'Geen interesse in goede smaak' Privé mimtelijke ordening met een florale know-how Cultuur&Kunst g eeldhouwer Jn ieter d'Hont Verleden Tuinkunst in Noordwijk Aerosmith in Europa Knap 'foto-album' van Britse kunstenares vidre -ERDAG 14 JUN11997 chef jan rijsdam. 071 -5356444 irtuele galerie op Internet Boijmans zoekt naar functie van museum eterdam Beeldend kunstenaars kunnen binnenkort hun kun- n vertonen op Internet. Er komt een soort virtuele galerie. De rn lesten kunnen allemaal een eigen homepage krijgen, daarop al tvverken tonen en hun curriculum vitae vermelden. Deze Art- jde, een project van de Gouden Gids in overleg met de Fede- ievan Kunstenaarsverenigingen, gaat op 17 juni van start met eerste vijftig deelnemers. Belangstellenden kunnen via de - Guide op zoek naar kunstwerken en dan per e-mail of per te- c- jon contact leggen met de kunstenaars zelf. De ArtGuide gaat m k voorzien in informatie over theaters, musea, bioscopen en n irmale' galerieën. Het adres van de galerie is www.gouden- i is.nl/artguide eatles vorig jaar best verkochte groep hden De Beatles waren vorig jaar de best verkochte Britse jep. Met inkomsten van 48 miljoen pond (ruim 150 miljoen in Jden) uit de verkoop van platen, Beatlesartikelen en uit au- ïrsrechten, behaalden ze een hogere omzet dan Oasis (25 mil- npond) en Queen (20 miljoen pond). De eerste plaats van de ta( f musici uit Liverpool is des te opmerkelijker omdat ze geen ,enuen uit concerten hadden. eatles verzamelbeurs in Leiden lofl ütLi De dertigste verjaardag van 'Sgt. Peppers' en het feit dat ra( volgende maand 40 jaar geleden is dat Lennon en McCart- Pr| elkaar ontmoetten, wordt op 29 juni gevierd met een inter- iionale Beatles verzamelaarbeurs in het Antonius Zalencen- m, aan de Lange Mare 43 in Leiden. De Beat-Meet opent zijn 5j iren om 11 uur. PI SJ ogramma 'Cornelis de Vlaming' t\n jen aan den run» De folder voor het komende concertseizoen van de stichting 'Comelis de Vlaming' in Alphen aan den ineii is weer te verkrijgen in het Stadskantoor aldaar, de Openba re libliotheek, het VW kantoor, het Parktheater en het Wijkcen- |te n De Oude Wereld. Op het programma staan onder meer roeringen van stukken van Mendelssohn-Bartholdy door cel lob ter Haar en pianist Vaughan Schlepp en Handels Water- iic door het blazersensemble La Caccia. Star Trek lijden aan verslaving den» Fans van de science-fictionserie Star Trek die een afle- ng moeten missen, vertonen dezelfde ontwenningsver- jnselen als drugsgebruikers. Uit een vierjarige Britse studie ct dat zo'n 5 tot 10 procent van de 'Trekkies' zich gedragen verslaafde volgens criteria van psychologen. Een vrouwelijke van de serie met Captain Picard in de hoofdrol, was gedu- de haar hele vakantie yan de kaart, omdat ze haar video mis- lien niet goed had afgesteld. Een andere 'Trekkie' spendeert jaar een kleine 20.000 gulden aan spullen die met de science- jonserie verband houden. Met vijf experimentele ten toonstellingen wil Boij mans-directeur Chris Der- con deze zomer het gespe cialiseerde kunstpubliek naar Rotterdam trekken. Hij denkt daarmee de mensen te interesseren die ook naar de manifestaties van de modernste kunst in Venetië en in Kassei gaan. rotterdam gpd Volgens Dercon onderzoekt Boijmans van Beuningen in de ze vijf exposities, die deels een hoog theoretisch karakter heb ben, wat het wezen is van een museum en van het beheren van een kunstcollectie. Hij wijst er op dat meer grote musea volop in discussie zijn over hun taak en functie. Gastconservator Hubert Da- misch, in Parijs hoogleraar in de geschiedenis en de theorie van de kunst, vindt dat we een kunstwerk