De portemonnee gaat voor de patiëi Beurs stapelt record op recorr De grote Hans Wijers en de politiek met de kleine j vantiMilEBHIfi Feiten &Meningen Schorem Wie hem niet ophangt, is gek COLLECTIE UITVERKOOP BIJ VAN TIL— ZATERDAG 14 JUN11997 Specialisten alarmeren patiënten met drogredeneringen Weet u het nog? Elf jaar geleden kwam, onder hevig kreunen en zuchten, moeizaam de St opera klaar. Edo de Waart zou chef-dirigent worden, maar na allerlei strubbelingen be dankte hij voor de eer. Hij vluchtte naar de VS. Hoogste baas van de Opera werd toen Jan van Vlijmen. Die smeet niet met ons belasting geld. nee. die hoosde ermee. Als mestover schot wierp hij de subsidies over de balk. Bijna ging de Stopera failliet. Van Vlijmen werd vervangen door een duo. Truze Lodder en Pierre Audi. Mevrouw Lodder hield en houdt de operaportemonnee in de gaten en de Libanese Engelsman Audi de zan gers en het repertoire. Tijdens al die turbulen te verwikkelingen was er één rots in de bran ding: de dirigent Hartmut Haenchen. Uit de DDR afkomstig verving hij de op de valreep gevluchte De Waart. Haenchen kreeg in het begin veel kritiek: hij zou te precies, te weinig bevlogen zijn. Maar die kritiek is in de loop der jaren allengs ver stomd. Samen met koordirigent Winfried Maczewski heeft hij in de verstreken jaren een verbluffend aantal schitterende producties ge realiseerd. De Stopera floreert. De voorstellin gen zijn steevast allemaal uitverkocht. Het is doorgaans zelfs ra zend moeilijk om een kaartje te be machtigen. zoals ik al herhaaldelijk heb mogen ondervin den. Het Nederlands Philharmonisch Or kest verzorgt het gros van de opera voorstellingen. De orkestleden daarvan dragen Haenchen op handen. Zij heb ben nu opeens zon der enige inspraak of voorkennis te horen gekregen dat de man die ons jaren geleden zo lafhartig, en op het laatste moment, in de steek heeft gelaten, van af 1999 als chef-dirigent bij de Opera wordt aangesteld. Over de kwaliteiten van Edo de Waart hoeft niet gediscussieerd te worden. De man is een fantastische dirigent. Maar Haenchen is ook een fantastische dirigent en hij heeft het inder tijd aangedurfd om zijn hoofd in de strop van de Stopera te steken. Vooral dankzij Haenchen floreert de Nederlandse Opera. Zo n man zet je niet opeens met een smoes je over artistieke meningsverschillen aan de kant. Dat is ronduit schandalig. Hij mag als hij dat wil gastdirigent worden. Wordt, met ande re woorden, op een zijspoor gerangeerd. Uiter aard is hij daar zelf heel ongelukkig over en op dat miezerige aanbod heeft hij vooralsnog geen ja gezegd. Wat is dit voor een afschuwelijk autoritair beleid? Wat zijn dit voor ondemocratische ma nieren? Degene die aandurfde waar een ander met de staart tussen de benen voor wegvlucht te, krijgt een schop onder zijn kont, terwijl de angsthaas triomfantelijk in het gespreide bedje wordt neergevlijd van de durfal. In Amsterdam zijn operabezoekers nu een handtekeningen actie begonnen: Hartmut Haenchen moet blij ven. Het coördinatieadres daarvan is Blasius- straat 81h, 1091 CM te Amsterdam. Ik roep u op om, zeker als u tot die weinige gelukkigen behoort die af en toe een kaartje weten te be machtigen voor een voorstelling in de Stopera, in elk geval mee te doen aan deze handteke ningenactie. Of het lukt om dit besluit onge daan te maken is de vraag. Maar we kunnen in ieder geval Haenchen een hart onder de riem steken, terwijl we tegelijkertijd het duo Lod- der-Audi kunnen toeroepen: