencollectieven, igeryuppen en de mazen in de wet. Niet iedereen is er doorheen geglipt. i Dijk trekt zich weinig aan' van de kri- Geerts. Integendeel. Hij steekt zijn over zijn prestaties niet onder stoelen of en. „Er hebben hier in de loop der jaren veer 6000 mensen ingeschreven ge- Maar het aantal jongens dat we heb- geholpen, is drie keer zo groot. Daar- 1 begonnen andere clubs ons voorbeeld Igen: het Leids Juristencollectief zal er nog eens 6000 hebben geholpen, en in :ht had je zelfs twee van die clubs." Weigeryups ollectieven slaagden er dus in om een aantal jongens uit dienst te houden, ijkertijd veroorzaakten zij scheve ver ingen tussen de groepen jongens die n niet in dienst hoefden. Want het wa- üch vooral studenten met goede carriè- spectieven die bij de collectieven opten: de weigeryups. 'elite' drukte zich op die m&nier steeds In het algemeen hoefde slechts dertig nt van de jongens van achttien jaar en r in dienst, en daaraan onttrokken zich >k nog de hoger opgeleiden. Via de ma lde wet. Daarmee werd de ongelijkheid t vervullen van de dienstplicht wel heel udelijk. Van Dijk is ervan overtuigd dat lamiee het einde van de plicht (februari behoorlijk heeft bespoedigd. „Het ge- dat die plicht uiteindelijk niet meer haven was. Ik heb al in 1986 voor- fdat onze activiteiten het einde daarvan i inluiden. We maakten de wet bela den onuitvoerbaar." sie gaf zich echter niet zonder slag of gewonnen. Vanaf september 1992 n alle weigeraars zich melden in de I Palmkazerne in Bussum. Zij konden een beroep doen op gewetensbe- i. waarna ze direct voor een commissie I verschijnen die hun bezwaren aan f toetste. Werden die opnieuw afgewe- 1 kregen ze een dienstbevel: trek een i aan en pak een wapen. Wie dat wei- kreeg met Justitie te maken. (irtJLeidse advocaat Jan Versteegh heeft on- 'ifr de helft van de 800 jongens die op de- ;r voor de rechter kwamen, bijge- ..We hebben meer dan vijftig procent u~Dcedure weten te halen. Door vorm- 'Ik laat me in de gevangenis maar opereren' Éij probeert nog altijd te wennen aan het idee dat hij straks als één van de eerste dienstweige- afschaffen van de opkomstplicht rait. Sinds twee weken zit al een /ast, Carlo Geerts uit Roosendaal eede die de cel in gaat. Hoewel nd was als gewetensbezwaarde, een paar jaar geleden in militai- gaan. Bij verstek werd hij daar- eeld tot zeven maanden cel. n( erts wist daar. volgens eigen zeggen, van. Tot hij drie weken geleden een kreeg met een oproep zich te melden bij yangenis. Nu alle pogingen om die cel- e u te ontlopen dreigen te mislukken, heeft *ja ch voorgenomen er maar het beste van a' aken. „Ik ga maar een lascursus in de ge- en ïnis volgen en misschien laat ik me wel ren nijn knie opererenzegt Geerts die uit ver' en van Defensie wist te blijven met be- van het Haags Juristencollege, is hij daarop volledig afgeknapt. ,Als ik is een vieze smaak van in mijn bek heb jehouden, dan is het wel van die club. heel rijk zou zijn, dan gingen ze er aan die jongens. Want ik ben het echt gzat. Als het moeilijk wordt zeggen ze: logen je niet verder helpen, je moet nu advocaat nemen. Dan trekken ze hun en ervan af." Formeler ddels heeft hij een advocaat (Leidenaar 'ersteegh) en die geeft heel andere ad- n dan het Haags Juristencollege. Dat zich in het begin van de jaren tachtig s adviesbureau voor jongeren die de tplicht wilden onüopen. „Eigenlijk de- we al sinds 1980, 1981 af en toe een 1 tplichtzaak", zegt Ruud van Dijk. die sa- met enkele andere juristen het initiatief tot de oprichting. „Maar in 1984 werd Oemaal wat formeler. Daarom hebben tt Haags Juristencollectief opgericht. In hebben we daar het Haags Juristencol- an gemaakt, vooral om ons te onder- len van het Leids Juristencollectief dat lar jaar na ons op de markt kwam. en betaling van een paar honderd gul- er jaar instrueerden de juristencollec- jongens hoe ze onder hun dienstplicht inden komen. Het recept was eenvou- J)oe een beroep op de Wet gewetensbe- en en