I I jj g Toerisme bootjesmole n De Jong begint blad voor buspassagiers ERDAG 14 JUN11997 ANNIECK VENNEGOOR ORGANISEERT REIZEN NAAR GETEISTERD LAND :kere mate van onbezon- leid kan haar moeilijk wor- ontzegd. Vindt ze zelf ook. ga maar na. Een jaar gele irist ze niet eens waar [ladesh precies lag; nu orga- er vakantietrips naar ■n als ze voordien nou nog •rvaring had opgedaan in iswereld...? Maar zelfs dat Annieck Vennegoor (27), eerde civiel technische be- rskunde aan de Universiteit [wente en werkt nu bij Ver- Infrastructuur en Ontwik- ig te Hoofddorp. 'Ga jij vroegen ze daar, 'ga jij onderzoeken hoe het er in [ladesh met het wegennet itaat?' En zo is het geko- i DEN DOBBELSTEEN [esprek op het stoep-terras :afé 'De Blaffende Vis', en in de Amsterdamse Jor- De dag is net begonnen. :appuccino om wakker te en en nog een cappuccino e gedachten te ordenen, het is zo snel gegaan alle- dat ze soms van voren veet dat ze van achteren leeft. Beginnen bij het begin valt haar moeilijk. Ja, heel eventjes. Dan hink-stap-springt ze alweer naar de theeplantages van Syl- het. En vandaar naar de Sun- derbans, 's werelds grootste mangrovewoud waarin je met een beetje geluk een Bengaalse tijger kunt tegenkomen. Hoe wel, tegenkomen... Die dieren kunnen het best van enige af stand worden bekeken. De gids zal wel vertellen welke. Cyclonen Ze moet eerlijk zijn: een vakan tiewalhalla kun je Bangladesh moeilijk noemen. Maar - is ver volgens de vraag - wat versta je onder een vakantiewalhalla? Toen zij er vorig jaar voor het eerst was, vroeg ze zich onge veer om het uur af waarom er geen toeristen naar het land kwamen. Komt het door de be ruchte cyclonen die hier bij nacht en ontij over de delta ra zen? Of is het de hongersnood waarmee Bangladesh wordt vereenzelvigd? Of de armoe misschien? Annieck Vennegoor beslist: „Wat voor een beeld je ook van het land hebt; als je er niet geweest bent, klopt het niet." In dit geval een bewering die wordt geschraagd door erva ring. „Zo'n mooi land, met zul ke aardige mensen. Ik bedoel, er is best veel armoe. Wat wil je. Honderdtwintig miljoen men sen in een land dat maar vier keer groter is dan Nederland. En een land dat nog dikwijls te kampen heeft met overstromin gen ook. Maar de armoe daar is... ja, hoe zal ik het zeggen- het is geen armoe die de men sen ongelukkig maakt. Ik be doel, ik liep daar rond als een in hun ogen rijke westerse vrouw, maar ik heb geen moment iets van jaloezie bespeurd. Ja, ze waren verbaasd. Ik ben blank, groot, ik draag geen hoofd doek... Ik was een bezienswaar digheid." Een onvergetelijke reis. Samen met onder meer de in Bangla desh geboren eigenaar van het Indiaas restaurant 'Ganga' in Groningen, die in zijn paspoort G. R. Choudhury heeft staan, maar die door iedereen - dus ook door Annieck - 'Faroek' wordt genoemd. „Hij, en de ambassadeur van Bangladesh in Den Haag hebben me op weg geholpen. En ook gehouden. Ik denk niet dat ik het project van de grond had kunnen krijgen als zij me niet terzijde hadden ge staan. Kijk, naar Dhaka vliegen is niet zo 'n probleem. Maar ver volgens het land doortrekken... Ik kwam daar een Belgisch meisje tegen die het op de fiets deed. Levensgevaarlijk. Al die auto's op die verschikkelijk smalle dijkjes." Waanzinnig Het waanzinnige verkeer, bus sen die rijden op een door nie mand te doorgronden dienstre geling, van passagiers uitpuilen de treinen... Annieck Venneg oor: „Ik begrijp gerust wel dat ik voor eigen parochie preek, maar echt waar, als je alleen door het land reist, kom je on herroepelijk in de problemen. Het is allemaal zo anders dan bij ons. Bovendien: de Sunder- bans - om maar iets