schorem! Wat zou de kans zijn op 25 mille in de Staat sloterij? Of op een flinke prijs bij de krasloten? En bij de lotto? En in het casino? Klein. Zo klein in elk geval dat de organisatoren er scheppen geld mee verdienen. Alleen al die overweging is voor mij een goede reden om niet aan loterijen mee te doen. (Al maak ik na tuurlijk een uitzondering voor voetballertjes die langs de deur komen met loten voor hun club. Toen ik in mijn jeugd met kinderpostze gels langs de deur werd gestuurd, bad ik ook altijd in stilte dat ik er in zou slagen de hele handel kwijt te raken.) Over naar de Carisma-actie. Ben ik nou gek, of juist niet als ik de poster voor mijn raam hang? Volgens de Amerikaanse econoom Gary Bec ker maken mensen bij hun beslissingen altijd een kosten-batenanalyse. In dit geval gaat het om tachtig auto's voor 4,9 miljoen huishou dens, dat is een kans van één op 61.250 dat ik gratis en voor niks een auto van 35 mille krijg. Dat zijn de baten. Wat zijn de kosten? Die vallen uiteen in mate rieel en immaterieel. De materiële kosten zijn overkomelijk: twee stukjes plakband. Een be langrijke overweging om niet mee te doen aan andere loterijen beter één ijsco in de hand dan de kans op veel geld/een auto/cd-speler in de lucht valt daarmee weg. Dan de immateriële kosten: zet ik mezelf te kijk als ik zo'n poster ophang? Ieder mens ziet zichzelf graag als een individu dat niet mee loopt in de kudde. Ik ook, maar ik weet dat het onzin is: wat je omgeving van je beslissing vindt, speelt wel degelijk een rol (je kunt dat trouwens ook omkeren: het zou ook wel erg zijn als dat met zo zou zijn.) En van de omge ving mag het blijkbaar, want half Nederland hangt vol met die Carisma-posters. Ook in huiselijke kring zal ik er geen ruzie over krij gen. Maar mag het ook van mezelf? Wil ik een paar dagen reclame maken voor Mitsubishi in ruil voor de minieme kans op pakweg dertig mille (want we hebben al een auto en ik vind die Carisma maar een lelijk ding. dus ik zou hem gelijk terugverkopen aan de plaatselijke Mitsubishi-dealer)? Het antwoord: ja hoor, dat mag ik best van mezelf. De conclusie: ik zou wel gek zijn om géén pos ter op te hangen. Waarom heb ik dat eigenlijk niet gedaan? Ik ben gek. SJAAK SMAKMAN Boekhouders gaan straks beslissen over medi sche behandelingen, en daarmee - 'wie zal het zeggen' - over üw leven of dood: de specialis ten zaagden hun planken van dik hout in hun paginagrote advertentie deze week in de lan delijke dagbladen. En niet voor de eerste keer. De afgelopen tien jaar hebben ze het publiek steeds getracteerd op de meest gruwelijke ver gezichten op het moment dat ze hun vrije on dernemerschap in gevaar zagen komen. Maar opnieuw staat niet zozeer het belang van de patiënt centraal, maar de portemonnee van de specialisten. Waar gaat het om? Begin 1993 kwam een commissie onder lei ding van oud-premier Biesheu vel met een helder rapport over de modernisering van de ge zondheidszorg. Het is, consta teerde de commissie tot ieders instemming (behalve die van de specialisten dan), toch wel een beetje raar dat de specialisten als een soort staat-in-de-staat opereren. Want al vormt specia listische behandeling de be staansreden van ziekenhuizen, het is niet zo dat de specialisten daar los van staan. Ze kunnen immers alleen gaan snijden als ze zeker weten dat er voor hun patiënten na afloop een bed en verpleging beschikbaar zijn. Beschouw dus. stelden Biesheu vel en de zijnen, een ziekenhuis als een geïntegreerd