als een op zichzelf staand iets moeten beschou wen. Mensen hebben volgens hem altijd de neiging om kunst in een historisch kader te plaat sen of het te vergelijken met an dere kunstwerken. „Waarom kijken we niet puur naar het moderne kunstwerk zelf? Waar om zouden we eigenlijk belang stelling moeten hebben voor kunst van honderden jaren ge leden?" Damisch probeert de museumbezoeker op die andere manier naar kunst te laten kij ken, onder meer door een grote hoeveelheid kunstwerken uit de depots van Boijmans op de vel den van een gigantisch schaak bord te zetten. Damisch zou de laatste zijn van een serie van vijf gastcon servatoren die de afgelopen ja ren in Boijmans gewerkt heb ben. Maar nu heeft Ole Bouw man, hoofdredacteur van het tijdschrift Archis, als gast ook nog een expositie mogen ma ken. Die heet Egotectuur en Bouwman probeert ermee te bereiken dat de bezoeker zich afvraagt wat de relatie is tussen een mens en de ruimte waarin die persoon zich bevindt. Ook Bouwman gebruikt hiervoor veel kunstwerken uit de vaste collectie van Boijmans. De Belgische modeontwerper Martin Margiela heeft een aan tal van zijn kledingstukken op zettelijk laten beschimmelen en laat die nu in Boijmans zien. Dercon legt er de nadruk op dat het hem puur om Margiela als Jfl beeldhouwer Pieter d'Hont mderdagavond na een kort de bed in zijn woonplaats ■511 echt overleden. Hij is tachtig geworden. Zijn familie fi dat gisteren bekendge- ikt. D'Hont heeft in bijna ig jaar tijd 250 werken ge- 2 ikt, waaronder veel portret- ak. van bekende persoonlijkhe- pe( op gebied van wetenschap, gei uur, bestuur en bedrijfsle- De kunstenaar legde in prinses Juliana vast, ko- pn Beatrix volgde in 1980. rg,j «Willem-Alexander vereeu- V( le hij vier jaar geleden. De eente Utrecht heeft beslo- de expositie Pieter d'Hont - aar te verlengen tot en met 1 18 juni. popmuziek I ederland il 'academie' Slichting Popmuziek Neder- 1 !|2 d hoopt dat staatssecreatris svan Cultuur een rockaca- aie voor Nederland wil op- |J Hen. De stichting streeft al jer naar zo'n school, voor a dertig studenten. Het in- nut zou in Tilburg moeten uen, waar toch al een heel ten nplex voor de popmuziek Lidi idt verwezenlijkt. De Vere- ie Staten, het Verenigd Ko- srijk, Duitsland, Frankrijk en - udinavië hebben al rock- ipü nlen. 483i Popmuziek floreert al bijna )tenl i halve eeuw in Nederland, 336 a de e muzieksoort is op n enkele manier in het aan- acft ivan de conservatoria geïn- leerd", schrijft Popmuziek wa Ierland aan de staatssecreta- gen &at is maar beter ook, vin- 'de briefschrijvers: .Anders de klassieke musicus ge- to de popmuzikant wat er k en dus niet wat er ge- Btsi leven is. Een logisch gevolg ivan is dat de integratie van assj terschillende culturele uitin- '(westers en niet-westers) in Kpopmuziek als vanzelf iheeft." I*EN< °pniuziek draagt hierdoor Plaj sns de stichting als geen -35* toe kunstvorm bij aan de wikkeling van interculturele 3 Kt. Zo'n uitgangspunt vereist s 0 heel andere leerstrategie 'Sg, gehanteerd wordt in de re- - toe kunstvakopleidingen en ügt een onderwijsorganisa- lat) die permanent georiënteerd 0^ 'P dedagelijkse culturele om- tog". Popmuziek Nederland Agj ft al een bedrijfsplan voor ■eoji "academie in de maak. lisse pablo cabenpa Stenen zijn in, tro pisch hardhout is uit. Laven zijn in, kabou ters zijn van alle tij den. Hardhout van Europese bodem is weer mateloos popu lair want zeer duur zaam en niet uit het regenwoud. Meer trends: de rommelige tuin en Japans met een sereen vleugje new age. Een beetje liefheb berend tuinarchitect neemt anno 1997 geen genoegen meer met een standaardg noom