te noemen - kan je alleen maar bezoeken met een boot. Hoe dacht je die te reserveren?" Zij heeft het probleem opgevan gen door zich in Bangladesh te verzekeren van de diensten van een zogenaamde incoming Annieck Vennegoor op het terras van 'De Blaffende Vis' in de Amster damse Jordaan: „Je moet naar Bangladesh gaan voordat de toeristen het ontdekken.foto united photo de boer rob hendriks agent, een reisagent. In Neder land verzorgt Askja Reizen in Apeldoorn het professionele ge deelte van de organisatie. Eerst wilde Annieck alles alleen doen. Maar omdat ze tijdens haar stu die al leerde dat je 'je zwakhe den moet afdekken' belde ze de NBBS. De Leidse touroperator - had iemand haar verteld - wilde nog wel eens in een ongewis avontuur stappen. Nu niet meer dus. Het was een heel kort ge sprek. Vakantiereizen naar Bangladesh, tssss, het moet nu toch niet al te gek gaan worden. Maar Annieck zag weer de beel den van de groene theetuinen van Sylhet voor zich, van de vis sers in Sunderbans (wat niet voor niets 'mooiste woud' bete kent) en van de door lange, lan ge stranden afgezoomde heu vels van Chittagong. ,,'t Is er zó mooi, de bloemen, de planten, de dieren, de tempels, de men sen... alles. Dus ik ben meteen verder gaan zoeken en gelukkig kwam ik via, via in contact met Askja. Daar waren ze meteen enthousiast. We hebben een programma samengesteld, een folder gemaakt en we gaan ook diashows geven. De eerste is op 27 juni in Apeldoorn. Ze blijft gewoon bij Vermeer werken. Die reizen naar Bangla desh doet ze 'erbij'. Al haar vrije tijd gaat er aan op en de re venuen zijn te verwaarlozen. Maar daar zit ze niet mee. Noem het voor haar part een passie. Een passie voor een land dat binnen een dag haar hart veroverde. „Het is er nog zo on bedorven. Daarom zeg ik ook tegen iedereen die het wil horen dat ze er nü heen moeten gaan. Want straks dat kan niet uit blijven komen de toeristen. En dan ben ik bang, want zo gaat dat altijd, dat het land toch een stuk minder aantrekkelijk zal worden." In samenwerking met Askja Rei zen organiseert Annieck Ven negoor twee 21-daagse reizen naar en door Bangladesh. De eerste duurt van 22 oktober tot en met 11 november, de tweede van 19 november tot en met 9 december. Het is de periode waarin het best door het land kan worden gereisd. De laatste grote regenbuien vallen in sep tember. De trip kost 3.950 gul den per persoon. Daarbij inbe grepen zijn onder meer een vlucht Amsterdam-Dhaka vice versa, lokaal vervoer, excursies, Nederlandstalige reisleiding, ac commodatie (hier en daar zeer eenvoudig) en het merendeel van de lunches en diners. Gedurende het grootste deel van de rondreis beschikt de groep over eigen busjes. Een visum (ongeveer 60 gulden) is ver plicht, net als inentingen tegen difterie, tetanus, polio (DTP), ty fus en hepatitis a. Gebruik van Lariam (tegen malaria) wordt Informatie (ook over de voorlichtings avond op 27 juni): Askja Reizen, Nieuw- straat 35, 7311 HZ Apeldoorn, telefoon 05 5 - 57 89 95 9. Askja is aangesloten bij de Stichting Garantiefonds Reisgel- ANDRÉ KEIKES» Een busreis over de grens. Mooie landschappen flitsen links en rechts aan je voorbij. Maar hoe prachtig ook: vanach ter de spiegelende ramen gaat al te veel buitenland op een ge geven moment toch vervelen. Dus grijpen veel passagiers naar een puzzelboekje. Een gegeven - vonden ze bij De Jong Intra Vakanties - waarmee wat te doen moest zijn. Gevolg: elke touringcarklant krijgt voortaan vóór vertrek een glimmend tijd schrift in handen gedrukt. 