medisch complex waarvan specialisten net zo goed deel uitmaken als verpleegkundigen of de huis houdelijke dienst. De uit die re denering logisch voortvloeiende aanbeveling luidde om specia listen in loondienst te laten wer ken. Maar dat ging het paarse kabinet te ver. Weer oorlog met de specialisten? Liever niet. En dus zei Borst eind 1995 in een vraaggesprek met het artsen blad Medisch Contact: „Ik wil absoluut helder maken dat het beslist niet de bedoeling is van het kabinet het vrije beroep ter discussie te stellen". Bovendien biedt de hoofdlijn van het rapport-Biesheuvel, de integratie van medisch specia listen in het ziekenhuis, ook zonder verplichte loondienst wel aardige perspectieven. Nu onderhandelen specialisten en ziekenhuizen nog apart met verzekeraars over wat er wordt geleverd voor hoeveel geld. Dat kan er in theorie in resulteren dat de specialist van de verzeke raar alles mag doen wat hij wil. maar dat er vervolgens geen ziekenhuisbedden beschikbaar zijn. Daarmee is niemand ge baat. en in de praktijk stemmen de meeste ziekenhuizen, spe cialisten en verzekeraars de za ken dan ook goed af. Met de integratiegedachte van de commissie-Biesheuvel in het achterhoofd wil Borst nu een stap verder gaan: de ziekenhuis directies onderhandelen straks nog met de verzekeraars over één budget voor de gehele be handeling. De specialisten moe ten dan maar met de zieken huisdirecties in de slag over wat zij mogen doen voor welk tarief. TOP-DOGS Die wisseling van onderhande lingspartner legt om twee rede nen een grote druk op de spe cialisten om zich bij de onder handelingen over hun arbeids voorwaarden een beetje in te houden. De eerste reden is dat ze nu nog in de driehoek direc tie-specialisten-verzekeraareen m teste &£P|70O 1ZIJN ewsffl&W MOOfC 11 Vlf£crie, SPGCIAL'STEKJ, £N VE /VUNISIEU MOof- ALS HCT CDNFOCT bCRf ritlfiWL Ud "B HANV ipOfT' flinke taartpunt kunnen afsnij den zonder dat het al te zeer in de gaten loopt. Hun budget staat immers, al is het voorna melijk in theorie, los van dat van het ziekenhuis. Straks moe ten ze met de directies gaan on derhandelen en heeft de uit komst daarvan dus direct gevol gen voor de rest van het zieken huis. Dat versterkt de onderhande lingspositie van de directie, en verzwakt die van de specialis ten. Want stelt u zich voor dat een toch al bevoorrechte afde ling in uw bedrijf actie gaat voe ren voor nog betere arbeids voorwaarden, zodat er voor u niets extra's overblijft. Hoeveel sympathie heeft u dan nog voor die top-dogs! Er is nog een tweede reden. Hoewel ze nog een minderheid vormen, zijn de specialisten in loondienst in opkomst. Behalve met individuele specialisten on derhandelen in een aantal zie kenhuizen de directies met de complete medische staf over een dienstverband. De Neder landse Vereniging van Zieken huizen werkt daarom aan een specialisten-CAO, waarover ze eind dit jaar met de bonden wil len gaan onderhandelen. Vol- tekeninc w/m stevenhagen gens een eind mei vastgestelde beleidsnota wil de NVZ naar ba sissalarissen die variëren tussen de 150.000 en 213.000 gulden per jaar. DROGREDENERING Het is duidelijk: als de 'vrije jon gens' onder de specialisten straks al te hoge eisen stellen, verspelen ze niet alleen de sym pathie van de collega's, maar lo pen ze ook nog eens de kans dat ze het nakijken hebben omdat de directie kiest voor specialis ten in loondienst die wél genoe gen nemen met een CA( De vrije ondernemers oi specialisten zien de buii gen