zorg dat je niet wordt erkend, be lle beroepsmogelijkheden en dien na de itieve afwijzing een hernieuwd beroep je 27ste verjaardag, bij je trouwen of :t moment dat je onmisbaar wordt in edrijf volgt vervolgens automatisch af- fouten van Defensie, door herkeuringen, vrij stelling of doordat jongens alsnog werden er kend als gewetensbezwaarde. Er zijn er nu nog tussen de 100 en 150 over. Dat zijn de moeilijke gevallen. pljpfitter Eén van die 'moeilijke gevallen' is Carlo Geerts uit Roosendaal die nu daadwerkelijk de bak in moet. Hij heeft zich bij het vrijwel onvermijdelijke neergelegd. „Ik ben pijpfitter. Ik ga maar een lascursusje erbij doen. Als ik dan toch de bak in moet, dan moet ik maar proberen er wat van te maken. Ik zal ook vra gen of ze meteen mijn knie kunnen opereren. Die is helemaal verrot, ze moeten met een pees uit mijn dij mijn kruisbanden hechten. Daar staat zes tot zeven maanden revalidatie voor. Als ik dat kan combineren met mijn straf, is dat wel handig. Ik heb gelezen dat ze veel fitness-apparatuur hebben in de gevan genis." Als pijpfitter is Geerts niet bepaald het pro totype van de 'weigeryup'. Maar ook kan hij moeilijk worden aangemerkt als een princi piële pacifist. „Twee jaar geleden met carna val ben ik op mijn bek geslagen. Wij waren met z'n tweeën, zij vielen ons met z'n zessen van achter aan. Ik ben toen een beetje door gedraaid en heb teruggeslagen. Ik kreeg daar 140 uur dienstverlening voor. Dat is een min puntje als je probeert alsnog erkend te wor den als gewetensbezwaarde. Kijk, alles zit ge woon tegen. Dat is een beetje de pech die ik heb." Film Geerts en Versteegh zijn de afgelopen week druk bezig geweest om te proberen de drei ging van een gevangenisstraf nog af te wen den. Geerts zegt dat dat hij pooit een dag vaarding heeft ontvangen voor zijn strafzaak en dat ook het vonnis (zeven maanden ge vangenisstraf) hem nooit heeft bereikt. „Bij het juristencollege hebben ze mij verteld: als je niks hoort, dan gaat het goed. Ik heb twee jaar niks gehoord, en ineens krijg je een brief: de zestiende moet je komen om je straf uit te zitten. Er is voor mij een heel stuk weg. Soms heb ik het idee dat ik naar een film zit te kij ken. Ik denk dat het pas allemaal tot me doordringt als ik echt in de gevangenis zit. Ik kan het me nu gewoon nog niet voorstellen." Justitie heeft inmiddels erkend dat de dag vaarding nooit is aangekomen. Maar de uit spraak is een ander verhaal. „Ze hebben een stuk waaruit moet blijken dat die wel in per soon is uitgereikt. Alleen lijkt de handteke ning die daaronder staat totaal niet op de handtekening van Carlo", vertelt advocaat Versteegh. „Ik heb nu zes of zeven kopietjes van mijn paspoort, mijn rijbewijs en mijn arbeidsover eenkomst op de fax gezet", zegt Geerts „Die handtekeningen lijken niet op de krabbel op dat stuk van Justitie. Maar het helpt niet. Ze vragen: waar was u dan op het moment dat het vonnis werd afgeleverd? En nou zit ik dus met mijn handen in het haar. Ik had destijds twee weken vrij en was dus niet aan het werk. Ga jij maar eens bewijzen dat je op de Efte- ling was of zoiets. Ze zeiden: als je handteke ning er staat, is gevangenisstraf onafwend baar. Maar als je handtekening er niet staat, is het blijkbaar ook onafwendbaar. Hoe zit dat dan?" Van Dijk van het Haags Juristencollege laat zich ondertussen niet van de wijs brengen door het gegeven dat een voormalige cliënt van hem in de gevangenis dreigt te komen.' „Als hij daadwerkelijk de cel in gaat, dan zul len we met nieuwe dingen moeten komen. Er zijn leuke zaken te bedenken, bijvoorbeeld met het Europese recht. En er is belangstel ling van de Europese pers. BBC World Radio heeft er al eens aandacht aan besteed. Neder land zou het enige land in West-Europa zijn met gewetensgevangenen. Het Human Rights Committee van de VN heeft zich er al tegen uit gesproken. Dat ligt internationaal allemaal nogal slecht. Geslaagd Heeft de methode van het juristencollectie ven