'Weg', zoals het magazine is ge noemd, valt nog het best te ver gelijken met de 'inflight-maga zines', zoals vliegtoeristen die al langer kennen. Maar omdat de reistijd in de meeste gevallen nu eenmaal langer is, ben je er ook - zo is tenminste de bedoeling - veel langer mee bezig. Het blad staat vol spelletjes, raadsels, prijsvragen en artikelen (met of zonder test), waarmee de tijd kan worden gedood. De redactie is bij de samenstel ling van het eerste nummer ui termate omzichtig te werk ge gaan. Waarschijnlijk op verzoek van uitgever De Jong, die na tuurlijk als geen ander weet wat voor categorie vakantiegangers onder de 'typische busreiziger' wordt verstaan. Nogal wat risi coloze stukken daarom, onmis kenbaar gericht op zestigplus sers die de '5 Uur Show' even voor gezien houden. Martin Gaus vertelt maar weer eens over lieve dieren, Annemarie Jorritsma beweert dat ze een voorkeur heeft voor bussen bo ven auto's wat stevig in te genspraak is met haar eerdere uitlatingen over snelle grote au to's en weerman John Ber nard meldt dat een lekkere re genbui tot zijn favoriete vakan tieweertypen behoort. Opvallend in het eerste num mer van 'Weg' is ook het ruime aantal advertorials, commercië le artikelen over producten als bier, stofzuigers, verzekeringen en de NCRV-gids, want iedere adverteerder kent zijn doel groep. 'Weg' verschijnt voorlo pig twee maal per jaar. De zo mer/najaareditie in een oplage van 200.000 en de winter/voor- jaareditie ter grootte van 125.000. RONDVAART IN AMSTERDAM POPULAIR Het maken van een rondvaart is en blijft de populairste toeristi sche attractie van Amsterdam. Naar schatting 2.200.000 passa giers lieten zich in 1996 door de grachten van de Nederlandse hoofdstad varen. Zo'n honderdduizend meer dan het jaar daar voor. Op de tweede plaats - zo blijkt uit gegevens van de Amster damse VVV- staat het Rijksmuseum met 1.302.887 belangstel lenden. De toename van zo'n 250.000 verkochte entreekaartjes lijkt vooral te danken aan de tentoonstelling over Jan Steen. Ar- tis, dat vorig jaar met 1.156.030 bezoekers nog tweede stond, prijkt nu met 1.144.128 mensen op de derde plaats. De ranglijst van de eerste tien over 1996 ziet er als volgt uit: 1. Rondvaarten 2.220.000 2. Rijksmuseum 1.302.887 3. Artis 1.144.128 4. Van Gogh Museum 971.479 5. Diamantslijperijen DFA 951.158 6. Holland Casino 892.000 7. Concertgebouw 708.432 8. Anne Frank Huis 624.000 9. Madame Tussaud 620.236 10. Sexmuseum Venustempel 520.853 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Verstandelijk gehandicapten Verstandelijk gehandicapten zijn ook deze zomer weer welkom op de speciaal aangepaste camping van zorg centrum Noorderhaven in Julianadorp. Op het terrein- tje staan twee caravans en een zomerhuisje. Bovendien is er ruimte voor zes tenten. De kampeerders al dan niet onder begeleiding van bijvoorbeeld de ouders mogen gebruik maken van alle op Noorderhaven aan wezige faciliteiten zoals de medische dienst, de sport zaal, het zwembad en de speeltuin. foéorü£i2ILt H4ü4G&7rbensma Noorderhaven, tele- Dagtochten naar Engeland De introductie van de hogesnelheids veerdienst tussen Hoek van Holland en Harwich (HSS), is voor rederij Stena Line aanleiding geweest een aantal dagtochtjes samen te stellen. Alle arrangementen gaan uit van een vroeg vertrek uit Hoek van Holland (07.15 uur). Na aan komst in Harwich (09.55 uur, Engelse tijd) is er vervol gens meer dan voldoende tijd voor georganiseerde bus tochten naar onder meer Engelands oudste stad Col chester, Norwich en het befaamde Cambridge. Ook is het mogelijk de trein te pakken naar Londen, waar pas sagiers ruim vijf uur de tijd hebben om te shoppen. De terugreis vanuit Harwich begint om 19.30; de aankomst in Hoek van Holland is gepland om