en nemen daarom li vlucht tot drogredenerir stellen ze in hun adverei voorbeeld dat de belang de patiënt in het plan va ondergeschikt worden g< aan de winsten van de a ciële verzekeraars. Onzu nu moeten de specialist) budget even goed los we precies diezelfde commi verzekeraars. Waarom zi die hun opstelling verani alleen omdat ze niet mei Nu praten we nog samei de ziekenhuisdirecties o we gaan doen. zeggen ze straks zijn we onderwoq hun dictaat en kunnenv meer doen wat we nodit ten. Maar waarom zoud geval zijn? De directiesh er alle belang bij dat erz behandelingen wordenj dat de bedden bezet zijn meer en niet minder. Ni domweg omdat je een p na de operatie moeilijki gang kunt zetten. Nietn omdat leegstaande bedi financiële nachtmerriev ziekenhuisdirectie zijn. Als er conflicten ontstaa sen directies en de vrijge de specialisten, zo valtd voorzien, dan zal het va gaan over de tarieven, n het aantal behandeling! f daarbij komen de direct het voordeel. Ze kunnen noraria van de specialis straks meer dan nu uit gen de arbeidsvoorwaar voor de rest van het per en ze kunnen in toenem mate kiezen voor specia loondienst. Dat is natuurlijk vervele de vrije ondernemers on specialisten, maar met u zondheid van hun patië u heeft dat niets te maken v> uit met de gezondheid v a portemonnee. SJAAK SMAKMAN SI Lange tijd heb ik getwijfeld aan de bedoelingen van minister Hans Wijers van economische zaken om geen lijsttrekker te worden van D66. Ik was zwaar teleurgesteld toen hij vasthield aan zijn weigering Van Mierlo op te volgen. En ik veroordeelde hem. Want ook al is mijn opvat ting achterhaald - zo zegt men - dat het aanvaarden van een po litiek ambt verplichtingen met zich meebrengt, ik koester toch nog steeds het idee dat een mi nisterschap meer is dan een mooi interim-baantje. Almaar hoorde ik de afgelopen maanden zo'n narrig stemmetje in mijn hoofd. Zou die Wijers misschien toch een ambitieuze baantjesjager zijn? Zo iemand die nu nooit thuis is, maar zijn vriendin en kind nodig heeft als excuus omdat hij niet onver hoopt in de Kamerbankjes wil belanden. Inmiddels weet ik be ter. Geheel ten onrechte heb ik Wijers' beste bedoelingen met D66 in twijfel getrokken. Hierbij bied ik hem en zijn partij D66 mijn excuses aan voor mijn vileine gedachten. Ter verdui delijking: deze verontschuldi gingen zijn geheel voor mijn re kening. Hans Wijers kende zichzelf al die tijd veel beter dan de vele mensen in zijn partij en daar buiten die in hem een geschikte lijsttrekker zagen. Wij dachten dat hij met zijn charisma, flair, intelligentie en visie een gebo ren leider was. Hij wist van zichzelf dat hij ongeschikt was om D66 naar een verkiezingsze ge te leiden, met het Securitel- lijk in de kast en zijn afkeer van de Kamerbankjes. Met zijn wei gering heeft hij zijn partij een grote dienst bewezen en dat be- ■HMUMIH BSB PVUSV 00S ItB-ötN UtTWiï legen ntoftftt COCTiCnHHTVtSSDO?-. gen zj e zaak moeten wij plaats maken vo ste meubelcollecties. Daarom bieden wij 1 groot aantal toonzaalmodellen aan absolute bodemprijzen. Alle aanbiedin- zijn eenmalig. Sla nü uw slag en koop ee merkmeubel tegen de hoogste korting! Prijsvoorbeelden uitverkoop afdeling MODERN DESIGN: RoltBenz Creation 4000 3/2W1-ots hoeker let Leolux Catalpa 214-zlts stc Beur Metnx wandmeuDei lak Gelderland '6112' 3-flts stt sef moet de afgelopen dagen ook in alle hevigheid tot zijn po litieke omgeving zijn doorge drongen. Om te beginnen is Hans Wijers niet echt geïnteresseerd