met kruiwagen. Barok gedecoreerde tafels moeten een boeiende dialoog aan gaan met geabstra heerde weiden. Voor de bezitters van een aantal vierkante me ters groen is het tv- programma 'Eigen huis en tuin' net zo toonaangevend als MTV voor de bij-de- tijdse muziekliefheb ber. Tuinieren is niet meer. Groene vingers zijn uit de tijd. Anno nu bloeit de liefde voor privé ruimtelijke ordening van mensen met florale know how. De aanbrekende zomer ver plicht iedereen met een eigen stukje aarde weer op jacht te gaan naar nieuwe open-lucht- decoratie. In tuincentrum Over- vecht in Lisse staat een over daad aan dingen die het buiten goed doen. Zuiltjes om op te zitten (Grieks, tijdloos), water valletjes gemaakt van bamboe hout (Japans, erg nu) en een grote collectie stenen Venussen met mos tussen de tenen. Ver krijgbaar in small, medium en large. Allerhande groenwaar voor 'Playa Balkonia' waar tuin kabouters en Laven nog steeds vreedzaam samen kunnen be staan. Ook al is het uiterst ex pressieve maar spuuglelijke volk uit de Efteling mateloos popu lair, de kabouter heeft zich niet uit de top tien van tuinaccessoi- res laten dringen. Mevrouw en meneer de Jong uit IJmuiden hebben acht van die golden oldies in de tuin en nog eens vier in huis. In hun karretje liggen nu twee engelen beeldjes, een aantal kunstpad destoelen gemaakt van fluweel, twee vrolijke aardewerken mol len en nog wat gereedschap. „Ja, als je een grote tuin hebt dan let je niet zo snel op het aantal dingen dat je koopt. De aanbrekende zomer verplicht iedereen met een eigen stukje aarde weer op jacht te gaan naar nieuwe open-luchtdecoratie. foto loek zuyderduin Maar die beeldjes, die moeten binnen hoor. Die zijn van gips. Als je die een jaar buiten laat liggen zijn ze zo weg. En die paddestoelen die gebruik ik voor bloemstukjes. Daar kan je leuke poppetjes op zetten." Of mevrouw De Jong ook al iets van de populariteit van de Laven heeft opgepikt, het trol lenvolkje dat het tot ver buiten Eftelingenpoorten tot tuinhit wist te schoppen? „Jaaah! Als je eenmaal in de Efteling bent geweest dan ben je er helemaal gek van, hè. Maar het is wel vreselijk duur, dat Op het Lindenplein van Noordwijk-Binnen vindt van daag en morgen voor de tien de keer het zomerevenement 'Noordwijk Tuinkunst 1997' plaats. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 en zondag van 13.00 tot 17.00 uur zijn er tal van activi teiten. Een 'Markt onder de Linden' waar alles dat te ma ken heeft met planten en tui nieren verkocht wordt. Een bijzonder onderdeel van de markt vormt de zijtuin van de Lindenhof, het voormalig woonhuis van Henriëtte Rol- and-Holst. Er is kunst en mu ziek in de St Jeroenskerk en een expositie van acht bijzon dere tuinen van particulieren. Bij de kraam van de vereniging 'De Oude Dorpskern' is een passepartout te krijgen a 5 gul den per persoon. Hierbij ont vangt men de route en de be schrijving van de tuinen en ex posities. De tocht begint bij de St. Jeroenskerk. radicale vormgever gaat.' „We stellen hiermee niet de relatie tussen de mode en de beelden de kunst aan de orde. Dat is een vraag voor anderen. Ons muse um is niet geïnteresseerd in mode of in goede smaak en al helemaal niet in slechte smaak." Er zijn twee exposities met een meer praktisch karak ter, namelijk over verval en res tauratie van kunst. Uit diverse verzamelingen heeft Boijmans tien voorbeelden van moderne kunst bij eengehaald. Allemaal zijn ze gemaakt van tamelijk nieuwe of ongebruikelijke ma terialen als schuimrubber, plas tic of bijenwas. De kunstwerken verkeren in verschillende staten van ontbinding. Of ze slijten, zoals een van de