gefaald wanneer mensen ondanks hun hulp achter de tralies verdwijnen? Van Dijk wil er niets over horen. „Van de 6000 jongens die zich ooit bij ons hebben ingeschreven, hebben er 5950 definitief vrijstelling gekre gen. Voor ongeveer vijftig speelt er nog een zaak. Onze methode is natuurlijk absoluut geslaagd, wat er ook met deze vijftig jongens gebeurt. .Als het mis gaat. is dat voor hen ver velend. Maar de dienstplicht is wel mooi af geschaft!" ZATERDAG 14 JUN11997 Principiële dienstweigeraars hebben het niet zo op met de 'gevallen' die nu de gevangenis indraaien. „Als zo'n figuur hier morgen op de stoep zou staan, zou ik niet zeggen: ik help je niet. Maar ik zou wel erg hard la chen", stelt Bart Horeman van de Vereniging Dienstweigeraars. Toch kan ook hij wel begrip op brengen voor de meer pragmati sche dienstweigeraars. „Ze leef den in een periode dat nog maar drie op de tien jongens daard- werkeüjk voor dienst werd opge roepen. De meerderheid van hun vrienden hoefde niet in dienst. Dan ligt het voor de hand dat je er zelf ook heel makkelijk mee om gaat. Je denkt: ik ga ge woon niet, punt uit." Met enige regelmaat melden zich bij de Vereniging Dienst weigeraars mannen die indertijd de hulp inriepen van een juris tencollectief, maar die bij nader inzien serieuze gewetensbezwa ren hebben. Die worden dan met open armen ontvangen. Ho reman: „Er zijn mensen die voor de vierde keer een beroep doen op de wet, maar nu voor de eer ste keer met het doel om erkend te worden. Dat betekent dat ze het erg moeilijk krijgen. De toet singscommissie is zich ervan be wust dat het om mensen gaat te gen wie strafzaken lopen. Als ze erkend worden hoeven ze hun straf niet uit te zitten en dan hoeven ze ook geen vervangen de dienst te doen." Hoewel het dus niet eenvou dig is om met een verleden van juristencollectieven alsnog er kend te worden, is dit een ma nier om onder een gevangenis straf uit te komen. „Je kimt na tuurlijk geen garanties geven, maar als je iemand goed bege leidt, kun je er bijna zeker van zijn dat hij wordt erkend. Wat dat betreft is het net zo eenvou dig om wel erkend te worden als het is om niet erkend te wor den." Wel voor rechter niet naar de cel Naast de militaire dienst-wei- geraars, waren er in het verle den ook jongeren die hun ver vangende dienst niet walden doen. Nadat ze erkend waren als gewetensbezwaarde, kwamen ze niet opdagen op de plek waar ze 'te werk gesteld' waren. Tegen honderd van hen loopt nu nog een strafzaak. Afgelopen donder dag stond een groep van 21 van die jongeren voor de rechter in het Paleis van Justitie in Den Haag. Officier van justitie M. Renckens had ze gedagvaard. De helft van de opgeroepenen liet overigens verstek gaan. Een 23-jarige man uit Hoog vliet was er wel. Hij meldde zich in 1994 braaf bij de Dienst Te werkstelling van het ministerie van sociale zaken, om te vertel len dat de vervangende dienst hem op dat moment niet zo goed uitkwam. „Ik stond sinds twee weken ingeschreven bij een jon- gerenpool. Ik heb gevraagd of ik kon worden vrijgesteld, zodat ik daar werkervaring kon opdoen." Bij de Dienst Tewerkstelling kreeg hij te horen 'als jij dit niet doet. dan hoor je er nog wel van'. Bedoeld werd dat hij uiteindelijk voor de rechter zou komen. Maar de dienstweigeraar begreep dat hij nog iets zou horen over de mogelijkheden voor vrijstelling. De weigeraars die donderdag de moeite namen om naar Den Haag te komen, zullen zo goed als zeker nooit in de cel belan den. Renckens eiste maximaal zes maanden gevangenisstraf, en voegde daar steeds aan toe dat zij geen bezwaar heeft tegen om zetting in dienstverlening. Pre cies die straf waar minister Sorg- drager van justitie onlangs voor pleitte. Degenen die er niet wa ren, lopen wel kans achter de tra lies te belanden. Zij konden niet aangeven dat ze bereid zijn tot dienstverlening, waardoor de rechtbank deze alternatieve straf dus ook niet kan opleggen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37