in poli tiek. Sorry, hij wil per se geen Kamerlid worden en hij heeft het niet zo op politieke spelle tjes. zo heeft hij het gezegd. Dat vindt hij politiek met de kleine 'p', zo liet hij zich vorige week ontvallen in een televisieportret. Nou breek ik me al dagen het hoofd wat hij daar toch in vre desnaam mee heeft bedoeld. Spelletjes die betrekking heb ben op het verkeer tussen Ka mer en kabinet of gemarchan deer tussen Kamerleden? Publi citeit gebruiken voor je eigen gewin? Het nederige bestaan als Kamerlid? Ik waag me er maar niet aan om de diepste zielenroerselen van de heer Wijers te doorgronden en heb besloten dat het een soort gevoel is, die kleine 'p'. Een gevoel van minzaam dé dain voor de Kamer. Dat beeld zal voor mij altijd aan Hans Wij ers blijven kleven, omdat hij met zijn handelen in de vorige week losgebroken Securitel-af- faire een gebrek aan respect voor het parlement heeft be toond. Voor wie het gedoe niet heeft gevolgd: een jaar geleden won beveiligingsfirma Securitel uit Hans Wijers. foto anp België een rechtszaak bij het Europese Hof van Justitie. Het bedrijf verkocht beveiligingsap paratuur die niet voldeed aan de Belgische eisen. Omdat die eisen niet waren gemeld bij de Europese Commissie - voor technische voorschriften be staat een zogenoemde notifica tieplicht - verklaarde de rechter ze ongeldig. De gevolgen van dat arrest wa ren lang voer voor juristen en ambtenaren, maar uiteindelijk werd ook het Nederlandse kabi net wakker. De vraag was of de ministeries aanmelding hadden verzuimd. Minister Wijers werd aangewezen om dat uit te zoe ken. Hij ging aan de slag en zijn inventarisatie duurde en duur de maar. De bewindsman kwam erachter dat er op grote schaal was gefaald door bijna alle ministeries, inclusief dat van hemzelf. Hij sloeg groot alarm in kleine kring. Eén ding deed hij zeker niet: de Tweede Kamer informeren. Hij wilde eerst alles voor elkaar hebben, zei hij. Waarschijnlijker is dat hij niet zo goed tegen pottenkijkers kan als ze hem niet van pas komen. Vorig jaar schoot de bewinds man opvallend uit de slof toen hij werd bekritiseerd door de Al gemene Rekenkamer. De onaf hankelijke rekenmeesters waag den het de technolease te kra ken, waarop een woedende uit val van Wijers volgde. De minis ter betreurde dat later, maar de indruk was gewekt dat hij bij het managen van de BV Neder land niet lastig gevallen wenst te worden. Toch deed hij het nu weer. Bij de Securitel-zaak was vanaf het allereerste moment duidelijk dat Wijers er zijn han den liever niet aan had gebrand. Waarom hij nou? Dat vraag ik me ook wel eens af, zei hij zelfs in een tussenzinnetje op zijn persconferentie met Sorgdrager vorige week vrijdag. Ma D liet hij niet na zichzelf t< ren als de eenvoudige 'p de' die de wenen in Bm ,e moest aanmelden, hij v 'e degelijk door het kabim wezen als project-minis j| was degene die er onvo j: baar lang over deed ora oplossing te komen enl trok het parlement (die de-wetgever is) nergens Vooreen ex-organisatie geen beste beurt, voori j ticus een blamage. a Nog steeds is Wijers een gente man met charisni jj Tweede Kamer viel don nacht zowaar eventjess hij - namens het kabine excuses aanbood voorl de overheidsoptreden. 