bekende kunstwerken van Tinguely. Die gebruikte altijd schroot en maakte daar bewegende objec ten van. De tentoonstelling laat de pogingen zien om deze soor ten nieuwe kunst te conserve ren voor de toekomst. Het grote probleem van de inktvraat die oude prenten en handschiften aantast is komen de week onderwerp van een in ternationaal symposium in Boijmans én van een (langer lo pende) tentoonstelling. Tot be gin deze eeuw gebruikten veel kunstenaars ijzergalinkt, die nu het papier blijkt op te vreten waarop de tekening of de tekst staat. Behalve om duizenden oude prenten in de Boijmans- collectie gaat het bijvoorbeeld om heel veel brieven van Van Gogh, partituren van Bach tot Mengelberg, teksten van Victor Hugo, oude notariële akten en in het algemeen archiefstukken. Nog niet bekend is welk be standdeel uit de inkt de gaten in het papier doet vallen, mede omdat de samenstelling van ijzergalinkt per gebruiker kon verschillen. Om die reden is het ook moeilijk om een remedie tegen de inktvraat te vinden. Musea en wetenschappers vra gen vijf tot tien miljoen gulden Europese steun voor onderzoek naar dit probleem. Kunstuitleen in Bollenstreek hillegom De Bollenstreek heeft sinds deze week een kunstuitleen, aan de Meerstraat 18a in Hil- legom. Wethouder C. Jong bloed van cultuur verricht vandaag de officiële opening. Er is werk te zien van dertig kunstenaars uit Noord- en Zuid-Holland. Voor mini maal 25 gulden per maand kan men een keus maken en een kunstwerk voor een half jaar mee naar huis nemen. In de lichte galerieruimte hangen in helder verlichte nissen olieverven, aquarel len, etsen, litho's, tekeningen en foto's. Aan het einde van de catwalk staat een hoge blauwe sculptuur in metaal en perspex met de titel 'Wal king' van Ria de Letter uit Den Haag. Achter in de ruimte staat een blauw-groe- ne tuinzithoek met glazen ta fel en stoelen in tulpvorm van de van oorsprong Hille- gomse kunstenaar JAS. Kunstuitleen-manager De- nise van der Zande legt uit hoe zij samen met Piet Blok ker, eigenaar van Kunst Gale rie Catharina, tot dit initiatief gekomen is: „We willen graag dat er in de streek meer aandacht komt voor kunst en kunstenaars. Ik wil mensen graag laten genieten van kunst en van mooie din gen. Naar kunst kijken, dat verruimt je denken. We heb ben heel verschillend werk hangen. Voor bedrijven heb ben we ook grote kunstwer ken." Het is de bedoeling van de beide organisatoren dat in de Kunstuitleen ook lezingen en modeshows worden ge houden. Morgen is de Kunst uitleen geopend van 11-16 uur. Woensdag-, donderdag en vrijdagmiddag is de Kunstuitleen geopend van 14-17.30 uur en op zaterdag van 11-17 uur. komt omdat ze van rub ber gemaakt zijn." Doet ze verder nog mee aan bepaalde tuin- trends? „Nee, daar ga ik me echt niet aan storen. Ik koop gewoon wat ik leuk vind." Iets verder in het tuin centrum kom je vanzelf op de afdeling van din gen die een heleboel mensen op dit moment leuk vinden. De plek waar echt en nep niet van elkaar te onder scheiden. Plantenbak ken met kleurige pseu- doschimmel, Bonsai boompjes met kunst stofblaadjes. Op de af deling oriëntaals on doorgrondelijk staan er bouwwerkjes van gesta pelde stenen die nog het meest doen denken aan vogelhunebedjes. „Dat zijn Japanse vo- geldrinktafeltjes", aldus meneer Lubbers van de afdeling blokhutten. „Die zijn gehouwen uit natuursteen en passend op elkaar gestapeld. Ja pan is in. Soms met een tikkeltje new age. Een klein waterpartijtje als rustpunt, dat soort din gen. En grind natuurlijk, veel grind." Andere trends? De leasetuin. Die wordt geheel voor de klant ontworpen, aangelegd en on derhouden. Voor 