middernacht. De brochure met daarin het volledige programma en prijs stelling, kan worden aangevraagd bij Stena Line, tele foon 01 74 - 31 58 50. Sneldienst uitgesteld De aangekondigde snelle veerbootverbinding tussen Kopenhagen en Bomholm is voor onbepaalde tijd uit gesteld. Die beslissing werd genomen na problemen met een Griekse financier. Rederij Baltic Sea Com muters is er overigens van overtuigd dat de 'sneldienst' in de zeer nabije toekomst alsnog kan worden gereali seerd. Kindertheater vernieuwd In het Noorder Dierenpark te Emmen heeft kinder theater 'De Hooischuur' een complete metamorfose ondergaan. Het aantal zitplaatsen nam flink toe en de Zoo-show werd aangepast aan de moderne tijd. De ko mende maanden staat in deze onderhoudende en soms redelijk spannende 'biologie-les' de neushoorn centraal. Hoe zwaar is-ie, hoe hard loopt-ie, wat eet- ie... Wie durft mag een stukje pure hoorn voelen. OSföimfifli&tNlfibrder Dierenpark in Emmen, telefoon De nieuwe Zoo-show in de gerenoveerde 'Hooischuur* van het Noorder Dierenpark te Emmen. foto pr Een maritieme droom Tot en met 28 september loopt in het Marinemuseum aan de Hoofdgracht in Den Helder een expositie, die de naam 'Een maritieme droom' heeft meegekregen. De tentoonstelling geeft een beeld van de indrukwekkende Russische oorlogsvloot in de negentiende eeuw en van de grondlegger daarvan, Czaar Peter de Grote. Die laatste verbleef honderd jaar eerder enige tijd in Neder land om hier onder meer onderricht te krijgen in het bouwen van schepen. Ook daaraan wordt in het muse um aandacht geschonken. ftffBSmfifiétiMfelrinemuseum in Den Helder, telefoon Nationale Vlootdagen De Nationale Vlootdagen in Den Helder (3 tot en met 6 juli) worden dit jaar opgeluisterd met onder meer een 'optocht' van oude slepers, reddingsboten, turfschepen, sloepen en windjammers. Maar uiteraard levert de ma rine weer de basis van het traditionele festijn met de monstraties van helikopters, mijnenvegers, fregatten en wat dies meer zij. Ook is het mogelijk een bezoek te brengen aan een onderzeeboot. idfcfkraci(K£2aan<filtifJlB£Marine in Den Helder, Golfen in Drenthe Huurders van een bungalow op het park Aelderholt in het niet ver van Emmen gelegen Aalden, kunnen voor ongeveer de halve prijs een balletje slaan op liefst 6 ver schillende golfbanen in Drenthe. Het gaat hier om vier courses met 9 holes en twee met 18. De aanbieding geldt tot en met eind september voor gasten die een week- of een midweekarrangement hebben geboekt. fófêimaH&Liftdal GreenParks Aelderholt, telefoon Zomerkampen IVN De vereniging voor natuur- en milieu-educatie IVN heeft voor de komende zomer negentien natuurvakan- ties georganiseerd, in onder meer de Wieden (Noord- Overijssel), het stroomlandschap van de Drentse Aa en de eendenkooi van St. Philipsland (Zeeland). De deel nemers (tussen de 15 en 30 jaar) worden geacht mee te helpen bij bijvoorbeeld het hooien van gras en het ma ken van oeverbeschoeiingen van wilgentwijgen. Een uitgebreide zomerkamp-brochiue kan worden aange vraagd bij de IVN, telefoon 020 - 62 28 11 5. enige nog werkende bootjesmolen in Europa staat sinds kort op de steiger van het Nederlands Scheepvaartmuseum aan het Kattenbur- schik 'Plein 1 in Amsterdam. De houten constructie is van Britse makelij en stamt uit 1930. De bootjesmolen heeft tot aan het uitbreken van de itste wereldoorlog op diverse kermissen en attractieparken in Engeland gestaan. Een ritje in de vier 4-persoonsbootjes kost een gulden en urt ongeveer vier minuten. een( ormatie: 020 - 52 32 22 2. foto bart lahr IN SCHEETAAIR MU SEÜ M

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31