1 slim gedaan. Maar dewto de politieke verantwooi heid bleef onbeantwooi meer verantwoordelijk! minderverantwoordelij dat mag eigenlijk nietd clusie zijn, zo beaamde tijdens het debat. Maar consequenties voor zijn persoontje liet hij zichn iet Ach, wat doet het er toe is de keuze toch al geval E een politicus met eengi Die noemen we Els. DEN HAAG ANS BOUWMANS 2554 Allison fauteuil HenmedeJong Felix Young Safira Mmotti Epoca La Dei Sedeo Monos Sumo eet Doe* leder/i Castetiin Sansoie wandmeuDd lak/tin Musiernng MR012 2v> 3-ZflS Buil-le Pnjsvoorbeelden uitverkoop afdeling STULVOL KLASSIEK: 1570 - 795.- 4315 - 2495- 2768- 1495- 6357 - 3250- 11015 - 6495- 3102- 1595- 3125- 1295- 2145- 1045.- Koekoek Heidense Ttiórmer 801201 Massimo fauteuil salontafel sctieidingswand'vitfine lak Prijsvoorbeelden uitverkoop afdeling SLAAPKAMERS Treca Paris boxsprmg 90x200 cm Team by Wen. Canto bed achterbout Móiier Design Yomo oed taielties Muslering Fideiio slaapkamer 5096 - 2995.- 12000mJ DESIGNCENTRUM! Onophoudelijk stapelen de ef fectenbeurzen record op record. Wall Street steeg in New York zes dagen aaneen verder de stratosfeer in, Beursplein 5 volgt. Gisteren kwam het zo veelste hoogterecord van dit jaar op het bord, met de graad meter AEX-index op 848,48 punten. Uitgaand van gezonde bedrijfswinsten in 1997 ver wachten sommige analisten dat het eind van de recordjacht nog niet in zicht is. Onverwacht snel en ferm heeft de Amsterdamse beurs zich de afgelopen dagen stevig boven de grens van 800 punten veran kerd. Analisten bij tal van ban ken zijn zwetend bezig hun achterhaalde prognoses dras tisch op te schroeven. Alleen Fi nanciële Diensten Amsterdam (FDA), een onafhankelijk re searchinstituut, lacht in zijn vuistje. Als enige had men daar de goudgerande koersniveaus goed voorzien. Zonder met zijn ogen te knip peren durft FDA-analist los Ver steeg melding te maken van een AEX-index van 900 punten in 1997. De hoge dollar, de lage rente, een sterk Wall Street en als klap op de vuurpijl de ge middeld twintig procent hogere winstprognoses van het beurs genoteerde bedrijfsleven drijven de koersen op. De winstvoorspellingen liggen momenteel vijf procent hoger dan aan het begin van het jaar, vandaar dat FDA een niveau van 900 punten durft te noe men. Zelfs als de Europese sa mensmelting in de Economi sche en Monetaire Unie de (lan ge) rente in 1998 iets opdrijft, zijn er weinig kinken in de kabel te verwachten, aldus Versteeg. De FDA-analist waarschuwt be leggers echter niet blind alles te kopen wat er voorradig is op Amsterdam Exchanges. Beurs- fondsen die met wel en wee van de economie meedeinen Hoogovens, KLM, AKZO Nobel, DSM, Nedlloyd 'zijn niet aantrekkelijk'. Van Philips, Hei- neken en Unilever heeft hij evenmin hooggespannen ver wachtingen. Die heeft hij wel van verzekeraars en banken. Wie of wat kan er nog roet in het eten gooien? De Amerikaan se centrale bank zou op 2 juli de rente kunnen verhogen. Top man Greenspan liet in februari de aandelenkoersen wereldwijd bruut op en neer stuiteren. De beroering bleek echter van kor te duur. Erna kende Amsterdam slechts één richting en wel om hoog. Stagnatie van de EMU, de ko mende dagen tijdens dt top in Amsterdam, zou nanciële markten kuntf fen. Het grappige is dat handelaren menen dati eel slecht nieuws al int sen is verwerkt. Een sut Eurotop zou de beurse kikker geven, ware heti in de dollar gevluchte b dan hun 'greenbacks' d En dat kan weer een ne se koersdruk geven. Historici wijzen erop dl maand juni zeer gerege spoed voor de beurzen had. Vorig jaar bleek d» ondanks niets van, intq Maar met de huidige, 1* beurswaarderingen ise« dreun uiteraard niet uiti AMSTERDAM RAYMOND PfflP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2