195 gulden per maand kan je al een tuin huren. Je moet het zien als een mogelijkheid voor een tuin op afbetaling. En het is belastingaf trekbaar. Mijn eigen tuin is heel gebruikersvriendelijk. Er staat alleen een schommel. Ik vind zo'n siertuin ook heel mooi hoor. Maar de kinderen moeten er ook kunnen lopen." zürich De Amerikaanse rockformatie Aerosmith is alweer drie maanden onderweg in zijn tour langs de Europese podia. Twee weken terug stond de band in Amsterdam en na weer zes tussenstops is dit Zürich. Een slopend bestaan, al vertoont zanger Steven Tylor zo te zien nog al tijd geen slijtageverschijnselen. foto ap beeldende kunst recensie titia fuchs Expositie. The passage of time - A sense of place; Jean Davey Winter 'textile han gings' en beelden van Maria Schilder. Te zien: t/m 25 juni, do t/m za. 14 00 tot 17.00 uur Galerie Cellini, Hooigracht 50, Leiden. Het werk van de Britse Jean Da vey Winter is voor het eerst in Nederland te zien. 'Textile han gings' noemt de kunstenaar de serie die nu bij Galerie Cellini wordt geëxposeerd. De werken zien er niet uit of ze van textiel gemaakt zijn - niet zacht of pluizig, maar hard en onbuig zaam. De uit tweedehands lap jes gemaakte collages staan let terlijk stijf van de vernis. Ze zien er veel harder uit dan doek. Zelfs veel minder beweeglijk dan het beschilderde linnen doek van een schilderij. Het werk van Winter is meestal gebaseerd op haar rei zen. Daarin vindt ze inspiratie. Ze maakt veel foto's en bij te rugkomst in Engeland vertaalt ze haar ervaringen en herinne ringen in kunst. De vertaling is nooit letterlijk, de foto's dienen slechts als ondersteuning. Winter, die al vroeg behoorde tot een groep van Engelse tex tielkunstenaars (62-group) werkt meestal met stoffen, maar niet altijd. Papier of andere me dia gebruikt ze ook wel wanneer bijvoorbeeld de beleving van een bepaalde reis daarom vraagt. De "hangings' in The Passage of Time - A Sense of Place zijn geïnspireerd op reizen naar Thailand. Het is leuk om in het echte fotoboek, dat ook ter in zage ligt, de oorsprong van het werk te bekijken. Dan is ook duidelijk te zien dat Jean Davey Winter een goed oog voor detail heeft en dat ze dat in de ab stracte collages precies weet te treffen. Intrigerende namen als Saf fron heat en Three days in Chi ang Mai verwijzen naar prachti ge vlakken van kleuren en indi rect naar verre exotische oor den. Elke 'hanging' heeft dan weer zijn eigen onderwerp zoals bijvoorbeeld de markt, het wa ter of de nacht. Meestal over heerst één kleur. De nacht heeft duizend tinten blauw, het water van de rivieren heeft vele vari anten grijsgroen, saffiaan komt meerdere keren terug in allerlei kleuren oranje en er is veel ver schillend rood en geel te zien. Door lapjes anders te behan delen of door verschillende stof- soorten te gebruiken bereikt Winter een grote kleurenvariatie en -intensiteit. De doeken zijn te afgebakend en hard - teveel door de laklaag letterlijk afge sloten - om je er echt in te ver liezen. Eerder zijn het bakens die de eigen herinnering en het associatie-vermogen aan het werk zetten. Eigenlijk is deze serie een knap soort 'foto-album'. Door het abstracte karakter geeft het veel van de sfeer weer, ook voor degenen die er nooit geweest zijn, zonder zich te verliezen in kleinigheden. 1 Spiegelwanden 1 Spiegels op maat l Spiegels met lijst l Glazen meubelen l Vitrines I Tafels volgens model I Motiefstralen I Hardglazen deuren I Alles uit eigen atelier VORMGEVER VAN GLAS EN SPIEGEL Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Telefoon 071-5218055

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19